Nieuwe Leidse Courant Congres van VS achter Vietnam-beleid Ernstige stagnatie in wegenbouw Lovell: wat nu na besmetting Venus? Twee paar handen zaten los Ook meisjes misdienaar Tweemaal seven procent loonsverhoging Nu ook akkoord over AKU-cao Engels pond op decimaal stelsel in 1971 Fullbright: steun met tegenzin Commentaren Duitse neo-nazi's roeren zich geducht Afdeling Stahlhelm verboden Woensdag 2 maart 1966, 46ate jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEI CHRfSTElIJK-NATfONAAt DAGB1AD «Slentvaatkk gKebleeea ndfn Hert 'm teghentpoet I" Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p.m. 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 H-BOM IS NOG ALTIJD ZOEK IN SPANJE Wallace: nu mevrouw Zie pagina 5 Maak van heel Vietnam een communistische staat, maar dan in de geest van Tito. Een suggestie van A.R.-zijde pagina 7 Holthaus toont de mode - pag. 7 pagina 5 Ether feest op 10 maart - Zie RTV-pagina Plannen in Leidschendam LEIDSCHENDAM In de rJc. kerk aan de Burgemeester Sweenslaan heeft de geestelijkheid plannen op gevat in de naaste toekomst ook meisjes toe te laten als misdienaars Dit zou wel tegen de kerkorde zijn, maar kapelaan C. J. de Leede die dit idee lanceerde, is van mening dat deze bepaling door de ontwikkeling is achterhaald, nu zelfs wordt ge discussieerd over de toelating van de vrouw in het ambt. Als het doorgaat dan zullen de meisjes lvun gewone kleding kunnen dragen. (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM Tegen het midder nachtelijk uur is gisteravond tussen de AKU-directie en de vakbonden overeenstemming bereikt over de Vistgestelde projecten worden uitgesteld (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De voor dit jaar vastgestelde wegen bouwwerken zul len niet allemaal kunnen worden uitgevoerd. De financiën zijn niet toereikend. Het gevolg is dat be paalde werkzaamheden moeten wor den uitgesteld en sommige voorlopig helemaal niet worden uitgevoerd. Voor 1966 was voor het Wegenfonds een bedrag uitgetrokken van 320,5 miljoen gulden. Dit blijkt nu niet toereikend door twee oorzaken: door de gestegen verkoop van ai Hierdoor heeft de intensiteit van het verkeer dermate grote vormen aange nomen, dat eenvoudige aftakkingen en kruispunten nie' meer toereiken zul len zijn door de gestegen kosten van lonen, materialen, vervoer en grond. Als derde oorzaak zou men .iog kunnen noemen de onverbiddelijke houding van minister Vondeling (financiën) die vorig jaar strikt heeft gesteld dat de kraan dicht moest blijven, iets wat verkeer en waterstaat nu danig voelt. Aan verkeer en waterstaat ligt het niet. Men wil niets anders dan veel wegen bouwen, maar men kan geen ijzer met handen breken. De plannen voor 1966 zijn al twee jaar geleden opgesteld door de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, mr. Van Aartfcn. Minister Suurhoff, die medio vorig jaar aan het bewind kwam. zat met deze beraming en gezien de financiële moeilijkheden kon hij er ook weinig aan veranderen. „Het komt er Weersverwachting Zacht weer Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met op en kele plaatsen enige lichte regen of mot regen, meest matige wind tussen zuid west en zuid, minder koude nacht. Over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). eigenlijk op neer", zo deelde mCn ons vanmorgen bij verkeer en waterstaat mee „dat we even de adem in moeten hou den". Welke werken er wel en welke er niet zullen worden uitgevoerd staat nog niet vast. Hierover zal nog worden overlegd. Men streeft er wel naar uiterst nood zakelijke werken uit te voeren, zoals de zuidelijke aansluiting op de Benelux- tunnel en de tunnel onder de startbanen bjj Schiphol. De aansluiting van de Van Brienenoordbrug op de weg naar Gouda zal voorlopig echter nog wel papierwerk blijven. De grondmechanische moeilijk heden maken dit tot een te kostbare post. Wegenbouwers De Nederlandse Vereniging van We genbouwers zegt in een voorlopig com mentaar. dat verkeer en waterstaat te op. timistisch is geweest over de aanpassing van het wegennet aan de toeneming het verkeer. Dat de gestegen kosten zwaarwegende oorzaak van de moeilijk heden zouden zijn, wordt door de ver eniging betwijfeld. De werken die het vorig jaar zijn aanbesteed zijn aangegaan tegen scherp concurrerende prijzen die beneden de begroting lagen. De Vereni ging van Wegenbouwers benadrukte in dit verband nog eens de noodzaak voor het maken van plannen op lange termijn en deze financieel veilig te stellen. LONDEN Engeland zal in februari 1971 overgaan naar het decimale geld stelsel. aldus is gisteren door minister financiën Callaghan in het Britse Lagerhuis aangekondigd. Hij zei. dat het pond sterling gehand haafd zal blijven als belangrijkste munt eenheid van het land, maar dat het on derverdeeld zal worden in honderd klei- eenheden die hij niet met name noem de. Op het ogenblik is het pond verdeeld 20 shillings en de shilling in 12 pen 's. De bewindsman zei een levenoite discussie te verwachten over een naam de nieuwe munteenheid. Hij stelt haar penny of cent te noemen. In voering van het nieuwe systeem zal naar schatting 120 miljoen pond kosten. Zoals bekend is Australië kort geleden overgegaan op het decimale stelsel. Ook Japan overweegt dit «oorbeeld te volgen. nieuwe cao. Deze zal een geldig heidsduur hebben van 1 januari jl. tot maart 1968. Zowel dit jaar als in 1967 zullen de AKU-werknemers een loonsverhoging van zeven pro cent ontvangen. De va/kawtietoeslag wordt dlit jaar verhoogd van vier tot zes pet, de va kantieduur voor de jeugdige werkne mers is verbeterd. Zo krijgen de werk nemers tot en met 17 jaar twintig da gen en die van 18 tot en met 20 jaar achttien dagen vakantie per jaar. Ook is een werktijdverkorting overeen/ge komen en wel met vijf kwartier per week, met ingang van 1 september van het volgend jaar. Het akkoord is bereikt na 10 bespre kingen tussen de AKU-directie en d< werknemersbonden. De laatste bespre king van gisteren duurde twaalf uur. Nadat men het in hoofdzaak eens was geworden, vergaderden de delegaties nog tot diep in de naoht. Beweerd werd. dat de vakbondsvertegenwoordiigers het gesprek per se wilde voltooien, omdat er vanvond de voetbalwedstrijd' tussen het Voorlopig Nederlandse elftal en Ein- tracht uit Frankfurt wordt gespeeld. Integratie Een ander belangrijk besluit was dat de regelingen voor de 11.000 handar beiders en de 5000 beambten op 1 dec. 1967 zullen worden samengesmolten. Met het oog op deze integratie is voor dit jaar reeds een aantal structuur wijzigingen in de beloning overeenge komen. Het volgend jaar zal op deze weg worden voortgegaan, waarbij ook de vakantieregeling zal worden gewij zigd. Ten aanzien daarvan is reeds thans bepaald dat de lagere groepen werknemers dan 1 dag vakantie meer zullen krijgen. Voorts werd onder meer besloten de kerstgratificatie van twee pot in de nieuwe cao op te nemen. De onderhandelingen tussen de AKU- directie en de vakbonden hebben giste ren in totaal ruim twaalf uur geduurd. Gistermorgen is. zoals we reeds in een gedeelte van onze edities meldden het vraagstuk van de financiering van vak bondsactiviteiten tot een oplossing ge bracht Na de lunchpauze zetten de par tijen zich aan de cao-kluif die vanaf be gin december, toen de eerste voorstellen ter tafel kwamen, was blijven liggen. DEN HAAG De heer Reehorst (PvdA) heeft de staatssecretaris van economische zaken en de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd hoe zij denken over de afwijzing door de Nederlandse bock- erkopersbond van het compromis voorstel voor een nieuw boekenkartel. WASHINGTON Senaat en Huis van afgevaardigden hebben gisteren met bijna algemene stem men de Vietnam-politiek van presi dent Johnson goedgekeurd. De Se naat verwierp een voorstel, de re solutie van 1964 te herroepen, waar bij de president ruime bevoegdheden kreeg om geweld te gebruiken tegen communistische agressie in zuid- oost-Azië. Met 93 tegen 2 stemmen aan vaardde zij het wetsvoorstel, bijna vijf miljard dollar te voteren voor de strijd in Vietnam. Het Huis deed dit met 392 tegen 4 stemmen. Tegenzin Na de stemming in de Senaat ver klaarde senator Fullbright (voorziter van de commissie voor buitenlandse zaken) met tegenzin de machtiging aan de president te steunen. Hij deed een be roep op Johnson om te pogen, een algemene regeling met China na te streven en te komen tot neutralisering m geheel zuidoost-Azië. Vredesoproep Eerder had de president een nieuwe vredesoproep gericht tot Noord-Vietnam, welk land hij economisdhe en andere hiulp aanbood. Volgens Johnson zouden de inwoners van beide Vietnamese staten een volkstemming kunnen houden over een samengaan en over hun natio nale bestemming. Intussen is in Washington bekendge maakt, dat 20.000 Ohinezen als burger wei'kzaaim zijn in Noord-Vietnam bij de aanleg van wegen en spoorwegen. Ook zouden zij bij de luchtverdediging be trokken zijn. Forse eis tegen anti-huwelijk Modderaars ALMELO De twee jonge jour nalisten die op het gemeentehuis en op een etalageruit de woorden Claus (met dubbel s) en Beatrix (de x was een swastika geworden) hebben ge schilderd, waarvoor zij bij hun krant zijn ontslagen, hoorden gisteren een maand gevangenisstraf tegen zich eisen, alsmede een boete van bijna vijfhonderd gulden. Claus von Amsberg krijgt instructies van de plaatsvervangend brigade- commandant, kolonel Herbrink, zittend op de bestuurdersplaats in een AM X. voertuig. De heer von Amsberg bracht gisteren een bezoek aan de 13e gepantserde infanteriebrigade in Oirschot. Gefeliciteerd met landing, maar graag wat bewijzen OPLUCHTING Langzamerhand komt het loonover- leg in het industriële bedrijfsleven weer op gang, dank zij het akkoord dat de algemene werkgevers vereni ging en de drie vakbonden van in dustrie-arbeiders vorige maand heb ben bereikt over de georganiseerde werknemers. Deze kwestie had het overleg maan denlang opgehouden en het zou ook verder een moeilijk en onrustig ver loop hebben gehad indien op alge meen bedrijfstaksniveau geen over eenstemming was bereikt. Bij de AKU als eerste grote onder neming hebben partijen elkaar thans op basis van dit akkoord gevonden. Na de aanvankelijk gespannen sfeer zal de snelheid waarmee dit ge schiedde zowel voor de directie als voor de betrokken acht vakbonden een opluchting zijn geweest. De omstreden kwestie zal nu wel licht ook in andere bedrijfstakken en ondernemingen geen grote barrière meer zijn. TEGENSPRAKEN De minister van verkeer en water staat had beweerd dat aan een post zegel bij het huwelijk niet was ge dacht. Even later kwam de PTT ver zekeren dat dit wel degelijk het ge val was geweest. Nu moet de minister van binnen landse zaken terugkomen op vroeger afgelegde verk'aringen over de be trekkingen tu?sen politie en BVD. Vergissen is menselijk en ook mi nisters zijn mensen. Maar het be treft hier toch wel belangrijke aan gelegenheden. die bovendien sterk tot de verbeelding van liet volk spreken, en dat maakt de ministerië le fouten er niet beter op. Het schort, ook in de departementale sfeer, blijkbaar nogal eens aan in terne communicatie. In deze geval len heeft zich dit gewroken in be weringen die de erbij betrokken af deling PTT, politie niet op zich hebben laten zitten. In een tijd van openheid als de on ze komen de kortsluitingen als regel toch wel naar buiten. Voorkomen is beter. MOSKOU Het hoofd van het observatorium te Jodrell Bank, Lo vell, heeft de Russen geprezen voor hun prestatie om het automatische ruimtevaartuig Venus-3 op de pla neet Venus te laten landen. Hij vindt evenwel, dat de Russen wat meer wetenschappelijke bewijzen moeten aanvoeren voor hun mededeling, dat het ruimtevaartuig op Venus is te rechtgekomen. Nu de planeet be- NIJMEGEN In het huis van bewa ring in Arnhem zitten sinds gisteren een 31-jarige Nijmegenaar en een 19- jarige juffrouw uit Arnhem opge sloten die elkaar zij het op heel verschillende wijzen hebben aan gevallen. De man probeerde de juf frouw in een auto aan te randen, terwijl zij op haar beurt er met de portefeuille van haar aanrander (4500 Duitse marken en 1500 gul den) vandoor ging. De Nijmgenaar bood de Arnhemse juf frouw in een bar in Nijmegen een lift naar huis aan. Zij waren enkele minu ten onderweg, toen de man spontaan de weg kwijt raakte en in BeekUb- bergen terecht kwam. Hij stopte daar voor overleg, waarbij hu echter ook handtastelijk werd. De Arnhemse juffrouw haalde een priem uit haar tasje en prikte zó snel gaatjes in de Nijmegenaar dat deze hevig bloe dend de auto uitvluchtte en in een naburig huis bescherming vroeg tegen de aangerande juffrouw. De politie arresteerde de man nadat hij in een ziekenhuis was behandeld. De jongedame kon enkele uren later wor den aagehouden. De juffrouw was lif tend naar Arnhem gegaan. Ze zit nu een paar deuren verder dan haar aan rander in het huis van bewaring. Gelukkige familieleden begroeten Ghanese politicus die de gevangenis Accra heeft mogen verlaten. De u poeder op zijn gezicht is een teken overwinning. (Nieuws over Ghana op pagina 5). Wrak Fokker Friendship gisteren gevonden SRINAGAR - Het wrak van de Fokker Friendship die drie weken geleden bij een vlucht boven det met sneeuw be dekte bergen van Kasjmier verdween, is gisteren in een diepe laag sneeuw ge vonden. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Het toestel dat door Schreiner Airways aan Indian Airlines was verhuurd, had 37 mensen aan boord. smet is, vreest hij dat het moeilijk zal worden de biologische omstan digheden op Venus juist te bepalen. De Venus-3 bereikte, zoals we gisteren nog in een deel onzer edities konden melden, de planeet Venius na een reis van drie en een halve maand. Waar schijnlijk is het ruimtevaartuig te plet ter geslagen, want na de landing vingen de Russische geleerden geen seinen meer op. Oplossingen Volgens Tass. die dit nieuws bekend maakte, heeft de reis naar dc Venus-3, over een afstand van ongeveer 280 mil joen kilometer, het mogelijk gemaakt een aantal geheel nieuwe problemen an de interplanetaire vludht op te lossen. Gisteren lanceerden de Russen de 111e Kosmos-satelliet. precies een week nadat de 110e twee honden in de ruimte heeft gebracht. U kunt dit model aanvragen bg NE VEDA, POSTBUS 300, LEIDEN, Sluit 2 postzegels van 18 ct. bij. PSP -ers niet naar huwelijk DEN HAAG Zowel de PSP-fractie uit de Tweede Kamer als de twee PSP- afgevaardigden in de Eerste Kamer zul len „uit principiële overwegingen" geen gebruik maken van de uitnodiging de kerkelijke inzegening van het huwelijk van prinses Beatrix bij te wonen. Westduitserswaaksaamheid! MAINZ In overleg met het nisterie van Binnenlandse Zaken heeft de regering van deelstaat Rijn land Paltz de afdeling Bergzabei van „Stahlhelm" verboden. Reden: op dc oprichtingsbüeenkomst ierduizend zielen tellende stadje werd met groot enthousiasme nazis tische stellingen verkondigd. Het hoofdbestuur van deze vereniging van voormalige frontsoldaten had zich al eerder van deze uitlatingen gedistantieerd. Dit vormt een van de helaas vele te kenen van verhoogde nazi-activiteit die dc Westduitsers zelfs inspireerde tot het oproepen tot groter waakzaamheid. Neo- Volgeus het ministerie van Binnen landse Zaken hebben utra-rechtse partijen en groeperingen vorig jaar hun ledental met maar liefst 35 pro cent zien groeien tot bijna 29.000 per- Die winnende invloed is ook af te leiden uit het verhoogde aantal beklad dingen met hakenkruizen, het bedreigen en beledigen van Joden, terreurdaden en het verspreiden von ultra-rechtse lectuur. Ter vergelijking diene, dat er in 1960 meer dan 56.000 mensen lid waren van deze ultra-organisaties. Er is sindsdien een gestadig teruglopen van ledental len geconstateerd. Nu dus echter weer een stijging. Tijdelijk? Als oorzaken die tot deze ontwik keling hebben geleid, worden ge noemd: het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met Israël, de verlenging van de Wet op de verja ring van nazi-misdaden en de grotf* publiciteit die met name het Aus< witz-proces heeft gekregen. Ook de crisis in de EEG en de vaak geopper de reorganisatie van de Navo wordt door deskundigen van invloed geacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1