WESTEN SCHULDIG AAN ISOLEMENT In greep van een psychose M' China s doel is onze ondergang Tl RUIMTE Rusland is agressiever ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 Rnimteredacteuren in discussie over China Het is zover. De nachtmerrie van een wereldomvat tend conflict tussen de Verenigde Staten en de Sow- jetunie enerzijds, en China anderzijds, begint in de hoofden van strategen en politici realiteit te worden. Rusland schijnt een breuk met China nu onder ogen te zien; in Amerika leeft de opvatting dat „Vietnam" als een eerste schermutseling in de warme oorlog met China moet worden gezien. Op deze ruimtepagina hebben ruimteredacteuren een poging gewaagd de „werkelijkheid China" te benaderen. Bert van der Ent (27) had een gesprek met een deskundige, de sinoloog dr. Kwee Swan-Liat. Hij schreef tevens een beschouwend artikel. Pieter Jan Dekkers (21) was het niet helemaal eens met de strekking van het interview, en het artikel van Bert van der Ent, en leverde kritiek. De ruimteredactie hoopt hiermede een bijdrage te leveren tot een beter begrip van China, een land waarmee jongeren in toenemende mate te maken zullen krijgen. China staat thans alleen. Reeds jaren geleden werd gewaarschuwd voor isolering van een land, dat onher roepelijk een beslissende rol op het wereldtoneel zal gaan spelen; werd gepleit voor toelating van dit land tot de Verenigde Naties. Het is niet gebeurd. De lessen van het verleden, dat isolering staten evenals individuen aggressief maakt, hebben geen resul taat gehad. Er klinken nog waarschuwende stemmen. De Amerikaanse senator Fulbright verklaarde onlangs dat China niet gebombardeerd mag worden, maar moet worden geholpen er boven op te komen. Volgens Fulbright lijdt China aan een „zenuwinzin king". Toch moet bitter worden geconstateerd dat, hopelijk ogensöhijnljk, de wereld afglijdt naar een psychose, waarin de ware trekken van de tegenstan der niet meer worden herkend, worden vervormd tot duivelse proporties. Het is waar, uit de propaganda van Rood China spreekt een felle haat tegen Ameri ka. Het Chinese volk krijgt een beeld van het Westen voorgeschoteld dat weinig reëel kan worden ge noemd. De visie van de Chinese leiders op de werke lijkheid, lijkt te worden vertekend door een geeste lijk isolement, dat angst en agressie baart. Maar: hebben wij een juist beeld van dit land, en draagt China alleen schuld aan zijn afzondering? En: houden Amerikanen, die zo schaamteloos spreken over het gebruik van de mensonterende bom, wel rekening met een ontwikkeling ten goede in menselij ke relaties door het voortgaan van de tijd? Wie herinnert zich niet het zwart-wit-schema dat de Rus sisch-Westerse verhouding enkele jaren geleden vol komen beheerste, en dat nu langzaam wordt doorbro ken? Vragen die serieus dienen te worden genomen, door ieder die twee wereldoorlogen voldoende vindt. HUIB GOUDRIAAN "ET de onafwendbaarheid van hel Griekse noodlot lijkt de wereld gevangen te raken in een tragedie van wanbegrip tussen het Westen en China. Wij schijnen gedoemd in dit spel te figureren, verblind, tevoren de afloop kennende en nochtans niet in een staat een catastrofe te voorkomen. Door duizenden jaren geschie denis z\jn de Chinezen en de Wes terlingen ieder op hun manier bepaald. Onder druk van de kou- de-oorlogspsychose dreigen de ontstane tegenstellingen zich tot het uiterste toe te spitsen. Het Rijk van het Midden, onvoorstel baar groot en geheimzinnig, verschuilt zich als in vroeger dagen achter de Grote Muur thans achter een onaan doenlijke vijandigheid. Zonder de ge schiedenis te kennen van de laatste hon derd jaar is het niet mogelijk een ver klaring voor deze houding te vinden. pen. dat niet 'n stel Marxistische gang sters, maar de nieuwe Chinese elite haar plaats in de wereld opeist. Zij willen niet geloven dat er geen sprake voorbijgaand verschijnsel, mos en de menselijke bestemming daar in. steeds blijft de band bewaard met het centrale thema: de vestiging van een ideale maatschappij. De aard van de samenleving, die in Chini' - - - - - - door draagt daarnaast onmiskenbaar het stempel van de wijsgerige tradities van de oude Chinese beschaving. De tot standkoming van een krachtige collecti- vistische samenleving betekent voor een belangrijk deel een terugkeer naar het verleden. Socialisatie nan alle grote eco nomische activiteiten is een nieuwe vorm van één van de oude, blijvende eigenschappen van het Chinese volk. HARDERE l Mf. il ir dat Mao's versie ne in werkelijkheid r het verleden is. CONTINUÏTEIT PRIJS Deze vijandigheid is de prijs die het westen moet betalen voor de vroegere economische uitbuiting op grote schaal. Westerse kanonnen schoten de poorten van China wijd open, China, dat een beschaving van onvergelijkbare duur en grootsheid achter zien had en. dankzij Confucius, een ongeëvenaard sociaal sys teem kende. Het Westen dwong Ohina tot de vrije invoer van Indische opium en na de opium - oorlog werd China verplicht het eiland Hongkong aan Engeland af te staan en vijf havens voor de Engelse handel open te stellen. Vanaf 1895 kende het imperialisme van het Westen geen grenzen meer. Frank rijk, Engeland, Rusland en Duitsland dwongen de Chinezen grote stukken van het rijk aan de Europese mogendheden te verpachten. Christelijke missionaris sen en zendelingen compromitteerden de boodschap van het Evangelie door zich door Europese soldaten te laten bescher men en bevoordelen. VERWARREN» „Het opiumgif. de uitbuiting en het christendom werden voor het Chinese besef onontwarbaar vervlochten met het westerse lmperallsme." schrijft de Franse cultuurhistoricus A- de Rien- court in zijn boek „De geest van Chl- Het beeld, dat het Westen van zichzelf in China liet zien. was dat van elkaar bestrijdende zendelingen en missionaris sen, die tegenstrijdige boodschappen brachten, zakenlieden die onverschillig waren voor godsdienst of filosofie en uitsluitend streefden naar een maxi mum aan winst. Verder was er nog een verscheidenheid van andere westerlin gen. die doordrenkt waren met een hooghartig superioriteitsbesef, dat door niets gerechtvaardigd bleek noch door hun godsdienst, noch door hun filoso fie. Deze gespleten persoonlijkheid van het Westen verdiende in de ogen van de Chinezen, zelf vierduizend jaar van hun lange geschiedenis bestedend aan het zoeken naar een alomvattend godsdien stig en zedelijk systeem, alleen minach ting. De afkeer van het Westen is geba seerd op een complex van gevoelens: de wanhoop om het instorten van het oude rijk als gevolg van het binnendringen van de westerse wetenschap en denk beelden. het onvermogen om, de gebro ken stukken aan te passen aan een wes terse structuur en de geestelijke verwar ring die men aan de westerse gods dienst en wijsbegeerte kon verwijten. TERUGKEER Na een periode van anarchie en politieke chaos werd op 1 oktober 1949 aan de voet van de poort van de Hemelse Vrede de Chinese Volksrepu bliek uitgeroepen. Sinds die tijd zien de westerlingen, die met hun onrusti ge geest en hun hebzucht China heb ben gewekt, vol angst en verbijste ring hoe een duizelingwekkend aantal Chinezen (700 miljoen) in slagorde wordt geschaard om de Marxistische religie uit te dragen. m sommige westerse siadUM.cu^ non dit ontwaken van een nieuw China niet aanvaarden. Zij kunnen niet begrij- Bij een cultuurhistorische analyse van China's beschaving, blijkt dat er meer oud dan nieuw te vinden is in het Rode Hemelse Rijk. Dan blijkt de merkwaar dige continuïteit van denken? alle histo rische omwentelingen ten spijt. De Chi nese wijsbegeerte is van oorsprong tot heden steeds geworteld in de aardse realiteit, concreet, bedoeld niet om in stilte te worden overpeinsd, maar om daadwerkelijk te worden toegepast en de sociale Het moderne Marxisme, schrijft De Riencourt, is bijna een vorm van voor ouderverering van de geesten der grote t het commu- „socialisten" van het verleden. De oude :en terugkeer confuciaanse verwerping van het profijt motief. de minachting voor individuele economische ondernemingen, de triomf van de coöperatieve geest over de con currerende zijn teruggekeerd. Rood China Is een modernere, harde re en efficiëntere uitgave van wat het Hemelse Rijk duizenden jaren lang is geweest. De vormen zijn veranderd, er zijn grauwe petten en uniformen in de plaats gekomen van glinsterend bor duurwerk. juwelen en kijdebrokaat, maar de Inhoud is dezelfde. joen inwoners, waar iedere ochténd de gemeentelijke vrachtauto's wel dertig lijken van mannen en vrouwen ophaal den die op straat van de honger waren ving. Tot slot de indrukken die een Cana dees journalist, zelf geboren in China, kreeg tijdens een bezoek aan Shanghai in 1965. Voor de revolutie werd deze stad be stuurd door gangsters, die er scheepsla dingen opium en georganiseerde mis daad brachten. Een stad van drie mil- INGRIJPEN» Thans heeft deze stad bijna tien mil joen inwoners, maar deze zijn bijna niet te herkennen. De geestelijke revolu tie, die China heeft doorgemaakt, heeft Sjanghai ingrijpend veranderd. Nog steeds heerst er' algemene armoede, maar er zijn geen bedelaars meer, die hun open wonden aan de voorbijgan- fers laten zien en ook geen stervende inderen. Sociale wetten zorgen er voor, dat er in de fabrieken geen kinder arbeid meer wordt verricht. Omdat het een gelijkgeschakelde maatschappij is geworden zijn de schrij nende tegenstellingen tussen rijk en arm verdwenen. De bevolking was onderdanig omdat zij honger leed. Nu is de slaafsheid verdwenen. Swan-Liat. geboren in Indonesië in 1922. kwar SINOLOOG DR. KWEE SW AN-LIAT: filosofie. Thant Leiden. Van zijn hand verschenen verscheider China. In 1962 gaf Elsevier het fotoboek ..China, 700 r in beweging" uit. Bij het China Studie Comité verse in 1963 een voorlichtend werkje „China tussen eergis morgen". Andere oublikaties zijn in voorbereiding. HET is niet mogelijk tot een oordeel te komen over het hui dige China zonder kennis van het verleden. In dat ver leden zien we steeds dezelfde sleutelbegrippen, behorend bij een vast cultuurpatroon, terugkeren. Voor de Chinese mens betekent het leven het gegevene van de natuur aanvaarden als een opgave, een mandaat, een bestemming. De schepping zinvol te verstaan en te ordenen, dat is de taak van de Chinese mens. In de Chinese opvatting is Chi na altijd het Rijk van het Mid den. dat betekent dat de Chinees zichzelf in het midden van de geordende kosmos ziet. Hier is de keizer de schakel tussen h:mel en aarde. Hij regeert krachtens een hemels mandaat, geassisteerd door een staf van ambtenaren. Zij vormen de maatschappelijke elite, die vanuit het verste verle den een sleutelpositie in de Chine se samenleving innam en door haar bewuste denken en hande len het cultuurpatroon bepaalde, de. Massa-ideologie Onder deze centrale elite stond de agrarische bevolking. Het den ken en handelen van de elite moet parallel lopen met dat van de massa om de samenleving doel matig te kunnen ordenen. De cen trale Ideologie is dus afgeremd op de massa-ideologie, maar poogt te gelijkertijd deze ln zich te laten doordringen en er uitdrukking aan te geven in een synthese. In de tweede eeuw voor Chris tus komt de eerste grote synthese tot stand tussen magisch-mythi- sche opvattingen en confueiaans ethische theorieën. In een staatsconfucianisme wor den de verschillende inzichten en gebruiken gerationaliseerd van het Chinese volksgeloof. Zo kon den de centrale ideologie en volksgodsdienst geordend inwer ken. Een tweede synthese vol trekt zich in de twaalfde eeuw met het boeddhisme. Deze denk- ir.richting was vanuit India China binnengedrongen. Gevaarlijker Er zouden zeven eeuwen voor bijgaan voordat China opnieuw wordt geconfronteerd met een grote denkstroming. Uit het wes ten dringen christendom, marxis me. wetenschap en industriële economie China binnen. Het wes ters denken blijkt veel gevaarlij ker dan het boeddhisme. Aanvankelijk wordt op de oude. tot dan toe doeltreffende manier gereageerd: integratie, met behoud van het eigene in een nieuwe synthese. Dan blijkt dat het onmogelijk is om met handha ving van het confucianistische grondpatroon van het Chinese denken en handelen de botsing te overleven. De Chi nese economie wordt ontwricht, het gezin valt uiteen, het land verpaupert. Dat ver oorzaakt o.m. de val van het Chinese kei zerrijk in 1911. Het gevolg was dat toen werd ge probeerd om een andere oplossing te vinden, namelijk door volledig te verwesteren. Ook dat mislukte, om dat deze opvat ting omtrent staats- richting het Chine se systeem vreemd was en omdat een politiek apparaat ontbrak. De derde grote synthese, die bezig is zich te voltrekken moet proberen de histo risch bepaalde si tuatie van het Chi nese leven met Chinese en wester se denkcategorieë n tot een nieuwe eenheid te inter preteren. Die situatie wordt bepaald door een miljoenenbevolking, die in een door de natuur weinig bevoor recht land haar bestaan moet vin den. Maar een zesde deel van het land is geschikt voor landbouw. De rest is woestijn en hoogge bergte. Ruim tachtig procent woont op de kleine strook die uit landbouwgrond bestaat: de strook laagland en heuvelland van Mandsjoerije tot Hainan. Wil het levenspeil in de bevol king worden opgevoerd, dan vol staat een technisch ontwikkelings programma niet. Dan is een maat schappelijk hervormingsprogram ma noodzakelijk, een massale omvorming en indoctrinatie van uit de centrale ideologie. Dit dub bele programma bepaalt de bin nenlandse en buitenlandse poli tiek. Naar buiten lijkt de strate gie dogmatisch en onwrikbaar, zo als dat blijkt uit de ideologische geschillen met Rusland. Maar in de praktijk is China beslist min der agressief dan Rusland. Zo zijn de bekende stalinistische eli minatie-methoden er veel min der toegepast. Dlt blijkt onder andere uit het feit dat de zuster van mevrouw Tsjang Kai-sjck vice-presidente is van de republiek China. De vrou welijke minister van volksgezond heid is geen communiste maar Christen. De laatste Mandsjoe-kei- zer, sinds 1931 door de collabora tie met Japan beschouwd als een oorlogsmisdadiger. Is niet ter dood gebracht maar heeft een her opvoeding doorgemaakt. Hij heeft het beroep van tuinman uitgeoe fend en is nu lid van een bureau voor nationale geschiedschrij ving. Ook naar buiten toont China zich minder agressief dan de Sow- jetunie. China maakt geen deel uit van een militair pact, en bezit geen basis in het buitenland. In de Koreaanse oorlog is door de Chinezen een voorzichtige tactiek gevoerd door de aanvoerhaven Poesan niet te bombarderen, wat waarschijnlijk een atoomaanval van Amerika zou hebben uitge lokt. Aldus is de Chinese overtui ging dat een oorlog gelokaliseerd kan worden, versterkt. Propaganda In de strategie naar buiten vormt psychologische en ideologische propaganda het belangrijkste wa pen. Miljoenen brochures in alle talen worden over de wereld ver spreid. Radiozenders staan ge richt op Zuid-Amerika en Afrika. Als de Chinezen de wereldsitua tie anders taxeren, en met name de risico's van een kernwapenoor log minder hoog achten, dan is dat voor een belangrijk deel te wijten aan het isolement waarin China door de wereld gedreven is. Met toelating van China tot de V.N. en alle andere wereldorgani saties zou China uit dat isolement kunnen worden gehaald. Deze toe lating wordt ook door sommige Amerikaanse ideologen bepleit. Naar hun oordeel berust China's voorstelling van het Westerse imperialisme en kapitalisme als een boeman op een Chinese her senschim. Het is pijnlijk dat bij de laatste stemming in de VN Nederland, dat de Chinese Volks republiek al in 1950 heeft erkend, blanco heeft gestemd. LAAT ik beginnen met vast te stellen dat iemand, die niet in China heeft geleefd, onmoge lijk de ware beweegredenen van China's houding ten opzichte van de rest van de wereld kan be grijpen. Wij worden dagelijks voorgelicht door een westerse pers, die net zo goed als de com munistische wel eens eenzijdig is. In beide artikelen wordt, meen ik, alleen maar gesproken over het isolement van de Chinese Volksrepu bliek ten opzichte van het westen. Over de verbroken „betrekkingen" met Rusland lees ik niets, terwijl deze minstens zo belangrijk zijn als die met hol Westen. Het toont dui delijk aan dat China's isolement voor een (groot?) deel aan zich zelf te danken is. Men tracht aan te tonen dat alleen het Westen aan dit isole ment schuldig is. Dit isolement houdt een conflict in. zowel met Rus land als met Amerika, en bij een con flict zijn altijd twee schuldigen, in dit geval drie. Schade Het is ongetwijfeld waar dat onze Westerse beschaving grote schade heeft toegebracht aan het Chinese levenspa troon. en dat het christendom, waar wij zo nodig van moeten getuigen, in de meeste gevallen alleen onze eigen belan gen verkondigde in plaats van Gods liefde. Het is waar dat mede door toe doen van de westerlingen Shanghai een van de erootste opiumkitten ter wereld werd. Maar het is ook waar dat China wei gert de westelijke (en communistische' wereld eerlijk tegemoet te treden. Dal de Chinezen voor het communisme ko zen was hun volste recht. Maar het geeft hen niet het recht zich daardoor te isoleren zonder daarvan de konse- kwenties onder ogen te zien. en ons de schuld te geven. De grote fout die Chi na in de geschiedenis heeft gemaakt, is dat het de revolutie „van onder af" heeft doorgevoerd. Dit in tegenstelling tot Japan, waar de keizer, die toch ook een sterke band had met de „hemel" 'zoon van de zon), de westerse bescha- ving en techniek onmiddellijk van „bo ven af" doorvoerde. Dat heeft tot ge volg gehad dat voor China maar één ideologie in aanmerking kwam: het her stel van het oude maar dan in een nieuw jasje, een rood, gestoken. als de Verenigde Naties op de vingers te worden getikt. Want Ik twijfel niet aan het uiteindelijk doel van Mao: de communistische leer, en dan ln het bij zonder de Chinese, over de hele wereld te verspreiden. Achter alle Chinese acties staat maar één doel: de vernieti ging van de hele westerse samenleving, evenals de Russische. Van alle kanten hoort men dat China tot de volkerenorganisatie moet worden toegelaten. China's standpunt? Nadat de algemene vergadering van de VN voor de zoveelste maal het toelaten van de volksrepubliek had verworpen, verklaar de Mao trots dat zijn land nooit lid zou worden zolang het handvest niet zou worden veranderd. Wat die verandering dan wel zou moeten inhouden laat zich Iets vergeten Dr. Kwee Swan-Liat betoogt dat Chi na minder agressief is dan Rusland. Schijnbaar is hij Tibet. Korea, India en Vietnam vergeten. Als men gaat zeggen dat het daar niet om agressie ging, dan Pieter Jan Dekkers was de onderdrukking van de Hongaar se opstand zeker ook een „binnenlandse aangelegenheid". Dat de zuster van Tsjangs vrouw een rode minister is. is geen uitzondering: onze hele geschiede nis staat vol met „broedertwisten". En wat de laatste keizer van China betreft, ik twijfel niet aan zijn rode „heropvoeding". Levend is deze man veel meer waard dan dood. Mao heeft het alleen beter begrepen dan destijds Lenin en zijn rode broeders, toen die de Tsaar ombrachten. Neemt iemand dat nog serieus? Verwijt De belangrijkste vraag: is er een oplossing? Naarmate China de beschik king krijgt over een groot arsenaal kernwapens („Liever een kernbom dan een broek aan ons lijf") wordt de toe- Eigen belang Men kan zich afvragen waarom China zich Isoleert. Ik heb daar maar één antwoord op: eigen belang. Nu kan Rood China rustig zijn gang gaan zon der daarbij telkens door een organisatie Het spreekt vanzelf dat wij China daarbij moeten helpen door het minder als een boeman af te schilderen. China op zijn beurt moet eens wat minder de woorden Imperialisme en schurken in de mond nemen, want de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 18