Route bruidsstoet CORRUPTIE EN ZWARTE HANDEL INDIA'S GROOTSTE VIJANDEN Uit de Haagse hof geplukt India kan in korte tijd kernwapens maken Infrastructuur schiet hopeloos te kort Hervormingen nodig op elk gebied graan kan aanbieden dat de dreigen de hongersnood er totaal mee zou kunnen worden bezworen, bezit.en de havens onvoldoende overslagcapa citeit, terwijl het aan opslagruimte al evenzeer ontbreekt. Een stuk van dit laatste nadeel zou kunnen worden opgevangen door hulp in de vorm van meer ge- NEW DELHI De honger is een slecht, op den duur zelfs dodelijk gezelschap. De naar jatting 500 miljoen inwoners van India weten er over mee te praten. Op een dunne elitelaag van roorrechten na mensen, die zich weinig of niets van hun zo slecht bedeelde medemensen itrekken zijn ze van geslacht op geslacht bij een minimaal dieet opgevoed. Te veel om te rven, te weinig om te leven; genoeg om langzaam maar zeker weg te kwijnen. Wie de verpauperde horden man- in, vrouwen en kinderen in Calcut- en Bombay heeft gezien, kan )ds schepping hoe langer hoe min- r begrijpen. Wat hebben al die gelukkigen dan wel misdaan dat I gedoemd zijn in hun eigen vuil t grauwst denkbare bestaan te lei- n? Wat hebben wij, goudhaantjes n die zelfde wereld, eigenlijk zo ed gedaan dat wij in luxe en wei- art mogen leven? Omdat we onze eigen verweven- id met bezit en goed als iets van- Ifsprekends aanvaarden, zijn we zelden of nooit dankbaar voor. S we in onze zak tasten om in (zen een aalmoes af te staan ter niging van de nood in India, lijkt t geweten te zijn ontlast, terwijl ons op de borst kloppen vanwe- de gunsten, die anderen werden Uw hond heeft het beter Mensen, die het moderne begrip ereldburger op zichzelf toepassen, ibben een wereldverantwoorde- jkheid. Christenen hebben daar- tast nog andere geboden ten opzich- van hun naaste na te leven. Daar- n klopt het niet als uw ihond het (ter heeft dan honderden miljoe- sn in Zuidoost-Azië. De liefde die ij in Europa voor de vogeltjes jbrengen, als deze in de winter teeuw hongeren, zou voor drie- jvart van alle Indiase kinderen een lenbaring zijn. Het buitenland helpt nu de dreigen- e hongersnood in India te bezwe- en, maar zijn we er dan? De vraaig ;ellen, is hem beantwoorden: nee, ve zijn er niet! Hoewel ongetwij- ëld ontelbare mannen, vrouwen en inderen van de dood kunnen wor- en gered de voedselschaarste zal ich 't sterkst doen voelen in de iaanden april en mei zullen ve- i anderen sterven. De prognoses be- ipen het getal 500.000, welke nood- aatregelen er ook in binnen- en intenland getroffen worden. De goed gevoede, zelfs overdadig (voede westerling zullen deze woor- ïn vreemd in de oren klinken. 'aar hij leeft dan ook in een geor- ende maatschappij, en neemt als de (woonste zaak van de wereld aan Bt er treinen, vliegtuigen en benzi- eopslagplaatsen zijn, dat hij elke Ithoek van zijn land over een goe- e weg kan bereiken, dat er op stra- fgische plaatsen graansilo's en koel- Bkhuizen staan, en dat het potje im op zijn ontbijttafel bij de krui- fenier moet worden gehaald. Distributie apparaat Zelfs toen er in de bezettingsjaren (nger was Randstad Holland (eft er misschien wel de zwaarste ortie van gekregen duurde het de bevrijding maar even, of ieder- n kon „leefbare" rantsoenen ha- (n. Dat kwam omdat er een goed erkend distributie-apparaat was, boral ook omdat de rampgebieden overzien en de noodlijdenden snel èreikbaar waren. (Hoe anders is dit in India. Dit in •veel opzichten onderontwikkelde jnd is groter dan West-Europa en verschillende plaatsen ontoegan- elijker dan Irian Barat. De infra- iructuur schiet hopeloos tekort, loewel de Bri'.ten redblijke wegen p een goed spoorwegnet hebben gd, zijn er niet voldoende en spoorwagons om een op korte termijn te kun- keren. Hoewel de wereld zoveel Het parlement van een continent Eerbetoon aan een koloniale macht hebber. Het in New Delhi gebouwde standbeeld van koning keizer George V van Engeland. concentreerd voedsel. Zoals de Ne derlandse zaakgelastigde in New Delhi, mr. P. C. Witte, zei: „Melkpoe der, babyvoeding en vitaminen zijn net zo belangrijk. Er is hier behoef te aan tijdens besprekingen met ■de-Indiase regering is mij gebleken dat fnen dit soort zaken graag wil hebben. Het grote voordeel is dat er minder losfaciliteiten voor nodig Chalfont in ons land DEN HAAG De Britse expert op ontwapeningsgebied, lord Chalfont, heeft gisteren met staatssecretaris Van der Stoel van buitenlandse zaken, ge sproken over ontwapeningsvraag- stukken. Lord Chalfont, die zondag- avond in ons land was aangekomen, heeft gisterochtend een beleefdheidsbe zoek aan minister Luns gebracht. Hij heeft 's avonds een lezinggehouden voor de Haagse afdeling van de vereni ging voor internationale rechtsorde, het Nederlandse genootschap voor internationale zaken en de r.k.-vredes- beweging Pax Christi. Problemen Hier tegenover staat echter weer dat er nog veel meer problemen be staan. Door het ontbreken van een burgerlijke stand bijvoorbeeld kan er nooit een distributiesysteem worden opgezet, dat efficiënt en volgens maatstaven van strikte eerlijkheid We hebben het nog steeds over hulp op korte termijn, over het tot stilstand brengen van de catastrofe dus, die als gevolg van de door droogte veroorzaakte misoogst in aantocht is. Als de Verenigde Staten en Europa het goed zouden willen doen, zouden zij, buiten voedsel, ook trucks, benzine en een leger van ambtenaren moeten leveren. Zij zou den op ontoegangelijke plaatsen voedseldroppings moeten uitvoeren, zoals in de oorlog bij Den Haag. Een luchtbrug dus, maar dan één met zo'n capaciteit dat de miljoenen, die gulle handen over de hele wereld bijeenbrachten, er waarschijnlijk to taal door zouden worden opgeslokt. Een vraag is natuurlijk wat er van het voeasel aan de strijkstok zal blijven hangen, wanneer ait straks bij scheepsladingen tegelijk zal zijn aangevoerd. Het is misschien beang stigend dit zo te stellen, maar de feiten liggen nu eenmaal zo. De cor ruptie onder ambtenaren tiert we lig; de zwarthandelaars veerijken zich ten koste van al diegenen, wier maag slechts ten dele kan worden gevuld. Hoewel cijfers moeilijk te geven zijn, kan er wel een schatting wor den gemaakt. De ervaring heeft insi ders geleerd dat ongeveer tachtig procent van de geboden hulp het einddoel zeker zal bereiken. De rest moet als prijs worden gezien, die de Ieder voor zichzelf Er is nog een punt dat de wester ling op z'n minst de wenkbrauwen doet optrekken. India, dat federaal geregeerd wordt, bestaat uit zestien staten en tien zogenaamde uniegebie- den. Elke staat nu en tot op zekere hoogte ook elk uniegebied heeft een vrijwel autonome economie. De bete kenis hiervan is dat de ene hoofd stad zich weinig om de problemen van de andere hoofdstad bekom mert. Ook om de voedselschaarste niet, die in de ene streek groter is dan in de andere. Door het slechts vaag aanwezige gevoel van nationale eenheid, door het bijna totaal ontbreken ook van een nationale economie weigeren de staten met een voedselsurplus hun vorraden naar de hongergebieden te transporteren. Niet zozeer omdat ze voor slechte tijden willen hamste ren, maar omdat de door de centrale regering vastgestelde prijzen niet hoog genoeg zijn. Alles wat men over heeft, probeert men zolang mo gelijk vast te houden om straks meer geld te kunnen maken. Een zuiver materiële overweging dus, die wel schandelijk afsteekt bij de spontane akties van schoolkinde ren in het buitenland. New Delhi, dat het land in voedselzpnes heeft ingedeeld, dat het vervoer en de dis tributie van rijst en tarwe in han den van ambtenaren heeft gelegd om de prijzen laag en de zwarthan delaren uit de buurt te houden, dat bovendien voor de ene staat hogere rantsoeneringsmaatstaven moet la ten gelden dan voor de andere, kan hier weinig aan doen. In het uniepar- lement gaan van de zijde van de oppositie weliswaar stemmen op de voedselzones af te schaffen, maar omdat hier niets dan bandeloosheid tegenover staat, zou dit tot een com plete chaos leiden. Hervormingen De problematiek van India gaat veel verder dan de hongersnood, die slechts ten dele kan worden ge keerd. Als dit grote land straks niet opnieuw door een calamiteit getrof fen wil worden, zullen op elk gebied hervormingen nodig zijn. De indus trialisatie valt hieronder, de land bouwpolitiek, de irrigatie, de cultive ring van door erosie aangetaste gron den, de massale aankoop van kunst mest, de gezinsplanning, het belas tingsysteem, de bestrijding van de werkeloosheid, het opbouwen van een deviezenreserve etc., etc. Een onmogelijk zware en veelom vattende taak, die zonder hulp van buitenaf nooit kan worden uitge voerd, en waarvoor tijd geen ja ren, maar decennia nodig is. Om het stadium van ontwikkelingsland voorbij te komen, moeten astronomi sche bedragen worden geïnvesteerd. Volgens een Amerikaanse studie een totaal van 75 miljard gulden 60 keer zoveel als de huidige schuld van de slechts 19 jaar oude staat aan het Internationaal Monetaire Fonds! Donderdagmorgen vroeg, vanaf omstreeks nqgen Amstel, Munt, Rokin, Dam (zijde Nieuwendijk), Mozes uur, zal er te Amsterdam bij het paleis, het stadhuis en en Adronstraat, RaadhuisstraatWestermarkt, Prinsen- de Westerkerk al veel zijn te zien. Immers dan begint gracht. reeds de toeloop van genodigden, en gaat zich bij het j)e dienst in de Westerkerk, waar de stoet om twaglf paleis de bruidsstoet formeren. uur arriveert, duurt tot kwart voor twee. Dan keert Om half elf verlaten prinses Beatrix en de heer bruidspaar terug naar het paleis. Claus von Amsberg het palfis, op weg naar het stad huis, via de Dam (zijde Nieuwendijk), Damstraat, De route van de bruidsstoet verdeelt het stadscen- Oude Zijds Voorburgwal. trum in twee „eilanden". De politie vestigt er de aan- Het vertrek van het staahuis is bejbaald op kwart dacht op, dat het zeer moeilijk, zo rilet onmogelijk, zal voor twaalf. De bruidsstoet rijdt dan naar de Wester- zijn zich van het ene eiland naar het andere te bege- kerk via de Oude Zijds Voorburgwal, de Sint Agnie- ven, zolang de stoet niet voor de laatste maal is pe tenstraat, Rusland, Kloveniersburgwal (onevenzijde) passeerd. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apotheker» en drogisten BONN De 90-jarige ex-bonds kanselier Adenauer zal begin mei een bezoek brengen aan Israël. Volgens een woordvoerder is dit bezoek aan Israël naar aanleiding van een reeds geruime tijd geleden gedane uitnodi ging van de Israëlische regering. Ontwapeningsexpert Chalfont: DEN HAAG India heeft de kennis en apparatuur om op korte termijn kernwapens te vervaardi gen. Tussen het besluit en de eerste proef behoeft misschien niet meer dan anderhalf jaar te liggen. Dit zei gisteren de Britse ontwapeningsdeskundige lord Peking en de kernwapens voor de Haagse afdeling van de ver eniging voor internationale rechts orde, het Nederlandsch genoot schap voor internationale zaken en de r.k. vredesbeweging Pax Christi. DOOR Een niet »s tellen drie dubbele rij raakt in tijdnood en je gaat racen om staaft zijn woorden. In 1964 gin* Ed van zilveren bekers staat plank na dat weer in te halen. En dat allemaal Swart meed -en in de strijd om de plank in ie witte wandkast van de op de openbare weg. Het was een Europacup, die tien wedstrijden in heel grote, heel zorgvuldig met antiek puzzlerit in de omgeving van Rotter- tien landen, dus op tien circuits en modern ,'emeubelde kamer van dam toen 'V *r op eens genoeg van inhoudt. Hij werd tweede. Nog altijd net Haagse huis Bezuidennoutseweg kreeg. We stonden aan dc kant van als privérijder met een door hemzelf 329. Wie er binnen komt denkt mis- de weg in het donker de kaan te opgevoerde n irmale" auto. schien: de kamer van een man. die bestuderen. Tn aldoor hoorde ie: zoef. Toen zoni Abbarth Fiat hem een de zoef, daar vloog er weer een door het telegram of nij in hun wagen wilde In ja hoor. opeens schepte uitkomen. Die binding met een fa- een wagen e»n bromfietser, die over briek is ee.i ingewikkelde zaak De heg vloog. Het is goed afgelopen coureur koopt een auto krijgt een r voor mij was het reductie, maar moet die reductie in races verdienen. Wint hij niet. dan Is de reductie »ok verkeken. tert. Maar de man. die er woont is nog jong (28) en ziet voorlopig niet alleen met die terug op een reeks sportoverwinnin- gen, maar ook vooruit naar een nieuw seizoen Ook weer niet verder, want Europe ;s kampioen in de ra- ce-toerwagens tot 1000 cc. Ed Swart, zegt: „Volgend jaar ben ik misschien getrouwd e.i dan spreekt je vrouw ook mee. En :ls we kinderen krijgen, dan worden >e verantwoordelijkheden weer anders. Nu bereid ik me voor op een nieuw seizoen, maar over vol- genoeg. Ik hid gend jaar is ri g niets te vertellen" Bij het woord autorace denk ik allerlei griezeligheden. De vraag: „Hoe komt a e; sport te kiezen? mond en dan is het er bij mij gauw Veiliger dan U denkt Swart heeft de reductie gekregen In 1965 werd liij met 61 punten Europees kampioen in zijn klasse, nummer twee kreeg 30 punten bij elkaar Hij doet en verhaal ovei de Nürnbürgring 18 kilometer met 200 bochten en .tan net zolang rijder tot je 500 kllometei hebt afgelegd. Dat niks met dat onge- was vier uu- lang. ..Dan druipt het ?s,S? ,W3h me zweet langs -c «ezlcht". is zijn laco- te groot. In j963 heb ik de Tulpenral- mek commei aar. Daarom traint hij --- le>' nog gedaan met mijn Italiaanse dagelijks met de hometrainer en uij zu'n gevaarlijke vriend Fusina in een door ons zelf loopt blokjes rond. Arm- en beenapie- llgt dus voor in de opgevoerde wagen. Er waren 250 oeel- ren moeten .r topconditie zijn „En gewoon langs de weg rijdt. n. .fWanneer India besluit dit te doen Lnalfont in een lezing over Moskou-Zou het de ontwikkeling van het land I kunnen verstoren, meent lord Chal font. Hij wees op het gevaar wanneer India inderdaad nucleaire wapens gaat vervaardigen. Pakistan. India's buur land, zou zich ook beijveren ergens deze wapens te verwerven. Het gevolg is dat ook kleinere landen zoals Israël en de VAR. het voorbeeld volgen. Het is zaak, aldus de ontwapeningsexpert, dat via een eenvoudig internationaal verdrag de verspreiding van kernwa pens wordt tegengegaan. Hij meent voorts, dat Rusland ener zijds ontspanning met het Westen wil maar anderzijds erg voorzichtig is om te vriendschappelijk te zijn jegens het Westen om de reputatie van commu nistische landen in Azië niet te ver liezen. De Chinezen besteden volgens hem meer aandacht aan bewapening, voor al aan kernbewapening en de daar voor benodigde raketten. Over vijftien jaar kan de Chinese volksrepubliek zeer sterk zijn en de huidige machts verhoudingen geheel hebben ver stoord. Het is niet duidelijk wat de Chinezen willen, mei name niet of zij expansionistisch zullen zijn. De bedoe lingen van China zullen moeten wor den onderzocht en daarvoor is het voor alles nodig dat Peking in de Vere nigde Naties wordt opgenomen. Hoe eerder China meedoet, des te eerder is bekend wat China wil en des te eerder is het mogelijk het te beïnvloeden, aldus lord Chalfont. eerste in c werden \ijfde u ..uu ^.,»uuu uc Ljuk, Klassement. Daarna ben hoe hard Maar hii schudt al van Ed Swart. die bedachtzaam over ik circuit gaan rijden, Kijk dan zit je nee. „Ik heb r.ieta geen behoede om j- v— h— ,e rljd, allemaal de- op de gewone weg te racen Ik hoel .n £e deelnemers zijn niet tegen heug en meug in te halen. Ik ben een allemaal ge'rjtnde kerels. Je komt zo dat doe ik in de wedstrijden wel Het startlicensK* Je scheuren langs de weg is voor veel een me- mensen een uitlaat. nou die heb ik - wordt niet nodig." keurig gebonden strijkt, glimlacht eens e een sluitend betoog op: sportliefhebber, ik houd van het wed strijdelement en ik ben tussen auto's moet proeven afleggen, opgegroeid. Ferst heb ik hockey ge- dische keur'ng en ji speeld. me langzaam naar het eerste gekeurd. Ik houd het ook bij de toer- team gewerkt; dan. de zellaport mijn achttiende natuurlijk direct mijn rijbewijs gehaald en toen kwam formulewag' de autosport. Wat doe je dan? Je gaat ders. Wel hnb ik deelnemen aan ritten en ralleys. Mi wagens, want die open dingen vind ik Hij laat me de plakboeken zien, amateurs niets. Die eenpersoons- minutieus bijgewerkt, de foto's en 2jjn voor de broodrij- knipsels gemonteerd in een zorgvuldi- ik geskelterd, dat is ge lay-out. lï.'et alles Ed Swart, maar goed voor Je reactievermogen. Werd ook een flinke portie van de teamge- Nederlands kampioen in". vu ,„u De plank met miniatuurbekertjes Aardschokken in Turkije: 15 doden i ANKARA Bij een korte maar krachtige aardbeving in Turkije zijn gisteren vijftien mensen gedood. De aardschokken werden het krachtigst gevoeld in de provincie Erzurum, 400 km ten zuidwesten van de Russische grens. Er werd grote schade aange richt, zo meldde radio-Ankara giste- Van onze speciale verslag gever van BRUGGEN DINSDAG 8 MAART 1966

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7