Kritiek op uitlatingen tv - commentator POLITIEMACHT SLAAT OPSTOOTJES UITEEN Kookbommen op route i vi Agenten erg nerveus Pamfletten gestrooid r» j j REPORTAGE VIT STADHVIS Beelden van relletjes niet uitgezonden HOTEL OP STELTEN Journalist zendt Prinses orchidee en vraagt excuus RAI de tuin, waarin heel Holland vrolijk danste I Deze krant 17 VRIJDAG 11 MAART 1966 x. In dit verbrande damestasje zat één van de rookbommen, die voor de Gouden Koets werden geworpen. AMSTERDAM Nerveuze agenten en marechaussees hebben gisteren langs en vlakbij de route van de koninklijke stoet met gum miknuppel en gehandschoende vuist relletjes van provo's uit el kaar geslagen. Vele mensen achter de hekken vaders en moeders met kleine kinderen liepen klap pen en stompen op, omdat zij het ongeluk hadden in de buurt van langharige oproerkraaiers te staan. Zes jongelui in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar werden gearresteerd. Een student had zo'n stevig pak slaag gekregen, dat hij in het ziekenhuis moest worden behandeld. Later op de dag werd hij ontslagen. Het imponerende machtsvertoon var bijna vierduizend manschappen van ge meente- en rijkspolitie en van het Korps j Koninklijke Marechaussee kon echter j niet voorkomen, dat een groot aantal I „zelfgemaakte" rookbommen over hoofden van de toeschouwers op de te werd gegooid. In de Raadhuisstraat reed de Gouden Koets op de heen- er l terugweg door grijze rookwolken, die ge- ruime tijd tussen de huizen bleven han gen. Tijdens de rit door de binnenstad na de huwelijksinzegening in de Wester- kerk werd enkele malen in koor „repu bliek" geschreeuwd, terwijl het jonge paar voorbijreed. Op de Nieuwezijds Voorburgwal werden pamfletten over de Gouden Koets geworpen. Daarop stond in het Duits te lezen: „Begrijp toch goed politie, de Westerkerk staat vlakbij het getto". Op een ander pamflet stond, even eens in het Duits: „De moordenaars zijn onder ons". AFGERANSELD Nadat prinses Beatrix en prins Claus en hun gevolg het Paleis op de Dam waren binnengegaan, ontstonden daar opnieuw opstootjes. De toegesnelde agen ten maakten de indruk, over hun toeren te zijn. Jongelui, die achter de hekken stonden te kijken, werden evenals de herrieschoppers op het plein afgeran seld. De directe omgeving van de Dam was hermetisch afgesloten. Het publiek mocht zich wel verwijderen, —".ar nie mand werd toegelaten. Op het Rokin sneuvelde een aantal vlaggemasten. In de loop van de avond werden nog eens veertien jongelui gearresteerd bij opstootjes op de Dam. Zij varieerden in leeftijd van twintig tot 25 jaar. Na enkele uren werden zij vrijgelaten. Bij één van de charges raakten ook Loesje Hamel en Liesbeth List, leden van het cabaret Shaffy Chantant, betrokken. De ongeregeldheden waren de avond tevoren al begonnen, toen agenten op de Dam groepjes jongelui uit elkaar sloe gen. Voorbijgangers vertelden, dat een paar jongens door de politie werden ge trapt, maar een officiële woordvoerder kon dat niet bevestigen. DOKWERKER Gistermorgen begonnen de ordeversto ringen bij het beeld van De Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein, nadat ongeveer driehonderd serieuze demon stranten tegen het huwelijk daar waren vertrokken voor een protestmars door de stad. Er verzamelde zich een steeds gro ter wordende groep van schreeuwende jongens en meisjes, die door een aantal provo's werden aangevoerd. De politie joeg hen uiteen, nadat aan de voet van het beeld pamfletten waren gelegd op de daar tijdens de februari-herdenking gede poneerde bloemen. Onder het afsteken van rookbommen (er werd gezegd, dat de hele voorraad zeventig stuks bedroeg) ging de joelende menigte naar de binnenstad. In de Kal- verstraat vielen de eerste klappen, toen de jongens en meisjes (het was dikwijls niet te onderscheiden wie een jongen was en wie een meisje) probeerden de eerste politie-afzetting te doorbreken. De agenten, die kennelijk het consigne had den gekregen, niets over hun kant te laten gaan trokken meteen de wapenstok en dreven de krijsende groep na enkele charges uiteen. ZEVENKLAPPERS In groepjes verspreid en zonder enig contact met elkaar verdwenen de provo's daarna, anti-Claus leuzen schreeuwend, in de richting van de Raadhuisstraat (achter het Paleis) en de Westermarkt. Over de hoofden van de in de gietregen wachtende toeschouwers werden de eerste rookbommen en aan elkaar gebon den zevenklappers op de rijstraat gesme ten. Opnieuw greep de politie In, deze keer geassisteerd door enkele van de vele hon derden BVD-mensen en rechercheurs, die langs de hele route op vijftig meter afstand van elkaar tussen het publiek stonden. Hoewel zij in burger vielen zij dadelijk op door de grijze knoop, die zij op hun jas droegen door de achterdochtige blikken zij om zich heen keken.... Grijze rookwolken hingen in de Raadhuisstraat, toen de Gouden Koets op weg van de Westerkerk naar de Dam voorbijreed. Vier agenten en een politie man in burger overmeesterden een jongen, die ervan werd verdacht een rookbom op straat te hebben gegooid. DODE KIP Na de rijtoer werden op ver scheidene plaatsen de hekken omvergegooid. Motoragenten reden op de baldadige jonge- derd, op de route te gooien werd zonder dat er agenten aan te pas kwamen door omstanders, bij de kop en schouders ge pakt en in de gracht gesmeten. De be manning van één van de talrijke in de rondte varende snelle motorbootjes viste hem eruit.... Vlak voor en vlak nadat de Gouden Koets de Herengracht was gepasseerd op weg naar de Westerkerk. ontploften er twee rookbommen. Het publiek reageer de verontwaardigd en schreeuwde de agenten toe. dat ze zo hard ze konden er op los moesten slaan! Naar het gerucht gaat, loste één van de BVD-mensen in de Raadhuisstraat met zijn pistool een schot in de lucht, toen hij ontdekte, dat jongelui naast hem rookbommen bij zich hadden. Op zijn beurt werd de man vervolgens, aldus getuigen, met een pak slaag van de hevig geschrokken toeschouwers be dreigd. Een collega van de BVD-er maakte er geen geheim van, dat hij het waarschuwingsschot volstrekt over bodig vond. De ernstigste moeilijkheden begonnen, nadat de gasten de Westerkerk waren binnengegaan. Agenten te paard reden op elk willekeurig groepje jongens met lange haren en truien aan. Links er rechts deelden zij klappen uit. Eén jon gen werd aan zijn beatlekuif over eer afstand van meer dan vijftig meter ovei straat meegesleurd en vervolgens op eer politiebootje geduwd en afgevoerd. Ande re knapen werden in gereedstaande over valwagens gestopt. FOTOGRAFEN Toen de stoet de kerk verliet, verloren de agenten en de toch al opvlicgerige marechaussees helemaal hun zelfbeheer sing. Zonder duidelijke aanleiding begon nen zij iedere jongeman, provo of niet, te stompen en te duwen, als hij niet meteen hun commando's opvolgde. Men sen, die zich van geen kwaad bewust waren, liepen ..verdwaalde" klappen op. Een paar meisjes, die „leve de repu- bliek" riepen, werden tegen het trottoir I geslagen alsof zij misdadigsters wi Ook de fotografen kregen het zwas verduren, toen zij probeerden, het brute optreden van de politie vast te leggen. Agenten hielden hun hand voor de lens en toen dat niet lukte, sloegen zij de dure camera's uit de handen van de foto grafen. „Ik sla je boeltje aan diggelen", schreeuwde één agent dreigend tegen een foto-journalist. Even later voegde hij de daad bij het woord... Op een na afloop van de officiële plech- vertelde de woordvoerder van de politie, hoofdinspecteur K. Heijink, dat de agenten „een gering gebruik van de wapenstok hadden gemaakt". Er zijn geen incidenten van betekenis geweest", voegde hij eraan toe. Op de vraag of er AMSTERDAM Het duidelijk tendentieuze commentaar, dat tv- reporter Frits van der Poel gaf bij de reportage in en om het stadhuis, heeft bij velen ergenis gewekt. De stekelige opmerkingen in zijn oog getuigenverslagen en met name zijn mededeling, „dat Onkel Ju lius kennelijk nogal moeite had met het „einsteigen" van de koets" gaven dit deel van de huwelijks reportage een onaangename bij smaak. Of hij hiervoor door de NTS ter verantwoording zal worden geroepen, is nog niet bekend. NTS voorzitter, E. A. Schüttenhelm, wilde na afloop van de uitzending geen commentaar geven. „Ik heb het gehoord, maar ik geef geen commentaar op commen taar," zo zei hij. Verwacht mag echter wel worden, dat zeker binnenskamers het laatste woord hierover nog niet is gezegd. „KWA JONGENSWERK" beelden van vechtpartijen langs de, route had uitgezonden, antwoordde hij, dat deze niet in de uitzending pasten. „Aan dit soort kwajongens-1 werk wilden wij geen aandacht beste den. Maar uiteraard is dit helemaal een zaak van de regisseur," zo zei hij. Regisseur Kees van Langeraad: „Ik vond deze beelden niet representatief voor wat er in Amsterdam gebeurde. De camera's gaven inderdaad shots door over ongeregeldheden, maar ik heb ze niet laten uitzenden omdat ik vond, dat ze niet thuishoorden in deze reportage. Dit was geen van tevoren gemaakte afspraak maar alleen een afwegen van wat belangrijk en min der belangrijk was. Er waren andere beelden, die eerder voor uitzending in aanmerking kwamen." Overigens was hij over de gang van zaken zeer tevreden. De samenwer king verliep prima, zei hij. Ook met de buitenlandse technici, met wie we maar één dag hebben gerepeteerd. Jammer alleen, dat in de Westerkerk de lichten een kwartier te laat aangin gen. Daardoor was het eerste deel van deze reportagee en beetje vaag. de vorige avond bij de relletjes op de Dam door agenten was getrapt, bleef hij het antwoord schuldig. „Als er foto's zijn gemaakt, moeten die dat uitwijzen", zo zei hij. RVD-functionaris W. P. v.d. Berge voegde daar nog aan toe: „Altijd prettig als er foto's worden gemaakt..." Hij was er kennelijk niet van op de hoogte, dat even tevoren het de persfoto grafen onmogelijk was gemaakt, hur werk te doen. Hoofdinspecteur Heijink ontkende, dat er bekende provo's tevoren waren gevan gen gezet of de stad uitgestuurd. „Mis schien dat ze uit eigen beweging zijn gegaan?" Hij ontkende, dat de provo-lei ders een waarschuwing hebben gekre gen. „Provo's hebben immers geen lei ders", probeerde hij er zich vanaf te maken. ,.'n Goed antwoord", vond RVD- man v. d. Berge. In het nauw gedreven door een aantal pijnlijke vragen, o.a. va buitenlandse journalisten, brak hij daai na de persconferentie snel af. AMSTERDAM De Duitse journa list Max Glauner van het weekblad „Bildzeitung", die er dinsdagavond in slaagde ongemerkt het Hilton-hotel binnen te dringen, heeft een orchidee naar prinses Beatrix gestuurd. Verder zond hij de Prinses een brief, waarin hij zijn excuses aanbiedt. Mijn weekblad, zo schrijft de journa list, heeft nooit de bedoeling gehad het Nederlandse koningshuis of het Neder landse volk te krenken. Maar het is nu een keer zo, dat men van een Bildreporter ver wacht, dat zij met alle middelen pro beren objectief en als ooggetuige te berichten. Daarom kunnen zij zich niet tevreden stellen met het ontvangst nemen van droge teksten op officiële persconferenties. Aan het slot van zijn beleefde brief schrijft Max Glauner namens het uit 11 man bestaande Bild-team te hopen, dat dit kleine incident geen afbreuk heeft gedaan aan de feestvreugde van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De Duitse journalist gelooft, dat hij ontdekt is, toen prinses Beatrix en Claus samen een foxtrot dansten. Het plotseling onderbreken van de dans was voor hem een teken, dat het voor hem niet meer in orde was. Al gauw was een man van de veilig heidsdienst bij hem, die hem naar zijn uitnodigingskaart vroeg. Hij wend de daarop voor, dat deze kaart in zijn jas in de garderobe zat. De Duitser liep naar de garderobe en probeerde de aftocht te blazen. Het lukte zelfs het paleis door de hoofdingang te verlaten. Maar net bui ten werd hij toch nog gepakt en naar binnen geleid. Max Glauner werd verhoord. Over de behandeling tijdens het verhoor had hij niet te klagen. De Rijksvoorlichtingsdienst wist niet te vertellen of Max Glauner een miniatuurfotocamera bij zich had. Hij is op even gedurfde als ingenieu ze wijze erin geslaagd in het paleis te komen. Het lukte eerst in de Oranje zaal van het Hiltonhotel te komen, waar een groot galadiner werd gege ven. Vervolgens wist hij een plaatsje te vinden in een van de vele auto's die de gasten van het Hilton-hotel naar het paleis brachten. Door niemand opgemerkt stapte hij, samen met de andere gasten uit de auto en betrad door niemand gehinderd, als was hij een van de bevoorrechte genodigden voor dit grootse festijn, de hoofdin gang van het paleis. Verhollen te fotograferen JNE Amsterdamse politie, die geen enkel risico wilde lopen, is streng opgetreden. Dat ondervond een fotograaf die tijdens de manifestatie in het Amsterdamse RAI-gebouw op verboden" terrein achter de uitgelaten kinderen een ex clusief plaatje wilde maken. Hij werd weggesleurd door een gewapende politieman en een detective. AMSTERDAM Misschien vandaag nog niet, maar morgen is Krasnapolsky in elk geval weer een keurig hotel. Vier dagen is bijna het hele gebouw domein geweest van RVD-mensen, journalisten, persfotografen en van verslaggevers en technici van televisie en radio. Vier da gen heeft het anders zo keurige en rusti ge Grand Hotel op zijn grondvesten staan te schudden! Journalisten uit alle delen van de we reld renden nerveus van het perscen trum in de statige Wintertuin naar de grote telefooncentrale, die in één van de zalen was ingericht. Obers balanceerden met volle dienbladen tussen de tientallen tafeltjes, waaraan journalisten zaten te schrijven, te praten of voldaan uit te rusten, als ze hun verhaal hadden doorge beld. Functionarissen van de RVD kon den geen twee stappen doen zonder aangeklampt te worden door vragende journalisten. Uit de luidsprekers kwam tenminste om de vijf minuten een mede deling die iedereen de oren deed spitsen. Achterin de zaal had een firma haar kantoor opgeslagen om foto's en copy met het eerstvolgende toestel van Schip hol naar het land van bestemming te versturen. En temidden van die drukte bleven de charmante hostesses van de Amsterdamse VW vriendelijk glimla chen, steeds startklaar om de buitenlan ders bij wijze van verpozing door de hoofdstad te rijden in hun DAF-jes. Dat is nu allemaal afgelopen. Als het personeel de boel heeft geredderd en het meubilair weer op zijn goede plaats staat, wordt Krasnapolsky weer een echt hotel en de Wintertuin met zijn prachti ge planten een zaal waar de bezoekers fluisterend praten en voorzichtig aan hun glas sherry nippen. Aril t'ii Kees in de kerk ANDER de hoogwaardig- heidsbekleders in de Wes terkerk waren ook aanwezig de wereldkampioen schaatsen Kees Verkerk (links) en de tweede op de wereldranglijst Ard Schenk. Zij waren met een militair vliegtuig uit Noor wegen gekomen om dit in hun leven mee te kunnen maken. LONDEN In de Britse hoofdstad is gisteravond officieel meegedeeld, dat koningin Juliana op 6 en 7 juni een bezoek zal brengen aan Londen. De vorstin zal een Nederlandse kerk in Austin Friars te Londen bezoeken om daar een nieuwe gedenkraam te onthullen van koningin "Wilhelmina. Zij zal voorts aan een diner aanzitten ter ^efegenheid van het 75-jarige be staan van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Britse hoofdstad. Nationale manifestatie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ministers, staatssecretarissen, captains of in- burgemeesters en commis sarissen van de Koningin, allen behorend tot de ongeveer tiendui- feestgangers, die aan de voor avond van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus jonkheer Van Amsberg, in het RAI-gebouw aanwezig waren, zon gen luidkeels: Lang zullen ze leven in de gloria, toen het bruids paar de Europahal binnenreed. Het feest oereikte ineens zijn hoogtepunt. Duizend Amsterdamse scholieren omstuwden spontaan de auto, die slechts langzaam, als het ware voetje voor voetje, voorwaarts kon gaan. Oranje doekjes en -vlagge tjes werden in de auto gegooid. De organisatoren konden met grote moeite de weg voor het bruidspaar vrij houden. De kinderen waren door het dolle heen. maar goed, het zij hun niet kwalijk genomen, zij kwamen tenslotte om uiting te ge ven aan hun vreugde en het was tenslotte ook hun Prinses, die ging trouwen. Het Oranje Comité Amsterdam had dit feest, deze nationale manifestatie „Bruidsboeket", in slechts een paar maanden moeten organiseren, en wel licht heeft het gebrek aan tijd het comité parten gespeeld. De gedachten die aan de manifestatie ten gnndslag lagen, waren wel goed, maar de uitwerking was niet zo bijzonder ge slaagd. Doch de Koningin had het gebaar zeer op prijs gesteld en kwam met 210 gasten het feest met haar aanwezig heid opluisteren. Al onze Prinsessen waren daarbij, en zij kregen van een enthousiast publiek een hartelijk applaus. Prinses Margriet en haar ver loofde mr. Pieter van Vollenhoven viel een hoera'tje ten deel. Het was de bedoeling, dat de provin cies elk afzonderlijk hun gelukwensen aanboden. Zij vormden met elkaar het Bruidsboeket .waaromheen ten slotte een lint werd gebonden, een „wit lint, waarop de geschiedenis zal worden ge schreven van Beatrix, prinses der Ne derlanden, en Claus". Er was een welkomstlied, dat het bruidspaar werd toegezongen: „Wel kom, weest welkom Gij Prinselijk Paar. dank voor uw gulheid van hart om hier tot ons te komen...", op de wijs van: Merck toch hoe sterek. En er was Het sprookje van de Prin ses. Feeën dansten het Adagio uit het ballet De Schone Slaapster. Er waren sjezen uit Friesland en klederdrachten uit Zeeland, er waren vendelzwaaiers uit Helden, kotomissies uit Suriname en een bruidsstoet uit de Antillen, er waren mensen, die de wijsheid zoeken en mensen, die dansend door het leven gaan. Zij vonden elkander tenslotte aan het eind van het feest, toen werd de RAI de tuin, waarin heel Holland vrolijk danste, danste om het geluk van twee mensen. Woensdag beloofden wij u een krant, die het bewaren waard zou zijn over het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Wij hopen, dat wij daarin ge slaagd zijn. Vele tientallen foto's zijn in dit nummer opgenomen. Onze verslaggevers H. J. Waal wijk, W. de Regt en D. Ringle- ver verzorgden de reportages van de plechtigheden in Amster dam en onze redacteuren B, de Jong, L. de Ruiter, M. Christi- aanse en J. van Hofwegen voer den de eindredactie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17