TV RADIO en Amsterdamse ambtenaar is toegewijd en ijverig dienaar van Elvis Presley Jan Schmitz en zijn Carel Briels aan de kaak gesteld Fanclub telt volwassenen onder leden „Alleen Huis van Oranje stapte uit Middeleeuwen*" Spion aan de muur SLIK Uw PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE" MAANDAG 21 FEBRUARI 1166 ommentaar Prettig kijken Het was de gehele zaterdag prettig pijken. Na de opwindende morgenu ren werd het 's middags, zij het om meel andere redenen, niet minder span- kiend.' de beelden van de schaatskampi- weuschappen in Gotenburg kwamen prijuiel feilloos over. Van deze reporta- -Jpe. speciaal voor Nederland gemaakt. wij het volle pond. De eigen upporters en hun spandoeken kwa- i royaal op het scherm en wij kon- er aetuige van zijn. hoe Ard [Schenk en Cees Verkerk weer grote 'aden verrichtten. 's Avonds herhaalde de NCRV het aangrijpende spel „Interview tussen pul en zero" op Ned. 2. Wie ontspan- ling zocht, kon bij de VARA terecht quiz en Dorusshow. Ook deze twee- re aflevering van „straatje om" be wees echter, dat Tom Manders zijn (draai niet voldoende vindt in deze 't Komt allemaal wat slapjes tevoor- ichijn, al is er gezorgd voor voldoende vertoning. Technisch iet wel aan de eisen, maar bij „Do- us" is toch de ware pit er uit. men liet teveel de wat afgematte acteur ichter de plastic-snor annex neuspunt in glasloos brilletje. Dat Willem Duys vrijdagavond het Wilhelmus heeft gezongen, is hem intussen wel goed ingepeperd. In „Achter het nieuws" kreeg hü er onge zouten van langs en werd het doopceel van de uithuilende Carel Briels wel onbarmhartig gelicht. Een heel nare bijsmaak kreeg Willem's uitzending daardoor. Verder vliegen in het ene radio- of tv-programma na het andere de kwinkslagen over dat Wilhelmus de ether door. Ook Mies Bouwman kon het niet laten in haar VARA-uitzendingen. die elkaar op scherm en in luidspreker goeddeels overlapten. Overigens had zij weer een uitste kend programma voor de tv. Van de illeraardigste zingende familie (wat een irestatié!) ging het naar de Amster- amse provo's en hun „politiek pro gramma". we kregen een kostelijk nummertje „wereldrecord - achter - elkaar - zingen" te zien. een mooie persiflage op de Amsterdamse tv. een vleugje geketende sport (Tom Okker) en een snufje rassendiscriminatie met bekende schrijvers, kortom, een schit terende variatie in mensen en onder werpen, waarin Mies zich een meeste res m de conversatie en niettemin een bescheiden gastvrouw betoonde. De verrassing van de avond was het gesprek met mgr Bekkers, dat het pro gramma afsloot. Een vraag- en antwoordspel dat deze bisschop van Den Bosch eens temeer deed uitkomen als wat hij is: een waarlijk groot pan. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de VARA-televi- sierubriek „Achter het nieuws" is Ca rel Briels zaterdagavond keihard de kaak gesteld. De man, die de avond tevoren zijn liefde voor het konings huis uitkreet in het programma van Willem Duys, die daarop ontroerd het Wilhelmus aanhief, kon nu via de beeldbuis zien en horen, hoe de Schie- damse initiatiefnemer van een actie tegen het huwelijk van prinses Bea trix, kwam vertellen hoe Carel Briels hem had verzocht de leiding van die actie te mogen voeren. „Wij hebben de plaatselijke initiatie ven destijds bij elkaar gevoegd en er een landelijke actie van gemaakt, maar met de heer Briels als propagan dist wilden wij niet in zee gaan!" aldus het Schiedamse commentaar. Dit is dus de man, die zich nu be- klaagt dat hij gepasseerd is bij....het organiseren van de Amsterdamse fees telijkheden hij het huwelijk! Herman Wigbold voegde er nog aan toe, dat Carel Briels hem een paar weken gele den heeft opgebeld met het verzoek, in „Achter het nieuws" zijn beklag te mogen doen. „Vanzelfsprekend hebben wij voor die eer bedankt", aldus Wigbold (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De roem van „King" Elvis Presley mag niet tanen! Dat mag nóóit gebeuren. Het zal nooit gebeuren. De beat- orkaan van Beatles en Stones luwt. Maar Elvis blijft. Voorlopig nog wel tenminste In zijn Fanclub-hol, een zolderkamertje van een 'hoogbejaard huis, is de voorzitter van de Nederlandse Elvis Presley Fanclub aan het woord. Jan M. Schmitz, zeventien jaar, ambtenaar bij de burgerlijke stand, zo te zien sinds kort in het bezit van een snor retje van rood dons, dat hij af en toe met twee vingers liefkoost. Hij is een bedaarde jongeman, die met zijn aangeboren accuratesse een goed en onkreukbare dienaar van het hoofdstedelijke ambtenarenkorps wordt. Maar laat niemand een kwaad woord van zijn ,King' zeggen, want paladijn Jan Schmitz duldt geen majesteitsschennisWie er aan Elvis komt, kotnt aan hem, de aanvoerder van meer dan zeshonderd georganiseerde Elvis-fans. Zoals het een goede ,King' betaamt, heeft hij er geen weet van, dat onder de pannen van een Amsterdams dak een onbezoldigd lakei avond aan avond zijn vrije tijd zit op te offeren om de Elvis-cultus te verspreiden. In het gunstigste geval heeft zijn manager, .Colonel' Tom Parker, er een vermoeden van, hoewel dat onwaarschijnlijk is, want hij heeft het „druk met de ,King' achter zijn broek te zitten". Jan Schmitz losjes uit de mouw. Elvis heeft bijna evenveel gouden platen (vijftig) als Bing Crosby. In de afgelo pen elf jaar zijn er meer dan honderd miljoen platen van hem verkocht. De „King" zorgt voor tien procent van het inkomen van zijn grammofoonplaten maatschappij. de RCA. Van zijn eigen verdiensten gaat negentig procent naar de belasting. Manager Parker krijgt tien procent van het bedrag, dat niet in de Amerikaanse schatkist verdwijnt. Dat is nog heel wat: Elvis' bankreke ning schommelt tussen de twintig .veertig miljoen dollar. Maar toch is hij geen schraperige Onassis, die steeds meer moet hebben. Met giften is hij royaal. Voor arme kinderen heeft hij een jeugdhuis gesticht; andere jeugd huizen krijgen rond de Kerst duizend dollar van hem. Hij heeft die gïgevens uit Nederlandse •n buitenlandse muziekbladen, hetgeen de betrouwbaarneid twijfelachtig maakt. Om het fijne ervan aan de iveet te ko men, zou hij de ..King" zelf moeten vra gen. Dat schijnt echter een heksentoer te zijn. De ..King" vindt schrijven kenne lijk een vermoeiende bezigheid, want hij doet het zelden. In een gesprek dan? Dat ook onbegonnen werk De ..King" houdt niet van praten. Alleen de volhou ders onder zijn tans krijgen hem te spre ken, nadat ze wekenlang op de wacht lijst hebben gestaan. En langer dan vijf minuten duurt een audiëntie nooit! KRUISTOCHT Jan Schmitz Binnen Brouwerstraat 38) vindt, dat hij in zijn „zwarte va derland" al tegen genoeg barrières moet opboksen. Daarom blijft hij zijn informaties maar uit onuit puttelijke bron van de muziek- pers putten. Niemand heeft hem ooit op een onjuistheid betrapt. En dat wil wat zeggen-want niet alleen tieners telt hij onder zijn leden. Er zijn ook vaders en moeders (de oudste is 54) met kinderen, die zich onvoorwaarde lijk in de rijen van bewonderaars heb ben gevoegd. Hoewel dat officieel niet meer kan, hebben zij zich toch gedwee aan Elvis overgegeven, want de „King" moet de „King" blijven. Een zeventienjarige ambtenaar gaat hun in die kruistocht voor! Jan Schmitz weet eigenlijk niet eens, of zijn ,King' zijn yver op prijs stelt. Met een jaarlijks inkomen van twin tig miljoen dollar „veel meer dan de Amerikaanse president" laat het hem misschien volkomen koud, wel een dreun op het zorg vuldig gekapte hoofd van Jan Schmitz zijn. Twijfel maakt al een enkele keer, dat hij er schoon genoeg van heeft, maar als hy dan de priemende blik ken uit zeven paar Élvis-ogen voelt, gaat hij weer gehoorzaam achter zijn (gloednieuwe) schrijfmachine zitten.... DEMOCRATISCH Sinds een half jaar Is li Elvis-ambassadeur in ons land. Hij kwam door een nogal ondemocratische manoeuvre van twee oud-voorzitters aan de macht, maar dat maakte hij snel goed met een democratisch besluit. De club heette „Surrender to Elvis" (Geef je over aan Elvis), maar dat vond zelfs hij teveel van het goede. De titel werd met een doortastende potloodstreep schrapt. Als compensatie kwam er derlandse" voor Elvis Presley Fanclub te staan. Zingend willen de fans zich overi gens nog wel aan de „King" overgeven. Daarom is „Surrender" het clublied ge- Met een zorgelijk gezicht vertelt Jan Schmitz,-- dat hij een zware taak op zijn schouders heeft genomen. In wat hij noemt „een zwart land" moet hij probe de populariteit van Elvis te handha- i.. In Amerika en Engeland „King" ook verleden jaar weer populairste zanger uitgeroepen, n ons land bracht hij het niet verder dan de derde plaats. GEEN TROUW Vanzelfsprekend heeft de opper-fan daar een verklaring voor: Aan de ..King" ligt het niet. de ..King" is onschendbaar. De schuld ligt bij de Nederlandse tie ners, die domme kudde, die van de ene dag op de andere achter een nieuw idool aanholt. Elvis was de eerste, toen kwa men Cliff Richard, de Beatles, de Rolling! Stones en nu is Dave Berry weer de| uitverkorene. Dan de fans in Engeland pas. Als die eenmaal hebben gekozen.! hebben ze voor altijd gekozen. Dat isj tenminste trouw! Jan Schmitz. al van de lagere school Elvis-bewonderaar, waar deert dat. Maar er zijn ook lichtpuntjes. Onder i het Schmitz-bewind is de club tweehon-| derd leden rijker geworden: de grootste is de fanclub van Cliff Richard, dan volgt die van de (overleden) Buddy Hol ly en daarna die van Elvis. Ook voor die. groei heeft Jan Schmitz een uitleg: ..Als; een artiest wat op de achtergrond raakt, i worden zijn fans talrijker. Dat zijn zijnl serieuze bewonderaars, die van zijn doen en laten op de hoogte willen blijven. Het snelst groeien ce fanclubs van zangers, die dood zijn: de clubs van Buddy Holly, Auto van Duys Na zijn diensttijd zingt Elvis Presley alleen nog voor de plaat en treedt hij in films op. Zijn manager weeft op deze manier een geheimzinnig waas rond de ..King". Met natuurlijk uitsluitend commerciële be doelingen. De foto is uit de film .JCissin Cousins" waarin hij zijn eerste dubbelrol speelt. UTRECHT Als gevolg van kolen dampvergiftiging overleed het afgelopen weekeinde in het akademisch ziekenhuis de 79-jarige weduwe S. W. v. Veenen- daal-Pol. Op 31 januari werd zij bewus teloos gevonden in haar huis. Tv-programma in de Ver. Staten: Claus bleek een charmante jongeman te zijn VANAVOND TE ZIEN Sandy is verliefd in een nieuw avontuur van speelfilm voor volwassenen: „En dat op maan dagmorgen". Duitse produktie van een Engels blij,spel, geschreven door J. B. Priestly, aflevering van ..Inburgeren", voorlichting over het vrije en geheime kiesrecht. vervolg van het thrillerfeuilleton Tim Frazer. Anne Sylvestre zinigt. kunstprogramma „Uit Bellevue". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.30 uur gevraagde platen. 8.20 uur hoorspel „Als de zeehonden roepen", het verhaal van een eenzaam kind. 9.20 uur begin van een gevarieerd muziekprogramma. 11.25 uur muziek van eigen tijd. 11 AVRO jongerenprogramma, quiz tussen twee bedrijven, liedjesprogramma. een reislust-opwekkende uitzending, anonieme middeleeuwse muziek, studentenrubriek Almanak. door John ie Carré 0 Victor Gftllancz 13 Of ze keek hem drei gend aan of ze deed of hij er niet was. en wanneer hij in haar buurt kwam begon ze te beven en keek naar links en naar rechts, hetzij naar iets waarmee ze zich kon verdedi gen, hetzij naar een uitweg om te kunnen ontsnappen. Zo nu en dan ergerde ze zich onuitsprekelijk, zoals die keer toen hij zijn regenjas aan haar haak hing en ze er minsteps vijf minuten, bevend, voor bleef staan, totdat Liz haar m de gaten kreeg en Leamus riep. Deze ging naar haar toe en vroeg: „Heeft u moeilijkheden, juffrouw Crail?" „Nee," antwoordde ze afgebeten, terwijl ze hoorbaar ademhaalde, „absoluut niet." „Is er iets niet in orde met mijn jas?" „Helemaal niet." „Mooi zo," antwoordde hij en ging terug naar zijn afde ling. Die hele dag liep ze te trillen en voerde gedurende de halve ochtend op een theatrale fluistertoon een telefoonge sprek met haar moeder. „Nu vertelt ze het aan haar moeder," zei Liz. „Ze vertelt altijd alles aan haar moeder. Over mij ook." Juffrouw Crail kreeg ten slotte zo'n intense afkeer van Leamas dat het haar onmogelijk was zich rechtstreeks tot hem te richten. Op de betaaldagen vond hij, als hij terug kwam na de lunch, op de derde sport van zijn ladder een envelop met zijn naam, verkeerd gespeld, erop. De eerste keer dat dit gebeurde ging hij met het geld en de envelop naar haar toe en zei: „Het is L-E-A, juffrouw Crail, en maar één S", waarop ze door een complete verlamming bevangen werd en met rollende ogen aan haar potlood bleef zitten frunniken tot dat Leamas wegging. Urenlang zat ze daarna door de telefoon over het geval te discussiëren. Toen Leamas ongeveer drie weken in de bibliotheek had gewerkt, vroeg Liz hem te eten. Ze deed het voorkomen alsof het een plotseling bij haar opgekomen inval was, zo om een uur of vijf in de namiddag; ze scheen te begrijpen dat hij, wanneer ze hem vroeg voor morgen of de dag daarop, het vermoedelijk zou vergeten of gewoonweg niet zou komen, en dus vroeg ze hem om vijf uur. Leamak scheen ongaarne te accepteren, maar ten slotte deed hij het toch. Ze wandelden door de regen naar haar flat en ze hadden overal kunnen zijn Berlijn, Londen, elke stad waar het plaveisel in de avondregen verandert in plassen licht en waar het verkeer mistroostig door de natte straten schui felt Dit was de eerste van vele maaltijden die Leamas in haar flat had. Hij kwam wanneer ze hem uitnodigde, en dat deed ze vaak. Hij zei nooit veel. Toen ze ontdekte dat hij wel wilde komen, begon ze de tafel al te dekken voordat ze 's morgens naar de bibliotheek ging. Ze maakte zelfs van te voren de groente al klaar en zette de kaarsen op tafel, ze was dol op kaarslicht. Ze wist van het begin af aan dat er iets helemaal fout was met Leamas en dat de andere reden die zij niet kon begrijpen, plotseling zou verdwijnen en dat ze hem dan nooit meer zou terugzien. Ze probeerde hem te vertellen dat ze dat wist. Op een avond zei ze tegen hem: „Je moet gaan als je zin hebt. Ik zal je nooit achternalo pen, Alec." En zijn bruine ogen bleven een ogenblik op haar rusten; toen antwoordde hij: „Ik zal het je zeggen wanneer het zover is." Haar flat was alleen maar een zit-slaapkamer met een keukentje. In de kamer stonden een paar leunstoelen, een divanbed en een boekenkast vol met ingenaaide boeken, z.g. „paperbacks", hoofdzakelijk klassieke verhalen, die ze nooit gelezen had. Na het diner praatte ze gewoonlijk met hem en dan lag hij op de divan te roken. Ze wist nooit hoeveel hij werke lijk hoorde, maar het kon haar ook niet schelen. Ze knielde dan naast de. divan neer, hield zijn hand tegen haör gezicht en praatte. Toen, op een avond, zei ze tegen hem: „Alec, waar geloof je in? Lach nou niet vertel me dat eens." Ze wachtte en ten slotte zei hij: „Ik geloof dat bus nummer elf me naar Hammersmith brengt en ik geloof niet dat de kerstman chauffeur daarop is." Wordt vervolgd i van Jim Reeve: u c t j i BH9 BNEW YORK De Amerikaanse die overigens binnenkort^"wordTopgehe-jNational Broadcasting Corporation heeft gisteravond een televisiepro gramma uitgezonden, dat geheel was gewijd aan de Nederlandse ko ninklijke familie. Dit programma kon overal in de Ver. Staten wor den ontvangen. beschadigd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Toen Willem Duys gis teren de AVRO-studio verliet na de uitzending van een platenprogramma, vond hij een band van zijn auto ver nield. Vrijdagavond na zijn televisie-uitzen ding in Bussum was reeds de voorruit van zijn wagen ingeslagen. De AVRO zal Je kosten van deze uitin gen van kinderachtig vandalisme voor haar rekening nemen. Beschadigingen van andermans goed is niet de weg om te tonen dat men het met een televisie programma niet eens is. Het clubblad. It's Elvis Time (afgekort als „iets"), moet liet enige contact met de fans onderhouden. Voor vijf gulden per jaar geeft het elke maand zestien pagi na's leesvoer over Elvis. Het lidmaat schap biedt trouwens nog meer exclusie ve voordelen. Foto's (uit Engeland geïm porteerde) boeken en onvervalst Elvis-briefpapier zijn een paar van de artikelen, waarmee de Elvis Shop van Jan Schmitz goede zaken doet. Met die faciliteiten is het een raadsel, dat het niet storm loopt... er net zo over te denken als de voorzit ter. Dat is heel simpel. Zijn genegenheid laat zich verklaren door het feit. dat Elvis een blijvende ster is, die als het eerste tieneridool Amerika op zijn kop zette met de rock and roll en die er als eerste zanger in slaagde, met zijn show tieners in extase te brengen". KAPITAAL Meer inlich'ingen, die de persoon i „Van alle koninklijke gezinnen is het Huis van Oranje het enige, dat be wust uit de Middeleeuwen stapt", zo zei commentatrice Aline Saarinen. „Koningin Juliana heeft de eenzame verhevenheid van de monarchie verlaten en heeft zich op het „marktterrein" begeven. De vraag is of de mensen op de markt deze plaats voor de Koningin ge schikt achten". Over de oorlogstijd: Koningin Wilhel- mina was de enige verdreven vorst voor wie de Duitsers bang waren. Ze trachtten haar beeld in Neder land uit te wissen. Prinses Juliana kon in Canada het protocol verge ten. Ze droomde ervan haar kinrie- op te voeden zoals ieder ander. ninklijke taak lag op een afstand van vijfduizend kilometer. Het huwelijk van prinses Irene: „De overgang van prinses Irene naar de r.k. kerk en het daaropvolgende hu welijk schokten de Nederlanders. In paleis Soestdijk keek de moeder van de bruid naar het huwelijk van haar dochter op de televisie". En over het komende juwelijk van prinses Beatrix: „De heer Claus von Amsberg scheen een jongeman te zijn zonder enige blaam. Maar hij was een Duitser en de Nederlanders vereenzelvigen de Duitsers nog steeds met „de nederlaag". Beatrix, die ver van haar vaderland verbleef, kon nooit precies weten wat andere kinderen van haar leeftijd door maakten. Vandaar daat zij zich met een Duitser kon verloven. Maar vervolgde mejuffrouw Saarinen de openbare mening wijzigde zich toen men werd geconfronteerd met deze charmante jongeman. De verlo- j ving kreeg de goedkeuring van heti parlement. Op 10 maart zullen zej trouwen op een steenworp afstand van het Anne Frank-huis". Een „Oscar'* voor Nederlands filmwerk HAARLEM De cineramafiJm „Fort- Ze was een echte moeder. Haar ko.1 fSgSfi selectie door de ..Academy of motion pic-i ture arts and sciences" te Hollywood offi-j cieel kandidaat gesteld voor de onder scheiding met een „Oscar" (de onder scheiding op filmgebied). Het camera-! werk is van Robert Gaffney. de produc-1 tie van Fernhouts jarenlange medewer-; ker Lothar Wolt'f. af, praatje. 20 00 Stereo: Licht c Als .Jc zeehondc spel. 21.20 Klas iek. 23.25 Hedendaa 23.55-24.00 Nws. zit '9 35 Flipper. TV-ftlm Uitz van de Partij Arbeid 20 30 En dat op indagmorgen. speelfilm, keuring: 14 Ji n Centrale: 18 Ja jmentair progr. o het kiesrecht. 2230-22.35 Jour- kort. VARA: 20.01 Tim Frazer. thrl'ler feuilleton (deel IV). 20.30 Franse chansons, 20.55 Fel- 18.CO Nieuws. 18.15 ten. 18 25 Lichte or (op.v*. 18.30 Openba; i. AVRO:) ütera'uur. ton< beeldet lek; 22.05-22,10 Joun 19.00 Vot.. Lichte g r a m m o foonmuziek. 19.45 Overheidsvoorlichting, i 20.00 Nieuwa. 20 05 Weet ik veel. wedstrijdprogramma. 20.55 De horizon voorbij, reis- i adviezen. 21.35 Aktuele kro- Georgt niek. 22 05 Muzikale lezing cel1® GRAMMOFOON- PLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VAN 18—20 UUR 23.18 Aktualiteltenprogra uit oe universitaire w 23.30 Klassieke rramm 23 33 14.00 Nieuws TELEVISIE VAWVOMI NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in RADIO MORGEIN de huisvrc den. 9.40 (opn.i, 9.55 Licht mu2iekpro- {rainma (gr.). 10 50 Lichtba- en. 'ezing (herh. van zate dag Jl.)11.00 Voor de vrou' tl .30 Lichte gramm. muz. 11. Volaan. vooruit, lezing. 12 Angelus. 12.03 Ste instr. ensemble. 12.: boeren. 1227 Land- mededelingen. 12 30 Actus.itelter »- 12.50 Lichte Voor ds plattelandsvrou' 13.45 Muziek kent geen gren zen (opn). 14.45 Cursus geloofsleven en godsdie vorming (afl. 201 15.00 muziekprogr. 16 00 Voor Nws 8.10 Lichte gi_ (8 ta-8.30 De groenteman). 8 45 Morgenwijding 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr i. i U1.90-1J.02 Nws 11.02-1122 Ra- KROdio Volka Universiteit, film- 12 00 Lichte 12.27 Meded m L 482. 7 10 Meditatie 7.15; kunsttheaters (7.30-7.32 orkestmuz. (opn. volksliederen. 18.20 Uitz. van de Christelijk Historische Unie. ie Q3letsrmnp..-.:RUPV

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11