FEESTELIJKE AAN U DE DIENST: GLORIE Jezus zegt: Ik ben de weg... Wat God heeft samengevoegd scheide de mens niet Tweemaal krachtig klonk Ja „HOUDT HEN DICHTBIJ ELKANDER" Bijna 100.000 mensen langs de route Ook Hitzacker was in feeststemming VRIJDAG H MAAKT 116» T 11 Prinses Irene helpt even lijk en volgens de regels ver lopen. Met alle mogelijkheden was rekening gehouden. Toch was het soms moeilijk. Bij voorbeeld toen de predikant het bruidspaar verzocht te gaan staan en elkaar de rech terhand te geven. Wat moest er nu met het bruidsboeket gebeuren? Maar de zuster van de bruid, prinses Irene, die op de rij achter het bruids paar zat, onderkende de moei lijkheid, stond op en nam het boeket even van haar zuster over. De foto toont het mo ment, waarop prinses Irene het boeket teruggeeft. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uw droom is werkelijkheid geworden en nu is de werkelijkheid ook een droom. Deze zin uit de preek van ds. J. H. Sillevis Smitt tot het bruidspaar in de Westerkerk vertolkte de gedachten van lien, die het voorrecht genoten de huwelijksinzegening van prinses Beatrix en prins Claus jonkheer van Amsberg bij te wonen. Het kerkgebouw was als een droom, vorstelijk versierd met hon derden veredelde witte azalea's, gevat in brede randen van diep groen. De verlichting was als een droom honderden brandende kaarsenlampjes in koperen luch ters, die feestelijk glansden. En de aanblik van al die genodigden was als een droom. Daar zaten ze, de bloem van de Europese vorstenhuizen en de rijksgroten, ook uit de Antillen en Suriname, de in Nederland geaccre diteerde ambassadeurs van tientallen landen, de mannen van de weten schap, van de handel, scheepvaart en industrie, pijlers, waarop de Neder landse economie stevig rust. Zij waren allen naar de kerk gekomen om getui ge te zijn van het geluk van een prin ses uit het Huis van Oranje. Uniform Het was als een droom al die kleu ren van de uniformen van hofdignita- rissen en adjudanten van ons vorsten paar, van officieren en van bestuur ders van provincies en gemeenten, van AMSTERDAM Almachtige Vader, wij bidden u voor deze man en vrouw, die zich voor Uw Aangezicht door hun ja-woord voor het gehele leven aan elkaar verbonden hebben... Zo begon het gebed, dat ds. H. J. Kater na de huwelijksinzegening uitsprak. Almachtige Vader... geef, dat zij, die Gij zelf tot elkander hebt gebracht, elkaar in elke fa se van hun leven opnieuw zullen vinden en ontdekken. Geef. dat zij niet alleen vandaag, maar elke dag open staan voor het wonder van hun liefde. Houd hen dicht bij elkander en dicht bij U. Zegen hen, al de dagen die Gij in Uw goedheid hun sa men wilt schenken en stel hen tot een zegen voor anderen, aller eerst voor hun gezins- en familieleden, met wie zij van dit ogenblik af met andere banden dan tot dusver verbonden zul len zijn Ds. Kater herdacht in zijn ge bed „de vader van de bruide gom, wie de aanschouwing van dit grote geluk niet beschoren was, en ook de grootouders, die wij zo graag hiervan getuigen hadden willen laten zijn... Hij bad voor „Uw kerk, niet alleen verspreid, maar helaas ook verdeeld over de aarde. Wil haar een maken, een in geloof, een in hoop en een in liefde. Wij bidden U ook voor het vaak zo zwaar beproefde volk van Abram, Izaak en Jacob, waar door Gij ons allen geroepen hebt tot Uw wonderbaar licht Geef, dat kerk en synagoge elkaar steeds beter verstaan, opdat wij tezamen en door ons alle mensen, voortdurend meer zicht krijgen op het heil en de vrede, de shaloom, die Gij de gehele wereld schenken wil. Hij bad voor de Koningin en haar Huis, onze regering en de regeringen van de rijksdelen overzee. Hij bad voor hen, die 'het moeilijk hebben, die in ge vaar verkeren, de zieken, de ge handicapten, de bedroefden, de verbitterden, de wanhopigen, de hongerigen, de verdrukten, de gevangenen en de vluchtelingen. Wees hun nabij. Heer, Gij weet wat zij nodig hebben.... En daarop baden alle aanwezi gen in hun eigen taal: Onze Va der, Die in de hemelen zijt... de prachtige lange gewaden van de dames, van diep rood tot zacht lila, al die kleuren, hier en daar onderbroken door het stemmig zwart van de toga's van de vertegenwoordigers van univer siteiten en hogescholen, van de jac quets en de rokken van zovele hoog waardigheidsbekleders. Het was als een droom en toch was het werkelijkheid. En die werkelijk heid openbaarde zich in de binnen komst van het jonge paar, dat straalde van geluk toen het, voorafgegaan door de bloemen strooiende bruidskinderen zijn zetel schreed, terwijl de tweeduizend gasten en genodigden zich van hun plaatsen verhieven en het toezongen: A toi la gloire, een van de lievelingsliederen van onze Prin- Ds. Sillevis Smitt zou later in zijn predikatie zeggen: Ook als een ko ningskind in het huwelijk treedt met een prins-gemaal dan trouwen er twee mensenkinderen. Het menselijke was ook aan dit huwelijk niet vreemd. Het vierjarige zoontje Marckus van graaf en gravin Caspar von Oeynhausen Sierstorff had zoveel plezier in het bloemen strooien, dat hij „tegen de afspraak in" doorliep tot aan de kan sel, waar de vierjarige Carolijn Alting von Geusau hem nog net tot de orde kon roepen. Dienst A toi la gloire. Aan U de glorie. Het kwam tot uiting in het gemeenschappe lijk zingen van Grote God, wij loven U, nadat ds. H. J. Kater, die de dienst leidde het votum en de groet had uitgesproken. Het kwam tot uiting in het gebed, waarin de predikant de moeilijkheden rond dit huwelijk niet verzweeg: zij denken, o God, in dit uur ook aan hen, die hun blijd schap niet kunnen delen omdat hun hart nog zo bedroefd is." En ten slotte, het kwam tot uiting in het vertrouwen de Was mein Gott will, das g'scheh' allzeit, gezongen door het Westerkerk koor, dat door het Westerkerkorkest werd begeleid- Aan U de glorie! Ds. Kater las twee gedeelten uit de bijbel Psalm 121: Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen?, en het bekende 1 Corinthiërs 13: Al ware het, dat ik met de tongen der mensen en der engelen sprak, maar had de liefde niet, ik ware schalend koper of een rinkelende cimbaal... met dat indruk wekkende slot: Zo blijven dan: Ge loof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde. Een ernstig kijkende bruid en een ernstig kijkende bruidegom, beiden zichtbaar sterk onder de indruk, luis terden naar de woorden van de predi kant, bij wie de Prinses belijdenis des geloofs heeft afgelegd. En een konink lijke moeder liet haar blik rusten op J^ONINGIN Juliana, mevrouw Gösta von Amsberg en prins Bernhard verlaten het paleis op de Dam. Direct stappen zij in het rij tuig om in de indrukwekkende bruiloftsstoet naar het Amsterdamse stadhuis te rijden, waar het huwelijk van hun kinderen zal worden vol trokken. Aan U de glorie! Ds. Sillevis Smitt legde dat in zijn predikatie, die hij hield naar aanleiding van Mattheus 7 vers 16: Smal is de weg, die tot het leven leidt, in Johannes 14 vers 6: Ik ben de weg, en in Johannes 1 vers 40 tot 43: Volg Mij! Eén n eg Tweeduizend gasten en genodigden hield hij naast het bruidspaar voor: Het klinkt niet erg feestelijk en uitno digend. Maar er is een weg, een weg voor iedereen. De weg, die tot het leven leidt is smal, omdat er maar een manier is om zeer gelukkig te zijn aan elkaar verknocht. Immers, waar de weg zo breed is als hij maar zijn kan, is de woestijn. De deugd gaat over het scherp van de snede. De weg is smal, waar de liefde die alles toe dekt met de waarheid samengaat. De waarheid, die alles in het licht zet. Jezus zegt: Ik ben de weg... Het hoogtepunt van de samenkomst in de kerk was de plechtigheid van de inzegening. Aan Prinses en prins Claus werden vragen gesteld. Aan prins Claus: belooft gij, dat gij haar zult liefhebben en beschermen zoals een man aan zijn vrouw ver schuldigd is, dat gij haar nimmer zult verlaten... tot alleen de dood u zal scheiden en dat gij haar trouw zult zijn in alle dingen overeenkomstig het Eerst meer BVD'ers dan publiek AMSTERDAM Naar schat ting tachtig- tot honderdduizend mensen hebben gisteren een glimp of misschien nog meer op kunnen vangen van het stralende bruids paar en de familieleden die zich in een glazen en enkele „gewone" koetsen naar het stadhuis en de Westerkerk begaven. De belang stelling leek aanvankelijk uiterst gering te zijn, want nog geen uur voor het begin van de huwelijks plechtigheden stond het publiek langs de route nog maar één tot twee rijen dik. Op dat moment wa ren er veel meer rechercheurs en leden van de Binnenlandse Veilig heidsdienst dan publiek Tegen half tien begonnen de ruim vierduizend militairen die erehagen langs de route moesten vormen, hun plaatsen in te nemen. Korte tijd later gingen de eerste gasten al op weg naar het stadhuis om tijdig (voor de burgerlijke huwelijkssluiting) aanwe zig te zijn. Ook op de Dam nam de drukte met de minuut toe. Geduldig stonden de rijtuigen en de auto's de wachten op het moment dat ze konden voorrijden voor het paleis. Om even voor half elf stapten prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven als eersten van de koninklijke familie in hun galarij-tuig, luid toegejuicht door het publiek. Kort daarna traden ook prinses Irene en prins Carel Hugo naar buiten. Om zeven minuten over half elf, na dat koning Juliana, prins Bernhard en mevrouw von Amsberg, de moeder evangelie?", waarop de bruidgegom een krachtig ja liet horen. En aan de bruid: belooft gij dat gij hem zult liefhebben en terzijde staan, zoals een vrouw aan haar man verschuldigd is, dat gij hem nimmer zult verlaten... dat gij hen trouw zult zijn in alle dingen overeenkomstig het evange lie?". Ja, antwoordde de Prinses ter wijl zij haar man van terzijde aankeek- Toen werden de ringen gewisseld en van de bruidegom, in de glazen koets waren gestapt, kwam het koninklijk bruidspaar het paleis uit. Een zeer enthousiast applaus klonk op toen de Gouden Koets, getrokken door zes zwarte paarden, aan de tocht naar het stadhuis begon. Juist op het moment dat de Gouden Koets voor het stadhuis aankwam ontplofte er een rookbommetje dat de paarden deed steigeren. De dieren wa ren echter spoedig gekalmeerd en aan het bruidspaar was dan ook bij het uitstappen niets te merken. Bij de ingang van de binnenplaats gaf het bruidspaar een handje aan de vier bruidskinderen, Daphne Stewart Clark (6), Carolijn Alting von Geusau (4), stelde ds. Kater vast: „Voor God zijt gij nu man en vrouw. Zo dan wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet. Terwijl het bruidspaar knielde zegende hij hun huwelijk in met: De Vader der barmhartigheid, die u door zijn genade geroepen heeft tot de heili ge staat van het huwelijk, verbinde u met rechte liefde en trouw. De Here zegene u en behoede u. De Heer doe zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig. De Heer verheffe zijn aange zicht over u en geve u vrede. Waarop gemeente inviel met de zegenbede uit Gezang 263 vers 1 en 5: U zeegne God, Hij steil' u tot een zegen!" Dankgebed Ds. Kater sprak daarop een indruk- j w skkend dankgebed uit, besloten met een door ieder in zijn eigen taal I hardop meegebeden Gebed des Heren.; In het Nederlands, Frans. Engels en i Duits klonk, terwijl de kerkklokken begonnen te luiden: Onze Vader, die in de hemelen zijt... De huwelijksbijbel, die het bruid spaar werd uitgereikt was de bijbel, geïllustreerd met tekeningen van Mart Kemper, op het schutblad waarvan hun namen waren gecalligrafeerd. Nog een keer zong het koor, bege leid door het orkest. Het machtige Quoniam tu solus sanctus... uit het Glo ria in D van Antonio Vivaldi. Aan U de glorie. Het kwam nog terug in de slotzang. Gezang 301 6: Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, O God, mijn Heer! Op U zo wil ik bou wen, verlaat mij nimmermeer... Toen werd de zegen uitgesproken en had de dienst een einde genomen. De ze zo ontroerende dienst, waarvan niet alleen het koor en het orkest, maar ook Simon C. Jansen en Annette de la Bije, zo voortreffelijk hun medewer king hadden verleend. Eerst het bruidspaar, toen de naaste familieleden en tenslotte de gasten, ver lieten de Westerkerk. Het laatste wat zij hoorden was de Trumpet Volunta ry in D van Jeremiah Clarke, uitge- voerd door orgel en de trompettist Wim Groot. als de meeste kleintjes -enige moeite mee hadden zich geheel aan te passen aan deze ceremonie voor volwassenen. Zij liepen wat onwennig over de rode loper, maar onder de bemoedigende woorden van een lachende prinses en •de heer Van Amsberg wilde het nog wel lukken. „Is dat zo goed?" vroeg het achterste meisje aan de Kroonprin ses. „Prima", was het antwoord. De plechtigheid in het stadhuis duur de precies een uur. Koningin Juliana en prins Bernhard waren de eersten die buiten kwamen, waar het inmid dels was gaan regenen. Om precies twaalf uur verscheen het bruidspaar aan de uitgang. Het paar bleef op verzoek van de fotografen enige tijd op de rode loper onder de gele per gola staan. Ook op de vrij lange weg menigte langs de route, die vele naar de Westerkerk stond een grote malen het „Oranje-boven" en „Leve Beatrix en Claus" aanhief. Aan de stoet waren wandelende poli tieagenten toegevoegd om op sommige punten de Gouden Koets te flankeren. Omstreeks kwart voor twee zette de stoet zich voor de derde maal in bewe ging, nu op weg naar het einddoel (te vens het beginpunt): het paleis op de Dam. Na een half uur had de Gouden Koets het paleis bereikt en was alleen nog het wachten op het bruidspaar 11 11 DS. SILLEVIS SMITT IX PREDIKATIE: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uw hartewens is vervuld. U zijt nu van elkaar. Helemaal en in de goede zin van het woord levenslang. Uw droom is werkelijkheid geworden en nu is de werkelijkheid ook een droom. Ds. J. H. Sillevis Smitt, de oud-hoofdvlootpredikant. die in de Wester kerk de predikatie hield, richtte zich met deze woorden tot het bruids- De dag van vandaag, vervolgde hij, heeft een aparte schoonheid. God ziet mensen nu eenmaal liever in overvloed, dan kaal en in armoe. Maar toch, ook als een koningskind in de echt wordt verbonden met een prins-gemaal, dan trouwen er twee mensenkinderen. Dit is geen depreciatie, maar het is het hart van de zaak. Wat is er mooier dan trouwen en wat is er hoger dan een mensenkind? Er is sprake van een intens verlangen, natuur gedreven en van God geschonken om gelukkig te zijn en gelukkig te maken. Om liefde te geven en liefde te ontvangen. Maar laten we trachten de werkelijkheid te zien. Echte liefde is schaars, geven is moeilijk en ontvangen soms nog moeilijker. Want in elk mensenhart leeft wel een verradertje dat vele rollen speelt Gij zijt hier gekomen om uw huwelijk te beginnen bij een open bijbel, «at is dan beter te kiezen dan de woorden van de Heer zelve: De weg js smal die tot het leven leidt Eigenlijk klinkt het niet erg feestelijk en uitnodigend. Maar er is een weg, een weg voor iedereen. De weg die tot het leven leidt is smal, omdat er maar een manier is om gelukkig te zijn en aan el kaar verknocht. Immers waar de weg zo breed is als hij maar kan zijn, is de woestijn. De weg is een middel om tot een doel te geraken, om een bestemming te bereiken. Vandaag kan men zo vaak beluisteren: Er is geen weg, want er is geen doel, geen bestem ming. We hebben wel dorst, maar er is geen water. We zoeken wel kontakt, maar we hebben geen communicatie-middelen. Jezus nu zegt: Er is wel een weg, hoe soms ook geblokkeerd, maar de weg is smal. Jezus zegt: Ik ben de weg, want Ik ben Gods com municatie-middel. Via Hem komen we tot God en via Hem tot de mede mens, tot elkaar. Het is of de Heer zegt: Loop maar met Mij. Het huwelijk is een geschenk, een opdracht, geen probleem. Als het een probleem wordt, is het geen geschenk meer, en wordt de opdracht vergeten. Zonder Jezus is er wel een bestaan, maar geen leven. Wel een huwelijksbestaan, maar met schijn en camouflage, geen leven sterk en gezond als stuk verrassing en verrukking. Er ligt voor u een leven met prachtige mogelijkheden, maar ook met Er is voor u een mogelijkheid de gemeenschap toe te behoren en toch uzelf te zijn. Er is een mogelijkheid om bij eer en erkenning en waardering afhankelijk te blijven en niet ingebeeld te worden, en bij een onheuse bejegening positief te antwoorden met Ik dien. Jezus zegt: Smal is de weg. Ik ben de weg, en volg Mij. Dit laatste is een oproep, die altijd in enkelvoud, dus op de man, op de vrouw, af is. Jezus zegt daarmee: Zorgt dat er geen afstand komt tussen u en Mij, blijft zeer dicht in Mijn nabijheid. Volg Mij, wil zeggen: onvoor waardelijke overgave in alles, altijd en helemaal. U zult merken afls u Christus volgt, dat Hij ook vaak stil staat. Jezus staat telkens bij men sen stil. Hij deed u stil staan bij gehandicapte kinderen. Jezus zegt: Volg Mij. Gij hebt het antwoord al gegeven: Ich will dir mein Herze schenken VLAGGEN HINGEN ONDERSTEBOVEN HITZACKER In de geboorte plaats van prins Claus. Hitzacker. was het gisteren ook feest. In de 3.700 inwoners tellende gemeente aan de Elbe vlak bij de grens met Oost-Duitsland las loco-burgemees ter Guhl op het versierde balkon van het raadhuis een huwelijks proclamatie voor. De loco-burgemeester richtte zich in het bijzonder tot de gasten uit Ne derland, „die een brug slaan tussen het Nederlandse en het Duitse volk." In een dienst, die in de St Johannes- kerk werd gehouden, bad men om Gods zegen over het in Amsterdam gesloten huwelijk. Elders in de gemeente lazen zes herau ten de huwelijksproclamatie voor. Op het postkantoor van Hitzacker moest men een stroom van gelukste legrammen verwerken, die bestemd waren voor het bruidspaar. Enkele waren ook gericht aan de burge- 1 meester, Julius vom dem Bussche, die in Amsterdam als getuige optrad en die gisteren zijn 60e verjaardag VLAGGEN Natuurlijk kan er ook in Hitzacker dat op het bordes zou verschijnen. Twintig minuten hield de yell „Op het balkon", „Op het balkon" aan, afgewisseld met het „Oranje boven". Toen werd het geduld van de menigte beloond: het stralende bruidspaar ver scheen in de zojuist geopende balkon deuren en bleef enkele minuten op dit met bloemen en groenkransen versier de balkon staan om een ware ovatie in ontvangst te nemen. geen feest worden gevierd zonder dat de vlaggen zijn uitgestoken. Ze hingen er bij duizenden cn waar geen vlag wapperde was wel een fraaie foto onder de ramen uitgestald om uiting te geven aan de verbondenheid met het feestvierende Nederlandse volk. De argeloze bezoekers van Hitzacker zullen het misschien niet eens gemerkt hebben dat de meeste vlaggen waren geleend van de deelstaat Slees- wijk-Holstein, waar men blauw-wit- rode vlaggen heeft. Ze werden dan ook omgekeerd aan de vlaggemas- ten in Hitzacker gehangen en zo was het dus de Nederlandse driekleur. De rood-wit-groenc vlaggen van Hit zacker ontbraken evenmin. Voorts waren nog tienduizenden pa pieren vlaggetjes met de Nederlandse kleuren in etalages neergelegd. Dat verhoogde de feestvreugde in dit vier duizend zielen tellende stadje aan de Elbe. En ook het Holland-comité is de laatste weken zeer actief geweest om toch vooral een stukje Nederland in Hitzacker te brengen. Het bekende Zuidlimburgse muziek gezelschap de Harmonie (uit Meers- sen) was gisteren ook van de partij. Dat zette op Limburgse wijze luister bij aan de festiviteiten die rond het huwelijk waren georganiseerd. Heel de stad was in feeststemming, want tenslotte was dit de geboorteplaats van prins Claus, die samen met prin ses Beatrix één dag in de wereldpubli- citeit stond. T)RINSES Margriet en haar verloofde, mr. Pieter van Vollenhoven, tijdens de dienst in de Westerkerk. Even krui sen hun blikken elkaar, ter wijl ds. Kater het huwelijks formulier leest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15