Metaalbedrijf verhoogde pensioenuitkeringen Bekendste Kamerlid Obligatiemarkt leed onder mislukken staatslening KAMER Dankzij opbrengst beleggingen Minima van f 12 en f9 per week Tante vergat t te zeggen.... Buurvrouw verraste onbekend bruidspaar Amsterdam herdacht fehr.-staking Kamervragen Financieel weekoverzicht Aandelen: in mineur 7 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 UTRECHT De bedrijfspen sioenfondsen voor de (kleine) me taalnijverheid en de metaalindus trie hebben hun uitkeringen de laat ste tijd aanzienlijk verhoogd. Voor de gepensioneerde werknemers van de metaalnijverheid is nu het mi nimumpensioen op f 600 per jaar of f 12 per week gekomen en voor de metaalindustrie bedraagt het mi nimum al enige tijd f 468 per jaar of f 9 per week. Om voor uitkering van dit minimum in aanmerking te ko men moeten deze werknemers op het moment van pensionering ten minste tien ij aar aaneengesloten in de betrokken bedrijfstak werkzaam zijn geweest. Voor de metaalnijver heid is hiermee het minimum-be- drijfspensioén met drie gulden per week verhoogd. Bij de metaalnijverheid was de verho ging van de uitkeringen mogelijk tenge volge van bijzonder gunstige opbreng sten van de belegde gelden. In deze bedrijtfsbaik wordt thiams door de werknemers een wekelijikse premie betaald van f 2.35, eveniaJl's door de werkgever. Voor ellke betaalde week in de periode viam 1948 tot 1958 zijn do (Van onze soc.-econ. redactie) uiitkerirngsredhten plus toeslag ver hoogd van 37 cent tot 42 cent per jaar. Voor de periode van 1958 tot 1 april 1964 is dit bedrag gestagen van 51 tot 57 cent en na 1 april 1964 van 57 tot 60 cent. Dit is een verhoging van onge veer 14 pet. Over 40 jaar Aangenomen dat de premiebetaling en de uitkeringen in de toekomst niet ver anderen zou dit betekenen, dat iemannd over 40 jaar in de metaalnijverheid bij pensionering een bedrijfspensioen van circa f 1250 ontvangt boven zijn (even eens thans geldende) AOW-uitkerinig van f 4110 per jaar. In de metaalnijverheid zijn thans on geveer 140.000 man werkzaam. Aan 7500 gepensioneerden wordt een ouderdoms pensioen betaald van in totaal ruim (Van onze correspondent) VENLO Het bruidspaar Gunther Rienkens, 27 jaar oud, en Ria Henckens, 24 jaar oud, uit Over- loon zal zich de eerste nacht van zijn huwelijk nog lang heugen. Het werd namelijk 's morgens vroeg wreed wakker gemaakt door de Venlose politie, omdat een buurvrouw veronderstelde, dat er inbrekers in het huis waren Het bewuste huis was enkele dagen niet bewoond. Mevrouw Jacons, dé.buur vrouw had het toezicht over het huls. Zij had de sleutel gekregen van de Het blijft zacht Deze laatste februaridagen blijven wisselvallig, maar zacht. Er komen zonnige perioden voor, maar zondag is er plaatselijk ook een bui te verwach ten. De temperatuur bedraagt 8 tot 10 graden, zodat er geen kou aan de lucht is. Alleen in noord-Europa blijft het nog vriezen, maar in de meeste landen geeft het februari-afscheid vrij hoge temperaturen. Zondag 27 februari: zon op 7,31; onder 18.15; maan op 10.Q4. onder 1.03. Maandag 28 februari: zon op 7.29, onder 18.17: maan op 10.29, onder 2.21. Maandag 28 februari: eerste kwartier Hoogwater Scheveningen 27 februari: 7.06 vjn.; 19 26 n.m. 28 februari; 7.14 van.; 20.11 n.m AMSTERDAM Op sobere wijze is vrijdagmiddag bij Mari Andriessen's beeld -De Dokwerker" op het J. D. Meyerplein in de voormalige Joden buurt de Februaristaking van 1941 herdacht. Vijfentwintig jaar geleden kwam de Amsterdamse bevolking massaal in verzet tegen de Duitse maatregelen tot weg voeren van Joden. Het werd de wekroep tot actiever georganiseerd verzet tegen de onderdrukker. Een speciaal comité organiseerde nu een gemeenschappelijke en onverdeelde manifestatie. Na een défilé legde burge meester Van Hall als eerste een krans bij het monument, waarop vele volgden. Indrukwekkend was het voorbijgaan van duizenden, oud en jong, uit alle lagen der bevolking, als eerbetoon aan hen, die de moed hadden in staking te gaan, weer. loos als ze waren Monument Vandaag, zaterdag, heeft Amsterdams burgemeester in tuinstad Slotermeer het monument van de beeldhouwer Leo Braat. ter herinnering aan Willem Kraan, overgedragen Kraan was een der eerste initiatiefnemers tot de staking. Kort na de staking arresteerden de Duitsers hem en op 19 november 1942 werd hij ge fusilleerd. De straat, waar het ereteken staat draagt Kraan's naam Ter gelegen heid van de herdenking zijn ook enxele exposities georganiseerd. Burgemeester Van Hall van Am sterdam legde gistermiddag een krans bij het monument De dok werker op het Daniël Meijerplein tijdens de herdenking van de februaristaking 25 jaar geleden. Joh. Zanoli-van Ballaerd om onder meer de bloemen wa ter te kunnen geven. Toen zij gisteren de woning van me vrouw Zanoli binnenkwam, merkte ze tot haar grote schrik, dat iemand ln het huis was. Ook was het vreemd, dait er een auto voor de deur stond. Maar ze vaitte alle moed en ging op onderzoek uit. Op dé slaapkamer trof ze de onbe kende gasten aan. Gillend rende me vrouw Jacobs het huis uit om daarna de poliitie te waarschuwen. De politie wist de vreemde zaak op te lossen. Er was weinig aan de hand. Het bruidspaar had toestemmimg gekregen van mevrouw Zanoli om de nacht ia haar huis door te brengen. Moe Mevrouw Zanoli is de tante van de bruid. Zij was daarom uitgenodigd op de bruilft in Overloon. Toen het feest op een eind liep en iedereen moe was van het feest, stelde tante voor dat het bruids paar een rustige nacht zou hebben. Zij gaf de sleutel van haar woning in Venlo. Tan te zelf zou wel in Overloon overnachten Zo rustig is de nacht nu ook weer niet geworden, want tante had vergeten haar buurvrouw te waarschuwen. Zo ontstond de herrie. Het bruidspaar vertelde wel iswaar een mooi verhaal, maar het duur' de nog wel enige tijd voordat de politie met tante in Overloon had gesproken en vaststond, dat alles precies klopte wat het bruidspaar beweerde. Legerorder bij Stokvis ROTTERDAM Het leger heeft bij R. S. Stokvis en Zonen voor f4 miljoen 1.100 Triumph motorfietsen in speciale legeruitvoering besteld. De motor heeft een bijzondere lucht- filterinstallatie. De luchtaanzuiging ge schiedt namelijk via de tank, waar door de motor door tamelijk diep wa ter kan rijden. De motoren zullen dit jaar gebruiksklaar uit Engeland wor den ingevoerd door de BSA. f 1.500.000. Het weduwenpensioen wordt betaald in 3200 gevallen (f 720.000) en het wezenpensioen in ruim 1100 gevallen (f 110.000). In de metaalindustrie waar ongeveer 130.000 werknemers onder het bedrijfs pensioenfonds vallen, betaalt men een procentuele premie van 2,7 procent (werkgever eveneens 2,7 procent), waartegenover een pensioenrecht staat van een half procent van het loon. Op 1 januari 1963 is hier de totale pen sioenpremie met een procent verhoogd van 4,4 procent tot 5,4 procent om zo de uitkeringen aan de reeds gepensioneerde werknemers iets meer te kunnen aan passen bij de prijsstijging en de toegeno men welvaart. Deze één procent heeft voor de betrokken werknemers geen ver ruiming van de pensioenrechten meege bracht boven de half procent van het loon; de premiestijging wordt hier vla een soort omslagstelsel rechtstreeks aan de gepensioneerden toegekend. Weduwen en wezen Roekeloos varen: hoge boete geëist AMSTERDAM De officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, eiste vrij dag een boete van 250 of twee weken tegen de 19-jarige schipper G. K. uit Rotterdam, wegens „hoogst roekeloos K. kwam met het motorschip Hen- drika op 10 augustus 1965 op het Amster dam-Rijnkanaal in aanvaring met een door de sleepboot Newa getrokken zeil boot Volgens de president van de recht bank was de schipper geirriteerd doordat de sleepboot hem inhaalde en was hij niet op de voorgeschreven afstand ge- Na de opvaring zonk de zeilboot, waar door de opvarenden, de 19-jarige student uit Utrecht S. Hiemstra en zijn vriend G. Baarsma, in levensgevaar kwamen De sleepboot pikte beide jongelui op, de Hendrika voer door. De officier vroeg vrijspraak voor het ook tengelastegelegde nalaten van hulpverlening, omdat de ver plichting hiertoe alleen blijkt te gelden Uitspraak 11 maart. DEN HAAG Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine Cpac.) heeft minister-president Cals geantwoord, dat nooit is gevraagd om in het Anne-Frankhuis een politie post te vestigen. Het Tweede-Kamerlid Van Urk (soc.) heeft de staatssecretaris van finan ciën en minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de regering van plan is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personele belasting van 1950 in te dienen. Dit als aanpassing van die belasting aan de huurverhoging om per jaar (na tien aaneengesloten dienst-1voorkomen dat de druk van de perso- jaren of meer) zijn hier ook de weduwen- - mm en wezenpensioenen verbeterd. De pen sioenrechten per betaalde weekpremie zijn over de periode van 1947 tot 1060, toen nog geen procentuele premie werd betaald, over de hele linie opgetrokken tot 37,5 cent per jaar. Aangenomen, dat die premiebetaling en de pensioemiitikeónigen in de toe komst niet zouden veranderen betekent de 2,7 «procent premdebetaling door de huidige werknemers, dait zij na 40 dienstjaren in de metaalindustrie een bedrijfspensioen van ciirca f 1500 ont vangen boven de (thans eveneens geldende) f 4110 AOW-uitkening per Beambten De beambten in de metaalindustrie be talen een iets hogere premie, namelijk 3 procent. Voor hen ligt het minimum pensioen ook iets hoger, op f 600 per jaar. Het pensioenfonds voor de metaalin dustrie telt thans ongeveer 15.000 gepen sioneerde handarbeiders met een totale uitkering aan ouderdomspensioen van on geveer f 5 miljoen. Het aantal gevallen van weduwen- en wezenpensioen be draagt resp. 6200 en 2600 met uitkerings bedragen per jaar van circa f 1.400.000. en f 210.000. Voor de beambten wordt in ruim 200 ge vallen pensioenuitkering betaald. nele belasting alleen tengevolge van de verhoging van de huren zal worden ver zwaard. Het Tweede-Kamerlid Van Hogen- dorp (soc.) heeft de staatssecretaris van sociale zaken gevraagd of deze onlangs heeft gezegd: „De Turken werken hier om geld te verdienen, waarmee ze thuis een tweede vrouw kunnen kopen". Premie kerkenbouw DEN HAAG De commissie van ad vies voor de kerkenbouw heeft van 17 februari 1964 tot eind 1965 532 premie- aanvragen voor kerkenbouw ontvangen, waarvan 406 gunstig en 70 afwijzend ad vies ontvingen. In behandeling zijn 56 aanvragen. Van deze aanvragen hadden 204 betrekking op rooms-katholieke, 111 Nederlands Hervormde, 97 gereformeer de kerken en 120 andere. Hierop werd resp. 147, 97, 71 en 91 maal gunstig ge adviseerd. Op advies der commissie is f 41.32 miljoen aan premies voorlopig vastgesteld. De toegezegde voorschotten bedroegen f 33,06 min. waarop eind 1965 f 31,03 min was uitbetaald. Van de 70 afwijzende adviezen hadden 36 betrek king op vervanging en 7 op uitbreidin gen. de rest op overneming, verbouwing en gebouwen, die niet als kerkgebouwen vielen aan te merken. bracht ons vorige week even aan het schrikken. In de t.v.-rubriek „Boeren, Burgers en Buitenlui" ver telde hij. dat bij de jonge kiezers boer Koekoek het meest populaire Kamerlid is. Een NIPO-enquéte, op speciaal verzoek van de NCRV ge houden. had dat uitgewezen. Nu ligt die enquête voor ons en gelukkig blijkt daaruit, dat Koekoek voor de jongeren niet het populairste, maar het bekéndste Kamerlid is. Het ver schil is duidelijk. Wie morgen de Westerkerk in brand steekt, kan op algemene bekendheid rekenen, maar zal zich slechts bij een uiterst klein deel van de bevolking popu lair maken. Niemand hoeft dan ook te vrezen, dat de 870.000 jonge kiezers die volgende maand voor het eerst hun stem zullen uitbrengen, voor onge veer de helft Koekoek-fans zullen blijken te zijn, gesteld al dat popu- AMSTERDAM De mislukking van de jongste staatslening en de aankondiging van een emissie van honderd miljoen 6Vz obligaties Kon. Hoogovens tegen 99 procent hebben de obligatiemarkt deze week geen goed gedaan. Men heeft terecht de gevolgtrekking gemaakt, dat de rente in ons land door de krapte op de kapitaalmarkt nog stijgend is en voorlopig een ontspanning niet in Opmerkelijk was de mededeling van de directie der Kon. Hoogovens, dat de nieuwe lening bedoeld is voor het om bruggen van het financieringstekort de loop van een periode van zes jaren. Hieruit volgt, dat men het zekere voor het onzekere neemt en reeds nu de fi nanciering der uitbreidingen veilig stelt, omdat men klaarblijkelijk rekening houdt met de ernstige mogelijkheid van eer voortduren dep kapitaalschaarste vooi langere tijd. In het jaarverslag van dc Ned Middenstandsbank heeft men de op merking gemaakt, dat de oorzaken der sterke stijging van het renteniveau voor al te zoeken zijn in de Amerikaanse maatregelen ter vermindering van het tekort op de betalingsbalans, waardoor een bijdrage werd geleverd aan de al gemene verkrapping van de Europese kapitaalmarkten, terwijl daarnaast ook de toegenomen binnenlandse kapitaal- vraag het rentepeil omhoog stuwde. De schaarste aan kapitaal is er de oor zaak van, dat op hoog niveau gesproken wordt over een regulering pp de onder handse kapitaalmarkt door de overheid. Dat zou neerkomen op een distributie stelsel voor nieuwe emissies. Reeds be staat de gewoonte om overleg te plegen met de Ned. Bank over het uitbrengen van nieuwe publieke emissies, maar in Den Haag overweegt men ernstig om een straffer systeem in te voeren in de vorm van een regulatie. Op de jaarvergadering van de Am- robank werd van de bestuurstafel op gemerkt, dat ,.bij invoering van prio riteiten op dit gebied zulks een econo mische ordening zou betekenen''. Dan zou de overheid op centraal niveau gaan uitmaken, welke investeringen wel en welke niet verricht zouden mo gen worden. Op die manier zou het bedrijfsleven in een eng keurslijf worden gewron gen en zou een stuk ondernemersbe- leid verloren gaan. In ieder geval is het wel duidelijk, dat het bovenstaande niet wijst op een snel voorbij gaan van de huidige ka pitaalschaarste. Naar liet ons voorkomt werkt de hoge rentevoet en de beperkte voor raad liquide middelen als een hals doek, die erg strak aangetrokken wordt. Blijft men trekken, dan krijgt het slachtoffer het benauwd. In mineur Op de aandelenmarkt was de stemming overwegend in mineur. De hogere rente voet heeft ook een schadelijke invloed op het koerspeil van aandelen. Verder was Wallstreet lager deze week en aanbod interna'ionals. met name Kon. Olie. bedierf de stemmine hier nog ver der. Aangekondigd is, dat de directie van ons olieconcern op 9 maart a.s. de cijfers over 1965 zal verstrekken, terwijl tegelijkertijd het slotdividend zal worden bekend gemaakt. Het fonds kwam van f 161 op f 155.80, maar we menen niet, dat er verband bestaat tussen de aankon diging en de koersdaling. De voorlopige cijfers van het Unilever- concern zijn deze week uitgekomen. Het vierde kwartaal heeft, zoals wij reeds verwacht hebben, een verdere lichte da ling in de resultaten veroorzaakt. Op margarine en wasmiddelen wordt minder verdiend de laatste tijd, maar op levens middelen en toiletartikelen meer. Over het hele jaar 1965 steeg de winst met circa twee procent. De netto winst bedroeg f 647 miljoen tegen f 635 miljoen in 1964. Er wordt een slotdividend van f 1.69 por nom. f 20 aandeel uitgekeerd, zodat de totale uitkering over 1965 op f 4.22 komt tegen f 4,18 over 1964 Niet hoog De koers7 winstverhouding komt bij Unilever uil op 1 op 11, bepaald niet hoog voor een der,gelijk internationaal fonds. Maar deze week gdnig er noig wat van de koers af en kwam het aandeel van f 112,70 op f 110,40. Philips gaat de samenwerking met In doheem verdiepen, al is er geen sprake van een fusie. Maar wat niet is, kan nog komen. De aand. Philips werden uit Ame rika aangeboden waarom nu weer zo. dan weer anders kan men niet bijhouden én daardoor verloor dit fonds f 3, Het viel mee, dat het bestuur der Aig. Kunstzijde Unie een onveranderd divi dend van 18 procent over 1965 heeft voor gesteld, terwijl het aandelenkapitaal door de 10 procent bonus van vorig jaar is uit gebreid. Ditmaal is de uitkering uitslui tend contact. Afstoten Rijnstaal le Arnhem gaat een deed van het bedirijf afstoten en inmiddels is een groep werknemers ontslagen. Per 31 jan. 1966 was er een bedrijfs verlies geleden van circa f 3 miljoen. Het is duidelijk, dat de positie van dit béd-rijf precair is «geworden en het zou gezien de moeilijkheden, welke onver mijdelijk met d«e financiering zijn ont staan, bezwaarlijk zijn om de zaïken voont tc zetten, als er niot hulp van buiten zou komen. Het schijnt, dat dc Hoogovens wel belangstelling voor het bedrijf-gedeeltelijk heeft. De koers van de aand. Rijnstaal daalde van 72 op 64, maar op verwachting va«n een overname steeg de koers later tot bij na 70 procent. Het rijtje bedrijven, dat in nood komt, is weer groter geworden en wij ver wachten dit jaar meer dergelijke berich- n van marginale ondernemingen Zwan?nberg-Organon heeft een hoger dividend voorgesteld over 1965 en wel Volgens de enquête is de sympa thie van de jongeren voor de Boe renpartij trouwens gedaald van 3,5 pet (vorig jaar) tot 2,5 pet (begin dit jaar). Het katholieke weekblad „De Nieuwe Linie" is blijkbaar op de slordige conclusie van Houwaart afgegaan toen het deze week schreef, dat de jeugd Koekoek ..bo ven op het erepodium" heeft gezet. W/7AARAAN HET opperhoofd der vrije boeren z'n overgrote be kendheid te danken heeft, laat zich gemakkelijk raden. Hij trekt meer dan wie ook de aandacht omdat hij meer dan wie ook uit de toon valt. Dat geldt zowel voor z'n extremis tische doelstellingen als voor z'n persoonlijke verschijning en optre den. Hij heeft de wind van de (overigens negatieve) publiciteit mee. omdat in ons brave en ietwat verambtelijkte politieke wereldje alLes wat de regelmaat doorbreekt al gauw „hot news" is. Koekoek zorgt voor incidenten en daarmee haalt hij vaak sneller de voorpagina dan de knapste speech van het knapste Kamerlid. Eigenlijk is z'n hele optreden één groot incident. Aan de „zakelijke" merites van z'n „betogen" verspillen gelukkig steeds minder dagbladen hun kost bare ruimte. Geen A.R. TTOE DAN ook. Koekoek voert de lijst van de tien bekendste Kamerleden aan met 48 pet. Dat is 32 pet meer dan nummer 2: de libe- twee weken geleden was er een naar het oude antirevolutionaire hart. Ze viel zichtbaar en hoorbaar beter dan het inflatie-verhaal van Roolvink. dat tal van depuUten boven de pet ging. Roolvink's grap je over „de calvinistische interna tionale" („Hoe zalig is het volk..." en wat daar verder volgt in Psalm 89) deed bovendien enkele vergrijs de hoofden afkeurend schudden- Nee. dc AR-fractieleider had z'n dag niet. Biesheuvel was tegen do verwachtingen in dé centrale figuur op deze wapenschouw, 't Leek alsof ze daar in Tivoli plotseling besef ten dat het bij de komende verkie zingen niet zal gaan om het vast houden van de oudere generatie, maar om de gunst van de jonge kiezers. TN HET gevecht om die gunst is de A de grotere bekendheid van Bies heuvel een doeltreffender wapen dan de gelijkenis van Roolvink met wijlen Schouten. Biesheuvel weet dat. maar hij speelde in Tivoli niet doelbewust op de jeugd. Nee, vooral op de oudere anti's en daarmee sloeg hij twee vliegen in één klap. De jongeren had hij al. de ouderen kreeg hij. Z'n papieren voor het lijsttrekkerschap staan nu hoog ge noteerd. Hij kan ze nog doen stijgen als hij er in het kabinet een fijne beslissing over de melkprijs weet door te drukken. Een prijs van bij voorbeeld 33,5 cent zou duizenden boeren van Koekoek-neigingen kunnen genezen en naar de AR kunnen lokken. Weliswaar kost dat de consument honderd miljoen, wat een half puntje in de kosten van rale mevr. Van Someren-Downer, die haar bekendheid vermoedelijk dankt aan haar veelgefotografeerde baby en haar anti-zuilen-fanatisme. Nummer 3 is freule Wttewaall van Stoetwegen (15 pet), die gevolgd wordt door Nederhorst (12). Beer- nink (12). Bakker (11). Geertsema (10). Schmelzer (10), Toxoneus (8) en Harmsen (7). Opvallend is. dat in dit rijtje een AR-Kamerlid ontbreekt. Van de 967 geënquêteerde jongeren wist alleen 4 pet Roolvink en 3 pet Zijl stra te noemen. Geen resultaat om over naar (Berg)huis te schrijven. Roolvink heeft het laatst? jaar an ders wel publiciteit gekregen. En Zijlstra met z'n vermaarde Eerste- Kamerverhaal over de conjunctuur ook. Kennelijk leidt populariteit niet altijd tot bekendheid, net zomin als bekendheid tot populari teit. Wel impliceert populariteit na tuurlijk bekendheid. Voor de ARP is er dus alle reden de wenkbrau wen te fronsen. il/TAAR ER is een pleister op de wonde. In het rijtje van de acht bekendste ministers neemt de a.r. mr. Barend Biesheuvel met 41 pet een prachtige vierde plaats in; na Luns. Cals en Vondeling, maar vóór volksvriend no. 1 Bogaers en wet- tenbouwer Veldkamp. De laatste haalt ondanks z'n spreekwoordelijk gevoel voor publiciteit nauwelijks de 14 pet Biesheuvel's succes is te opmerkelijker, omdat hij de enige mannelijke landspoliticus is, die meer bekendheid geniet bij de jon ge vrouwen (42 pet) dan bij de jonge mannen (40 pet). Die bekend heid heeft wel degelijk wat mei populariteit te maken. Ze onthult de betekenis van „sex" in de poli tiek. „Mooie Barend", zoals De Volkskrant Biesheuvel deze week noemde, spreekt de vrouwen aan en in een maatschappij die duide lijk aan het feminiseren is, kan zelfs een oude beginselpartij als ''e ARP zich niet meer veroorloven zo'n electoraal buitenkansje onbenut te laten. steken, hoogstens een beetje hardop denken. En dan denken we. dat de ARP-leiding met de NIPO-enquête in de hand weieens meer brood zou kunnen zien in Biesheuvel als alge meen lijsttrekker voor 1967 dan in Roolvink. Tussen die twee zal de strijd in ieder geval gaan. Naar een collectief lijsttrekkerschap (in 1963 deed Smallenbroek nog met die an dere twee mee) wil niemand meer terug. Een half jaar geleden nog was het een uitgemaakte zaak, dat Roolvink de grote man bij de Kamerverkiezingen van volgend jaar zou worden. De oudere anti revolutionairen beluisterden in hem „de mokerstem van Schouten" en dat was al voldoende om elke potentiële tegenkandidaat gewoon te vergeten. Roolvink vergrootte zijn gezag door knap taktisch spel tijdens de Kamerdebatten over het program-Vondeling. Biesheuvel leek nergens meer. Tenieirekoiiien \TAAR BIESHEUVEL is terugge komen. Zijn „opwekkende rede" op de Deputatenvergadering van levensonderhoud scheelt, maar een kniesoor die daarop let. Alleen Den Uyl zal er last van hebben. Bies heuvel politiek alleen maar voor deel. Roo 1 v i 11 k - Koe koek middelen moeten gebruiken dan bv. tv.-debatten met Koekoek. Dat is vorige week geen succes geworden. Roolvink had er nooit aan mr# en beginnen. Zeker, wat hij zei s/^eed van a tot z hout. maar van Koekoek kan je alleen winnen als je 'm met z'n eigen wapens bestrijdt. Anders kan je 'm beter negeren. Roolvink nam 'm serieus en toen was de mo gelijkheid van een evidente over winning bij voorbaat verkeken. Want met Koekoek valt eenvou dig niet serieus te discussiëren. Wie dat probeert, bewijst hem veel te veel eer. Koekoek houdt er z'n eigen abominabele „logica" op na, waarop niemand enig vat krijgt Zodoende „wint" hij altijd. Als je 'm zoals Roolvink dJeed erop wijst, dat de wereldmarktprijs voor melk 20 cent bedraagt, krijg je ten antwoord: „Bewijs dat maar eens", 't Is of je wordt uitgedaagd te be wijzen dat Rotterdam aan de Maas ligt. Roolvink's fractiegenoot Elffe- rich heeft nu schriftelijk aan Bies heuvel gevraagd wat de wereld marktprijs precies is. Het antwoord zal zijn: 20 cent. Maar aangezien Biesheuvel óók AR is, ligt Koekoek's repliek voor de hand: „Doorgestoken kaart". En helaas zullen weer duizenden denken dat hij gelijk heeft. Niets is zo bedrie- gelijk als boerenbedrog. De freule en Claus gen van de CHU hebben in het laat ste VN-nummer vijf kolom volge- babbeld over „het" huwelijk. De freule blijkt wég van Claus. „Hij is een zegen voor het land. en een zegen voor hóar". Bibeb: „U bent helemaal ver tederd. wat is er gebeurd, is me neer von Amsberg een handenkus- ser. net als minister Luns? Freule: „Oh nee. daar moet ik niets van hebben. Nee, maar ik zal je wel vertellen wat er laatst is gebeurd. Hij kwam in zijn auto langs het Noordeinde en ik stak net over. Daar stopt hij midden in het verkeer, wat helemaal niet mag, hij springt eruit, gaat staan praten op de weg. En toen we later in de auto zaten zei hij: „Ja, dat was levensgevaarlijk". In prachtig Hol lands. Er waren heren die heel diep groetten en dames die verzaligd keken. Zo van: „Oh. dat was Claus, die bracht de freule naar de Ka mer". Ik dacht nog, waar blijven ze nou met die haat in Nederland?" TVONSENS" VINDT de freule de mening, dat ons volk republi keins is. „Als je eens wist hoe aar dig de comirrvunisüen over koningin Juliana spreken. Laatst zei een communistische afgevaardigde: ..Freule, wat had de Koningin aan. Wat voor japon Dat is het enige wat m'n vrouw vraagt als ik thuis kom". Ik zei: ..Ze was in het grijs blauw". „Oh, wat vind ik dat enig". van f 3,50 tegen vorig jaar f 3. Des ondanks kwam de koers van het fonds door de algemene stemming op de beurs, op f 177,50 (v.w. f 179,80). De Kon. Jav China Paketvaart Mij heeft 12 procent dividend aangekondigd tegen 11 procent over 1964. Hieruit blijkt wel, dat niet alle scheepvaartondernemingcn slechter gevaren hebben. De Kon, Ned. Stoomboot Mij steekt wel schril af bij de anderen, zoals De Japlijn. De koers der aand. van laatstgenoemde onderneming veranderde deze weck vrijwel niet. Onberoerd Dc veranderingen in Indonesië, welke president Soekarno heeft afgekondigd, hebben cultuurwaarden onberoerd ge laten. Thans gaat prof. Tinbergen ad vies uitbrengen over de sanering der economie van het land. een vererende opdracht ongetwijfeld voor Nederland, jocn. maar uiteindelijk zal het gaan over de vraag, of men ginds bereid is om de tering naar de nering te zetten. Holt men voort op de weg der Inflatie, dan helpt geen enkel goed advies. De aand. Expl. Mij „Scheveningen" zijn deze week wat verder ingezakt en wel van 205 tot 199 procent. Het wachten is nu weer op dc cijfers over 1965 en dc publikatie van het verwisselingsaanbod. De onroerende goederen maatschappij Dc Wereldhaven daalde verder van 385 tot 380 procent. De obligatiemarkt lag flauw en de jongste staatslening daalde tijdelijk tot 97.75 procent, bij een uitgiftckocrs van 99,5 procent. Naast dc Gas Unie wordt ook hot DAF-concern als een mo gelijke kandidaat voor oen nieuwe emis sie genoemd. De Meelfabrieken der Ned. Bakkerij lanceren een 6.25 procent con verteerbare obligatielening t 10 mil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7