Nieuwe leidse Courant Gezin nu in Kairo Onvoldoende optreden tegen zgn kwakzalverij Kwame Nkroemah, wat nu? 'Eten voor India' boven 20 miljoen Ghana bestuurd door bevrijdingsraad Ankrah Aanvoer moet snel gebeuren Massale sterfte niet verwacht Dj ok ja-zilver voor Paar Nkroemah Is Soekarno afgezet? Geen hormonenmaar gom Op trailer naar Amsterdam Gouden koets kreeg grote beurt Commentaren NCRV en KRO samen op verkiezings avond Nederlandse vrouw „in trek bij Duitsers Vrijdag 25 febrnarf 1966, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastick U ghebleve* mii*» hert ht teghenspoet I" Abonnementsprijzen p.w. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendien^t bezorging 18.00—19.00 Oentoeng bekent moorden pagina 7 Geen risico's op oceaanvlucht99 pagina 7 DE WESTER pagina 7 Tien Janden kijken mee - pagina Radio en TV Wereldraad zit niet op ons woord te wachten pagina Kernmerk Sportprognoses pagina 11 ACCRA Terwijl Kwame Nkroemah te Peking met zijn figuur geen raad wist, slaagden de strijdkrachten en politie van Ghana er in, hun staatsgreep tot een volledig succes te maken. Er is een „bevrijdingsraad" gevormd, waarvan de vorig jaar afgezette generaal Ankrah voorzitter is. Deze is nu ook opperbevelhebber van de strijdkrachten. De bevrijdingsraad is samenge- steld uit zeven hoge officieren van S strijdkrachten en politie. Kolonel Kotoka, die een belangrijke rol speelde bij de staatsgreep, maakt er ook deel van uit. De mogelijkheid bestaat dat spoedig contact wordt opgenomen met politici, n de afgelopen jaren naar het bui- DEN HAAG De stand in de actie „Eten voor India" is nu boven de f 20 miljoen gekomen. Donderdag werd op girorekening 100200 meer dan een miljoen aan giften geno teerd. Daardoor kwam het totaal op f20.200.000. In de tweede week van maart wordt een grote zending levensmiddelen, gekocht van het geld dat de regering beschikbaar stelde (f 3,7 miljoen) naar India verzonden. De partij heeft een waarde van bijna een half mil joen gulden en bestaat uit 100 ton volle melkpoeder, 50 ton magere melkpoeder en 57 ton kindervoeding. Voor 1 april zal nog voor een waar de van een miljoen aan melkpoe der worden verzonden, waarvan driekwart magere. Binnen drie maanden zal alle regeringshulp worden verscheept. Uit New Delhi wordt gemeld dat de In diase regering erop vertrouwt, dat er geen massale sterfte zal komen als ge volg van de buitenlandse hulp, hoewel miljoenen Indiërs honger zullen heb ben. Scheepsladingen graan uit Ame rika hebben de voedselprijzen doen dalen en aaardoor zijn gehamsterde op de voedselmarkt geko- Kritieke maanden April, mei en juni zijn de kritieke maan den. De moeilijkheden kunnen echter worden overwonnen als de aan snel geschiedt. In juni, ais de moesson begint, wordt het transport moeilijker. Belangrijk is het het graan ter plaatse te hebben, vóórdat de bevolking zaaigraan 'gaat opeten, zoals in enkele gebieden al gebeurde. Te duur In de grote steden van India kennen de middenstand en de welgestelden geen gebrek. Er zijn eieren, vlees, vis, groen ten en fruit in overvloed. Maar ook in normale tijden zijn deze voedingsmid delen te duur voor de armen, die uit sluitend van granen, eiwten en bonen Voor dit jaar wordt het tekort aan consumptiegraan op 15 miljoen ton geschat. De grootste behoefte is rijst, want de oogst bleef zeven miljoen ton beneden de verwachting. Gezien het wereldtekort aan rijst moet de rijstetende bevolking der staten Ke rala en West-Bengalen het met tar we doen, en dat zal nog wel aanlei ding geven tot moeilijkheden. In alle dorpen van meer dan 500 inwo ners zal de overheid winkels openen, waarin tarwe tegen vastgestelde prijzen zal worden verkocht. In de grootste steden zijn granen en suiker al gerant soeneerd. Binnen twee maanden zal de rantsoenering in alle steden met meer dan 100.000 zielen van kracht zijn. Voor het verstrijken van de zomer zul len vijf miljoen mensen worden inge schakeld bij het werk ter leniging van de voedselnood. Zij moeten sloten en putten graven en wegen aanleggen. Hun loon krijgen zij gedeeltelijk in na- tura. Meer dan een miljoen mensen kinderen en bejaarden krijgen van liefdadigheidsinstellingen voedsel. Geschenk van Soekarno DEN HAAG President Soekarno zal prinses Beatrix en Claus von Amsberg als huwelijksgeschenk een cassette met een thee- en koffiestel gebrand Djokja-zilver laten aan bieden. De Indonesische ambassadeur, Tjondronegoro, zal het geschenk op een nader te bepalen datum overhandigen. Britse missie naar Noord-Vietnam LONDEN De besprekingen tussen premier Wilson van Engeland en enkele Russische leiders over vredespogingen in Vietnam, zijn zoals Wilson gisteren open lijk toegaf, volkomen mislukt. Premier Wilson overweegt nu Lord Chalfont. mi nister van ontwapening, naar Hanoi te zenden om met Ho Tsji Minh te praten in uw bonbonnière 711/71 niet duur wel heerlijk ILt'/JWfTWTfffl Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met nu en dan regen. Morgen wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht, (Opgemaakt om 11,15 uur). nieuive bevelhebber icat te doen in Peking Lijfwacht De lijfwacht van Nkroemah heeft zich het langst tegen de machtsovername ver zet. Infanteristen openden echter een aan val op het presidentiële paleis en maak ten een eind aan de tegenstand. De lijf wachten kwamen met witte vlaggen te voorschijn en werden weggevoerd. In de straten van Accra haalden enthousiaste menigten standbeelden van Nkroemah In Peking zijn alle recepties ter ere van Nkroemah afgelast- Men weet, dat hij via Peking naar Hanoi wilde rei zen voor het bespreken van de kwestie Vietnam. Zijn reis heeft nu geen en kele waarde meer. De vrouw en drie kinderen van de afgezette president kregen toestemming, Ghana te verla ten. Zij zijn in Kaïro gearriveerd. Me vrouw Nkroemah (30) is van Egyp tische afkomst. Nieuwe man bikkelhard Generaal Ankrah, de nieuwe bevel hebber van de Ghanesc strijdkrachten is de voorzitter van de bevrijdingsraad, die Ghana thans bestuurt. Hij is 50 jaar en wordt als een van de beste militairen van zijn land beschouwd. Gedurende de 'tweede wereldoorlog vocht hij tegen de Japanners in Birma. In 1960 leidde hij het Ghanese con tingent in Kongo. Hij wist Loemoemba te redden, toen er een aanslag werd gepleegd op de later toch vermoorde Kongolese premier. Na zijn terugkeer in Ghana werd hij al spoedig een tegenstander van Nkroemah. Hü was zelfs vorig jaar bij een complot tegen Nkroemah betrokken. maar er konden geen bewijzen tegen hem worden aan gevoerd. Volgens Britse officieren, die hem kennen is Ankrah rustig, onbevreesd en bikkelhard. Men betwijfelt echter of hy zelf politieke leiding kan geven. Geruchten in Singapore SINGAPORE In Singapore gaan geruchten dat president Soekarno is afgezet. Ook in Londen heeft men berichten ontvangen die wijzen op een nieuwe staatsgreep in Indonesië. Men beschikt echter niet over een officiële bovenging van de geruch ten. Volgens het AFP heeft president Soe karno bij de beëdiging van de nieuwe marinebevelhebber admiraal Moeladji. de Indonesische marine opgeroepen trouw te blijven aan de verdediging van de i lutie. Vandaag is een student begraven die donderdag bij relletjes voor het paleis van Soekarno door de paleiswacht werd gedood. Op zijn kist lagen tientallen kransen, waar onder een van generaal Wirahadikoesoema, de bevelhebber van strategisch commando van het leger. Prof. Tinbergen naar Indonesië ROTTERDAM Prof. dr. J. Tinber gen., hoogleraar in de econometrie aan de Economische Hogeschool, is vanmid dag naar Indonesië vertrokken. Hij moe' proberen de economie van dat land weei op poten te helpen. In december 1964 heeft de hoogleraar ook een bezoek aan Indonesië gebracht. De gouden koets zal 10 maart niet speciaal worden beveiligd. Alleen zijn op de achterwielen van de meer dan 3000 kg wegende koets schijfrem men aangebracht, welke hydraulisch door middel van een hefboom achter het rijtuig kunnen worden bediend. De remmen kunnen van nut zijn op de afritten van de vele bruggen, die de gouden koets zal moeten nemen. Op de wielen een rem (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De gouden koets waarin prinses Beatrix en de heer Op de scheepswerf Wilton Feijenoord in Schiedam is de laatste onderzeeboot van het drie-cilinder type, de Hr. Ms. Tonijn, aan de Koninklijke Ma rine overgedragen en in dienst gesteld. HILVERSUM Er heerst in ons land chaos op het gebied van de be strijding der kwakzalverij. Dat de niet-wetenschappelijk verantwoorde gezondheidsbemoeienis zich zo kan doen gelden, komt, doordat de over heid de wet niet handhaaft, door on doelmatig optreden bij de opsporing en door te weinig kritische voorlich ting. Dit zegt dokter A. P. N. de Groot van de vereniging tegen de kwakzalverij in het heden versche nen maandblad. Uit het documentatiemateriaal dat de vereniging ter beschikking staat zou blij ken aldus de schrijver dat de houding van politie en justitie ten dezen in tal van gevallen ..zeer vreemd" is. Op de korrel In het artikel wordt vervolgens prof. I dr. W. H. C. Eenhaeff, de parapsycho loog. op de korrel genomen. Deze oud hoogleraar heeft als niet-medicus. al- I dus het artikel, jarenlang in .voordrach ten „het succes" menen aan te tonen van een aantal verbeterde dan wel ge nezen klanten. Het waren „zweverige" voordrachten, die een uitstekende voe dingsbodem vonden door de „magische inslag" van de doorsnee-Nederlander Het gevolg was. dat duizenden, ook in tellectuelen overtuigd raakten. Al heeft genoemde hoogleraar zich de laatste jaren gedistantieerd van de paranor male „geneeskunst', aldus dokter De Groot, deze kentering komt te laat om het inmiddels gestichte onheil te niet te doen. Jeugdkrachten In hetzelfde nummer van het vereni gingsorgaan wordt gewaarschuwd tegen een honinghandel die stuifmeel als schen ker van jeugdkracht aanprijst, alsmede tegen een cosmetisch middel „hormoma- noon" geheten, dat „een eeuwige jeugd" zou schenken. De ampul is onderzocht door het rijksinstituut voor geneesmid delenonderzoek. Hij bleek de slijmerige massa die Arabische gom heet, welke voor 23 procent ingedroogd was te bevat ten. Hormonen (wonderkreet uit deze tijd) konden niet worden aangetoond. Claus von Amsberg op 10 maart van het paleis op de Dam naar het stadhuis en de Westerkerk zullen rijden, wordt reeds een week tevoren, op 3 maart, over de weg (op een trailer) naar Am sterdam gebracht. Het kostbare rijtuig wordt, met de zes paarden die het trekken, „gestald" in de stallen van Heineken. Dezer dagen is de koets helemaal ge ïnspecteerd en waar dit nodig was hersteld. Zo zijn de sponningen van de ruiten van een nieuwe bekleding voorzien en is het glas gedeeltelijk vernieuwd, omdat het aan helder heid te wensen overliet. Gerucht Het gerucht, dat het nieuw-ingezette glas zgn. kogelvrij-glas zou zijn is door een hoffunctionaris tegengesproken. Het is glas vertelde hij, dat ook voor auto' wordt gebruikt. Rein Omdat de gouden koets in Amsterdam een aantal boogbruggen heeft te „ne men" en scherpe bochten, is, bij wijze van beveiliging op de wielen een gemonteerd. Als het rijtuig bijvoorbeeld bij het af- of oprijden van de bruggen in moeilijkheden zou geraken kunnen de wielen direct worden geblokkeerd. Teneinde in een dergelijk geval ogen blikkelijk te kunnen ingrijpen lopen de koetsier-majoor en de chef van he' koetshuis van de koninklijke stallen ge durende de rijtoer achter de koets. (Voor vervolg zie pag. 10) ZIEKTEVERZUIM De mate waarin het ziekteverzuim in het bouwbedrijf de afgelopen ja ren is toegenomen, geeft reden tot verontrusting. Een toeneming van het aantal verloren gegane maanda gen in enkele jaren tijds van 3 mil joen tot 5,2 miljoen is niet gering, evenmin als de stijging van het uit keringsbedrag van f 55 miljoen tot f 140 miljoen. Dat de werkgevers in het bouwbe drijf hiertegen zo mogelijk iets zou den willen ondernemen is begrijpe lijk. De regeling, die in dit opzicht het afgelopen jaar heeft gegolden, was minder verstandig. Wanneer bij een ziektegeval, dat drie dagen duurt, de betrokkene één wachtdag voor eigen rekening moet nemen, maar bij een ziektegeval van vier dagen of langer deze wachtdag komt te ver vallen, dan is het menselijk begrijpe lijk, dat gevallen van drie dagen wel eens uitgroeien tot vier dagen. Het lijkt daarom verstandig bij de af sluiting van een nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf in deze regeling wij ziging te brengen. Bovendien zullen de werkgevers niet mogen vergeten, dat bij het streven in de afgelopen jaren, het aantal werknemers in de bouwvakken te vergroten, ook mensen zijn aange trokken, die physiek voor het bouw bedrijf minder geschikt waren. Het werken in weer en wind vergt nu eenmaal een grote dosis weerstand tegen ziekte. Als middel om het ziekteverzuim tegen te gaan wordt behalve de wachtdag ook wel genoemd de ver laging van het uitkeringspercentage tot 80 óf 90 procent van het loon. Hierbij dient echter wel bedacht te worden, dat in een gezin met ziekte de materiële behoeften veelal groter zijn dan normaal. EENHEID Vandaag is het vrouwenwereldge- bedsdag. In de gehele wereld komen christen-vrouwen bijeen om God te danken en te loven, en hem de noden van de mensheid op te dragen. Van welke nationaliteit zij ooft zijn, zij richten zich allen in dezelfde be woordingen tot hem, die deze wereld in zijn handen houdt. -• Een paar miljoen christen-vrouwen voelen zich vandaag hoe groot in ver scheidenheid ook, een en haar stem men zullen opklinken tot voor Gods troon. In hem en door hem vervallen voor haar alle grenzen en alle tegenstel lingen. Door het gezamenlijke gebed is er een contact dat als het ware als een gouden draad alle landen om- Vrouwen in gebed verenigd, op de eerste vrijdag in de lijdensweken. Indrukwekkende gedachte. Immers, het lijden van de Here is het diepst gevoeld door een vrouw. HILVERSUM De programmalei dingen van NCRV en KRO hebben in principe besloten om samen te wer ken bij de radiouitzendingen op de ver kiezingsavond, woensdag 23 maart aanstaande, via Hilversum I. Beide omroepstaven zijn thans druk bezig met de uitwerking van een schema, waarin onder meer is opgenomen een giroot aantal reportages uit het gehele land waarvoor beide reportagestaven zullen optreden. De leiding van de uit zending welke de gehele avond zal duren is toevertrouwd aan de heren Herman Felerhof en Jacques Grijpink DEN HAAG De Ne-1 het Centraal bureau voor derlandse vrouw is bij- j de statistiek. Het aantal zonder „in trek" bü de huwelijken van Nederland-, buitenlanders. Wellicht tsjse vrouwen met Belgen het omgekeerde ook het loopt in veel langzamer geval. Het aantal huwe- tempo op, van 257 in I960: liiken van Nederlandse tot 288 in 1964 en de huwe-| vrouwen met buitenlan- lijken met Britten nog ders is vooral de laatste! veel langzamer: van 173 in jaren sterk gestegen, van I960 tot 191 in 1964. Voorts! 2 755 in 1960 tot 3193 in staan in 1964 nog 199 huwe-J 1963. In de periode 1960 liiken van Nederlandse tot en met 1964 trouwden vrouwen met Amerikanen, in totaal 13.227 vrouwen geregistreerd tin 1960 182) met buitenlandse De meeste huwelijken worden met Duitsers ge sloten. In 1964 was dit cij fer 967 en in I960 435. i 128 met Indonesiërs. Mannen blijkt uit de gegevens van|vrouwen Ook het merendeel de huwelijken van de Ne-1 derlandse I nationaliteit wordt met Duitse vrouwen gesloten: in 1964 746 tegen 782 in J1960. De voornaamste an dere nationaliteiten zijn: de I Belgische 151 in 1964 (te gen 128 in 1960), Britse 86 (tegen 63 in 1960) en Ame- I rikaanse 38 (in 1960 18) en Indonesische 101. Het aan- I tal huwelijken van Neder- landers met buitenlandse I vrouwen vertoonde sedert 11946. toen er 1574 werden geregistreerd eerst een ge leidelijke daling tot 1109 in 1955 waarna het weer geleidelijk steeg, doch sterk achterbleef bij het aantal huwelijken van Ne derlandse vrouwen met buitenlanders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1