Nieuwe Leidse ConiraMt IN INDIA SCHAARSTE GEEN HONGERSNOOD Ruimtevaarders Gemini-9 in vliegtuig omgekomen Politiek speelt rol Kleuterleidster wordt ergerlijk geplaagd Marcus Bakker boos over handelingen Klacht Remmerswaal - over zwarte lijstB.V.D. - niet bevestigd Weer een „gat van Wormer Nekkramp nu in Kloosterveen India besteedt derde deel van begroting aan de defensie Is St Janskerk wel veilig Commentaren Dode en vier gewonden bij inhalen Naar een weerbericht voor drie weken Dtnsflag T maart TJfTfi. 48* te CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD .St»nWM*ck M gk«bl«v«a mïf* K««4 ia toghenipoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Wasp niet. wapens) voor Marine Zaterdag houden sint-ber- nardshonden 'n congres in Zeist. Er is een Nederlands kampioenschap aan ver bonden en het wordt voor de bazen een geweldige feestdag. Het zal een boei ende gebeurtenis zijn Zie pagina 7 Geen kerkzaal voor Nederlander in Spanje pagina Kernmerk Tiende maart nadert... reportage over de voorbereidingen op pagina 5 Britten 31 maart naar stembus pagina NASSER STUURT VREDESPIUOOT ONVERRICHTER- ZAKE TERUG Psychopaat of pyromaan Politie bewaakt haar huis ALKMAAR Het huis van de 32- jarige Alkmaarse kleuterleidster J. C. Rezelman wordt sinds enkele da, gen dag en nacht door politie be waakt, na ergerlijke plagerijen van een maniak. Al geruime tijd was de leidster mikpunt van de tot nu toe onbekende, maar liet afgelopen weekeinde bereikten de plagerijen wel een hoogtepunt toen een poging werd gedaan haar huis in brand te steken. Buren zagen plotseling de vlammen lekken aan de onderkant van de deur De vloerbedekking stond toen al in lich- DEN HAAG Het communistische Tweede-Kamerlid M. Bakker heeft protest aangetekend tegen de weer gave in de handelingen van de Twee de Kamer van zijn reacties op het woord „Jodenfooi", dat KVP-ei Moorman had gebruikt. Zoals bekend ontstond het tumult tij dens een debat op 2 februari over de ,.ton van Luns" voor het defence and aid fund. De KVP-er sprak toen over een ,-Jodenfooi", waarop de communist Bakker de KVP-er rassenhaat verweet. Van de discussie die daarop volgde staat volgens de heer Bakker niets op getekend in de handelingen. De heer Moorman was opgestoven met de vraag: ..Wat heb ik over rassenhaat gezegd?", waarop Bakker antwoordde: „U hebt een schandelijk woord gebruikt, dat u hebt moeten terugnemen". Overeenkomstig het gebruik is de gewraakte uitlating van de heer Moorman niet in de handelingen opgenomen, om dat hij deze op verzoek van de Kamer voorzitter had teruggenomen. Olie Noorse tanker vormt geen gevaar DEN HAAG Doordat er een zuid westelijke wind staat bestaat er weinig kans dat de vrijgekomen olie van de Noorse tanker Anne Mildred Broevig. die na een aanvaring met een Brits schip is vergaan, de wateren rond ons land kan bedreigen. y?Ustl niet duur wel héérlijk Weersverwachting Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vanuit het zuid westen lijdelijk regen Tot matig of kraehtig toenemende zuidwcsteRjke wind. Vry zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) terlaaie. Een scherpe petroleumlucht versterkte het vermoeden, dat er opzet in het spel was. De brandweer hoefde echter niet in te grijpen omdat de brand door omstanders kon worden geblust. Ook de gloednieuwe auto van de kleu terleidster moest het ontgelden: de ma niak had de carrosserie met stenen zwaar beschadigd. Auto Al eerder had de maniak het op haar auto voorzien. Toen had zij nog een oude. Het linnen dak werd volledig kapotge- sneden. Nauwelijks een week later kwam de on bekende terug en stak de auto in brand De politie vermoedt met een psychopaat of een pyromaan te doen te hebben Brusselse politie dreigt te staken BRUSSEL Na de nog steeds onop geloste moord op hun collega Albert de Leener' heeft de Brusselse politie van daag gedreigd met een staking indien geen maatregelen worden genomen ter grotere bescherming van het politie-ap- De politiemannen eisen, dat voortaan patrouilles of bewakingsopdrachten door minstens twee man worden uitgevoerd en dat binnen drie maanden de bewape ning wordt gemoderniseerd en een oplei ding wordt georganiseerd voor het ge bruik ervan. NEW DELHI/DEN HAAG Na dat reeds bekend was geworden, dat India een derde deel van zyn begro ting voor zjjn verdediging zal be stemmen heeft de Indische premier, mevrouw Gandhi verklaard, dat er in haar land geen hongersnood is en zal komen. India zal veel hulp nodig hebben, maar het wil de in druk wegnemen, dat iedereen in dit land aan de rand van de dood ligt. Et heerst wel schaarste, maar er is geen hongersnood. Beweringen, als zou het wel zo zijn zijn schromelijk overdreven. Als India hulp kan krij gen is deze welkom. Krijgt het deze niet, dan zal het zichzelf wel redden. Dit verklaarde mevrouw Gandhi in een vraaggesprek met een corres pondent van de Londense Evening Standard en andere buitenlandse journalisten. De Novib (Nederland se organisatie voor internationale bijstand), die de actie „Eten voor In dia" organiseerde, welke totdusver 22 miljoen gulden heeft opgebracht, heeft naar aanleiding van de ver klaring van mevrouw Gandhi ge zegd, geen enkele reden te zien, de actie stop te zetten. Onderwijzers, studenten en anderen lopen door de straten van de Indiase stad Calcutta met spandoeken: „Geef ons voedsel" en „Wij eisen genoeg voedsel voor iedereen". Alleen maar een kwestie van politiek. NOVIB De heer G. J. van Vlijmen, directeur an de NOVIB, meent dat de woorden in mevrouw Gandhj zijn ingegeven door overwegingen van binnenlandse politieke aard. Het staat volgens hem vast, dat er hongersnood in India dreigt, evenzeer als andere landen, zoals Pakistan en grote delen van Afrika. De actie had even goed op die andere landen gericht kunnen zijn. India werd gekozen, omdat het zo enorm veel inwo ners (bijna 500 miljoen) heeft. Hoe groot de nood is. bleek uit de oproepen van de Ver. Naties, de Wereldraad van Kerken, de Paus en de Unicef Intussen is de stand van de actie „Eten voor India" op 22 miljoen gekomen. Daarnaast zijn nog kisten met voedings middelen geschonken, die reohtstreeks via Rotterdam naar India worden ver zonden. Ben oep Een dringend beroep wordt gedaan op degenen, die nog levensmiddelen voor India onder hun beheer hebben, zich on middellijk in verbinding te stellen met 'het actiebureau. Van Blankenburgstraat 6, Den Haag, tel. 070-392263. Ook andere •goederen kunnen (schriftelijk) aan dat adres worden opgegeven. Voor afhaal wordt zorg gedragen. Politie sprak wel over inlieh tingendietist DEN HAAG „De bewering vai de heer Remmerswaal. dat hij op 21 september 1965 na zijn aanhouding ter zake van 'n ordeverstoring op Haags politiebureau te horen heeft gekregen, op „een zwarte lyst" vai de BVD te worden geplaatst, heeft ii het gehouden onderzoek geen beves tiging gevonden. Wel is tegenover de heer Remmerswaal gerept over de inlichtingendienst van de politie. Zulks vond plaats in verband met de mogelijkheid, dat enige ambtenaren van deze dienst naar het politiebu reau zouden komen om een gesprek met hem te hebben. Toen vaststond dat dit niet zou plaatsvinden, is heer Remmerswaal heengezonden Minister Smallenbroek van binnen- PROGRAMMA NIET VERTRAAGD HOUSTON Het Amerikaanse astronautenkorps van 33 man heeft gevoelig verlies geleden doordat twee ruimtevaarders, die deze zomer ruimtereis zouden maken met de Gemini-9, met een straallesvliegtuig van het type T-38 tijdens een „blinde" landing zijn neergestort. Het zijn de 34-jaïige Charles Bassett, kapitein bij de luchtmacht en de 38-jarige oud- marinevlieger Elliott See. Omdat er altijd een reservebemanning voor Gemini's is, verwacht men niet dat de ruimtereis met Gemini-9 zal worden uitgesteld. De mannen maakten een vlucht voor het voorgeschreven aantal vlieguren. Voor dit doel zijn de astronauten ver scheidene machines ter beschikking gesteld. Toen ze tijdens mist „blind", dus louter op instrumenten, wilden landen, raakten zij een gebouw van de McDonnell vliegtuigfabriek, waar door de machine in brand vloog en de omgeving van het vliegveld op een parkeerterrein neerstortte. In de fabriek werden tien arbeiders, overi gens niet levensgevaarlijk gewond. Twee jaar geleden vond op ongeveer dezelfde plaats een adspirant-ruimte- vaarder door" een vliegongeval de Merkwaardigerwijs cirkelden gelijk tijdig met de thans verongelukten de vebemanning voor de Gemini-9, de astronauten Eugène Cernan en Thomas Stafford (die al in december een vlucht met de Gemini-6 maakte) boven hetzelfde •liegveld. Zij landden behouden, enkele minuten na het ongeluk. De verongelukte Elliott See zou com mandant van de Gemini-9 worden, die re.s van drie dagen gaat matten waarbij een rendez-vous en een enter oefening op het programma staan. Bas- zou een ruimtewandeling van meer dan tweemaal om de aarde maken. Cernan en Stafford hebben precies dezelfde opleiding gekregen als de omge komen astronauten. De vier mannen kwamen uit Houston om proeven te ondergaan in de gigantische ..ruimte kamer" van de McDonnellfabriek. De reservebemanning heeft nog ruimschoots de tijd zich de gedachte definitief gewezen voor de ruimtereis met de Gemini-9 te zijn. eigen te maken. Te- daar eerst nog de Gemini-8 moet en (op 15 maart aanstaande), waar bij de ruimtevaarders David Scott en Neil Armstrong de bemanning vormen. Een foto van de beide verongeluk te ruimtevaarders Elliot M. See en Charles A. Bassett fzittend links en rechtsen staande achter hen hun vervangers voor Gemini-9: Thomas Stafford en Eugene A. Cernan. landse zaken deelt dit in een brief aar de Tweede Kamer mee, naar aanlei ding van vragen van de heer Scheps (soc.) bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken op 16 november 1965. Betreuren De minister schrijft verder„Ik heb de burgemeester van Den Haag meege deeld het te betreuren, dat tegenover de heer Remmerswaal onnodig melding is gemaakt van de activiteiten van de inlichtingendienst van de politie. Ik acht het niet uitgesloten, dat wanneer door de politie de gebruikelijke afkor ting „I.D." is gebezigd, door de heer Remmerswaal „B.V.D." is verstaan of begrepen. De minister zegt verder dat het be kend is, dat hij er prijs op heeft ge steld om de Kamer op 16 november 1965 onmiddellijk in te lichten over het kort tevoren bekend geworden in cident Hij was zich echter niet be wust. dat de hem verstrekte inlichtin gen door een misverstand niet geheel juist waren. Daardoor heeft hij bij zijn repliek ten onrechte een voorstelling van zaken gegeven, als zou de B.V.D. met betrekking tot de verkrijging van informaties over de ordeverstoring in Den Haag geheel passief zijn geweest. Inderdaad, zo geeft de heer Smallen broek toe. had in het kader van d< normale relatie tussen de politie en de B.V.D. reeds kunnen worden verwacht, dat de op 20 en 21 september 1965 in Den Haag plaats gehad hebbende orde verstoringen aan de B.V.D. waren 2e- (Voor vervolg zie pag. 7) ENKHUIZEN Een herhaling van het geheimzinnige ..gat van Wormer?". Zo •roeg heel Enkhuizen zich af toen een week geleden tuinder F. van Wouden berg plotseling een drie meter diep en :n meter breed gat vond in zijn tuin. De mijnopruimingsdienst werd erbij gehaald, maar die ontdekte niets bij zonders. Op de bodem vond men alleen paar oude tegels. Men houdt het nu r op een gewone grondverzakking, als gevolg van de hoge waterstanden van de afgelopen maanden. De heer Van Woudenberg neemt echter geen enkel risico. Hij laat het gat open. r een bodemkundig onderzoek is in- ASSEN Een leerlinge van de tweede klas van de openbare lagere school in Kloosterveen is gisteren in het zieken huis opgenomen met vex*schijnselen van dat er tot dusver geen maatre- nekkramp. Het hoofd van de school deel- gelen zijn genomen. De leerlingen bezoe ken normaal de school. Uit preventief oogpunt wor lt op de school echter nu aandacht aan de hygiëne besteed eg te Ittersum is de 72-jarige B. A. Vulkers, toen hij op zijn rijwiel wilde stappen, door een auto aangereden. De man was op slag dood. NEW DELHI Een derde van de uit gaven van India in het komende jaar is bestemd voor defensie, te weten ruim zes biljoen gulden, zo heeft de Indiase minister van financiën, Sachindra, mee gedeeld. Hij voegde eraan toe, dat hoe wel zijn land de vrede is toegedaan, mer in defensieverband geen enkel risico wil lopen. De minister deelde verder mee, dat het ontwikkelingsplan met ruim een miljard gulden zal worden verminderd. Er zal voornamelijk aandacht worden besteed aan een snelle uitvoering van onder han den zijnde landbouwprojecten- Door het uitblijven van regen en dt strijd met Pakistan heeft de economie van het land zwaar te lijden gehad. Re serves aan buitenlandse betaalmiddelen zijn belangrijk geslonken. Senator Mansfield. Humphrey ging te ver WASHINGTON De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft zondag voor de televisie dc Vietcong een ben de moordenaars genoemd. De leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat neemt hem deze uitlating zeer kwalijk. Zo'n typering verhoogt de kansen op onderhandelin gen bepaald niet. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, William Fulbrighit, heeft meegedeeld nogmaals te proberen Humphrey voor de commissie getuigenis af te laten leggen. Humphrey heeft namelijk geweigerd verslag uit ie brengen over zijn rondreis door Azië. De commissie heeft onlangs de politiek van president Johnson onderzocht en tijdens een televisie-uitzending onder meer minister van buitenlandse zaken Rusk „verhoord". Gouda schrikt telkens van knallen DEN HAAG Is het u bekend, dat de bevolking va Gouda c.o. bij herha ling wordt opgeschrikt door de zware knallen, die worden veroorzaakt door de doorbreking van de geluidsbarrière door overvliegende straalvliegtuigen? Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst (PvdA) vraagt dit aan de minis- van defensie en van cultuur, recrea- :n maatschappelijk werk. De heer Nederhorst vraagt voorts of het de mi nisters bekend is, dat de beroemde ka thedraal van Straatsburg schade blijkt te ondervinden van het doorbreken van de geluidsbarrière. Is wel eens nagegaan, aldus de vragensteller, of ditzelfde ge vaar ook niet in Nederland dreigt. In dit verbnd moet bijzonder worden gedacht an de invloed van de geluidstrillingen op historische monumenten als de St. Jans kerk en het Goudse stadhuis. HONGERSNOOD Dreigt er hongersnood in India of niet? Na aanvankelijke alarmerende roep uit het ontzaglijke land, bereikt ons thans van de Indiase regering de ver zekering. dat er geen hongersnood zal zijn. alleen gebrek aan bepaald* voedselsoorten. In dit alles zou de politiek een hartig woordje meespreken. Wie van hon gersnood spraken zouden dit gedaan hebben om voedsel aan te laten voe ren en zo zich populair te maken met het oog op komende verkiezingen. Een wat vreemde mededeling, ook voor het Nederlandse volk. dat zich nog zeer onlangs in het hart getroffen voelde om vervolgens dat hart ook heel luid te laten spreken. Is de vrees van hongersnood over dreven. dan kan ons dat alleen maar opluchten. Zeker blijft echter dat gebrek, waarin al evenzeer moet wor den voorzien. En voor de ontzagwek kende verhoudingen in India is ter leniging daarvan wat bijeengebracht werd. hoe respectabel op zichzelf, ook nog maar een gedeeltelijke voor ziening. Geven blijft trouwens zaliger dan ontvangen. LIBERALEN Onder de liberalen ten onzent is on enigheid gerezen met betrekking tot het huwelijk van de 10e maart. Een vooraanstaand liberaal in de hoofdstad wil niet bij de plechtigheid aanwezig zijn. Hij is deswege door zijn partijbestuur gekapitteld, maar door de. liberale jongeren in bescher ming genomen. Een bekend Haags liberaal, evenmin akkoord met het partijstandpunt, heeft al voor de VVD bedankt. Het is niet de eerste verwarring over de inhoud van het vrijheidsbegrip. Is de vrijheid absoluut? Uiteraard niet Maar waar de grenzen te trekken? Bij die vraag, hoe billijk op zichzelf, beginnen dc problemen. Wij voor ons zouden menen dat wie voor een partij bepaalde verantwoor delijkheden aanvaardt, zich heeft te voegen naar dc gedragsregels binnen die parti.) zoals die door het bevoegde orgaan worden opgesteld. Dat geldt voor elke partij, ook voor een liberale. Heeft men daar moei mee, dan moet men terugtreden. Men mag natuurlijk trachten de gedrags regels veranderd te krijgen zolang ze gelden, gelden ze. Maar ja. vrijheid biyft een moeiiyke zaak. ook al noemt men zich ernaar. ZEIST Bjj een verkeersongeval op de Amcrfoortseweg in Huis ter Heide wil de een bestelauto, bestuurd door de 29- jarige C. J. van der L. uit Eindhoven met zyn bestelwagen andere auto's passeren. De gevolgen waren ernstig. De bestel wagen kwam frontaal in boting met een auto. die bestuurd werd door de 27-jarige klompenmaker, C. N. F. van Vleuten uit Liempdc (N.-Br). De heer Van Vleuten werd zó ernstig gewond, dat hij op weg naar een zieken huis is overleden. In levensgevaar ver keert zijn 21jarige verloofde mej. A. van der Z. uit Liempde. Gewond werden rie 29-jarige C. J. van der L. uit Eindhoven, de 21-jarige H. M. S. uit Helmond en de 70-jarige vader van mej. Van der Z. Zij werden in een ziekenhuis opgenomen. Dode en ernstig gewonde door wankele kraan TERNEUZEN Een vooroverschie- tende kraan, die een last van ongeveer 3500 kg torste is een vader en zijn zoon noodlottig geworden. Beide mannen. Belgen, werden door de kraan geraakt: dc- 35-jarige F. van Hooydonck uit Ant werpen werd daarbij op slag gedood, zijn 56-jarige vader uit dezelfde stad ligt ernstig gewond in een ziekenhuis. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht. AMSTERDAM Dezer dagen arriveert in ons land de eerste zending ruwe dia- I mant uit Indonesië, ter grootte van en- kele duizenden karaten Dit deelde rie heer J. Asschcr van de gelijknamige dia mantmaatschappij mede. Tweede station in de ruimte KAAP KENNEDY Met een traps Deltaraket is gisteren de Essa-2, veersateiliet, in een polaire baan om de aarde gekomen. Dank zü de Essa-1 die 3 februari omhoog ging. is thans het tijd perk ingeluid dat weersvoorspellingen op lange termijn mogelijk worden, d.w.z. be trouwbare verwachtingen voor twee tot drie weken. Dr. Robert White, metereoioog, is zelfs m mening dat dit reeds eerder dan 1975 het geval kan zijn. Behalve met deze kunstmanen zal gewerkt worden met kleine weerstations in ballonnen, op boeien, in de oceanen In dc poolgebieden in de oerwouden. Al deze weerstationnetjes zullen met tertijd hun gegevens doorseinen aan de kunstmanen, die ze weer doorgeven aan metereologischc instituten. Beide kunst manen hebben een werkingsduur die in het slechtste geval een half jaar. in het gunstigste een jaar omvat. Ze fotogra feren ook wolkenformaties, waarbij op pervlakten van tien min vierkante km kunnen worden ..genomen". De fotoca mera's van de Essa-2 zullen morgen voor het eerst worden ingeschakeld. Het ge hele observatietysteem wordt tot stand gebracht dank zij de medewerking van 22 landen. De weersvoorspelling op lange ter mijn zal vooral van groot nut blijken te zijn om tc waarschuwen voor zwaar weer en om te helpen veilige koersen voor schepen en vliegtuigen uit tc zotten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1