„Mobilisatie" voor België Uw probleem is het onze. de echte griepbestrijder Dooyeweerd en Van Peursen over antithese in gesprek VVD-jongeren oneens met hoofdbestuur Politiek verboden op Duitse universiteiten Zwakzinnigheid vaak door stoornis stofwisseling Bijna acht en een half Puzzelhoek miljoen voor ooA I3 1 MAANDAG 28 FEBRUARI 1966 Eeii ivoord voor vandaag WOORD VOOR VANDAAG „En zij begonnen zich allen opeens te verontschuldigen" (Lucas 1418). De uitnodigingen voor de maaltijd zijn verzonden en de heer die het feest geeft, verkeert in afwachting. In afwachting op de wat we in onze tijd zouden noemen vriendelijke briefjes: „Van uw uitnodiging deel te nemen aan uw maaltijd zullen we gaarne gebruik maken." Maar hoe bedrogen komt hij uit! Het is, feitelijk, op het .onbeleefde af. De een nu de ander deelt hem mede, dat hij verhinderd is. Natuurlijk, het gebeurt met redenen omkleed. Wat had het ons een plezier gedaan aan uw maaltijd te kunnen aanzitten, maar, ziet u, tot onze grote spijt is er wat tussen gekomen. Ziezo, de vormen zijn in acht genomen, de zaak is plezierig geregeld, de uit nodiging is beleefd afgewimpeld. In de volksmond heet het, dat de mensen snel hun „smoesje" klaar hebben. We behoeven de gelijkenis slechts te lezen om daarvan overtuigd te raken. Een akker gekocht, een vrouw getrouwd, ossen, die gekeurd moeten worden, begrijpt u? Als we het maar begrijpen! Want zo gaat het ons ook. De Here heeft ons uitgenodigd, Hij heeft de maaltijd aangericht, Hij heeft ons precies verteld wat ons te wachten staat als we aan Zijn roep gehoor geven. Maar nu Het spijt ons, Here, maar we hebben op het ogenblik geen tijd om ons met U bezig te houden, we moeten carrière maken, we moeten eerst even een transactie sluiten, die voor ons ran grote be tekenis is, weAch, er is nog niets veranderd. De Here wacht Wij lezen vanavond Marcus 2 vers 1 tot 12. (Va' r verslaggevers) Brieven die niet voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Een huis is in 1910 gebouwd. De huurprijs was tot 1 januari 1966 70,42 in de maand. De gemeente behoort tot de eerste klasse, doch niet tot de drie grote steden. Is huurverho ging met 10 pet. juist. Antwoord: Als dit de kale huur is, ls huurverhoging mogelijk. Wanneer de kale huur lager is dan 70, dan is huurverhoging niet mogelijk. Vraag: In november is de AOW alsnog verhoogd met 2 pet,, waarvoor 75.12 nabetaling is geschied. Bij de betaling over januari 1966 blijkt, dat de 2 pet. weer is vervallen. Hoe is dit mogelijk? Noemt men dit waardevast pensioen? Ik heb nog nooit gelezen dat zoiets in het bedrijfsleven is ge beurd. De minister heeft vastgesteld dat er een minimum van 2 per week zou worden gegeven of 104 compensatie betreft, deze is inderdaad lager, waarbij als beweegreden wordt opgegeven, dat tweederde of drie kwart der bejaarden in woningen woont, waarvan de huur in mindere mate of niet verhoogd wordt. Een algemene maatregel werkt nooit over de hele linie billijk. Vraag: Ik zou gaarne in het bezit komen van een jachtgeweer. Is dit mogelijk? Moet men kunnen aanto nen dat men jachtterrein bezit? Hoe veel moet dit dan zijn? Als ik met een kennis meega om te jagen op diens jachtterrein, kom ik dan in aanmerking? Waar moet ik dit aanvragen? Het is de bedoeling met zg. hagel te schieten. vragen bij het hoofd der plaatselijke politie. Binnen één maand volgt de schriftelijke beslissing. Tegen deze be schikking is beroep mogelijk bij de commissaris van de Koningin. Bezit men een jachtterrein dan krijgt men in het algemeen deze vergunning. Be zit men dit niet. dan komt men toch voor een vergunning in aanmerking als men een schriftelijke vergunning heeft van een jachthouder om het hem toekomende jachtgenot uit te oefenen al dan niet in zijn gezelschap. Ook is er nog een mogelijkheid om een vergunning te krijgen tot het schieten van schadelijk wild. Vraag: Iemand heeft een huis ge kocht voor zijn dochter. Als dit op haar naam komt te staan, dan kan deze of na haar huwelijk haar man 1000 subsidie krijgen omdat het een eigen woning is. Komt het huis op zijn naam. dan vervalt die 1000 omdat het volgens de makelaar dan een zogenaamd winstobject wordt. Het betreft hier een enig kind. dat later toch alles zal erven, als het nog leeft. Kan in zo"n geval de subsidie niet toch toegekend worden omdat er hier van een winstobject geen sprake is? De bedoeling is immers de dochter te helpen in deze tijd van woning nood. Antwoord: Het eenvoudigste is dat de dochter het voor de aankoop van het huis nodige bedrag leent- Zij kan dan zelf het huis kopen en komt in aanmerking voor subsidie. Bovendien mag men zijn dochter ieder jaar f 2000 schenken, vrij van successie recht. en in het jaar van haar huwe lijk. zelfs 10.000. zodat op die ma nier de lening eenvoudig is af te los- Vraag: Wanneer de ouders van een volwassene beneden de 30 jaar hun toestemming tot het huwelijk van dit kind weigeren, is het dan mogelijk dat dit huwelijk nog gestuit wordt? Antwoord: Stuiting van een huwe lijk door de ouders is mogelijk als een der partijen onder curatele staat of als er curatele verzocht is, als een van de partijen reeds gehuwd is. geen vrije toestemming kan geven, als er sprake is van bloedschade door wetti ge of onwettige geboorte, of door zwangerschap, als er een vonnis is van overspel tussen beide partijen en als een vorig huwelijk van de vrouw nog geen 300 dagen ontbonden is. Het is onwaarschijnlijk dat dergelijke za ken niet naar voren zijn gebracht bij de verschijning voor de Kantonrech- krachtig, direkt!' DOORN De Belgische Evangelische Zending heeft een „algemene mobilisa tie" afgekondigd. Het startschot daarvan vormde zaterdag en zondag een trai nings- en voorlicht,ingsweekend in het conferentie-oord „Het Brandpunt" te Doorn, dat gericht was op de grote evan gelische kruistochten die In de komende zomer in een achttal steden In Vlaande ren en Wallonië zullen worden gehou den. Deelnemers aan het weekend waren een honderdvijftigtal jongeren en oude ren uit alle delen van Nederland en een klein aantal Vlaamse jongeren. De alge hele leiding had ds. J. Gravendeel, die hiermee voor het eerst optrad na het ernstige verkeersongeval dat hem het vo rig najaar overkwam. Ds. Gravendeel kondigde aan dat op korte termijn een Nederlands comité voor de Belgische Evangelische Zending zal worden gevormd, dat tot taak krijgt in Nederland bekendheid te geven aan het Belgische zendingswerk. De aanstaande kruisvaarders hebben een pittig programma van praktische Bij belstudies doorgewerkt. Sprekers wa ren de B.E.Z.-predikanten ds. G. Win ston (Brussel). ds. P Servaas (Turnhout), en ds. J. Pleysier (Antwer pen) en uit Nederland ds. P. J. Mietes, vrij-evangelisch predikant te Zeist en ds. J. C. Maris, chr. ger. pred. te Bloe- mendaal. In de referaten kwam tot uitdrukking dat het Woord van God de grondslag en het uitgangspunt voor de komende campagnes dienen te zijn. Ds. Gravendeel sloot gisteravond de con ferentie in de overvolle kapel van Het|' Brandpunt met een bezielende oproep aan de hand van de geschiedenis van de vier melaatsen van Samaria in de legerplaats van de Arameeërs (2 Konin gen 7). Ter bezinning in de maanden van voorbereiding gaf hij de deelne mers speciaal het negende vers van dit hoofdstuk mee: „Wij doen niet goed: deze dag is een dag van blijde bood schap en wij houden ons stil". Op 11 en 12 juni zal een volgende trai ningsweekend worden gehouden in De Haven te Wassenaar. Het onderwerp is dan: „Is België een zendingsveld?" Be langstellenden kunnen zich melden bij ds. J. Gravendeel. Piasstraat 45, Meise, j bij Brussel (B.). Voor de kruistochten zijn dit jaar tenminste vierhonderd me dewerkers uit Nederland nodig. De gereformeerde kerken in de clasis Tiel zijn tegen aansluiting van de Gereformeerde Kerken bij de Wereld raad van Kerken. Tevens vindt de clas sis Tiel. dat er meer eeenvoudige voor lichting over de Wereldraad aan het kerkvolk moet komen. Verschil van accent, niet van intentie Discussie dient voortgezet AMSTERDAM In het kader van de voorbereiding van het aan staand SSR-reünistencongres (9 en 10 september in Lunteren over het thema „Is de gereformeerde wereld veranderd?") heeft drs. G. Puohinger in het maandblad Li- bertas ex veritate een uitvoerig verslag gegeven van een confron tatie van twee filosofen, die bei den in gereformeerde kring grote invloed hebben: prof. dr. H. Dooyeweerd en prof. dr. C. A. van Peursen. (Van onze kerkredactie) Het is bekend, dat prof. V: (45 jaar, hoogleraar sinds 1953, waar van sinds 1963 aan de Vrije Universi teit) nogal wat bezwaren heeft tegen de school van de wijsbegeerte van de wetsidee, waarvan prof. Dooyeweerd (71 jaar. van 1926 tot 1965 hoogleraar aan de VU) de geestelijke vader is. Maar een van de conclusies van het gesprek was, dat het moet worden voortgezet, opdat er meer duidelijk heid komt. Het grote bezwaar van prof. Van Peursen is wel de antithese, zoals die soms gehanteerd wordt, zowel in prin cipieel als in praktisch opzicht. „Laat ik met het praktische begin nen. De christelijke wijsgeer in de hui dige situatie der christelijke kerk, in deze eeuw van technokratie en onder ontwikkelde gebieden, moet èn d( universele èn de radikale betekenis van het christelijk geloof naar voren brengen. De antithese te sterk op de voorgrond stellen kan betekenen- een christelijke club denkers stellen tegen over andere denkers. Nieuwe impul sen weert men dan af met termen als dialectisch, functioneel, positivistisch enzovoort en dat vind ik al te gemak kelijk. want dan etiketteert men maar en daarmee uit. In principieel opzicht zou ik willen opmerken, dat het christendom aller eerst thetisoh is. De boodschap van Christus is, dat God verzoening brengt. Secundair is er natuurlijk ook het verzet, dat is de antithese, maar die antithese is er óók in eigen christe lijk hart. aanpraten, maar van radicaliseren van elk menselijk denken tot op Gods ver borgen presentie en dat zou ik ook niet door beminnelijkheid aanneme lijk willen maken. Het gaat ook bij het niet-christelijk denken om het zoeken naar zijn cen- Peursen trale, bewegende kracht, en hoe God Zich daarin niet onbetuigd laat. De positieve punten mogen niet zonder meer ondergeschikt worden gemaakt aan onze bezwaren. Er blijft een stuk waarheid over". De conclusie van het gesprek (onder woorden gebracht door prof. Dooye weerd) was, dat er inderdaad commu nicatie met het niet-christelijk den ken nodig is, maar dat de wegen, om daartoe te komen, blijkbaar bij hem en prof. Van Peursen uiteen lopen. En; een conclusie van de gespreksleider, (drs. Puchinger): zij verschillen hoog stens van accent, niet qua intentie. I Kwestie-Gruyters ZUIDLAREN Het hoofdbe-stuur i ig te ganisatie (JOVD) is het niet eens I publiekrechtelijke lichamen i I gingen van het Vorstenhuis gevolg die- met het daöelljks bestuur van ae j nen geven, oehoudens in het geval VVD, dat zich vorige week in een I van absolute weigering. Het dagelijks be- J U„„f+ 1 4. stuur verklaarde voorts zonder voo.be- verklaring gekeerd heeft tegen het houd achter de constitutionele monarchie Christelijk wijseerfe werk wordt n'et ingaan van drs. J. P. A. Gruy- onder het Huis ven Oranje te staan PROF. H. DOOYEWEERD christelijke boodschap niet camoufleren Studenten: Berliner Modell nietig BONN De Vrije Universiteit van West-Berlijn, die lange tijd de reputatie genoten heeft de meest democratisch bestuurde ho geschool van heel Duitsland te zijn, schudt op haar liberale grond vesten door een conflict tussen op politiek terrein actieve studen ten en professoren, die menen, dat de vrijheid te letterlijk wordt op gevat in een stad, waar emoties zo veel mogelijk beteugeld dienen te worden. Eén op 42 priesters sinds 1956 uit ambt ROME Ongeveer tienduizend rooms-katholieke geestelijken hebben in de afgelopen tien jaar het Vaticaan ontheffing van hun priestergeloften ge vraag. zo wordt hier van rooms-katho lieke zijde vernomen. Aangezien de Rooms-Katholieke Kerk in het afgelo pen decennium 420.000 priesters telde, zou dit betekenen, dat sinds 1956 één op de 42 gevraagd heeft, om van het priesterambt ontheven te mogen wor den. Dit geldt dan nog alleen diegenen, e lid van de kerk wilden blijven. Daarnaast hebben nog velen hun pries terambt neergelegd, zonder bij het Va- ticaar. toestemming te vragen. Hun aantal wordt op verscheidene duizen den geschat. De meeste verzoeken, die gestuurd werden aan de congregatie voor de geloofsleer (vroeger het heilig officie) werden ingegeven door moeilijkheden met het celibaat. Tot de andere be weegredenen behoorden drankzucht en geestelijke crisis. I Zegslieden zeiden, dat het Vaticaan J roeping zijn gekomen. Deze richtlijnen onlangs een particuliere instructie vereenvoudigen de te volgen procedu- naar alle bisschoppen gestuurd heeft, j re en geven de bi sschoppen grotere waarin richtlijnen worden gegeven bevoegdheid bij het beoordelen van voor priesters, die in conflict met hun'nieuwe verzoeken. De studenten verklaarden daarop de grondwet van de universiteit, die be paalt dat er een uniek compagnon schap tussen professoren en studenten bestaat, nietig. De grondwet, bekend onder de naam „Berliner Modell" was grotendeels een Amerikaanse vinding. Het waren namelijk de Amerikanen, die tijdens de blokkade van Berlijn in 1948 zich de vurigste en actiefste voor standers van de stichting van een uni versiteit in het westelijke deel van de stad toonden. De Ford Foundation zorgde voor het overgrote deel van het kapitaal, dat voor de bouw van de universiteit nodig was. Vele jaren heeft het „Berliner Mo- pas interessant, wanneer jc alles, zelfs het heidense denken, van Gods these uit beziet; wanneer je Gods Woord als stemvork gebruikt om in de verwar rende chaos van geluiden, die uit het menselijk denken opklinken, de grond toon van Gods roepstem te onderschei den." Geen etiketten Prof. Dooyeweerd antwoordde hier op, dat het inderdaad verkeerd is, om maar te beoordelen en te veroordelen, zonder vooraf met elkaar te spreken. En men moet elkaar niet dadelijk maar etiketten opplakken. Maar, zo vervolgde hij: „Ik begrijp niet. hoe je er bezwaar tegen kunt maken van anti-christelijke grondmo tieven te spreken, wanneer de diepste drijfveren van het atheïstische exis tentialisme en marxisme in het geding ters (toekomstig fractieleider vaa de VVD in de Amsterdamse ge meenteraad) op de uitnodiging aanwezig te zijn bij het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in de Wester- kerk te Amsterdam. Het hoofdbestuur van de JOVD be treurt. evenals de heer Gruyters, diens aanvankelijke argumentatie bij deze wei gering. Zoals oekend liet drs. Gruyieri de organisatoren weten, door andere be zigheden verhinderd te zijn de inzege ning van het huwelijk bij te wonen. Het niet ingaan op een uitnodiging van het Koninklijk Huis acht het JOVD-hoofdbe- stuur naar liberaal beginsel te behoren tot de persoonhjke vrijheid van een ieder. De WD-jongeren nemen dus duidelijk een ander standpunt in dan het hoofdbe komen. De rntithese heb ik van meet af gezien als begrepen in de liefdes boodschap van het" évhngelie. Door haar te maskeren of te verzwijgen kan men wel een beminnelijke gespreks- sfeer scheppen, maar men ontwijkt dan de kern van de zaak. Er is nu eenmaal een macht, die de mens uit Gods hand wil trekken, en die macht is de geest j van de leugen, waarin zeker niet de| presentie Gods is te bespeuren. Zeker, we zijn niet klaar met te zeggen: het is Marx of Sartre, en dus is alles mis wat zij zeggen. Er Op bevel van de senaat mogen de jdell", volgens welke wet het studenten- vendien van onze zijde zelfinkeer studenten geen politieke bijeenkom-j parlement twee senaatsleden mag kie- dig. Ons past geen houdingvan:wij sten meer houden in de leslokalen, op neerkomt, dat er in het heie gebouw van de universiteit geen politieke activiteiten meer kun nen plaats hebben. De vice-kanse- lier, prof. Hans-Joachim Lieber, heeft verklaard, dat men de onmoge lijke situatie heeft bereikt, dat de politie bepaalde bijeenkomsten zou de atoombewapening moeten bijwonen wegens vernieling we^ van eigendommen. zen, bevredigend gefunctioneerd. Het zijn beter. Maar toch, hoewel wij geen ken. Volslagen onjuist is het erfelijkheid.' geslachtsziekten, alcoholmisbruik of „een minderwaardige familie" als oorzaak van zwakzinnigheid aan te duiden, aldus de geneesheer-directeur van een instituut' voor deze geestelijk gehandicapten in Ottersum, de heer G. van der Moest. Hij zette op een bijeenkomst van de stichting „Sterken helpen zwakken" uiteen, dat bedoelde stoornissen bij ouders a.h.w. hot hele organisme van het kind kunnen vergiftigen, met schade voor vele organ: rechters. Zij kregen geen toestemming voor het houden van een collecte voor Algerijnse vluchtelingen en studenten, daar dit een „politiek vijandige daad jegens de Franse regering" zou beteke nen en Frankrijk is een van de vier bezettingsmachten in Berlijn. Demonstratie Onlangs moest de politie de universi teitsgebouwen doorzoeken, nadat be richten waren binnengekomen, dat er tijdens een bijeenkomst, die door de i Federatie van Socialistische Studenten belegd was, een bom tot ontploffing 'zou worden gebracht. Verder werd cr felle kritiek geleverd op de universi teit. nadat sommige studenten hadden Anc„ deelgenomen aan een demonstratie te- verminderde ma- f" Amerikaanse politiek in Viel- nam, gedurende welke men het Amen- Hij pleitte voor een verder diepgaand!kahuis met rotte eieren bekogeld i-ionderzoek, omdat op dit niveau een be-,had. •- langrijk arbeidsveld ligt. dat dringend! De hetze tegen de studenten nam hyste- werd ook altijd ten voorbeeld gesteld haar beter zijn. moeten wij het geluid aan de andere universiteiten in het van de antithese doen horen. Want land, die veelal conservatief en autori- zonder de antithese is de volle bood- tair bestuurd worden. Toen begonnen schap van de Bijbel niet te verstaan, echter de moeilijkheden. Dat zul jij natuurlijk ook erkennen. De studenten haalden die zich op de 1 je kunt de christelijke boodschap niet hals. toen zij zich druk maakten over j méér aannemelijk maken door haar bewapening van de Bundes-1 antithetische houding tegenover de de aanstelling van ex-Nazi UTRECHT Zwakzinnigheid, dat heb-lzinnigheidsvormen zo ben onderzoekingen van de laatste jaren verdwijnen, dan toch aangetoond, kan worden veroorzaakt) te op te doen treden, door stofwisselingsstoornis bij ouders. De- ze stoornissen kunnen aanwezig zijn der dat de betrokkenen er Iets van antichristelijke te camoufleren. Dat| wordt door onze tegenstanders ook| werkelijk niet gewaardeerd". Presentie Prof. Van Peursen zou toch tegen de; nder niet zoals prof. Dooyeweerd wil- j len zeggen, dat zijn grondmotief anti christelijk is, want de christen moetj tevens verdisconteren, dat God de mens niet loslaat. „Een christen moet PROF. C. A. VAN PEURSEN thetisch zijn. Dat is geen kwestie van| ...God laat de mens niet los... ontginning vraagt. Zendingscentrum te Baarn bestaat twintig jaar rische afmetingen aan. hoewel duidelijk kon worden aangetoond, dat de oproerstokers tijdens de betoging leden waren van de Westberlijnse afdeling de Sozialistische Einheitpartei, de c munistische partij, die haar hoofdkwar tier in Oost-Berlijn heeft. Belemmering: De vice-kanselier vindt, dat de span ningen op de universiteit, die worden eroorzaakt door de activiteiten BAARN Het zendingscentrum daarmee het psychisch functione- jaar. Sinds de opening van dit een- minderheid studenten de academi 1QdC "c Raar" sche vorderingen ernstig belemmeren. Ze ven professoren hebben al te kennen ge- trum in 1946 is „Baarn" een welbe- Indien het zou lukken ouders met deze kend begrip geworden in de internatio- stoornissen in hun stofwisseling op te nale zendingswereld. Stond men sporen, sou het aanvankelijk vrijwel, uitsluitend in Ir. Van Dis vraagt over ,sZo is het..." hun kinderen openbarende zwak- onder houdt het centrum relaties met ver schillende landen in Azië. Afrika en Zuid-Amerika. Op het ogenblik werken 68 mensen in dienst van de gereformeerde zen ding in Indonesië. Pakistan, Roeanda, DEN HAAG Het tweede-kamer- Brazilië en Argentinië Dit zijn predi- lid ir. Van Dis (st.geref.) heeft er kanten, artsen, verpleegsters, land- schriftelijk bij de minister van cultuur, bouwkundigen leraren, bouwkundi- recreatie en maatschappelijk werk op gen. en sociaal-economische medewer- aangedrongen dat de aantijging in het kers De kerken van Indonesië hebben VARA-tv-programma Zo is het als inmiddels aanvragen voor nog vijftien zou hij in het blad de banier op 18 nieuwe medewerkers '"gediend^ Ook mei 1940 tot samenwerking met de:beeft de gereformeerde zending nog Duitsers hebben opgeroepen, wordt een groot aantal medewerkers uit.de herroepen en dat herhaling van derge- betrokken ""dmgsUnden zelf geheel lijke insinuaties wordt voorkomen. gedeeltelijk in dienst. Behalve met de genoemde landen zijn er vanuit Het kamerlid vraagt de minister om Baarn ook contacten met Algerije, een onderzoek en voorts om maatrege- 1 Kongo, Ghana en India, waar mede- len ter voorkoming van insinuaties je-werkers van de gereformeerde zen- gens anderen, onder wie leden van het;ding zijn „uitgeleend" aan buitenland koninklijk huis. 'se kerken of zendingsinstanties. de universiteit te willen verlaten, voordat hun contracten afgelopen zijn] Maar him ontevredenheid heeft waar schijnlijk minder te maken met de poli tieke uitbarstingen dan met het feit, dat een student het gewaagd heeft in studentenblad kritiek te leveren op de colleges. Slechts een kleine minderheid Duitse studenten houdt zich actief met politiek bezig. Naar schatting zijn niet 500 van de 15000 studenten aan de Vrije Universiteit van West-Berlijn lid politieke organisaties Zware slag Het besluit van de senaat om politieke manifestaties binnen het universiteitsge bouw te verbieden wordt door velen, onder wie ook professoren veroordeeld als een te drastische maatregel en wordt beschouwd als een zware slag vooi politieke vorming, die tot op heden belangrijk deel van het universlteltsle- Ds. J. Janssens van Opende overleden OPENDE (Gr.) Na een langduri ge ziekte is in de ouderdom van bijna 65 jaar overleden ds. J. Janssens, in leven gereformeerd predikant te Open de (Gr.). Ds. Janssens diende deze gemeente sinds 1946. Daarvoor stond hij tien jaar in zijn eerste gemeente: Winsum (Fr.). De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 2 maart in de Gerefor meerde Kerk van Opende, aanvang een uur. Vlaamse Bijbeldag I ANTWERPEN De Vlaamse Bijbel dag gaat dit jaar niet door. Deze jaar lijkse manifestatie van het Vlaamse protestantisme op de eerste mei (in j België een vrije dag) trekt jaarlijks ook honderden mensen uit Nederland. Dit jaar valt 1 mei echter op zondag. I In tegenstelling tot zeven jaar geleden wordt 2 mei thans niet als betaalde verlofdag gerekend, terwijl het niet mogelijk bleek zalen te krijgen op zaterdag 30 april. DEN HAAG De Academische Radio Omroep (ACRO) is gereed om in septem ber de uitzendingen te beginnen. Wordt dan op twee avonden telkens één uur gewijd aan nieuws en actualiteiten uit de academische wereld, en aan lezingen, reportages en voordrachten van hoog we tenschappelijk en cultureel gehalte, de voorzitter van de ACRO meent, dat na de inwerk- en experimenteerperiode ze- tot acht uur per week nodig i Beroeni n estverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Laren (Gld. - toez W. Okma te Kropswolde-Westerbroek. Dubbeldam. Emeritaat: Ds. H. L. v. Aller te Geers- dijk <Zld.) heeft het voornemen met emeritaat te gaan. Al 4 mil joen aan 60 projecten toegezegd i O O 17 1 De (gereformeer-1 men in streken, die in de vakanties en Kerkbouw lde >veekends bijzonder in trek zijn. De UTRECHT de) Stichting Steun ud( en k]cine kerken heeft tijdens de kerkbouwactie recreatiegebieden kunnen meestal „Antwoord '64" bijna acht en een j onmogelijk alle zomergasten herber- half miljoen gulden binnengekre-18e"-. 4 r-, enn non 1 Niet de gehele opbrengst van de gen. Daarvan was 670.000,- als >ctle wordtE aa„ kcprkbouw besteed het gereformeerde aandeel be- Een bedrag van f 750.000 is bestemd stemd voor de interkerkelijke pot voor de bouw van evangelisatiepro-j van „Antwoord ,64". terwijl de Ge-1 ^^"^^ebouwen voor jeugdclub, reformeerde Kerken uit die pot weer 580.000,kregen. De stichting is bijzonder ingenomen met het resultaat van de actie, hoewel de opbrengst twintig miljoen gulden zou zijn geweest, als de gereformeer den inderdaad één procent van hun jaar-inkomen hadden afgestaan zoals was gevraagd. S.S.K, heeft in 1965 aan leningen en bijdragen-ineens bijna vier miljoen gulden toegezegd. Dit geld gaat naar zestig kerkbouwprojecten (nieuw bouw, uitbreiding of restauratie). De leningen lopen gemiddeld tien jaar. Onafhankelijk Het geld daarvan komt later dus weer ter beschikking voor hulp aan andere kerken. Op die manier wil het gereformeerde kerkbouwfonds zich op de duur enigszins onafhankelijk ma ken van de grote inzamelingsacties. Het zijn vooral de nieuwe industrie gebieden en industriegebieden in het westen, waar de nieuwe kerken nodig zijn. Een ander punt is de recreatie. Zo bestudeert men op het ogenblik de vraag, of er zomerkerken moeten ko- I n uil (-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. Europeaan: 2. dikke boterham; 3 vogel: 4. Europeaan; 5 afgesloten hok je: 6. gesloten: 7. laagvlakte; 8. jongens naam: 9. spijstafel; 40. huid; 11 bezitt. voornaamw. werk en dergelijke. Wvszynski hoopt nog steeds op bezoek paus WARSCHAU Kardinaal Wyszyns- j ki heeft, zaterdagavond gezegd, dat „als God het wil" Polen het duizendja-j rig bestaan van het christendom daar zal vieren in aanwezigheid van de paus. Hij bevestigde daarmee in het: openbaar, dat het nog steeds de wens van de Poolse rooms-katholieken is, dat de paus een bezoek aan Polen brengt. Door de toegenomen spanning tussen kerk en staat is dit bezoek echter onwaarschijnlijk geworden. Ten overstaan van 2.000 rooms-ka tholieken zei de kardinaal: „De derde mei zullen wij en het hele Poolse volk ons duizendjarig bestaan vieren in Jas na Gora in aanwezigheid van onze bes te vrienden uit de gehele wereld, die naar Polen komen en, als God het wil. in aanwezigheid van de Heilige Va der." 12. 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 Onln««iuig vorisfo piizz*" 1-2. orgie: 2-3. estrade; 1-4. overste: 3-4. epode; 3-6. ellende; 4-5. enteren; 5-6. net te. GROET.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2