Nieuwe Leidse Courant 40.000 woningen in november leeg Schaterlach in de Ridderzaal Dr. H. W. Tilanus (81) overleden Hoe vreemd het ook moge klinken [oewMer r CLAUS GROOTKRUIS Tupolev stort neer: 48 doden Commentaar Doodstraf tegen Njono geëist te Djakarta Vrijdag 18 februari 1966, 46ste Jaargang dHtOwfi F. DIEMER Hoofdredacteur, Dr. I. DIEMER CHRtSTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastkh i« ghablavwi mijn Hert Icgherupoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0.88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 DEN HAAG Op 1 november van het vorige jaar stonden er in Ne- lerland 40.200 woningen leeg. Dat is ruim 1,2 procent van de toen aan- ezige woningvoorraad van 3.239.000. Het Centraal Bureau voor de Sta- tiek is aan de hand van een onderzoek in 155 gemeenten tot deze nogal pzienbarende conclusie gekomen. Overigens dienen de cijfers (zoals vrij- el altijd van statistieken) terstond te worden gerelativeerd, want het lantal leegstaande woningen zijn niet altijd bewoonbare woningen. Enkele andere belangrijke gevolg- dekkingen van het CBS zijn: Het aantal leegstaande woningen is in in de periode tussen 1964 en november 1965 sneller opgelopen dan in alle vergelijkbare perioden van tien jaar daaraan vooraf gaand De duur van het leegstaan aanmerkelijk toegenomen. De woningmarkt moet dus ruimer zijn m geworden. De woningnood in de grotere ge- i meenten drukt zwaarder dan ir de kleinere. Het leegstaand percentage voor alle gemeentegroepen blijft nog duidelijk beneden het niveau, dat voor het goed functioneren van de woningmarkt als algemeen wenselijk wordt aanvaard. Het CBS heeft liet onderzoek inge- teld. op verzoek van de minister van Ikshuisvesting en ruimtelijke orde- ng. Het ministerie van economische ken heeft de cijfers bekendgemaakt. CBS hield het onderzoek in 155 eenten. Het moet gezien worden een proef om op grond van bij de eenten berustende administratieve gevens te komen tot een periodieke tstelling van de hoeveelheid leeg- nde woningen per gemeente Zingende kanaries—, met garantie op de zang. Geel, bont of rood. Ook vele tropische vogels kunt u bij ons bewonderen. FAMA heeft 't beter Breestraat 3 Leiden, telefoon 33311 Eten voor India (Morgen tussen 11 en 1 uur, allemaal!) zie pagina 6 NA VAN ACKER: SEGERS pagina 7 Jalta offensief van de Russen pagina 6 op uw schaaltje niet duur wel heerlijk Bij de algemene woningtelling van 30 juni 1956 stonden er in Nederland 14.500 woningen leeg, in 1960 ruim 23.000, in 1964 ongeveer 35.800. Het aantal leeg staande woningen is dus tussen '56 en '60 opgelopen met gemiddeld 2200 per jaar tussen de telling van '60 en '64 met ge middeld bijna 3000 per jaar en tussen '65 en november '65 met 4400. Van de ruim 40.000 leegstaande wonin gen stond ongeveer 20 procent een maand of korter leeg, 20 procent langer dan een maand tot en met drie maanden, 18 pro cent langer dan drie maanden tot en met maanden en 42 procent langer dan half jaar. Vergeleken met 1960 geven deze cijfers alleen een stijging te zien Het onderzoek heeft ook uitgewezen dat het aantal woningen, dat leegstaat wegens ongeschiktheid voor bewoning (dat zijn krotten, die nog niet als on herroepelijk onbewoonbaar zijn afge voerd) per 1 november '65 ruim 6700 bedroeg. De overeenkomstige cijfers Onbewoond Het aantal woningen, dat leegstaat zon der ooit bewoond te zijn geweest, be draagt minstens 4500. Van deze 4500 wo ningen zijn er 1220, die een maand of korter leegstonden, 1290 die van een tot en met drie maanden leegstonden, 1170 die langer dan drie en tot en met zes maanden leegstonden en 790, die langer dan een half jaar geen bewoners hadden Het aantal leegstaande woningen in de drie grote gemeenten is ge middeld 1,0 procent, in de overige gemeenten met meer dan 100.000 is ze 1.1 procent en in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners 1,4 procent. Koffie wordt duurder AMSTERDAM De kotfie wordt duurder. Hoeveel de prijs omhoog gaat is nog niet bekend. De koffiebranders spreken van een aantal centen per pond Dit is een gevolg van de stijgende prijzen van de grondstoffen en de verhoging van het buitentarief van de EEG DEN HAAG In de nacht van dinsdag op woensdag jl. is de oud voorzitter en -fractieleider van de CHU, dr. H. W. Tilanus, in zijn wo ning aan de Statenlaan in Den Haag overleden. De heer Tilanus bereikte de leeftijd van 81 jaar. Op zijn uit drukkelijk verzoek heeft de begra fenis (hedenmorgen in Den Haag) in alle stilte plaatsgehad. Ze werd slechts door naaste familieleden bij gewoond. Het was de wens van de overledene dat pas na de teraarde bestelling bekendheid aan zijn o lijden zou worden gegeven. Aan de dood is een kortstondige ziekte voorafgegaan. Ongeveer veer tien dagen geleden deden zich griep- verschijnselen voor. die zich aanvan kelijk niet ernstig lieten aanzien Na dien traden echter complicaties op, die ten slotte de dood hebben veroorzaakt. Levensloop Weersverwachting Vannacht vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het noorden van het land: licht it half bewolkt, overwegend droog Weer met hier en daar mist. Vannacht ttatige, plaatselijk strenge vorst Morgen tverdag lichte vorst tot temperaturen het vriespunt. Zwakke tot matige Find tussen oost en zuid. r het zuiden van het land: over- Rpgend zwaar bewolkt met plaatselijk »ist en hier en daar lichte neerslag annacht lichte vorst, morgei; overdag rmperatuur om het vriespunt tot -Ichte 6noi Zwakke tot matige wind tussen n zuid. Dr. H. W. Tilanus werd 5 oktober 1884 in Deventer geboren. Zijn vader was of ficier bij de huzaren. Ook de jonge Ti. lanus was voorbestemd een officiersop leiding te volgen. Hij bezocht de Alk- maarse cadettenschool en de Koninklijke Militaire Academie in Breda. In 1902 werd hij luitenant bij de artillerie in Gorkum, trouwde de dochter van kolonel en keerde na drie jaar terug Breda als leraar aan de K.M.A. In die tijd kwamen zijn eerete werkzaamheden op politiek terrein Onder invloed van De Savornin Lohman sloot hij zich bij de CHU aan. Vooral de positie van de pro testantse kiezers in Noord-Brabant boeide hem. Hij vroeg aan de toen malige secretaris van de CHU, mr. Verkouteren, hulp om deze kiezers op te vangen. Het antwoord Was: „Doe het zelf'. En Tilanus deed het zelf. Hij hield zijn eerste politieke rede in Den Bosch voor christelijke onderwijzers en trok de jaren daarna het land door de christeliik-historische visie uit te In 1907 werd hij tweede secretaris van de Unie en kon zijn politieke werk in breder verband aanvatten. Tot 1958 bleef dr. Tilanus in het hoofdbestuur, eerst tweede, later als eerste secretaris en vanaf 1939 als voorzitter Naar Den Ilaag In 1919 trok de heer Tilanus naar Den Haag waar hij was benoemd tot secretaris van de Onderwijsraad. In 1920 werd hij voorzitter en dit bleef hij tot 1950 Via de militaire loopbaan en het onderwijs kwam hij steeds meer met de politiek in aanraking. In 1922 tot lid van de Tweede Kamer gekozen, was hij tot 1939 secretaris van de Tweede-Kamerfractie van de CHU. daarna tot aan 1963 fractievoorzitter Zijn belangstelling voor de militaire zaak verminderde tijdens het Kamerlid maatschap niet. Jarenlang was hij voor zitter van de defensiecommissie Het on derwijs verwaarloosde hij ook niet: zijn voorzitterschap van christelijk volkson derwijs getuigde daarvan Periode apart De oorlogsjaren en de periode onmid dellijk daarna vormden voor dr. Tilanus een periode apart. De bezetters brachten hem naar Buchenwald, Haren. Michiels gestel en Vught en na de bevrijding moest hij optornen tegen het geweld van de doorbraak. Uit die tijd dateert het ge- zegde: de CHU bestaat nog maar uit t man en dat is Tilanus. Voor de christe- lijk-historische politicus was het echter een grote vreugde dat de CHU bleef be staan met de steun van bijna een half miljoen kiezers. Eredoctor Bij de viering van zijn zeventigste verjaardag benoemde de Koningin hem tot Groot Officier in de orde Oranje-Nassau. In 1962. bij zijn vt__ tigjarig Kamerlidmaatschap, werd hij benoemd tot Commandeur Nederland se Leeuw. Na de verkiezingen van 1963 keerde hij niet meer in de Kamer te rug. In 1958 eerde de Vrije Universi teit hem met de benoeming tot ere doctor in de rechtsgeleerdheid. Geen Kamerlid is zo lang lid geweest van de Tweede Kamer als dr. Tilanus. Slechts wijlen generaal L. F. Duijmaer van Twist (van 1905-1946) evenaarde hem. (Zie ook pag. 6). Bijna aan het slot van het Hollands bruidsfeest waarop Den Haag gis teren in de Ridderzaal het bruids paar onthaalde, daalden bruids suikers aan parachuutjes op de hoofden neer tot hilariteit ook van de hoge gasten. Ook de Konin gin en de heer von Amsberg trachtten parachuutjes te grijpen. Claus heeft zijn overjas. Cabare tier Paul van Vliet bood hem in de Ridderzaal aan de bruidegom aan. Waarv&n akte, welke oveieeckccstis de i PUi TTSëcr.-1- DEN HAAG In de Nederlandse i Frederik Geert von Amsberg met ingang Staatscourant van donderdag 17 februari .-an 17 februari 1966 benoemd tot Groot- 1966 komt het volgende bericht voor- kiuis in de orde van de Nederlandse .Bij Koninklijk Besluit van 16 februari Leeuw". 1966 nr. 2 is Claus George Willem Otto J MOSKOU 48 van de 70 passa giers zijn gistermorgen gedood toen een Tupolev 114, 's werelds grootste vliegtuig, kort na de start van het vliegveld van Moskou neerstortte. Autoriteiten van de luchtvaartmaat schappij Aeroflot en het persbureau Tass weigerden de ramp officieel bekend te maken. Maar ooggetuigen hebben het bevestigd. MILAAN Een DC-6 transportvlieg tuig van de Belgische luchtvaartmaat schappij Bias Is vannacht bij dichte mist neergestort tijdens de landing op het vliegveld Malpensa 1>U Milaan De drie bemanningsleden kwamen om het leven. Minister Suurhoff: Stakingsverbod NS-personeel weldra opgeheven UTRECHT „Ik heb goede hoop dat n het punt 'opheffing van het stakings verbod' spoedig van uw programma kunt afvoeren", zei gisteren minister Suurhof op een bijeenkomst ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de personeelsraad Ned. Spoorwegen H(j ging evenwel niet verder op de kwestie Een 59-jarige ari>eider van een stro kartonfabriek te Oude Pekela (Gr.) is gisteren van een vier meter hoge stro bult gevallen en dodelijk gewond. De man kwam terecht op een betonnen waarvan akte: het slot van de akte van ondertrouw, met de handtekeningen van Claus-Ceorg von Amsberg, Beatrix, Prinses der Nederlanden en Baarns burge meester Van Beeck Calkoen. NEW YORK Mr. Luns heeft giste- n een uur over Vietnam gesproken met secretaris-generaal van de VN Oe Thant. Na afloop zei hij, dat Nederland ver langt de strijdende partijen naar de conferentietafel te brengen. Mr. Luns sDrak ook met Goldberg, de VN-ambas- sadeur van de VS en de afgevaardigden de andere leden van de Veiligheids- Nagegaan werd, wat gedaan kan wor- .•n aan de kwestie Vietnam die nog steeds op de agenda van de Veiligheids- ■xad staat. DR. TILANUS Moeilijk valt te zeggen wat o«w in dr. Tilanus wiens overlijden wij vandaag tot ons groot leedwezen moeten melden het meest heeft aangetrokken. Wellicht was het zijn vriendelijke persoonlijkheid, vrien delijk en innemend jegens allen met wie hij in aanraking kwam. Dr. tilanus is ons een voorbeeld ge weest, hoe ook een politicus geen vijanden behoeft te hebben. Maar even duidelijk was toch zijn beslist heid. Dat na de bevrijding de CHU doorbraakpogingen ten spijt krachtig herrees, was. menselijker wijs gesproken, in het bijzonder aan hem te danken. Want even beslist all vriendelijk was hij- Hier ging de po liticus in de staatsman een parle mentariër van de beste stempel, tien tallen jaren een figuur van gezag in de Kamer, niet het minst ook dan wanneer hij aandrong op redelijkheid en matiging. ,.Moet het nu zo?'' kon dan zijn vermaan luiden- waarmee hij tegelijk de gevoelens van zeer velen vertolkte. Vriendelijk, beslist, en dan ook saambindend. De CHU is trots op de verscheidenheid die zij in zich ver enigt- Maar die verscheidenheid ver onderstelt dat men zich een weet en gevoelt. Het geheim van die eenheid lag ook in de oprechte waardering, ja genegenheid en lieflde. die dr Tilanus werd toegedragen. Is het wonder dat, nu door een ver standige splitsing van functies, door de CHU een nieuwe voorzitter werd gezocht, de gedachten zijn uitgegaan naar de zonn? Wij zullen ons de verdiensten van dr Tilanus heel lang herinneren. Het dierbaarste echter zal ons blijven de herinnering aan zijn innemende per soonlijkheid. die tegelijk de herinne ring mag zijn aan een vriend van onze krant VERDIENDE EER Algemeen zal als juist en rechtvaar dig zijn ervaren de mededeling dezer dagen van de minister van defensie, dat een onzer legerplaatsen de naam zal gaan dragen van generaal Spoor. Het is destijds met de eer aan deze grote soldaat niet goed gelopen, hetgeen velen heeft verdriet Zijn verdiensten jegens ons land waren van dien aard, dat tijdiger en royaler erkenning op haar plaats ware ge- Wat toen Is nagelaten vindt thans alsnog nakoming- De naam van een onzer legerplaatsen zal het tros sla volk straks gemakkelijker maken ons de naam te herinneren van deze bekwame militair, wiens verdiensten niet mogen worden vergeten. ZO IS HET Vrijheid veronderstelt een verant woord gebruik van de vrijheid. Vrij heid is een leefruimte, bestemd en waard om goed te worden gevuld. Is het besef van verantwoordelijk heid aanwezig, dan is er geen sprake van dat de vrijheid behoort te wor den beperkt Het besef van verantwoordelijkheid is helaas niet aanwezig bij het groep je jongelieden dat ons daartoe door de VARA in staat gesteld op gezette tijden vergast op een bepaal de rubriek. Het gebruik dat zij van de vrijheid maken draagt meermalen het karakter van misbruik. Het blijft een vervelend geval, ver velend ook om de manier waarop het groepje altijd weer om een klein aantal onderwerpjes blijft heen- draaien op zichzelf een bewijs van geestelijke armoe. Wij houden niet van verbodsbepalin gen. Maar misschien dat zou op zichzelf al een hele toer zijn zou hun duidelijk gemaakt kunnen wor den, dat vrijheid nog iets anders is dan een vrijbrief tot alles en nog wa< Wij zijn benieuwd naar het mi nisteriële antwoord op de inmiddels vanuit de Kamer gestelde vragen. OUD HOLLANDSE RANKENKAST FAUTEUILS o.a. LOUIS XV Bezoek vrijblijvend onze show van zeer aparte STIJLMEUBELEN Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23 Bezwarende verklaringen SINGAPORE Voor de krijgsraad te Djakarta heeft de openbare aan klager de doodstraf geëist tegen de communist en vakbondsleider Njono, die van medeplichtigheid aan de staatsgreep wordt beschuldigd. De aanklager zeide dat er geen enkel bewijs was gevonden voor het be staan van een raad van generaals, welke de macht had willen over nemen. llalim. de 46-jarige majoor Soejono, had tevoren bezwarende getuigenissen afgelegd voor verschillende personen. Hij vertelde dat Soekarno 1 oktober 's morgens 9 uur op Halim aankwam, tezamen met de toenmalige minister van luchtmacht, maarschalk Omar Dani, die op 1 oktober in een dagorder steun had toegezegd aan de staats greep, aangezien de bedoeling van de staatsgreep was Soekarno te redden. Generaal-majoor Pranoto, die kort na de dood van legercommandant Jani door Soekarno tot waarnemend legercomman dant was benoemd, vertoefde op 1 oktober steeds in gezelschap van Aidit en verge zelde deze ook 's ochtends naar Halim (Na de benoeming van Soeharto tot leger, commandant, verdween Pranoto naar de achtergrond. Soeharto was aan de moord partij ontsnapt doordat hij te vroeg van een vistocht was teruggekeerd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1