Nieuwe Leidse CoBrant VOOR SOEKARNO STEUN Minister Veldkamp niet achter advies SER Man wilde dochter voorganger doden Noordzeestranden worden bedreigd Jongelui in de Schie gereden: 3 doden Oproep van (ondergedoken?) Nasoetion en belofte van leider Siliwangi-divisie: 5 Eenheid in Indonesië moet gehandhaafd Vijfling in Z-Afrika ÓTwrUit Johnson: lange en moeilijke weg In olievat verdronken Kogel trof haar zuster Duizenden liters olie stromen uit (aangevaren) Noorse tanker Wind is nu gelukkig gunstig Cao-gesprek bij de NS vastgelopen Inventaris van koffiehuis vernield Klant takelde garagehouder ernstig toe nieuwe Weer gevallen van nekkr amp Maandag 28 februari 1966. 46»te jaargang Difocteur: f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^5t«nt»«»t»cK it gheblew Kantoren Leiden Steensfraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 KUchtencU >si i DJAKARTA Radio Djakarta heeft vanochtend gemeld, dat generaal Nasoetion in een boodschap tot een congres van de mohamme daanse partij in West-Sumaitra heeft opgeroepen tot eenheid tussen het le ger en president Soekarno. Het was de eerste maal, dat de generaal werd genoemd, sinds hij bij de reorganisatie van het Indonesische kabinet als minister van defensie werd ontslagen. De radio meldde niet, waar Nasoetion zich bevindt. In zijn wo ning te Bandoeng worden geen telefoongesprekken aangenomen. Een be diende zegt gewoon dat niemand aan het toestel komt. Nasoetion verklaarde volgens de ra dio-uitzending dat „ongeacht de toe stand waarin wij ons bevinden, het volk van Indonesië altijd de eenheid van de strijdkrachten, de massa en de grote leider Soekarno moet handha ven en verdedigen". De generaal zou ook hebben gezegd, dat er in Indonesië veel mensen zijn, die een politieke guerrilla-oorlog voeren om het optre den van de PKI Indonesische commu nistische partij te verdedigen. Deze mensen „proberen ons af te brengen van het uitroeien van de restanten van de communistische partij". Ondergedoken Intussen blijven geruchten de ronde doen, dat Nasoetion is ondergedoken. Hij zou zich schuil houden, blijkbaar om de genen die het op zijn leven hebben voor- EAST LONDON De Afri kaanse Nogei Gqoezoeloe heeft zaterdag het leven geschonken aan een vijf ling, twee meisjes en drie jongens, die een totaal gewicht van eenentwintig pond hadden. Moeder en kinderen maken het De vroegtijdig geboren vijfling bevindt zich in een couveuse in het Frcre-ziekenhuis. De vader werkt bij een krachtcentrale en verdient ongeveer veertig gulden per week. Voor zover bekend, is dit de eerste vijfling uit Zuid-Afrika. die levend geboren werd. Moordenaars van agent De Leener nog spoorloos BRUSSEL Er is, ondanks koortsach tig zoeken van de politie, nog geen spoor gevonden van de moordenaars van dc Brusselse politie-agent Albert de Lee ner. De Belgische politie heeft gisteren de foto verspreid van een tweede Frans man, Jacques Zanetto, die gezocht wordt. Een vriendin van Lucien Sardi. de man die een vals identificatiebewijs or de plaats van de moord had verloren wordt op het ogenblik aan een verhoor onderworpen. In de flat van Sardi's vriendinnetje vond de politie een aantal wapens. In de duinen van het Belgische bad plaatsje Wenduine vond de politie van daag de uitgebrande auto van dc gangsters. Onderzocht wordt of zich ir het wark resten bevonden van de ver moorde politieman. geen kans te geven, de op 30 sep tember gemaakte fout te herstellen. Ove rigens lijkt Soekarno zich in zijn paleis te Djakarta ook niet meer veilig te heb ben gevoeld. Hij ging nl. per helikopter naar zijn zomerpaleis te Bogor, het vroe gere Buitenzorg. Sindsdien zijn in Dja karta geen betogingen meer gehouden. Het schijnt dat Soekarno ten slotte de oppositie tegen zijn linkse, op Peking geriohte politiek de baas is geworden. Geen gelegenheid heeft hij ongebruikt gelaten het volk te vertellen hoeveel de communisten hebben gedaan voor de be vrijding van het land, zulks in tegen stelling tot de studenten die zich de laatste dagen zo fel tegen hem hebben gekeerd. Bij deze betogingen zijn, zoals bekend, vier studenten gedood. Er zitten momenteel 200.000 communisten ge vangen. Maar er is een wet in voorbe reiding om hun detentie tot vijf maanden beperken. Als zij in die tijd niet voor rechter worden gebracht, moeten zij worden vrijgelaten. Welingelichte zegslieden te Djakarta menen dat in het geheim door anti-com munistische studenten voorbereidingen worden getroffen voor een guerilla president Soekarno ten val te brengen. Leden van de strijdkrachten, die trouw zijn gebleven aan de afgezette minister an verdediging. Nasoetion. schijnen en aan te moedigen en in stilte te steu mi. De zegslieden beschouwen de huidi rust als een stilte voor de storm. In het proces tegen de voormalige commandant van Soekarno's lijfwacht, overste Oentoeng, heeft een getuige a décharge, majoor Koesmadi, zaterdag ge zegd dat de president een geluidsband bezit van een vergadering van de „raad generaals" van 21 september vorig jaar, waaruit blijkt dat de generaals Soekarno wilden afzetten en een mili taire regering wilden vormen. De nu ontslagen Nasoetion zou premier worden. Dit werd echter bestreden door de fis caal. Volgens een andere getuige die van het bestaan van de geluidsband afwist, zou de vermoorde generaal Jani een toespraak verschillende namen i toekomstige ministers hebben ge noemd indien de raad hun staatsgreep succes zouden volbrengen. Deze ver klaring bracht grote consternatie teweeg de rechtszaal. (Voor vervolg zie pag. 7) bij ieder spel /y niet duur wel heerlijk l'JAfJM'JJJ.'J-N.UI.U Bijna overal droog Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk ruimend naa' west tot noordwest, later weer krimpend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere (Opgemaakt 11.15 uur). Indonesische mariniers breken met behulp van hun geweerkolven een demonstratie in Djakarta op. De betoging voor het grootste deel uitgevoerd door studenten volgde op' de bekendmaking van het nieuwe kabinet door president Soekarno. Op de voorgrond vluch tende jongeren, op de achtergrond de mariniers. Situatie in Azië WASHINGTON President John son is verheugd over het goede loop van de militaire acties tegen de communisten in Vietnam. Hij waar schuwde echter dat er nog een lange moeilijke weg voor de boeg ligt. Iedereen moet dat goed beseffen. Senator Robert (Bob) Kennedy beeft nu weer een ietwat andere lezing gege ven van zijn wensen inzake de Vietnam politiek. Hij is nu voor voortzetting var de militaire actio om de communisten tc tonen, dat Amerika de Vietnamezen niet zal uitleveren aan de communisten. Noord-Vietnam moet de verzekering krij gen, dat het zich niet onvoorwaardelijk hoeft over te geven. En de Vietcong moet een plaats krijgen aan de onderhande lingstafel. Heet hangijzer Dit laatste is nog een heet hangijzer. Vice-president Humphrey, die kort gele den van een rondreis door Azië terug keerde, verwierp in een tv-uitzending elke gedachte aan het inschakelen van de Vietcong bij de besprekingen. Humphrey werd tot dusver beschouwd als tegen stander van een harde politiek in Viet nam. Hij lijkt zich thans geschaard te hebben bij de voorstanders van een uiterst krachtig beleid van de V.S. in Zuidoost-Azië. K oer swijzi ging Deze „koerswijziging" heeft wellicht te maken met andere overwegingen van de -president, nl. het krachtig ter hand en van de economische ontwikkeling van zuidoost-Azië. Dat zal miljarden (Amerikaanse) dollars vergen. Humphrey verwacht echter, dat het Congres zijn goedkeuring aan deze hulp zal geven. De hulp kan slechts nut hebben, als de lan den in dit deel van de wereld hun onaf hankelijkheid kunnen bewaren LUNTEREN Het 2-jarig zoontje Wouter van de familie Van de Kieft de Postweg klom zaterdagmiddag op olievat, dat in de schuur achter de ning staat. Het ventje viel erin en Arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen LUNTEREN De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, zal het advies van de Sociaal-Economische Raad om voor de zelfstandigen een aparte verplichte verzekering tegen arbeids ongeschiktheid in het leven te roepen zeer waarschijnlijk niet opvolgen. Hü geeft er vooralsnog de voorkeur aan deze verzekering voor loontrek- Terwijl vader op preekstoel stond.... NIJMEGEN Kerkgangers zijn zondagmorgen getuigen geweest van een moordaanslag in de Nieuw- Apostolische kerk, waabij gelukkig geen dode, waar wel een zwaarge wonde vrouw de kerk moest worden uitgedragen. Het was om de 21-jarige dochter van de voorganger te doen. Deze stond op het ogenblik van de aanslag op de kansel. Het meisje bleef ongedeerd. De aanvaller kon, nadat verscheidene schoten uit zijn pistool waren afgevuui-d, door kerk gangers overmeesterd en aan de po litie overgeleverd worden. De godsdienstoefening was nog niet lang aan de gang. toen de 46-jarige ge huwde L. D-, groothandelaar id elektri sche artikelen te Amsterdam net bede huis aan de Graafsedwarsstraat betrad Reeds bij de ingang van het gebouw loste hij zijn eerste schot, dat de hon derd dertig kerkgangers onmiddellijk in upschudding bracht. De man liep dreigend naar de zitplaats van het 21-jarige meisje Leoa D.. die telefoniste is en met wie hij enige tijd nauwe relaties heeft gehad. Toen hij deze plek tot op vier meter was gena- werd, wierp een moedige kerkganger zich op de man om hem verder schieter te beletten. Hij kreeg daarna steun van enkele andere aanwezigen. Worsteling Er ontstond een hevige worsteling ter wijl het merendeel der mensen in de kerk als verlamd toekeek. De Amster dammer loste nog in het wilde weg vflf schoten Hierbij werd de zuster van het meisje, een 24-jarige gehuwde vrouw door een kogel in het hekken geraakt Ze werd in zorgwekkende toestand naar vn ziekenhuis gebracht, waar onmid dellijk operatief ingrijpen nodig bleek. Drie andere kogels kwamen in het plafond van de kerk terecht, terwijl de vijfde kogel door een hard voorwerp in een damestasje van richting veranderde en in het hout van een banK bleef ste ken. Persoonlijk letsel was er verder ech De onverlaat is thans ingesloten ir nel hoofdbureau van politie. Hem zat poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Deze poging is gedaan cmdat het meisje tegen de zin van de ingesloten Amsterdammer een eind aan de relatie had gemaakt. De kerkdienst kon uiter aard niet meer worden voortgezet. Volksverzekering geeft bijzondere lastenverdeling (Van onze soc.- redactie) kenden uit te bouwen tot een volks verzekering. De minister deelde dit vanmiddag ee in een rede op de sociale conferen tie van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond in „De Blije Werelt". Naar zijn mening zal een volksverzekering ook een oplossing kunnen bieden voor de hun jeugd af gehandicapten, ter wijl zij bovendien een vrij eenvoudige premie-inning mogelijk maakt die een billijke lastenverdeling kan realiseren. „Daarom lijkt mij op het eerste ge zicht een volksverzekering, waarbij bodemui tkerinig wordt verzekerd dat voor algeheel invaliden op het zelfde niveau ligt als de uitkeringen de a-o.w. en a.w.w., meer voor de hand te liggen dan een afzonderlijke ver-zekering voor de zelfstandigen", al dus de bewindsman. Verdeling Minister Veldkamp verklaarde zich ook tegen het advies van de SER om voor alle te verzekeren zelfstandigen eenzelfdenominale premie in te voe ren (geschat op f 175 a f 195 per jaar), waarbij niet aan vrijstelling van pre miebetaling of vermindering van wordt gedacht voor de zeer kleine zelfstandigen. Het kiezen van een nominale pre mie betekent, dat de „last der uit' kering zeer ongelijk over de groep der zelfstandigen wordt verdeeld en op een heel andere wijze dan bijv. de de c de i de nog tot stand te brengen algeme ne wet zware geneeskundige risico's. Zo zal een premie van f 175 voor iemand met een inkomen van f 3500 8 procent bedragen, voor iemand met een inkomen van f 7000 2.5 pro cent en voor iemand met een inko men van f 15.000 1,25 procent, waar bij ik nog de fiscale aspecten buiten beschouwing laat. Hierdoor zou de al zeer ongunstige situatie die be staat bij de premiebetaling van de vrijwillige ziekenfondsverzekering versterkt worden- Ik meen dat daar ernstig tegen gewaarschuwd moet worden. Ik ga na welke oplossing het best aan het parlement kan wor den voorgesteld", zo zed de minister. zün rede gaf hij voorts opnieuw uiting aan zijn standpunt dat de totale ziekenfondsverzekering (die reeds 93.5 procent van de burgers met een inko men beneden de weistandsgrens om' vat) zou moeten worden omgezet in een verpliehte beperkte volksverzeke ring, waardoor meteen ook het onbil lijke premiesysteem voor de zelfstan digen zou kunnen worden opgelost. (Voor vervolg zie pag. 7) CUXHAVEN Een groot deel van de noordelijke Noordzeestranden wordt op het ogenblik bedreigd door duizenden liters olie die afkomstig zijn van de Noorse tanker Anne Mil dred Broevig, die vorige week na een aanvaring met een Brits schip aan de grond is gelopen. De tanker, die 32.000 ton ruwe olie aan boord heeft, zit muurvast op 32 mijl ten westen van Helgoland. De laatste kansen op berging van deze tanker zijn gisteren verdwenen. Er is namelijk midscheeps een groot lek ont staan. Bergingsdeskundigen maken hier uit op, dat de samenhang van het schip langzaam vermindert en dat het gevaar verontreiniging van de Noordzee kust met olie daardoor met het uur toe neemt. De olie verspreidt zich met een zuidwestelijke wind over de Noordzee in de richting van de Noordduitse eilanden, de Noorse en de Deense kust. De wind Vanmorgen had de stookolie zich al uitgebreid over een oppervlakte van tien tallen vierkante kilometers. Zolang de wind niet van richting verandert, loopt de Nederlandse kust geen gevaar. Als de gehele inhoud van het Noorse schip In stroomt, is de ramp voor scheepvaart, stranden en vogels niet te overzien. Intussen hebben vliegtuigen de strijd VVD en 10 maart Het dagelijks bestuur van dc VVD meent dat vertegenwoordi gers in overheidslichamen gevolg behoren te geven aan uitnodigin gen van het vorstenhuis. De libe rale jongeren zijn het daar niet mee eens. pagina 2 Waar is Nkroemali pagina 5 Bruidspaar kreeg weer vele geschenken pagina 7 Parijs toont vandaag de nieuwe mode. Zoals gebruikelijk komen enkele weken na de shows dc foto's los. Vandaag mode-in-beeld op pagina 5. Sport (alles weer volop aan de gang) op de pagina's 8, 9 en 11 aangebonden tegen deze watervervuiling. Grote hoeveelheden chemicaliën worden over de olie uitgestort, waardoor zü het zeewater oplost. Ook zijn enkele bergingsschepen naar de tanker onderweg om te zien of de olie nog te stuiten is. De kansen zijn evenwel uiterst klein. UTRECHT De onderhandelingen over de nieuwe cao voor het spoorweg personeel (28.000 werknemers) zijn mis lukt. De nieuwe cao had op 1 januari j.l. moeten ingaan. De directie van de spoor wegen komt naar het oordeel van de drie vervoersbonden in onvoldoende mate te gemoet aan de verlangens van de bon den, die boven de gebruikelijke loons verhoging ook een flink stuk van de ge constateerde achterstand in de beloning willen inhalen. De bonden gaan de kwes tie nu voorleggen aan hun leden. Uit pure balorigheid UTRECHT Zonder enige aan leiding hebben vier jongemannen uit Utrecht en De Bilt in de nacht van zaterdag op zondag de hele inven taris van het Haags koffiehuis aan het Vredenburg kort en klein ge slagen. Ze bedreigden de eigenaar en de obers en beschadigden op straat een passerende auto zwaar. Door de medewerking van de burgerij kon de politie het viertal spoedig aan houden. Ze waren juist onderweg naar een volgend café, waar zij ook van plan waren uit pure balorigheid de boel te vernielen. Het waren een 20-jarige schilder, een 25-jarige pompbediende, een 20-jarige metselaar ©n een 27-jarige schil der. Ze verkeerden onder invloed NIJMEGEN Een klant die zijn auto had laten spuiten, zonder betalen wegreed en door de eigenaar van de spuiterij werd klemgereden, heeft zijn achtervolger zo duchtig toegetakeld met een ijzeren staaf, dat de man in zorgwekkende toestand in het zieken huis is opgenomen. De aanvaller sloeg op de vlucht. Een passerende arts verleende eerste hulp en vervoerde het slachtoffer naar een zie kenhuis, waar operatief werd ingegrepen. De voortvluchtige koopman is inmid dels opgesloten. DELFT Drie jongelui zijn za terdagavond verdronken toen zij met hun auto door onbekende oorzaak nabij het kruithuis tegen een licht mast botsten en vervolgens in het water van de Schie reden. Hoewel er onmiddellijk uit nabijgelegen huizen hulp kwam, omdat daar de elektrici teit vanwege de omgereden lichtmast uitviel mocht hulp niet baten. Alle drie inzittenden verdronken. De slachtoffers zijn de 21-jarige dichtplichtige militair A. J. M. Kinds uit Apeldoorn, zijn verloofde, mej. W. A. Zwartjens (17) uit Delft en de 28-jarige G. Kinds uit Delft. In de loop van morgen zijn de stoffelijke overschotten opgedregd. NIJMEGEN Op bijna dezelfde plaats van een dTUkke verkeersweg zijn kort na elkaar twee dodelijke ongelukken gebeurd. Het eerste zaterdag, toen de 93. jarige voetganger P. Arntz onverwacht de rijbaan overstak waarbij hij werd aangereden door een brommer. Enkele uren na opname in het ziekenhuis c leed de man aan hersenletsel. Zondag liep het vijfjarige jongetje Keesje Melet plotseling op bijna dezelfde plek de rij weg op, waar een auto het kind aanreed, dat na enkele uren aan zijn verwondin gen bezweek. EINDHOVEN - Nabij Veldhoven de provinciale weg dit weekeinde een personenauto met twee militairen ge slipt en tegen een boom gebotst. De man naast de bestuurder overleed ter plaatse, de automobilist werd zwaar ge wond opgenomen. Het gold hier broers: overleden is de dienstplichtige soldaat J. H. de Boer. AMSTERDAM De vijfjarige Johan na Schoonoord liep zaterdagmiddag plot-, seling tussen geparkeerde auto's door de rijweg op in de R. Claeszenstraat. ze door een auto werd gegrepen die haar vijftien meter wegslingerde. Het kindje was op slag dood. OSS Op de weg Wamel-Oss is dag een personenauto uit de bocht ge vlogen en over de kop geslagen. De be stuurder. de 50-jarige heer J. C. Lewisong uit Druten is daarbij om het leven geko men. Zijn drie mede-inzittenden waren licht gewond. NIEUWERSLUIS In de berm van de Amsterdamse straatweg ontdekte de politie gistermiddag een zwaar bescha digde brommer tegen een boom. Omdat een ongeluk vermoed werd is ter plaatse gedregd. Daarbij werd het stoffelijk overschot van de 37-jarige A. Brakkes uit Amsterdam gevonden, wiens hoofd ernstig letsel vertoonde. Vermoedelijk is de man uit de bocht geraakt doordat hij met grote snelheid reed. OIRSCHOT Op de provinciale weg naar Boxtel is zondag een motorrijder doordat hij met grote snelheid reed uit de bocht gevlogen en met zijn voertuig tegen een boom beland. De jongeman tegen een boom beland. De jongeman kwam daarbij om het leven. DEN HAAG Bij de landmacht zijn weer twee gevallen van nekkramp te melden. Twee militairen van het eerste depot infanterie uit de lsabellakazerne in Den Bosch lijden aan deze ziekte. Toen ze met bewegingsvrijheid thuis waren, werden ze ziek. Er werd toen nekkramp geconstateerd. Ze werden naar een zie kenhuis gebracht. Beiden zijn 19 jaar In de lsabellakazerne zijn de gebruike lijke maatregelen genomen. De militairen kregen sulfatabletten. Ze doen lichte dienst. Tot en met woensdag zijn ze in de kazerne geconsigneerd en krijgen ze geen avondpermissie. EDE De 12-jarige H. A Resink uit Merkveld is zondag in het Juliana-zie- kenhuis overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hij bij het oversteken van de Zonneoordlaan door een vracht wagen werd aangereden. WAMEL De 50-jarige radiohande laar J. Ch. Lcwiszong is gisteravond met zijn auto op de weg van Wamel naar Oss uit de bocht gevlogen en om het loven gekomen. Van de drie andere inzittenden werden er twee licht en een ernstig ge wond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1