Nieuwe leidse Coeraiat Minister Veldkamp op zoek naar de gulden middenweg N.S.-personeel dreigt met een modelactie Om uit de loon-impasse te kunnen komen Zes a zeven procent bleek te vaag begrip belastingverlaging slechts in als de argumenten sterk zijn Twee bewogen vergaderingen Oma ontvoerde twee kleinkinderen Commentaren Zoeken naar pyromaan: speld in hooiberg Doodvonnis Oentoeng Dinsdag 8 maart 1966, 46ste jaargang Ir.cteufi F. DIEMER loofdredacteur: Or. E. DIEMEI CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ■tipi k«rt 'm tegheo«poe< I" Steenstraat 37 Postbus 76 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Joodse afzijdigheid is genegenheid Zie pagina Kernmerk Bruidsboeket (en zo veel meer over De route van donderdag huwelijk) - Pag. Link van Bruggen in India: CORRUPTIE EN ZWARTE HANDEL - Pag. 5 - Pag. 7 Veel nieuws op de Jaarbeurs Pag. 9 Mr. Van Dijken neemt afscheid - Pag. 9 Drs. Nederhorst in Voorburg: Witte veen liet slechte raming achter (Van onze parlementsredactie) VOORBURG De regering zal aangekondigde tweede fase van t belastingverlaging slechts mogen itrekken als daar bijzonder sterke fgumenten voor aanwezig zijn. oorlopig zullen we de economische tognoses voor 1967 moeten afwach- n. Dit zei drs. G. M. Nederhorst, »orzitter van de PvdA-fractie in de tveede Kamer, gisteravond op een )enbare vergadering in Voorburg, p een vraag waarom de PvdA des- jds vóór de belastingverlaging had estemd, antwoordde hij dat toen Dg niet bekend was dat de ramin- van de liberale minister Witte- i zó slecht waren. Set ziet ernaar uit, aldus drs. Neder- rst, dat het kabinet-Cals de verkie zen van 1967 wel zal halen. Het re- ringsprogram heeft tot op heden zijn ugdelijkheid bewezen. Hij meende het kabinet geen consequenties zal chten aan een eventuele verwerping n het voorstel tot invoering van be- itingspaarbrieven. Het gaat hier om praktische financiële maatregel, die is opgenomen in het regeringspro- L Drs. Nederhorst betreurde het dat Nederlandse kiezers zo weinig be- ip hebben voor de politiek. Hij pleit- voor invoering van het leervak aatsburgerlijke vorming op de scho- Volgens de P.v.d.A-leider is de idsduur van de politieke uitzendin- Sn en programma's voor de t.v. veel Weersverwachting Zwak front De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk mist. Overigens half tot Waar bewolkt en weinig of geen regen Kwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur) te kort om voorlichtende waarde te hebben. Hij vond het onverstandig van heer Roolvink om zich tot een t.v.- dedat met de heer Koekoek te laten verleiden. „Men kan in drie minuten zijin bezwaren tegen de Boerenpartij niet uiteenzetten", meende drs. Neder horst. De spreker vond het tekenend voor de heer Koekoek, dat hij een debat in de Tweede Kamer met minister Bies heuvel uit de weg ging. De socialistische fractieleider had de indruk dat binnen de KVP geen een stemmigheid bestaat over het door deze partij uitgegeven structuurrapport. „Enerzijds wil men naar een CDU toe, anderzijds vindt men er de gedachten van de doorbraak in terug," aldus de spreker. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Naar in politieke kringen verluidt zou de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, ernstig overwegen om het College van Rijksbemiddelaars een nieuwe (d.w.z.: duidelijker) omschrijving te geven van het begrip „gevarenzone", teneinde uit de groeiende impasse te komen, waarin de procedure voor de officiële goedkeuring van nieuwe c.a.o.'s thans verkeert. De bewindsman zou een derge lijke maatregel zien als de gulden middenweg tussen twee andere mo gelijkheden om de loonontwikkeling nog in de hand te houden, t.w. 1. het aan de lopende band afkeuren van c.a.o.'s of 2. het afkondigen van een loonstop dan wel een algemene loon maatregel. Beide ingrepen zijn ech ter zo impopulair, dat zij voor de regering verre van aantrekkelijk zijn. Er is -uiteraard nog een derde mogelijkheid, nl. de huidige ontwik keling (in overeenstemming met de grondprincipes van een vrije, be drijf staksgewijze loonvorming) z'n beloop te laten, maar deze „op lossing" is voor de regering uit eco nomische gronden volstrekt onaan vaardbaar. Waarschuwing Immers, in de befaamde „nacht Voorburg", eind november vorig jaar, liet minister Veldkamp duidelijk de waar schuwing horen dat er voor 's lands eco nomie een gevaarlijke situatie zou ont staan indien de contractlonen gemiddeld sterker zouden stijgen dan 6 7 procent, en dat de regering niet zou aarzelen in te grijpen als er zich een tendens aftekenen in de richting van een hóger gemiddelde. Daarbij gaf de bewindsman van sociale zaken, geflankeerd door zijn collega's Den Uyl (economische zaken), Smallen- broek (binnenlandse zaken), Biesheuvel (landbouw) en Bogaers (volkshuisves ting), te verstaan dat bij de beoordeling van de vraag of afzonderlijke cao's in de gevarenzone zouden liggen ook rekening zou worden gehouden met bijzondere omstandigheden (grote loonachterstand e.d.) en met een mogelijk sneeuwbalef fect. Minimum De ontwikkeling heeft zich echter anders voltrokken dan de minister bij het noemen van het gemiddeld toelaat bare percentage wellicht heeft gedacht, want bij vrijwel alle tot dusver ge voerde loononderhandelingen werd de 6 a 7 procent beschouwd als het mini male dat bereikt zou ..moeten" wor- Met het gevolg dat niet één of enkele cao's, maar talrijke contracten in de ge varenzone zijn terecht gekomen. Het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft tot nu zes cao's ter (gehele of gedeeltelijke) af keuring aan de minister voorgelegd, vijf contracten staan voor hetzelfde lot op de nominatie en het aantal cao's, dat even eens voor een afkeuringsadvies in aan merking komt, zou reeds enkele tientallen belopen- Het is duidelijk dat de regering zich met deze ontwikkeling in een moeilijke situalie bevindt, temeer om dat zij herhaaldelijk te kennen heeft gegeven een dergelijke nieuwe „loon explosie" niiet te zullen tolereren. (Voor vervolg zie pag. 9 De koninklijke familie en een aantal van de hoogste bruiloftsgasten heb ben gisteren hun intrek genomen in het paleis op de Dam te Amsterdam. Ook elders in de hoofdstad zijn reeds tientallen gasten voor a-s. donderdag gelogeerd. Hier staan bruid en bruidegom met mevrouw von Amsberg voor het paleis. Meer over het huwelijk o.a. op pagina 5). UTRECHT De leden van de be drijfsgroepen spoorwegen van d< Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel en van de Ne derlandse Bond van Vervoersperso neel hebben het beleid van hun hoofdbesturen t.a.v. de nieuwe c.a.o. voor 28.000 werknemers bij de Ne derlandse Spoorwegen volledig goedgekeurd en de eis gesteld dat onder geen beding van de door de vakbonden gestelde eisen wordt af geweken. De afgevaardigden van de „spoor wegleden" dezer bonden waren giste ren (afzonderlijk) in spoedvergadering bijeen. De NBV-bedrijfsgroep nam na een emotionele bijeenkomst een reso lutie aan. waarin van de N.S.-directie geëist wordt dat de in het rapport-Van der Dussen geconstateerde inkomens achterstand van het spoorwegpersoneel WAGENINGEN „Een spijkerhar de vrouw, maar tochik geloof dat iedere grootmoeder in dezelf de omstandigheden gelijk gehan deld zou hebben". Dit commen taar van een Arnhemse politie functionaris slaat op de 54-jarige mevrouw J. de W. die twee klein kinderen heeft ontvoerd, omdat de kleintjes werden verwaarloosd. Ze heeft daar de cel voor over gehad, want wat ze deed was in strijd met de wet. De 20-jarige dochter van mevrouw De W. heeft twee kinderen, Thea van 2 en Johan van 1 jaar. De vadeT (21) zit in de gevangenis. De jonge moeder is veel van huis en laat de kinderen dan alleen achter, ook 's avonds. Soms, aldus hun oma, is het huidji van de schapen helemaal kapot, omdat mijn dochter de kinderen dagenlang niet heeft verschoond. Ik wist van een en ander af, had allerlei instanties Op de rijksweg Breda-Tilburg bij de kruising met de provin ciale weg Gilze-Tilburg, werd een auto, bestuurd door een vrachtwagen beladen met krat ten en fusten bier. Een groot deel van de lading kwam op de auto terecht. zoals Kinderbescherming gebeld. Er werden wel rapporten gemaakt, maar verder werd niet ingegrepen. Kort en goed, het duurde oma allemaal te lang en daarom besloot ze het recht in eigen hand te nemen. Met haar zoon ging ze naar de woning van haar dochter, zij troffen daar de kinderen, moederziel alleen tus sen allerlei vuil aan. (Van onze soc.-econ. redactie) voor 15 maart zodanig wordt gewaar deerd dat hierover bij eventueel nieuw overleg geen verschil van mening kan optreden. Voorts wordt geëist dat dit overleg vóór 15 april moet zijn be ëindigd en dat het bestuur met alle daartoe geëigende middelen moet stre ven naar de c.a.o., waarop het N.S.- personeel recht heeft. Daarbij is een model-actie niet uitgesloten, aldus deze resolutie, waarin voorts wordt verlangd dat de onderhandelaars terugkeren op hun oorspronkelijke uitgangspunt, d.w.z. dat de geconstateerde achter stand (10 procent) dit jaar -noet wor den ingehaald terwijl bovendien een loonsverhoging van 7 procent moet worden verkregen alsmede 5 procent voor verbetering van de secundaire beidsvoorwaarden. Kunstgebit Het ultimatum aan de N.S.-directie werd door het bestuur van deze bedrijfs groep niet voorgesteld, maar het werd op aandrang van de afgevaardigden in de resolutie opgenomen. Sommigen eisten zelfs een staking op 1 april „Als de rech ter ons de tander heeft uitgetrokken, dan hebben we nog wel een kunstgebit", werd door iemand gezegd. In de resolutie werd het vertrouwen uitgesproken dat het N.V V. (waarbij de N.B.V. is aange sloten) de actie Tal steunen en dat de drie bonden van vervoerspersoneel met de grootst mogelijke eenheid zullen ootre- Onverantwoord niet aan, dat iemand met een salaris van f 6000 per maand beslist over men sen met een maandsalaris van f500". Deze afgevaardigde vroeg zich ook af of het personeel door een vermindering van de kindertoeslag moet meehelpen aan de bouw van nieuwe stations. In dat geval zou hij het eerstvolgende nieuwe station de naam „kinderbijslag- station" willen geven Voor vervolg zie pag. 9) Ln de vergadering van de bedrijfs groep spoorwegen van de P.C.B. bleek. Tien voorshands nog weinig voor een modelactie voelt, hoewel daarop door diverse afgevaardigden wel werd aangedrongen. De voorzitter, de heer K. IJszenga, vond het beslist onver antwoord om de leden in de huidige situatie te vragen tot modelactie te gaan „Het bestuur is verantwoordelijk de leden en hun gezinnen en als de be drijfsleiding de kans krijgt iemand in gebreke te stellen zal zij dit niet doen zonder te straffen. Bovendien zouden dui zenden P.C.B.-ers in een gewetensconflict terecht komen als zij moeten kiezen tus sen hun plichtsgevoel en een modelactie' aldus de heer IJszenga. die de vergade ring vrij mandaat vroeg om opnieuw via onderhandelingen te pogen tot overeen stemming te komen. Het bestuur kreeg dit mandaat unaniem, alsmede de opdracht „alle legale midde len te gebruiken om de impasse te door breken" Daarbij werd uitgesproken dat in ieder geval moet worden vastgehouden lan de door de vakbonden gestelde eisen. Kinderhijslasstation Ok de P.C.B.-vergadering droeg een bewogen karakter. De vertegenwoor- schil op het ilitieke vlak za] worden uitgevochten de vakbonden de minister tot aftreden moeten dwingen. „Het gaat HET GEWAS Naar even goed als oud kerkelijk ge bruik wordt morgen nog in vele delen van ons land de biddag voor het gewas gehouden. Op tal van plaatsen echter is de biddag al inge krompen tot een bidstond en vooral in de steden is ook de bidstond al verschoven naar de komende of voor bije zondag. Dit laatste hangt uiteraard samen met de geslonken belangstelling, die intussen moet worden betreurd. Er is voor de mens van vandaag zoveel dat beslag legt op zijn aandacht, dat hij onvoldoende toekomt aan een juiste en verantwoorde verdeling van zijn tijd. Hij leeft minder dan dat hij wordt geleefd. De biddag voor het gewas is er in toenemende mate slachtoffer van geworden. Te sterker valt dit te betreuren, daar ook vandaag nog de mens een afhan kelijk wezen blijft, afhankelijk van zijn God die het leven onderhoudt, maar die als de Heer van het leven gebeden en gedankt wil worden en Wie ook onze lof toekomt. En dit geldt de stedeling niet minder dan wie op het land woont en werkt. Want in feite omvat „het gewas" alles wat voor ons dagelijks leven noodzakelijk is. GEVARENZONE Naar uit onze krant van vandaag blijkt overweegt minister Veldkamp de impasse van de goedkeuring der c_.a.o.'s te doorbreken door een duide lijker omschrijving van het begrip „gevarenzone". Dit begrip wordt sinds november, toen de regering spelregels voor een vrijere loonpolitiek afkondigde, ge hanteerd, maar niemand is nog goed duidelijk waar de grenzen van dc „gevarenzone" precies liggen. Zelfs rijksbemiddelaars niet. Wel heeft de minister het percentage- cijfer 6 a 7 genoemd, maar ten aan zien van enkele belangrijke facetten is hij in het vage gebleven. Kennelijk met de te waarderen bedoeling, niet reeds bij voorbaat de vrije verant woordelijkheid van het bedrijfsleven te zeer te beperken. Gezien de ontwikkelingen van de laatste maanden en ervan uitgaande dat de regering de loonontwikkeling strak in de hand wil houden, lijkt het inderdaad verstandig het begrip ge varenzone" nader te preciseren. Het zou de goedkeuring zowel als de af keuring van de c.a.o.'s aanzienlijk vergemakkelijken. FAMILIE In zijn radiopraatje heeft fractievoor zitter Roolvink van de A.R.P. gister avond enkele verstandige dingen ge zegd over het ergernis-gevende tele visieprogramma „Zo is het". Hij heeft van de VARA de duidelijke positiekeuze jegeas dit programma gevraagd waarvan zij zich tot dusver angstvallig heeft onthouden. Tenzij het verlenen van de mogelijk heid tot uitzending ervan in haar zendtijd betekent dat zij de moge lijkheid tot het uitzenden, laat staan de inhoud van het programma, zon der meer voor haar verantwoordelijk heid neemt. Hetgeen nauwelijks valt aan te nemen. Maar behalve van de VARA is ook van de PvdA immers familie van de VARA enige positiekeuze niet overbodig. De heer Roolvink liet niet in het onzekere dat zwijgende in stemming van de PvdA met het ge laakte programma van invloed kan zijn op de politieke vervreemding tussen PvdA en ARP en deze laat ste partij. vermoeden wij, niet alleen. Wij zijn benieuwd naar de reactie, ook van de PvdA, die nu minder nog dan ooit kan uitblijven. Rust is nog niet weergekeerd AMSTERDAM De rust is nog niet weergekeerd in het door bran den geteisterde stadgedeelte van Amsterdam in de omgeving van de Nieuwmarkt. Honderden mensen gingen gisteravond naar de bijeen komst in het gebouw van de spaar bank van de stad Amsterdam waar de heer C. Hartog, hoofd van de af deling preventie van de brandweer, een uiteenzetting gaf van brandvei ligheidsmaatregelen. De gemoede ren waren dusdanig verhit, dat en kele uitgenodigde journalisten weer op straat gezet werden: „Ga weg, jullie zyn sensatiezoekers. Wij wil len in alle rust kunnen werken" werd hun toegeroepen Ter vergadering werd een brandvei ligheid opgericht. Zoals bekend heeft burgemeester Van Hall de volledige steun van de gemeente toegezegd om herhaling van branden, waarbij reeds acht mensen omkwamen te voorkomen Het gemeentelijk energiebedrijf is on middellijk begonnen betere straatver lichting in de getroffen wijk aan te brengen, „wel wat laat", menen de Am sterdammer». zijn veelal geestelijk gestoorden, uiter lijk rustige, fatsoenlijke burgers, die vaak nog meehelpen de door hen zelf aangestoken brand te blussen. Daarom legt men er zo de nadruk op dat het heel gevaarlijk is. wanneer de buurt het recht in eigen hand neemt. Zondag bleek dat hiervan bijna een onschul dige hetslachtoffer werd. DJAKARTA Overste Oen toeng is wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van vorig jaar door een krijgsraad veroordeeld tot de doodstraf. Hij is de tweede lei der van de mislukte opstand die te rechtstaat. De 40-jarige commu nistische vakbondsleider Njono werd vorige maand eveneens ter dood ver oordeeld. De voormalige commandant van dc pa leiswacht van president Soekarno heeft tijdens het proces alles ontkend.. Hij gaf alleen toe zijn soldateneed geschonden te hebben, dxe onvoorwaardelijke trouw aan zijn meerderen eist. Oentoeng werd be schreven als een goede vechter zonder hersens. De communistische partij in In donesië had hem een hoge positie be- Overigens valt het voor de speur- looW wanneer h'J z°u slagen, ders onder leiding van hoofd-inspec- Oentoeng barstte in tranen uit en het teur De Rhoodes niet mee een aan- publiek applaudisseerde toen het vonnii knopingspunt te vinden. Pyromanen I werd uitgesprokea Het opgerichte comité coördineert in overleg met de politie de diensten van de burgerwacht. Verder doe) is de on gerustheid weg te nemen. Nu al komen hele gezinnen niet aan slapen toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1