Nieuwe leidse Courant DEUR NAAR HANOI OPEN Bouwbeleid overheid hoogst onbehoorlijk Wilson na Brits contact met Vietcong: Johnson: conflict niet uitbreiden Auto's versperren weg naar paleis Vrouw deed gif in eten van haar man t Ghanese leger zette premier Nkroemah af Niet korter werken voor half 1967 Lucht trein Commentaren Lentebodes in park en op RAI Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «StentvaMick is ghebleve «wijn hert in teghenipoet PondcrJag 24 februari 1966. 46ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat '37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kv v. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18 .00-19.00 uur Vrouwenwereklgebedsdag sloopt tijdelijke muren - pagina Kernmerk NIPO-rapport CHU derde partij zie pagina Kernmerk Weense ijsrevue kleur en ritme Pagina 9 Éi Op haar verjaardag heet zij Bea trix zie pagina 7. Voorzitter IS CAB: kapitaal nodig Pagina 9 Drive-in-diensten voor zondagsscholen pagina Kernmerk MOSKOU Premier Wilson van Engeland heeft gisteravond gemeld, dat de besprekingen van zyn minister van ontwapening, lord Chalfont, met een vertegenwoordiger van Noord-Vietnam, zeer belangrijk zijn ge weest en een brug naar Hanoi hebben geslagen. Noord-Vietnam zal op heldering geven over zijn voorwaarden en zal niet langer aandringen de Vietcong als enige vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam te erkennen. In een interview met de BBC zei Wilson in Moskou, dat reeds vele maanden was geprobeerd, de deur naar Hanoi te openen- Thans is het geluikit. Vier uur lang heeft het onder houd geduurd. Tevoren had premier Kosygin van de Sowjetunie geweigerd, samen met Engeland een initiatief te nemen inzake Vietnam. Het Brits- Noordvietnamese onderhoud werd echter wellicht door Kosygin georga niseerd. Johnson Intussen heeft president Johnson ge zegd, dat Amerika zich niet in een zin loze uitbreiding van het conflict in Vietnam zal begeven. Het wil alleen maar aantonen, dat agressie geen suc ces kan hebben. Nooit za1 een actie worden ondernomen, die China aanlei ding kan geven zich in de strijd te mengen. Democratische leiders in het congres hebben na een onderhoud met Johnson Prof. dr. ir. PI. G. van Beusekom beschuldigt: (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom beschuldigt de •verheid ervan dat zy in haar bouwbeleid hoogst onbehoorlijke middelen lebruikt en dat zy zich schuldig maakt aan ernstige discriminatie, waardoor an de woningvoorziening op lange termijn onherstelbare schade wordt oegebracht. Hij sprak deze verwijten vanmid- jag uit in een rede tijdens een lunch- pj eenkomst van de Raad van bouw- jtdernemers in de Wittebrug. Prof. |an Beusekom verklaarde dat door fixering van de voorschot «rente op procent ongemerkt een belangrijk absidie-element aan de bestaande I toegevoegd: bij een rentevoet der taatsleningen van 6 1/4 procent be- ikent dit op een woning van f 25.000 Ondernemers H slachtoffer rechteloosheid |n jaarlijkse bijdrage van rond f 600 fetgeen veel en veel meer is dan alle (ficiële woningwetbij dragen en fa- Biteiten bij elkaar. Prof. Van Beuse- pm noemde dit een nieuwe ernstige iscriminatie voor de particuliere £>uw, aan wier financieringsmoei- jkheden de overheid niets doet. „Ondier de tegenwoordige omstan- jgheden is de kapitaalschaarste een Groko bev^t. PRIMA DIEPVRIES IS VOOR U BETAALBAAR Spinazie, fris als de lente 600 gram, slechts 9 9 Ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 99 ct [UAJ betaalbare diepvries! die voornaamste hinderpalen voor de particuliere (risico-dragende) bouw. Maar wat doet de overheid? Zij begint met de kapitaalmarkt af te romen het astronomische bedrag van en driekwart miljard gulden dat zij voor woningwetvoorsohotten nodig heeft en maakt dan verder door haar discriminerend rentelbeeld voor de ri sicodragende ondernemer iédere con currentie onmogelijk". Prof. Van Beusekom vroeg zich af of het departement wel weet wat een risico-dragende ondernemer is. „Men zou haast zeggen van niet, wanneer men constateert dat zelfs in officiële j stukken, die de handtekening van de minister dragen, tölkens gesproken wordt van „aannemers" terwijl het om risicodragende bouwondernemers gaat". Rechteloosheid En hij voegde daaraan toe: „Onder het tegenwoordige stelsel hebben ambtenaren de macht iedere bouwondernemer het werken onmogelijk te maken. Wanneer de minister een prijzend woord spreekt over „schaalvergroting", dan staan zijn ambtenaren gereed om het schaarse con tingent toe te spelen aan een grote of quasi-grote onderneming en worden de aanvragen van de kleine ondernemers zonder meer ter zijde geleegd. Wanneer een gemeente haar woningwetcontingent niet kwijt kan, omdat de curveprijs de minister naar men algemeen zegt op zijn minst 10 procent te laag ligt, welnu, dan moet een bouwondernemer ze i beneden de kostprijs bouwen en het lies maar laten dragen door een paar ongesubsidieerde woningen, waar men hem dan wel rijksgoedkeuring wil verlenen. Déze rechteloosheid is wel van de ergste gevolgen van het tegen woordige beleid". verklaard de Vietnamese politiek van de president te steunen. Men is tot de slot som gekomen, dat thans geen andere taktiek aanvaardbaar is. Minister McNamara (defensie) zei in een congres commissie, dat Amerika zonodig zal over gaan tot gedeeltelijke mobilisatie en het oproepen van militaire reservisten, als Noordvietnam zou overgaan tot uitbrei ding van de strijd. Vice-president Humphrey is inmiddels van zijn reis door het Verre Oosten te ruggekeerd. De 27-jarige Duitse werktuigkundige die maandag een Amsterdamse taxi chauffeur aanviel is vandaag voorgeleid. RIJWIELEN - BROMFIETSEN Terweeweg 60-62, tel. 52815 Oegstgeest. Parlement ontbondenministers naar huis gestuurd ACCRA In Ghana heeft het leger de macht in handen genomen. President Kwame Nkroemah, die op reis is naar Peking en Hanoi om over Vietnam te onderhandelen, is aan de kant gezet. Dit maakte radio Accra vanochtend bekend. De ministers zijn naar huis gestuurd, het parlement is ontbonden, evenals de volkspartij, de enige toegesxane poli tieke beweging (onder leiding van Nkroemah). De mythe van Nkroemuh is voorbij" zei de omroeper van radio Accra Ghana is een van de welvarendste Afri- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft thans ook de knoop in het vraagstuk van de arbeidstijdver korting doorgehakt. Hij heeft de Stichting van de Arbeid laten weten dat in nieuwe cao's geen werktijd verkorting mag worden opgenomen voor 1 juli 1967. Zoals bekend heeft liet bestuur van de Stichting van de Arbeid over dit probleem geen overeenstemming kunnen bereiken. De vakbeweging stelde zich op het standpunt dat arbeidstijdverkor ting (hoogstens een kwartier per dag) niet zou mogen worden afgekeurd in dien daarover in een bedrijfstak of onderneming overeenstemming zou wor den verkregen. De werkgevers daaren tegen wilden elke werktijdverkorting voor medio volgend jaar uitsluiten. Minister Veldkamp heeft zich in deze kwestie dus volledig op het werkgevers standpunt gesteld. Toestand Syrië nog verward na de staatsgreep DAMASCUS De situatie in Syrië na de machtsgreep van gisteren is nog al verward. Het schijnt dat velen de coup hebben afgekeurd. Radio-Aleppo eiste vrijlating van de leiders van het omvergeworpen bewind. De militairen van het zuidelijke front, de troepen aan de grens met Israël, wor den opgeroepen trouw te blijven aan de regering van Hafez en Bitar. In sommige berichten wordt gesproken over schietpartijen nabij president Ha- fez' woning die in brand werd gestoken Ambtenaren mogen lid zijn van Rep. partij ROTTERDAM Minister-president Cals heeft in een brief aan de Republi keinse partij bevestigd dat iedere Neder lander, ongeacht of hij in overheidsdienst is of niet, lid mag zijn van deze partij. kaanse staten. Het was de eerste van de Britse kolonies, die onafhankelijkheid had verkregen. Men had toen de hoop, dat Ghana de wieg zou worden van de Afrikaanse democratie. In de loop der jaren, sinds 1957, werd Nkroemahs be wind een eenmanszaakje. De leiders van de oppositie werden in de gevangenis geworpen en in het land heerste een zware dictatuur. Ook de buurlanden van Ghana ondervonden de ondermijnende invloed van Nkroemahs optreden. Nkroemah (56 jaar) noemde zichzelf „osagyefo": de verlosser. Een zekere kolonel Kot,-ka noc„;de zich in een radio-uitzending de leider van de staats greep. Vanmorgen is Nkroemah, toen hij op het vliegveld van Peking aankwam, door duizenden Chinezen hartelijk toe gejuicht De eerste ,,aerotrein" ter wereld, een soort monorailmaar dan op luchtkussens, is onlangs aan de pers voorgesteld. Het voertuig, van Franse makelij is, maakt op het ogenblik proefritten op traject van 6 km nabij Li- mours. Toestand in Djakarta gespannen SAMENWERKING De bereidheid, uitgesproken door de nieuw gekozen voorzitter van de CHU, drs. Tilanus, om zich te bezin nen op de fundamentele uitgangs punten voor een christen-democra tische samenwerking, is toe te jui chen. De discussie over deze kwestie is reeds lang aan de gang, maar kreeg een nieuwe impuls door het onlangs verschenen KVP-rapport, waarin er op werd aangedrongen het samen werken van de Christelijke partijen te bevorderen, ook wanneer organi satorische eenheid nog verre van mo gelijk blijkt. Gevreesd werd dat het in oppositie gaan van de CHU een verwijdering zou betekenen. Dat be schouwt de heer Tilanus als inciden teel en het is geen beletsel voor de samenwerkingsgedachte. Verheugende woorden: de CHU im mers had zich de laatste tijd niet al te enthousiast betoond in officiële commentaren. Van belang is ook het pleidooi voor samenwerking tussen Christenen op brede basis. Dat men elkaar nu reeds vindt in nauwe con tacten in plaats van te wachten tot de tijd daarvoor rijp is, is vereiste voor een blijvende, goede verstand houding. Vaak ziet men verschillen in ware proporties wanneer men el kaar verstaat. HOOGSTE TIJD „Als prof. Van Beusekom spreekt, siddert het ministerie" hebben we iemand uit de bouwwereld eens ho ren zeggen. Deze uitspraak is begrij pelijk. want prof. Van Beusekom voert al jaren achtereen hevige en goed gerichte bombardementen van kritiek uit op het naar zijn mening te strak geleide bouwbeleid van het departement van volkshuisvesting. In een rede voor de raad van bouwon dernemers heeft hij vandaag opnieuw zo'n bombardement uitgevoerd. Men moge bijzonder veel waardering en bewondering hebben voor de on vermoeide energie, waarmee minis ter Bogaers de woningnood (met suc ces) te lijf gaat wij hebben dat ook hij is er naar onze mening nimmer in geslaagd een aantal funda mentele argumenten van prof. Van Beusekom te weerleggen. Zo verwijt deze de bewindsman o.m., dat het bouwbeleid nog steeds teveel is af gestemd op de behoeften van de 150.000 woningzoekenden zonder wo ning en dat te weinig rekening wordt gehouden met de 450.000 woningzoe kenden. die wel een huis hebben, maar een betere (eventueel eigen) woning willen bewonen zo gauw ze daarvoor de kans hebben. Wy zijn het in dit opzicht met prof. Van Beusekom eens. Een betere af stemming van het bouwbeleid op de wensen van deze 450.000 gezinnen is dringend gewenst, omdat het een dubbel effect heeft: er komt ener zijds een doorstroming op gang waar bij een aanzienlijk deel van de 150.000 merendeels beperkt draagkrachtige woningzoekenden zeer gebaat is, en anderzijds kan zoveel mogelijk wor den voorkomen dat we nog jarenlang met een kwantitatieve woningnood zitten als de kwantitatieve woning nood al lang en breed achter de rug DJAKARTA De toestand in de Indonesische hoofdstad was vanmor gen uiterst gespannen. Vandaag zou Soekarno in zyn paleis de 14 nieuwe ministers van zijn gereorganiseerd kabinet heëdigen. Maar honderden studenten hadden de toegangswegen naar het paleis met auto's versperd. Zy lieten alleen militairen door. Toch wist de handige Soekarno zijn Onder de dikke, witte vacht, die er vorige week nog lag, is een wonder gebeurd. De crocusjes en andere vroege bloemen groeiden, beschut tegen de vorst, door. Toen de sneeuw was weggesmolten, stonden daar de tere groene stengeltjes, die elk ogenblik konden ontluiken. Nu bloeien midden in de steden de eerste crocusjes in het park foto beneden). Dat bloemetje heet een lentebode. Maar waarom zouden de caravans, die op de tentoonstelling Caravan '66 en 52e RAI-tweewielers in Amsterdam staan (opening vandaag) ook niet zo noemen? (foto boven). Caravans hebben alles te maken met de lente en de zomer. doel te bereiken. Hij liet de ministers namelijk per helikopter maar zijn pa- Leis brengen'. De plechtigheid kon doorgaan. „Het optreden van studenten", zei Soekarno met stemverheffing, „is krankzinnig". Jk waarschuw", zei hij tegen de nieuwe ministers, ,.ik ken mijn vak en laat me niet verdringen. Ik zal onder geen enkele druk bezwij ken." Betogi ingen Ondertussen gingen de betogingen in de stad verder. De studenten werden in de zijstraten verdreven, waar ze hun acties vervolgden. Straatventers verkoch ten openlijk foto's van de ontslagen mi nister van verdediging Nasoetion. „Sou venir van papa Nasoetion", zo prezen de straatventers luidkeels deze foto's aan. Stormaanval Gisteren hebben zo'n vijftigduizend studenten een stormaanval gedaan op het paleis van de president. Men slaag- Weersverwachting Tijdelijk enige regen De Bilt verwacht lot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). de er in de massa te bedwingen. Twee studenten werden zo ernstig gewond, dat zij later overleden (Officieel wordt dit tegengesproken). Toen de ordebe waarders bleven schieten, trokken de studenten zich terug. Kolonel Oentoeng, tegen wie het straf proces gisteren begon, heeft' voor de rechtbank al zijn vroegere verklaringen herroepen. Hij beweerde niet aan de staatsgreep van 1 oktober te hebben mee gedaan en niet schuldig te zijn aan de dood van zes generaals. Levensgevaar nog niet geweken (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 34-jarige F. de J., rijtuigpoetser uit Rotterdam, verkeert in levensgevaar in een Gro nings ziekenhuis. Zijn 32-jarige vrouw, G. W. B., is in Rotterdam ge arresteerd, verdacht van vergifti ging van haar man. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is voor de officier van justitie geleid. hij in een Gronings ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij wordt nog steeds verpleegd. Zijn toestand is ernstig. Of er uitzicht is op herstel, kan nog niet worden gezegd. Enkele dagen later, op 18 februari, werd zijn vrouw aangehouden. Het werd de recherche duidelijk dat zich in het tot dusver kinderloze huwelijk ernstige span ningen voordeden. Soms liepen die uit op mishandeling van de zijde van de vrouw. Tijdens een van die buien heeft de vrouw, eind december 1965, een vcrdelgingsmid- haar De man was sinds 9 januari ziek. Met del gekocht en dit door het eten een onderbreking van slechts enkele man gemengd, dagen was hij thuis. Op 11 februari ging Ook daarna kocht zij enkele malen hij naar zijn ouders in Groningen. Hij j vergil maar als zij thuiskwam en haar kwam daar aan als een lichamelijk wrak. woede was bekoeld, gebruikte zij het Zijn ouders lichtten de huisarts in die op vergif niet. Zij heeft de restanten (voor zijn beurt een specialist te hulp riep. Deze namelijk thallium) verbr .nd of in riole- constateerde dat De J. in zodanige mate ringsputten geworpen. Deze restanten zijn vergiftigingsverschijnselen vertoonde, dat I inderdaad gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1