Koningin Wilhelmina's belangstelling gold toch ook de ICCC Wyszynski was bewonderaar van Hitier Uw probleem is het onze. Synode met evenrediger vertegenwoordiging maar menéééér... SENATOR AIDA UNIERAAD KIEST dis. TILANUS ALS VOORZITTER CHU Bijbeldrukkerij in Djakarta geopend de echte griepbestrijder Puzzelhoek Cs „Nederland is nauwelijks'? meer ehristelijke natie" MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 Een woord voor vandaag Dit geslacht is een hoos geslacht. Het begeert een teken, maar het zal geen teken ontvangen dan het teken van Jona" (Lucas 11 29). Als de boze geest is uitgedreven, komt de verwondering en met de verwondering de nieuwsgierigheid. De nieuwsgierig heid naar het geheim van de krachten, die in Jezus schuilen, waardoor Hij dat allemaal kan doen. En hoe ver gaan Zijn kracht en macht? De gedachte rijst aan een teken uit de hemel. Er is toch niets nieuws onder de zon. Een teken uit de hemel. Door hoevelen wordt het niet begeerdHere, als het waar is, dat Gij bestaat, laat het ons merken. O God, geef ons een teken. Thomas vroeg een teken. Ik kan slechts geloven, als ik mijn handen kan leggen op Zijn wonden. Een teken uit de hemel om te kunnen geloven. Eerst zien, dan pas, Here, kan ik het aanvaarden. En het antwoord van de Here luidt: Dit geslacht is een boos geslacht. De begeerte naar een teken. Het is het bewijs van ongeloof. Niet zien, geen teken, toch zeker weten. Geen teken anders dan Jezus Christus zelfDie voor ons is gestorven en wederom opgestaan uit den dodeopdat wij zouden leven. Jezus Christus, het grote teken van Gods onbe grijpelijke en onverminderde liefde voor de zondige mens. Wij lezen vanavond: Leviticus 24 vers 10 tot 23. Nieuwe beschuldiging: WARSCHAU De Poolse ondermi nister van onderwijs Roesinek heeft kardinaal Wyszynski er van beschul digd voor de oorlog een bewonderaar van het nationaal-socialisme te zijn geweest. Het is steeds zijn levensdoel geweest om het communisme te vernie tigen. aldus Roesinek, in een van de scherpste aanvallen tot nu toe op de prelaat. Men kan dit volgens hem constate ren aan de hand van boeken, die Wys zynski voor de tweede wereldoorlog heeft geschreven. Zij gaan allen over de strijd tegen socialisme en commu nisme. „Wyszynski was gecharmeerd van de Italiaanse fascisten en prees de strijd van Hitier tegen het communis me", aldus Roesinek in Zycie Warsza- wy, het meest gelezen dagblad van Warschau. Tribuna Ludu, het officiële commu nistische partijblad, geeft een citaat van de kardinaal uit 1937: „De Duitse katholieken moeten leven in overeen stemming met de staat van Hitier. Er heeft zich in Duitsland een grote ver andering voorgedaan. Een nieuwe we reld wordt gebouwd. Duitsland en Ita lië zijn de voorvechters geworden van de gehele mensheid door een gezamen lijke ideologie en strijd tegen het com munisme". Brieven die niet sQn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag. In heb een lage teakhouten tafel, waarop ongelukkigerwijze zo wel koffie met melk als thee zonder melk gemorst zijn, wat flinke vlek ken heeft veroorzaakt Natuurlijk r~M weer in de oorspronkelijke staat te brengen? Aantwoord: Helaas kunnen wij u niet veel hoop geven. U kan het nog troberen met een zogenaamde schuur- urk, die te koop is in een ijzerhan del of gereedschappenwinkel. Met de ze kurk moet u de kale plek schuren om de witte uitslag te verwijderen. Als dit lukt kan u weer gewoon wat olie aanbrengen. Indien de vlekken niet weggaan, is het enige de vlekken door de tijd donkerder te laten wor den. Ook kunt u geregeld een beetje olie aanbrengen, waardoor op de lan ge duur de vlekken wel wat donker der zullen worden. Vraag: Kunt u me zo spoedig moge lijk een overzicht geven van alle huurverhogingen tot en met 1966? Met datum van ingang, jaar en per centage? Antwoord: Het globale overzicht is: 1 januari 1951, 15 pet.. 1 januari 1954, 17, 20, 23, 26 of 29 pet.. 1 september 1955 5 pet., 1 augustus 1957 25 pet., 1 april 1960 20pct., 1 september 1962 10,11 of 12 pet., juli 1964 10 of 12"6 pet.. 1 januari 1966 10 of IVi pet. We vestigen er de aandacht op. dat de genoemde verhogingen steeds over de reeds verhoogde bedragen gere kend worden, en dat er 1 januari 1967 een even grote huurverhoging op komst is als op 1 Januari 1966. In dit overzicht is een groot aantal bijzonde re bepalingen niet opgenomen. Verzoek van lezer: Waar kan ik de voordracht „Waarheen" vinden. Deze begint met; Een iong'ling moedig en krachtig. Met blozend fris gelaat. Neemt afscheid van de zijnen, Daar hij op reizen gaat". In hetzelfde boekje moet ook staan: „De dorre blaad'ren vallen". Vraag: Heel dikwijls zie ik aan de gevels van kantoren van accijnzen en invoerrechten, douanekantoren en ka zernes van de Koninklijke Marechaus see prachtig uitgevoerde rijkswapens. Kunnen particulieren ook deze wa pens aanschaffen, bij voorbeeld ter versiering van een kamerwand? Antwoord: Deze wapens zijn niet voor particulieren verkrijgbaar. Ze worden trouwens niet meer vervaar digd en men is ook niet van plan ze weg te doen of af te schaffen. Vraag: Bij de begrafenis van konin gin Elisabeth van België zou ook haar broer aanwezig geweest zijn, Albert hertog in Beieren, aldus de radio. Vol gens mij is deze naam niet juist en zou moeten zijn: Lodewijk Willem geboren 17 januari 1884. Klopt dit of had zij nog een broer? Antwoord: Volgens de Bélgische ambassade had wijlen koningin Elisa beth maar één broer, Lodewijk Wil- Gereformeerden zoeken formule voor (Van onze kerkredactie) LEEUW ARDEN/UTRECHT De Leeuwardense gereformeerde predikant ds. E. J. Oomkes heeft in de Friese Kerkbode opnieuw voorgesteld, dat de Gereformeerde Kerken bij de samenstelling van hun generale synode zullen over schakelen op het hervormde sys teem. Hij wil, dat in plaats van vijf afgevaardigden per particuliere sy node (zoals dat nu het geval is) elke classis één afgevaardigde naar de generale synode zendt. Gelijk bekend ontmoet de huidige wijze van samenstelling van de gere formeerde synode nog al wat verzet. Elk van de particuliere ressorten zendt twee predikanten, twee ouderlin gen en één diaken. Het gevolg is, dat bij voorbeeld Zeeland met 29.594 gere formeerden evenveel ambtsdragers afvaardigt als Noord - Holland met 114.068 zielen. Een voorstel, om tot een meer evenre dige vertegenwoordiging te komen, door een aantal particuliere synodes het recht te geven een predikant, ouderling en diaken meer af te vaar digen, kreeg vorige maand op de synode in Lunteres niet voldoende stemmen. Ds. Oomkes wil nu, dat elke classis één afgevaardigde aanwijst. Daarbij zou dan aangewezen moeten worden welke classis een predikant, een ouderling of een diaken moet afvaar digen. Dat zou dan telkens moeten wisselen. De synode zou dan in to taal uit 64 leden bestaan (één min der dan thans). De Nederlandse Her vormde Kerk (die 54 classes telt) kent hetzelfde systeem. Het voorstel van ds. Oomkes heeft echter dezelfde bezwaren. Wanneer het in praktijk zou worden ge bracht, dan zou het gevolg zijn, dat het aantal afgevaardigden van Zuid- Holland (thans 15) zou teruglopen op II, terwijl het aantal Friese afge vaardigden zou klimmen van 10 op 11, terwijl deze provincies respectie velijk 224.000 en 103.000 gerefor meerden tellen. Het zou eveneens in strijd zijn met het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging, als classis Tholen (2.794) en classis Zie- rik/pp (2 282) even sterk vertegen woordigd zouden zijn als de classes 's-Gravenhage (43.126) en Rotter dam (38.396). SPLITSING Het Centraal Weekblad zoekt het dan ook in de richting van kerksplitsing: „Wanneer de grote steden veel meer zouden streven naar een parochie- stelsel (op elke predikant één zelf standige kerk) zouden er in de volk rijke streken van ons land vanzelf meer classes en dus ook meer parti culiere synodes kunnen komen en als gevolg daarvan weer meer afge vaardigden naar de generale syno de". Algemeen ziet men thans echter juist meer heil in samenvoeging van gro testadsgemeenten, dan van verder gaande splitsing. Men denke aan Rot terdam - Zuid, waar per 1 januari vijf hervormde gemeenten zich heb ben verenigd tot één grote gemeente met 150.000 zielen, onderverdeeld in 19 wijkgemeenten. Document van Luther in urn gevonden AVELLIONO In een oude urn, die is gevonden in een Italiaanse kloostertuin, is een vel perkament aangetroffen, dat de handtekeningen draagtvan Maarten Luther en van de Italiaanse prins Orsini. Het dokument draagt het jaartal 1520. Het is naar Napels gebracht, om te worden onder zocht door deskundigen. Avellino ligt landinwaarts van Napels. Gelezen?? Een of ander merk beweert de beste sigaar te ztyn! Onzin. De beste sigaar is Senator. Pardon: op één na de allerbeste is Aida. Iedereen weet dat Senator de geurigs te is! Iedereen weet dat Aida de lichtste is Dan zijn we 't eens: 'n gewoon merk blijft nérgens meer! Wie heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor ook ns een gewone sigaar!) en schrijf Uw mening aan 'Maar menéééér postbus 540, Eindhoven aanstekelijk lekker! heerlijk licht! Ds. C. C. T. Postma (63) overleden (van een onzer medewerkers) NIJKERKERVEEN In de ouder dom van 63 jaar is na een ziekte van enkele weken overleden ds. C. C. T. Postma, hervormd predikant alhier. Zaterdagmiddag is zijn lichaam vanuit het kerkgebouw naar zijn laatste rust plaats uitgedragen. Ds. Postma kwam eerst op gevor derde leeftijd tot het ambt. Geboren in 1902 werd hij in 1936 kandidaat in Gelderland. Op 7 februari 1937 deed hij intree in Jaarsveld. Vandaar ver trok hij tien jaar later weer naar Den Bommel. Wederom tien jaar later, op 13 januari 1957 verbond hij zich aan de gemeente Nijkerkerveen. Overleg bisschop met diocesanen HAARLEM Alle rooms-katholie- ken in Noord-Holland (het bisdom Haarlem) krijgen deze week een brief van hun bisschop, waarin zij worden opgeroepen, om zich samen met hem te beraden,, welke vernieuwingen in het bisdom zullen worden ingevoerd als gevolg van het concilie. Bisschop Van Dodewaard wil de me ning van de rooms-katholieken in zijn diocees over de ochtendmissen op werkdagen, over de mogelijkheid van eucharistieviering in kleiner gemeen schapsverband en de konsekwenties, die dit bijvoorbeeld voor de kerkbouw heeft. Hij wil ook weten w,alke vcagen er leven onder de mensen met betrek king tot de eerste communie, de kin- derbiecht, de nieuwe gestalte van de liturgie, het schoolpastoraat, de huwe lijksproblematiek (met name de ge mengde en de mislukte huwelijken) en de verhouding gelovigen-pries ter. (Van onzer redacteuren) UTRECHT De Unieraad van de CHU heeft zaterdag drs. A. D. W. Tilanus uit Arnhem gekozen tot voorzitter van de CHU. Hij zal mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijk opvolgen. Mr. Beernink zal zaterdag 19 maart, tijdens de toogdag van de CHU in Vlissingen de voorzittersha mer aan drs. Tilanus overdragen. Drs. Tilanus is met ruime meerder heid van stemmen gekozen. Hij kreeg 39 van de 51 stemmen. Vier leden van de raad stemden op prof. dr. G. C. van Niftrik, twee op mr. dr. K. de Vries, 1 op mr. J. C. Bührmann, een op C. J. van Mastrigt, 1 op mr Y. Scholten en drie leden stemden blanco. De nieuwe voorzitter van de CHU is 55 jaar oud. Hij is de oudste zoon van dr. H. W. Tilanus, de vorige week overleden oud-voorzitter van de CHU. Drs. Tilanus is voorzitter van de Ge nerale Diakonale Raad van de Her- Statistiek over glo en vglo (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Op 16 januari IS bedroeg het aantal scholen voor glo 7.851 doeltreffend en snel werkende cachets nu ook in voordelige gezinsverpakking Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen de benoem, tot ziekenhuis- pred. te Groningen: H. Zuiderveld te Zuidhorn-Aduard. Bedankt voor Voorthuizen (tocz.): T. Poot, als pred. verbonden a. Kerk en Wereld te Driebergen (Verb. ber.). GEREF. KERKEN' Beroepen :e St. Jacobiparochie: J. C. Everaars te Venlo: te Delft (vac. dr. G. P. Hartvelt': A. C. Honand te Rotterdam- Pendrecht. Aangenomen naar Wolphaartsdijk: A. v. d. Berg te Hellevoetsluis; naar Oss: J. J. Brinkman te MinnerUga. Bedankt voor Barneveld (vac. J. W. Vlaanderen!: D. J- Modderaar te Voor schoten. Beroepen te Zwolle (6e pred.pl.H. Hogenhuis te Rotterdam-zuid; te Arnhem vac. D- W. v. d. Laan>: W. Bos te Zaan dam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Scheveningen: C. Smits U Sliedrecht en M. C. Tanis te Baren- drecht. Bedankt voor Vlaardingcn: B. Bijleveld te Bussum GEREF. KERKF.N Aangenomen naar Houwerzijl: J. F. de Weger te Delft REMONSTR. BROF.DF.RSCH. Dr D. P. Tjalsma. em. pred. v. d Haagse gemeente zal zijn opdracht als hulppred aldaar tot 1 juli verlengen. Vglo-groep PCOV vindt 150-norm te stringent (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De voorzitter van de vglo-groep van de PCOV, de heer M. Vlasblom heeft er op de jaarvergade ring van deze groep in Utrecht zijn teleurstelling over uitgesproken dat in het ontwerp overgangswet de zoge naamde 150-norm is gehandhaafd. Dat betekent dat een bestaande vglo- sctiool. die wordt omgezet in een school voor lager economisch en admi nistratief onderwijs (leao) alleen maar op subsidie op grond van de wet op het voortgezet onderwijs kan rekenen, als de school, in 1965, 1966 en 1967 door tenminste 150 leerlingen is bezocht. De heer Vlasblom is het er mee dat er enige garantie moet zijn dat een aantal zeer kleine scholen voor leao het evenwicht niet verstoort en dat er geen scholen voor beroepsonder wijs komen die economisch en onder wijskundig niet verantwoord zijn. Anderzijds wil hij ook de kleinere gemeenten, waar een leao-school in een behoefte zou voorzien een kans geven. Voor de overgangsperiode acht de vglo-groep een uniform-norm van 150 leerlingen voor alle gemeenten, i ongeacht de grootte, te stringent. JN het boek ,JJe levensavond van koningin Wilhelmina" heeft haar vroegere particuliere secretaris, de heer Th. Booy, o.a. geschreven, dat prinses Wilhelmina zoals ze na de afstand van de troon op haar verzoek werd genoemd steeds grote be langstelling toonde voor de oecumenische ontwikkeling. De heer Booy merkt op dat deze interesse echter niet alleen de Wereld raad van Kerken gold, maar ook de I.C.C.C.! Hij schrijft: 7NE PRINSES liet „kort voor haar dood mij herhaaldelijk opbellen naar het bureau van de International Council of Christian Churches, de tegenhanger en vin nige bestrijder van de Wereldraad, om toespraken en resoluties op te sturen. En deze stukken hadden haar werkelijke aandacht. Een aandacht die nog geïntensiveerd werd door de wetenschap dat het hier een zoveel kleinere kerken- formatie betrof. Hetgeen met haar levensinstelling samenhing. Zij was steeds beducht, dat kleine groeperingen in de schaduw van grote onvoldoende aandacht kre gen en soms, dat die voor haar weggemoffeld werden." PHET kerkblad De Kerkklok (van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in het oosten van het land) geeft ds. J. H. Velema. predikant in Apeldoorn, daar nog een interessante aanvulling op. In een van de christelijke gerefor meerde kerken in Apeldoorn zou een Spaanse dominee spreken. Een comité verzorgde zijn spreek beurten. Groot was mijn verba zing, aldus ds. Velema, toen de hofprediker (dat was toen ds. Ber- kel), in opdracht van prinses Wil helmina bij mij kwam informeren of voor deze spreekbeurt wel vol doende propaganda was gemaakt. Het ging nota bene om een in Nederland omstreden figuur. Een week tevoren was juist vanwege de Hervormde Kerk gewaar schuwd de uiterste voorzichtig heid te betrachten jegens die Spaanse dominees, die de zaak van het protestantisme wel eens geen goed zouden kunnen doen. Ze waren anti-Wereldraad. 1JOEWEL prinses Wilhelmina van deze waarschuwing op de hoogte was gebracht, trok zij zich daar niets van aan of liet zij op de een of andere wijze zich daar door beheersen. Zij was inder daad beducht dat kleine groeperin gen niet voldoende aandacht kre gen. Daarom moest de hofpredi ker deze informatie doen. kenne lijk met de bedoeling dat deze avond geen mislukking zou wor den. Nu dat is het ook niet gewor den. De kerk was vol. Prinses Wil helmina met haar hofdame was aanwezig alsmede de heer en me vrouw Boog. In opdracht van de prinses had de heer Booy een onderhoud met de Spaanse predi kant en overhandigde hij hem een gift. vendien was aan 50 (63) scholen voor glo een afdeling voor vglo verbonden. Het aantal leerlingen bij net glo be droeg 1.397.800 '1 395.400) en bij het vglo 38.860 (39.200). Een en ander blijkt uit de zojuist ver schenen „statistiek van het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs 1964/'65" van het CBS. Met een toeneming van 497 onderwij >rs t.o.v. het vorig schooljaar, steeg het aantal leerkrachten bij het glo tot 43.585. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg bij het glo 32,1 (vo- jaar: 32,4). lij het vglo waren 1.688 onderwijzers werkzaam, een vermeerdering van 10 leerkrachten t.o v. het vorig schooljaar. Het gemiddeld aantal leerlingen onderwijzer bedroeg bij het vglo (23,3). Van de 366.100 leerlingen aan openbare scholen voor glo genoten er 116.670 gods dienstonderwijs '.is 32 pet.) dit onderwijs werd op 2.189 van het totaal aantal (is 2.475) openbare scholen voor glo gegeven (is 88 pet.). Op 42 (is 55 pet.) va opleidingen voor vglo - leerlingen (is 39 pet. van de in totaal 9.500 leerlingen aan deze opleidingen)! godsdienstonderwijs. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. bom - kreet - lengte maat (afk.), 2. denkbeeld - nobele., 3 taaie aardsoort - plomp - water in Fries land, 4. voorzetsel - steel, 5. geluid van een ezel - op die tijd - gemeente in Gelderland. 6. lange rij - trots, 7. hoen derachtige vogel - woedend - familielid.. 8. gemeente in Z. Holland - Europeaan. 9. gevangenis- artikel (afk.i. vormde Kerk, voorzitter van de Neder landse Federatie voor Bejaardenzorg en voorzitter van de commissies van volksgezondheid en maatschappelijk werk. Sinds 1963 is drs. Tilanus lid van de Tweede Kamer. Als zelfstandig huisarts werkte drs. Tilanus in Den Haag en Voorburg. In dienst was hij werkzaam bij de genees kundige troepen. Bekendheid verwierf hij met de zogenoemde Tilanus-test de militaire keuringen. Van 1956 963 was drs. Tilanus directeur van de Stichting Gelderland voor maat schappelijk werk. De nieuwe voorzit ter van de CHU is hervormd. Hij heeft drie kinderen. Zoals bekend is mr. Beernink voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de CHU. Nu hij zal aftreden als voorzitter van de Unie komt er een einde aan de leiding van de fraktie en de partij door één persoon. Dit werd algemeen wenselijk geacht. kkei (Van onze kerkredactie) DJAKARTA Verleden week Is drukkerij van het Indonesische Bijbel-ir genootschap officieel geopend. Ter ge^'n; legenheid van de feestelijke opening gr (op de dag dat het Indonesisch Bijbel-^ri< genootschap twaalf jaar bestond) st; kwam een nieuwe vertaling van Pau^nd lus' brief aan de Philippenzen in het k< Indonesisch van de pers. D( Het is niet de gewoonte van bi j beige- nootschappen, om zelf hun uitgaven t« drukken. De Indonesische drukkerijen Sc zijn echter zo druk bezet, dat het bij-,,en belgenootschap onmogelijk kon voor-®lv zien in de behoefte. Daar komt bij, dat™6 het verboden is, om boeken in Indone-j^ sische talen uit het buitenland te®310 importeren. In 26 Indonesische talen is de Bijbe C: thans geheel of gedeeltelijk vertaaldfnaa In 1968 hoopt men gereed te zijn metf I een nieuwe vertaling in de nationale Pi taal, het Bahasa Indonesia. Als alle«eb< goed verloopt, zal dan de eigen druk- Ti kerij de vertaling meteen in productiejing nemen. Thans kunnen er alleen nog K maar bijbelgedeelten en Nieuwe Testa- l"i menten gedrukt worden. De volledig® an capaciteit (honderdduizend bijbels per'ed jaar) kan in 1970 zijn bereikt. )e De eerste vertaling van een bijbelge- ltrl deelte in een Indonesische taal dateert v van 1612. In 1814 begon het Neder lands Bijbelgenootschap op Java (e werken. Het NBG was voor het werk in Indonesië verantwoordelijk, totdal het in 1954 door het Indonesisch Bij belgenootschap werd overgenomen. Echtpaar blijft in hongerstaking: kinderen terug ml 81 at Sl ■p (Van onze onderwijsredactie) NIJMEGEN In Nijmegen ver wacht men dat in juni begonnen kan worden met de bouw van een nieuw universiteitshuis. In dit gebouw zullen het studentenleven en de corpsactivi teiten worden geconcentreerd. De bouw er van zal twee jaar in beslag nemen en een gedrag van 4,5 mil joen vergen. Op het ogenblik wordt ook de bouw voorbereid van speciale studentenflats, die een capaciteit van in totaal 8000 personen moeten krij gen. BRISBANE Het Nederlands*! echtpaar Veerbehr, van wie de vrouw al 33 dagen en de man 18 dagen in honger- S staking is, stuurt zijn vijf kinderen in^idi leeftijd variërend van 10 tot 21 jaar |oo komende maand naar ons land. Inmid dels verloor de heer Veerbehr al 13 kilo en zijn vrouw negeneneenhalf kilo aan s gewicht. Zij leven op zwarte koffie, ther en vruchtesap. Anderhalf jaar gelede! emigreerden zij uit Haarlem. Het echtpaar ging in hongerstaking om Australische of de Nederlandse autoritei-j S ten te dwingen tot terugzending. De heertes Veerbehr zegt te zijn misleid omtrent dejj0i arbeidsvoorwaarden. Hij kan geen pas- sende werkgelegenheid vinden. Volgens^ de Australische autoriteiten, die de' klacht hebben onderzocht, is er geen re-' v den voor de Veerbehrs passage te boe-le" ken. 'ng Vertikaal: 1. gemeente in Utrecht - deel van een schoen. 2. droombeeld - vlaktemaat. 3. schoenvorm - geluid van een ezel - vreemde munt (afk.) 4. gesne den steen - op die tijd - maanstand: 5. met kennis toegerust - lidwoord (Fr.). 6. wereldtaal - onbekende - rivier in Italië - titel (afk.), 7. de onderste molensteen - meisjesnaam, 8. tapijt - water in N. Bra bant, 9. bakt men brood van - voegwoord (Fr.) - voorvoegsel. Oplossing vorige pnr.re' Horizontaal: 1. roop - armee. 2. odeur - eens, 3. oor - teil - os. 4. sla - tp - Oise. 5. te - Leo - Asen. 6. elk - nestel, 7. raar - de - ere, 8. end- oele - sg, 9. idee - lente. Vertikaal: 1. rooster - ei. 2. odel - eland, 3. Oeral - kade. 4. Putten - roe. 5. are - poedel. 6. rei - oase - lc. 7. melis - teen, 8. Enos - eerst, 9. Essen - lege. Prof. Van Praag voor Humanistisch 3 Verbond: r UTRECHT Prof. dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Huma nistisch Verbond, is zaterdag in gegaan op de veranderingen die zich sinds 1946 in de houding ten opzichte van het humanisme in Nederland hebben voltrokken. Hij deed dit tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van het verbond in Utrecht. „De verhouding tussen kerk en staat is grondig veranderd", zo zei hij," er wordt nauwelijks meer gesproken over Nederland als een christelijke na tie". Er is meer sprake van een open, veelvormige samenleving, waarin ge dichtenwisselingen tussen christenen en humanisten od voet van gelijkheid aan de orde van de dag ziin: „Katholie ken gaan daarbij voorop, moeizamer volgen vele hervormden en gerefor meerden." Overtuigen Eerder had hij opgemerkt, dat. de belangrijkste taak van het Humanis tisch Verbond nog moet worden ver vuld. „Wij zullen een bijdrage moeten leveren op velerlei terrein voor de ontwikkeling van de moderne wereld, waarin de mens een zinvol en bevredi gend bestaan moet hebben. De komen de jaren zal het onze taak in Neder land zijn de grote groep buitenkerke lijken te overtuigen." Hij deelde mee. dat het verbond thans 15.000 leden telt. De laatste ja ren wordt een netto ledenwinst ge- i zij vnrm gevi boekt van duizend personen. wereld. Mr. dr. H. J. Roethof, tweede voorzit- ter van het Humanistisch Verbond[i{ sprak over het bereikte sinds 1946 „Twintig jaar geleden telden de buiten kerkelijken in geen enkel opzicht mee. S ze waren er om zo te zeggen niet in desi gedachtengang van bestuurder en wet-j>c gever. Als we nu letten op het wegne- I men van die discriminatie, komen we 11 diep onder de indruk. Wetten, beslui ten en beschikkingen erkennen heta goed recht van een humanistische overtuiging. Vergelijken Dr. Roethof meende overigens, dat het Humanistisch Verbond nog maar aan het begin staat:„\Vat is twintigJ jaar georganiseerd humanisme in ver-F gelijking met twintig eeuwen christen-'1 dom?" De afgelopen decennia, zo zeiJ hij, waren nodig voor een bevestiging van onze nositie, de veel langere perio- de die wij voor de boeg hebben zal die' van de bezinning en bezieling moeten.' zijn." r Prof. dr. J. C. Brandt Corstius, oud j hoofdbestuurslid van het verbond con- fe( cludeerde: „Het humanisme is geen denksysteem, geen geloofssysteem, k geen ideaal bouwsel, waarin het leven li moet worden ingepast. Het is geen levensleer die voorschrijft hoe i moet leven. Het is ook gpen aangekle- K de onverschilligheid die al wat mense- h lijk is laat komen en gaan zoals het 1° komt en gaat. Het moderne humanis- I me betekent, dat mensen waarden be- [e seffen en waarden scheopen waarvoor f zij verantwoordelijk zijn en waarmee F aan hun tijd en hun 1'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2