Nu het toch 1^ moet zijn, rook dan het allerbeste. Zakelijker verhouding werkgevers - werknemers m Tjerk de Jong: voor eigen Friese taal Socioloog P van Berkel Arbeidsmarkt in Rdam onder loep Meer aandelen Fokker naar buitenland Meer autonomie - geen afscheiding Uitzonderingspositie bij export van kalfsvlees? Douane let scherper op smokkel sigaretten": Leerling-piloten keken dood in de ogen DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 DEN HAAG. Het is volgens de •cioloog dr. P. van Berkel niet uit gesloten dat er op den duur tussen 'erkgever en werknemer een grote- zakelijkheid zal ontstaan, waarbij 5 technisch-uitvoerend niveau ener zijds de arbeidsprestatie gewaar- l wordt naar wat laatstgenoem- voor de produktie betekent (ge- aardeerd zowel in financieel als in iet-financieel opzicht) en anderzijds :en strakker beleid zal ontstaan in- sake de contractuele verplichtingen jvan de werknemer. Dr. Van Berkel constateert dit in bij J. A. Boom en zn. te Meppel boek onder de titel „Span- op de arbeidsmarkt". Deze gro- zakelijkheid is z.L mede een ge- het feit dat zowel de werkne- als de werkgevers slechts weinig ■varing hebben met een overvloed aan werkgelegenheid, waardoor men hyrel weet wat men niet wil, maar nau welijks duidelijk formuleert aan welke ^Voorwaarden werksituatie en beroeps uitoefening moeten voldoen om aan de ambities (bijv. van jeugdige werkne- •s) tegemoet te komen. /Viet alleen loon Naar de mening van dr. Van Berkel .er aanwijzignen dat de continuïteit personeelsvoorziening niet al ten misschien zelfs niet meer in eerste plaats) op het arbeidsloon Hoewel het arbeidsinkomen als Dtiverend'e kracht geenszins is te on- ihatten mag men toch aannemen variatie van invloeden in het ran arbeidstoewijding doorwerkt, jer dan, zoals voorheen, nciële componenten als zodanig gaat het om een gecompliceerd geheel feitelijke mogelijkheden en jkeursoordelen, waarbinnen het inkomen noodzakelijk maar niet roldoende voorwaarde is om het >eidsaanbod in deze of gene richting stimuleren. Zo wordt de verdeling de beroepsbevolking over de (met name ten tijde ►eidstekorten) méér bepaald door de i de geboden beroepsmoge lijkheden èn het inkomen tezamen dan alleen door de hoogte van het arbeids- In verband met dit laatste vraagt de Van Berkel zich af in hoeverre het ïog juist is van „secundaire" arbeids kaarden te spreken, omdat deze koor de sociaal-culturele integratie arbeiders even onmisbaar als l,primaire" arbeidsvoorwaarden zijn ge worden. Dr. Van Berkel heeft zijn algemene met name gefundeerd en toege spitst op de arbeidsmarktsituatie in Rot terdam, waar een zeer groot tekort werkkrachten bestaat, dat nog aam- iel merkelijk groter zou zijn indien niet tienduizenden pendelaars dagelijks de stad trokken om him werk te lenrichten. Een wegvallen van de pendel- ul-stromen naar Rotterdam, bij voorbeeld «endoor een intensieve industrialisering van platteland, zou de problematiek velde arbeidsvoorziening voor de bedrijven souooder de huidige omstandigheden ja-dan verdrievoudigen, ge- Wat de sector van de handarbeid be- liettreft is de hoop op vergroting var kanaanbod voor een deel uitzichtloos nn-dat de structuur van de lokale aanbod- gewijzigd en men niet op (Van onze sociaal-ecom. redactie) daar de bestaande woningtekorten een snelle toename van de bevolking uit sluiten. Daar komt bij, dat Rotterdam een betrekkelijk gering geboorte-over schot heeft, dat de economisch actieve bevolking veroudert en dat de groei m de beroepsbevolking achterblijft bij e van de totale bevolking. De situatie is volgens dr. Van Ber kel zodanig, dat waarschijnlijk voor het eerst sinds de industriële revolutie in bepaalde delen van het bedrijfsleven de continuïteit van de arbeidsvoorziening zo weinig zeker is dat produktie er dienstbetoon in gevaar komen. Ook bui ten de beroepsbevolking zijn de span ningen al merkbaar geworden: hape rend dienstbetoon aan 't publiek en moeilijkbeden om bij produktleprogram- 's leveringstijden te garanderen. ratie het verleden kan rekenen >1 Enkele buien het DE BILT Het centrum van de depressie, die het weer toedn Europa beheerst, bevond zich dins- vandagochtend bij de Ierse Zee. Na het -hUpasseren van een randstoring is in ons ^^land oceaanlucht binnengestroomd af- wa"komstig van de Golf van Biscaye en de Deze is enigszins onsta ^biet, zodat opklaringen worden afge ^jtnisseld door enkele buien. De wind ruimt naar richtingen tussen zuidwest nis^en west en neemt tijdelijk iets in nd^ïcracht toe. De temperaturen bereiken ongeveer edezelfde waarden als vandaag of iets Aagere. Oceaanstoringen, die in een west circulatie met grote snelheid naar het oosten trekken, volgen een koers die gericht is op Spanje en de Middellandse Zee. De vorst is terug gedrongen tot noord-Scandinavië. en noord-Rusland. Zon en maan Woensdag 23 februari: zon op 7 40. on- •-ider 18.08; maan op 9.04, onder 21.24- Maandag 28 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 'oor 23 februari: 5.04 v.m.; 17.14 n.m HET WEER //V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui Eindhoven 1 l Helsinki Stockholm r« Kopenh. gh. t Bordeaux L dat Grenoble Nice Berlijn Frankfort München GÜrè een Barcelona Madrid Mallorca Uaea bon windstil 17 6 19 wzw 15 I W De schaarste aan personeel voelbaar in de selectie voor onbezette arbeidsplaatsen. Beroepen die in het verleden pas na enige tijd van ervaring bereikbaar waren, zijn dat thans na eer veel kortere periode, als gevolg waar een daling in de kwaliteit van de beroepsuitoefening kan inzetten die tot fouten en vertragingen in het proces van produktie en diensten kan leiden. Nieuwe middenstand Bij dit alles constateert dr. Van Ber kel in zijn boek, waaraan veel studie en onderzoekingen ten grondslag liggen, dat in deze' dynamiek een verschuiving aan de gang is tussen arbeiders en employe's, die iets laat zien van d< contouren van het toekomstige arbeids bestel. Langzamerhand gaan de admi nistratieve begeleiding en voorbereiding van produktieprocessen meer werkne mers binden dan de produktie zelf. Deze ontwikkeling komt tegemoet aan ambi ties van sociale stijging. Maatschappe lijk ruimer gesteld is deze groei van de „nieuwe middenstand" slechts het begin van een massale verticale mobi liteit onder de werknemers, aldus dr. Van Berkel. die voorts in een beschrij ving van de arbeidsmarktsituatie in de haven, de Rijnvaart en de elektro-tech- nische industrie werksoorten aanduidt die (door het samengaan van uitzonder lijke trekken) het ontstaan van duurza me arbeidstekorten bevorderen. Philip Morris Philip Morris, 'de sigaret, die om zijn internationaal niveau overal ter wereld wordt gerookt, handhaaft zijn prijs van f 1.50 AMSTERDAM Aandeelhouders van de Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker hebben de uitgifte toegestaan van f3 miljoen nieuwe ge wone aandelen, voorlopig tot 1 okto ber, ten dele voor overncaning van de Belgische vliegtuigindustrie Sabca. Bo vendien zijn onderhandelingen gaande aankoop van 50 pet van het ka pitaal van een Belgisch bedrijfje, waar- Sabca reeds de helft bezit. Over wogen wordt om naast de samenwer king met de Amerikaanse vliegtuigin dustrie Northrop Corp., te gaan samen werken met een sterk gespecialiseerde Amerikaanse maatschappij, die deelneming van ten hoogste 5 pet zal krijgen in Fokker. Omdat Northrop haar 20 pet belang in gewone aande len Fokker wil handhaven, zal menna afsluiting van al deze transacties nieu we aandelen bij Northrop plaatsen om deze deelneming in het nieuwe kapitaal (naar raming f21 min.) op peil te hou den. Waarschijnlijk zal dan nog een kleine plaatsing volgen om het kapitaal af te ronden. Het is nog niet te voor zien hoe al die transacties uitpakken. De resultaten over 1965 zijn volgens de heer H. During, directeur, minstens goed als over 1964. Bij alle wijzigingen is het uitgangs punt gebleven dat het Nederlandse be lang in Fokker niet beneden de 50 procervt mag komen. Met Britten en Duitsers is overleg gaande over ontwikkeling, fabricage en verkoop met een tweemotorige bur- gervliegtuig voor 36 passagiers, kleiner formaat dan de F 28 Fellow ship, waarin de Hamburger Flugzeug- bau, de Vereinigte Flugtechnische Wer- ke en Short Brothers te Belfast zul len deelnemen, als mede nog een Brits De groep Sooiété Generale krijgt bin nenkort een commissaris bij Fokker er twee vertegenwoordigers van Northrop de heren Thomas V. Jones en Geoffry Parsons werden benoemd tot leden de raad. Zij volgen de vertegenwoor digers van Republic Aviation op. Op 1 oktober zal Fokker bekend maken, hoeveel aandelen er geplaatst zijn. Fokker is sinds december bezig met proefproduktie van plasticwanden er andere kunststofelementen en over eer paar maanden verwacht men een be slissing over een fabriek in Limburg van een afzonderlijke N.V.. waarin Fokker een belangrijk belang neemt. Met het oog op de kapitaaluitbreiding zag men af van een interim-dividend over 1965. Het is nog niet bekend of de Europese plannen van Douglas ook kansen zullen bieden voor Fokker, Sab ca of Aviolanda. Door de overneming van Sabca zal Fokkers personeel stij gen van 5000 tot 6500. Penningmeester wilde zichzelf verdrinken MAASTRICHT De 48-Jarige schilder II. M. Is gearresteerd omdat hU als pen ningmeester van drie verenigingen zich zelf tienduizenden guldens moet hebben toegeëigend. De man werd aangehouden tijdens een poging zichzelf door verdrin king van het leven te beroven. De schilder, die een volledige bekente nis heeft afgelegd, verduisterde ongeveer tien mille van de carnavalsvereniging in Limburgs Mechelen Van het geld der schuttersvereniging ter plaatse, dat voor neuwe uniformen bestemd was, is geen cent meer over. De problemen voor de man kwamen, toen de kleermaker voor de uniformen een eerste betaling van acht mille eiste. iiiiilili. Ill III I miililllllllllillllllMIIIUHlUlllUIIIUilllllUlllllUIIIIUUIHUIHIUI^L Fryske Nasjonale Partij doet gooi naar zetels in provincie-bestuur Man (28) verdacht van ontucht met jongens BARNEVELD De 28-jarige C. J. uit Lunteren is maandag gearresteerd op verdenking van het plegen van on tuchtige handelingen met een 12-jarige en 14-jarige jongen in het Schaf- felaarse bos. Met vakantie naar... Siberië! Costa Brava. de Kanarische eilan den, Majorca, Israël. Kreta of zelfs van de Loosdrechtse plassen kan straks z(jn vakantie doorbrengen in Siberië. Althans, Rusland, is be zig dit gebiedsdeel voor toeris me te ontsluiten. Dat Siberië aan de orde komt bleek uit de woorden van Vladi mir Mihailovisch Ankoudlnof, chef van het staatsparlement voor het buitenlands toerisme Deze hoge Rus kwam maandag op Schiphol aan. Zaterdag zal hy in de hoofd stad het bijkantoor van het staats- informatiebureau ,,Intourist" ope nen. Desgevraagd zei Ankoudinof dat thans in diverse mooie plaatsen van Siberië hotels worden ge- Ankoudinof verwacht een stij gende lijn in de ontwikkeling van het toerisme, zowel naar Rusland als van dat land naar buiten. Hij gaf deze cijfers: In 1956 telde Rus land 486.000 buitenlandse bezoe kers, vakantiegangers, doorgaan de reizigers en vreemdelingen, die voor een zakelijk of politiek doel kwamen. Negen jaar later, dus in 1965, was dit aantal verdrievou digd tot 1.260.000. In omgekeerde richting trokken vorig jaar 1,1 mil joen Russen naar in totaal 97 an dere landen. Slechts een gering deel van dit getal betrof vakantle- Visum-moelUJkheden worden de Nederlandse toeristen allang niet meer in de weg gelegd. Wel moet men aan enkele formaliteiten vol doen, maar daarvoor zorgen de reisbureaus. Over het algemeen wordt een visum binnen een week na aanvraag verstrekt Antwoord op vragen mond- en klauwzeer DEN HAAG. Gezien de afzon derlijke huisvesting en verzorging van de mestkalveren in ons land, wordt getracht ten aanzien van kalfsvlees een uitzonderingspositie in het internationale verkeer te krijgen. Om te kunnen voldoen aan de even tuele eisen van importerende landen inzake herkomst der kalveren zijn deze dieren voorzien van een oor merk en geregistreerd. Besprekingen zijn gevoerd met de Italiaanse vete rinaire dienst, waarbij is gewezen op de garanties, die kunnen worden ge geven voor de uitvoer van kalfs- Dit heeft minister Biesheuvel (land bouw) geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid P. C. Elfferich (a.r.) in verband met de mond. en klauwzeerepidemie. Het geproduceerde kalfsvlees vond voor het overgrote deel zijn weg naar landen Europa. Deze landen hebben bijna alle uit veterinaire overwegingen de grenzen gesloten. Een verlichting der afzetmoei- lijkheden kan dus alleen worden gevon- in vergroting van de binnenlandse1 consumptie van kalfsvlees Hoewel de consumptie van kalfsvlees in ons land geen belangrijke plaats neemt heeft de aanvullende afzet in Ne derland er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de neerwaartse prijsontwikkeling kon worden afgezwakt. In tegenstelling tot de gang van zaken in de varkenssector was het de minister niet mogelijk door rechtstreekse markt- interventie aan de prijsontwikkeling van mestkalveren steun te geven. De E.E.G.- rundvleesverordening. die op deze sector van toepassing is voorziet namelijk niet in de mogelijkheid van rechtstreekse in terventie. Deze mogelijkheid is destijds, mede in het belang van produktie en ex port van Nederlands kalfsvlees bewust uitgesloten om te voorkomen dat onder bepaalde omstandigheden het handels verkeer binnen de gemeenschap aan be perkende bepalingen zou worden onder worpen. Voor een exportland als Neder land werd dit laatste hoogst ongewenst geacht, zo zegt de minister. MANTGUM Tjerk J. de Jong (52), dure sigaren g rokende Friese hereboer in Mantgum onder ■1 Leeuwarden, praat rechtuit: wc willen niet los van 1 Holland, we hebben het zelfs niet in ons achter- r Hoofd. Wij vragen alleen meer aandacht voor Friesland. Nog té veel zit onze provincie in de va- Ij derlandse vergeethoek omdat de Nederlandse re- gering te centralistisch is ingesteld. E Meer schijnwerperlicht voor Friesland. Dat is in een handvol ivoorden het doel van de Fryske Nasjo- nale Partij: vier jaar jonge groep van een kleine duizend Friese extremisten, die in maart voor het eerst een gooi doen naar zetels in het provinciaal E bestuur. En Tjerk de Jong, eigenaar van een kapitale boerderij, maar uiterlijk in zijn duur en goed gesne- 3 den kostuum nauwelijks boer, is de man, die de partij E sinds anderhalf jaar leiding geeft. Maar, zegt hij, lijst- aanvoerder word ik niet. Ik wil ook geen politieke carrière. Toen ze mij als voorzitter vroegenheb ik E alleen „ja" gezegd omdat ik met de doelstellingen E van de partij sympathiseer. Waar de partij voor wil vechten? lm grote trekken hiervoor; meer zeggenschap voor provinciale staten in eigen gewest en meer gelijkrechtigheid van de Friese taal. Te biecht H Leeuwarden moet nog té veel te biecht bij Den Haag. vindt De Jong. We hebben een krachtiger provinciaal bestuur nodig, dat zelfstandiger kan optreden Al leen daardoor zal Friesland zijn belangen beter kunnen beharti gen. Financieel economisch dreigt Friesland achterop te raken. En daar moet iets aan gedaan worden- Waar wij onder mee. tegen zijn, E dat is het verouderde stelsel van de toekenning van ryksgelden. Een derde van de rijkssubsidies aan de provincie wordt toegekend op basis van het aantal inwoners. H En dat is voor ons een zwak punt. want ieder jaar trekken er meer E van de half miljoen Friezen naar -E het westen. Pogingen om de men ig sen' door vestiging van nieuwe H industrieën in eigen gewest te houden, zijn tot nu toe op een E mislukking uitgelopen. En wat het tweede programma- li punt betreft: we willen eerherstel voor de Friese taal. Ook bij het ee onderwijs. Er moeten meer twee- H talige scholen komen. Scholen. waar zowel Fries als Hollands i§ wordt onderwezen. Er zijn er nog maar tachtig in de hele provincie: niet meer dan een vijfde deel. Friesland moet E zijn eigen taal vasthouden. Op het H platteland wordt het nog wel ge- sproken (behalve in de bekende E uitzonderingen Het Bilt en Oost en West Stellingwerf), maar in de steden spreekt men liever Hol- lands. Waarom moeten wij ons schamen voor onze taal? Waarom kunnen Friese autoriteiten zich niet van hun eigen taal bedienen? Is dat een status kwestie of een minderwaardigheidscomplex? Ons E streven is: de Friese naast de Hol- landse taal in alle officiële stuk- ken. Kritiek d Een partij met kansen op zetels? De Jong geeft toe: we hebben nog al wat kritiek gehad. Vooral van E de grote partijen. Men verweet ons versplintering. De VVD en de E CHU waren het felst. We hebben schriftelijk contact gehad met mr Geertsema .de VVD-fractie voorzit- E ter in de Tweede Kamer. Die had E er uiteindelijk geen bezwaar te- ■-2 gen. dat we meededen aan de ver- kiezing van provinciale staten. maar bij de Kamerverkiezingen H moesten we ons maaT liever af- zij dig houden. Nou, we hebben hem direct kunnen geruststellen, want we willen helemaal niet in de Kamer. Met een krachtig eigen provinciaal bestuur berei ken we on doel ook En een kansje op een zetel daarin héb ben we. Ondanks alle kritiek. Soms is dat hatelijke kritiek, zo als die brief laatst van 'n Hollan der. Hij begon met ..zeer geachte" en eindigde met op te merken, dat alle Friezen moesten worden uit geroeid Zelfs in Friesland zelf staat men vrij gereserveerd te- fenover het nieuwe initiatief. De riese Beweging wil er niet van weten en ook de grote partijen in Friesland maken bezwaren. Manifest Misschien komt dat ook door het verleden van de partij, zegt De Jong. Indertijd is zij op een nogal wilde manier opgericht door een nauwelijks afgestudeer de onderwijzer en enkele leer lingen van zijn kweekschool Die mensen zijn er nu allemaal uit, maar ons naamkaartje is geble ven. Daarin willen we langzaam verandering brengen. Al het dilettantisme hebben we uitge- band. Vandaar ook dat we nu pa6 meedoen aan de verkiezin gen: we wilden goed gewapend in de arena treden. Evenals elke partij voor de verkiezingen heeft ook de FNP aansprekende slogans in haar va nen geschreven- Zij komt op voor een krachtige aanpak van Fries- lands economische achterstand, voor een snel tot stand komen van Harlingens industriehaven, voor meer profijt voor de Friezen van het aardgas en voor ver plaatsing van Leeuwardens mili taire vliegveld naar de Lauwers- zee omdat het gevaren zou ople veren voor de grote stad. Maar het belangrijkste zijn de eerste drie punten van het ver kiezingsmanifest: de federatieve opbouw van Nederland en Euro pa. de vergroting van de provin ciale zelfstandigheid en de ge lijkberechtiging van het Fries. Den Haag moet meer overlaten aan de provincies, vindt De Jong. Sinds de Napoleontische tijd is de Nederlandse regering te centra listisch ingesteld. Dat zelfde streven naar een meer federatief stelsel heeft de partij ten aanzien van Europa Een gezond tegengif tegen de EEG. waar we overigens geen Partijvoorzitter Tjerk dc Jong: E meer autonomie, maar geen af~ scheiding van Holland. s tegenstanders van zijn. zegt hij- Maar we moeten ervoor waken, dat een dergelijke samenwerking niet vervlakkend gaat werken. De Jong ziet wat in de houding 3 van De Gaulle. Maar dan alleen in zijn buitenlandse politiek. E Frankrijk zelf is het meest een- traüstisch geregeerde land van E Europa, vindt hij. Een land met een waterhoofd, waar stedelijke concentraties (en met name 1 Parijs) overheersen. Dat in Ne- derland te voorkomen, is een be- langrijk streven van onze party. Geen afscheiding Met klem zegt De Jong: nee, f| we willen ons niet afscheiden. J Dat denkt men altijd van ons E Friezen. Als geboren en getogen Fries (ja. ik ben „erfelijk belast") heb ik zulke opmerkingen dik- wyls naar mijn hoofd gekregen. Maar het is niet waar. Waarom s die geluiden van grotere zelfstan- digheid dan juist altijd uit de Friese hoek moeten komen? Mis- E schien is het onze democratische instelling, verweert hij. Een politieke of religieuze E richting heeft de party niet. e= Evenmin als de voorzitter zelf. Ik ben niet christelijk opgevoed, zegt hij- En een vaste partij heb 3 ik nooit gehad. Ik stemde op per- -= sonen. die ik het meest in staat achtte voor Friese belangen op te komen. Partijen waren voor mij minder belangrijk. Uit welke J partij dan de meeste aanhang van de FNP verwacht wordt? De Jong: dat is nu nog moeilijk te voorspellen. We weten alleen, dat de helft van onze leden af- komstig is uit confessionele par- 3 tijen Het zijn meest jongeren. Vol (gematigd) optimisme ziet J hij de verkiezingen tegemoet. Over 't algemeen staat men inde provincie vry gereserveerd te- genover de nieuwe groep. Men spreekt over vreemde extremis- ten. over een nieuwe versplinte- ring. Maar waar de FNP zich er- f op laat voorstaan de enige echt j Friese partij te zijn, zal zij ook 1 met de Friese volharding vech- ten voor erkenningd niiiiiiii.ii ..iilllHillllli..iiiiiiilllllliiillllllllilllllliilllllliiii' iiiiiiiiiiiiii .iitiiilllilll,..iiiiiinillllj i,iilllllli.,lillj|||||iii, .iiiiiiiiiiiiirüiiiiiiiiiiiiuiiii Twee zusjes door ijs en verdronken URK Maandagavond zijn twee zus jes, de tienjarige A. Post en de 13- jarige H. Post door het ijs gezakt van vijver aan de rand van het dorp en verdronken. Rond de vijver staat struikgewas, zodat niemand had gezien dat de kinderen zich op het ijs waag- Binnenbrand bij De Telegraaf AMSTERDAM Omstreeks half elf s gisteravond in de technische afde lingen in een afvoerkoker brand ont staan in het gebouw van De Tele graaf/Het Nieuws van de Dag. Men stond juist op het punt de eerste edi tie van het ochtendblad te drukken. De brandweer slaagde er na goed een half uur In het vuur te bedwin gen. Het nablussen ging gepaard met veel sloopwerk. Het bedrijf ondervond enige uren stagnatie. DC-8 gisteren bijna verongelukt Bekeuring voor overtreders DEN HAAG De Nederlandse douane gaat vooral aan de Belgische grens scherper optreden tegen siga rettensmokkel. Indien grensgangers meer dan 25 sigaretten invoeren zon der dit aan te geven, zullen zij wor den bekeurd. Bovendien kunnen de si garetten in beslag worden genomen en verbeurd verklaard. De douane laat haar actie vooraf gaan door een waarschuwing, waarbij gebruik gemaakt wordt van pamfletten en advertenties in regionale bladen. De bedoeling hiervan is de grensgangers die te goeder trouw handelen, niet on gewild in moeilijkheden te brengen. Vooral aan de Belgische grens worden door grensbewoners en personen die vaak over de grens heen en weer reizen over tredingen begaan. Volgens de voorschrif ten mogen deze grensgangers niet meer sigaretten invoeren dan zij voor hun ver dere reis voor persoonlijk gebruik nodig hebben. Deze hoeveelheid bedraagt bij binnenkomst uit België per persoon ten hoogste één pakje, met niet meer dan 25 sigaretten. Om het grensverkeer in Benelux-ver- band zo soepel mogelijk te laten verlo pen. zal er voor worden gewaakt dat de scherpere controle niet leidt tot onge wenst oponthoud voor het bonafide v«r- SCHIPHOL. Enkele Amerikaanse leerling-vliegers van de Overseas National Airways hebben gister middag omstreeks half vier de dood in de ogen gekeken, toen zij tijdens een lesvlucht in een DC-8 van de KLM, boven de Noordzee een val maakten van bijna 3 kilometer. Het tóestel vloog namelijk heel lang- aam op een hoogte van circa 3300 meter en suisde onverwacht naar be neden lot 450 meter boven het water- oppervlak. Eerst toen kreeg de be. stuurder. onder leiding van een KLM-instructeurde zware machine weer onder controle. Geschrokken door de val en het hevig schudden van het toestel lichtte de In structeur via de boordradio de kcerstoren van Schiphol in, waar men terstond alarm gaf voor het geval de machine tijdens zijn lange duik schadigingen mocht hebben opgelopen. Een kwartier later landde het toestel nor maal en werd meteen in een hangar onderzocht Desgevraagd deelde de KLM na afloop mede. dat de oefenvlucht als onderdeel van de normale Instructie werd uitge voerd met gering motorvermogen en •en zeer lage snelheid. Terwille van da training, werden de voor de lijn diensten geldende normen opzettelijk overschreden. Het gevolg was een hoogteverlies tot circa 1500 voet teza men met vibratleverschijnselen. „Het lesgeven in een DC-8 aan buiten landse piloten komt wel meer voor", aldus de KLM. De vlucht werd meege maakt door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst, de FAA. Rode haan sloeg toe in Amsterdam AMSTERDAM Opnieuw heeft de rode haan gekraaid in de Amsterdam se binnenstad. Een woning in hetzelf de blok waar 6 februari een gezin door brand om het leven kwam, brand de geheel uit door nog onbekende oor zaak. Persoonlijke ongelukken deden zich nu niet voor. Een bewoonster van de tweede etage kon tijdig worden ge waarschuwd. Zij vluchtte met medene ming van haar poes en kanarie. De brandweer was snel ter plaatse. Binnen twintig minuten waa men di brand meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7