Nieuwe Leidse Coprant NASOETION VERDWENEN - SILIWANGKI IN DJAKARTA HONGER KAN LEIDEN TOT POLITIEKE CHAOS Huisartsen leggen conflict met ziekenfondsen bij STOCK Klopjacht naar lijk van politieman ]«f iemconv Demonstratie bij begrafenis Nkroemah wil naar Ghana Voorlopig 13,28 pet. aanvaard Hij heet Cees Antson Dean Rusk over voedsel voor vrede Nederland: nu f21.5 min. Commentaren In bouwbedrijf C.A.O. voor één jaar Zaterdag 26 februari 1966. 46ste jaargang Hoofdredacteur- Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «StenfcMttick i* gKeWtveo mijn Kart in teghenapoet I' (V. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 0 Deze maand verliet de ruim tien jaar oude Willem Barendsz voor het laatst onder eigen naam een Nederlandse haven. Het schip is voor tien miljoen verkocht aan Zuid-Afrika. Daarmee komt een eind aan de Vaderlandse walvis- N Willi) S (IClltei' vaart. In ons Zondagsblad het ver. haal over deze lak van vissarij /jg( JjieUWS Vier broeders van Taize leiden drie keer per dag in de Amersfoortse Bergkerk een bidstond die volkomen open is en die blijkens het grote aantal bezoekers velen boeit Zondagsblad die a Kamermuziek: Bekendste Kamerlid pagina V Prof. Ridderbos antwoordt dr. Bushes pagina Kernmerk Nu moeilijkheden in eigen kring UTRECHT De landelijke huis- i artsenvereniging gaat over het eer ste halfjaar van 1966 akkoord met een verhoging van de honoraria met 13,28 procent, het percentage dat de huisartsen door de ziekenfondsen was aangeboden. Ook de honoraria van specialisten, de tandartsen en de apothekers zijn met dit percentage verhoogd. De huisartsen blijven echter op het standpunt staan dat zij recht hebben op een verhoging van 50 tot 60 procent. Het conflict tuisen de huisartsen vereniging en ziekenfondsen is hier mee voorlopig bijgelegd, maar hier mee is het conflict in eigen kring bin nengehaald. Want de beslissing van gisteravond viel in de vergadering van de landelijke huisartsenvereni ging niet dan nadat de ledenvergade ring het vertrouwen in het bestuur had opgezegd en de voorzitter en de ondervoorzitter waren afgetreden. Voorlopig bestuur De overige bestuursleden hebben daar na eveneens hun zetels ter beschikking gesteld en een voorlopig bestuur ge vormd. Uit hun midden kozen zij een ondervoorzitter die voorl opig als voor zitter zal optreden namelijk de arts C. yan der Marei uit Witmarsum. Het oude bestuur heeft hiermee al zijn zetels beschikbaar gesteld. De leden wa ren kennelijk minder gelukkig met de conflictsituatie die met de ziekenfondsen was ontstaan. Men had de indruk dat meer tactvol overleg tot betere resultaten en een betere verhouding zou hebben geleid. Uit deze vertrouwenscrisis trok daarna het oude bestuur de consequen- Dr. Van der Marei deelde ons heden morgen telefonisch mee dat het voorlo- pige bestuur er naar streeft niet op licht vaardige gronden een conflict met de ziekenfondsen te laten ontstaan. Daarom is gisteravond de vergadering ook ak koord gegaan met de verhoging van de honoraria met 13,28 procent voor het eer ste halfjaar van 1966. Over het voorstel' van de zieken fondsen om drie vooraanstaande eco nomen een arbitraire beslissing in dit conflict te vragen, is gisteravond in de ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereniging niet gesproken- Het nieuw te kiezen bestuur zal hier over een beleidsbeslissing moeten ne men. In ieder geval willen de huis artsen niet dat deze economen zich gaan bezighouden met de meest wen selijke praktijk-grootte, daar hierover alleen medisch-deskundi-gen kunnen oordelen. Dr. Van der Marei wees er nog op Van onze soc.-econ. redactie) dat de verhoging van 50 tot 60 procent wel exhorbitant lijkt, maar dat de artsen deze verhoging nodig hebben redelijke pensioenvoorzieningen te kunnen treffen. Voor de artsen in vrije beroep is de pensioenpremie voor de belastingen slechts aftrekbaar tot f 5000 per jaar. De artsen in ambte lijke functies mogen de pensioenpre mie echter onbeperkt aftrekken. Om tot een vergelijkbare positie te ko- ien met de arts-ambtenaar acht de lan delijke huisartsenverenLing een optrek king van de honoraria met 50 tot 60 procent noodzakelijk. Op het ogenblik komen er steeds minder artsen, de men sen worden uit het beroep weggezogen, aldus de heer Van der Marei, met het gevolg dat de bestaande praktijken nog Overal in de wereld, overal in Nederland de échte Italiaanse Vermouth en Brandy i het beroep nog c groter worden trekkelijker. Het feit dat het bestuur gisteravond is afgetreden doet echter vermoeden, dat nieuwe besbuur gematigder zal op treden en wellicht meer bereid zal zijn en compromis met de ziekenfondsen al of niet via arbitrage van de drie eco- De achtergrond in de honoraria die artsen menen te hebben, zal immers ook weggewerkt kunnen worden over een periode van enkele jaren, en niet vol ledig in 1966. DJAKARTA De toestand in de hoofdstad blijft uiterst gespannen. Soekarno is vrijwel een gevangene in zijn eigen paleis dat door barri caden en zwaar bewapende troepen van de buitenwereld is afgesloten. President Soekarno, die volgens ge ruchten zou zijn afgezet heeft stu dentendemonstraties verboden. Er is een uitgaansverbod afgekondigd maar de studenten blijven op straat komen en zouden zelfs versterking hebben gehad van andere studenten organisaties. Volgens geruchten zou Nasoetion in Bandoeng zijn gesignaleerd waar hij sprak met generaal Adji, bevel hebber van de Siliwangidivisie. Ge neraal Mokogin, bevelhebber op Su matra en een groot vriend van Na soetion, heeft zijn troepen bevolen paraat te zijn. Officiële zegslieden hebben verklaard dat bij de berich ten over Soekarno's afzetten de wens de vader van de gedachte is geweest. Niettegenstaande deze maatregelen be geleiden gisteren duizenden studenten een tijdens een betoging door een ver dwaalde kogel gedode collega naa: begraafplaats. De stoet was 15 kilometer lang. Bij het voorbijgaan van de woning van Soebandrio scandeerde de menigte „weg met de communisten". „Nasoetion Er werden talrijke leuzen voor gene raal Nasoetion geroepen. Langs de weg stonden mariniers en politie met auto matische wapens, maar zij grepen niet i/n. Vaai vele huizen hing de vlag uit rouw halfstok. De gedode student werd ter aarde besteld op hetzelfde kerkhof waar een dochtertje van Nasoetion dat vorig jaar bij de staatsgreep werd ge dood, ligt begraven. Het is niet be kend waar generaal Nasoetion na zijn onslag is galeven- De Silivangi- div-isie, die de generaal beschermt gisteren rustig de stad binnengetrok- (Zie ook pag. 6) Op een proefstation in Hattersheim bij Frankfort worden in kleine kassen verb ruikersplanten plan ten planmatig vergiftigd om mid delen tegen de luchtvervuiling op hun doelmatiaheid te beproeven. De Russische hardrijder Ants Antson heeft zijn pasgeboren (12 febr.) zoon Cees genoemd naar de nieuwe Nederlandse wereldkampioen Cees Verkerk. Zijn echtgenote Eve Kivi Antson, een filmactrice, poseert met Cees tr^ts voor ie fotograaf. Moordenaars uit Brussel in Nederland BRUSSEL ROTTERDAM PARIJS De gehele Belgische politiemacht zoekt koortsachtig naar het lijk van de poli tieman Albert de Leener (34). Gang sters schoten hem donderdagavond dood en ontvoerden zijn stoffelijk overschot. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de moordenaars per auto naar Nederland zijn gevlucht. Men neemt aan dat zij de vlucht- Opklaringen De Bilt verwacht tot hedenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelij ks wind. Zacht weer. WASHINGTON/DEN HAAG Honger op grote schaal in het buiten land kan leiden tot politieke chaos, waardoor de wereld in gevaar komt, ook de V.S. Dit zei Amerika's minister van buitenlandse zaken in een ver klaring voor de commissie van landbouw van het Huis van Afgevaardig den. Hy pleitte gisteren voor het voedsel-voor-vrede-plan van president Johnson, een belangrijk hulpmiddel in de buitenlandse politiek der V.S. in staat zullen zijn honger op grote schaal en de daaruit voortvloeiende po litieke chaos te voorkomen. Volgens de plannen van Johnson zou de Amerikaanse landbouwproduktie meer afgestemd worden op de behoef te aan voedsel in het buitenland, de buitenlandse politiek en de economi sche hulp aan het buitenland. Het het bestaande program, voornamelijk gebaseerd op surplusgoederen, moeten vervangen. Rusk deelde ook mee dat 18 landen zich hebben aangesloten bij de V.S. Rusk zei dat de buitenlandse voedsel produktic achterblijft bij de bevolkings toeneming. „Tenzij deze verstorende ten dens verandert dreigen hier ernstige ge varen. De belangrijkste vraag is of wij dit woord gebruikt in universele zin door India in een of andere vorm hulp te bieden bij het bestrijden van een hongersnood, die 100 miljoen mensen bedreigt. De bijdragen van die landen zouden, met die van de voedsel- en landbouworganisatie der V.N. en van Paus Paulus VI in totaal een waarde hebben van 70 miljoen dollar. De V.S. hebben India verzekerd van de levering van zesenhalf miljoen tOD voedselgraan, waaronder de drie miljoen, waartoe de president vorige maand mach tiging gaf. Rusk zei dat onderhandelin gen worden gevoerd met Pakistan voor een interim-overeenkomst over voedsel voor de rest van het belastingjaar, dat 30 juni eindigt. „Hoewel we het niet altijd met India eens zijn geweest, over speci fieke zaken in de buitenlandse poli tiek". aldus Rusk, „hebben we het toegejuicht dat het zich heeft ge houden aan de democratische con cepten en praktijken, zijn energieke inspanningen tegen vele tegenslagen in voor de economische en sociale omwikkelingen en het vastbesloten standpunt van India tegen commu nistische agressie van buitenaf. Nederland heeft tot dusver f 21,5 miljoen gulden opgebracht Vrijdag middag was de totaalstand van de actie „Eten voor India", tot dit bedrag geklommen Op de giro 100200 were voor f 1,3 miljoen aan nieuwe schen kingen genoteerd. De kosten van de actie bedragen niet meer dan f 5.000. Dit geld is nodig affiches en porto, zo heeft de stichting „Eten voor India" meegedeeld. Alle werkzaamheden zijn gratis verricht zullen ook in de toekomst niet in reka- ning worden gebracht Voor vervolg zie pag. 6) poging hebben ondernomen in de j stolen wagen, die ze kwamen ophal en waarbij ze stuitten op De Leener. Via Interpol is alle Nederlandse poli tieposten gevraagd uit te kijken naar een vrij grote wagen van het type Mercedes. Peugeot of Simca 1300 of 1500, die beschadigd werd door kogels uit automatische wapens en met bloed sporen in de kofferruimte. De politie gelooft dat de gangsters het lichaam van dc gedode politieman i kofferruimte hebben meegenomen o: zich op een stille plek van te ontdoen. Men neemt ook aan dat de ruiten va auto door kogels werden getroffen. Op de plaats waar de wagen stond zijn namelijk scherven gevond.en Parkeerplaats Agent De Leener stond donderdag avond '»ij een parkeerplaats in het centrum, waar een uit Luxemburg gestolen auto was ontdekt. Omstreeks elf uur stopte een wagen. Drie mannen liepen naar de gestolen auto. Toen de agent hen naar identiteitspapieren vroeg gaf een der mannen die. De andere schoten op De Leener. Het lichaam van de politieman, dat hevig bloedde, werd in de koffer gestopt, waarna de auto met grote snelheid in de richting van het Noorderstation reed. Voor vervolg zie pag. 6 BOEKEN Volgende maand begint de Boeken week. Deze zal wel weer uitbundig gevierd worden, ondanks het drei gende ineenstorten van het gezamen lijk gebouw van uitgevers en boek verkopers. Verwijten worden over en weer ge slingerd: de uitgevers vinden dat boekverkopers een star beleid voe ren waardoor het onmogelijk zou zijn het grote publiek rijp te ma ken voor het boek, de boekverko pers stellen daar tegenover dat de goede wil niet van éen kant behoeft te komen. Er zal nu iets moeten gebeuren. Produktie en distributie yan het boek dienen op moderne wijze aan gepakt om het goede boek goed koop te distribuéren. Onjuist lijkt het echter een nieuw verkeersreglement dwingend op te leggen. Geen alternatief is dan mo gelijk en een van beide partijen is de verliezer. Het ministerie van economische za ken is tot nu toe belangstellend toeschouwer gebleven, maar wenst wel dat het oudste kartel van Ne derland grondig herzien wordt Wij vragen ons af of ook het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk geen stem in het kapit tel heeft. Er is immers sprake van het economische èn culturele aspect van het boek. PENSIOENEN PENSIOENEN Hoewel het gebouw van de sociale verzekeringen thans vrijwel volledig is opgetrokken, blijven er toch aan een belangrijk onderdeel van de so ciale voorzieningen tekortkomingen kleven. Wij hebben het oog op de pensioenvoorzieningen in Nederland. Dankzij de algemene ouderdomswet kunnen de ouden van dagen in Ne derland over 1966 rekenen op een uitkering vr.n f 4100,per echtpaar. Dit is nauwelijks een sociaal mini mum te noemen en hier zal dus nog iets bij moeten, willen onze ouderen ook in economische zin een rustige oude dag genieten. Het is prijzenswaardig dat in belang rijke bedrijfstakken als de metaalnij verheid en de metaalindustrie dit jaar de uitkeringen van de bedrijfs- pensioenen weer verder zijn verhoogd boven de eigenlijke pensioenrechten. De oud-voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dc heer Mid delhuis heeft enige tijd geleden, sprekend over de vermogensaanwas- deling, de vakbeweging gewezen op haar belangrijke taak bij de verho ging van dc pensioenuitkeringen. Het metaalbedrijf heeft thans een goed voorbeeld gegeven. Wellicht volgen nu ook nog andere- PARAMARIBO Volgens het Suri naamse dagblad ..De Ware Tijd" is premier Pengel ontstemd omdat hij bij zijn aankomst in Nederland niet is afgehaald door een minister. Hij zou zich. zo zegt het blad. op het standpunt stellen dat afhalen door een minister passend was. nu hij in de eerste plaats naar Nederland kwam om het huwe lijk van de kroonprinses bij te wonen. vol/k utomatische Geschilpunten uitgesteld (Van onze soc. econ redactie). UTRECHT Voor die 250.000 werknemers in het bouwbedrijf is een nieuwe C.A.O. overeengekomen. De bestaande meningsverschillen zyn wel iswaar niet opgelost, maar panty en hebben om uit de moeilijkheden te komen de weg gekozen van een-jarig en niet van een twee-jarig contract. Voor 1966 hebben de vakbonden nu afgezien van een verhogng van dc va kanties voor volwaasenen. Zij hebben genoegen genomen met 7% loonsverho ging. Er is geen afspraak gemaakt over verkorting van de werktijd en eveneens afgezien van bezitsvormende maat regelen zoals spaarregeling of iiwes- teringsloon. Al deze punten zullen de vakbonden begin volgend jaar opnieuw de orde te stellen. Verwacht mag worden dat dit contract geen verzet zal ontmoeten bij het college van Rijksbe middelaars. De aanvankelijke voorstellen van de vakbonden hadden hier en daar nogal wat protestgeluiden uitgelokt omdat deze voorstellen ver uitgingen boven wat de regering voor 1966 aanvaardbaar achtte, zelfs minister Vondeling had er geen goed woord voor over. Deze reacties hebben waarschijnlijk invloed gehad op de bereidheid van de bonden hun eisen aanzienlijk te matigen. De bestaande C.A.O. voor het bouwbe drijf loopt 1 maart a.s. af. De werkgevers zijn van hun kam be reid gebleken de zaak van de stijgende ziektekosten niet al te scherp ite stel len. Ze hadden gevraagd voor elk ziek tegeval - wachtdag in te voeren die nooit betaald wordt en voorts over de eerste 14 ziektedagen slechts 90% van hat loon te betalen. Overeengekomen is thans om eerst een onderaaek te laten instellen naar de oorzaken van het stijgende ziekte verzuim. Volgend jaar zal dan ook hierover verder gesproken worden. Het belangrijkste winstpunt voor de werknemers was dat de 7% loonsver hoging ook betaald zal worden over de 22Vz cent huurcompensatie in de uurlo. nen en in de uurlonen wordt verwerkt. De 7V4% loonsverhoging heeft men echter los moeten laten. De jeugdige werknemers krijgen dat jaar 1 vakantiedag extra, de 2e gemeen teklasse wordt afgeschaft de 10% ver- pliohte toeslag (Franchise) wordt noet in de uurlonen opgenomen en de vorst- verletuitkering komt van 90% op 100%.. Dinsdag weer praten bij AKU UTRECHT Het overleg lussen de AKU-directie en de acht industriële, beambten- en textielbonden over de nieuwe cao voor het AKU-personeel zal dinsdag in Arnhem worden herval. De vorige acht besprekingen liepen op niets uit. omdat partijen het niet eens werden over de kwestie georganiseerden- ongeorganiseerden, die de bond primair had gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1