Technicus met f 10.400 voor idee beloond Ds. H. J. Kater: Geen bommen bij Chinese grens ASPIRIN® alles goed en weP ii uw i:u.iKsi\zi;(iiiv i mi volkomen verrassing Sowjetunie bezit wapen van ongehoorde kracht Arrestaties in Hongarije 7 MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 IBM bespaart halve tonper jaar door vereenvoudiging van rekeneenheid Hoogste bedrag ooit uitgekeerd voor suggestie (Van een onzer verslaggevers) UITHOORN De respecta bele som van 10.400 is de be loning, die IBM vandaag heeft gegeven aan haar testtechnicus, de 33-jarige K. E. Jensen, voor een uitvinding, die het bedrijf jaarlijks ruim een halve ton be spaart, de hoogste beloning voor een idee, ooit in Nederland ge geven. De heer Jensen ontwierp een constructie, waardoor een vrij ingewikkeld relais-circuit in een nieuwe electronische reken eenheid van administratie machines kon vervallen. Een kwestie van een paar avondjes denken en tekenen, zegt hij nu: ik had er geen idee van, dat het me zoveel zou opbrengen. daar staat BAtm achter dat de NCRV de zangeres Caroline Kaart heeft 'aten ondernemen had be ter aan een goed doel kunnen worden besteed, zo viel haar optreden ons tegen. Onbenullige praatjes met de piloot van het vliegtuig, de aankomst en reis in haar land, neen, het leek allemaal nair niets. Het enige echte vonden wij dat ze al haar vrienden, bekenden en familieleden van harte omhelsde. Het leek er net op of de NCRV Caroline eens een fijn uitje heeft willen gunnen, waarbij ze dan maar wat opaamen heeft gemaakt. Den Haag C. O. Hupier Christenen (8) In de bijbel vind ik niets over de eenheid der Kerken. Wel lees ik over de eenheid Jei ware gelovigen (Joh. 17 22 en 23) Hier komt ter sprake het zaad dat uit Christus voortkomt door de wedergeboorte. De weg, de waarheid en het leven geven kinde ren Gods kennis van Vader, Zoon en Heilige Geest. Uit die geiovigen be staat het verborgen lichaam de ge meente van Christus. Den Haag J M. Petri sr. Christenen (9) Christenen moesten meer de oude schrijvers 'eztn is gezegd. Maar, dacht ik. christen zijn betekent ook zich om ^e naaste bekommeren Anderzijds moeten we ons er voor hoeden te inel iets in de naam van God te willen doen. Want in Zijn naam zijn kruistochten gehouden, ker ken versplin'erd en wordt rassenschei ding soms „gefundeerd". Oriëntatie op oude schrijvers alleen kan een bepaal- egoisme in de hand verhel de ..aaste uit het oog doen Rotterdam H. Hazewincius. Antor Vinei* Als Amor Vinei' betekent dat de liefde overwn t, dan had dit ook wel in gewoon Nederlands neergeschreven kunnen worlen door dr. Rijnsdorp dus Liefde Overwint. Dit temeer, daar het huwelijk onzer Kroonprinses in een christelijke kerk zal worden ingezegend. Als Amor voor liefde moet zorgen, Pluvius voor regen en weer een andere godheid voor zon oi mooi weer, dan vinden we dat een zaak waar weinig goeds van is te wachten. Bij een nationale gebeurte nis als het huwelijk onzer Prinses hadden we van dr. R. iets beters ver wacht, temeer, omdat dr. R. bij het beoordelen van ander werk vaak niet mals is. Werkendam L. Paans. Foto's Te wensen ware het. dat zo min mogelijk fotografen werden toegela ten in Westerkerk en Amsterdams stadhuis- Hoogstens ook één cineast, Dit alles dan om kleurenfoto's te ma ken. want zwart-wit hebben we dan de hele dag genoeg op de beeldbuis gezien- We krijgen zo bovendien rusti ge beelden en zien geen zenuwachtige cameralieden heen en weer springen. In ernst: laten alle foto-, televisie- en film makende lieden er straks door hun rustige houding aan meewerken dat de 10de maart een feestelijk Oran jedag wordt Rotterdam «r v F. van Oost Vanmiddag kreeg hij de cheque van de heer E. van der Kruk, direc teur-generaal van IBM Nederland en vanavond zal het feest zijn in het gezin Jensen (vrouw en twee kinderen) aan de Uithoornse Tessel- schadelaan. Al wekenlang hadden ze erover gepraat. Ze hadden gegist. Hoeveel zou het worden? Want tot het laat ste moment had de directie het diepste stilzwijgen bewaard. De heer Jensen was nuchter gebleven. „Als het een boekenbon wordt, koop ik er een boek voor. Als het wat meer is een hobbykist en als het een bedrag is dat in de duizen den loopt, wordt het een centrale verwarming." Zelf schatte hij de beloning op een vijf mille. Dat zou dus net kun nen. Maar tien mille, daarvoor kon hij nu wel twee centrale verwar mingen laten aanleggen! Eenvoudig Het is allemaal nogal snel en eenvoudig gegaan, zegt hij. In ons Uithoorns beproevingslaboratorium kregen we vorig jaar de nieuwe rekeneenheid te testen. Dat gaat altijd zo: hvhet ontwikkelingsland worden nieuwe projecten op stapel gezet en wij gaan na of ze goed functioneren. De eenheid, die admi nistratiemachines in staat stelt ook zeer snel te delen en te vermenig vuldigen (met lichtsnelheden) was een ongeveer een meter hoog en breed kastje gevuld met een voor de leek zeer gecompliceerd samen stel van draadjes en relais. Er za ten drie schakelaars aan. Nu zijn er nog maar twee over. Dat kwam eigenlijk door een op merking van een collega die het aan die derde schakelaar verbonden relais circuit wel erg lastig vond. Toen ben ik gaan denken, 'i Avonds thuis heb ik potlood en pa pier genbmen en ben gaan tekenen. De heer K. E. Jensen voor de nieuwe rekeneenheid met zijn hand het apparaatje, dat door zijn uitvinding overbodig werd. Hém leverde dat ruim 10 mille op het bedrijf bespaart er per jaar een halve ton door In een paar avonden vond rk de oplossing. Maar op dat moment had ik er nog geen idee van, dat het 'n kostenbesparing zou opleve- Het nieuwe ontwerp is naar het suggestie-comité gegaan en werd op -het ontwikkelingslab bekeken. Er is zelfs over gesproken op de IBM laboratoria in Amerika en Duitsland. De vereenvoudiging, die de heer Jensen ontwierp, bleek inderdaad technisch uitvoerbaar. En een paar weken geleden kreeg hij het be richt, dat er wel een beloning voor hem aan vast zat. Mijn vrouw vond het geweldig, lacht hij. Vooral omdat ik al ver scheidene malen eerder een idee had ingebracht, dat nooit kon wor den beloond. Nu was het er dan wél van gekomen. Dat uitdenken van ideëen is voor de heer Jensen een hobby. Een hob by, waarvoor hij soms uren achter een op zijn werkzolder doorbrengt. Ik ben altijd radio technicus ge weest. Ik prutste graag. Dat deed ik als jongen al, thuis in Denemar ken. Negen jaar geleden kwam hij naar Nederland, samen met zijn verloofde, die nu zijn vrouw is Eerst werkte hij er in de detailhan del, later kwam hij bij Philips. En een paar jaar zit hij nu bij IBM, waar hij zich door bedrijfscursus- sen opwerkte tot testtechniciis. Maar zijn hobby is gebleven. En het was die hobby: het prutsen en knutselen, tekenen en uitproberen, die hem nu zijn beloning bracht. De grootste ooit in Nederland voor een idee toegekend! LONDEN Premier Charles Wilson heeft de ambassadeur van Zuid-Afrika ontboden in verband met zijn wens dat dit land een einde zal maken aan de ..particuliere" benzineleveranties aan Rhodesië. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Toen bekend werd dat ds. H. J. Kater was uitgenodigd het huwe lijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in te zegenen, zeiden zijn vrienden: „We hadden ook niet anders ver wacht", maar hijzelf vertelde dezer dagen: „Voor mij was het volkomen een verras sing, dat ik werd aangezocht". Hij was haar leraar bijbelkennis op het Baarns lyceum en bij hem deed zij ook belij denis, „maar nadien heb ik weinig kontakt meer met de Prinses gehad. Natuurlijk, ik zegen dit huwelijk met alle liefde in, doch het betekent voor mij geen hoogtepunt. Als predi kant is ieder mens voor mij gelijk en even be langrijk, als predikant^ mag je geen onderscheid maken". Door zijn leraarschap heeft hij de Prinses goed leren kennen. Hij ontmoette haar ook buiten de schooluren, op bijeenkomsten van de schoolvereniging en in de schoolkampen. Zijn oordeel: De Prinses is een bijzonder prettige, zeer intelligen te, goedlachse, open jonge vrouw. uaar ICW) vail U— Zij is typisch een figuur die lei- maat. ik had goed kontakt met de ding kan geven. Daarom werd zij r0oms - katholieken en met de gere- ook gekozen tot presidente van de formeerden. cant voor de protestantse kerk. rat ik uit lndië heb overgehouden de geestelijke ruimte. Er heerste daar iets van een oecumenisch kli- de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Johnson volgens Newsweek: WASHINGTON President Johnson heeft volgens het Ameri kaanse weekblad Newsweek per geheime order verboden, boven het noordelijke deel van Noord- Vietnam bombardementen uit te Deze geheime order zou een aanzien lijke beperking voor de Amerikaanse piloten betekenen in vergelijking met die, welke van kracht was voor de met de Kerstdagen begonnen (en eind januari geëindigde) bombardements pauze. De „lijn" loopt iets ten noorden van de 20ste breedtegraad. De enige uitzon dering wordt gevormd door het gebied rondom Dienbienphoe, omdat daar door de strategische route 19 naar La os loopt. Dit is een belangrijke aanvoerlijn voor de Vietcong. Totdus- ver heeft Washington geen commen taar geleverd. Intussen is de Britse premier Wilson naar Moskou vertrokken voor bespre kingen met de Russische leiders. Hij wil spreken over het voorkomen van verspreiding van kernwapens, kwestie Vietnam zal waarschijnlijk echter het hete hangijzer worden. Het Russische regeringsblad Izwestia heeft nl. een felle aanval gedaan op het Britse Vietnambeleid. Het schreef, dat de relaties tussen Londen en Moskou er door zijn vergiftigd. Canada Canada bemiddelt ook in de kwestie Vietnam als lid van de Internationale controlecommissie. Moore, de Canade se gedelegeerde, had in Hanoi een onderhoud met Noordvietnamese func tionarissen. De VS hebben er him instemming mee betuigd. Ook heeft de Amerikaanse regering laten weten, niets te voelen voor de suggestie van senator Robert Kenne dy, dat in Zuid-Vietnam een coalitieka binet wordt gevormd als inleiding op een politieke regeling van het Vietna mese conflict. Intussen heeft premier Ky enkele wijzigingen in zijn kabinet aangekondigd. Die houden verband met het oplossen van sociale en econo mische problemen. Verscherpt De luchtoorlog is boven Zuid-Viet nam verscherpt. De actie te land is afgenomen. Dit is waarschijnlijk het BIJ DE vijfde winkel drong het pas goed tot me door tijdens de zaterdagse boodschappenronde. Over al hetzelfde praatje over de toon bank. In onze buurtwinkels kennen we mekaar allemaal, niet bij naam en toenaam, maar toch wel van gezicht. En zo nu en dan dringt er ook nog een vleugje door van de omstandighe den, want ziekteprocessen, familie- moeilijkheden en nieuwe aankopen voor huis en garderobe komen nogal eens ter sprake. Er wordt over het algemeen ook niet met de grootste spoed geholpen, daar zijn de buurtvisi- tes te gezellig voor. Mijn semi-zelfbe- dieningssysteem om wat voor de hand ligt van de benodigdheden maar vast zelf te verzamelen wordt getolereerd, maar die haast vinden ze bijna alle maal een tikkeltje mal. Het gesprek zaterdag dan was: „Ook wat, verleden week aldoor sneeuw en nu aldoor Ik moest verschrikkelijk lang na denken om te constateren, dat het inderdaad zo was. Vorige zaterdag glibberend door de sneeuw gegaan, nu druipend van de regen. Maar tege lijkertijd drong het tot me door hoe verschrikkelijk belangrijk, die vrije zaterdag is geworden in het leefpa troon van onze bevolking. Als je zelf een leven leidt van doen wat er te doen valt, ongeacht uur of dag en niks doen ils er eens niks te doen valt. wanneer dan ook, dan is de za terdag niet zo apart. Het overgrote deel van de werkers zit echter in een schema en om dat schema draait niet alleen het werk maar ook het huishouden. De man met het boodschappenlijstje is al geen ongewone verschijning meer en de man die adviseert en meekiest of het een blikje zalm of tonijn, een zoete krakeling of een sprits moet worden al evenmin. Hoeveel vaders zouden voor hun kinderen de man-van-de za terdag zijn? De gehuwde vrouw die buitenshuis mag. moet, wil of niet mag werken is volop in discussie, maar over een jaar kon het onder werp van gesprek wel eens worden: Een dag om te gaan denken de vader, die altijd onderweg, ter ver gadering of stil achter de televisie zit. We hebben nu gelukkig tenminste de weekend-vader gekregen wat het pro bleem nog wat terugdringt. En dan te denken, dat vijf jaar geleden bij de invoering van de vijf daagse werkweek, heel wat vrouwen zich zeer ongerust gemaakt hebben, wat ze nou toch met pa thuis op die drukke zaterdag moesten beginnen! Het merendeel van de mannen heb ben die zorgen volkomen weg geno men. Misschien zelfs hebben velen dank zij die vrije zaterdag hun gezin eigenlijk pas goed ontdekt. De zaterdag is een dag geworden met een bijzonder tintje, een dag die na een week herinnerd wordt, of het jongste zaterdag is ook een dag om lanj n, de dag dat de luidden voor eten in India. Nederland heeft weer gegeven. Groot en klein, in centen en in dui- Het is merkwaardig, dat iedere keer weer de Nederlanders zo gul met hun gaven komen, zodra er men selijk leed onder hun aandacht wordt gebracht Die zelfde Nederlanders, die zwaar vergaderen over een contribu tieverhoging voor hun vereniging van (pak weg) een gulden per jaar. Die zelfde Nederlanders, die verwoed vechten voor loonronden, tegen prijs stijgingen. die zuinigjes hun loonzak je bekijken, waar sociale lasten en belastingen een hap uit hebben geno men. Het is hoogst waarschijnlijk, dat vele van de gevers van zaterdag de ontwikkelingshulp door de regering gegeven een dwaze post op de begro ting hebben gevonden. Die ontwikke lingshulp is een technisch en theore tisch geval voor hen: het glas melk en de kom rijst zijn tastbare zaken. En daarom zullen we ons na deze zaterdag toch niet vol trots op de borst mogen kloppen, hongerend India wordt geholpen maar onze inspan ning mag niet eindigen, want het is niet goed te wachten tot de nood op het hoogst is, als er een weg ls de noodtoestand te voorkomen. Wat is er voor een ieder, die hoofd en hart laat werken, nog ontzaggelijk veel te doen! nieuwe beeld van de actie tegen de Vietcong en de Noordvietnamese troe pen. Voor het eerst zijn twee vrouwe lijke militairen in Vietnam gesneu veld. Het waren twee verpleegsters, die omkwamen bij een ongeluk met een helikopter. Protestmars tegen sluiting kolenmijn GELSENKIRCHEN Zaterdag heb- ïn meer dan tienduizend mensen met zwarte vlaggen, spandoeken en onder be geleiding van tromgeroffel een protest mars gehouden tegen de voorgenomen sluiting van de kolenmijn Graf Bis marck. De deelnemers kwamen uit alle Westduitse mijngebieden. Vakbonden gers van werkgevers, dokters, zakenlie- de geestelijkheid. Een der leuzen was „Gelsenkirchen mag geen armenhuis worden". Om redenen van rationalisatie werd besloten tot sluiting van de mijn september van dit jaar. Wilson schoolvereniging. Daarom alleen, niet omdat zij de kroonprinses was. Wie haar anders beoordeelt, kent haar niet". Oecumene verdiept in het verloop met de onder scheidene bevolkingsgroepen, want er was daar beslist geen rassenschei ding, wel taalscheiding". De bezetting van lndië door Japan heeft hij aan den lijve ondervonden. Aanvankelijk nog ongemoeid gela ten, ook in zijn werk, werd hij later opgepakt cn in kampen opgesloten. Ds. Kater, (54) - geboren ln De Maar het kon hem niet verhinderen Rijp fNH), jeugd doorgebracht in door te gaan met hetgeen hij meen- Wierden, theologie gestudeerd in Lei- do te moeten doen. Hij ging door den - is een warm voorstander van met het houoen van kerkdiensten en de oecumene. Hij heeft zich sterk toen hem dat onmogelijk was ge- verloop van het Con- maakt, verspreidde hij wekelijks zijn preken. Gok in de kampen werk te hij nauw samen met rooms - ka tholieke geestelijken, van wie hij veel steun en medewerking onder- Na de capitulatie van Japan was hij de eerste predikant, die in Batavi- a in het Nederlands preekte. Kort daarop werd hij op vermoeden van te lijden a*n hongeroedeem afge keurd en naar Europa vervoerd. „Toen ik in Nederland aankwam bleek alles velukkig best mee te val len". Huisbezoek i om cp de hoogte te blijven In 1946 dikant va._HHL- JBI te Enschede. Vier jaar :ater, op 11 juni 1950. veitrok hij naar Amster dam als hervormd predikant met een bijzondere opdracht: het werk onder de vrijzinnig - hervormden met als kerk de kapel op het Rokin, waarin prinses Beatrix is bevestigd. Zijn lidmaten wonen verspreid over een geoied, dat half Amsterdam beslaat en daardoor kost het huisbe zoek veel ♦ijd. Huisbezoek acht hij wel noodzakelijk, „maar het wordt steeds moeilijker. De families zitten - 's avonds rond de tv geschaard en ze d,e ii.01?-bmoen vinden, dat ie hen stoort. Word Je luums-kathoheke kerk heeft hij binnengelaten dan voer "je een ge- zich geabonneerd op het rooms - ka- sprek met enkele huisgenoten ter- tholieke dagb'ad De Tijd en op enke- wjji de overige de ty volgen, die le rooms - kavholieke periodieken. hoogstens oo een laag' pitje wordt Kontakten met rooms - katholle- gezet dat w-i zeggen, dat het geluid ken heeft hij door zijn wekelijks WOrdt weggedraaid. Ik geloof, dat de VPRO-praatje „Deze week". Hij kerk> die de huizen betreedt, verou- vertelde: „Negen van de tien brie- derd js. We moeten het omdraaien, ven, die .k na elke uitzending De kark moet wachten, tot er naar ontvang, zijn afkomstig van rooms - haar wordt gevraagd. Zo heb ik het katholieken uit Brabant: pastoors, in indië altijd gedaan. Het is net als priesters, ook moeders van priesters, hij de dokter: hij komt als een pa- en leken. Ze hebben me ontdekt, tignt hem nodig heeft. Zolang dat toen de uitzending van de zaterdaga- niet het geval is blijft hij weg", vond werd verplaatst naar de donder dag, en sindsdien blijven ze me vol- Vfif k gen. In een uitzending had ik ge- HUUKllJfv ^anf^rrm3enmedno?ng M f Zoalsreeds gedreven .aldsKa- pracht en Je praal van een keizer en dew ^nn„3" oie,Lv™g' j?," zou moeten terugkeren naar de te g,e. jr^T-t u" eenvoud van Petrus. Er waren, uit speeld, dat dit ook niet mogelijk is. dat rooms-katholieke Brabant. g"ien de positie van de Prinsea. Ds briefschrijvers, die me gelijk gaven. Kater heeft daarop «eantwoord dat F- „r óok die schreven* Bliif hij de vraag aan geen enkele bruid nn onze Paus af' stelt omdat hij meent, dat een vrouw dit haar man riet kan aandoen. „Niet alleen ik. maar ook vele van IClllHIte mijn collega s veranderen die gehoor- zaamheidsfo.mule. Ik zie het huwe- asjeblieft v gemeente, herinnering» ter vertrok T\E Britse premier Wilson is van daag naar Moskou vertrokken voor besprekingen met de Russische leiders. Het ligt voor de hand, dat de kwestie-Vietnam een van de be langrijkste onderwerpen zal zijn. Het Russische regeringsblad heeft er al een voorproefje van gegeven, toen het Wilson waarschuwde tegen verdere steunverlening aan de Ver enigde Staten, wat Vietnam betreft. Deze steun zou de Brits-Russische betrekkingen al in belangrijke mate hebben vergiftigd. Wilson, die rekening moet houden met het feit, dat zijn partij de tijd rijp acht voor vervroegde verkie zingen, zal het in Moskou erg moei lijk krijgen. Toch is hij niet kans loos. Hij heeft het voordeel, dat de Sow- jetunie samen met Engeland optreedt als voorzitter van de zgn. Geneefsei conferentie. Slaagt hij er in, de MOSKOU ,.De Sowjetunie bezit Russen voor het bijeenroepen vaneen nieuw wapen van ongehoorde f en nieuwe conferentie van dien k,r"ït'; hM,j n,aarschalk Zacharof, „/stafchef van de Russische striidkrach- aard te winnen, dan is zijn reis al ,en verklaard in een vraagJgeSprek een met „Sowietskaya Rossia". De situatie rondom Vietnam is ech ter zo gecompliceerd, dat ook Wilson „Onze strijdkrachten zijn zo sterk zelf niet al te optimistisch in zijn riat elke vijand in korte tijd van de verwachtingen zal zijn. aardbodem kan worden weggevaagd. De grondslag van deze fantastische j kracht wordt gevormd door een nieuw wapen van ongehoorde kracht. TIET bekende Amerikaanse week- J," wapen slaat doorlopend gebruiks- rl vt.a V.klaar, want onze communistische par- tij eist dit wegens de ingewikkelde internationale toestand", aldus Zacha rof volgens het persbureau Tass. de i Drimmelen, „een boven de en dei mag staan, ik voortreffelijke huwelijk genoorzaam je elkaar, ge- bewaar". Drie jaar la- hoorzaam ie samen God en werk Je i naar Batavia als pre- samen ip voet van gelijkheid". Maarschalk Zacharof: Johnson blad Newsweek weet te melden, dat president Johnson per „geheime order" heeft verboden, de noorde lijke helft van Noord-Vietnam te bombarderen, of er zelfs vluchten boven te maken. Uiteraard dienen wc af te wachten, of het weekblad gelijk heeft. Maar als het zo is kan van deze beperken de maatregelen worden gezegd, dat zij een belangrijk argument uit handen zou nemen van de bestrij ders van Johnsons Vietnam-politiek. Het afzien van het bombarderen van het noordelijke deel van Noord- Vietnam is militair gesproken in het nadeel van de Ver. Staten. Het zal de leiders te Hanoi gelegenheid geven, hun oorlogsvoorbereidingen ongestraft in dat noordelijke deel voort te zetten. Het is echter een politiek belang als men zich realiseert, dat Johnson de Amerikaanse luchtmacht zo ver mogelijk van de grens van commu nistisch China verwijderd wil hou den. Als de maatregel inderdaad van kracht is, getroost Amerika zich een grotere militaire inspanning om de omvang van het conflict te be perken en het daardoor minder ge compliceerd te maken Sowjetraketten naar Cuba? dat schepen met atoomra ketten op weg zijn naar Cuba. Verdere bijzonderheden gaf hij echter niet. Maar het Witte Huis ontkende dit. Sinds Russi sche raketten in 1962 uit Cuba zijn weg gehaald zijn er geen offensieve wapens meer daar aangekomen, zo verklaarde een woordvoerder. BEIROET Dertig ter dood veroor deelden houden in de gevangenis een hongerstaking, waartoe zij hun lippen dichtnaaiden Zij willen herziening van hun vonnissen. Óp 16 februari 1959 werd in De Libanon de doodstraf voor moord verplicht gesteld om een eind te maken aan de vele politie vendetta's. De wet is echter nog niet toegepast en er is geen enkele terdoodveroordeelde terechtr steld. De hongerstakers willen een mil< re straf. Ze liggen alle in de zieken- Een adjudant van Zacharof, gene raal Batitzki, had op 19 februari ge zegd dat „de raketten met kernwapens die op 7 november 1965 zijn getoond in het militaire défilé op het Rode plein, niet door tegenstanders kunnen worden waargenomen, niet in de atmosfeer en niet in de kosmische Oud-Dremier Kroesjtsjef had in 1961 al gesproken van een „ongelooflijk" wapen dat toen volgens hem nog maar pas op papier stond. PARIJS In Hongarije zijn een aantal politieke gevangenen, die in 1963 amnestie hadden gekregen, opnieuw gearresteerd en veroordeeld tot zware gevangenisstraffen. Dit is za terdag gemeld door het officiële orgaan van de Hongaarse communisti sche partij Nepszabadsag. Tot de gearresteerden behoorde een „groep samenzweerders", die vroeger deel had uitgemaakt van een kring rooms-katholieken, die „regnum ma- rianum" genoemd werd. De voor naamste figuur zou pater Laszlo Emoedy zijn, een vroegere mede werker van kardinaal Mindszenty. Het is niet uitgesloten dat de nieu we arrestaties en veroordelingen een poging inluiden om voorgoed af te re kenen met de „opstandige" geestelijk heid. Men ziet hierin ook een waar schuwing aan het adres van hen, die min of meer openlijk de jongste econo mische maatregelen van de Hongaar se regering gekritiseerd hebben. Zo als bekend hebben deze geleid tot be paalde prijsverhogingen hetgeen onte vredenheid uitlokte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7