TV RADIO Tien landen kijken mee op de huwelijksdag Artistieke ontmoeting en Amerika wil opnamen Hele West-Betuwe doet mee aan J u ter land Spion aan de muur VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 Omstreden woord gebruikt KRO-voorzitter waarschuwt medewerkers HILVERSUM Het bestuur van de KRO betreurt het dat woensdag morgen voor Hilversum III een bericht is voorgelezen over de samenstelling van de bruidsstoet op 10 maart met daaraan voorafgaande de opmerking „een zonder melding" (een vrije Ne derlandse aanduiding van het Duitse woord „Sondermeldung"). KRO-voor zitter mr. Van Doorn heeft de pro- gramm ^medewerkers doen weten dat hij het gebruik van het woord zonder melding" ongepast acht, en dat hij zich bij eventuele herhaling van dergelijke „zogenaamde grappigheden" genood zaakt zal zien verstrekkende maatre gelen te nenr^u. Kulenhampf op de vingers getikt (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG De populaire quizlei der Hans Joachim Kulenkampf is door de Joegoslavische gezant in West- Duitsland ernstig op de vingers getikt wegens het maken van een grapje over de „anatomie" in zijn land en de bladen in Belgrado hebben hiervan nogal ophef gemaakt. Ook de Joegosla vische deelneemster aan de quiz, die om het grapje had gelachen, kreeg ervan langs. Het gebeurde allemaal op zo'n gezel lig televisieavondje bij het spel „Einer musz gewinnen", dat Kulenkampf al enkele seizoenen met groot succes leidt. U zult zich van hier overgeno men uitzendingen nog wel herinneren, dat aan deze quiz een aantal inwoners uit verschillende landen plegen mee te doen. Die keer was de Joegoslavische studente Dan ja Naumovic van de par tij. Zij moest een vogel tekenen en het achterdeel viel nogal fiks uit. Kulenkampf veroorloofde zich een olijke opmerking ten koste van een bepaald onderdeel van de Joegoslavi sche anatomie en... dat had hij niet mogen doen, vonden gezant en Belgra dose kranten. Foei dan, Kuli! Negen tv-reportages van ijshockey (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De NTS is van plan veel te doen aan de wereldkampioenschappen ijshockey, welke volgende week begin nen in het Joegoslavische Ljubljana. Zij zal uitzendingen geven van 9 wedstrijden, al dan niet in hun geheel. Op 3, 5, 6, 8 11 maart komen de beeldverslagen Ned. 2. de overige gaan via Ned. 1 de De eerste uitzending is die van wedstrijd Zweden-Finland en wel op 3 maart tussen 6 en 7.30 uur. Madrid-Anderlecht (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM. Re NTS zal op woensdag 9 maart a.s. vau 8.25 tot 10.15 uur op Ned. 1 een rechtstreekse reportage geven de Europa Cupwedstrijd Real-Ma- BUSSUM Verscheidene bekende figuren treden vanavond op in Wim Ibo's Cabaretkroniek, het VPRO- televisieprogranvma dat zijn 26ste aflevering beleeft. U kunt ontmoeten: Ramses Shaffy, Adèle Bloemen- daal en Liesbeth List, die enkele liedjes zullen zingen. Zij worden begeleid door de juist van zijn huwelijks reis door België teruggekeerde pianist Louis van Dijk. Als gast is ook aanwezig de ca baretier-liedjeschrij ver Henk Elsink. Twee acteurs maken hun opwachting: Rob de Vries en Sylvain Poons. (Van televisieredactie) HILVERSUM De NTS heeft geen klagen over belangstelling voor haar Eurovisiereportage aan gaande het huwelijk van prinses Beatrix op 10 maart a.s. Tien Eurovisielanden hebben zich aan gemeld voor overneming. Acht van deze zullen direct aansluiten voor de gehele of een gedeelte van de lange uitzending, twee (Italië en Engeland) maken registraties op beeldband en zenden de repor tage op een later tijdstip uit. Het Amerikaanse network ABC heeft belangstelling getoond voor opnamen en Frankrijk heeft (tot nu toe) verstek laten gaan. De Eurovisielanden die rechtstreeks uitzending wensen, zijn België Vlaams en Waals, Luxemburg, Noorwegen, Zwe den, Finland, West Duitsland (eerste én tweede net). Zwitserland en Oostenrijk. Commentaar Boeiend spel Het televisiespel „Ik heb 't over Je ruzalem" dat de KRO gisteravond uitzond had iets fascinerends niettegen staande het feit, dat het op bepaalde punten onecht aandeed en niet werke lijk ontroerde. Een jong Joods gezin vestigt zich buiten, nadat de man tol-aan de samen leving heeft betaald door strijden ir Spanje (uit idealisme) en in de Twee de Wereldoorlog (naar plicht en gewe ten). Man en vrouw zijn bezield door het ideaal helemaal zelf een eigen be staan op te bouwen, ook al moeten zij beginnen in een armelijke oude bouw val zonder enig comfort. Zij willen hun toekomst verzekeren met wat de man, een timmerman, met. zijn eigen handen kan maken, de steedse concur rentie van de industrie negerende. Een voornemen, dat spaak moet lopen en dat hen door iedereen wordt be- Hun idealisme is geboren uit een soort oer-socialisme, het geloven aan een zuivere nieuwe wereld (vreemd element in het oude Joodse liberalis me) en het oude Godsgeloof, waarmee zij bij tijd en wijle, als het de schrij ver te pas komt, nog niet helemaal blijken te hebben afgerekend. De auteur Arnold Wesker, die wél betere werken op zijn naam heeft staan, brengt in dit spel met succes een aantal typen bij elkaar, maar houdt toch ook goed het emotionele Joodse familieleven vol en dat geeft het geheel een zekere charme. Voor ons ging de grootste bekoring echter uit van het voortreffelijke spel, dat Jules Croiset en Elisabeth Ver- sluys als het echtpaar, Georgette Rei- jevski als de moeder en Enny Mols-de Leeuwe samen met Emmy Lopez Dias als de beide tantes, te zien gaven. Ca rol Linssen maakte heel knap een thea traal geval van de poëtische jonge nietsnut, die nog in dromen leeft als bij de anderen de realiteit het ideaal tenslotte heeft overwonnen. Arnold Wesker legde net te weinig overtuiging in dit stuk, om het krach tig te doen aanslaan: er moest te veel worden gepraat, gekrakeeld en afge zoend om de tendenzen tot recht te laten komen. streren voor latere uitzending. Het is niet dom, dat verschillende lan den opnamen maken, want dan bereiken zij veel meer kijkers dan met de uitzen ding overdag, ook al boet het geheel dan wat in aan actualiteit. Van belang is het commentaar in eigen taal, dat de diverse landen bij de gebeur tenissen kunnen geven. Daarom zenden de Engelse, Noorse, Zweedse, Finse, Duit se, Oostenrijkse en Italiaanse televisie commentatoren naar Nederland. Zij zul- i een plaats vinden in het centrum, dat het hotel Krasnapolsky in Amsterdam wordt opgebouwd. Elk in een eigen cabi ne zullen zij op de monitor de uitzendin gen kunnen volgen, terwijl zij voorzien I van het tot in de puntjes uitgewerk te programma. De Zwitserse televisie zendt een eigen commentator voor het Franstalig gebied. Voor de Italiaans- en Duitstalige landsde len zullen aansluitingen gemaakt worden op de cabines van de resp. Italiaanse en Oostenrijkse verslaggever. België Waals stuurt eveneens een I eigen, Franssprekende reporter, die met een zorgt voor het Luxemburgse verslag. België Vlaams profiteert als gebruikelijk mee van het Nederlandse commentaar. U ziet, er valt heel wat te organiseren eer alles glad verloopt. De NTS is in volle actie en zet alles op alles om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Hoe het er nu precies mee staat, zullen wij maandag a.s. in een speciaal daar- j voor uitgeschreven persconferentie kun- nen vernemen, U hoort daar dus nog nader van. Er is even aan gedacht, om een beeld- verslag te maken van het vele werk, dat achter de schermen moet worden verzet en wat daar allemaal aan te pas komt aan apparaturen enz. enz. om de kijkers hiervan een indruk te geven. Maar dit voornemen heeft men opgegeven. „Er is al genoeg werk te doen, we kunnen niet nog meer apparatuur en mensen opbren gen voor een reportage van een reporta ge", zegt Kees van Langeraad (die de eindregie heeft) tegen ons. Het zou allemaal de activiteit belasten en men zou elkaar in de weg lopen. „Het is een aardige gedachte, maar niet uitvoerbaar", meent de heer Van Lange- Dat deze grote reportage een hoogte punt wordt in de geschiedenis van de Nederlandse televisie en dat het op de dag zelf een krachttoer zal zijn. daarvan is iedereen toch wel overtuigd. Teddy vertelt bij Songfestival HILVERSUM Teddy Scholten door de NTS uitgenodigd om op 5 maart a.s. naar Luxemburg te gaan en commen taar te geven bij het Eurovisie Songfesti- Presentatrice van het Luxemburgse programma is Gosiane Shin. Haar Frans zal Teddy in het Nederlands vertalen. De Nederlandse jury is inmiddels mengesteld. Als woordvoerder bij het be- Stad tegenover streek (Advertentie) Roxy is zó! Bij mij neemt Roxy 'n speciale plaats in om z'n vertrouwde kwaliteit, 't Is de enige sigaret waar ik „ja graag"tegen zeg.Voor geen prijs ruil ik Roxy voor'n andere. (Van onze radio- en tv redactie) GELDERMALSEN/HILVERSUM „Wij zijn de grootste gemeente in de omgeving en daarom wordt „Interland" hier gespeeld, maar de Raad van Tien zetelt op 5 maart in de stad Buren en de hele streek doet mee," zegt mevrouw M. van der Wall-Duyvendak, Geldermalsen's hoog gewaardeerde burgemeester, „dat zijn dertien gemeenten in totaal met sa men bijna 40.000 inwoners...dat is nogal wat. Ik mag de Raad van Tien (allemaal burgemeesters!) presideren en ik vind het een aantrekkelijke gedachte dat de West-Betuwe zich als streek kan presen- De avond van zaterdag 5 maart belooft een bewogen besluit van een vrije dag te worden. Immers wordt het spektakel Interland nog gevolgd door het Eurovi sie Songfestival, nou. nou, we mogen er wel extra voor gaan zitten! Geldermalsen, met zijn 7200 inwoners, mag er zijn. Maar helaas... het vriendelij ke Betuwedorp, schuilgaand in boom gaarden maar ook 'n pittige industrie bezittend, is toch niet fors genoeg be dacht met burgers, om het te kunnen opnemen tegen de 18000 inwoners tellen de Vlaamse stad Halle, 15 km ten zuiden van Brussel aan het kanaal Brussel-Char- lerois gelegen, één van de bekendste be devaartsoorden in België, waar jaarlijks duizenden Brusselaren te voet heen trek- Danrom heeft men in de West-Betuwe de koppen bij elkaar gestoken en ge zegd: laten we met z's allen meedoen. De hele streek is dus voor de 5e maart vreedzaam gemobiliseerd, met uitzonde ring van de gemeenten Tlel en Culem- borg, omdat het anders wat al teveel zou worden. De stad Halle met zijn 18.000 krijgt nu toch al een streek met 40.000 inwoners tegenover zich, dat wordt aanpoten! En Halle's burgemeester zal een fikse Raad van Tien moeten vormen, wil hij het kunnen opnemen tegen tien collega's die zich gaan nederzetten in het 354 jaar oude weeshuis in het stadje Buren, de historische plek waaraan koningin Julia na haar gravinnetitel ontleent. De Interland stand is na vier wedstrij den keurigjes 22 en nu het seizoen vordert, hoopt men er toch wat meer spanning in te krijgen opdat er een over winnaar uit de bus zal komen. Aan de ijver tot overwinning zal het in de West- Betuwe niet ontbreken, maar Halle wil zich evenmin onbetuigd laten. Vanzelfsprekend wil elk de beste troe pen in het geweer brengen en in de Betuwe denkt men aan die hele sterke man: Anton Geesink, die in een van de 13 deelnemende gemeenten woont: in Deyl. Zal hij ervoor te porren zijn om Wie weet, voor welke verrassingen we nog komen te staan. De 31-jarige bakkersknecht Fred Park zal wegens doodslag terecht moeten staan omdat hij een collega in een deeg kneedmachine had geduwd en de machi ne daarna in werking had gesteld. „Ik deed het maar voor de grap", zo vertelde hij de rechter in het Engelse Gateshead. Geldermalsen's burgemeester me vrouw M. van der Wall-Dwyvendak, die de Raad van tien zal presideren. Op de foto ziet u links Sylvain Pootis en rechts Henk Elsink, artiesten van twee generaties, die elkaar ten volle waarderen. VANAVOND TE ZIEN 6.00 uur wereldkampioenschappen kunstrijden: dï heren aan bod. 8.20 uur Boudewijn de Groot zingt zijn liedjes. 9.30 uur Wim Ibo's cabaretkroniek met vele beken den. 9.55 uur aflevering van de rubriek „Openhartig". Ned. 2 VARA 8.01 uur voortzetting thrillerfeuilleton Tim Frazer. 8.55 uur Simon Carmiggelt leest uit eigen werk. 9.05 uur eenakter „De levensgezellin" van Arthur Schnitzler. VANAVOND TE HOREN lih ersiun I KRO 7.30 uur hét Promenadeorkest speelt. 9.20 uur gevraagde platen voor militairen. 0.45 uur hoorspel van Toergenev „De vrijgezel", een goedmoedig verhaal. lilversum II VPRO en VARA 7.00 uur rubriek „Ronduit". 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur causerie over hedendaagse muziek. 9.00 uur stereofonische uitzending: het Concertge bouworkest en solisten spelen werken van Webern, Petrassi, Strawinsky e.a. door John Ie Carré 0 Victor Gollancz 17 „Goeiendag", en toen: „Volg „Goeiendag, Liz," me niet. Niet weer." Liz knikte en mompelde: „Zoals we afspraken." Ze was dankbaar voor de bijtende kou op straat en voor de duister nis die haar tranen verborg. De volgende morgen, zaterdag, vroeg Leamas de kruide nier om crediet. Hij deed het nogal onhandig, op een manier die niet bepaald geschikt was om zijn poging met succes bekroond te zien. Hij bestelde een half dozijn artike len die samen nog geen pond kostten en toen ze ingepakt en in de zak gedaan waren, zei hij: „Stuurt u mij de rekening maar". De kruidenier glimlachte wrang en zei: „Het spijt me» maar dat zal niet gaan." „Meneer" kon er niet af. „En waarom niet?" vroeg Leamas, en de rij achter hem kwam in zenuwachtige beroering. „Ik ken u niet," antwoordde de kruidenier. „Stel je niet zo idioot aan", zei Leamas, „ik kom hier al vier maanden." De kruidenier kreeg een kleur. „We vragen altijd om een referentie van een bankier, voordat we crediet geven", zei hij, en toen verloor Leamas zijn kalmte. „Praat toch niet zo'n onzin", schreeuwde hij. „De helft van je klanten heeft nog nooit een bank van binnen gezien en dat zullen ze wel nooit ook." Deze belediging was meer dan men verdragen kon, aange zien het waar was. „Ik ken u niet", herhaalde de kruidenier halsstarrig, „*n u bevalt me niet. En verdwijn nu uit mijn winkel." Tegelij kertijd probeerde hij het pakje terug te nemen dat Leamas ongelukkig genoeg al in handen had. Later liepen de menin gen over wat er daarna gebeurde zeer uiteen. Sommigen zeiden dat de kruidenier, in zijn poging het pakje weer in handen te krijgen, Leamas een duw gaf; anderen zeiden dat dit niet zo was. Of dat nu wel of niet zo was, Leamas gaf hem een stomp, de meesten menen zelfs twee keer, zonder zelfs zijn rechterhand, waarmee hij het pakje vast hield, vrij te. maken. Hij scheen zijn klap gegeven te hebben, niet met zijn vuist, maar met de zijkant van zijn linkerhand en daarna, als onderdeel van dezelfde fenome naal snelle beweging, met zijn linkerelleboog. De kruide nier viel als een blok neer en bleef roerloos liggen. Voor de rechtbank werd later verklaard, en de verdediging sprak dit niet tegen, dat de kruidenier twee verwondingen had een gebroken jukbeen als resultaat van de eerste klap en een ontwrichte kaak door de tweede slag. De pers behandel de het geval afdoend maar niet overdreven. CONTACT 's Nachts lag hij op zijn brits te luisteren naar de gelui den van de gevangenen. Er was een jongen die snikte en een oude recidivist die een heel oud liedje zong en zichzelf daarbij begeleidde op zijn etensblik. Er was een cipier die na elk couplet riep: „Hou je kop dicht, George, ouwe zuiplap", maar niemand trok er zich iets van aan. Dan was er een Ier die liedjes over de IRA zong, hoewel de anderen zeiden dat hij zat voor aanranding. Leamas deed zoveel mogelijk lichaamsoefeningen in de loop van de dag, in de hoop dat hij dan 's nachts goed zou kunnen slapen, maar het hielp allemaal niets, 's Nachts was je je ervan bewust in de gevangenis te zitten: 's nachts was er niets, geen trucjes van visioenen of zelfbedrog, die je konden redden van de misselijk makende omsluiting van de cel. Je kon de gevangenissfeer, de lucht van het gevange nispak, de stank van het zwaar gedesinfecteerde gevange- nissanitair, de geluiden van opgesloten mensen, niet bui tensluiten. In die ogenblikken, des nachts, werd de smaad van het gevangen-zijn acuut ondraaglijk, dan verlangde Leamas ernaar in de vriendelijke zonneschijn in een Lon- dens park te kunnen wandelen. Dan haatte hij de groteske stalen kooi die hem gekluisterd hield, en moest hij vechten tegen de aandrang de stalen stangen met zijn blote vuisten aan te vallen, de schedels van zijn cipiers in te slaan en zich te storten inde vrije, vrije ruimte van Londen. Soms ook dacht hij aan Liz. Gedurende een kort ogenblik gingen zijn gedachten naar haar uit; als in een flits, zoals de sluiter van een camera, herinnerde hij zich haar zachte, stevige lichaam en zette haar toen uit zijn gedachten. Wordt vervolgd STRfffitBWiET DSf-tOEfZT OVeS/Z DE -STff/ZTSffFfS/... „De levensgezellin" BUSSUM Voor vanavond maken wij U attent op een eenakter van Arthur Schnitzler „De icvensgezellin", welke de VARA tussen 9.05 en 9.45 uur uitzendt op Ned. 2. Het verhaal toont in zoveelste variatie Schnitzler's idee over de liefde: een kortstondige aangelegenheid, die altijd voorbijgaat en weemoedig wordt nagestaard. Men kan het daarmee eens zijn of niet, Schnitzler heeft het in zijn stukken tel kens weer als zijn opvatting aangetoond. Ook „De levensgezellin" is hierop geba seerd. Wij zijn, met de veel oudere pro fessor Robert Pelgram, rondom de eeuwwisseling in vrolijk Wenen al in het stadium van weemoedig nastaren geko men, want de professor heeft juist zijn jongere vrouw moeien begraven. De VARA heeft er een uitstekende rol bezetting voor getroffen: U kunt Joan Remmelts zien als de ontgoochelde pro fessor, die plotseling wordt geconfron teerd met een heel andere vrouw dan die hij betreurt, zulks met medewerking van enige personen, gespeeld door Ton Len- sink, Arend Hauor. Ben Aerden en Anny de Lange. TELEVISIE VWWOM» rijden te Davos. 19.00 Nie in ..et- kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.55 Concert voor jonge men sen. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Hee Boudewijn. liedjes programma. 20,45 Prograi federland II. NTS: 20.00 :uws in het kort. VARA: R Tim Frazer. thrlllerfeullle- (deel V). 20.30 Achter RADIO imitCEX Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Cla vecimbelrecital (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Gewijde muziek (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd Erogramma. (8.30-8.32 Nieuws. .32 KNAC ANWB-wegenin- formatte. 9.35 Waterstanden.) bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Reli gieus nieuws. 12.45 Overheids voorlichting. 12.55 Lichte gram- mofoonmuziek. 13.10 Intelligen tie rally voor de jeugd. 14.IC Musicerende dilettanten: man- nensoor. 14.30 Voor de kleu ters. 14.40 Licht pianospel. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Frans/ Nederlands pro gramma. 16.00 Licht muziekpro gramma. (17.10-17.25 Sjook, pro- tlek. 7 23 Lichte grammofoon muziek. (7.30-7.35 Van de i pagina, praatje. Aansl. evt. Z.O. 135. gevarieerd program ma. (11.00 Nieuws.) 12.15 Oosteuropese kroniek. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Aktueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.ie 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte g gramma. 17.30 Radioweekjour- FM-kanalen). NRU/ AVRO 10.02 Lichte gram (gr.). 13.00 Nieuws. 13.32 Platenshow voor de tie ners. 14.00 Nieuws. 14.02 Hoog tepunten uit operettes, musi cals en films 15.02 Werken meesters in de muziek. 15/30 fi :iekprogi?imma. TELEVISIE ROIIGEA derland I. NTS: 10.30 Tele- 6). .1^0-12.00 Teleac: Studie voorlichting AVRO: 16.00 The Beatles. RADIO VAVAVOAD Hilversum I, 402 m KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Promenade orkest en zangsolisten. 20.15 Kerkorgel- concert: klassieke muziek. 20.45 Portret in muziek. 21.03 Veertiendaag: cenle publics gebied. 21.20 Verzoekp) gramma voor de militairen. 22.25 Boekbespreking 22.30 II, 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Lichte pianomu ziek. 18.30 Jazzmuziek. 18.50 Naar onze mening, kritisch commentaar. 19.00 Piogramma voor de oudere jeugd. 19.30 Kunstkroniek. 20 00 Nieuws. 20.05 Muz. v.d. 20e eeuw. 20.35 Radiokoor. 20.50 Uitgedaag de Vrijzinnigen, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Concertgebouwor kest en solisten (opn22.30 Nieuws. 22.40 Aktuallteltcn. 22.o0 Lichte grammofoonmu ziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. DRAADOMROEP „Les Pécheurs de Perles" opera van Georges Bizet

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9