Tweede thuis voor allerklein sten SPELONTWERPER: eigentijds beroep Sociale voorzieningen voor de huisvrouw BLAD ZIJ Dordtse kinderbewaarplaats EVEN TIPPEN dialoog dialoog dialo ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 Aan het vier eeuwen ou de patriciërshuis dn de Voor straat 144 in Dordrecht sieren vruchtbaarheidssymbolen de gevel. Fruit, bloemen, in het midden een kinderkopje. Wat zich achter deze gevel ver bergt is voor de Dordtenaar geen geheim: Kinderbe waarplaats. Dat staat er bij na negentig jaar lang te le zen. Hier bevindt zich de wellicht oudste crèche van ons land. Je valt er met de deur in huis; twee trapjes af, die Monumentenzorg betaal de na de ramp, toen de Voor straat werd opgehoogd. Want dit oude pand staat onder be scherming van Monumenten zorg, met alle voor_ en nade len van dien. Een donkere gang, van kil maar schoon marmer. Lei dingen langs het plafond. „Hier mogen we niets aan veranderen" zegt de nieuwe directrice, mejuffrouw N. Vermeij die sinds veertien dagen in functie is. Een blo zend gezicht, kraakhelder wit schort op een blauwe ja pon, onder de kraag een Zeeuwse knop. Eerst is ze stroef, zegt ja en nee en verontschuldigt zich voor het feit dat de ontvangkamer he lemaal overhoop ligt. „We zijn door de vloer gezakt. Toen kwam er zwam tevoorschijn, er moest aan de lambrizering worden ge werkt en nu wachten we op de jongens van de technische school die de kamer komen verven. Wachten is hopeloos, je zou hier een man voor alle karweitjes moeten hebben". Onder het zach te gelach en gepraat van kleu ters, vaag achter de deur, komt mejuffrouw Vermeij los. Liefde „Ik werk hier nu achttien jaar, heb huishoudschool en kin derbescherming. Fel:. „Maar liefde voor de kinderen is hier - het voornaamste wij nemen de taak van de moeder over. Hoe lang? Het grootste gedeelte van de dag. Om acht uur 's morgens komen de eerste kinderen, tot half tien blijven ze binnenko men. Er zijn er die hier halve dagen zijn, tot twaalf of één uur, en ook die hele dagen ma ken, tot vijf uur of half zes 's avonds. Om half tien krijgen de kinderen melk met een biscuitje, dat een fabriek hier in Dordt ze al jaren gratis geeft. Om half twaalf krijgen de kleintjes een warme maaltijd. Ja, ze hebben thuis al vrij vroeg gegeten en zijn er écht aan toe. Eerst gaan de kinderen aan tafel, dan eten de leidsters. De jongste van de kinderen is zes weken volgen de week krijgen we er weer één. Want dan moet de moeder weer aan de slag. De kinderen krijgen alles druppels, flesje, hoe duur de voeding ook is, wat de dokter voorschrijft, wordt altijd gegeven. Ze worden op tijd verschoond, gewassen. De babyvoeding ge ven we 's zomers zelf dan zit er meer vitamine in. Fruit moe ten de kinderen zelf meebren gen. 's Middags doen ze hun mid dagslaapje als ze dat nodig heb ben. 's Avonds krijgen ze boter hammen met melk zoveel als ze lusten, zegt de directrice trots. Ze gaan naar huis en ze zijn klaar. Moeder kan ze thuis nog een bordje pap geven, maar als het moet kunnen ze thuis zo in bed worden gestopt. Kosten A Voorpand 1 x kolppep dubiJ,V MO, cr„ knlp. stofvouw B rug 1 X knippen dub- £en aan de ^ofvouw d mouw 1 x bele stof C sierbles 1 x knippen knippen dubbele stof E kraag 1 x ,nko,. „o, ,dPb«, vouw». ;,o?p?S oor 1 rok BESTELBON: bü onze kantoren zijn verkrijgbaar: een v(jfbladig patronenset maten 36 t/m 38, éénmaal kopen, daarna kijken ƒ2,50 mapje met uitleg en patronen rokken, pantalons, avondkleding 2,25 supplement elk 35 modellen nrs. 2. 3. 4 en 6, per stuk1.45 kinderpatroon met uitleg 4.— leeftijd van uw kind is maat. Geef bij bestelling de maat op! Ontvangst na storting or be taling bij het bureau van dit blad. eerste kind, 0,85 voor het twee de, en 0,60 voor het derde en volgende kind. Jawel, we heb ben er wel eens vijf uit een ge zin. Van een moeder met twaalf kinderen die veel ziek is en wie de situatie thuis uit de hand Vroeger was het tien cent per dag. Toen gingen de moeders werken op het land een har de noodzaak en voor hun tijd vooruitstrevende dames uit de Voorstraat pasten uit sociale be wogenheid op de kinderen. Dit particulier initiatief werd later in een stichting omgezet. Het be stuur? Elf dames en een arts en we worden gesubsidieerd door de gemeente. De dokter komt ge regeld kijken. Soms worden kin deren naar een specialist of naar een consultatiebureau verwezen. Nee, daar gaan wijzelf niet naar toe, dat is de taak van moeder. De meeste moeders van „onze" kinderen werken. Er zijn ook ongehuwde moeders bij. A-soci- aal? Tegenwoordig niet meer zo, zegt de directrice. Er is een moe der die werkt, om de studie van haar man te betalen. Een ander is pas verhuisd en werkt voor de inrichting van de grotere wo ning. Als het erg nodig is, blij ven de kinderen hier tot het achtste jaar. Ik beoordeel dat zelf, we hebben een heel goed contact met de gezinnen. Contact Als we even later door het oude pand lopen, merken we di rect dat dat contact nooit inten sief genoeg kan zijn. In de hoek van de kleuterkamer ligt een peuter lusteloos op een stret- „Strakjes komt mamma, strak jes komt mamma" herhaalt het kind monotoon. Hier staat mejuf frouw Vermeij voor een raadsel. Krijgt het kind een kinderziek te? Voor dat geval zette ze het min of meer geïsoleerd in een hoek van de zaal. In de andere hoek spelen kleintjes; blond, donker en zwart met puzzels onder leiding van de leidsters, op piepkleine stoeltjes en dito tafeltjes. Maar het kan nét zo goed zijn, dat het kind gister avond te laat naar bed ging, wat weet de bewaarplaats (het schooltje zeggen de kinderen) er van? De zaal van de „groten" ademt rust: hier zitten de kinde ren ook te puzzelen. Er zijn nieu we stoeltjes, maar ook oude hou ten bankjes. In de kasten bouw steentjes, en een compleet antiek kindereetservies. Er is een volière met tropische vogel tjes. Eén zijde van deze kamer komt uit op een binnenplaats. Een grote boom waarin het goed klimmen moet zijn, een zand bak die nodig moet worden opgeknapt, schommels, een klim- rek, een wip. ,,Ze gaan zoveel mogelijk naar buiten, ook als er sneeuw ligt", zegt mejuffrouw Vermeij. Koude gangen Niemand noemt haar directri ce; ze was al zolang juf Vermeij. De vorige „trice" die hier bijna dertig jaar was, mej. C. Wijn stra, is dat voor het gevoel van de kinderen nog. We lopen door de (koude) gangen naar de baby zaal. Er staan grove, verveloze boxen waarin keurige kleuters zoet zitten of liggen. Antonio, de kleine dikke Italiaan kijkt met donkere ogen naar het vreemde bezoek. Een klein meiske nestelt zich in de armen van mej. Ver meij en wrijft liefkozend haar wang. Een peuter is verliefd op de camera van de fotograaf, een ander heeft duidelijk schele oogjes en loopt moeilijk en klos- De vloer, van rubbertegels is finaal kapot, een nieuwe zou be slist geen luxe zijn. Bij een oude commode staat een jong meisje luiers te vouwen, een andere leidster neemt de peuters die rondlopen mee in het spelletje: Samen kennen we de mosselman... rou 't waar *ijn? De mossel i» niet duur, de bereiding kost weinig tijd, en het is eitwitrijke voeding. Wat u er allemaal mee kunt doen staat in een boekje, gratis verkrijgbaar op aanvraag bij het Produktsehap voor vis en visproduktcn, Wassenaarseweg 20 in Den Haag, waar men n overi gens met raad en daad ter zijde staat als liet om vis. schaal- of schelpdieren gaat. In het Bouwcentrum, erna 700 in Rotterdam, staat permanent een „nieuwtjestafel". Daar kunt u een aantal monsters van nieuwe produk- tcn en materialen op het gebied van bouwen en wonen bewonderen, voor zover de afmetingen van het produkt zich daarvoor lenen. Nieuw vindt het Bonweentrumeen produkt dat ge heel of waarvan een essentieel deel nieuw is: een reeds bekend produkt met nieuwe (functionele) vormge ving; een nieuwe toepassing van een oud produkt. sjokke sjokke sjok, achter aan m'n rok... Eén joch klimt op de grote speelgoedbeer en laat een diep gebrom te voorschijn ko- 80 Kinderen De kinderen zien er verzorgd uit. Dat het pand nodig een verf je moet hebben, moderne boxen, commodes, een droomkeu- ken, wat deert het hen? De leid sters vijf stuks, dan nog twee keukenmeisjes én de directrice werken hard. Zij hebben dage lijks de zorg over soms tachtig kleintjes, koken, wassen, houden het huis daarbij schoon, wassen af, verschonen babies, peuters en kleuters en... stoken de centrale verwarming met co kes. ..Maar zaterdags en zondags zijn we vrij", zegt de directrice. Als we met bewondering voor het vele werk dat achter deze oude muren wordt verzet, afscheid nemen, troept er een op piepklein clubje schoolkinderen op het bor- meisje met haar troetelnaampje, desje. Een groot meisje drukt op In de grote nis van de gang han- de bel voor de baby-kamer, gen kleuterjasjes en staan glim- Draagt even later haar kleine mende kinderwagens, wandelwa- zusje in de armen, naar huis. gentjes, schoenen en laarzen. ..Ook een oude klant" lacht me- „Boven is de slaapverdieping" juffrouw Vermeij, plaagt het zegt de directrice nog, maar ze puzzelen heerlijk. laat hem ons niet zien. Ik weet dat ze blij is met de keuken die al verbeterd is, de grote koel kast, de centrale verwarming in de kamers, de blauwe brabant- se bontjes om de antieke ijzeren wiegjes op een rijtje. Monopoly wordt bij ons thuis hevig beoefend; wist u, dat het voor de oorlog werd uitgevonden door een werkloze Amerikaan? Wie dacht dat er tegenwoordig geen spelletjes meer gedaan worden, heeft het flink mis! Juist nu komen er met de regelmaat van de klok nieuwe spelen bij, en niet zo maar wat; tientallen kunstenaars houden zich bezig met het ontwer pen van die spelen. Kunstschilder Ad van der Eist ontwerpt de mooiste leg puzzels, de Amsterdamse graficus Jun van Toorn bedacht verschillende creatieve spelen zoals TOTEM en PAPETERIE. Maar ook de vooroorlogse spelen zoals Halma, Ganzenbord, Mens erger je niet en Kwartet zijn wat de vorm betreft herboren; het vlooienspel van nu is gewoon een kunstwerkje om te zien! Stratego met geraffineerde spelregels en board- script met fijnhouten lettertjes vliegen weg. Het meest in trek zijn toch die spelletjes' waarbij zelf werkzaamheid het wachtwoord is. Totem bijv. bestaat uit een doos vol spullen waarmee de kinderen kunnen knip pen, vouwen, ritsen, scheuren, plakken, snijden, kleuren, verven en versieren. Het creatieve in dit spel trekt de kinderen enorm aan. Papeterie is een van de allernieuwste dingen: een doos met tientallen soorten uitgezocht papier in een regenboog van kleuren met aanwijzingen voor het gebruik erbij. Goed is te merken, dat de mensen behoorlijk willen betalen voor een behoorlijk spel. Het Nederlands Ver pakkingscentrum reikt speciaal prijzen uit voor de ver vaardiger van het mooiste spel. Wij vinden een stevige doos ook belangrijk. Als het allemaal maar weer niet té Dit is Jan van Toorn grafie Veilig wonen in de hoogte Steeds meer verrijzen voor de stedeling de torenflats als de be kende paddestoelen uit de grond. Er zijn veel nadelen aan verbonden, één groot voordeel is er vrijwel altijd: het mooie uitzicht. De baby van nog geen jaar oud wordt in de kinderstoel voor het raam gezet om aldaar in opperste verbazing het heen- en weergaan te aanschouwen. Maar de ondernemende driejari ge wil meer. Hij schrikt er niet voor terug op de vensterbank te klauteren en aan het raampje te gaan peuteren, om alles nog be ter te kunnen zien. En nu zijn we waar we wezen willen: de beveiliging van ramen. De Nederlandse Consumenten bond heeft er de aandacht reeds op gevestigd en zou het liefst een algemene beschikking van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting zien. De Bond suggereert een con structie waardoor er twee hande lingen nodig zouden zijn om het raam te openen. Door middel van één handgreep zou het raam niet verder open moeten gaan dan een kier, voldoende voor ventilatie. Een tweede handeling zou nodig zijn om het raam hele maal te openen. MEER DAN ooit heb ik deze week gewenst aan het buro'tje te zitten dat ik de vorige week onze rubriek binnendroomde. Want er was eigenlijk geen brief bij de post die niet met metera lange vellen beantwoord kon wor den. Er waren er van vriendinnen die een jaar geleden schreven, zelfs een van iemand die tijden terug eens schreef. Ik herkende het handschrift, dat heb ik altijd; ook constateerde ik dat het adres weer even onvolledig was als vroe ger. De brief was trouwens weer precies zo verrukkelijk als des tijds, vol heerlijk doorgeschreven verontwaardiging en eindigend met een kleine sympathie-betui ging aan mijn adres omdat ik de vorige keer per omgaande in de krant op het probleem was inge gaan. Ik zou nu natuurlijk weer graag lief gevonden worden door de briefschrijver 'want het is een man). Daarom zult n mij als een vlinder van de ene briefbloem naar de andere zien dwarrelen, kei. Misschien kan ik mijn weg zo kiezen dat ik in écn tuintje bezig blijf, één onderwerp centraal stel. Als het niet lukt. wip ik over de schutting, daar is het ook goed. ER IS MIJ geschreven: er zijn heus wel moordenaars en niet-moordenaars. Er zijn, endat weet jij best, Chris, mensen die zich niet laten doorstromen door de lielde van Chris tus. en toch nimmer zich aan een medemens zouden vergrijpen. Er zijn mensen die merken dat zij kunnen terugslaan of haten, b.v. als men aan hun kind komt, maar die nooit „zomaar" iemand zouden doden. Wat jij schrijft, is wel zo, maar alleen als standpunt van mensen die een christelijk dag blad lezen, daarnaar richt jij je. Maar er zijn nog andere standpun- Voordat ik deze laatste zin van een vraagteken ga voorzien, nog even een andere brief: als ik dc Beatles zo opgewekt behandel als ik laatst deed. begeef ik mij op een heel gevaarlijke weg. Die weg eindigt bij de alle perken te bui ten gaande toestanden die men op de TV ziet wanneer tieners hun idool omgillen, zijn schoenzolen kussen etc. Ik ben gevaarlijk bezig in een christelijk dagblad. U ziet hoe verschillend dc conclusies uitvallen. Ik zou bij het beantwoor den van deze en nog andere, ver scholen opmerkingen, het woord „zomaar" willen zetten. Is cr ooit iemand die „zomaar" doodt? (Ook al zegt hij het? Kaïn bijvoorbeeld?) Is er ooit iemand die „zomaar" tot extreme aanbid ding komt voor een hikkend en zwikkend jongmens? Is dat jong mens „zomaar" bezig en er „zo maar" toegekomen? Een briefvriendin schreef me dat zij iemand had ontmoet die haar een „vlezige" hand gaf. ik zag haar door de regels heen haast Is dat „zomaar", die Ligt niet achter al ons doen laten een wereld die wij ten Huisvrouw, zou u het niet heerlijk vinden als u bij ziekte en invaliditeit een uitkering kreeg, waar van dan gezinshulp kan worden betaald? De brie ven stroomden dit keer be paald niet binnen, vindt u het allemaal goed zoals het gaat of ziet u tegen nóg meer premie- of belasting druk op? Mevrouw A. van N-S te R. is reeds acht jaar invalide en weduwe. Ze is afhankelijk van huishoudelijke hulp en dat valt haar erg zwaar in verband met het huidige inko men. Er zijn vroeger geen ze gels voor haar geplakt, zodat ze ook niet in de invaliditeits wet valt. „Bij al onze goede voorzieningen is er altijd wel een categorie te vinden, die er buiten valt" aldus deze le- „Nu zit ik van twee kanten in de verkeerde hoek. Mijn pen sioen is namelijk niet waarde vast. het leven wordt duurder en mijn inkomen naar verhou ding minder. Het maakt veel verschil of je van een klein pensioentje 10 procent loonsver hoging krijgt of van een groot inkomen, zodat de verschillen relatief groter worden. Een ziekteverzekering voor de huis vrouw zou in mijn geval een uitkomst zijn. Ik ga met alles achteruit. Moet bovendien veel gebruik maken van een taxi, zo dat mijn levensstandaard aan merkelijk is gedaald. En wat de premielast aangaat, voor de AOW en de AWW zijn er ook mogelijkheden gevonden. Is een huisvrouw verzekerd tegen ziek te en invaliditeit, dan heeft ze recht op een uitkering. Na tuurlijk kun je, als dat hele maal nodig is. recht doen gel den op de Bijstandswet, maar voor mijn gevoel is dat toch nog altijd hand ophouden en erom vragen. De praktijk leert, dat niet iedereen dat kón. en (u kunt het valse schaamte noe men) er van weerhouden wordt zijn noden kenbaar te maken. Een man krijgt toch ook een uitkering als hij ziek is? Ik las in de krant het stukje „arbeids ongeschiktheid voor niet-loon- trekkenden," dat heb ik uitge knipt. Ik hoop, dat ik daar ook bij hoor. Maar dan moet de minister wel met spoed wer ken. eerdat alles in kannen en kruiken is ben ik aan mijn AOW toe Problemen ..Een onderwerp dat de aandacht waard is" schrijft dhr. J. K. te G. Want als alles goed gaat in een gezin, ja dan loopt het financieel ook wel Maar twee punten vind ik treffend in dit onderwerp. Invalide worden van de huis vrouw is heel erg (de vorige Ik vind, dat kinderen beter in loondienst bij vreemden kun nen gaan. Dan zijn ze in alle mogelijke verzekeringen, maar dat voedt ook beter op. De opgroeiende jeugd eist zijn aandeel in kleding en vereni gingsleven en die kosten kun nen niet altijd door een gezin worden gedragen. Trouwens, de ze lezer vindt dat er taak en roeping bijkomt: de jeugd moet niet met de handen in de schoot gaan zitten, terwijl vele mensen om ons heen schreeu wen om hulp. We moeten niet altijd alleen aan het financiële denken, ook het morele moet een doorslaggevende overwe ging zijn. zowel op stoffelijk als geestelijk terrein. De liefde kan heel wat betekenen in een gezin, maar in breder verband ook in de wereld." aldus deze meer premielast erbij te heb ben valt ook niet mee. Toch zal het zonder het aardse slijk wel niet gaan, denk ik. Ik vind het een moeilijk onderwerp Sociale nood „Ik ben direct voor een arbeidsongeschiktheidswet voor de huisvrouw, als dat betekent een zekere geldelijke vergoe ding als zij door ziekte en inva liditeit genoodzaakt is om ge zinshulp in de arm te nemen. Als moeder ziek is. en zeker als die moeder bijvoorbeeld mee helpt in een winkel of zaak. of op de boerderij, dan is dat een ziekte bij een ziekte. Datgene wat ze voor zichzelf en haar gezin verdient door haar arbeid, staat stil. bovendien moet ze voor zich en de haren verzorging aantrekken. In zo'n geval kan ziekte een sociale nood voor dat gezin zijn. Pre mielast? Daar heb ik ook eens over nagedacht. Bij de huidige welvaart zou het mogelijk moe ten zijn, een klein geneeskun dig risico, laat ons zeggen van 50 per jaar, zélf te dragen. Dan zouden de wachtkamers van de dokters wat leger zijn. omdat de mensen een consult voor een hoestdrankje voor Annie en een grieppoeder voor Jaap. een verbandje hier en een zalfje daar. te duur zouden vinden. Zij zouden rechtstreeks naar de drogist of de apotheek lopen, want dat zou dan voorde liger uitkomen. De ziekenfonds premie die hierdoor „vrij" a kunnen worden be- arbeidsongeschikt- briefschijfster weet het aan den lijve). Maar ook bij tijde lijk ziekzijn liggen er proble- Naar mijn bescheiden mening is dan een uitkering aan de huisvrouw op zijn plaats. Ik zou dat zo willen zien. dat de te maken onkosten voor hulp van buitenaf of hulp van wer kende kinderen, daarvan be taald kunnen worden. Verder zou ik niet willen gaan. We hoeven er financieel niet beter van te worden, doch men moet gelijk kunnen blijven. Dan immers zal de premie ook wel door iedereen te dragen zijn. zodat dit geen probleem hoeft te worden. Voor het werk dat de huisvrouw in haar gezin ver richt. is ze ten slotte getrouwd. De man heeft de taak dat gezin te onderhouden. „Zelf ben ik ruim twee maanden ziek geweest. Onze dochter van achttien jaar die kinderverzorgster is. kon ik niet thuis houden" lezen we in de brief van onze trouwe schrijfster mevr. B. van W. tc P. „Om de eenvoudige reden dat we haar niet geven kon den wat zij verdiende in hel Kinderhuis. Toen ben ik, als zovelen, geholpen door mijn schoonmoeder, die het eten kookte. Mijn zuster kwam werken. Een vriendin deed de was. Ik was natuurlijk blij met deze hulp. maar rustig voor een herstellende zieke is deze hulp niet. Graag zon ik daarvoor een andere oplos sing zien. Misschien dat ande re lezeressen er iets meer van weten dan ik, want om nog heidswet. Controle? Misschien door de wijkzuster, die toch al controle heeft op de gezinsver zorgster en de leiding daar- J. s'. teV.e" °nZe ezeres mevr Wat dunkt u lezers, bent u het met allen eens? Zou een aandeel in de premie van de werkgever tot op zekere hoogte ook niet op zijn plaats zijn immers als de man zich met een hoofd vol zorgen aan zijn werk zet. dat lijkt ons ook niet bevorderlijk voor de goede gang van zaken in zijn betrek king. Wijkverpleegsters, zieke moeders. gezinsverzorgsters, klim in uw pen, en als er verze- kerings-specialisten onder onze lezers zijn. graag uw deskundig woord in onze dialoog. Een boekje naar uw keuze: De dok ter zegt 1. De dokter zegt 2 of Tipparade zenden wij u graag als beloning bij plaatsing van dele kennen? Goed, de mensen moorden niet uit onlustge voelens van een soort als: zijn ge zicht beviel me niet. ALs dat ooit de woorden zijn die de reden weer geven. In Camus' boek „l'Etran- ger" schiet een man een andere man neer. Het boek toont ons een wij, wij de lezers, zien dat hier een mens zich door zijn bestaan wurgt Maar de rechter die de moordenaar ondervraagt, krijgt als enig antwoord: het was de zon. En inderdaad, als het zweet je in de ogen stroomt en je van louter lus teloosheid al. helemaal niet meer je dat je hele leven, alle handelin gen, alle getalm, al het versagen, alle uitzichtloosheid, waarom ben ik hier, wat doe ik hier, doet hot er iets toe, achter het antwoord meekomen. In zekere zin is dat bij ons allen zo. Vroeger was ik een vrolijk mis schien wel wat te overmoedig eerste baby hevig doorzeurende septembermuggen haar kleine rose toet belaagden, kon ik het ineens. Met de pantoffel. En toen Duitsers zich aan mijn familie vergrepen, kon ik het. Haten en saboteren. En toen laatst bouwvakkers ik schreef het je nog een nieuw dak op ons huis construeerden, op de bedden van de kinderen zaten te roken, een uur eerder kwamen, 's ochtends om uitgebreid naar het toilet te gaan in een warm huis, gezellig met de deur open. op een toon van ik-doe-niet-langer om een oplossing is! Alsof dat juist niet verontrustte. Dat we in een handomdraai kunnen gaan ver achten, doodslaan, naast ons niet meer doen leven. TV7AT WE van onszelf op de duur weten is dat er maar een dunne wand is tussen ons en onze redeloze „zomaar" daden, christe nen en n ie.-christen gelijkop. Het verschil tussen vroeger en onze tijd is dat we het veel hevi ger zijn gaan beseffen dan eerst. Er is een boek van Chandler: „Red Wind", het speelt in een deel van Amerika waar als er een bepaalde hete wind waait ineens veel meer moorden gebeuren, veel meer kin deren huilen omdat moeder snauwt, veel meer vaders zich be drinken. De mensen daar zijn zich ervan bewust, ze kunnen maatrege len nemen vantevoren, toch omgeeft die wind hen, dringt in hun huizen. Zo kunnen wij ons wapenen, kin deren waarschuwen, TV uitdoen, wie weet, ik trek het sterk in twij fel. maar goed. wie weet. Maar de tijd ban je niet uit je huis. Er is een tegenstroom nodig. Elk kind dat die tegenstroom ker* kan kij ken en luisteren naar het doet cr niet toe wie. en plotseling ZIEN. Door mensen en verschijnselen heenzien. Omdat er zich een ande re wereld achter de zijne verheft. Soms zie je in een heuvelland schap zo mensen op de voorgrond bewegen. Je ziet ze niet zonder die zachte, golvende wereld. Zo staan er vergeving, afleggen van haat. vriendelijk goede rgen zeggen achter onze kinderen (N. - dit ats poging je moeilijke vraag te beant woorden. wat c(n fantastische brief van je. tot gauw!), staan aansnoring tot eigen beleven, aandacht, van eikaars oprechtheid leven achter hen Dat is moeilijk. Dat is niet zomaar. Maar het is dat waarvoor we hier leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15