VIER BROEDERS LEVEN TAIZÉ IN AMERSFOORT Jeugdreizen voor alle leeftijdsgroepen GEESTELIJK LEVEN Begin der vernieuwing: HET GEBED ezfw Mhdacnfmfi: Bewust naar O-dag toe: „het" moment ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 Ttoee broeders in de kapel van de Bergkerk tijdens een gebeds den. Niets is minder waar: we willen juist midden in de wereld staan getuige onze aanwezig heid hier om hetzelfde leven als in Taizé te leven in Amers foort en zo mogelijk wijder in de Nederlandse situatie. (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Kwart over twaalf in de mid dag. In de kapel van de Bergkerk hoe weinig re formatorische kerkgebouwen beschikken daarover? zit een dertigtal mensen. Vier in eenvoudig wit habijt geklede broeders betreden de ruimte, knielen twee aan twee achter elkaar ter weerszijde van het liturgisch centrum. Na een stilte van enkele minu ten, en een gezongen introïtus, geeft één hunner een psalm op, die door hem aan het kleine pijporgel wordt begeleid. Dan leest deze broeder een kort Schriftgedeelte. Op nieuw een stilte, maar nu langer voor inkeer en per soonlijk gebed met een af ronding, die genomen is uit de zaligsprekingen. De mid- dagbidstonde, sober en de voot, is ten einde. Driemaal per dag is er een bidstonde die volledig open is en door velen vooral 's avonds wordt bezocht. Die belangstelling kan er het teken van zijn dat de aanwe zigheid van vier broeders van Taizé in de Bergkerk de mensen iets te zeggen heeft. Want ware ze louter beleefd heid, dan zou ze in de loop van de maanden al lang zijn gaan tanen. Mensen zijn im mers maar mensen. Maar neen, er was juist een toene mend komen naar de bid stonden, een zich ontwikke lende interesse voor wat Tai zé is en doet. Men ervaart, men ont dekt hier iets. Hetzelf de dat de broeders eer tijds ook moeten heb ben ervaren en ontdekt: dat het eerst nodige voor elke christen het regelmatig zoeken van gemeenschap met zijn Schepper is. Een ge meenschap, waarvoor zeker in onze nerveuze samenleving tijd moet worden vrijge maakt, want zonder ge bed en stille inkeer (contemplatiezonder een bewust (dus niet plichtmatigkomen tot God is een christen geen christen meer, on derkent hij de tijd niet waarin hij leeft, wordt hij niet geïnspireerd uitvoering te geven aan wat zijn opdracht heet. Een opdracht, die toch al zo moeilijk is in een tijd die aan alle kanten om vernieuwing vraagt. Daar ligt dan ook het begin van alles, zegt broeder Frank even la ter als hü zijn witte kleed heeft afgelegd en gewoon heel huiselijk in broek en sportieve trui is verschenen. Re gelmatige aanbidding en regelmatige inkeer zijn enerzijds een ant woord van de mens op de genade en anderzijd? vereisten om in een voud des harten datge ne te volbrengen wal van ons gevraagd wordt Het leven van een christen is een steeds beginnen; iedere dag. soms zelfs ieder uur de genade terugvinden om alle dingen nieuw te maken. Alleen door die instelling kan ons we- Soms jaren Als we eerlijk zijn moeten we erkennen dat het „gewone" ge bed maar voor weinig mensen een werkelijke behoefte is. Voor sommigen kunnen er maanden, zelfs jaren voorbijgaan zonder dat de gelegenheid zich voor doet het contact met God in het gebed weer op te vatten. Daarin ligt juist het appèl tot het zich regelmatig verplicht stellen Gods tegenwoordigheid te zoe ken opdat Hij zich aan ons zal openbaren. En pas dan kunnen we op weg, ons bewust van de taak die we in alle nederigheid liefdevol te vervullen hebben. U zult vragen: jullie vormen met de ongeveer 70 broeders van Taizé een eigen (protestant se) kloostergemeenschap en wat doen jullie hier dan met z'n vie ren in de Bergkerk van Amers foort? Inderdaad heten we kloostergemeenschap, maar in zo verre is die benaming mislei dend als eruit geconcludeerd zou worden dat het een naar binnen gerichte gemeenschap zou gel- Eenheid Taizé is zoals u weet de ge meenschap van broeders, afkom stig uit verschillende reformato rische kerken, die door hun ge meenschapsleven tekenen van eenheid willen zijn in het ver deelde protestantisme. We bevinden ons als kerken in een overgangsfase die naar een totale vernieuwing van het kerkelijke leven zal moeten voe ren. Daarbij is de oecumene een wezenlijk aspect, het bereiken dus van een zichtbare eenheid van alle christenen, gedachtig aan de goddelijke opdracht, opdat de wereld gelove. Het gaat daarbij om vernieu wing in bijbelse zin en dan min der theologisch bepaald als wel van ons hele bestaan, praktisch en pastoraal bepaald. Centraal staan daarbij, zoals gezegd, de drie dagelijkse gebedsdiensten. Misschien wordt het wat dui delijker als ik een dag van ons zijn hier in Amersfoort be schrijf, waar we in oktober zijn gekomen en tot eind maart zul len blijven. We zijn hier met vier broe ders van Taizé, die allen hun drie jaren noviciaat achter de rug hebben: een Fransman, frère Jean Paul, die tekenop drachten aanvaardt en Franse lessen geeft; broeder Jan, broe der Philip en ikzelf, broeder Frank, allemaal Nederlanders. Onze eerste dienst is om kwart voor acht in de morgen; een van ons is dan al in een nabijgelegen ziekenhuis keuken diensten wezen verrichten. Daar na gaat een van ons studeren, een ander bereidt komende ontvangsten (soms vier per dag) voor, weer een ander ontvangt mensen, die hier komen praten (veelal pastorale gesprekken) en nog weer de vierde prepareert een lezing die hij ergens in het land zal moeten houden. Daartussendoor worden aller lei kostersdiensten verricht er is hier een kostersvakature hetgeen vrij veel werk mee brengt, ook al omdat dr. Elde- renbosah, de plaatselijke predi kant, het kerkgebouw tot een echt gemeenschapscentrum heeft ontwikkeld. Na de middagdienst en de mid dagmaaltijd gaat een van ons (bij toerbeurt) naar een bedrijf in Amersfoort waar hij admini stratieve diensten verricht een functie voor halve dagen worden ontvangsten gehouden, gaat een ander nogal eens weg voor het vervullen van een spreekbeurt, wordt het kosters- werk gecontinueerd (een van ons is altijd „thuis") en dan, om zes uur, avondmaaltijd, avond dienst om kwart over zeven en tenslotte dan de avondbijeen komsten. Selfsupporting Begrijp me goed kosters- werk, werk buitenshuis, het ge ven van lessen en het maken van tekeningen zijn nodig om in ons onderhoud te voorzien. We moeten namelijk volledig „self supporting" zijn, ja, zodanig dat we ook de kosten verbonden aan het gastvrij zijn kunnen betalen. Net als in Taizé leven we samen in volkomen gemeenschap van goederen. Nog ongenoemd bleven de con tacten met de beweging van echtparen rond Taizé hier in Ne derland. Vanwege de vele ontwikkelingen in de huidige sa menleving en de vragen die deze aan het christen-zijn stellen is de kern van die samenleving: het gezin, zo belangrijk. Het gaat daarbij allereerst om de man en vrouw die dag aan dag willen proberen een licht punt te zijn in deze wereld door zichzelf, in het stellige weten door Christus daartoe te zijn be stemd, onder meer de volgende eisen te stellen: driemaal per dag een gebedsstonde, het be trachten van een werkelijke spi rituele eenheid in hun huwelijk, het onderhouden van optimale gastvrijheid en het antwoorden op het welvaartsprobleem door te weigeren aardse goederen bij een te garen. Niets opvallends derhalve, zo als trouwens de hele sfeer rond Taizé eenvoudigheid van geest wil uitstralen zowel in het ge bed, in het gesprek als in het geduld, dat als een der wezen- Zo ook proberen broe ders van Taizé, die evenals wij ingetreden zijn voor hun gehele le ven, waarbij ze celi baat, goederengemeen schap, eenheid van geest (dit is aanvaar ding van het gezag vair de prior) hebben aan vaard, het leven van Taizé te leven te Madi- In de kapel son (V.S.) in de stu dentengemeenschap van de universiteit: in Lyon, waar in solidari teit met maatschappelijke gepoogd wordt mede arm de Niger republiek, waar sinds broeders onder broeders (z g. fra- - „ederirfieid overiffens ternité's) te worden gezocht. alle neaerigneia overigens, een vernieuwend christelijk i de Bergkerk, naar de broeders van Taizé elke dag hun drie gebeds diensten houden is een in Taizé gebrandschilderd zeskantig raam aangebracht. De nstelling is de verheerlijking op de berg. Ter u eerszijden van de Christusfiguur Mozes en Elia, aan hun voeten de discipelen. armen ming mét de plaatselijke situatie zichzelf de eis van luisteren i te zijn; naar de geëigende vorm van Qp Jeggen om vervolgens, kort enkele broeders werken; in Chili, waar meegewerkt wordt x i x x. i aan een ontwikkelingsproject, om Een van de belangrijke, nog leven trachten mee te leven nu maar enkele voorbeelden te ongenoemde, punten hierbij is langs wegen van liefde op noemen. het volledig proberen open te grond van Gods belofte en Overal dient in overeenstem- staan voor de ander door het gebed van Zijn zoon. (Van onze kerkredactie) Het wordt echt weer zo mer. En mochten de erva ringen met de vorige zomer zon ietwat teleurstellend zijn geweest, dit heeft toch de verschillende jeugdorganisa ties niet afgeschrikt enthou siaste plannen voor de ko mende vakantie te maken. Van verschillende kanten komen de kleurige vakantie folders weer opdagen. Nauwelijks doet een enkele voorjaarsachtige dag zijn in trede of het voorbeeld wordt gevolgd van de grote reisbu reaus en -verenigingen en het programma wordt bekendge maakt. De meeste van deze gidsen zijn voorzien van een vrolijkkleurig kaft. „Bestijg de trein nooit zonder uw valies met dromen" raadt het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk in de reis- en kamp- gids Weg Wezen de toekomstige reizigers aan. Nieuw bij deze reizen zijn die voor de groep van 15 tot 17 jaar, de zogenaamde „vergeten groep", waar het Centrum speci aal aandacht aan gaat besteden. Ze komen naast de bestaande rei zen en kampen voor jongelui van zestien jaar en ouder en die voor de jongens en meisjes van- acht tot twaalf en twaalf tot zes tien. Om misverstanden te voorko men, vrije reizen zijn er niet bij. Alle vakantiereizen worden in groepsverband gemaakt. Kamperen Friese meren, waar je kunt le ren zeilen. Overal in het land wordt gekampeerd. In de trai ningskampen kun je het leren. De jeugd kan ook de grenzen over, naar de Ardennen, de Vo gezen, het Zwarte Woud, Dene marken, Grindelwald en Oosten rijk. Nieuw zijn de wintersport vakanties. Deze vallen in decem ber 1966 en januari 1967, de be stemming is Blausee in Zwitser land. - - 7 - of, Ook van de Hervormde Jeugd raad is de kamp-reisfolder ver schenen. Op overzichtelijke wij ze is aangegeven voor welke leeftijdsgroep en waar en wan neer de reizen en kampen wor den georganiseerd. Samen op Weg heet de vakan- tiewijzer met de zomerkampen van de Hervormd - Gereformeer de Jeugdbonden. Het leuke mo derne kaft trekt al dadelijk de aandacht. Er zijn mogelijkheden zowel voor het binnen- als bui tenland. Er wordt gekampeerd in tenten, boerderijen en als woudloper. Over de grenzen zijn Italië, Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg het einddoel. Dienstverleniing Een geheel andere vorm van vakantiebesteding doet de Bijbel Kiosk Vereniging aan de hand. Ruim zeshonderd jongeren wor den gevraagd voor het dienstver- leningswerk, dat van de kerken uitgaat. Dit houdt in het houden van kerkdiensten, avondslnitin- gen en morgendiensten voor va kantiegangers. Dit werk heeft zich echter de laatste jaren uitgebreid. De va kantieganger wordt zelf tot crea tiviteit gebracht. Kleuters en kinderen worden beziggehouden. Voor jongeren zijn er instuiven en wordt aan sport en spel ge daan. De ouderen wordt ge vraagd mee te doen bij de voor bereidingen, evenals aan de dis cussie-avonden en gespreksgroe pen. Daarnaast worden er films ver toond, boeken uitgeleend en kranten verkocht. Gebleken is, dat dergelijke activiteiten zeer op prijs worden gesteld op bij voorbeeld de campings. Vooral met regenachtig weer, zoals ver leden jaar, zijn de ouders erg dankbaar, dat door middel van de praktische hulpverlening van de BKV'ers de: kinderen, worden beziggehouden. Van 1 juli tot 13 augustus be staat de mogelijkheid voor jonge mensen, zoals kleuterleidsters, kweekschoolleerlingen, onderwij zers en onderwijzeressen, leerlin gen van scholen voor maatschap pelijk werk, kampleiders, studen ten en ieder die zich geschikt acht, om mee te werken. Van ieder, die mee wil doen wordt verwacht, dat men twee weken beschikbaar is. F.en aantal broeders in uit habijt voor de twaalfde eeuuse dorpskerk van Tav. die door het plaatselijke bisdom aan de communiteit ter beschikking ia gesteld i een gezamenlijk gebruik met de parochie. Er Is een instructief boekje verschenen, dat ln de V.S. en elders si opgang heeft gemaakt. Het heet „De eeuwige sigaret" en de auteur Arthur H. Cain doet er een se rieuze poging ln rokers een doeltreffende methode te geven (de doeltreffendste althans die wc ooit onder ogen hebben gehad) om van de sigaretten-rookgewoonte af te komen. Men zegge niet te snel: naïeve Amerikaanse humbug-psychologie. De velen overal ter wereld die dank zij tientallen vertalingen van dit boekje roker-af zijn geworden vormen het levende bewijs van het tegendeel. Dr. L. Meinsma van het bureau Kankervoorlichting heeft het voor Nederland bewerkt. (De eeuwige sigaret, door Arthur H. Cain, Uitgave De Arbeiderspers, 100 biz, 2,90.) We hebben een tijd lang niets meer, of weinig, over het gevaar van siga retten roken en de moge lijkheden om er af te komen vernomen. De (te?) grote anti-golf is geruime tijd geleden uitgerold. Wat bleef is een systema tischer propaganda tegen het sigaretten roken, vooral op de scholen. .Aanvankelijk ging met ,,de grote campagne" een herziening van de rook gewoonten gepaard, zich uitende in een opvallende daling van de sigaretten- consumptie. Vele sigaren winkeliers achtten zich reeds in hun bestaan be dreigd. Maar Ondanks de overtuiging, dal met name de sigaret schadelijk is voor de gezondheid, hebben op langere termijn vele rokers de behoefte aan sigaretten niet kunnen weerstaan, zodat de consumptie weer geleidelijk is gaan stijgen belangrijkste reden niervan is dat bij de bestrijding de psycho logische achtergronden van de rookgewoonte onvoldoende aandacht hebben gekregen Hier nu houdt de Amerikaanse „bestrijdings-expert" Arthur Cain wèl rekening mee. het geen mede moge blijken uit het succes met zijn methode. Twee typen Cain richt zich in feite tot twee rokerstypen: de zware ro kers en de verslaafden. De zwa re roker noemt hij de man die twintig tot dertig sigaretten ge bruikt: dc verslaafde roker die daar weer bovenuit komt. Maar met getallen zijn deze typen onvoldoende geduid. Hun typering is ook dat zware ro kers van al hun rokertjes kun nen genieten, terwijl verslaaf den ermee doorgaan als zij er al lang niet meer van genieten. Zelfs midden in een hoestbui en met een onaangename bitte re smaak in de mond kunnen zij nog een sigaret opsteken. Langs welke wegen hebben ze de meeste kans om er af te komen? Cain acht om te begin nen een uitvoerige voorbe reiding noodzakelijk. Hij vindt, dat een periode van 21 dagen oftewel drie weken voor af moet gaan aan de dag van ophouden: O-Dag. Dit is ook een soort test wie niet van plan is zich aan de voorbereidingsregels te hou den, hoeft ook niet aan de ontwenningskuur te beginnen Ten diepste wil die dan immers niet. Zorgvuldig Drie weken toeleven naar O-dag dus. Deze O-dag dient zorgvuldig gekozen te worden Het mag bepaald niet zijn een tijpstip waarop men drukte (za kelijk, een feestviering, reizen) verwacht. Het moet een rustige dag zijn, bijvoorbeeld een lans weekeinde, waarin niets en nie mand het voornemen op de een of andere manier kan dwarsbo men. De eerste week van voorbe reiding wordt in grote lijnen door de volgende gedragslijnen gekenmerkt. Men moet een ander merk sigaretten gaan ro ken en nalaten te roken voor het ontbijt, een uur na elke maaltijd en vlak voor het naar bed gaan. Hierbij helpt een glas vruch tensap te drinken als men wak ker wordt: na elke maaltijd de mond te reinigen (uitvoerig tan den poetsen) zodat het verband eten-rookbehoefte wordt verbro ken hetgeen de rookbehoefte vermindert. Tenslotte moet in die rooklo- ze periode elke gedachte aan roken worden uitgebannen. Steekt zo'n gedachte de kop op en lukt het niet haar te verdrin gen, dan moet men desnoods maar iemand op gaan bellen of een straatje om gaan lopen. In deze voorbereidingsweek moet ook worden gewerkt aan een lijst met redenen waarom men op zal houden. De tweede voorbereidings week is gelijk aan de eerste met deze uitzondering, dat men nu het merk sigaretten neemt waarvan men altijd het minst hield (waardoor het plezier er dus nog verder afgaat). De der de en laatste voorbereidings week geeft als enige verande ring het consumeren van de lichtst denkbare gefiltreerde si garet die maar te krijgen is. O-Dag Ja, en dan komt O-Dag. Daar voor dient men in overleg met zijn huisarts over een aantal kalmerings- en keel-zulgtablet- ten te beschikken (de verslaaf de roker gebruikt iets zwaarde re kalmeringsmiddelen dan de zware roker). De bedoeling van die kalmeringsmiddelen is even tueel „opspelende" zenuwen de baas te blijven. Terecht wordt in dit verband met nadruk aangeraden, zeker de eerste da gen van het gebruik, niet te chaufferen of andere inspannen de arbeid te verrichten. De tweede belangrijke voor bereidende taak voor O-Dag is een dagboekje aan te leggen waarin men te beginnen bij O-Dag alles moet noteren wat in verband met de ontwennings kuur van belang lijkt. Dus: hoe men zich voelt, wat men ervaart, hoe de gemoedstoe stand is, of het eten al of niet beter smaakt, enzovoorts. Op de eerste dag en trouwens ook de volgende dagen dient men normaal te eten, maar alleen tijdens de maaltijden. Geen extra's en ook geen drankjes, omdat er immers ook een verband drank-rookbehoef- te is. Bij het wakker worden op O-Dag weer .gewoon" vruch tensap, maar nu ook een kal meringstablet genomen. Na het ontbijt de bekende reiniging van de mond en een uur daar na een zuigtablet, weer een uur later nog een tablet. Na de koffietafel de tweede kalme ringstablet; weer na elk uur een zuigtablet en na de avond maaltijd opnieuw hetzelfde. Dagboek bijhouden en regelma tig op deze dag de lijst met redenen om te stoppen doorne men. Het verloop van de volgende dagen Is vrijwel hetzelfde, doch langzamerhand worden de ta bletten om te kalmeren minder Op de vijfde dag dient men daarmee op te zijn gehouden. De officiële ontwenningskuur (na O-Dag) duurt opnieuw 21 dagen. Daarna wordt aangera den voort te blijven gaan met vruchtensap 's morgens en het tanden poetsen na elke maal tijd. Hoe lang? Tot men het ook zonder kan. Men heeft dan volgens Cain het roken afgeleerd. Dat wil zeggen: natuurlijk blijven cr nog altijd aanvechtingen (soms na jaren nog) maar ze zijn nu gemakkelijk de baas te blijven zonder speciale therapieën. Voor allen, die serieus van het sigarettenroken af willen, lijkt dit boekje in een dringen de behoefte te voorzien. Maar men moet het wel misschien zelfs enkele malen goed heb ben gelezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14