Leidse Coniramt Goede generale met de bruiloftsstoet AMSTERDAM IN ANGST: PYROMAAN SLAAT TOE Gouden koets onder zeildoek Schijfremmen niet overbodig Weer vliegongeluk bij Tokio DIT JAAR REEDS 555 DODEN Deze week topberaad over nieuwe c.a.o.'s? Jongen deed poging f 60.000 te stelen Weer twee doden bij brand in binnenstad Politie vormt nu een speciale groep Auto sloeg over de kop: een dode VOOR HET BRUIDSPAAR: GESCHENK EN DINER, HERDERLIJK SCHRIJVEN EN VOORBEDE - Pagina 5 Geheimzinnige auto in België pagina 13 Maandag 7 maart 1966. 46ste jaargang Ir*ct*uri t. D4EMER »ofdr*dacHur< Or. B. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w „Jtontvatlkfc M gfoblavan wijn Kerf Sm teghempoet I" 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Problemen vielen Veel Amsterdammers wreven zich vanochtend de ogen uit. Een bolderend en klotsend geluid op straat deed hen vroeger ontwa ken dan zij gewend zijn. Toen de gewekte hoofdstedelingen de gordijnen opzij schoven zagen zij 'n koets gehuld in zeildoek en allemaal mensen die er netjes naast liepen. Het was de bruidsstoet die proefreed voor donderdag. Jammer voor vroeg-opstaners dat zij niets te zien kregen van de pracht en erg mee (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De hoofdstad eft een voorproef gehad van de mende huwelijksfestiviteiten: in it nachtelijk duister is vanmorgen oeg generale repetitie gehouden ït de bruiloftsstoet. Een enkele •nderden meters lange optocht van iters en brikken met als blikvan- nd middelpunt de in zeildoek ge ilde gouden koets achter de gla- n koets trok klossend en bolde- nd over bruggetjes, door nauwe raatjes en over verlaten binnen- Ldwegen. Amsterdam sliep nog toen rond half jf de deelnemers voor het paleis aan Dam arriveerden. De straten waren jrlaten uitgezonderd groepjes politie- eniten en een handjevol werknemers, je de laatste hand legden aan de vlag- irsieriingen voor het paleis. Maar Am- erdam bleef niet in bed. Al tijdens H opstellen van dc stoet op de Nieu- ezijds Voorburgwal verschenen de irste nieuwsgierigen op straat. Vroe- i arbeiders, maar ook ouders met rider en, die nu al wilden proeven in het feest van straks. En voor zover "en niet zelf dat initiatief had ge- amen werd men wel uit bed gehaald, ■aapdronken hoofden verschenen por de ramen overal, waar de stoet oorbijging: hoofdstedelingen, die "oor het rumoer op straat waren ge rekt. Links voorrang: vlotter verkeer op kruispunten DEN HELDER Drie voorlopige coi clusies heeft vorzitter Laman Trip vj het Nederlandse comité Links Vorrang getrokken uit de uitgebreide proef die hier zaterdag met „Links vorrang' genomen: 1. automobilisten zijn moeilijk in* van het ene systeem tot het andere te brengen; 2 de verkeersontwikkeling op het kruispunt verliep bij rechts vorrang minder vlot, bij vlinks voorrang vlot- 3. de regel dat bij links voorrang ook het afslaande verkeer voorrang heeft op doorgaand verkeer moet nog eens goed worden bekeken. Het wachten is nu op de ervaringen van Zweden, dat volgend jaar over gaat van links op rechts rijden. Daar wordt eerst het hele verkeer twee uur stilgelegd en dan gaat een maximum snelheid van 30 km per uur gelden, die langzamerhand wordt opgevoerd. De proef in Den Helder komt op 12 april voor de VPRO-televisie. LONDEN In de eerste ruim twee maanden van dit jaar zijn al 555 mensen bij vliegrampen om het leven gekomen. Op 15 januari stort te ter hoogte van Cartegena in het Caribische gebied een Columbiaanse DC-4 neer, waarbij vijftig mensen omkwamen. Op 24 januari kwamen 117 passagiers en bemanningsleden van een Boeing-707 van de Air India die tegen de Mont Blanc vloog. In West-Duitsland verongelukte op 28 januari op het vliegveld van Bremen een vliegtuig van de Westduitse Lufthansa met 46 inzittenden. Niemand overleefde deze ramp. Op 4 februari stortte Boeing-727 met 133 mensen in de baai Tokio. Dit was de grootste vliegramp de geschiedenis met een vliegtuig. Meer contracten in gevarenzone Voorzorgen In het koude licht van de lantaarns en i verkillende lichte ochtendnevel bood i stoet een wat sombere aanblik. Geen ruiloftspracht en -praal. Geen gala- ruiloftspracht en -praal. Geen gala-urn- O-merk, geen goud, geen lindaalreoht lo- trede lakeien. Vanochtend slechts de da- tiyks uniformen van de 60 bereden rijks- 1 8 gemeentepolitiemannen, de 50 gemo- riseerde marechaussees en de 51 cave- Fieofficieren. En wat de lakeien betreft: waren er slechts enkelen, de meesten ditmaal vervangen door recher- en BVD-speurders voor eventuele iviteiiten van provo's, al dan niet al op tat. Ook al gold het hier maar een roef, veiligheidsmaatregelen waren er jtroffen: er was 300 man politie op de jen en in de stoet reden twee overval- agens mee. Ze bleken echter overbodig: hele generale verliep zonder inciden- 01. Enig (overigens stil) protest: de Uitse getypte briefjes op geparkeerde Uitse auto's, waarin geschreven stond: 9/ aanwezigheid bij de feestelijkheden ïn dit huwelijk herinnert ons pijnlijk in die 100.000 Amsterdammers, die i jrlog zijn vermoord (Voor vervolg zie pag. 4) AMSTERDAM Een jongeman van aar schatting 19 jaar heeft gisteravond 'jna kans gezien uit het theater Tuschins- ruim 60.000 gulden te stelen. |Hij pleegde een overval omstreeks elf ür op een assistent-bedrijfsleider van ït theater, om toegang tot de brandkast kunnen krijgen waarin zich meer dan halve ton aan contanten bevond. Bij de worsteling viel de employé door glazen deur waardoor andere per- Dnc-elsleden werden gealarmeerd. De •ngen nam de vlucht en kon ontkomen, ijdelijk, want ziin naam is bij de politie ïkend. Weersverwachting Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond. Droog weer met vannacht en morgen ochtend mist of bewolking. Morgen over dag opklaringen. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het is niet onm gelgk dat nog deze week een ge sprek zal plaats hebben tussen de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid over de nie c.a.o.'s die zich volgens het College in de zogenaamde gevarenzone be vinden. De overgangsprocedure voor AMSTERDAM De mysterieuze pyromaan heeft dit weekeinde twee keer toegeslagen in de omgeving van de Bethaniëndwarsstraat. Een oud huis aan de Kloveniersburgwal brandde zondagmorgen vroeg af: de 29- jarige schilder C. C. Pierie en zijn 23 maanden oude zoontje kwamen in de vuurze om. Mevrouw Pierie sprong dwars door een raam naar bui ten en liep slechts lichte verwondingen op. De bewoners van dit oude stadge-jleum gevonden. Er lagen drie afge- deelte verkeren in paniek. Zij duruen streken lucifers bij. Iemand had een niet meer te gaan slapen. Wachtdien- plastic zakje met de peroleum in de sten zijn ingesteld, de politie surveil-\ brievenbus gedeponeerd, leert intensief. Een van de surveillan ten meende onder de toeschouwers bij de brand een man te herkennen die hij op verdachte wijze had zien scharrelen in de omgeving van het afgebrande huis. Op zijn aanwijzing arresteerde de politie hem. Dat was voor het publiek het sein tot de aanval. De politie had de grootste moeite te voorkomen dat de arrestant werd gelyncht. Later bleek dat de man, een 29-jarige kelner, buurtbewoners had gealarmeerd dat er weer brand was uitgebroken. Hij werd vrijgelaten De Keizer- Vuurzee Precies een maand nadat zes doden en drie gewonden vielen in de Betha niëndwarsstraat, sloegen zondagmorgen om vier uur de vlammen uit het perceel Kloveniersburgwal 38. Toen een va omwonenden de politie en brandweer belde, stond het huis al in lichterlaaie. Mevrouw Pierie (26) sprong dwars door een raam op straat Zij vertelde later dat haar man haar gezegd had: „Spring i vast. Ik haal Ronald". De 29-jarige schilder kwam in de v zee om, samen met zijn 23 maanden oude zoontje. In een bocht van de trap naa De brandweer in actie aan de Klo veniersburgwal, waar twee men sen in de vuurzee het leven lieten. Elf doden In totaal zijn nu elf mensen in de af gelopen maanden bij branden om het leven gekomen. Acht zijn vermoedelijk het slachtoffer van de brandstichter-' zes in de Bethaniëndwarsstraat en nu twee op de Kloveniersburgwal. Bij een andere brand die vermoedelijk door kinderen werd aangestoken, vielen drie doden. De pyromaan heeft acht maal geopereerd, zes branden werden op tijd ontdekt. Een deputatie van de buurtbewoners ging gisteren naar het Amsterdamse ge meentehuis om hulp aan burgemeester Van Hall te vragen. Zijn secretaris zegde toe dat de burgemeester alle noodza kelijke maatregelen zou nemen. De BB heeft brandladders en reddingsiy- nen ter beschikking gesteld. Een spe ciaal team van de politie onder leiding van hoofdinspecteur C. de Rhoodes is met het onderzoek belast Sinds een week surveilleren vier teams van twee rechercheurs in de bedreigde omge- Nog een poging Kort na twaalven vannacht werd weer een poging tot brandstichting ont dekt, nu in de Keizerstraat. Op de mat achter de voordeur werd door mejuf- de tweede verdieping werden hun kooide lijken aangetroffen. De andere bewoners van het pand, het echtpaar Doornekarr.p en mevrouw mei en haar veertienjarige zoon konden naar boven vluchten. Via het huis een ijzerhandel wisten zij zioh in veilig heid te brengen. Het echtpaar Doornekamp was op alles voorbereid. Zij hadden emmers water klaargezet. Bij het eerste alarm sprongen zij uit bed, smeten de emmers water de trap af en maakten zich uit de voeten. Op dat moment kronkelden de vlammen al onder hun deur door. Deze brand ver toonde ook weer alle kenmerken van brandstichting. In enkele minuten stond de trap in vlammen. Half uur Een irveillanten vertelde dat nog geen half uur tevoren het bewuste huis waren gepasseerd. Zij hadden in de man gezien, die zich nogal verdacht gedroeg. £ij waren hem achter ia gegaan maar misten hem in de wir- var van straatjes. Ongeveer vyf minuten •oordat het alarm kwam, waren zij kof fie gaan drinken bij een van de buurt bewoners. Deze surveillant maakte de politie op merkzaam op de kelner die bij de brand stond te kijken. Hij meende in hem de i-erdaohte vluchteling te herkennen. Tientallen politiemensen moesten de kelner beschermen, anders was hij zeker het slachtoffer van de volkswoede ge worden. Alle waardering heeft de buurt voor het werk vari de brandweer, die er vlug verbitterd en met grote moed de vuurzee te lijf gaat. Zij kan echter weinig uitrichten in deze oude buurt, waar weinig ruimte is en waar de trap en smal en van hout zijn. PRINSENBEEK Een tweejarig zoon tje van de familie Verhoeven is hier door de trein Roosendaal-Amsterdam ge- een vryere loonvorming voorziet in een dergelijk overleg voor de minis ter ingrijpt. Zoals wij reeds vorige week berichtteni hebben rijksbemiddelaars definitief beslo ten de zes c.a.o.'s waarover zij twee maal met de Stichting hebben gesproken aan de minister ter „gedeeltelijke" afkeuring voor te leggen. Dit is inmiddels gebeurd. Het gaat om de contracten voor het hout. bedrijf, de schoonmaakbedrijven, de gla zenwassers, de Twentsche >kabelfabriek, de N.V. Sinprodo en de N.V. Gielissens' tentoonstellingsgebouwen, betrekking hebbend op een totaal van circa 22.000 werknemers. De bezwaren van het Col lege van rijksbemiddelaars richten zich voor een aantal van deze c.a.o.'s vooral tegen de loonsverhogingen die voor periow den na 1966 rjn overeengekomen. Meer naar minister Het aantal collectieve contracten In de gevarenzone is inmiddels verder opge lopen. Het college heeft de Stichting laten weten ook te willen praten over de c.a.o.': voor het meubileringsbedrüf. de handels, onderneming Goeree-Overflakkee, hel K.LJVI.-grondpersoneel, de apothekers assistenten en de tandtechnici. En hier- by zal het stellig niet biyven wart diverse andere c.a.o.'s komen eveneens in aan merking om aan de hand van de strin gente maatstaven die ryksbemiddelaars aanleggen naar de gevarenzone t% den verwezen, zoals büvoorbeeld de voor de havens van Rotterdam en Am sterdam. De grote vraag is nu wat minister Veldkamp zal doen. Hij voelt er weinig of niets voor om aan de lopende band c.i af te keuren, al was het alleen maar dat daarover dan telkens een gesprek tussen hem, het College en de Stichting moet plaats vinden, waarna de c. naar de onderhandelingspartners „ter aanpassing" worden terugverwezen. Dit werkt al met al uitermate vertragend. De mogelijkheid om hieraan te ontkomen lijkt een algemene loonmaatregel, maar ook hieraan kleven in verband met reeds goedgekeurde contracten allerlei bezwa- Zowel in werkgevers- als inwerk- nemerskringen wacht men met spanning het door de minister in te nemen stand punt af. Vondeling is niet bezorgd over onze economie LEEUWARDEN Minister Vondeling van financiën is niet bezorgd over on- economie. „Natuurlijk zijn er wel aantal bedrijfstakken die er min der goed voor staan, zoals bij de mij- maar dat proces gaat altijd door, is opgang en neergang, dan her, dan daar. Maar het algemeen beeld van e economie is goed. En ik grond de- mening niet op de een of andere economische theorie maar op de feiten waarop het bedrijfsleven ook acht slaat", aldus Vondeling zaterdag op een vergadering van het departement Leeuwarden voor de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel. Vervolgens stortte op 17 februari een Russische TU-114 (het grootste vliegtuig ter wereld) tijdens de landing neer op het vliegveld van Moskou. Hierbij kwa men 21 mensen om en werden 20 gewond. Vorige week vrijdag verongelukte op het vliegveld van Tokio een Canadese DC-8, daarbij 64 mensen om het leven kwamen. Ten slotte stortte zaterdagmorgen vroeg weer een toestel neer ln Japan. Het was zoals gemeld een Boeing-707 van de Britse luchtvaartmaatschappy BOAC, die 124 inzittenden had (dus geen 130 ala werd vermoed). Niemand heeft het on geluk overleefd. Tot de slachtoffers be hoorden 75 Amerikaanse zakenlieden, die, op uitnodiging van een Amerikaanse koelkastenfabriek, een rondreis door het Verre Oosten maakten. Een woordvoerder van dit bedryf zei dat hun wederver kopers elk jaar zo'n reis aangeboden krügen. De oorzaak van deze laatste vliegramp is nog niet bekend. Wel hebben ooggetuigen verklaard, het vliegtuig ln de lucht te hebben zien branden. Het zou in stukken naar beneden zyn gevallen. Alle lijken van de inzittenden zijn ge vonden. Overigens is gisteren nog een vliegtuig by Tokio verongelukt. Het toestel, een Amerikaanse C-130 transportvliegtuig, raakte bij het opstijgen van de startbaan, schoot door de omheining en kwam ten slotte in het polderlandschap tot stil stand. De vyf bemanningsleden bleven ongedeerd. Ongelukken op de weg OOSTVOORNE Op het strand in Rockanje is zaterdagmorgen de heer F. Th. Opdien (39) uit Zwijndrecht ge dood toen zijn auto over de kop sloeg. Een medeïnzittende. mejuffrouw M. de Graaf (20) uit Rotterdam, ligt met ver wondingen in het Dijkzlgt-ziekenhuls te Rotterdam. TERNEUZEN Mejuffrouw M. Bak ker (78) uit deze plaats is zaterdagavond by het oversteken door een auto, be stuurd door een militair uit Terneuzen. doodgereden. HOENSBROEK De Oostenrijker Kurt Rumpler (31), werkzaam by de Oranje-Nassaumynen, is hier zaterdag middag met zün motor dodelijk veronge lukt. HERWIJNEN De heer J. Ernstrang (32) is hier zaterdag verdronken doordat hij met zyn auto van de pont de rivier inreed. BEEK De metselaar F. Karpentier (23) uit Maastricht is hier met zyn scoo ter dodelyk verongelukt. De tweede scoo- terberyder, A. van de Broek (23). werd ernstig gewond. HAARLEM Overleden is hier de heer C. Jongens (66) die enkele dagen tevoren bij het linksaf slaan door een auto was aangereden. Jongens gooiden eieren vanaf de Dom UTRECHT De Utrechtse politie heeft zeven jongens verbalisecrd die zaterdagmiddag vanaf de Domtoren eie- n naar beneden gooiden. Het zeven- 1 was afkomstig uit de Domstad. Een vijftienjarig meisje werd door de eieren getroffen. Zij werd niet gewond r kleren werden besmeurd. Tevredenheidsbetuiging DEN HAAG Dc bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, heeft een tevredenheids betuiging toegekend aan twee opera tionele squadrons van de koninklijke luchtmacht, die in 1965 geen enkel ver- lijdbaar vliegongeval hebben gehad. Met zyn 311 squadron van het coifl- mando tactische luchtstrijdkrachten op de vliegbasis Volkel en 322 squadron van het commando luchtverdediging op de vliegbasis Leeuwarden. Beide squadrons zijn uitgerust met de F 104-g Starfighter. tevredenheidsbetuigingen worden dezer dagen door de commandocomman danten uitgereikt. i De Oostenrijkse Volkspartij heeft de verkiezingen gewon nen: 85 van de 165 zetels zijn voor Klaus. Dat betekent de meerderheid voor deze conservatief- christelüke partij Zie pagina 7 i De uitslag van het Europese songfesti val heeft weer vele kijkers-luisteraars voor raadsels ge plaatst. Udo Jiirgens won en onze Milly Scott werd vijftien de Zie RTV-pagina Uit Vietnam wonden ditmaal vier grote veldslagen gemeld. Er zijn vier Viet- conig-bataljons ver nietigd Zie pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1