Wi Kindertehuis in Genk gaat 25 juni feestelijk open lïFl Ih Assen likwideren: goed, MAAR WAT DAN? Een woord voor vandaag OOSTENRIJKS Prof. Ridderbos antwoordt dr. Buskes Nieuwe veroordeling van ds. Van der Ziel OVER SNEL PIJNSTILLEN Nu ook drive-in zondagsscholen Kweekschool staat voor een zware vuurproef ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 ,'Hij zeide tot hen: Strijdt om in te gaan door de enge poort Lucas 1324). Jezus antwoordt dit op de vraag: Here, zijn het weinigen, die behouden worden? Het is een vraag, die de mensheid de eeuwen door heeft aangesproken. Hoevelen zouden het er zijn? De Here geeft geen rechtstreeks antwoord. De vragensteller zal wel niet bevredigd zijn geweest. Jezus negeert de vraag gewoon. Hij laat duidelijk blijkendat het niet van het minste belang is dit te weten. Wat komt het er op aan? Wat voor voordeel geeft het als gij het aantal kent? Maar de vragensteller krijgt wel een opdracht: Strijdt om in te gaan door de enge poortDat is veel belangrijker dan al dat zich verdiepen in zaken, vtaarin God de uiteindelijke beslissing heeft. Twee aspecten verdienen de aandacht. Jezus spreekt van enge poort. De weg naar het Koninkrijk Gods is geen brede, goed geplaveide. Hij is moeilijk begaanbaar en hij mondt uit in een poort, die nauw van ingang is. De betekenis is duidelijk. Om het in de taal van deze tijd te zeggen: God selecteert. Het zal moeite kosten de poort door te gaan. Jezus spreekt van strijd. Een plaats in het Koninkrijk Gods zal door strijd moeten worden veroverd. We dienen dit goed te bedenken. Maar er is een groot geluk: Jezus Zelf staat ons in die strijd nabij. We hoeven hem niet alleen te voeren. En door Zijn kracht is een overwinning zeker. Wij lezen vanavond: Marcus 1 vers 14 tot 28. Wij lezen zondagavond: Marcus 1 vers 29 tot 45. Beroepinssiverk \~rr 1 1 1 ned. herv. kerk Beroepen te Leiden (vac. D. J. Vossers), W. M. Kalmijn te Rotterdam-Zuid; te Odoorn (buitengew. wijkgem. in wor ding: toez.), W. J. A. van 't Einde te De Aangenomen de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs en schoolpastor aan het Groen van Prinstercrlyceum te Vlaar- dingen (m.i.v. 15 augustus). W. J. Schou ten aldaar, naar Soesterberg (vac. A. j Vroegop), F. J. Th. van Boven te Munten dam. Beroepbaar 'm.i.v. 1 mei', vie. D. J. GENK (B.) Het gaat goed Cuperus. Smepwej a W^ddinxveen. me, het christelijk kinderhuis in Aangenomen' naar Domburg-West- i de. Onlangs wat rumoerige, Bel- sktSdam-d""ai "utSt-Zuid^riSe^ gische mijnwerkersstad. Het wiik>andrs.nHr Schutte Bussum™'6ren nieuwe tehuis is reeds enige tijd Bedankt yoor Hoorn. Ph. stoffels te gedeeltelijk in gebruik en op za- Laren (N.-H.). c Praeparatoir geëxamineerd en beroep- terdag -5 juni komt mevrouw baar verklaard, kand. C. van der Zanden. Roppe, echtgenote van de gouver- neur van de Koning in de provin- cie Limburg de officiële opening 8Pri" verrichten. Koningin Fabiola heeft geref. kerken (vrijgem.) j de wens te kennen gegeven op een Aangenomen naar Helpman vac. e. t.later tijdstip een bezoek aan het van den Born). N. Bruin te Rotterdam-i,:_ 1 Charlois. kinderhuis te brengen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-Noord. C.| Die 25ste juni wordt een grote feest - Wisse te Elspeet. dag voor de honderden Vrienden van GEREF. GEMEENTEN IN NED. i Genk in Nederland en België. Het be- Beroepen te Leerdam. F. Mallan te i stuur van de stichting „Vrienden van VeenendaaL j Genk" is al bezig met het opzetten Bestuur is nog meer kerken, scholen en verenigingen acties ontketenen, zoals anderen dit lang met t> Geen voetangels en rozen vandaag Door bijzondere omstandigheden ontbreekt deze zaterdag Mink van Rijsdijk op pagina Kernmerk. Volgen de week hoopt ze weer als van ouds haar Voetangels en rozen te presen teren. Eerste brochure van stichting Statenvertaling DORDRECHT Het comité tot be houd van de Statenvertaling heeft be sloten zichzelf om te zetten in een stichting. Deze stichting zal tot naam krijgen „stichting tot handhaving van de Statenvertaling". Zij zet zich in voor het behoud tn bevorderen van het gebruik van de Statenvertaling in; de kerken van gereformeerde belijde nis en voorts overal, waar een Neder landse bijbelvertaling begeerd wordt.; Er is een bestuur gevormd, dat achttien leden telt uit onderscheiden j kerken Dr. C. Steenblok te Gouda treedt voorlopig als eerste voorzitter op. Tot tweede voorzitter is ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum gekozen. Eerste secretaris is ir. L. R. T. Oskam (Mauritsweg 60 te Dor drecht). Verder maken de heren A. Bergsma te Rotterdam, A. T. Bor te Rotterdam, H. Kooistra te Dantuma- woude en S. van der Wal te Valom deel uit van het dagelijks bestuur. de titel „Statenvertaling contra Nien we Vertaling" worden de beide verta lingen met elkaar vergeleken (73 tek sten in het Oude en 37 in het Nieuwe Testament komen aan de orde), waar bij de conclusie (uiteraard) is, dat de Statenvertaling volgens de stichting geprefereerd moet worden. Het boekje kost negentig cent (bij aantallen korting) en is uitgegeven door de firma Pieters te Oostburg. Sa mensteller is de heer A. Bergsma. christelijk gereformeerd ouderling te Rotterdam, terwijl ds. M. Baan te Zeist (chr. geref.) en ds. A. W. Ver hoef te Barneveld (geref. gem.) voor een begeleidend woord zorgden. De laatste kondigt aan, dat meerdere pu- blikaties zullen verschijnen, waarin te gen de Nieuwe Vertaling stelling zal worden genomen. Beroepengids voor sociaal werk DEN HAAG De Nationale raad voor maatschappelijk werk, de Neder landse jeugdgemeenschap en het Ne derlands cultureel contact laten de vol gende maand een gids voor beroepen in het sociale en culturele werk ver schijnen. Om de eindexamenkandida ten van middelbare scholen op deze gids te attenderen zal een affiche wor den verspreid, dat is ontworpen door de 20-jarige Yvonne Goudkuil uit Gouda, leerlinge van de Koninklijke academie voor beeldende kunsten in Den Haag. Zij won een hiertoe uitge schreven wedstrijd. 24 febr. t/r Hollands voorjaar -ri 6 maart zuidelijke zonnewarmte TWEEWIELER RAI Internationale show van: fietsen, brommers, scooters,motoren, onderdelen en toebehoren CARAVAN RAI 66 Honderden kampeer- en vouv. /.agens en toebehoren uit Nederland en ver Genk' van een programma, waaraan o.a. ver scheidene Nederlandse koren zullen meewerken. Het duurste van de twee afgekeurde winkelpanden waarin de kinderen tot dusver waren ondergebracht is enige maanden gelden ontruimd. De kleuter afdeling kon toen al vast naar de nieuwbouw, al ziet het er daar op het ogenblik nog erg rommelig en onafge werkt uit. Maar ruimte is er en daar om konden onlangs weer enkele nieu we kleuters worden geplaatst. Gerui me tijd heeft hoofdleidster mejuf frouw M. de Jong („tante Rie") name lijk alle aanvragen moeten afwijzen. Zowel bij de leidsters als bij de Vrienden van Genk overheerst de dankbaarheid voor het feit dat de bouw zo voorspoedig is verlopen. Daar voor is door talloze grote en kleinere acties, maar ook door een aanhouden de stroom van partikuliere giften een bedrag van rond 275.000 op tafel ge bracht sinds op 1 december 1963 de Stichting „Vrienden van Genk" werd opgericht. Het gestelde streefbedrag van drie ton is dus praktisch ge haald. Maar hiermee is nog lang niet alles gezegd, want wat er aan materiaal en andere benodigdheden voor de inrich ting van het huis binnenkomt is hart verwarmend: een schildersbedrijf heeft gratis het verfwerk verzorgd en de totaal negentig ramen geplaatst, ren woninginrichter schonk alle gor- Jdijnrails en kwam deze persoonlijk aanbrengen, een grote actie zorgde jvoor de aankleding van de woon- en slaapkamers en zo zou er nog meer te noemen zijn. Met spanning wacht men nu op het resultaat van de lijstenactie. Vijfhonderd Nederlandse kinderen zijn in de afgelopen maanden met die lijsten aan het werk geweest uit de zorgen (Van een onzer redacteuren) Oorspronkelijk heeft men de bedoe ling gehad de kinderen met de tien hoogste opbrengsten te belonen met sen tiendaagse vakantie in het Kinder huis, maar omdat de hoogste opbreng sten niet altijd door de hardste wer kers behaald hoeven te zijn is er nu een ander plannetje uit de bus geko men: Twintig kinderen mogen tien da- i naar Genk. Dat zijn de tien met beste lijsten en tien andere collec- tantjes die door loting zullen worden aangewezen. ZORGEN Ondanks al deze goede berichten is men in Genk echter nog niet uit de zorgen: Het bestuur heeft uitgerekend dat voor de afbouw en verdere inrich ting van het huis nog zeker een be drag van twee ton nodig zal zijn. Stich tingsvoorzitter J. D. P. Spiering (Loos- drecht) heeft daarom alle vrienden van Genk opgeroepen in de twintig weken die nog voor de datum van de officiële opening resten bij hun vrien den, collega's en familieleden te spre ken over wat God tot dusver in Genk heeft gedaan. Misschien kunnen nog reeds gedaan hebben. Wat giften in natura betreft denkt men o.a. nog aan planten voor de tuin, waarvan de aanleg in bestek al op papier staat. De heer J. Kamp. secreta ris (Adr. Pauwstraat 7b. Vlaardingen, tel. 01898 - 3232) zal gaarne aanbiedin gen noteren. En dan tenslotte betekent het klaar komen van dit nieuwe huis dat het aantal leidsters met ten minste drie zal moeten worden uitgebreid. De rui- behuizing opent de mogelijkheid neer kinderen die door hun ouders zijn verlaten of, om welke re den dan ook, niet kunnen worden ver zorgd op te nemen. Maar ruimte alleen is hiervoor niet voldoende: Er zijn enkele gelovige meisjes nodig die de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt en die zich met liefde willen inzetten voor dit mooie werk. Belang stellenden kunnen zich wenden tot de hoofdleidster, mejuffrouw M. de Jong, Nw. Kuilenweg 72, Genk (B). Het duidelijk dat de beweegredenen tot de sollicitatie als hoogst belangrijk zullen worden aangemerkt en dat „het sala ris" maar moeilijk met die benaming kan worden aangeduid. En zo gaat Genk, samen met de vele vrienden in Nederland bid dend en hard werkend de 25ste juni tegemoet. Het grootste ca deau op die langverbeide dag zou zijn een schuldvrij en volledig „bemand" nieuw kinderhuis. ftti&vew, fo/Mutoe Echt genieten van een onbezorgde vakanti» temidden van een onvergetelijk en ongerept natuurschoon, tussen een vriendelijke en vrolijke bevolking in een land waar de muziek de allesoverheersende taal is - kan dat ergens beter dan in Oostenrijk? Bij de keuze van uw vakantieverblijfplaats is het Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau u graag behulpzaam door het verstrekken van folders en inlichtingen. Voor het verzorgen van uw reis (trein- en hotelbespreking, inschrijving op individuele of groepsreizen per trein, bus, vliegtuig enz.) wendt u zich tot de Nederlandse reisbu reaus. Zij beschikken over zeer gevarieerd» en interessante programma's. Volledig ver zorgde reizen via uw reisbureau reeds vanaf f240,- (14 dagen). wenst u nu reeds het Bediende de doop GRONINGEN De classis Gro-I De kerkeraad van Groningen-Zuid „ingen van de Gereformeerde Ker- wordt door ken (vrijgemaakt) heeft donderdag uchten over „het ware karakter van de „schismatieke actie" van de j deze schismatieke actie", groep rond ds. A. van der Ziel te Groningen-Zuid scherp veroor deeld. Predikanten, die in de samenkomsten van deze groep voorgaan verbreken daarmee in feite de kerkelijke gemeenschap met de kerk van Groningen-Zuid en haar zusterkerken in de classis. De „groep-ds. Van der Ziel", die gevormd werd na de afzetting van deze predikant in oktober, belegt eigen j samenkomsten, maar heeft geen eigen kerkeraad. Een „commissie" behan- I delt de lopende zaken. Op 6 februari I heeft ds. Van der Ziel in een samen komst ook de doop bediend. Dat dit' zonder kerkeraad geschiedde, noemt I I ds. D. van Dijk in de Gereformeerde I j Kerkbode voor Gvoningen, Friesland en Drenthe van deze week een „met| voeten treden van alle kerkelijke Oecumenische Taizédienst ROTTERDAM Als een geheel eigen bijdrage in het stimuleren van. de oecu menische gedachte heeft de Oecumenische jongerengroep van Rotterdam het initia tief genomen tot het houden van een gebedsdienst, geheel volgens het officie van Taizé. Voorganger is frère Jean Paul, een van de broeders van de protestantse oecumeniteit van Taizé. De dienst wordt gehouden morgenavond 27 februari 19 uur in de oud-katholieke Paradijskerk aan de Nieuwe Binnenweg 27 te Rotter- De Oecumenische jongerengroep, die zich dankbaar weet dat deze gebedsdienst kan plaatsvinden, nodigt niet uitsluitend jongeren uit. maar uiteraard ieder die meeleeft met de oecumene. Het is et bij uitstek unieke gelegenheid zich kunnen oriënteren hoe de broederschap van Taizé het gebed van de eenheid der christenen gestalte geeft. (Voor meer bij zonderheden over de Taizebroederschap verwijzen wij naar de pagina Geestelijk leven van ons Zondagsblad). (Van kerkredactie) Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. I Dat betekent niet, aldus prof. Rid- I derbos, dat wij thans ons voor ons geloof in deze dingen van de weten schap afhankelijk zouden willen stel- I len. maar wel. dat wij bij de vraag, I welke de theologische zin van Genesis 13 is, thans meer aanleiding hebben dan veertig jaar geleden, ons af te vragen, of wij de bijbelse openbaring uitsluitend moeten verstaan in het licht van de voorstellingswereld van de Bijbel zelf. Daarbij gaat 'het nieJ meer om enkele bestanddelen van het verhaal, maar om niets minder dan de betekenis van het verhaal zelf. Met instemming citeert prof. Ridder bos dan dr. Kuitert, die in de Groene i Amsterdammer schreef, dat onherroe- I pelijk een bijbelbeschouwing onderste- boven gaat, zodra de synode toegeeft, „Ik geloof, dat als onze synode dit-1 prestige of enige deining in eigen i dat de slang geen zintuiglijk waar- maal een duidelijke weg gezien had, i kring. neembare werkelijkheid hoeft te zijn. op een zakelijk verantwoorde wijze De kwestie is voor mijn besef deze, Maar als dr. Kuitert daaraan toevoegt, zich van de erfenis van Assen te dat de Gereformeerde Kerken ten dat de Bijbel best de val van een aanzien van Assen 1926 in een watbijbelbeschouwing kan doorstaan, ^on dubbelzinnige positie verkeren, dat ook wel weten (en in feite reeds hebben uitgesproken: het niet „volle dig functioneren"), maar dat ze er moeite mee hebben boven deze dub belzinnigheid uit te komen. Dat ligt niet daaraan, dat zij „de koster van de begrafenis niet willen betalen", maar daaraan, dat wie Assen wil likwideren, eerst moet weten, hoe KAMPEN Wie Assen wil likwideren, moet eerst weten, hoe men ook zónder Assen de chris telijke belijdenis aangaande schepping en zonde val in de kerk kan vrijwaren voor alle onzeker heid of voor prijsgeving aan een aan de Schrift vreemde reïnterpretatie. Aldus antwoordt prof. dr. Herman Ridderbos dr. J. J. Buskes in het Gereformeerd Weekblad. Gelijk bekend heeft dr. Buskes er de gereformeerde synode een ernstig verwijt van gemaakt, dat zij „Assen" nog niet officieel gelikwideerd heeft. „Assen" is dood, maar de synode wil niets voor de begrafenis betalen, aldus dr. Buskes. Prof. Ridderbos vindt dit oordeel on billijk. ontdoen, zij dat gedaan zou hebben. Ze had er wel iets voor willen „beta-| len": het verlies van enig kerkelijk1 der daarbij religieus gezag in te boe ten, vraagt prof. Ridderbos welk „reli gieus gezag" van Genesis 1—3 over eind blijft staan, als de beschouwing van Assen moet vallen. I de". De classis heeft overwogen, dat ds. Van der Ziel c.s. niet getoond hebben zo spoedig mogelijk naar artikel 31 der kerkorde revisie te zoeken van de schorsings- en afzettingsbesluiten. Dat zou noodzakelijk zijn geweest, als zij op kerkelijke wijze de gemeen schap hadden willen bewarena Daar entegen hebben zij zich meteen afge scheiden. Ds. Van der Ziel heeft blijk gegeven „na zijn afzetting onmiddellijk voort te gaan met zjjn onkerkelijk gedrag en de zonden, die zijn kerkeraad en de meerdere vergaderingen bij hem moesten constateren, waaronder die van muiterij tegen zyn kerkeraad en het aanrichten van tweedracht en secte in de gemeente en het voor zich zelf opeisen van een kerkverwoesten- de vrijheid weshalve hij voortgaat zich te betonen als zulk een, tegen wie de apostel in Titus 3 10,11 waar schuwt als een mens, die scheuring maakt." De classis is van oordeel, dat „pre dikanten, die gemeenschap met deze schismatieke groeo oefenen door ini de genoemde samenkomsten voor tel Op vele punten heeft de „nieuwe gaan deze afgezette predikant en die I kweekschoolwet" hierin na de Tweede de Jïjne dropbonbonlekker en... goed voor u! Drs. Van der Zwet over toekomst „De gereformeerde synode heeft, be ter dan haar al te lichtvaardige critici, begrepen dat men Assen niet kan li kwideren", zonder al datgene in bewe- ging te zetten wat in de context van UTRECHT Meer dan enige an dere vorm van onderwijs vertoont de ontwikkeling van de kweek school sprongsgewijze verbeterin gen. Van een particulier opleidink- je door ijverige hoofden van scho len, die niet onverschillig waren voor de geslaagden-bonus, kreeg het in normaal en kweekschool een meer georganiseerde vorm en „echte" leraren met gewoonlijke bevoegdheden. Dat zei drs. C. van der Zwet, direc teur van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum, vanmorgen op de alge mene vergadering van de Bond van Protestants Christelijke Kweekscholen in Utrecht, waar hij sprak over de ontwikkeling van de kweekschool. zich bij hem hebben gevoegd stijven in hun zonde en deze schismatieke actie bevorderen." Rinc ie zeilen wai ui uc iumi bijvelverhaal erbij behoort. En ke belijdenis aangaande scheppingdaarom heeft zij oiet om haar gezicht en zondeval »n de kerk kan vnjwa-1 te Qf Qm er zo goedkoop age ren voor alle onzekerheid V0?H lijk af te komen of omdat zij tegen pnjsgevmg aan een moeilijkheden in eigen kring onzag, Schrift vieemde reinterpreta- j maar vanwCgc de zaak. waarvoor ze zich gesteld zag, geweigerd Assen alvast maar te begraven, ook al wist zij dat haar dit door sommigen wel zwaar zou worden toegerekend", aldus prof. Ridderbos. AMSTERDAM toenemende vervoers- rekenen met kinde st- u «oor mogelijkheden verlie- ren. die we maar kor- B\j het zoeken naar 2g)[ de zondagsscholen te tijd of incidenteel eigentijdse vormen jn de :0mertUd grote 'wm Afiaj voor het zondags- aantallen jonge be- schoolonderwijs i r, Moeten laat ds. J. Broertjes ,.draai_in" of „dnre in het blad Kind en in" kerkdiensten ook ween vreugde-dag Zondag van de thans ^oai^in zondags- maken, ,mar honderdjarige bü ons hebben." De zondagsschool noemt ds. Broertjes naast een uitstekend middel van de zondag derlandsche Zon dagsschool Vereeni- ging de term draai- in zondagsscholen" vallen. Hij schrijft naar aan leiding van de zon dagsviering ger moeten toeleggen erbij. Maar die naai op zondagsscholen in is z0 standvastig, dat kampen en recreatie- nog niemand een - gebieden? andering heeft kun- geschiedenis van NZV komen al meer dere van deze moge- ièuyoumliikheden in de prak- kinderen „De zondag tijk aan de orde. Maar zondagsschool mag voor de kinde- daardoor zal het ka- J 1 ren een vreugde-dag rakter van ons werk riin." ..Uitgaan is geleidelijk aan ook vreugdevolle anders worden, want bezigheid en met de moeten dan meer gen." De knapenvereni- ging heet al lang jon gensclub, maar de zondagsschool blijft zondagsschool. ..Kin- derdienst-kinderkerk" hebben de oude naam niet kunnen uerdrin- Ik kan dit tegenover dr. Buskes zon der meer stellen, omdat ik weet. da hij ziet wat hier in geding is en ik mij in dit opzicht meer zijn geest verwant gevoel dan van hen, die menen de betekenis van de oor sprongsgeschiedenis bij voorbeeld te kunnen uitdrukken in de tijd- en his- torieloze uitspraak: „Gij zijt die mens!" Men kan mijns inziens over Assen niet spreken, zonder de historiciteit van de zondeval mede in het gezicht te betrekken. Ik weet wel. dat dr. Geel kerken, dr. Buskes e.a. daaraan nooit hebben willen tornen. Maar dr. Buskes zal mij moeten toegeven dat een exegese van Genesis 3, waar in het een wel en het ander niet voor historisch of zintuigelijk waar neembaar wordt verklaard moeilijk iemand kan bevredigen". Wetenschap Prof. Ridderbos wijst er dan op. dat j de oorzaak van de tegenwoordige onze kerheid niet hierin ligt, dat men het nu exegetisch zo veel beter weet, dan Assen, maar dat men niet ziet. hoe hetgeen de wetenschap leert over dej ouderdom, ontwikkelingsgang, hoeda nigheid van de prehistorische mens, zich in één lijn laat brengen met het| beeld van Adam uit Genesis 13. Gezamenlijke kerkdienst (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Zondag 20 maart zullen de hervormde Parkkerkgemeente en de wijk- A van de gereformeerde kerk van Amsterdam-Zuid een ge meenschappelijke kerkdienst houden. In deze dienst zulle voorgaan ds. J. P. Haspels (ge reformeerd) en dr. J. J. Bus kes. Het is vermoedelijk de eerste keer. dat dr. Buskes weer zal voorgaan in een dienst, waarvoor een gerefor meerde kerkeraad (mede) ver antwoordelijkheid draagt, sinds zijn uittreding uit de Gerefor meerde Kerken in 1926. En dan nog wel juist in dat ge deelte van Amsterdam, waar veertig jaar geleden het con flict-Geelkerken ontstond! (De Parkkerk was de kerk van dr. Geelkerken. Zestig aanmeldingen voor hulowerk in noodvebieden O (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Binnen enKcie dagen zijn bij het werelddiaconaat van de Gere formeerde Kerken In Utrecht bijm tig aanmeldingen ontvangen van mi die zich beschikbaar wllen stellen hulpwerk in noodgebieden. Dit gebeurde in aansluiting op het herderlijk schrijven van de gereformeerde synode over de VTVnFRF WFf nood in de wereld. In alle kerken is ditW ILLr voorgelezen. Wereldoorlog een belangrijke verbete ring gebracht. Hoger eisen werden aan de vakbekwaamheid der docenten ge steld, het onderwijs-geven-zelf kreeg in de opleiding veel meer aandacht. SCHADUW Ook hier was het licht niet zonder schaduw. De „voorbereidende leer- kring" haalt het min of meer beoogde peil van een eindexamen m.o. niet, van het vroege voorjaar tot in de herfst dreigt voortdurende desorganisa tie door een ware invasie van rijksge committeerden met een heel pakket veelsoortige examens, de abituriënten van de kweekschool zijn te weinig ver trouwd met het realiseren van nieuwe re onderwijsmethodes, na de 2+1 jaar opleiding voor „volledig onderwijzer" blijkt die volledigheid verre van com pleet Bij de zestig, die hierop tot nu feerden zijn artsen, mensen uit de - en tuinbouw, verpleegsters, maat schappelijk werkers en technici. Nr wordt nagegaan welke praktische moge lijkheden er voor uitzending zijn. Deze dagen vertrekt dr. J. van Klin ken. directeur van het Algemeen Diako- naal Bureau te Utrecht naar Pakistan om de plaatsing van nieuwe medewerkers voor te bereiden. Hij doet dit gezamen lijk met prof dr. J. T Bakker uit Kam pen. voorzitter van de sectie wereldhulp actie van het deputaatschap voor alge meen diaconale arbeid. Naar Indonesië zal binnenkort een nieuwe medewerker van het gerefor meerd werelddiaconaat vertrekken, name- I lijk ir. A. Schotveld. Als landbouwkundi- ge zal hij betrokken zijn bij de leiding van een trainingscentrum voor boeren op het eiland Soemba. Hier werkt reeds ir. IA. Abels. De in 1968 in werking tredende wet op het voortgezet onderwijs bedreigt de kweekschool met funktieverlies: de toekomstige mavo-leraren zullen zeer waarschijnlijk een andere weg volgen, andere vormen van hoger beroepson derwijs zullen leerlingen trekken, die vroeger de kweekschool kozen. Maar de wensen van de lagere school zullen stijgen, zo zei drs. Van der Zwet. Er wordt aangedrongen op intensivering van het werk op de kweekschool. De toekomst zal vragen om onderwijzeres sen en onderwijzers, die een moderne aanpak van de exoressicvakken zullen beheersen, om mensen, die de intellec- 'uele behoeften van de nog maar ge deeltelijk schoolriipen kunnen bevredi gen, om mannen en vrouwen die soci aal minder aanoenarien maar niet in naar het B.L.O. verwijzen, om hen, die het verstaan het voortgezette onderwijs op de juiste wijze voor bereiden. Uit dit alles zal een krachtige drang tot differentiatie op de kweekschool groeien, waarbij een grondslag tot een latere specialisatie gelegd kan wor den. De genoemde wet verandert ook het karakter van de z.g. „voorbereidende leerkring," een term, die in de nieuwe ontwikkeling misleidend is en wel ver dwijnen zal. Er komt een tweejarige afdeling havo voor in de plaats, met een eigen eindexamen van gelijke aard als op de andere havo's. Drs. Van der Zwet waarschuwt voor het afglij den naar een type met alléén een „mms-pakket." Men zal ook de conse- kwentie moeten bekijken, dat waar schijnlijk niet alle leerlingen met een mavo-diploma het havo-eindpunt kun nen halen. Bij het gehouden kweek schoolexperiment heeft overigens een categoriale splitsing (talenklassen, wis- kundeklas) zeer goed voldaan. GOEDE KANS De havo aan de kweekschool door kruist echter in een bepaalde zin de planprocedure. Ze brengt ook weer een eindexamen mee. Op zichzelf juicht drs. Van der Zwet de gedachte: „Echte havo eindexa men" toe. Leerlingen, die minder ge schikt zijn het onderwijs te gaan die nen, hebben dan een behoorlijke kans een andere vorm van hoger beroepson derwijs te kiezen. Maar de kweekschool staat wel voor een vuurproef. Het realiseren van de gewenste differentiaties zal veel van de docenten vragen. Het organiseren van nog weer een eindexamen bete kent een zware belasting. We betwijfelen dan ook ernstig of de 2 1 jaar opleiding gehandhaafd kan blijven. Eén „gereorganiseerde," driejarige beroepsopleiding voor onder wijzer gevolgd door een goed georgani seerde in service training dringt zich meer en meer op. Landelijke studiedag gereformeerde vrouwen op SI maart organiseert zal prof. dr. h. R. Rook maker spreken over: Christen dom en cultuur Ook net trio Louis van Dijk is voor die dag uitgenodigd. Louis van Dijk zal een toelichting geven op het nieuwe kerk lied. De dag zal worden gehouden in het Swellengrebelhuis (achter het diaco- nessenhuis) in Utrecht. Op het ogenblik bedraagt bet aantal deelneemsters 380.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2