Waldenzen schuwen gesprek* beer die heeft I met Rome niet Zendingsechtpaar per auto naar jeugd van Marokko Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Spanje moet concordaat met Vaticaan wijzigen Baptistengemeente telt slechts vier lidmaten DUET VRIJDAG 11 MAART 1981 vraagt „Wie zeggen de mensen dat de Zoon des mensen is? Jezus eerst. Maar dan ineens wordt Hij heel persoonlijk. Hij heeft de antwoorden van de mensen gehoord. Maar nu vraagt Hij: „Maar gij. wie zegt gij, dat Ik ben?" Dat is niet alleen een vraag voor de discipelen2000 jaar geleden. Het is een vraag die ook op ons af komt. Om die vraag gaat het in het leven. Wie is Christus voor ons? Petrus antwoordt: „De Christus." Kunnen wij dat zeggen? Zou het hetzelfde betekenen? Die naam wordt zo veel gebruikt. Door sommigen als een vloekdoor anderen als iets wazigs en schimmigs. Voor sommigen is de naam Christus niet meer dan de geest van de herinnering aan Jezus die voortleeft in de kerk. Maar Petrus gebruikte niet het Griekse woord voor Christus. Hij zal wel gezegd hebben: „De Messias", de Gezalfde des Heren, de Beloofde. Petrus bedoelde dat voor Hem de Heiland de vervulling van de oud-testamentische beloften was. van de profetieën. Eva verwachtte Hem, en Abraham, Mozes, David en zovelen in het Oude Testament. De ceremoniële wetgeving sprak van Hem en in de Psalmen wordt van Hem gezongen. Petrus zegt: U bent Degene waar we al die lange eeuwen door op gewacht hebben. V bent het antwoord op de verlangens van ons hart. Is dat ook ons antwoord? Wat verlangen wij van het leven? Waar hopen wij op? In Christus wordt de hoop pas vervuld. En dat is de erkenning die moet liggen in ons antwoord op de vraag van de Heiland. We lezen vandaag: Marcus 6 14-29. Negers schuldig aan moord op Malcolm X Brieven die niet tün voorzien van naam en adrea kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding la verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband ataan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngealo- Vraag: Iemand ontvangt de hoogste uitkering krachtens de invaliditeits wet. Nu gaat zijn vrouw werken- Hoe staat het nu met de belasting. Antwoord: De inkomstenbelasting wordt berekend over het totaal der verdiensten van uw vrouw en over uw invaliditeits- of ouderdomsrente. Van de daarover verschuldigde inkomsten belasting wordt afgetrokken wat reeds aan loonbelasting is ingehou den. Voor A.O.W. enz. premie geldt hetzelfde. Van het loon der vrouw wordt voornamelijk ook loonbelas ting en A.O.W.-premie ingehouden. Een derde deel van haar bijverdiens ten uit arbeid met een minimum van 500 ec een maximum van 2000 is vrijgesteld. Vraag: Enige maanden geleden kre gen we van een zoon uit Noorwegen een rendierhuid gestuurd. Deze huid doet nieta anders dan verharen. Tien tallen haren per dag. Ik heb de huid al zo gelegd, dat we er niet teveel over heen lopen. Oo.c uitkloppen en uitschudden helpt niet veel. Elke dag zijn er weer nieuwe haren Ik dacht dat het na een maand wel zou ophou den. omdat ik meende dat het losse haren betrof, maar ik vrees dat het blijft doorgaan en er op de duur geen j^an u mij raad door deze opnieuw te prepararen, ophoudt. haaruitval Maak eerst de huid weer soepel en vochtig door deze langdurig te kne den. zoals de huisvrouw de was wel kneedt, tot deze weer soepel is. Ook moet u de huid eens gedurig met de binnenkant over een narde, hoekige kant heen en weer trekken. Vervol gens maakt u een bad gereed in de volgende verhouding: Een kwart pond zout en 1 pond aluin in 6 liter water. Na gereedmaken van het bad gaat u het aan de kook brengen en daarna afkoelen tot 25 a 30 graden Celsius. Daarna moet u de huid in het bad doen en herhaalde malen rek ken en kneden. U moet de huid min stens 20 uur in het bad laten staan, dan uithalen, goed uitknijpen en te drogen hangen. Gedurende het dro gen moet u de huid enige malen oprekken. Wanneer u aan bovenge noemde oplossing niet genoeg heeft neemt u het dubbele of een veelvoud van deze oplossing in dezelfde verhou- d'vraag: Hierbij zend ik u een bloem en een blad van een mij onbekende plant vraagt kalkrijke grond en heeft prachtige bloemen. Gaarne zou ik hierover de gegevens ontvangen. Antwoord: Dit is een mooi zomer bloeiend gewas, namelijk de gazania splendens hybride. Een goede Neder landse naam is ons niet bekend. De plant vraagt klankrijke grond en vooral een warme en zonnige plaats. Alleen bij zon openen zich de bloe men. Het is een eenjarig gewas. De zaaitijd is februari maart op warmte, later verspenen en in potjes zetten. Na half mei uitplanten op een ruimte afstand wegens de meer liggende groei <3.5 cm.). Vraag: Welk bedrag mag een alleen staande vrouw hebben, van boven de 00 jaar. die door haar man is verla ten. geen kinderen heeft, en sociale bijstand ontvangt? Mag zij haar geld ook op een spaarbank zetten? Antwoord: Men mag voor de mees te gemeenten rekenen op ƒ6.000 bezit voor een echtpaar, ƒ3 600 voor een alleenstaande en 1.200 per .ond. Vraag: Wat betekent het woord moesjawara. dat veel in publicaties over Indonesië voorkomt? Antwoord: Dit is een typisch Indo nesisch begrip en betekent tot over eenstemming komen door overleg en staat in tegenstelling tot een overwin ning van de meerderheid plus een. zoals wel in democratische landen voorkomt. NEW YORK Drie negers die voor het hooggerechtshof van de staat New York terechtstaan in verband met de moord op de mohammedaanse neger leider Malcolm X. z|)n door de jury schul dig bevonden aan moord met voorbe dachten rade. Deze jury bestaat uit negen mannen, onder wie drie negers, en drie blanke vrouwen. (Malcolm werd op 21 februari vorig jaar doodgeschoten toen hü een menigte toesprak ln een danszaal in de Newyorkae negerwijk Harlem). Het proces heeft acht weken geduurd. De drie verdachten zijn de 24-jarige Tal- madge Hayer. alias Thomas Hagan. de 27- jarige Norman Butler en de 30-jarige Thomas Johnson. Talmadge Hayer heeft verklaard, dat hij aan de moord op Malcolm X had deelgenomen, maar dat de twee andere verdachten onschuldig waren. De verdachten zullen niet ter dood ver oordeeld kunnen worden omdat deze straf in de staat New York slechts van toepas sing is in gevallen van moord op politie. Europarlement: vertrouwen in EEG-commissie STRAATSBURG Het Europese par lement heeft woensdag met nadruk in een officiële resolutie vertrouwen uitge sproken in het werk van de EEG-commis sie. Euratom-commissie en Hoge Autori teit van de EGKS. Het parlement wenst geen enkele beperking van de bevoegdhe den van deze organen te aanvaarden. Het parlement weigerde formele goed keuring te hechten aan de EEG-begro- ting. zulks uit protest tegen het feit dat de ministerraad de financiële middelen die de EEG-commissie had verlangd, aan zienlijk heeft beknot waardoor een juiste werkwijze onmogelijk wordt gemaakt. Schrijver O'Connor overleden DUBLIN De Ierse schrijver Frank O'Connor, is donderdag plotseling in zijn woning te Dublin overleden. O'Connor, wiens ware naam Michael O'Donovan was, is 64 jaar geworden. Tot zijn boeken behoren The Wild Bird's Nest, Bones of Contention, The Big Fel low en The Midnight Court. Hij was een van de beste Ierse schrij vers van korte verhalen. ry 7 77 f I Diepenhorst tot scholieren: j Zendingskerk zim ot mets zijn „Manieren van Vijftien nieuwe diensten (Van onze kerkredactie) MADRID In het laatste kwar- H. Schaafsma naai de school voor de journalistiek DEN HAAG Tot adjunct-direc teur van de School voor de Journalis tiek, die in september te Utrecht zal worden geopend, is benoemd de heer H. Schaafsma, journalist en publicist en als adviseur verbonden aan Teleac. Enkele weken geleden is dr. M. Schnei der tot directeur van de school be noemd. De heer Schaafsma, in 1924 te Utrecht geboren, was aanvankelijk on derwijzer. In 1946 begon hij zijn jour nalistieke loopbaan. Hij was achtereen volgens verbonden aan het Dordts Pa rool, het Vrije Volk, de VARA (als redacteur-regisseur bij de radio-afde ling), het Nieuw-Utrechtsch Dagblad en de Nieuwe Rotterdamse Courant. Aan dat blad verzorgde hij gedurende zes jaar de rubriek „radio en televi- e". In februari 1965 werd hij bij Teleac benoemd tot programmadirecteur, wel ke functie op zijn verzoek in januari jk is veranderd in een adviseurschap. Hij heeft talrijke artikelen in Neder landse en buitenlandse tijdschriften ge schreven en was redacteur van het blad Kunst in Utrecht. Ook zijn enige boeken van zijn hand verschenen, o.m. Televisie (in de geïllustreerde Salamander-reeks) en Beeldperspectieven, een studie over te levisie als instrument van culturele de mocratie. geschreven in opdracht van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Hij is bestuurslid ge- eest van de Nederlandse Journalis tenkring en voorts voorzitter van de stichting Prijs van de televisiekritiek. Sinds januari was hij docent in de leer der massacommunicatiemiddelen aan de sociale academie te Rotter- J. A. E. v. Dodewaard bisschop van Haarlem overleden HAARLEM - Geheel onverwachts is woensdagavond in Haarlem overleden de rooms-katholieke bisschop, dr. J. A E van Dodewaard. Hij werd 52 jaar. 's Middags had iiij nog een vergadering gepresideerd van de kanunniken. Daarna nam hij een og -nblik rust. Een hartaan val maakte een tinde aan zijn leeftijd Bisschop Van Dodewaard werd op 7 juni 1913 in Arnhem geboren. Na zijn ceerde een interview met bisschop priesterwijding vertrok hij naar Rome Hauro Repulles van Salamanca. Hij voor een voortgezette theologische stu- zei dat naar zjjn mening niet alleen de die. In 1938 behaaldt hij daar zijn doc*gpaanse wetgeving godsdienstvrijheid moet garanderen, maar ook het concor daat met het Vaticaan en niet slechts Ds. Soggin drie weken gast van gereformeerden O Ds. Soggin, die van 8 tot 29 maart de officiële gast is van de Gereformeerde Kerken, heeft een zeer druk program af te wer ken. Met allerlei facetten van het kerkelijk leven zal hij ken nis maken, van het werk van de generale synode (die volgende week weer bileenkomt) tot het evangelisatiewerk onder de jeurd in communistisch Fin«<er- wolde toe. Daarbij zal hij elke zondag twee of drie maal pre ken. Dat valt deze predikant niet moeilijk, want door zijn Neder landse moeder soreekt hii onze taal vlekkeloos. Als predikant in het toeristencentrum Como ont moet hij elk jaar tientallen Ne derlanders (misschien gaat hij van de zomer gedeeltelijk Neder landse kerkdiensten houden). Van 1961 tot 1964 was hij belast met de Dastorale verzorging van de vijftig Nederlandse protes tantse rrezinnen in het Eura- tom-centrum Ispra. Volgende week vrijdag is hij 's avonds te beluisteren in de rubriek „Wiid als de wereld" Uit zijn verdere programma lich ten wij nog. dat hij zondag 20 maart 's morgens preekt in de Haagse Triomfatorkerk en 's avonds in Rotterdam-Hillegers- berg. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Het Tweede Vaticaanse concilie heeft veel veranderd in de Rooms-Katholieke Kerk. maar de basis onveranderd gelaten. De veranderingen dienen, om de Rooms-Katholieke Kerk ^^eerden™ meer katholiek te maken. Men kan niet spreken van een wezenlijkeden zij naar de Westerkerk gebrtck toenadering tot het protestantisme. Toch mag gesprek met Rome af te wijzen. Integendeel. jeugd uit de elf provincies vertegen, woordigde, zijn woensdagmiddag h het ministerie van onderwijs ontvu- gen door minister Diepenhorst. Zij ver trokken daarna naar Noordwijk. wu rij logeerden. Gistermorgen vroeg Dat is de mening van de waldenzen-1 van alle aandelen in de Italiaanse in- predikant ds. Th. Soggin, die deze dustrieën 1 Vaticaans bezit. Het Vati caan is de tweede financiële macht ter wereld na de Verenigde Staten. Plaatselijk maand in ons land een officieel bezoek brengt aan de Gereformeerde Kerken. Dit bezoek vloeit voort uit het feit dat de Gereformeerde Kerken in navol ging van de Nederlandse Hervormde Kerk onlangs hebben beslotenoffici- Plaatseliike autoriteiten kunnen eel m contact te treden met deze Ital -i en daar mocUiikheiJen ver0orM- aanse kerk i („correspondentie aan te;)n de sfeer (v00ra, daaj. waar ean gaan zoals de kerkelijke protestantse gen-een'e be-intl. Vooral «I' Sicilië is onder de militante ultra-con- De waldenzen zijn geen tanaUeke,ervatieve kardinaal Roffini anti-pro- antipapisten. aldus ds. Soggin. Dat z u te3tant. De algehele situatie is voor de een oppervlakkige enheel gemakkdu- T,s,iaanse protestanten echter rede- ke houding zijn in Italië, dat ondanks de schijn van het tegendeel al eeuwen- ^T; lang antiopistisch i:wi«-; -«.*1 I formatie. Ze is reeds in de tweede helft van de twaalfde eeuw uit een ODwekkingsbeweging ontstaan. In het ontoegankelijk berggebied Valdenzenkerk noemt zich met king "is onwetend van de genade in Christus. Met dankbaarheid noteren de wal denzen, dat er ook in de Italiaanse Rooms-Katholieke Kerk meer studie van de Bijbel en ook van protestantse schrijvers is gekomen. Toch is de meerderheid 'n de Waldenzenkerk (niet afwijzend, maar wel) zeer voor zichtig ten aanzien van de dialoog met Rome. Een minderheid (waaronder ds. Soggin zelf) zoekt zoveel mogelijk con tact. Niet als een soort oecumenisch De Bulgaarse delegatie bij de VN heeft bekend gemaakt, dat zij secreta ris-generaal Oe Thant gisteren heef verzocht, het verzoek van Oost-Duits- land om toelating tot de wereldorgani satie te laten circuleren als een offi cieel document, opdat de Veiligheids raad er een besluit over kan nemen. gesteld worden om zelf bisschoppen te benoemen. Op hAt ogenblik worden de bisschoppen benoemd door de staat. Ook de rooms-katholieke theoloog rj UUA ue ruuiiia-Jiaiiiuiicnc taal van 19oo zijn de bpaanse ^TOf dr Amadeo de Fuenmayer van protestanten in 15 plaatsen be gonnen met kerkdiensten. Zij kregen onverwachts steun van twee Spaanse geestelijken die openlijk in de pers hebben aan gedrongen op een grondige wijzi ging van het concordaat met het Vaticaan. Dit moet volkomen godsdienstvrijheid garanderen, zeggen zij. De baptisten begonnen in vijf zalen nieuwe diensten, de vergaderingen van gelovigen begonnen hun werk op twee plaatsen. De andere nieuwe dien sten zijn verdeeld over de andere ker- Inmiddels hebben de Spaanse baptis ten een nieuw gezangboek uitgegeven met 500 liederen. Het boek bevat ook een groot aantal kinderliederen, zodat het niet slechts in de kerkdiensten maar ook op de zondagsscholen ge bruikt kan worden. De eerste oplaag van deze nieuwe bundel is voorlopig 2000 exemplaren. Concordaat Het dagblad van Valladolid publi- de pauselijke universiteit In Pamplona veraedigde dit inzicht Na een lezing in Madrid gaf hij een persconferentie, waarin hij zei dat zowel de Spaanse wetgeving als het concordaat de pro testanten in de gelegenheid moet stel len om in de openbaarheid te tré- den. De Fuenmayer zei dat de Rooms-Ka tholieke Kerk de protestanten door da den duidelijk moet maken dat zij niet alleen maar een voorstandster is van godsdienstvrijheid als zij zelf in de minderheid torstiteL In het begin van de oorlog werd dr Van Dodewaard benoemd tot hoogleraar aan het Groot-Seminarium om exegese te gaan docere In 1958 werd hij be noemd tot co-aJjutor van h'et bisdom Haarlem met het recht van opvolging. Twee jaar later volgde hij de aftredende bisschop HuijbeiS op. De begrafenis zal maandag plaats vin der. Zolang er nog geen opvolger be noemd is zal een kapittel-vicaris de tijde lijke zaken van het bisdom behartigen. Het kathedraal-kapittel komt zo spoedig mogelijk bijeen om uit zijn midden een vicaris te kiezen. Bisschop Van Dodewaard had juist besloten in zijn bisdom een beraad te openen over de vernieuwing van de kerk. Dit beraad was bedoeld als voor bereiding voor het landelijk concilie Die vrijheid mag niet begrensd den tot het privé-leven. maar moet ook een openbare vrijheid zijn. Dat wil zeggen' dat de gemeenten hun dien sten moeten kunnen aankondigen, dat zij moeten kunnen beschikken over kerken en kapellen. Het concordaat moet worden aangepast aan de uitspra ken van het concilie. Daden In het nieuwe concordaat met het udcmmg »w«" «...v.... Vaticaan moet ook de Spaanse Rooms- van de Nederlandse Rooms Katholieke Katholieke Kerk haar eigen rechten Kerk in 1967. Hij had ook protestantse krijgen. Zij moet namelijk in staat kerken verzocht om aan dit beraad i deel te nemen. De provinciale kerkver-l nadering van de Hervormde Kerk in zullen worden voorgezet. Waarschijn- Noord-Holland had besloten om mede-: lijk zal dat beslist moeten worden werking te verlenen. Idoor de opvolger van bisschop van Het is niet bekend of deze plannen!Dodewaard. TIFLIS In de sowjetrepubliek Georgië hebben onlangs enkele plaat selijke autoriteiten de viering van kerkelijke feestdagen verboden, omdat dat ten koste zou gaan van noodzake lijke arbeid. Tot grote verrassing van de christenen in Georgie heeft nu het presidium van de opperste sowjet in deze Kaukasusstaat bekend gemaakt, dat dergelijke besluiten een schending betekenen van de in de gronduiet vastgelegde burgerrechten en er met toe bijdragen, het gezag van de auto riteiten te versterken. (Van ome kerkredactie) NEWBOROUGH. WALES De kleinste baptistengemeente ter wereld is die van het dorpje Newborough, of zoals het Keltisch het schrijft Niwbwrch, in Wales, Groot-Britannië. De gemeente telt slechts vier lidmaten en alle vier van het vrouwelijk geslacht. Toch wordt iedere zondagmiddag dienst gehouden. De gemeente werd in 1849 geïnstitueerd. Er was een tijd dat de diensten overvol waren, maar de trek naar de steden heeft ook Niwbwrch ontvolkt. Nog altijd beschikt de miniatuurgemeente echter over een eigen kapel. Aangezien er geen mannen zijn in de gemeente wordt de zondagmiddag- dienst geleid door de dames zelf. Om de beurt preken zij. Een maal in de maand komt de consulent om een avondmaalsdienst te leiden. zeer sporadisch voor), maar om dat hier ongekende mogelijkheden tot evangelisatie liggen. Er is nu een open heid (wie weet hoe lang!). In alle gro te steden vinden ontmoetingen van priesters en predikanten plaats. Laten er van profiteren aldus ds. Sog gin. Overigens maakt ds. Soggin duide lijk. dat de toestand voor de protestan ten in Italië niet te vergelijken is met die in Spanje. In Italië is sinds 1848 godsdienstvrijheid. Een wettelijke moeilijkheid is alleen het concordaat, dat Mussolini in 1929 met de paus sloot en dat nog steeds van kracht is. Zo wordt in dit concordaat be paald. dat ex-priesters geen werk mogen doen. dat hen in contact brengt met mensen. Hiertegen heb ben de protestanten ernstige bezwa ren, want het betekent bijvoorbeeld, dat ex-priesters, die predikant wor den, geen godsdienstonderwijs op openbare scholen mogen geven. Ook op andere punten, zoals in de huwelijkswetgeving, is de indirecte macht van de Rooms-Katholieke Kerk voelbaar. Tenslotte is een derde deel Informatieopdracht voor Klaus WENEN De president van Oosten rijk. Franz Jonas, heeft de demissionai re kanselier Josef Klaus opgedragen een nieuwe regering te vormen. Zoals gemeld behaalde de partij van Klaus, de christen-democratische volkspartij, bij de zondag jl. gehouden verkiezin gen de absolute meerderheid. Klaus, die ook aan het hoofd stond van de vorige regering, heeft de op dracht aanvaard, aldus een commu- Verwacht wordt, dat hij volgende week onderhandelingen zal beginnen met de socialistische partij. Boek van Klaus Mann in W.-Duitsland verboden (Van onze kunstredactie) HAMBURG Het gerechtshof Ham burg heeft in tweede aanleg de n „Mephisto" van Klaus Mann een van Thomas Mann voor West-Duits- land verboden. Dit geschiedde op ver zoek van de regisseur Peter Greund- gens-Gorski, die heeft gesteld dat in de hoofdfiguur van het boek zijn in 1963 te Manilla overleden stiefvader Gustaf Gru- endgens wordt beledigd. De roman werd eerst in het Duits te Amsterdam uitgegeven. Eind vorig jaar verscheen het ook in de Bondsrepubliek. Klaus Mann benam zichzelf in 1949 het Volgens de aanklager is er een duidelij ke gelijkenis tussen de opportunistische „Mephisto" en Gustaf Gruendgens, die vooral door zijn vertolking van de Me- phistorol bekend is geworden en onder Hitier algemeen intendant van het Prui sische Theater in Berlijn was. Vooraanstaande literatuurdeskundigen hebben de stelling dat het om een sleutel roman zou gaan. bestreden. Daartegen over verklaarden getuige b charge, dat Klaus Man. die in de nazitijd naar het buitenland uitweek, er nooit een geheim van had gemaakt, dat hij wel degelijk Gruendgens op het oog had. De acteur was gehuwd met zijn zuster Erika Gereformeerden gaan bidden voor de eenheid op Soemba UTRECHT Aan alle gereformeerde kerken in Nede -land en in Niedersach- sen (Duitsland) ;s verzocht, op 27 maart aanstaande, te bidden om de hereniging van de kerken op Soemba. Aan de kerk op Soemba is gevraagd, hetzelfde te Er bestaan daar nog een aantal „vrijge maakte kerken". Men stelt er pogingen in het werk cm weer tot eenheid te geraken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groesbeek (toez.): J. H. Schellingerhout te Markelo. Benoemd tot algem. secr. v. d. Vrijz. Christ. Jeugdcentrale: W. H. Stenfert- Kroese te Almelo. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Graveland (2e maal): J. ter Horst te Twijzel, die dit heeft aan genomen: te Aardenburg (evang. pred.) te Hogersmilde en te Onderdendam: kand. H. Torenbeek te Den Ham (O.) die geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen. Aangenomen naar Arum (F.): kand. C C. Verkuijl te Kampen, die bedankte voor Giessen-Rijswijk (N.B.), Daarle. Medem- blik. GEREF. KERKEN Tweetal te Heemse (2e p.p.): H. D. v. Herksen te Hilversum en H. J. de Vries te Bedum. Beroepen te Edmonton (Can.): a. o Cnossen te Groningen-oost. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mijdrecht: D. H. Biesma te Lisse. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Bodegraven: A. F. Hon- koop te oGes en J. Karens te Nieuwer- kerk. waarv. laatstgen. is beroepen. Beroepen te Boskoop: L. Vogelaar te Almelo: te Veen: A. Hofman te Zeist: te Hoofddorp: C. Harinck te Utrecht. Bedankt voor Slikkerveer: L. Kieboom te Norwich (Ont. Can.). Ds. Hendrik Retel tachtig jaar OEGSTGEEST Gisteren heeft de gereformeerde emeritus predikant ds. H. Retel zijn tachtigste verjaardag ge- Hendrik Retel, die in 1886 in Oegst- geest werd geboren, was oorspronke lijk enkele jaren werkzaam in de han del. In 1928 werd hij ouderling voor ganger van de Gereformeerde Kerk van Hoornsterzwaag (F.). In 1930 werd hij op singuliere gaven door de classis Heerenveen in het ambt van predikant bevestigd, waarna hij dus als predikant de gemeente van Hoorn sterzwaag diende. In 1946 vertrok hij naar Haaksber gen en in 1949 naar Colijnsplaat (Z.), waar hij in 1953 met emeritaat ging. Ds. Retel. die in zijn leven vele depu- taatschappen heeft vervuld, woont nu weer in Oegstgeest, zijn geboorte plaats. Rectores magnifici niet gelukkig niet beperking (Van ome onderwljsredactle) AMSTERDAM De mogelijkheid dat er een vergelijkend examen wordt ingesteld voor jongelui die medicijnen willen gaan studeren als een daartoe ingediend wetsontwerp wordt aangeno men heeft bezorgdheid gewekt bij ver scheidene rectores magnifici en voor zitters van medische faculteiten. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, rector magnificus van de VU, geeft de voorkeur aan een vergelijkend exa men, mits centraal ingesteld, boven lo ten. Prof. mr. J. van der Hoeven van de Gemeentelijke Universiteit acht het slechts dan verantwoord terug te val len op eindexamenresultaten en een vergelijkend onderzoek wanneer de Piëmont bij Turijn hebben de walden zen zich kunnen handhaven, ondanks soms hevige vervolgingen. Nog altijd woont in dat gebied ongeveer de helfl an de 45.000 waldenzen. Toch belet deze rijke historie de wal denzen niet, ie beseffen, dat zij al lang niet meer de enige protestanten in Ita lië zijn, als gevolg van de activiteiten van vooral angelsaksische zendelingen. Een belangrijke stap werd vorig jaar mei genomen, toen waldenzen, baptis ten, methodisten en lutheranen beslo ten aan te sturen op een federatie van protestantse kerken. Opvallend is, dat men zich niet als denominaties met elkaar gaat verenigen, maar als (vier honderd) plaatselijke gemeenten. Sinds 1848 weten wij. dat onze taak aldus ds. Soggin. Mr. Dekhuijzen aan VU gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit is vandaag mr. M. C. Dekhuij zen gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift Pand en hypotheek in het ontwerp BW. Het proefschrift bevat een artikels- gewijze commentaar op de titel pand en hypotheek van het derde boek van het ontwerp BW, voorafgegaan door een bespreking van enkele bepalingen. Gesteld wordt dat de beperking van zaak tot stoffelijke voorwerpen zome de de beperking van zakelijke rechten tot rechten op stoffelijke voorwerpen aan bedenkingen onderhevig is en dat de systematiek van het vermogens recht in het bestaande BW in beginsel te prefereren is boven die van het ontwerp. Ten aanzien van diverse arti kelen in de titel pand en hypotheek worden verbeteringen voorgesteld met name met betrekking tot de voorgestel de bepalingen aangaande bezitloos pandrecht en het registerpandrecht. Mr. Dekhuijzen. geboren in Rotter dam, deed in 1957 doctoraal examen. Hij is werkzaam als bedrijfsjurist bij een bankinstelling. De gpeeenje voor ae j ongein,/- vertelde, dat de begelei-( ders en ouders er voor spek en bone bijzaten. Hij benadrukte wel, dat hc een volledige luxe is om schooljeugd uit te nodigen. Van de Nederlanden' somde prof. Diepenhorst prettige e minder prettige eigenschappen op. Hn c was het wel eens met de uitspraak, dr c Nederlanders manieren hebben als vu« een beer, die heeft leren dansen. Maar als wij elkaar in de ogen zien. d»; t is er geen reden voor de leden van ht Huis van Oranje om de ogen neer t> slaan, meende de bewindsman. Zij ziii de beste tradities in ons volk, van god», dienstige en zedelijk humane aarc, trouw gebleven. Dit causerietje vont- de voor de jeugd een waar hoogtepunt „En zo gezellig", vond een. Wat ee: vriendelijke man. die minister', oordeelde een ander. BUITENLANDSE PERS LIET DE ,R00KB0MMEN' DOMINEREN j (Van een onzer verslaggevers) c ROTTERDAM De rookbommen, die in Am-lerdam geworpen werden hebben het meeste indruk gemaakt opc de buitenlandse journalisten. Hels toonaangevende Londense dagblad The Times, begint het verslag met dit relletjes en maakt melding van enkt le bommen, die vlak bij de goudttl koets terecht kwamen. Op de achter-^ pagina staan drie foto's van de hu welijksdag: één van prinses Beatrii,^ die uit de gouden koets stapt, en tweef foto's van de onlusten. The Gardian publiceert een fob' over drie kolom op de eerste paginD Het is een opname van een ontploft fende rookbom in de Raadhuisstrac1 Men ziet een enorme rookkolom, di*' tegen de huisgevels opklimt, en enkt- le ruiters. De foto's doet denken aa: bijvoorbeeld de rassenrelletjes in di Verenigde Staten. Maar de Wester- kerk op de achtergrond maakt d< plaats van het incident duidelijk. L het verslag beperkt deze krant zid in hoofdzaak tot een beschrijving vï dë politieke achtergrond van het hc welijk. Prinses Beatrix moet hebbt ontdekt, aldus dit blad, dat Nederlai meer het huwelijk heeft geacceptee: dan zij dacht. De verslaggever van Daily Exprei is onder de indruk gekomen van prh ses Beatrix: Waar zij verscheen, ver anderde de onbehagelijke atmosfet onmiddellijk. Over de relletjes schrijf de verslaggever: Prinses Beatrii lachte, wanneer de zenuwen van ee; andere vrouw het al lang zoude# hebben begeven. De Daily Express prijst vooral dl moed van de toekomstige Nederland-, se vorstin. En de Daily Telegrapl, schrijft: Gisteren behaalde het Huii( van Oranje een overwinning op d(j andere opinies, die spoedig zullen zijc( vergeten". 1 i Werk van mevrouw Bakker ivordt voortgezet (Van een medewerker) OEGSTGEEST De heer en me- vrouw Versluys-Müller zijn op het ogenblik in hun auto onder weg naar Toumliline in Marok ko in Noord-Afrika. Zij zullen spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart zwaarte van de studie bepaalde crite- vereist die thans nog niet worden gehanteerd. In de gegeven omstandig heden gaat zijn voorkeur uit naar lo- Prof. dr. L. A. Hulst, voorzitter van de medische faculteit in Utrecht, ge' looft dat niemand, ook de minister niet, gelukkig is met dit wetsontwerp. Hij vreest dat de mensen die pas laat tot rijpheid komen er speciaal de dupe van worden. De rector magnificus van Groningen, prof. mr. E. H. s Jacob, vindt het wetsontwerp ingrijpend, maar onder deze omstandigheden on vermijdelijk. Het getal 200 als maxi male opnamecapaciteit acht hij de juis te grens. zich bezighouden met het jeugd werk daar. Beiden hebben aanj de academie De Horst van Kerk' en Wereld in Driebergen een op leiding tot wika gevolgd en daarna ter voorbereiding op hun werk in Toumliline een oplei ding aan de zendingschool van de Hervormde Kerk in Oegst geest. In Toumliline hebben Franse benedic tijnen in dc vijftiger jaren een kloos ter gesticht, dat snel is uitgegroeid tot een zeer belangrijk ontmoetings centrum tussen rooms-katholieken, evangelische christenen, moslims e» joden. Uniek In veel landen zijn comité's gestichij van mensen, die dit werk geestelijk en financieel willen steunen. Het Ne derlandse comité is uniek in die zia dat de Nederlandse rooms - katholie^ ken onmiddellijk protestantse zen-; dingsleiders uitnodigden in het c<w mité zitting te nemen. De eerste voorzitter was prof. dr. H. Kraemer, terwijl de rector van d« zendingshogeschool, prof. dr. E. Jan sen Schoonhoven, die ook lid is, reeds enkele malen in opdracht var dit comité naar Marokko is geweest om het werk daar met zijn adviezen te dienen. Twee jaar geleden ging wika J. Bak ker met zijn vrouw naar Toumliline om Ingezet te worden in het jeugd werk voor de jonge Marokkanen Toen hij echter enkele maanden ni aankomst omkwam bij een auto-on geluk, zette zijn vrouw het jeugd werk voort. Dit bleek wel een zeer moeilijke opga-| ve voor een jonge weduwe met een; kindje in deze moslimse omgeving. Daarom zullen de heer en mevrouw! Versluys-Müller dit werk nu voort zetten. ;'j zijn per auto via Gibraltar naar Afrika vertrokken. Het is voor d«| eerste keer dat een Nederlands zen dingsechtpaar zich op deze wijzl naar het werk begeeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2