PARIJS verjongt de mode Nkroemah heeft China verlaten Shell ziet iets in olie van Suriname Israëliër vliegt naar Nasser ASPIRIM Proef met ruimteschip Apollo is geslaagd MAANDAG 28 FEBRUARI 1966 (Van onze moderedactrice) Parijs lieeft in het vaandel van koning Mode het woord „Jeugd" geschreven. Nu is ook jeugd een rekbaar begrip, door sommigen als kinderlijk, door anderen als lang fris en vrolijk blijvend beschouwd. De eerste categorie i6 ruim vertegen woordigd, maar toch komt ook de tweede wel aan haar trekken. Dat is logisch, want het overgrote deel der vrouwen, die zich kunnen permitteren zich in of naar de haute couture te kleden is de dertig toch wel gepasseerd. Feraud laat in dit simpele jurkje de nieuwe modelijn duidelijk zien; een lichte trapezevorm. Cardin versierde mantelsjapon nen en tailleurs met géincrus- teerde cirkels en ruiten; soms van hetzelfde materiaal, soms in een afstekende kleur. Voor haar de gunstige tendens naar wit en marineblauw, al dan niet gecombineerd. Voor haar ook de roklengte tot de knie, terwijl de jon geren daar wel wat centimeters af doen. Bij die korte rokken worden schoenen met platte hakken gedra gen. De jeugdige silhouet vraag rechte lijnen. Geen aangesloten tail le, geen rondingen, wel rechte schou ders, veel naad- en stikselversierin gen, veel knopen. Venet koos voor dit tailleur mei heel kort jasje, een wollen reversible materiaal in marine blauw en wit. Ungaro toonde een rechte japon met verticale strepen, waar een uegentiende-eeuwse mantel bij werd gedragen. De streep is in felrose en groen. Het effen schou derstuk en de mouwen zijn in oranje. Maggy Rouff maakte haar collec tie voor de modieusc, niet piep jonge vrouw. Over een japon van witte wol werd een witte mantel gedragen in een zeer gematigde redingotestijl. Opmerkelijk zijn de lange overhemdsmouwen met manchet. ■b De voorjaarsconferentie van de hervormde maatschappelijk werkers, uitgaande van de generale diakonale raad. vindt dit jaar plaats van 24 tot 26 maart in het Troelstra-oord te Beek bergen. Ds. F. H. Landsman spreekt over de maatschappelijk-werkproblemauek, zoals deze aan de orde komt in de na tionale raad voor maatschappelijk werk, terwijl men zich voorts uitvoerig zal be zinnen op de betekenis van de kerke lijke zetting .van het maatschappelijk werk. Schouderpasjes en heupceintuurs zorgen alweer dat de aandacht voor al niet op de taille valt. De tailleurs hebben korte jasjes, die meestal hoogstens tot het heupbeen reiken, maar dikwijls nog korter zijn. RECHT De mantels zijn recht of in een soepele redingotestijl. De lange man tel wordt minder gezien dan de ne gentiende, die dan een bijpassende japon of rok heeft. De japonnen zijn recht, vrijwel zonder garnering, slechts een enkele maal plissee of plooirokken, wel veel gerende rokken, zodat de loopruimte altijd verzekerd is. De japonnen ge dragen onder mantels of jasjes zijn mouwloos, verder varieert de mouw lengte van heel kort tot lang. Naast het hemdjurkje ook de pyramide- stijl, die vooral door Dior gepropa geerd wordt. Dior, nog altijd het huis met de fascinerende naam, heeft echter de heerschappij in het land der mode moeten opgeven, Ook anderen vaar digen hun voorschriften uit. Daar is bijvoorbeeld Lanvin, die de brede schouder, het juk, introduceert. De schouder is verbreed door een ingenieuze mouwinzet, waarbij dubbel gestikte naden het effect van zwaarte en breedte nog versterken. Die brede schouders kunnen de smal heid van de heupen na tuurlijk beter doen uitko men, maar zijn voor ietwat kleinere figuren, zo min als voor al te forse, erg geschikt Dikwijls zijn de schouders iets verhoogd, doordat de mouw met wat kop ^of rimpeling zijn in- Bij de japonnen met echt zomerse sfeer is de schouder ook al een punt van belangstelling. De de colletés blijven namelijk bescheiden, maar de schou der blijft dikwijls bloot. De lijn van het armsgat loopt dan van oksel tot het punt waar hals en schou der elkaar ontmoeten. Of de rechte halsafwerking loopt door tot de buitenste schouderpunten. Zo nu en dan zijn er ook uitsnijdingen op taille hoogte, al dan niet met een onderleg van een fel afstekende kleur. Cardin gebruikte deze garnering heel veel en dikwijls met meer verras sende dan mooie effecten. Hü zette cirkels en ruiten van groot formaat in. Op vallend zjjn ook de kragen, dikwijls doordat zij totaal ontbreken. Zijn ze er wel, dan staan ze vrijwel steeds iets van de hals af. En ze blijven klein. Naast de platte kraagjes ook biezen, soms heel smal. soms vrij breed. Zo'n bies sluit dan opzij met een knoop. Dit versterkt de a- symmetrische lijn, die nogal eens voorkomt. Patou werkt als steeds veel met pattes en komt zo vanzelf tot de onzichtbare sluiting. Maar knopen, zelfs in dubbele rijen en beslist niet klein, spelen een grote rol. Den Haag is niet alleen de stad der diplomaten en politici, zoals men dik wijls denkt. In werkelijkheid is de industrie de grootste bron van inkom sten. De handel en wandel de Hage naar is dan ook geen gezapig gekuier langs groene dreven, maar een haas tig gejacht, veelal door smalle straten. Geen voorvader heeft ooit kunnen be vroeden, dat de knusse binnenstad zo'n mierennest zou worden en dus zijn kruisingen niet berekend op den derend en rossend verkeer van ons mens-miertjes, die niet meer draven maar wel hard rijden. En altijd de kortste weg willen ne- Maar vandaag is Den Haag een nieuw tijdperk ingetreden. Het tijd perk van het ommetje. Neen, niet van het ommetje als smoesje voor telaat- komers. Het is een verplicht ommetje, waar een ieder wel degelijk van te voren rekening mee kan houden. Op welgeteld elf kruisingen in de binnenstad is het sinds vanmorgen verboden links af te slaan. Om een voorbeeld te noemen: wie van de Rijswijkse weg afkomt (uit de richting Rotterdam dus) en in de Wa genstraat tussen Grote Markstraat en Amsterdamse Veerkade moet zijn mag nergens linksaf slaan. Hij moet rechtdoor, zijn doel voorbij, via het Buitenhof, om de Grote Kerk, draaien naar de Jan Hendrikstraat, dan via de Prinsegracht door de Grote Markt straat weer richting Spui en dan rechts af de Wagenstraat in. Neem er een stijf kwartiertje voor, want op deze route zijn zeven stoplichten. Vrijdag hebben B. en W. de geest gekregen en is met een fikse hamer slag binnenskamers tot het elfvoudige linksaf-verbod besloten. Vanmorgen is het verbod ingegaan. Ik heb alle elf punten niet af kunnen lopen, maar het zal me een vrije-zaterdag-klus ge weest zijn voor de gemeentemannen om alle paaltjes en bordjes met de zwarte kromme pijl (venijnig rood doorstreept) te plaatsen. En nu maar hopen, dat iedereen die elke dag de route rijdt, toch oplettend Verplicht ommetje is gebleven en het bord opgemerkt heeft. Wat ik sterk betwijfel, gezien de verboden-links-af plaatsen, aie al jaren bestaan en waar elke dag tien voudig gezondigd wordt. In het toeris tenseizoen gerust honderdvoudig. Want hoe internationaal verkeersbor den ook mogen zijn, het is opmerke lijk dat de Belg, de Fransman en de Duitser in ons land plotseling er niks meer van begrijpt Zo'n enkele maal, maak ik me daar wel eens nijdig om, dat hangt van de eigen bui af. Maar soms ook begrijp ik het wel. wanneer er de weg ge vraagd wordt en je ingewikkeld moet uitleggen, dat ze zo en zo moeten rijden om dan net uit te komen op het plekje, dat vlak om de hoek is. Maar ga nu eens een vreemdeling de door mij boven beschreven route uitleggen. Je kunt hem hoogstens doordirigeren naar het volgend kruis- P Wel even oppassen, want tegelijker tijd zijn er voor de spitsuren stopver boden in dezelfde zone uitgevaardigd en de naar-de-wegvragerij kan dus al even duur worden. Eigenlijk zou de V.V.V. op de fol dertjes met blauwe lucht boven zon nig strand en alle overige lokroepen ook de waarschuwing moeten plaat sen: „Mijdt de Haagse binnenstad als leven en geld u lief is, in ieder geval van 7.30 tot 9.15 en van 16.30 tot 18.30. Daar tussen in moogt u uw ommetjes maken. Best een aardig puzzelritje." Of die foldertjes er zullen ko- Geen idee van. De gemeente lijkt me niet de bron die het zal animeren, want die heeft het zelfs niet nodig gevonden de Haagse burgerij tijdig in te lichten over de ingrijpende veran deringen. Vrijdagavond kregen de kranten bericht, dat er belangrijk nieuws was. Dat de kranten zaterdags nauwelijks tijd en ruimte hebben om zulk op-het-nippertje-nieuws te ver werken is in geen gemeentelijk brein opgekomen. Van de noodzaak deze voor de weg gebruiker belangrijke maatregelen bij herhaling aan het publiek bekend te maken, voor ze te doen ingaan, omdat men in één keer nooit een ieder er van doordringt heeft de gemeente blijkbaar helemaal niet begrepen. Vreemd, vreemd. En dan te reke nen dat op 16 februari huis aan huis een drukwerkje werd verspreid omtrent de verkeersmaatregelen langs de koninklijke route op 17 februari. Lanvin gaf al zijn modellen brede schouders. De mouwkop is hel verlengde van de schouder ge- Ambassades laten hem in de steek PEKING/ACCRA Kwame Nkroemah, de afgezette president van Ghana, is vanochtend met een speciaal Russisch vliegtuig uit Pe king vertrokken. Hy werd uitge leide gedaan door president Lioe Sjao-Sji, premier Tsjoe En-lai en de Russische ambassadeur. Intussen had het personeel van de ambassade te Peking zich reeds voor het nieuwe bewind uitgesproken. Het zelfde deed de ambassadestaf te Cairo. Zoals men weet, bevinden vrouw en kinderen van Nkroemah zich in Egyp te. Mevrouw Nkroemah is van Egyp tische afkomst. Wellicht gaat de afge zette president naar Cairo om daar de gebeurtenissen in Ghana af te wach ten. In Ghana is het echter rustig. De nieu we leiders hebben aangekondigd, dat er een nieuwe grondwet zal worden opge steld, die het onmogelijk zal maken dat de macht in handen van één persoon komt. De wetgevende macht, de uitvoe rende macht en de rechterlijke macht zullen in de toekomst het land regeren. Men is ook druk bezig reorganisatie in te voeren in het leger. Kolonel Kotoka is door de nationale bevrijdingsraad van luitenant-generaal Ankrah benoemd tot 1 bevelhebber van het leger. Het is nog niet bekend of de lijfwachten van Nkroe- mah zich reeds aan het nieuwe bewind hebben onderworpen. Vrijdagavond werd via de radio een ultimatum omgeroepen, dat de lijfwachten zich moesten overge ven. Het ultimatum is ook het afgelopen weekeinde verschillende malen her haald. De raad sprak voorts geruchten tegen volgens welke een aantal ministers in het kabinet van Nkroemah zou zijn gedood. Zij worden in hun eigen belang goed bewaakt en worden goed behandeld. De trekpleister na de revolutie voi JEUGD ji Scherrer benaderde met dit model de mode uit de jaren twintig. Het is uitgevoerd in lichtblauwe crepe. Ungaro is de man. die uitsluitend voor de jeugd ontwerpt, terwijl Yves St. Laurent ook meer dan anders zich hierop richt. Men krijgt de nei ging om bij deze kleren over jurkjes en manteltjes te spreken, want het is allemaal zo sluik en kort en boven dien in kinderlijke, maar wel felle, kleurstellingen. Veel groen, veel nu ances oranje, tuquoise van zeegroen tot zachtblauw schommelend. Rose, heel hard en samen met groen, lila. paars, wat men maar wil. Merkwaar dig is, dat naast de wildste bloemdes- sins, geometrische nachtmerries, felle strepen en schaduwruiten, heel veel effen materiaal is gekozen, waaron der prachtige soepele wollen crêpes, gabardines, piqué en shetlands. Een witte wollen mantel of japon zal deze zomer haute chic zijn. Het wit is ietwat roomkleurig. De combi natie wit-marineblauw vooral door ingezette panden of schouderpas- Castillo werkte veel met losse pan den. die de rechte japon dus veel speelser maken. FEESTELIJK En voor feestelijke uren de cock tailjapon, die kort is en recht. Heel simpel van model, maar druk gebor duurd met lovertjes, fijne kristal- Balmain ontwierp dit vorsteliijk avondtoillet van witte Calais-leant. De volant loopt aan de rugzijde door tot de taille. kraaltjes e.d. Die borduursels belij nen dikwijls de dessins. Vooral wan neer bijvoorbeeld alleen het korte lijfje is geborduurd, geeft dit een heel bijzonder effect. Kantmotieven met lovertjes bewerkt konden wel eens heel populair worden, maar het zal tegelijkertijd een kostbare zaak blijven, want het is allemaal hand werk en waar vindt men die geduldi ge vingers nog? Ook voor de lange avondjaponnen kant met zwaar relief. En naast de pure zijde weer ragdunne wol. Ook Parijs propageert, evenals Italië de heel exotische terraspyama's. De pan talon heeft meters wijde geplisseerde pijpen, die meer aan een heel ruime rok doen denken. Ook de sportpantalons hebben naar de enkel wijd uitlopende pij pen. terwijl de korte bermuda's ge dragen worden onder een rok van dezelfde lengte, die lange zijsplitten heeft. NIEUW In vele opzichten is er een nieuwe mode gekomen, zowel in lijn als in kleur. Een mode, die misschien gebo ren is uit die éne collectie, welke Courrèges een jaar geleden lanceer de om daarna verder verbijsterd te zwijgen. Een mode, die door de jeugd in Londen wellicht is voorbe reid, want daar werden deze winter de heupkorte rokken, de felle kleu ren en de opart reeds algemeen ge dragen. Generaties lang is het meisje in de mode, de verjongde copie van de PARAMARIBO De Koninklijke Shell heeft belangstelling voor eventuele olie exploitatie in Suriname en Brits-Guyana. Dit heeft mr. D. U. Stikker, oud-minis ter en oud-secrètaris-generaal van de Na- vo verklaard tijdens zijn bezoek aan de West. Hij is daar als commissaris van de Shell en voerde oriënterende besprekin gen met de regering in Suriname. Hij ont moette ook minister Luns, daar aanwe zig in verband met een conferentie van ambassadeurs. de gevangenissen. Voor de gebouwen wordt gedanst en gezongen. Wanneer er mensen worden opgesloten, joelen de mensen en wanneer er gevangenen wor den losgelaten wordt er gejuicht. De worden als eersten vrijgelaten. Velen die onder het bewind van Nkroemah zijn gevangen gezet, zijn onschuldig. TEL AVIV De Israëlische oud- oorlogsvlieger (thans restaurant- eigenaar) Abie Nathan is vanochtend illegaal naar Egypte gevlogen om over vrede te praten met president Nasser. Hjj had Nasser laten weten, ongewapend te zijn en geen radio aan boord te hebben. De 38-jarige Nathan deed vanochtend alsof hij wilde taxiën. Zijn vertrek was vastgesteld op 8 maart. Nathan steeg echter plot seling op om in zuidelijke richting te verdwijnen. daar staat BAtm achter Indonesië JJET is nog altijd niet duidelijk, hoe precies de verwijdering van generaal Nasoetion als minister van defensie en voorzitter van de com missie van stafchefs in haar werk is gegaan. Diplomaten en andere waarnemers in de Indonesische hoofdstad zijn nog steeds verbijsterd dat Soekarno na zelf maandenlang in de schaduw te hebben gestaan de generaal zo gemakkelijk heeft kunnen ontslaan. Militaire kringen hebben twee ver schillende visies op Nasoetions plot selinge vertrek. De ene groep ziet de generaal als een eenvoudig man, te gen de spanning van het politieke bedrijf met al zijn intriges geestelijk niet opgewassen. Nasoetion zou uit zichzelf zijn terug getreden, aangedaan als hij nog al tijd is door de moord op zijn doch ter, toen men op 30 september een aanslag op zijn eigen leven pleegde. Een andere groep, jeugdige strijdba re figuren in het leger, meent dat het vertrek van Nasoetion de weg opent voor actie door groeperingen, die daarvan tot vorige week door de generaal werden weerhouden. Deze jonge officieren, die tot dusver met hun strijdbaarheid weinig suc ces bij Nasoetion hebben geoogst, houden vol dat de generaal slechts formeel zijn nederlaag heeft aan vaard. Hij zou dat in de eerste plaats hebben gedaan om zijn acties tegen terugkeer naar de situatie van vóór de staatsgreep van de 30ste sep tember te kunnen voortzetten. Tegen deze achtergrond bezien valt de verklaring, die Nasoetion volgens Radio-Djakarta vandaag heeft afge legd, onmiddellijk op. De generaal beseft, dat een verdere verwijdering tussen Soekarno en het leger niet in het belang van Indonesië kan zijn. Dit besef heeft hem er altijd van weerhouden, tegen Soekarno zelf op te treden. Twee pogingen faalden Gelanceerd met doet u goed, elke dag wéér oudere vrouw geweest, nu zijn de rollen omgedraaid: de oudere moet maar zien uit die jeugdkleding een aanvaardbare stijl te halen. Doet ze dat goed, dan heeft ze toch de kans er een paar jaartjes af te smokke- Amerika's grootste raket KAAP KENNEDY De proef met het Apollo-ruimteschip is een zeer groot succes geworden. In het begin had men moeilijkhe den met de lancering. Na twee pogingen slaagde men er toch in het ruimteschip met de grootste Amerikaanse raket, de Saturnus 1-b, tot een hoogte van 495 km in de ruimte te brengen. De lancering had een tweeledig doel, enerzijds de beproeving van het hitte schild van de Apollo-cabine bij terug keer uit de dampkring, anderzijds een proefneming met de Saturnus 1-b raket, die voor het eerst werd gebruikt. Met de Apollo-cabine hoopt men voor 1970 drie mensen naar de maan te brengen. Negenendertig-en-eenhalve minuut na de lancering werd de cabine opgepikt ten oosten van Ascension waar het in zee terechtkwam. Het 25 meter hoge ruimte schip was de grootste nuttige last welke ooit in de VS is gelanceerd. De Saturnus 1-b met een stuwkracht van 725.000 kilo gram zal echter niet worden gebruikt als van de Saturnus-5, welke nog in het i ontwikkelingsstadium verkeert. De Satur- nus-5 (tweemaal zo groot als de 1-b) is 43 meter hoog, heeft stuwkracht van 3.400.000 kilo. MOSKOU De Moskouse televisie liet gisteren beelden zien van het inte rieur van de Kosmos 110 aan boord waar van zich de twee Russische ruimtehon den bevinden. Dr. Yegotov, die commen taar gaf. zei dat het nog te vroeg is om iets te zeggen over de resultaten van de vlucht. Maar deze vlucht was wel ver schillend van de eerdere ruimtevluchten der Russen met honden omdat zij langdu riger was, ingewikkelder cn veel meer gegevens opleverd. Boycot Rhodesië weinig succes LOESAKA De economische sanc ties tegen de Rhodesische regering zijn helemaal niet zo doeltreffend als Premier Wilson van Engeland heeft eweerd. De gehele Rhodesische ka- >enoogst is aan Zuid-Afrika verkocht en veel zakenlieden zijn ervan overtuigd dat het grootste deel van de tabaks oogst eveneens weg zal gaan wanneer de volgende maand de tabakverkoop begint. Dit schrijft zaterdag de Times van Zambia. Het blad meent dat het minstens twee jaar zal duren voordat de gevolgen van de boycot werkelijk gevoeld zullen worden en dat lang voordien de meeste landen er genoeg van zullen hebben Engeland te helpen bij de toepassing van de sancties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5