9 (sk f teekagenda Feestgedruis om honderd jaar Leids brood ft Du»d*' Hee, da's een goed idee, moet u vaker doen Leidse raad en de „maandagsluiting' LEIDSE VAAS NAAR DRAKENSTEYN Oranje-zangavond in Oude-Vestkerk S.G.P. Leiden niet met eigen lijst Stakingsvrijheid moet gewaarborgd blijven IUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 8 MAART 1966 (Adiierlentie) B5i lij\t ehoorzaal, 8 uur: pianoconcert Robert ek ten bate van studentenactie Od-Nodig (voor India), jhouwburg, 8 uur: toneelavond onder Leidse Chr. Oranjevereniging het huwelijk, opvoering van musi- ,Je zit er maar mee" door toneel- h'jP Podium 1953. reestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratie-Centrale. noJadhui3, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- ^e<*- Gemeenten. or9weg 114, 8 uur: opening jeugd - k De Zolder, jeugdcommissie Herv, leilfgemeente Morskwartier. hsen Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: 5 nuw Rott, Toneel met „Don Carlos", ieken Haag: Diligentia, 8 uur: Ver voor Ipenermuzidk, Frans trio. S j Woensdag altfiseum Volkenkunde, 8 uur: Th. J. Brasser over „Indianen in Nieuw- Ierland vroeger en nu", met licht- Iden. rouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: ziit- pr sociaal raadsman. ieterskerk, 7.15 uur: avondgebed, (ehoorzaal, 8 uur: uitvoering Johan- •Passion door Leids Kamerkoor, met teenschuur 9, 8 uur; Leidse ver. v. teegelverzamelaars. ien Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Comedie met „Kleine Alice", ten Haag: Diligentia, 8.15 uur: André oai'kowsky, piano. Donderdag ftadhuisplein, 8.30 uur voorin.: pro- matie huwelijk, medewerking kwart voor 9 en half 10: her proclamatie bij Van der We^. «v. Gedempte Mare nabij Hartebrug- leik en molen De Valk, medewerking deen G. ieterskerkhof, 9 uur voorm. tot 12 kermisvermakelijkheden t.g.v. 2.30 uur: bromfietswed- ohuttersveld, 4.30 uur: Japans dag ossen 3 en 4 uur: muzikale rondgang de stad van vier muziekkorpsen, ptt Kaasmarkt. jehoorzaal en soc. Minerva, 8 uur tot itddernacht: groot oranjebal, mede- j ongerensociëtei- zijn geopend t.g.v. het huwelijk, epen Haag: Kon. Sohouwburg, 8.15 uur: edgsche Comedie met „Vraag me niets", zajen Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. penerorkest, met pianist. e£ Vrüdag idoyer Gehoorzaal, 7.30 uur: afd. Leiden lid. Chr. Reisvereniging, kleurenfilm- iramma Vakantie is een feest", iejapenburg 10. 8 uur: jongerensoc Het r wordt .en gast ontvangen, achter Hoflaan 74, 7 tot 8.30 ruilbeurs voor verzamelaars, itonius-clubhuis, 8 uur: Friese Ver toneelavond, lenihal, 7.30 uur: ledenvergadering ivossensteeg 59, De Ruif, 8.30 uur café chantant. irecht 10, L. uur: K. en O.-cursus :aans Concilie (Gabr. Smit), illegezaal interne geneeskunde Acad. 8 uur: K. en O.-cursus over hartinfarct. ialtje Lammen6chansweg, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Haag: Kon. SchouwDurg, 8.15 uur: Comedie met „Droom van een :omernacht". Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. ierorkest, met pianist. LEIDEN Een door zeer velen bezochte receptie, gistermiddag in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal gehouden, vormde een van de hoog tepunten by de jubileumviering van de honderdjarige Leidsche Broodfa briek. Nauwelijks vindbaar tussen de bloemstukken hebben de directeur en de driehoofdige raad van commissarissen de gelukwensen en cadeaus van vrienden en zakenrelaties in ontvangst genomen. Het meest eervolle geschenk was de gouden medaille van de Kamer van Koophandel, die vice- voorzitter Meerpoel, vergezeld van secretaris Branderhorst, het bestuur van de broodfabriek aanbood. en r ideen G. an'ieterskei Helyk.' hnasiastenbond Uno Sumus Animo, zijn altijd twee mogelijkheden", jfenvossensteeg 59, De Ruif, 8.30 uur. g.: café chantant. Sockeykantine sportpark Roomburg, ifang einde Asserstraat. 8 uur: Folk l£t jazz-avond. ijjen Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: ♦gsche Comedie met „Lessen in Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen ptraal-Apotheek, Breestraat 74. tel Films amera (2 en 8 uur): Les enfants du. adis (18 jaar). .ido (2.30, 7 en 9.15 uur): She (De erfelijke vrouw) 14 jaar. (2.30, 7 en 9.15 uur): Shenandoah jaar); woensdag: Schokkend sadisme jaar). 30, 7.15 en 9.15 uur): Dr. No jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Huwelijk Italiaanse stijl (18 jaar). non (2.30. 7 en 9.15 uur): The of music (alle leeftijden). Van de anderen die van drie tot vijf voor een volle koffiekamer en lege glazen zorgden, noemen wij: burge meester Van der Willigen, de wethou ders Menken en Piena, de heer H. J. de Koster namens de meelfabrikanten, ir. J. A. P. Smit, directeur van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, dr. G. Verhagen, direc teur van de Ned. Bakkerijstichting, dr. G. Tierie, directeur van de keu ringsdienst voor waren te Haarlem, directeur J. Sjoerds van het geweste lijk arbeidsbureau, ir. J. Sitzen van de Vereniging van Leidse industriëlen, de heer J. Krikken namens de be drijfsvereniging voor het bakkersbe drijf, ir. D. de Ruiter namens het in stituut voor graan, meel en brood TNO te Wageningen, de heren F. Knaap en J. Ranselaar namens de werknemersorganisaties en de heren A. Smittenaar, J. van der Ploeg en P. Preenen namens de afdeling Leiden van de bond van wederverkopers van brood en aanverwante artikelen. Onder elkaar „Wij voelen ons het best indien wij onder elkaar zijn,'\ zei na deze recep tie, directeur J. Bosma, toen hij zich gisteravond in het Antoniusclubhuis richtte tot de dagelijkse medewerkers van de LBF. .Ondanks het feit, dat wij een prachtige dag hebben gehad, met een overweldigende belangstelling op onze receptiezijn commissaris en directie verheugddat zij dit eeuwfeest op deze dag afsluiten temidden van het personeel. Met elkaar hebben wij de LBF groot gemaakt." In gelijke geest sprak ook de presi dent-commissaris, mr. H. F. Goud smit, toen hij de vele LBF-ers een har telijk welkom toeriep. „Met uw hulp en steun en dagelijkse toewijding heb ben wij voldaan aan het voor een eeuw gestelde doel „een goed en deugdzaam brood te leveren". Hoewel honderd jaar over ons zijn heenge gaan en wij thans door tal van beper kende bepalingen zijn gebonden aan de samenstelling van ons produkt, zijn wij ervan overtuigd, dat u zich allen zult blijven inzetten om de ge vestigde reputatie van de LBF hoog te houden." Aan dit woord van waardering ver bond de president-commissaris de me- deling, dat commissarissen en directie besloten hadden het personeel een gratificatie uit te keren en een feest avond in bet voorjaar aan te bie den. LBF in neon Wederkerig bood het personeel deze di-rectie een Een kwestie van koel bekijken en dan een AEG Santo koelkast kopen... AMSTERDAM Tentoonstellingen Galerie Cartouche, Lamgebrug 67: tekeningen, etsen, litho's en beelden van Rein Dool en Thom Geraedts (ge hele maand maart), iedere dag van 2 tot 5 uur. woensdag en vrijdag ook van 7 tot 9 uur. Lakenhal: litho's van Oskar Kokoschka, uit de jaren 1963 tot 1965. van 1 maart tot 18 april. Janvossensteeg 59: poppen en wand kleden van May Hobijn-Rotb (van 19 febr.12 maart) Wassenaar: Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling aquarellen van Otto van Bennekom en keramiek van Ru de Boer (tot en met 9 maart dag van 10—17 u.: op dinsdagavond van 810 uur. zon dags gesloten). huldeblijk aan- De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Knaap, zinspeelde daarop reeds in zijn felicitatie, waarin hij de leiding van het bedrijf hulde bracht voor al de ook in sociaal opzicht doorgevoerde voorzieningen. Hoewel de heer Knaap in het Anto niusclubhuis „met lege handen" stond, werd dit een uur later goed gemaakt toen de echtgenote van de directeur, mevr. J. Bosma-Bosgraaf in het jubi lerende bedrijf aan de MaTe met een druk-op-de-knop het geschenk van het personeel onthulde: een neonverlich ting (LBF). Ook de broodslijters zorg den deze avond voor een spectaculair „vlagvertoon" en wel met de aanbie ding bij monde van de heer A. Snlitte- naar van een nationale, een Leidse en een LBF-vlag. De heer Zitman sprak ten slotte na mens de gepensioneerden. Hij dankte voor de goede leiding, waardoor het mogelijk was, dat in een broodfabriek velen een belegde boterham verdie- Op zijn beurt huldigde de heer Bosma de heren P. Zirkzee en B. Dool. die. met inbegrip van de bij de voor malige broodfabriek v. d- Meij doorge brachte jaren, bij de LBF resp. de veertig en vijfentwintig jaar hebben volgemaakt. Een enveloppe met in houd onderstreepte deze dank. De huldiging door het personeel ging vergezeld van een muzikale felicitatie de drumband van „De Kleine Burcht", een onverwachte attentie, waarvoor de eveneens jubilerende per soneelsvereniging (25 jaar) had ge zorgd. -En zo zorgden receptie, huldi ging en serenade voor een onvergete lijke dag in de eeuwfeestviering van de LBF. Chr. blo-school aan Hoflaan LEIDEN De „Protestants-christe lijke vereniging voor buitengewoon lager onderwijs" heeft het gemeente bestuur om medewerking gevraagd voor de stichting van een school voor bijzonder lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen op een terrein aan de Hoflaan in Zuidwest. Songfestival voor gereformeerde jongeren DELFT Senno Verduyn uit Honse- lersdijk en Peter de Jong uit Leiden kwamen zaterdagavond als winnaars uit de bus in de provinciale voorronde van het songfestival voor Gereformeerde jongeren in de Immanuëlkerk. De eerste bracht het geestelijke lied „Ontmoeting", de laatste de wereldlijke song „Zij was een bloem van een bloem". Beiden vertegenwoordigen de provincie Zuid- Holland in de landelijke strijd, die ter gelegenheid van de bondsdag wordt ge houden op Hemelsvaartsdag in de Hout- rusthallen in Den Haag. Lakenhal gesloten Het eeuwfeest van de L.B.F. was niet alleen maar officieel. Toen het personeel een moge lijkheid zag, ging directeur Bosma hoog op de schouders. Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70,- en 100,- of 300,- en 800,-. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze in alle prijzen ALTIJD VOORDELIG Maandag de gehele dag gesloten. Godsdienststudie Japan m LEIDEN Dezer dagen zijn, verblijf van een jaar in Japan, land teruggekeerd de heer Ouwehand-Kusunoki. Dr. C. Ouwehand is wetenschappelijk hoofdambtenaar/ conservator van de Japanse afdeling van het rijksmuseum voor Volkenkunde Ter zijde gestaan door zijn echtgenote heeft hij met een subsidie van de Neder landse organisatie voor zuiver-weten schappelijk Onderzoek ruim negen maanden lang de godsdienst ais cultuur aspect op het Ryukyu-eilandje Hate- ïuma bestudeerd. De rest van de tijd heeft hij te Honolulu in het Ryukyan- researchcenter van dé universiteit van Hawaii en in Japan zelf doorgebracht, waar hij contacten met vakgenoten heeft onderhouden, enige lezingen hield en Ryukyu-literatuur bestudeerde. Hateruma, dat plus minus 1300 in woners telt, is gelegen in de Ryukyu- archipel in het zuidelijkste deel van het Japanse cultuurgebied en het bevindt zich dus in de buurt van Formosa. Of schoon Japanners bij tijd en wijle wel ethnologisch onderzoek op Hateruma hebben verricht, is dr. Ouwehand de eerste westerling, die voor zo lange tijd wetenschappelijk onderzoek op het ei land deed. Puzzelprominenten De prijswinnaars van de puzzel In ons zondagsblad van 26 febru ari zijni: le prijs f 5 W. Faas, Wilhelmina- straat 47. Lisse; 2e prijs f2.50 mej. A. Ribot, Antillenstraat 50, Leiden; 3e prijs f2,50 L. Ent- hoven, Lisserdijk 409. Abbenes. Fruit sinaasappel bijv.) met slagroom. Lekker en gezellig/ LEIDEN De gemeenteraad had gistermiddag een uitgesproken tamme vergadering, die toch, de agenda in aanmerking genomen, nog wat langer duurde dan werd verwacht. Zo lokte het voorstel van B en W om f 15-000 beschikbaar te stellen voor het maken van 'n paal fundering ten behoeve van een speciaal zwembad by de Mytyl school enige discussie uit ondanks het feit, dat de totale stichtingskosten van LEIDEN In opdracht van het gemeentebestuur heeft de pottenbak ker Gijb Zaalberg (28) een twiiwaas vervaardigd als huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Nadat B. en W. dit cuparte geschenk vanochtend bij de ingang van het stadhuis hadden be zichtigd, bracht de heer Zaalberg zijn creatie zelf naar Drakensteyn, waar hij de tuinvaas, vergezeld van een brief van B. en W., heeft aangeboden. LEIDEN Ter gelegenheid van het aanstaande prinselijke huwelijk was er in de Oude Vestkerk een speciale zangbijeehkomst gehouden. De kerk was niet vol, maar toch viel de ba- langstelling nog mee. Onder leiding van Hans Boelee zongen Excelsior (Leiderdorp). De Lofstem (Woubrugge) en het Oegst- geester Hervormd Kerkkoor. De heer J. Arnoldus voerde het Alphense NPB-koor en het gemengd Dubbel- kwartet (Leiden) aan. Bas Siereveld dirigeerde het gemengde koor van Katwijk aan den Rijn. Het koper kwartet van Arti et Religion! (Alphen) verleende in enkele gevallen zeer te waarderen medewerking. Aat van Vliet leidde de samenzang, die steeds enthousiast klonk. Een gelegenheidsprogramma samen stellen is een bijzonder moeilijke taak. Ook in dit geval had niet alles met de bedoelde gebeurtenis te maken. Natuurlijk, een Kyrie en een Sanctus (van Boelee). een Dankkoor (van Handel) en vanzelfspekend Valerius- liederen en Bachs prachtige construc tie op ..Dankt dankt nu alleen God" (cantate 192) kwamen wel zeer te pas. Maar in dit verband te denken van het Lentekoor uit Die Jahres- zeitenen ,,'t Waren twee conincks- kinderen" (die niet bij elkaar konden komen en waarvan de jonge held later nog verdronk óók)? Zo was er nog wel meer. dat weinig of niet ter zake diende. Maar als geheel bevredigde de avond toch wel. Alle medewerken den zetten zich. naar de maat van hun krachten, ten volle in. Men kan zo'n concert, dat een bepaald doel diende, niet kritisch in bijzon derheden beschrijven. Het is te hopen, dat de toehoorders hebben ontvangen, wat zij ervan verwach ten. Ds. H. Post (Leiden) hield een korte, geestige toespraak, die met ge animeerde aandacht werd aangehoord. Tot slot werden gezamenlijk twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen. Joh. van Wolfswinkel Prinses BeatrLx had reeds telegra fisch laten weten, dat een tuinvaas een welkom geschenk voor haar was. Na dat B. en W. namelijk op het idee waren gekomen deze als huwelijksge schenk te geven, namen zij contact op met de Prinses teneinde er zeker van te zün. dat hun keus goed was. Pas daarna kreeg de heer Zaalberg de op dracht- De tuinvaas. die een middellijn heeft van een meter en die circa 70 centi meter hoog is. staat op een voetstuk. Onder in de rand is de tekst „Leiden 10 maart 1966' gebakken. De nègrekleurige vaas (een warme tint bruin) is opgebouwd uit zgn. steengoed Chamotte-klei. die bij het bakken „cintert". was de grondstof. Door dat ..cinteren" heeft de vaas een metalige klank gekregen. De vaas is op de oude manier ge bakken in een turfoven bij een tem peratuur van 1200 graden Celsius. Met inbegrip van het afkoelingsproces heeft de vaas een week in de oven gestaan. De heer Zaalberg heeft hern met de hand op de draaischrijf opge bouwd. Op de foto van links naar rechts: pottenbakker Zaalberg, wethouder Piena, wethouder Harmsen (ten dele zichtbaar), burgemeester Van der Willigen, wethouder Menken en wet houder Sannes. Foto N. van der Horst de school met een even groot bedrag werden verminderd. Zo wilde de heer Ham (KVP> we ten of de in het voorstel genoemde stichtingskosten van het zwembad (f 250-000) wel reëel kunnen worden den genoemd. Hij herinnerde boven dien aan het krediet, dat kort geleden beschikbaar is gesteld om het Zwei- land'bad voor spastische kinderen ge schikt te maiken. Wethouder Sannes stelde de heer Ham echter gerust wat de kosten van het Mytylsohoolbad be treft Dr. Roonda (PvdA) bracht het „al gemeen belang" naar voren by het punt inzake een verhoging van het subsidiebedrag voor de restauratie van de Hooglandse kerk. Voordat wet houder Piena kans kreeg een gefun deerd antwoord te geven, diende mr. Woudstra (prot.-chr.) de heer Roorda al van repliek door onder meer te wijzen op de enorme stijgingen van de kosten sinds met de restauratie werd begonnen, een stijging, die ook voor een aanzienilijlk deel door de Hervorm de Gemeente wordt gedragen. Bedenkelijke zaak De heren Portihèine (VVD) en Scwn- meling (PvdA) brachten naar voren tegen de voorgestelde verplichte maan- dagmdddagsLuiting voor de schoen- winikeliers, die zal worden gecombi neerd met een vrije maandagochtend De drogisten willen zich voorlopig be- peifcen tot een vrye maandagmiddag. De heer Portheine vond deze nieuwe sluifcingstyden een bedenkelijke zaak, bijvoorbeeld voor de leveranciers en de consumenten en de heer Sumime- ldng was het voor een deel eens met de bezwaren van de heer Portheine. Wethouder Menken zag ook wel de mogelijkheid van een „dode maandag" onder ogen, als de tendens in de rich ting van een vrije maandag voor het winkelpersoneel doorzet, maar ander zijds kunnen er toch moeilijk bezwa ren tegen worden ingebracht omdat het voorstel van de betrokken winke liers zelf uitgaat, die zich bovendien weten gesteund door de Kamer van Koophandel en het hoofdbedrijfschap detailhandel. Tot lid van de Stichting Leidse Avond-'hbs werden gekozen de heren dr. J. P. Duyverman B. Swanenburg en dr. J M Roosenschoon Aan onze correspondenten Aangezien de N.L.C. don derdag (nationale feestdag) niet zal verschynen, verzoeken wij onze correspondenten en medewerkers berichten die voor die dag en voor vrijdag van belang zyn ons morgen ochtend toe te zenden. Red. N.L.C. LEIDEN Zoals bekend, zyn de afdeling Leiden van de Christeiyk- Ilistorische Unie en de Centrale Anti- Revolutionairc Kiesvereniging tc Lei den overeengekomen de bestaande sa menwerking voort te zetten bU de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Dc Staat kundig Gereformeerde Party, afdeling Leiden, heeft besloten niet met een eigen kandidatenlyst uit te komen onder voorwaarde, dat twee plaatsen op de lijst van de Protestants-Christe lijke Groep aan de S G.P. ter beschik king worden gesteld. Zowel de afdeling Leiden der C.H.U. als de Centrale A R. Kiesvereniging is met deze voorwaarde akkoord ge gaan. C-H. en de A.R zullen gezameniyk en de S-G.P. afzonderlijk hun kandida ten aanbevelen. Griekse prinsessen bezochten Leiden LEIDEN Vanmorgen brachten prin ses Annemarie van Griekenland en haar zuster prinses Sophie, die in verband met 't huwelijk van prinses Beatrix momen teel in ons land, een langdurig bezoek aan het rijksmuseum voor Volkenkunde, zy werden gebracht met een hofauto, ge ëscorteerd voor motorrijders van de rijks politie. De prinsessen werden vergezeld door enige rechercheurs. Overheidspersoneel afd. Leiden „In feite zou het niet nodig moeten zyn, vanavond met u het probleem van de georganiseerden-ongeorgani- seerden te doorlichten. Dat we dit toch doen, tekent de situatie''. Zo begon gisteravond de heer H. van den Jagt zyn causerie „De huidige sociale onrust", gehouden v Leidse afdeling van de Ned- Chr. Bond /an Overheidspersoneel. Eerder op de avond was, onder voorzitterschap van dc heer W. Loeve. een aantal huishoudelyke en aan de orde gekomen- Herkozen erd de heer S. Barkema, voor de eerste maal tot bestuurslid werden de heren H. Roffel en J. de Bree eekn- In zijn causerie merkte inleider op, dat 't probleem georganiseerden-onge- organiseerden. bij de vakcentrales veel aandacht krijgt. Immers, slechts 40 pet van de werknemers wil zich ver antwoordelijk weten voor de beharti ging van hun belangen. Met gebruik making van het rapport van de Ver bondsraad van het C.N-V. uit 1962, behandelde de heer Van den Jagt het verplichtstellen van het lidmaatschap, de verplichte bijdrage van de onge organiseerden ten bate van de vakbe weging en het verlenen van financiële voordelen aan de georganiseerden. Vooral dit laatste punt kreeg veel kri tiek van de zijde van spreker te ver duren. Juist als christelijke vakbewe ging. betoogde hy, mag men nooit meedoen aan enige vorm van discri minatie. Hy bepleitte in dit verband een fi nanciële bijdrage van werkgeverszyde ten gunste van de vakbeweging, dit Meer overleg Voorts stond de heer Van den Jagt stil bij de wettelijke regeling van het stakingsrecht, in het bijzonder met betrekking tot het overheidspersoneel. Hierover merkte hy op, dat de regering zcih meer verantwoordelyk moest to nen voor de ambtenaren door hun me dezeggenschap te verlenen en hen meer in het overleg te betrekken. Dan pas voorkomt men. dat besprekingen worden afgekapt en met staking wordt gedreigd „hoewpl ik met minister Samkalden van mening ben. dat de stakingsvrijheid gewaar borgd moet blyven. Echter alleen in die gevallen, waarin sprake is van noodzaak en sociaal onrecht". ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 4 maart Doet. ex. gen de i (Enschede), J W J Brands K J Hulzlnga (Leiderdorp), heren P H (Den Haag). H Neerlng (Den Maag). W V M Pcrqiün |ÉHÉdHgH| ÉMj dc heren R A (Leldschendam); s J Hallot (Mclsc. België), L J J Kestcr (Lel den), D N Oudshoorn (Rljsu-IJk); artsex.: de heren H J Houtzager (Lelden), J J Ras- IDEN psychologie: mej. B Tobi, c_... kand. ex. psychologie: de heer JAM van Agt (Geldrop), mevr. I C M Dormaaj>He- i Zwet-Schot (Den Haag). RIJNSBURG In verband met vei- lingdrukte en het huwelijk van prin* ses Beatrix is de biddag van de Chris telijke Gereformeerde Kerk verscho ven naar woensdag 16 maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3