rm Tal van nieuwe snufjes op Voorjaarsbeurs Rusland steelt de show Zwak front \r nm Nadruk op toerisme VI coldrex Niet voor 1967 in gebruik Nieuwe stemmachine: twee handelingen Binnen uur de uitsla" Naam, titel, wapen en vlag van Clans OMA Loonimpasse MODELACTIE NS? Gedeputeerde gaat heen Mr. T. A. van Dijken: Ik vind het nu - 1 - Twee NSF-schaatsfilms tonen „mensen in sport 9 DINSDAG 8 MAART 1964 'RECHT Rusland steelt de ihow op de Internationale Voor jaarsbeurs waar een kleine vier- firma's uit 31 landen hun Heuwste produkten exposeren. "»t een grote inzending machines, film- en foto-apparaten, radio- en 'levisietoestellen, huishoudelijke 'ikelen en kleding en met een Je tje zeer matig Engels sprekende ïen is de Sowjetunie onder de litenlandse deelnemers verreweg grootste exposant. Op het terrein lij de Julianahal tonen de Russen in naast een speciaal paviljoen ver- r technische goederen, o.a. voor '.ciale zware transporten geschik- vrachtauto's 1 tt ligt er duidelijk dik bovenop, dat I llusland zo goed mogelijk voor de dag ril komen met zijn industriële produk- •"""fcn. die op het eerste gezicht de indruk rekken, van „ouderwetse kwaliteit" e zijn. Opvallend is. dat de Russische ^^>ode voor allerlei huishoudelijke spul- en vele jaren bij de westerse ten achter bopt. Hetzelfde geldt voor het lompe louten speelgoed. Bij de auto's kan men net enige moeite de Amerikaanse lii- len onderscheiden halve van Rusland zijn er van nog icht landen inzendingen. Met het oog p de komende vakanties tonen enkele inden hun toeristische aantrekkeliik- leden! lapitaalgoedereii de hallen op het Croeseterrein ligt 3e nadruk op de kapitaalgoederen: jlectrotechniek en electronica voor de industrie, hout- en metaalbewer- kingsmachimes en gereedschappen, aydrauliek, pneumatiek, aandrijf- lechniek en gieterij-bedrijven. De aatste achttien in getal vor- oien samen de „Gieterijstraat". Er s ook een „Ruibberstraat". Daarin lebben zich de tiwaalf Nederlandse hibberfabrieken verenigd. grote Julianahal is geheel gereser veerd voor de 146 firma's, die een to uitgebreid mogelijk overzicht ge ven van wat er op het ogenblik aan uectrische huishoudelijke appara ten, verwarmings-kook- en koel apparatuur en verlichtingsartikelen óp de markt is. Koelkasten, automa tische wasmachines (nu ook met tlectrronische temperatuur- en ni- pea uregeling) en afwasmachines (fijn er te kiast en te keur. Nieuw status-apparaat" schijnt de afwas machine te worden. De prijs is er wel naar, variërend van twaalfhon derd tot een kleine tweeduizend gul den. Voor dat geld krijgt de koper een apparaat, dat-al of niet in de keuken ingebouwde „kater" na elke gezellige maaltijd, het gfwassen, tot het verleden doet behoren. De ver tegenwoordiger van een Amerikaan se afwasmachine met ingebouwde voedselvernietigervertelde, dat hij ier verleden jaar zevenduizend had [verkocht. ,,Ze komen er in ons land steeds meer in", vertelde hij. „Ir, Amerika worden ze al 35 jaar ge produceerd ér warming ,ard)gas, olie of ping? Na een be Deurs is die vra; (ijker te beantv kolen voor de verwar- bezoek aan de Voorjaars- vraag misschien nog moei- beantwoorden, want in drie DE BILT Het hogedrukgebied ven Europa weet zich nog te hand ven en het ondergaat een verster- ng doordat de oceanische hogedruk- ned zijn invloed over de Britse anden uitbreidt. Tussenbeide lucht- uksystemen komt een zwak oceaan- int naderbij. Verwacht wordt dat front ook ons land binnendringt, ider echter noemenswaardige regen veroorzaken. Bij de langzame front ssage zal in de noordelijke provin- s de wind tijdelijk zwak noord- '.stehjk worden en zal koudere lucht m enstromen. Verder wordt ver te ht dat er tijdelijk veel bewolking plaatselijk ook weer mist zullen orkomen, maar dat er ook enkele klaringen mogelijk zijn. Woensdag 9 maart: zon op 7.09, onder 33; maan op 22.04, onder 8.25. ilaandag 14 maart: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN maart: 4.42 v.m.: 16.58 n.m. BET WEER IN EVROPA lopporten hedenmorgen zeven uwr i? ff fi 'Esr onden j msterdam windstil 14 1 (Van een onzer verslaggevers) informatiestands wordt verteld, dat aardgas, respectievelijk olie en kolen de beste verwarming garanderen! Daarnaast zijn er nog enkele tientallen fabrikanten, die haarden voor de drie verwarmingsmethoden aanprijzen. De keuze wordt er dan niet gemakkelijker door. Met het voorjaar in de lucht is het plezieriger nieuw tuingereedschap en tuinmeubelen uit te zoeken Camera's Camera's In de Vredenburggebouwen trekken de exposanten van film- en fotocamera's en accessoires de meeste aandacht. Met 130 inzendingen uit zestien landen (de Bondsrepubliek en Japan zijn de be langrijkste) hebben zij een grote ver scheidenheid aan kostbare apparatuuur bijeengebracht voor de vakman en de amateur. Ter gelegenheid van het gou den Jaarbeurs-jubileum heeft de stich ting Film en Foto een expositie inge richt. Koffers enz. Representief voor de Nederlandse pro- duktie is de expositie van koffers en lederwaren, bijeengebracht door honderd fabrikanten. Groot is even eens het aantal inzendingen van huishoudelijke artikelen, kunstnij verheid, glaskristal, aardewerk en porcelein, produkten van Nederland se bodem en uit het buitenland. Bijna zonder uitzondering volgen de fabrieken de smaak van het publiek, dat meer en meer genoeg schijnt te krijgen van de strakke, zakelijke lijnen, die een paar jaar geleden in de mode waren. Aan alles is te mer ken, dat jongelui bij de inrichting van hun woning de voorkeur geven aan allerlei versieringen en krulle tjes, die nog niet zo lang geleden als overbodig werden veroordeeld. Het klassieke interieur zo conse quent mogelijk gerealiseerd, wint het weer. Speelgoed Veel ruimte is ook gemaakt voor de formidale inzendingen speelgoed, va riërend van degelijke houten auto's tot bouwdozen van snelle racewagentjes en van cowboy-pakken tot een com plete jungle-uitrusting met vuur- en steekwapens. Er zijn weinig nieuwe dingen te zien op deze afdeling. Resu merend kan men zeggen, dat de race banen nog steeds „in" zijn, maar dat de „eindeloos uit te breiden" mechanische constructiedozen met elektromotor- tjes en elektronische onderdelen) ge duchte concurrenten worden. Dat zeg gen de vaders tenminste Bijzondere inzending De beurs telt tal van bijzondere inzen dingen. Om er enkele te noemen: 0 De N.V. Koninklijke Glasfabrieken „Leerdam" laat het door prinses Bea trix en haar verloofde uitgekozen kritallen drinkservies. deel uitmaken de van het nationaal huwelijksge schenk, zien. Op de glazen is het mo nogram „B C" met daarboven een kroon met de hand gegraveerd. De kleinste zaklantaarn ter wereld weegt acht gram. Een zilver-energie cel is de onbeperkte lichtbron. De ko per krijgt er levenslange garantie op. 0 Voor het nieuwste model telefoontoe stel is er een volautomatisch telefoon klokje. Door het indrukken van een knop kan men aflezen hoelang een telefoongesprek duurt. Een voor elke hand passende textiel- want, voorzien vaft een langharige nylon-bontlaag, is geschikt om meu bels, zilverwerk, spiegel en auto's te poetsen. De poetswant kan zonder be zwaar worden gewassen. De beurs duurt tot en met woensdag 16 maart. 10 en 13 maart zijn de deuren gesloten. Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maar verkoudheid ismeer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex Koorts, hoofdpijn, verstopte neusdien vitamine C, dat het herstel ver- u voelt u écht ziek. Daarom moet u snelt en extra weerstand geeft. Col- niet één van de symptomen van uw drex verdrijft de hele verkoudheid vetkoudheid bestrijden, maar uw radicaal. Pak uw verkoudheid serieus hele kou. Dat doen Coldrex twee- aan. Neem Coldrex laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, doet de koorts dalen en maakt uw neus weer vrij. Coldrex bevat boven- DEN HAAG Binnen afzienbare tijd zal een nieuw type stemmachine in ons land geïntroduceerd worden. In samenwerking met een Ameri kaanse firma legt een Nederlandse uitgeverij de laatste hand aan dit apparaat. Bfj het uitbrengen van zijn stem hoeft de kiezer slechts twee handelingen te verrichten. Met een stift kiest hij een lidaat. Door aan een knop te draaien 'ofdt zijn stem automatisch geteld. Ver- kunnen met een herstelknop gemaakt worden. Voor het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Koninklijk Besluit, dat de heer Claus von Ams- berg na zijn huwelijk met prinses Beatrix de titels van Prins der Ne derlanden en jonkheer Van Ams- berg zal dragen, is gisteren in Staatsblad nr. 70 verschenen. „De kinderen die uit voormeld huwe lijk geboren mochten worden zullen, on verminderd de hun verder toekomende, de volgende titels en namen dragen: Zijne (Hare) Koninklijke Hoogheid prins (prinses) der Nederlanden, prins prinses) van Oranje Nassau, jonkheer (jonkvrouwe) Van Amsberg", zo wordt verder bepaald. Ten einde de kinderen ook de in de vader te doen dragen is het Duitse adelspredikaat in de naam Von Amsberg vertaald met „jonkheer van". Gebruik makend van de wettelijke bevoegdheid, verleend in de Rijkswet van 8 december, is toen besloten dit tegelijkertijd voor de heer Von Amsberg zelf te doen Wapen Na overleg met de Hoge Raad van Adel bij een tweede K.B. aan prins Claus der Nederlanden, jhr Van Amsberg een wapen verleend, dat er als volgt uit ziet: 5 gevierendeeld. n IV in azuur (hemelsblauw) be zaaid met blokjes van goud, een klim mende rechts gewende leeuw van goud, met een kroon van drie bladeren en twee parelpunten van goud. getongd en gena geld van keel (heraldisch rood), in de rechter voorklauw een ontbloot Romeins zwaard van zilver met gevest van goud. in de linkerklauw een bundel van ze ven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen te- zamengebonden met een lint van goud. n III. In smaragdgroen een zilveren kasteel op een drietoppige gouden berg middengebouw met zwarte deuropening, twee zij torens met vensters van zilver). Twee helmen: de eerste getralied en ge sierd van goud, gevoerd van rood met dekkleden van goud en azuur met een gouden kroon van drie bladeren en twee parelpunten: helmteken een vlucht van zwart, beladen met een gewelfde schuin- balk van zilver, waarop drie lindebladen smaragdgroen: de tweede helm ge tralied en gesierd van goud. gevoerd van rood. met dekkleden van zilver en sma ragdgroen met een gouden kroon van drie bladen en twee parelpunten; helm teken een uitkomende leeuw van goud. Schildhouders: twee leeuwen van goud. getongd en genageld van rood. Alles op een mantel van purper, geboord van goud. gevoerd met hermelijn, opgebon den met koorden, eindigende in kwasten, beide van goud, en gedekt door de Ko ninklijke kroon. De onderseheidingsvlag is een langwer pige hemelsblauwe vlag, in vier vakken verdeeld door een oranje kruis: in het middel van het kruis het wapen. In het bovenste vak aan de zijde van de stok en het daartegenover liggende onderste vak een klimmende leeuw van goud met kroon, zwaard en bundel pijlen. In de beide andere vakken een gekanteelde burcht van zilver geopend van het veld. Hakenkruisen op schoolbord in Ede EDE Gisternacht hebben inbre kers, naar de politie aanneemt, haken kruisen geklad op een schoolbord in Parkweg. In drie lokalen werden la den en kasten overhoop gehaald, maar de buit was niet veel meer dan vijftien gulden uit spaarbusjes. Waarschijnlijk maakte dit resultaat de indringers kwaad en kladden ze op het bord ha kenkruisen. Daaronder schreven ze „Heil Hitier". (Vervolg van pagina 1) Thea en Johan werden eerst meegeno men naar het Leger des Heils, dat de politie belde. Deze gaf oma toestem ming de kinderen voorlopig nemen om ze op verhaal te doen ko men. Toen de moeder de volgende morgen thuis kwam en haar kinderen miste, ging ze woedend naar de politie waar ze Thea en Johan terugeiste. Voor de politie zat er niets anders c, naar oma te gaan om te vragen waar de kinderen waren. Oma vertelde echter niets voor ze de zekerheid zou krijgen dat de kleintje niet op nieuw naar hun moeder zouden moe ten. Toen die garantie niet onmiddellijk volgde en oma (dus) niets losliet, nam de politie haar mee naar het bureau, waar ze werd opgesloten. Ten slotte beloofde de Kinderbescherming via de politie dat de kinderen een goede verzorging zou worden gegeven. Zwart op wit Nog was oma niet tevreden. Ik wil die garanties zwart op wit eiste ze en ze volhardde in haar zwijgen tot haar dit „zwart op wit" was voorgelegd. Br is nu een tijdelijk tehuis voor Thea en Johan gevonden, waar ze zullen blij ven tot de moeder er blijken van geeft haar kinderen normaal te zul len verzorgen. Overigens had de politie alle begrip voor oma De XV. Er zal bepaald geen strafvervolging tegen haar worden ingesteld, zo zeide men daar. Maar men moet goed begrijpen: kinderen ontvoeren is nu eenmaal strafbaar. stemmen met de thans in ons land aan wezige apparaten zijn vijf handelingen De nieuwe stemmachines zullen onge veer f 5000 per stuk kosten, f 2850 min der dan de momenteel bestaande machi- De constructie van het nieuwe appa raat is nog niet geheel voltooid. Blanco stemmen is met het nieuwe type auto maat wel mogelijk, maar deze keuze wordt niet geregistreerd. Hierdoor wordt het onmogelijk het totaal aantal uitge brachte stemmen volledig te overzien. Wil men dit toch mogelijk maken, dan stuit men op juridische problemen. De kieswet kent namelijk niet een aparte mogelijkheid tot blanco stemmen. 25 partijen De machine kan gebruikt worden voor maximaal 25 partijen. De fabrikanten voeren thans besprekingen met de tech nische commissie uit dë kiesraad. In ieder geval zullen de nieuwe stemautomaten niet vóór 1967 in gebruik genomen wor den. Wanneer alle stembureaus dit type machine gaan gebruiken, wordt het mo gelijk binnen een uur de totaaluitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer bekend te maken. Noordvietnamezen Vietcong doodde 5000 Amerikanen WASHINGTON Volgens het Noordvietnamese persagentschap heeft de Vietcong 5000 man van de Ameri- •kaanse eerste luchtcavaleriedevisie ge dood, sinds deze gepantserde troepen vorig jaar september in Vitetnam aan kwamen. Door de grote verliezen zou de ver wachting van de Amerikanen om met behulp van deze troepen het bergachtige gebied in het centrum van Zuid-Vietnam onder controle te krijgen teniet zijn ge- (Vervolg van pagina I) Minister Veldkamp deinst er echter voor terug om aan de lopende band cao's af te keuren en naar de contractspartners terug te verwijzen, temeer omdat diverse cao's met veel moeite en eerst na veel vuldig onderhandelen tot stand zijn ge komen. Daarbij komt nog dat de over eengekomen verbeteringen door diverse werkgevers al volledig worden gehono reerd. In een aantal bedrijfstakken zou afkeuring derhalve wel eens grote moei lijkheden teweeg kunnen brengen. Wat nog overblijft lijkt op een loonstop of een algemene loonmaatregel te zijn, waarbij voor het gehele bedrijfsleven de toelaat bare mogelijkheden uniform en concreet worden omschreven. Ook deze impopu laire maatregel zou evenwel op moeilijk heden stuiten, o,m. in verband met be paalde reeds afgesloten en goedgekeurde contracten. Bovendien zou daarmee de loonpolitieke klok prompt een aantal jaren worden teruggedraaid en zou de vrijere loonvorming (door alle betrokken partijen aanvaard, omdat de centraal ge leide loonpolitiek onhoudbaar was ge bleken!) reeds enkele maanden na in voering op een volslagen fiasco zijn uit gelopen. Middenweg Minister Veldkamp zou minister Veldkamp niet zijn als hij in deze situatie niet ijverig zooht naar een gulden middenweg. En deze lijkt ge vonden te kunnen worden in een dui delijker interpretatie van het begrip „gevarenzone". In de praktijk is nl. gebleken dat dit begrip vrij vaag is. Niet alleen de werk gevers- en werknemersonderhandelaars, maar ook het College van Rijksbemidde laars staat niet duidelijk voor ogen wat door de regering nu eigenlijk wel en niet toelaatbaar wordt geacht Met name de begrippen „bijzondere omstandigheden" en „sneeuwbaleffect" zijn niet duidelijk uit de verf gekomen, terwijl de regering praktisch helemaal is voorbij gegaan aan de vraag wat in meerjarige cao's voor 1967 en 1968 bij benadering aanvaardbaar kan worden geacht een probleem waar mee rijksbemiddelaars thans o.m. „zitten". Zoals wij gisteren berichtten is het niet onwaarschijnlijk dat op korte termijn een gesprek tussen minister Veldkamp, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid zal plaatsvinden. Een datum hiervoor is evenwel nog niet vastgesteld. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken verklaarde ons gistermiddag, dat de minister „de kwestie nog in studie heeft". (Vervolg van pagina 1) De afgevaardigde van Hoek van Hol land deelde mee dat zijn afdeling zal worden ontbonden als de eisen van de vakbonden niet worden gerealiseerd. An. dere reacties tijdens de vergadering: „Ons geduld is op", „we moeten onze tanden laten zien", „van buiten fluiten we. maar van binnen koken we". Kritiek Zee veel kritiek ondervond ook het voorstel van de N.S.-directie om de hui dige prestatiebeloning voor taakreeks 2 af te schaffen en voor het gehele personeel een gratificatiesysteem in te voeren, waarbij iedere chef van dienst eei paald bedrag ter beschikking wordt ge steld waarmee hij dan aan 10 procent van zijn personeel een gratificatie van 2 procent van het jaarinkomen kan toe kennen. „Dat is de duivel in huis halen", „dit leidt tot vriendjespolitiek", „hiermee wordt het graf van de erkende bonden gedolven", „willekeur", ziehier enkele reacties die dit directievoorstel opleverde. In beide vergaderingen toonden de 'erknemers zich zeer teleurgesteld over het plan van de N.S.-directie om de aangetoonde achterstand in drie fasen in te halen. Een Schiedamse P.C.B.-afgevaardigde zei: „Dat zou hetzelfde zijn als wanneer ik mijn zoon. die nieuwe schoenen nodig heeft, één schoen in 1967 geef en de tweede in 1968". Er waren wel voorstanders van inhalen in fasen, maar dan met terugwerkende kracht over 1964. 1965 en 1966 Vanmorgen heeft ook de r.k. bond van vervoerspersoneel zich uitgesproken. De bond drin't er bij monde van voorzitter A. F. Jentjes bij de directie van de NS op aan bij overleg niet vast te houden aan vooraf opgestelde conclusies en voor- 55 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde mr. T. A. van Dijken komt dit jaar niet terug in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hy heeft zich niet herkiesbaar ge steld. „Ik vind het genoeg", zegt de 68-jarige gedeputeerde. Sommigen zeiden, toen myn besluit vaststond: „Jammer, dat u weggaat". En eerlijk, ik hoor dat liever zeggen, dan dat ze opgelucht verzuchten: „Ge lukkig, die raken we kwyt". Zestien jaar geleden, in 1950, werd de heer Van Dijken door de cen trale A.R.-kiesvereniging als kandidaat voor de Provinciale Staten naar voren geschoven. Na dien werd hy ook gekozen. Vier jaar later verwisselde hij zijn ze tel in de vergadering van.de Sta ten voor een stoel achter de tafel van het college van Gede puteerde Staten. Een stoel, die vóór hem bezet werd door de heer Jansen Maneschijn, de oud- gemeentesecretaris van Zwiin- drecht. Sedert die verkiezingsdag heeft de heer Van Dijken zijn tijd besteed aan het dagelijks besturen van de provincie én aan zijn goed lopende Haagse advocatenpraktijk. Hoewel meer jurist dan politicus, heeft hij aan het werk van gedeputeerde twaalf jaar lang meer gedaan dan aan zijn werk als advocaat. Zijn uit spraak, dat juristen zich beschik baar moeten stellen voor openbare functies, sluit daar nauw op aan. ..Levensfunctie" „Ik heb het gezien als een levensfunc tie", zo vertelt de heer Van Dijken. „Ik heb al die jaren door een zware portefeuille (zo wordt dat toch ge noemd, nietwaar?) gehad, die veel tijd van mij heeft gevraagd. Als re gel was ik hier elke dag op het Provinciehuis te vinden. Met recht kunt u het een dagtaak noemen. Ik heb mij er ten volle aan gewijd". Vanaf de zitbank in zijn grote, luxe werkkamer in het nieuwe huis van de provincie in Den Haag, heeft de de A.R.-gcdcputeerde het zicht op een bureau, bijna verscholen onder de paperassen. De gedeputeerde ver telt, voorzichtig nadrukkelijk, opdat h(j niet misverstaan zal worden.- „Ik ga echt niet weg om het werk. Het is niet te zwaar en zeker niet vervelend. Integendeel, Ik heb het altyd heel prettig gevonden. Zo prettig zelfs, dat, wanneer ik het over zou moeten doen, dat beslist ook graag zou doen." Het werk van gedeputeerde heeft de heer Van Dijkep voornamelijk en veelvuldig in contact gebracht met gemeentebesturen, polderbesturen en besturen van psychiatrische in richtingen. Velen uit de provincie zullen hem evenwel ook kennen als rapporteur in geschillen. Zo heeft de gedeputeerde zich bezig gehouden met woningkwesties bij voorbeeld het vorderen van hui zen taxi-vraagstukken, bestuur lijke moeilijkheden bij het kleuter en lager onderwijs en waterstaats- Tegen willekeur Speciaal vermeldt de heer Van Dijken de toezichthoudende taak van Ge deputeerde Staten op de strafver ordeningen van de gemeenteraden. „Je moet in deze tijd heel attent zün. dat er niet teveel geregeld wordt", aldus de gedeputeerde. Hij meent, en is daarin vrij fel, dat veel in Nederland teveel geregle menteerd is. Aan de hand van enke le voorbeelden vertelt hy hoe hij zich meer dan één keer verzet heeft tegen „ambtelijke" willekeur. „Het is zaak", aldus de gedeputeerde, „dat de burgers beschermd worden te gen de almachtige overheid. Ik ben daarom ook wel .voor een ombuds- Niet gezocht Als hij praat over zijn „politieke werk" springt duidelyk naar vo ren. dat de heer Van Dijken het niet heeft gezocht. „Het is op me af gekomen, buiten mij om". Dat geldt al voor zijn verkiezing tot Tweede Kamerlid in 1933. Op verzoek van dr. Colijn had hij zich kandidaat gesteld. In dezelf de week, dat hij gekozen werd, kreeg hij het aanbod om secre taris-generaal te worden op het ministerie van economische za ken, by minister Verschuur. Het liefst had de heer Van Dijken dat aanbod aanvaard. Hy vond dat het in de lijn van zyn ambtenaren- loopbaan lag, die in 1923 begonnen was op de afdeling volksgezondheid van het miinsterie van arbeid, han del en nijverheid, in 1927 voortge zet als referendaris by de Raad van State. Maar op sterke aandrang van de AR. voorman dr. Jan Schouten, koos hij voor het Ka merlidmaatschap. Hij heeft dit geprolongeerd tot de Tweede Wereldoorlog.. In de bezettingstyd was de heer Van Dyken één van de „Twaalf apostelen" van dr. Co- lijn een groep, waarin het onder ling contact binnen de A.R.-partjj werd voortgezet. Tot tweemaal toe hebben de Duitsers de heer Van Dijken willen gijzelen. Beide keren mislukte dat. Na de bevrijding zat hy nog enige tiid in het noodparlement. Bij de nieuwe verkiezingen in 1946 ver loor de ARP zijn veertiende zebed, de zetel van de heer Van Dijken. Senator Overigens is de heer Van Dijken vorig jaar, juist op de derde dinsdag in september, opnieuw volksverte genwoordiger geworden, zy het nu als lid van de Eerste Kamer „Een eervolle afronding van mijn poli tieke werk", aldus de heer Van Dijken. Dit lidmaatschap van de Eerste Ka- Santa Kyriaki vanmiddag vlot? IJMUIDEN Vanmiddag bij springtij :ou een poging ondernomen worden het Liberiaanse vrachtschip Santa Kyriaki vlot te trekken. Vannacht is men erin geslaagd het schip nog eens 30 graden te draaien en 50 meter naar zee te trekken. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Gistermiddag, twe wekeii na het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats in Gotenburg, heeft de Nederlandse Sport Federatie iwee films in première laten gaan over de belangrijkste evenementen Deven ter en Gotenburg die Nederland aan de top van de schaatsnaties hebben ge- De film van Deventer duurt 20 minu ten en is voorzien van het rustige en prettige commentaar, dat werd inge bracht door Bob Spaak. Polygoon-Pro- filti is de vervaardiger. De samenstellers hebben niet alleen de hoogtepunten op genomen, zij hebben ook iets laten zien van het werk van coach Anton Huiskes. Dat gebeurde ook in de tweede film, die in Gotenburg werd opgenomen door een team van de NSF. De duur van deze rolprent is met 70 minuten aan de lange kant. Nu dreigen zelfs de meest geïnteresseerden op sommige momenten hun belangstelling te verliezen. De NSF-film, eveneens door Bob Spaak van commentaar voorzien, laat afleggen. eohter niet alleen hoogtepunten, organi satorische en technische feilen zien, maar heel in het bijzonder ook de mens in de sport. En daarmee wordt niet alleen gedoeld op de Nederlandse supportersschare, die niet zo nuchter bleek te zijn als men soms wel van Nederlanders pleegt te beweren. De camera-mensen zijn erin geslaagd de ware sportieve geest onder de rijders naar voren te laten komen. Gelijke stemrechten WASHINGTON Het Opperste Ge rechtshof in de VS heeft gisteren het recht van het congres onderschreven om gelijke stemrechten voor niet-blanke Amerikanen te verzekeren. Het hof be vestigde in het bijzonder de bevoegdheid van het Congres om bepalingen buiten werking te steUen volgens welke kiezers een examen in lezen en schryven moeten mer heeft meegespeeld bij de be slissing van de heer Van Dijken om zich niet herkiesbaar te stel len voor de Provinciale Staten. „Ik heb het druk genoeg", zegt hij en hij geeft een opsomming van een fors aantal functies, waar onder het voorzitterschap van de Nederlandse Reiskamer, van de commissie van beroep voor het chr. onderwijs en het lidmaat schap van de centrale commissie voor de drinkwatervoorziening. Ook is hij president-curator van de openbare lycea in Den Haag en voorzitter van de adviescom missie voor de Dienstweigerings- wet en van de 3e afdeling van de onderwijsraad voor het lager onderwijs. De heer Van Dijken heeft nooit spijt gehad, dat hij aan het werk van gedeputeerde is begonnen; hij gaat nu weg omdat twaalf jaar wel ge noeg is. De Zuidhollandse kieskrin gen van de A.R. praten al over zijn opvolger. Op het ogenblik al wordt do naam genoemd van dc heer N. van der Brugge, burgemeester van Giessenburg, als opvolger van de heer Van Dyken. Wat blijft na het vertrek van de heer Van Dijken is de erkentelijkheid voor het vele en belangrijke werk dat deze sympatieke gedeputeerde voor de provincie Zuid-Holland heeft gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9