Akkoord bereikt over de kwestie-georganisee rden Fijn als er nü een kolenvuur wacht als je thuis komt 'wolsman en Polak raven elkaar bij 't afscheid de hand Gezellige mensen stoken kolen Dreigende chaos toch nog afgewend Werkgevers: lonen gaan te veel omhoog Maximaal f 15 per jaar Loonindexering in cao mag DOYDERDVG 17 FEBRUARI 1966 tl lfe= r, 'ergadering EMS duurde uim zes uur (Van een onzer redacteuren) EN HAAG Gaarne hoop ik I Polak te zien in de vergadering het bestuur der Exploitatie ^tschappij Scheveningen om zijn karen weg te nemen, aldus gaarde de heer R. Zwolsman, n hij eindelijk in de aandeelhou- Svergadering de gelegenheid ég enkele mededelingen te doen. na de sluiting na urenlange strijd Jcten de beide tegenstanders »ar de hand. Was dit de inleiding een verzoening of de handdruk twee kampioenen? Dit zal spoe- bliiken. s uur en een kwartier had de ver- ring geduurd. Twee uur duurde het cht over de notulen van twee vorlae aderingen. De woordenwisseling over elk der volgende punten tussen R. J. Polak en andere aandeelhou- as soms fel. Men hoorde telkens en exclamaties. Persoonlijke aan- werden gedaan en beantwoord, rzitter mr. A. E. J. Niessing vervulde ioorzittersrol als een eerlijk scheids ter, die ieder het zijne wilde geven. de vrolijke noot zorgde een lang- dig aandeelhouder, die telkens ach- de lessenaar opdook om te verklaren, lij met zijn 20 stemmen blanco wilde imen. Rook van brandend papier in vandelgangen veroorzaakte eniae con- Notulen otaris L. W. A. Duynstee las de no- t voor de vergadering van 29 1964 bijna een half uur en voor die 24 september 1965 een uur beslag De aandeelhouders waren 422 man en vrouwen sterk opgekomen en ver- nwoordigden 140.762 stemmen. De meerderheid was in handen van de ilsman-belangen maar er waren ette- houders met duizenden stuks, bevestiging van de reeds goedge- de maar bestreden statutenwijziging met ongeveer 136.000 tegen stemmen, een procedure die veel tijd jde. Tot leden van de raad van be ur werden benoemd de heren A. Kus- jhr. M. R. van Lennep, mr. H. B. Meer, Ph. Verhagen Mesman en C. v. Weele. Tegen de bevestiging der be- fvan de heer R. Zwolsman tot iris rees verzet van mr. Polak, ie aan dat niet zijn oppositie de van koersdalingen en vertragin- geweest, en zeide dat de heer n de ene blamage voor de EMS idere had gestapeld, herinnerde heengegane bestuurders en niet-ver- de beloften, en zeide dat dfe heer olsman de EMS slechts één dienst kon (rijzen, namelijk zich terug te trekken. I Een aandeelhouder sprak onder veel ipplaus zjjn vertrouwen in de heer twolsman uit, die de EMS had groot ;emaakt. Het voorstel werd evenals de roorgaande benoemingen met zitten en ipstaan aangenomen. Toen mr. Polak jezwaren bleef aanvoeren, zeide de roorzitter: „Nu schei ik er mee uit. Als jet niet goed is, dan maar weer pro- gij het voorstel tot benoeming van mej. [«Zwolsman tot commissaris vroeg mr. Jjak of er pogingen waren gedaan de meente Den Haag tot een bindende pmissarisvoordracht te bewegen, waar de voorzitter antwoordde, dat B. en dit thans niet wilde doen omdat de ineente niet aandeelhoudster is. Hierop l mr. Polak in overweging op dit punt statuten te wijzigen, wat het bestuur (t wilde. Vervolgens werden mej. polsman en ir. J. A. H. Hartman tot jnmissaris benoemd. Zwolsman spreekt 'a vele uren kwam de heer Zwols- aan het woord. Hij dankte voor vertrouwen van de aandeelhou- en hoopte dat dit het zou ijk maken niet meer de vervul- zijn beloften uit te stellen waren iets te voorbarig gegeven lar men was in een toestand ge- icht waarin men geen besluiten •r durfde te nemen. Men zal thans spoedig mogelijk het bestuur uit leiden met commissarissen-bu itpn - panders, die voldoende gezag heb- jn en voldoende toezicht zullen hou- ïn od het bestuur. Spoedig kan nu It jaarverslag verschijnen maar en kan niet vooruitlopen op het jeuwe bestuur, want dit moet het |rst behandelen Ijj nam aan dat mr. Polak in het be- ig der aandeelhouders wil handelen al [dit moeilijk, en wenst contact met hem durft thans geen verhalen te vertel- want dan krijgt hü later de dreun het hoofd. Te veel tijd is besteed leloos werk. De acties van mr. goed ook bedoeld, kostten veel tijd, die nodig was voor ontwikke ling van projecten. Het verwisselingsaanbod kan nu spoe dig worden voorgelegd. Vele aandeel houders echter wensen trouw te blilve» aar allen die conversie wensen, kunnen /er vijf jaar terugkeren. Directeuren Het viel moeilijk directeuren te vinden die bedreigd werden met een dwangsom van f 10.000 per dag. Toch hebben zijn medewerkers doorgewerkt, die hem ken den en wisten hoe moeilijk het was me* hem samen te werken. De omslag van het jaarverslag is ge drukt en de inhoud is het bestuur be kend. Spoedig is de signatuur van het nieuwe bestuur mogelijk. Op vragen van de heer W. C. Posthu mus Meyjes verklaarde de heer Zwols man dat het geven van cijfers in maart, wellicht iets eerder mogelijk zal zijn, maar alles onder het grootste voorbe houd. De cijfers van de Zwolsman-groep kunnen tegelijk met het omwisselingsbod gegeven worden, mits er geen verhinde ringen buiten de wil van het bestuur ko men. Er zijn bü dit bod geen fiscale moeilijkheden. Dat juist de cliënten van Van der Werff Hubrecht geholpen werden had niet al leen de menselijke zijde dat aan dezen do aandelen als stofzuigers waren verkocht beneden de door de overheid vooree schreven dekking, maar ook is een mil joenenaanbod dat boven de markt hing weggenomen. Promenade Wat de plannen der gemeente voor een promenade te Scheveningen betreft zien beide partijen het belang van samenwer king in. De EMS is bezig het circus voor f 6 min. te verbouwen tot modern theater, wat wel iets zegt van de liquiditeit. Deze is niet sléchter dan op 24 september. Men kan zeggen dat zij geleidelijk verbetert. Men kan wat op gang is financieren en heeft de middelen ter voldoening van de verplichtingen beschikbaar. Er zijn aan- beidingen van lange leningen uit het bui tenland ontvangen. De taxatie van onroerend goed ge schiedt volgens de stelling dat men de voorraad op vervangingswaarde taxeren moet. De taxatie geschiedt dusdanig dat er bij ontvangst van goedkeuring stille reserve ontstaat. Duinrell Op de vraag of terreinen in Duinrell aan familie worden verkocht op voorlo pig contract met de afspraak dat o dracht niet zal geschieden, zodat de te vorderen koopsommen op de balans kun nen worden gebracht, rio'erMe de heer Zwolsman dit een insinuatie. Toen de bmitifndigheden het bnmo^elljk ^maak- ten hypotheek voor nieuwbouw t( krijgen, was liet toen niet verstan dig aan derden te verkopen, die wel hypotheek konden krijgen? Aan de oude familievennootschap werd verkocht boven taxatie om op eigen risico da te bouwen. De verkoop gaf groot si en bespaarde risico van zelf bouwen der daarvoor geld te krijgen. De heer Zwolsman bevestigde weer zijn uitspraak van 24 september dat in 1965 de winst gelijk is gebleven. Men is hard bezig het gebouw te Parijs te vernieuwen en de middelen zijn wezig, aldus de heer Zwolsman. Aan het einde der vergadering werd de voorzitter bedankt voor zijn voortref felijke leiding. Het was half zeven worden. Man met zijn hond door trein gedood TWELLO De 54-jarige G. H. Timmer uit Deventer is gisteravond aan de spoor lijn ApeldoornDeventer nabjj de IJssel- brug, door een trein gegrepen en gedood. De heer Timmer verliet omstreeks zes uur zijn woning in gezelschap van zijn hond. Het dier. dat blind was, is waar schijnlijk op de spoorlijn terechtgekomen. Vermoed wordt verder, dat de heer Tim mer getracht heeft de hond van de spoor lijn te halen in verband met een naderen de trein. Vanmorgen zijn zowel de hond als zijn baas dood langs de spoorlijn getroffen. Nergens is het 'welkom-thuis' zo warm en zo gezellig als bij het koesterende kolenvuur. Nergens zegje zó terecht: 'hier brandt de kachel'. En hoe! Overdag èn 's nachts weldadige warmte in de kamer. Zonder verrassingen... zonder onvoorziene omstandighedenzonder dat je opeens in de kou zit Kolen geven stralende warmte, net als de zon. Da's gezonde warmte, óók over de vloer. Kolen stoken betekent veilig stoken. En wat elke keer zo belangrijk blijktmet kolen heb je eigen voorraad - dus altijd eigen baas over eigen warmte 't Is leefwarmteeen heel verschil! (Advertentie) Nieuwe records stellen schaatskampioenschappen in de schaduw Heel Nederland kflkt met span ning uit naar de wereldschaats- kampioenschappen en iedereen hoopt natuurlijk dat onze rUders de lauwerkrans zullen veroveren. Inmiddels worden er ln ons land dagelijks records gebroken op tal van plaatsen waar kampioenen hun prestaties overtuigend bewij zen voor een geestdriftig publiek, dat van de ene verbazing Ln de andere valt: op de markt. In dit grootste en gezelligste koopcen trum zijn marktkoopman en straathandelaar de „kampioenen der lage prijzen" en steeds weer zien zü kans het voordeel-record op hun naam te houden. Het pu bliek profiteert volop van hun gunstige inkoop en hun geringe kosten. Wie op de markt koopt, gaat dan ook niet over één nacht fis. Die weet dat kwallteltsartlke- len daar tegen record-lage prijzen te koop zijn, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Zwolsman verkocht onnut gebleken Terminus-belang DEN HAAG De heer R. Zv/olsman évestigt het bericht dat de Exploitatie f.j Scheveningen het belang in de Termi» wsgroep verkocht heeft Gelijk bekend is tas het niet mogelijk zeggenschap in deze toep te krijgen, zodat hij aanbood of het ferdere belang te kopen of het belang fan de EMS te verkopen. Dit laatst® is bans geschied. De EMS heeft voor dit belang f4 rail ben ontvangen terwijl het voor f 23/4 min lekocht was. Hij beschouwde dit belang Y toen het onmogelijk was zeggenschap p krijgen min of meer als dood kapi- faal, hoewel niet renteloos, want inmid- flels is dividend ontvangen. I Het grote mot'' te Groningen is niet - toals gemeld was verkocht, want het Was een huurpand, (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkgeversver tegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid zijn van mening dat ern- Potak stië moet worden overwogen of er door middel van een duidelijke uit spraak een halt moet worden toege roepen aan het gevaar dat de nieuwe cao's „beduidend hoger uitkomen dan de door de regering toelaatbaar geachte 6 a 7 procent". Er is volgens de werkgevers een duidelijke ten dens in deze richting waarneembaar- De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, ir. J. Bosma. ver klaarde dit gistermiddag na afloop van het gesprek dat het stichtingsbestuur met het College van Rijksbemiddelaars heeft gehad over de zes nieuwe cao's, die naar de mening van het college in de „ge varenzone zijn gekomen. De werk gevers zijn het met die mening eens. tegenstelling tot de vakbeweging. „Geen olievlek" De vakcentrales hebben 'ijdens de besprekingen met het college, diie ruim een uur duurden, er op gewezen dat de regering in haar aanduiding van de ..gevarenzone" niet alleen de 6 a 7 procent heeft genoemd, maar ook het gevaar van „olievlekiwerking" heeft benadrukt als element bij de beoor deling. Daarbij heeft minister Veld kamp verklaard oog te hebben voor „speciale redenen, om boven de 6 a 7 procent uit te stijgen", aldus de vak centrales, die het college hebben laten weten van mening te zijn dat bij de onderhavige cao's van olievlekwerking geen sprake kan zijn: het gaat hier om contracten voor in totaal slechts ca- 20.000 werknemers, waarvan 12.000 in het houtbedrijf. De werkgevers stelden hier tegenover, it er tekenen zijn, die er op wijzen dat de loonstijgingen over vrijwel de gehele linie boven de 6 a 7 procent uit- In looncommisteie Het is overigens nog de vraag of rijks- bemiddelaars de aangehouden 6 cao's aan de minister ter onverbindendverklaring zal voordragen. Ir. Bosma verklaarde, dat de stichting de brief van het college hierover op dit punt aanvankelijk ietwat verkeerd heeft geïnterpreteerd. Het bleek dat de rijksbemiddelaars in dit stadium meer ging om een algemeen oriënterend gesprek. Niettemin zal over de technische aspecten van de 6 cao's nog een gesprek plaatsvinden tussen het college en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid Werknemersvoorzitter A. H. Kloos verklaarde het gevoel te hebben dat rijksbemiddelaars de grens van de gevarenzone zeer scherp bij de 6 a 7 pro cent trekken. De becijfering van het col lege noemde hij „niet overal steekhou- (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Op hetzelfde mo ment dat de vakcentrales en de cen trale werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid gistermid dag (opnieuw) tot de conclusie kwa men, dat een regeling op centraal ni veau van de kwestie georganiseer- den-ongeorganiseerden onmogelijk zou zijn, is op bedrijfstaksniveau een dergelijke regeling wél tot stand ge komen. De drie industriële vakbonden en de Algemene Werkgevers Vereni ging hebben nl. overeenstemming bereikt over de principiële uitgangs punten voor de verdere onderhande lingen over dit vraagstuk en daar mee hebben deze partijen de drei gende chaos bij de cao-onderhande lingen in de industriële sector zo goed als zeker afgewend. Tijdens in Haarlem gehouden sprekingen, die van half elf tot drie uur duurden, zijn de AWV en de drie bonden (de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale, de Alg. Bedrijfsgroepen Centra le en St. Willibrordus) overeengeko men dat de vakbonden een afzonder lijke rekening zullen openen, waarop de leden van de AWV (die 80 procent van de industriële sector omvatten) op vrijwillige basis bijdragen kunnen storten met een maximum van 15,- per georganiseerde werknemer per jaar, alles inbegrepen. Dit bedrag komt overeen met de maximaal toelaatbare vergoeding voor vakbondswerk in het algemeen belang, dat de centrale werkgeversorganisaties in hun verkla ring van gisteren hebben genoemd Doeleinden De bonden zullen, zo werd verder be paald, de beschikbaar komende gelden uitsluitend besteden aan doeleinden die door de werkgevers aanvaardbaar wor den ger.cht. Deze doeleinden zullen in ge zamenlijk overleg nog nader worden om schreven. De vakbonden hebben er mee ingestemd, dat de hierdoor in de bonds- huishoudingen vrijkomende middelen niet besteed zullen worden aan terugbetaling van contributies. Wel zullen deze gelden kunnen leiden tot uitbreiding van het zgn. rechtenpakket van de leden. De AWV van haar kant heeft ver klaard de vrijwillige medewerking var haar leden aan de uitvoering van deze overeenkomst positief te zullen benade ren. Ook heeft de AWV vastgesteld, dat PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde Oranje Nassau de heer H. Boer te Wa peningen, mededirecteur van de enigde coöperatieve melkinrichting „Vecomi" G.A. Benoemd fcot ridder in de orde van Oranje Nassau: H. Boer (Wageningen) mede-directeur van de verenigde coiype- ratieve melkinriohting Vecomi. de zelfstandige positie van de vakbon den door deze regeling niet mag worden aangetast. De regeling zal gelden voor de duur in drie jaar, althans .indien geduren de deze periode de ca.o.-verhouding normaal wordt voortgezet". De AWV en de vakbonden zullen over de toepassing de regeling periodiek van gedachten wisselen, zo is verder overeengekomen. Onderhandelingen Het bereiken van dit compromis wordt zowel door de werkgevers als door de vakbonden in de industriële, sector van groot belang geacht voor de rust in diverse bedrijfstakken en ondernemingen. De bonden hebben nog gistermiddag besloten de c.a.o.- besprekingen, die als gevolg van de Op afzonderlijke rekening: strubbelingen over de kwestie georga- niseerden-ongeorganiseerden (o.a. bij de AKU) waren opgeschort, zo spoe dig mogelijk normaal te hervatten, al moet de overeenkomst nog door de beleidsorganen van de betrokken par tijen worden goedgekeurd. Blij De voorzitter van de Chr, Bedrijfs groepen Centrale, de heer J. Schotman, verklaarde gisteravond desgevraagd in de ontstane situatie blij te zijn met het compromis, dat door welwillend overleg van beide kanten tot stand kon komen. „Wel zijn we.nogal ver van ons oor spronkelijk uitgangspunt uitgekomen, maar als gevolg van de ontwikkelingen was er vooralsnog geen betere oplos sing mogelijk", aldus de heer Schotman, die zei daarom verheugd te zijn dat de verwarde situatie nu enigszins is opge klaard en dat de opgehouden c.a.o.-be- sprekingen weer kunnen worden voort, gezet. Ook de voorzitters van de andere twee vakbonden gaven commentaar in deze geest. De heer H. M. de Groodt (St. Willibrordus) verklaarde oun.: „Het compromis biedt de mogelijkheid om de zaak van de fondsvorming nu op een breed vlak te regelen" en de heer W. Liefaard (ABC): „We hebben het ma ximaal bereikbare bereikt". De bespre kingen werden geleid door de voorzitter van deze bij het Centraal Sociaal Werk geversverbond aangesloten verenigingen, ir. F. K. T. Beukema toe Wat*. Tegelijkertijd kwam de kwestie geor- ganiseerden-ongeorganiseerden ook weet ter sprake in de Stichting van de Arbeid en wel na afloop van een gesprek met het College van Rijksbemiddelaars de zes ca.o.'s. die volgens dit college in de ..gevarenzone" terecht zijn geko- Commentaar Na afloop van het beraad verklaar de werkgeversvoorzitter Ir. J. Bosma, dat geen van beide partijen behoefte had om te discussiëren over het defi nitieve werkgeversstandpunt, dat gis termorgen d.m.v. de pers bekend was gemaakt als reactie op de verklaring van het Ned. Katih. Vakverbond, dat deze vakcentrale aan verder overleg met de werkgeverscentrale geen be hoefte meer had. De kwestie wordit nu ter regeling aan de bedrijfstakken overgelaten. NVV-voorzitter A. H. Kloos zei, dat „de vakbeweging tabak heeft van het overleg op cenitraal ni veau over deze kwestie, temeer om dat haar door de recenfte rechterlijke uitspraak de tanden uit de mond zijn getrokken". Maar dit betekent niet, aldus de heer Kloos, dat het vraag stuk hiermee van de baan is. CNV- secretaris C. A. Bakker verklaarde, dat verder praten op centraal niveau geen enikele zin meer had, „mede ge zien de persverklaringen zowel van het NKV als van de werkgeverscen trales". De heer Bakker zei dat het CNV dit betreurt, omdat het vraag stuk georgandseerden-ongeorganiseer den zich bij uitstek leent voor eer centrale afsipraak. Stichting akkoord (Van onze soc.-econ. redactie) ■DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gis termiddag definitief overeenstem ming bereikt over het vraagstuk van de loonindexering: de koppe ling van loonstijging aan de kos ten van het levensonderhoud. Naar het oordeel van de stichting is opneming in een cao van een derge lijke „duurteclausule" toegestaan in dien het contract een looptijd heeft van tenminste anderhalf jaar, de clausule een .aar na de inwerking treding van de cao van kracht wordt, er drie maanden ruimte aanwezig is tussen de beoordeling van de kosten van levensonderhoud en de eventuele loon aanpassing en in de clausule een (per cao vast te stellen) maximum grens wordt gehanteerd. Zoals bekend is de loonindexerin. reeds in diverse nieuwe cao's opgenomen, w.o. die voor de metaalindustrie en de havens van Rotterdam en Amsterdam. Het verschil van mening over de kwestie van de arbeidstijdverkorting is gisteren volledig blijven bestaan. Meegedeeld werd, dat de standpunten nu aan minister Veldkamp zullen worden voorgelegd en dat zal worden afge wacht of de regering ook in dez# zaak de knoop zal doorhakken. Het vierde Prinsenkind., prinses Christina, viert morgen haar negentiende verjaardag (foto: Max Koot) DEN HAAG Engeland heeft een beslissing over de levering van Neder lands aardgas uitgesteld. Eerst zullen de resultaten van boringen in de Noord» zee worden afgewacht. In Den Haag hebben uitvoerige be sprekingen plaats gehad tussen de NAM en de Engelse Gascouncil. De NAM zal de mogelijkheid bestuderen om reserves aan te houden tot 1 januari '67 Nog steeds koud DE BILT Afet tamelijk krachtige noordoostelijke winden is in de afge lopen nacht weer iets koudere lucht over een groot gedeelte van ons land uitgestroomd. In het noorden vroor het omstreeks 8 graden, in het zuiden 2 tot 4 graden, met uitzondering van Zuid-Limburg, waar de temperatuur iets boven nul bleef. Een oceaanfront heeft in Frankrijk op de meeste plaat sen enige regen gebracht. Een kleine uitloper van dit regen- gebied reikte vanmorgen over oost- België tot Zuid-Limburgt maar een verdere uitbreiding naar het noorden wordt onwaarschijnlijk geacht. De storing boven Frankrijk trekt namelijk in oostelijke richting en neemt bovendien in betekenis af. Tengevolge hiervan zal de noord oostelijke wind in ons land eveneens afnemen. Er blijft daarbij 's nachts in het grootste deel van het land lichte tot matige vorst voorkomen. Overdag lopen de temperaturen op tot om het vriespunt. Hoogwater Scheveningen 18 februari: 2.17 v.m.: 14.32 n.m. Zon en maan Vrijdag 18 februari: zon op 7.50, onder 17.59; maan op 7.40, onder la.34. Zondag 20 februrai: nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7