Lach eens in de spiegel van Van Oyen Weekagenda Voor bruiloften en partijen niet thuis MH'Vl'F. tEIDSZ COURA'CT Z.4TEBDAC 36 FEBRUARI 19159 Zaterdag Breeatraat 85._2.3Q uur: Jaarvergadering Ned. Vereniging van Tweelingen. De Ruil..8.30'uur: Café Chnutant me' Bob in 't Hout en Watze Tiesema Schouwburg, 8 uur: Litter»* Sacrum met „Reiziger zonder bagage" van Jean Anouilh. In den Moriaen 8 uur: carnavalsfeest Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Kunst en Genoegen ('smiddag! generale repetitie, die tegen een laag entreegeli toegankelijk is). LISSE St. Agathakerk, 8.15 uui orgelbespeling Feike Asma. Den Haag Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Vraag me niets" Mont 'dOr, 9 uur: Shaffy-Cnantant Poppentheaters- Guido van Deth Nas eau Dillenburgstraat 8. 2.30 uur: „Singo en de sneeuwfant"; Frank Konman. Ga lileïstraat 2a, 2.30 uur: besloten voorstel - Maandag De Doelen. Rapenburg 2, 8 uur; ama teurfotografen, derde en laatste ronde xwatr-wit Schouwburg. 8 uur: abbonnementsvoor- etelling, Nieuw Rott. Toneel met ,Een jaar voor iedere roos". Oude Singel 236, 8 uur; Chr. Besturen bond, onderwerp „Huisvesting". Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor Al len. Carmencita viool en Istvan Hadju Breestraat 35. 8 uur; ledenvergadering afd. Leiden Ned. Reisvereniging. Zomerzorg, Statonsweg 35a, 8 uur; kynologenver. Rijnland, over honden en Scheveningcn: Kursaal, 8 uur: Opera- relschap Forum met Don Pasquale. Scheveningcn: Oude Kerk, 8.15 uur; Residentie-vrouwenkoor, m.m.v. Resi- dentiekamerorkest en mezzo-ali Dinsdag Schouiwlburg, 8 uur: abonnementsvoor- «telling. Nieuw Rott. Toneel met „Een jaar voor iedere roos". Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecerttrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfond* Ned. Gemeenten. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-Orkest. Lakenhal, 8 uur: recitel Hans Verkade (blokfluit) en Verdien van der Vegt- Daanje (clavecimbel), ter gelegenheid opening tentoonstelling litho's van Oskar Kokoschka. Doelenzaal, 8 uur: cabaretavond Wel zijnszorg Militairen Den Haag: Schouwburg. 8.15 uur: to neelgroep Centrum met ..De thuiskomst" Woensdag Stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting sociaal raadsman. Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Den Haag: Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Danstheater, ook voor K. en O. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Resi dentie-Orkest. met pianist Donderdag Den Burcht. 7 tot 11 uur nam.: Note- boom-schaakwedstrijd. Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, voorlich ting over de aardappel Lakenhal, 8 uur: concert Leids Toon kunstorkest. Schouwburg. 8 uur: K. en O. en L. J. A„ De Nieuwe Komedie met ..Romulus de Grote". Raadzaal stadhuis. 2 uur: :nstallati» Leidse Studentenraad. Den Haag: Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Cactusbloem" Den Haag: Rolzaal. 8 15 uur: kamermu ziek door leden van Residentie-Orkest. Vrijdag Den Burcht. 7 tot 11 uur nam.: Note- boom-sohaaktoernooi. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 tot 10 jut: ruilbeurs voor verzamelaars. Zuiderkerk. 8 uur: concert Toonkunst- Janvossensteeg 54 8.30 uur nam.: De Ruif café chantant, Rapenburg 10. 8 uur: jongerensociëteit *t Venster. Rehoboth-rechtbank. Den Haag; Sohouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Droom van een midzomernacht". Den Haag: Rolzaal. 8.15 uur: Marie Th. Fourneau, piano Vrijdag Schouwburg. 2 uur: toneeic'ub vrou welijke studenten, opvoering van ..Pa» goed op Arnélie" Zaterdag Den Burcht. 3 tot 7 uur: Noteboom- •chaaktoernooi. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen met „Angst om de liefde' Janvossensteeg 59. 8.30 uur nam.; De Ruif. café chantant Maranathakerk. L. Morsweg: filmavond jongerensociëteiten. Den Haag: Schouwburg. 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Lessen in las- Scheveningcn: Kurzaal. 8.15 uur. Re- «identie-Orkest. met violist. Zondag (6 maart) Rapenburg 10. 8 uur: jongerensociëteit De Spil. Tentoonstellingen Lakenhal: WhoT van Oskar Kokoschka uit de jaren 1953 tot 196». van maart tot 18 april. Een dokter nodig" LEIDEN: Dokter Schaeiei Rynsbur 11 tel 50481: dokte: e-r.oet VOORSCHOTEN Ze Hebben een paar weken geleden nogal aardige dingen tegen hem gezegd toen hij zijn zilveren jubileum vierde. En omdat een machinist van een watertoren een even machtige als unieke figuur is machtig omdat hij door één kraan dicht te draaien een hele gemeen te „droog" kan zetten en uniek omdat zelfs een grote gemeente als Voorschoten er maar één heeft ben ik eens een praatje gaan ma ken met de heer W. Westerhuis (54). Hoe vriendelijk en vlijtig deze in het Overijsselse Avereest ge boren watertorenmachinist ook is, een praatje over hemzelf kon er nauwelijks af. Hij is meer een man van de daad dan van het woord. Zijn opgewekte vrouw weet echter wel hoe zij in zulke gevallen het ijs moet doen bre ken. Ik weet het nu ook. Je gaat gewoon over ijs en ijzel praten en dan laat de zilveren machinist je al gauw zien met welke proble men hij 's winters alzo te worste len heeft om de watervoorziening van zijn gemeente op peil te hou den. Buiten de toren lopen lange staaldraden, die met de schakeling van de pompen zijn verbonden. Zet die kabels goed in de ijzel ev de hele boel loopt fout. HOE een Overijsselaar naar Voorschoten komt, om daar machinist op een watertoren te worden, is voor de heer Wester huis een kort verhaal: „Waar 't meeste te verdienen is, daar ga je naar toe. Vóór de oorlog heb ik op de golfbanen iti Wassenaar ge zeten, eerst om ze te helpen aan leggen. daarna om ze te onderhou den en ten slotte kwam ik in de Watertorenmachinist W. Westerhuis, die pas zyn zilveren jubi leum vierde, is een machtig man. Hier ziet u hem naast de 32 me ter hoge toren bezig by de filtervakken. Door één kraaq^dicht te draaien, kan hü heel Voorschoten zonder water zetten. oorlog als grondwerker in dienst van de gemeente Voowchoten. Later kwam ik bij ae Plantsoe nendienst en dat komt me hier nog goed van pas, want als ze van deze dienst hier ooit eens mogen komen kijken op het terrein of er nog wat te doen is heggen snoeien of zo dan kunnen ze gelijk weer teruggaan. Toen meneer Mooten hier nog machinist was op de toren, hielp ik hem vaak met filters schoon maken. Dat is elke week prijs. Na derhand volgde ik hem op toen hij met pens>oen ging. Ik heb het van de praktijk ge leerd. Een ander moet het „van 't hoek" doen en die weet ook niet alles. Regelmatig moet ik de ne gen bronputten hier in de omge ving controleren en bijstellen als het zoutgehalte te hoog wordt. Die bronnen halen het water van veertig meter diepte. Nou, en dan heb je natuurlijk de filterkelders, die je schoon moet houden en de machinekamer. Ook moet je steeds het terrein controleren of alles in orde is. En nu en dan ga je naar boven in de toren. Die is maar 32 meter hoog maar er zijn d'r zat, die er niet op durven. De buitentrappen gaan steil omhoog. De meeste storingen kan je zelf wel verhelpen maar als de elek triciteit uitvalt, sta ik stil, hele maal stil. Nu hebben we tegen woordig er wel water van Leiden bij. U moet niet vergetenu dit be drijf is gebaseerd op 5500 inwo ners en het is nooit uitgebreid. Nu Leiden ook een deel voor z'n re kening neemt, hebben we meestal genoeg druk. 4LLEEN s zomers bellen ze nog wel eens, vooral bovenbewo ners. Zeg, kun je nog een beetje missen?, is het dan. Je probeert dan wat meer druk te geven maar zodra alle mensen hun tuinen gaan sproeien is het weer fout. In het reservoir boven in de toren kan 60 m3 water maar 's zomers staat het soms helemaal leeg. Per dag draaien we er altijd nog zo'n 600 m3 door en daar doet Leiden nog een dikke duizend „kuub" bij. Als er brand is, maar dat gebeurt hier gelukkig niet vaak, bellen ze ook om meer druk. Wilt u het bedrijf nog even zien?" De machinekamer ziet er uit als een nieuw laboratorium, zo zin delijk en zo netjes in de verf. Ook buiten is alles opvallend proper, tot de grasmat toe. „Dat moet wel," reageert machinist Wester huis als ik iets zeg over de orde en netheid. „Ongedierte moeten we hier weghoudenanders zou het water besmet kunnen raken". Voordat ik wegga, laat machi nist Westerhuis me nog zijn pas gekoohte auto zien, die hij iedere keer met een heel ingewikkelde manoeuvre achter de schutting in zijn schuur weet te krijgen. dokter Postel. Witte Singel 69. tel. 23089" dokter Sastrowijoto. Toscaninilaan 18 iel 34779. Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen- Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7- lel. 23553 Op zaterdag 26 februari is in Leiden s morgens van 8 tot 12 uur, vi.or spoed eisende gevallen bovendien geopend: apotheek Van Driesum. Mare 110. te) 20406. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breer' Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Zuider-apotheek De dienst van apotheek Voorschoten wordt op zondag 27 februari van 's-mor- gens 8 uur tot s avonds 22 uur W3aree nomen door de Zuider-apotheek De Oegstgeester apotheek is geopend Films Camera (2.30. 7 en 9.15 u): Gods geu zen (14 jr). Lido (2.30. 7 en 9.15 u): Ipcress. streng geheim (18 jr). Luxor (2.30, 7 en 9.15 u): Op een mooie zomermorgen (18 jr): woensd Dodend rendez-vous (18 jr). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 u): Dr. No (18 jr). Studio (2.30. 7 en 9.15 u): Huwelijk in Italiaanse stijl (18 jr). Trianon (2.30. 7 en 9.15 u): Sound ol Music (a.l.). Tentoonstellingen Academiegebouw schildeken goua ches en tekeningen van Edouart Arthui (Geneve). 26 jan —28 febr —gelijks van 9—18 uur Boerhaavezalen - Van 3 febr al de nele maano tentoonstel ing beroepen, en studievoorlichting: overdag --enolenbe- zoek. maanaag- woensdag -o vrijdag avond van naü acht tot negen uur voor ouders en ouderen (mei rondleiding) De Lakenhal tentoonstelling van 25 ge. selecteerde schilderijen uil de inzending voor de Wedgwood-oriis van 11 febr tot maart lanvossensteeg 59. poppen en wand- Kleden van May Hobün-Roth (van 19 febr.12 maart). Botsing op Haagweg LEIDEN Gisteravond omstreeks half tien zijn op het fietspad langs de Haagweg, waarschijnlijk door de hevige wind en de striemende regen, een wielvijdster en een bromfietser tegen elkaar gebotst. Beiden reden m de riohtimg Voorschoten. De 17-jarige mej. H. van Rooijen uit Voorscholen kreeg onder meer een diepe vlees wond aan het linker onderbeen en een hoofdwond. De E.H.D. bracht haar naar het ziekenhuis. Haar fiets werd zwaar beschadigd; de brom fiets slechts licht. De bromfietser klaagde over pijn in het hoofd. Freek Sachs terug LEIDEN Freek Sachs hoopt op dinsdag 22 maart in de foyer van de Gehoorzaal zijn artistieke come-back te maken. Hij is geruime tijd uitge schakeld geweest wegens een keel aandoening. Op 22 maart biedt hij de première van zijn kleinkunst-recital 1966. De pianobegeleiing zal in han den zijn van Charles Gebhardt. De avond staat onder auspiciën van de leerlingenvereniging VLAK der Leid- se christelijke kweekschool, aan wel ke school Freek Sachs als tweede lo gopedist is verbonden Bridgeclub De Sleutels LEIDEN Huishoudelijke viertallencom petitie van de bridgeclub ..De Sleutels" Uitslagen van de 8e ronde: Bloemhof!—Tan ft—(34—60). v d Steen—De Vrind 0-6 (46—81). v d Burg-v Weizen 0-6 (64—103). De Vries -Klinkenberg 1-5 (50-91Harloff-Vrijen- hoek 06 (47—91). Koningen—Derogee 42 (6457). Seller—v Kempen 51 f55—36). FOD- peKoornwinden 51 (7114). Groep A: 1 v Weizen 38: 2 Tan 37; 3 Klin kenberg 35: 4 De Vrind 34; 5 Vrijenhoek 26; 6 Harlof 1 18: 7 v d Steen 17; 8 v d Burg 14: 9 De Vries to Bloemhoff 10. Groep B: 1 Selier 37: 2 Derogee 30: 3 Foppc 28: 4 v Kempen 26; 5 Koningen 17; 6 Koorn winden 6. gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Geslaagden voor handenarbeid LEIDEN Het examen handenar beid A voor het landelijk diploma ..Creatieve Handvaardigheid voor Jeugdleiding' werd afgelegd door 15 Leidse cursisten, die waren opgeleid in een cursus van de Stichting Leidse Jeugd-Actie door de heren A. Labor- dus en B. Rosdorff. Allen slaagden. De namen van de geslaagden zijn: de dames M A C de Jong. CAM Wol vers. M C M G Versteegen. G de Groot-Giliam, A E M de Koninck. D W van Niekerk. EJMvd Valk. G Oost, zuster Imelda Zuiderwijk. zuster Fran- cisca M. Vermeulen. D Durieux. L Ju. E Ouwerkerk en C P C M Sikking en de heer K Gans. De diploma's zijn uitgereikt door de voorzitter van de examencommissie, de heer H. Steenhof. KVC-dames verloreu f van Blokkeer-teani LEIDEN De overgangsklassewed strijd KVCBlokkeer (dames) In de sporthal aan de Morssingel is gister avond in een (zoveelste) nederlaag voor de Katwijkse dames geëindigd (2—3). Krijna RavensbengenSchaap wa« vervangen door Attie Schaap, wat wel even moest wennen. Toch veran derden Hararoie Schaap, c.s. een 6—14 achterstand nog in een 16—14 set- wiinst. Blokkeer sloeg zich in de vol gende bwee sets edhter naar 1015 en 1115 toe, maar in de vier de set kwam KVC terug (15—8). De keiharde bovenihanrise services van Blokkeer torpedeerde in de vijf de set de Katwijkse ploeg eahter (2 15). Hervormde Gemeente beroept ds. Kalmijn j te R'dam-Charlois LEIDEN De Leidse Hervormde Gemeente heeft gisteravond in de va cature van ds. D. J. Vossers, die met emeritaat ging, een beroep uit gebracht op ds. W. M. Kalmijn te Rotterdam-Zuid. Als ds. Kalmijn dit beroep aan neemt, gaat hij werken in de wijk- gemeente Vredeskerk. Er is reeds een woning aan de Van der Brandeler- kade beschikbaar. Ds. Kalmijn, die in 1922 is gebo ren, werd in 1947 hulppredikant in Utrecht. Op 7 september van dat jaar werd hij te Geertruidenberg be vestigd. Sedert januari 1954 Staat ds. Kalmijn in Rotterdam-Charlois. Een cabaretier met gevoel voor theater - wat het dan ook is (Van een onzer redacteuren LEIDEN Cees van Oyen (29) over Toon Hermans: „Neem nou zo'n liedje als Sien, laat 's zien. Wat is dat nou voor tekst, hè. Maar kijk eens wat hij ervan maakt dat is toch geweldig. De tekst is ook niet belangrijke Het gaat erom hoe je iets brengt. Een cabaretier moet over drie eigenschappen be schikken: hij moet talent hebben, vakbekwaamheid, hij moet liefde voor zijn werk hebben en gevoel voor theater. Wat dat laatste nou precies is ja, ik weet niet hoe ik dat moet zeggen, het is een ge voelsmatige aangelegenheid eigen lijk". Dat ondefinieerbare gevoel voor theater bracht de geboren en getogen Leidenaar Cees van Oyen deze maand op de planken van het Haagse thea tertje In de Steeg aan het Westeinde. Samen met Janine van Wely en pianist Joop Stokkermans brengt hij daar elke avond, behalve 's maandags, zijn eerste eigen cabaretprogramma „Lach 's in de spiegel". Over de kritieken die na de première verschenen is hij heel tevreden: „Over het algemeen waren ze uitstekend en in het ongunstigste geval zeer mild. Dat is heel wat voor een beainneling: meestal word je de eerste keer slecht ontvangen. Lees maar eens wat ze over Hermans en Kan hebben geschre ven, toen die voor het eerst optraden." Helemaal een beginneling is Cees van Oyen overigens niet: hij heeft twee jaar ervaring opgedaan bij het (inmiddels opgeheven) cabaret Adam en Eva van Fiet en Frans Koster in Haarlem, voordat hü „voor zichzelf" begon. Om te zien "of hij het ook buiten de Haarlemse paradijssfeer kon redden, deed hij vorig jaar mee aan het toen voor de derde maal gehouden cabaret concours van het Internationaal Cul tureel Centrum in Amsterdam. Ten overstaan van een kritische jury met oa. Conny Stuart. Albert Mol en Wim Sonneveld bracht hij een paar nummers, die met de derde prijs gehonoreerd werden. De eerste prijs ging naar Paul van Vliet, de tweede Eva Gossler. terwijl de vier an- dere finalisten buiten de prijzen vie len. Dat was een mooi succes, al waren sommigen van mening dat het nog mooier had moeten zijn. Het Vrije Volk bijvoorbeeld schreef dat de derde-prijswinnaar de enige was ..die ons de idee dat wij te maken hadden met beginnelingen, deed vergeten" en ook toneelschrijver-psycholoog Manuel van Loggem vond in het Algemeen Dagblad dat Cees van Oyen ..waar schijnlijk het meeste talent van allen" had. Maar eerste of derde prijs, hij werd elk geval geprezen en dat beteken de: niet meer terug naar Lissone-Lin- deman aan de Breestraat. een van de reisbureaus waar Cees van Oyen als „baliekluiver' 'tussen de zonnige Ri- vièra-folders droomde van een caba ret-carrière. Zo'n baliekluiver was hij intussen niet of hij ging werken aan de vervui ling van die droom. Hij meldde zich aan bij de Nederlandse Radio-Unie. die gegadigdep opriep vqor een. klein- kunst-cursuS'. 'droeg wat schetjës en meer van dat gesnor voor en wist zich bij de veertien van de honderden kan didaten te plaatsen die de selectie doorstonden. Vier a vijf avonden in de week en 's zaterdagsmiddags reisde hü naar Hilversum om na twee jaar. in 1963. een papiertje in ontvangst te nemen waarmee hij zich „kleinkunstenaar" mocht noemen. Het behalen van dit ..diploma" was bepaald geen klein kunstje geweest, wat ook hieruit al blykt dat tijdens die twee jaar nog eens zeven van de veertien uitgeselecteerden afvielen Een van de meest geslaagde num mers op zijn repertoire is „Ballonnen", waarin hij. om nogmaals Manuel van Loggem te citeren, een ..parodie op de •loze levensblüheid van Toon Hermans" geeft. Daaruit zou men kunnen afleiden dat Cees van Oyen toch niet zo'n gewel dige Hermans-bewonderaar is. In wer kelijkheid voelt hij zich bijzonder nauw met Toon Hermans verwant „Ik weet gewoon hoe hij het doet; ik heb het zelf ook sterk in me. Met die parodie wilde ik gewoon laten zien wat nu eigenlijk zo typisch Hermans is. Nee. het was beslist niet bedoeld om hem een trap of zo te geven. Hij is een van de grootste cabaretiers die ui- in Nederland hebben." De grootste is voor hem Wim Kan: ..Die heeft eruditie en hij is een ge voelsmens een zeldzame en buiten gewoon gelukkige combinatie". En als we dan toch met voorkeuren bezig zijn: ..Johnny Kraaykamp be wonder ik ook enorm. Ik heb hem eens bezig gezien in de studio wat die niet van een nummer weet te ma ken. dat is verbluffend. Met zulke illustere voorbeelden is het natuurlijk niet eenvoudig tot een eigen stijl te komen. Cees van Oyen gelooft dat het toch wel kan. Hij denkt zelfs aan wat hij „een nieuw soort theater" noemt: een mixture van ca baret, toneel en musical. ..Ik ben ermee bezig", kan hij alleen nog maar zeg gen. „omdat ik geloof dat het die kant uit moet". Misverstand Voorlopig trekt hü in Den Haag en straks hopelijk ook in andere plaat sen van het land goed gevulde zalen met zyn eerste programma, al krijgt hü ook wel eens reacties waarvan hü niets begrüpt- „Met name bij Leidenaren merk ik dat steeds weer. Als ze horen dat je een cabaret hebt. kijken ze bedenke lijk. Voor veel mensen is een cabaret een tent aan het Thorbeckeplein. met rood licht, floorshows en veel bloot. Dat is gewoon belachelijk natuurlijk." Eén avond in de spiegel van Cees van Oyen kijken is voldoende om dat misverstand weg te nemen. Maar dan moet er ook werkelijk gekeken wor den. Wie dan nog niet lacht, weet waarschynlijk niet wat dat is. Want aan Van Oyen ligt het beslist niet Ten slotte staat hij ervoor om de mensen te laten lachen. .Jifc probeer een programma te bren gen waaraan iederaan plezier beleeft. Ik werk op de gulle lach. die vind ik eigenlijk fijner dan een glimlach. Het hoeft natuurlijk ook niet het uiterste van lachen-gieren-brullen te worden. Gewoon lachen geen bruiloften-en- partijen-sfeer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3