Hanoi bepaalt omvang van oorlog Vietnam HOOFDSCHOTEL? VLEES Uit de Haagse hof geplukt Amerikanen tot Johnson: Felle kritiek op beleid V.S. Amerikaanse vliegtuigen voor Engelse luchtmacht Rusland voor toerist uit VS gevaarlijk Zware vrijheidsstraf voor twee schrijvers DINSDAG 15 FEBRUARI 1966 3t dO« (Van onze correspondent) WASHINGTON, 14 febr. Zowel wat de oorlogsvoering in Vietnam aangaat als wat de verdediging van die strijd in eigen land betreft, danst de regering Johson naar het pijpen van haar tegenstan- ders. Gedurende zijn ononderbroken persconferentie van vorige week vrijdag, heeft president Johnson verklaard dat hij geen „escalatie" een trapsgewijze uitbreiding van de oorlog in Vietnam wenste. Maar tegelijkertijd bevestigde hij, dat er een aanvullende Amerikaanse troepenmacht naar Zuid-Vietnam gezonden zal worden, „wanneer het Amerikaanse commando in Vietnam die aanvulling kan gebruiken of I nodig mocht hebben". zei hij, zou „de uiteindelijke vernieti ging van Vietnam als natie beteke nen". Het zou volgens Kennan, gene raal Gavin, generaal Ridgway (de vroegere opperbevelhebber van de NA VO in Europa, die Gavin openlijk ge steund heeft) en vele andere autoritei ten, China ook dwingen tot een militai re interventie in Vietnam. optimistisch en irreëel te zijn". Dean Rusk trok naar de universiteit in Atlanta, de hoofdstad van zijn ge- boortestaat Georgia, om hen, die aan de juistheid van de regeringspolitiek mochten twijfelen, weer in het goede spoor te brengen. Maar de minister van buitenlandse zaken draaide dezelf de grammofoonplaat af, die wij al zo dikwijls gehoord hebben. Generaal Taylor echter, de vroegere voorzitter van de Verenigde Chefs van Staven en ambasssadeur in Vietnam deelt die mening niet. In een inter view in de „US News and World Re port", geeft Taylor als zijn mening te kennen, dat het erg onwaarschijnlijk - is, dat versterkte militaire druk in !»nd door drie presidenten en joedge- Vietnam door de V.S. tot een confron- DAF exposeert in beurs in Leipzig AMSTERDAM Aan de voorjaars- beurs voor techniek en verbruiksgoede- ren. die van zes tot en met vijftien maart in het Oostduitse Leipzig zal worden gehouden, nemen dit jaar ongeveer hon derd Nederlandse exposanten deel. De Nederlandse deelnemers zjn onder meer DAF. VMF, AKU. Stemmler - Immex, de chemische fabriek Naarden en Lucas Bols. Ke trein Het refrein klinkt als volgt: De Ver enigde Staten hebben een overeen komst met Vietnam lopen, onderte- Zoals generaal Gavin vorige week voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen i gezegd heeft, schijnt de president I het aan Hanoi overgelaten te heb ben de omvang van de oorlog te bepalen en reageert hij alleen op J de initiatieven van Hanoi. Debat Thans schijnt de regering op het nam met hen, die haar bekritiseren en wel dank zij de grote indruk, die de door de t.v. uitgezonden „hearings" van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen op het publiek ge maakt hebben. Eerst was het de beurt aan president Johnson zelf. Vervol gens spraken Dean Rusk en zijn onder minister voor de betrekkingen met h^ Verre Oosten, William Bundy, voor een gehoor van studenten van un' teiten in Georgia en Californië Vietnamese politiek te verdedigen. Daartegenover stond weer de verkla ring van de democratische senator Ri- bicoff, die zich voor de eerste keer een groot voorstander toonde van recht streekse onderhandelingen door de Kmerikaanse regering met de Viet- cong op een opnieuw overeen te ko men conferentie in Genève. Angst De regering schijnt geconfronteerd te worden met een lichte uitbarsting van angst en twijfel van het publiek over de vraag waarheen het land zich door zijn huidige politiek in Vietnam laat voeren. De „New York Times" heeft geschreven, dat „de hoogste Ame rikaanse militaire en regeringsautori teiten het gedurende de laatste drie jaar voortdurend bij het verkeerde eind gehad hebben met hun voorspel lingen en beloftes over Vietnam. Wel ke garantie heeft men, dat de huidi ge regering wel de juiste koers vaart?" Maar president Johnson heeft op zjn persconferentie van j.l. vrijdag duidelijk gemaakt, dat hij geen her nieuwd mandaat van het Congres over zijn Vietnamese politiek wenst. Hij blijft hardnekkig vasthouden goedkeuring van zijn beleid, die het Congres hem 18 maanden geleden ver leende en die naar men thans in hoge kringen beweert als niet op de tatie met China zou leiden. Ongerust De reden, die senator Rubicoff er toe gebracht heeft zijn mening ken baar te maken, schijnt de ongerust heid te zijn, die zich thans van vele gewone Amerikaanse burgers meester gemaakt heeft. De senator zegt: „Als langzaam voortglijdend drijfzand trekt het conflict in Vietnam ons steeds verder naar de diepte totdat we moeten constateren verslagen te zijn in een strijd, die we niet wilden aangaan. Bij iedere stap verder, die in dit conflict ondernomen werd, heeft men de bevolking willen doen gelo ven, dat die stap de allerlaatste zou zijn.... Die belofte is steeds gebleken te Zullen we er aan meedoen de steen te werpen naar het i „omstreden" bruidspaar te Staphorst? i Neen. Wat al ..happenings" in onze I gecompliceerde tijd onder de dckman- Gods Heilige Wet. Maar ze *ijn er, die happenings, ook binnen kerkelijke gemeenten, bijv. door pre dikanten heimelijk te gaan bestrijden ir hun ambt. bediening of leer Zon- enige grond soms. De gevolgen? «ver hun ambt. bediening of leer Verwoestend vopr de gemeente t i in een tijd van veel onzekerheden, waarbij er toch al zo velen losslaan 1 van de kerk. Wat we moeten doen? i De inhoud van de Dordtse Leerregels l op ons laten inwerken, vooral de art. i 7 en 17 van resp. de hoofdstukken 3 Rotterdam C. Verspuij Christenen (7) Door het reformatiewerk kwam naast de kerk van Rome de kerk van Schrift en Belijdenis. Het is erg, dat juist laatstgenoemde kerk steeds ver der uiteenvalt. Ieder weet zijn eigen scheuring weer met andere bijbel teksten goed te praten. Hoogmoed schijnt hoogtij te vieren in menige kerkelijke verhouding. Het is meer dan tijd dat de verschillende reforma torische kerkverbanden bij elkaar ko men om biddend en geïnspireerd door de Geest te bouwen aan de eenheid van Gods kerk. Bergschenhoek Jac. v-d. Kooij Dwaasheid (17) Bijdrage voor georganiseerden: dwaasheid en gezichtsverlies voor de vakbeweging, is in deze kolommen betoogd. Is dat zo? Jarenlang hebben georganiseerden bijgedragen om vak bonden een rechtvaardiger verdeling van goederen te doen nastreven. Daar in slaagden zij: nauwkeurig wordt thans nagegaan of de prijs van ons levensmiddelenpakket wel overeen komt met de lonen. Hierop worden om. de looneisen gegrond. Voor vele werknemers betekende hun bijdrage een groot offer, dat mag wel eens worden gezegd. Ongeorganiseerden hebben de vruchten van al dit wer ken mede geplukt. En is het nu zo verschrikkelijk als vakbonden vragen om een bijdrage van de werkgever in de vakbondscontributie? Het is mij eigenlijk niet duidelijk, waarom onge organiseerden zich over deze zaak waarover in beginsel al overeenstem ming was bereikt zo druk maken. Zij hebben toch geen geld geïnver teerd in deze zaak? Trouwens, dit verzoek zal heus worden ingewilligd. Daar ben ik zeker van. Dan zijn we weer een stap verder naar sociale ge rechtigheid. Schiedam P. v.d. Spek Vreemd groot verschil te zien tussen zijn politiek en de opvattingen van George Kennan, generaal Gavin en andere cri tici van het regeringsbeleid. Net als zij, aldus Johnson, is hij zowel een fervent tegenstander van een „escala tie" van de oorlog als van een eenzijdi ge terugtrekking van de troepen. Vrij verrassend evenwel was zijn verkla ring, dat hij de tekst van de opmerkin gen van Kennan en Gavin voor de senaatscommissie niet gelezen had. Senator Rubicoff, die gewoonlijk niet over buitenlandse aangelegenhe den het woord voert, is van zijn ge woonte afgeweken door zijn ongerust heid over de gang van zaken in Viet nam. In een zeer recent interview voegde hij zich bij het groeiende aantal gezaghebbende Amerikanen, die vinden, dat een van de eerste stap pen, die ondernomen moeten worden om de Vietcong aan de onderhande lingstafel te krijgen, de erkenning is, dat deze groepering als afzonderlijke partij aan eventuele besprekingen zal kunnen deelnemen. keurd door het Cogres (zij, die de regering bekritiseren ontkennen, dat de overeenkomst betrekking had op een Amerikaanse inmenging in een Aziatische oorlog te land of een derge lijke inmenging ook maar enigszins rechtvaardigde). Het niet nakomen van die overeenkomst zou de belang rijkste vredeszuil op de hele wereld vernietigen. Het is niet aan Washing ton, maar aan Hanoi te beslissen of er vrede zal komen". En tot slot de zinloze, niet ter zake doende gemeenplaats, waarvoor Rusk de alleenverkoop verkregen schijnt te hebben: „Er zou heel spoedig vrede kunnen zijn, als zij, die met deze agressie begonnen zijn hun mannen zouden terugtrekken en het volk van Vietnam de gelegenheid zouden geven op zijn eigen wijze vrede te stichten". De regering schijnt bereid te zijn haar Bundy was nauwelijks iets origine ler toen hij tot de studenten van het Pomona College in Californië het woord voerde. Zijn toespraak stond in schril contrast tot die van Roger Hils- man, zijn voorganger als onderminis ter voor het Verre Oosten, van twee weken geleden. Hilsman's toespraak is overal geïnterpreteerd als een pleitre de voor een soeoelere Amerikaanse po litiek jegens China. In Bundy's toe spraak was echter geen soepelheid te bekennen. Hij verklaarde, dat een uitbreiding van het Chinese communis me de veiligst gefundeerde en grootste naties zou bedreigen, zelfs India en Japan. Hij betwistte het standpunt van Kennan, dat de politiek van into ming van Rusland in Europa iets met China uitstaande had. Volgens Bundy, de oudste broer van McGeorge Bundy, die binnenkort zijn post op het Witte Huis verlaat om voorzitter van de Ford Foundation te worden, bevordert China gewelddadi ge revolutie elders in de wereld met subversieve activiteiten en niet alleen met ideeën. Ook Hilsman nam deel aan de dis cussies op het Pomona College. Hij zei, dat de V.S. „voor een zeer gevaar lijk tijdperk" stonden, waarin oorlog met China onvermijdelijk zou zijn, ten zij er in de Amerikaanse oorlogstak- tiek in Vietnam fundamentele veran deringen zouden worden aange- Bijpassend wollen broekje. Maten 104-134 v.a. f. 9,95. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Geen nieuwe vliegdekschepen Marine boos op minister Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maarverkoudheidismeer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! Koorts, hoofdpijn, verstopte neusdien vitamine C, dat het herstel ver- u voelt u écht ziek. Daarom moet u snelt en extra weerstand geeft. Col- niet één van de symptomen van uw drex verdrijft de hete verkoudheid verkoudheid bestrijden, maar uw radicaal. Pak uw verkoudheid serieus hele kou. Dat doen Coldrex twee- aan. Neem Coldrex! laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, - doet de koorts delen en maakt uw neus weer vrij. Coldrex bevat boven- LONDEN Een flinke ruzie is ontstaan tussen de leiding van de Engelse luchtmacht en marine nu het vrijwel vast staat, dat Enge land in de jaren zeventig rond veertig Amerikaanse bommen werpers van het type F. 111 zal kopen. Er zal nu namelijk niet worden overgegaan tot het bouwen van nieuwe vliegdekschepen. Dat laatste is te duur. Het besluit, dat dere ontwikkeling op last van de Labour- Genève De senator drong er bij Johnson op aan in te stemmen met een conferen tie binnen een maand te Genève, waar voor ook een delegatie van de Viet cong zou worden uitgenodigd. Hij stel de ook voor, dat zodra men overeen stemming over deze cnferentie zou hebben bereikt, de Verenigde Staten zouden komen met het voorstel 10.000 man van hun troepenmacht terug te trekken, op voorwaarde dat Hanoi het zelfde zou doen. Senator Rubicoff was ontsteld ge weest, toen hij hoorde, dat het troepen legeren. Dat, George Kennan, een van de be langrijkste critici van de Ameri kaanse Vietnam-politiek. AFTREDEN Naar verluidt zouden de minister van Marine, Christopher Mayhew en diverse admiraals zelfs met aftreden hebben ge dreigd, nu de marine aan het kortste verouderende vliegdekschepen te vervan gen door nieuwe. Verwacht wordt dat de minister van Defensie. Denis Healy zi'n Als kind leer je dat een en een twee is. En tweemaal twee vier. En daarmee wordt de basis gelegd voor een levenslang misverstand. Een en een en tweemaal twee is resp. twee met cijfers, JVI uit elke som het antwoord kunt krij- gen.dat je hebben wilt- En als u nou eens een heleboel huishoudelijke apparaten aan de man moest brengen, welke uitkomst moest uw rekensommetje omtrent de behoef te aan dat spul dan hebben? De hoogst mogelijke. Ja juist. Dus moest u er naar toe rekenen, dat alle huisvrouwen zielige sloven zijn. om niet te zeggen slaven. Nu dat is gebeurd. Bij 2100 huisvrouwen is een onder zoek ingesteld door ons aller NIPO in opdracht van Philips. Uitkomst: de huisvrouw werkt zestig uur per week Veertig procent gaat nooit des avonds met haar man uit (eigen haard, goud waard); tien procent gaat niet naar de kapper (hoera, daar ben ik bij), 50 procent van de ondervraagden was in een jaar niet in de schouwburg ge weest (waarom ook, de t.v. geeft er een gemakkelijke stoel bij) en één op de vijf vrouwen is nog nooit naar een concert geweest (als ze daar net zo'n hekel aan hebben als ik, wat zullen ze dan blij zijn). Maar mijn tussenhaakjes commen taar is natuurlijk dwars tegen de som in. Alle mannen hadden gisteravond bij de publicatie schuldbewust de ko lenkit moeten grijpen, het loonzakje moeten uitgraven voor een kapper beurt en hun dierbare (door slijk en sneeuw) naar „uit, goed voor u" moe ten sleuren. En na thuiskomst nog haastig de advertentiekolommen na speuren om een afwasmachine, een super-wascombinatie en een automa tisch oven-kookapparaat te bestel- Hoe komen ze toch aan zulke cij fers? Wie en wat is ,,de huisvrouw?" Het mevrouwtje zonder kinderen op een flatje? De moeder van zes jolige spruiten in een ouderwetse kast van een huis? Het pasgetrouwde kind vrouwtje met een baby? Of oma die het huishouden met opa aanreddert? Spelen met cijfertjes De vrouw, die troont op pluche stoe len en omgeven is door dierbare prul laria of de vrouw, die vlekvrij. stof vrij en functioneel haar woonruimte heeft ingedeeld? Als „de huisvrouw" zestig uur per week moet werken, waar haalt ze aan de tijd vandaan voor koffie en thee babbels met buurvrouwen en vriendin nen? Waarom winkelt ze dan op de drukste uren. wat werkeloos wachten op je beurt betekent? Ik geloof best, dat er huisvrouwen zijn, die zestig uur in de week werken, maar ik ge loof even hard, dat er minstens zo veel zijn, die het met de helft doen of zouden kunnen doen. En ik geloof vooral, dat mannen en vrouwen, er heel wat gelukkiger aan toe zouden ziin, wanneer die huis vrouw-zonder-beroep niet altijd in zo'n apart vakje werd gestopt. In dat van de zwoegende zielepoot. Natuur lijk zijn er huisvrouwen, die zwoe gen, net zoals er zwoegende mannen zijn. Maar misschien zijn er meer dui mendraaiende huisvrouwen, dan dui mendraaiende mannen. Wanneer wer kelijk de hulsvrouw het te moeilijk heeft, waarom worden de huizen dan niet praktischer gebouwd, wat kilome ters heen en weer geloop zou bespa zijn dan de schooltijden kinderen kan rekenen; en vooral waarom laten die vrouwen dan op deze punten haar stem niet veei krachtiger klinken dan tot nu toe? De vrije keuze van melkboer en de broodloze dag zijn problemen van heel wat minder gewicht, en daar schijnt niemand over uitgepraat te ra ken. Slechts enkele weken geleden is het interim advies van de S.E.R. inzake de al of niet wenselijkheid van ver meerdering van het gezinsinkomen via arbeid van de gehuwde vrouw te ruggenomen. omdat men niet tot over eenstemming kon komen of voor de huisvrouw maatregelen, die het haar mogelijk zouden kunnen maken arbeid buitenshuis aan te nemen, be vorderd moesben worden. Kort gezegd kwam het er op neer. dat men het gezinsinkomen in. ons land nog zo slecht niet vindt. Dat onder die huis vrouwen er massa's vrouwen zonder man en met kinderen zijn, die om den brode wel moeten werken kwam niet ter sprake. Maar nu hebben de cijfertjes uitge wezen. dat de mannen toch wel har der moeten gaan werken om het hun zestig uren werkende vrouw wat ge makkelijker te maken. Grappig, nè. dat spelen met cijfertjes? Amerikaanse collega Robert MacNamara woensdag in Washington zal laten weten dat Engeland de supersone F.lll. die be weegbare vleugels heeft, zal kopen. De raad van de Zwitserse protestant se federatie en de Zwitserse rooms-katho- lieke hiërarchie hebben elk een commis sie benoemd, om een officiële dialoog te bevorderen. Elke commissie bestaat uit acht personen, waaronder zeven theolo gen. Bij de besprekingen zal het niet gaan om het bevorderen van feitelijke eenheid, maar allereerst om het wegne men van misverstanden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren Amerikanen die als toe rist naar Rusland willen, gewaar schuwd voor de risico's van een derge lijk bezoek onder de huidige omstan digheden. Woordvoerder McCloskey herinner de aan het geval Newcomb Mott, de jonge Amerikaan die volgens de Rus sen zelfmoord pleegde na tot een ge vangenisstraf te zijn veroordeeld we gens illegaal binnenkomen van de Sowjetunie. Amerikanen die in Rusland in moei lijkheden raken worden in perioden waarin de Russisch-Amerikaanse be trekkingen gespannen zijn duidelijk strenger behandeld dan anders, aldus de woordvoerder. Hij zei dat deze waarschuwing zeker niet moest wor den gezien als een vergeldingsmaatre gel. Volgens Amerikaanse functionaris sen vormen de uitgaven van Ameri kaanse toeristen een belangrijke devie- zenbron voor Rusland. £)E kabinetsformatie in België ge schiedt wat wonderlijk. Geheel onbegrijpelijk is de gang van zaken niet. Zonderling wel, als men de De socialisten hebben de crisis ver oorzaakt, die geleid heeft tot het af treden van het kabinet-Harmei. Het lag dus voor de hand, dat een so cialist zou worden aangezocht als kabinets-formateur of - Informateur. Niettemin benoemde koning Boude wijn een liberaal politicus tot in formateur. En dat, terwijl de libe ralen part noch deel hadden aan de kabinetscrisis. Zij hebben bedankt voor de eer beide grote regeringspartijen na der tot elkaar te brengen. De libe ralen herinneren zich te goed, hoe koning Boudewijn In zijn veelbe sproken brief bestendiging van de rooms-rode coalitie noodzaak be schouwde. Dat de Koning zich het eerst tot de liberalen wendde moet wellicht wor den toegeschreven aan het feit, dat zowel de socialistische partij (BSP) als de (rkt Christelijke Volkspartij niets voelden voor een Informatie- opdracht. Nu de liberale leider Van Auden- hove de opdracht heeft geweigerd, zijn beide grote partijen meer dan ooit op elkaar aangewezen. De vraag is echter, hoe de breuk zon der al te veel pijn kan worden ge heeld. Medewerking van de artsen is daarbij onon'beer lijk. Koning Boudewijn heeft zich thans tot de socialistische oud-premier Achiel van Acker gewend en hem belast met een informatie-opdracht. Deze staat voor een bijzonder moei lijke taak, vanwege de verwarring in zijn eigen partij. Beroering in buitenland MOSKOU In het Moskouse schrijversproces is gisteren Andrei Sinjavsky veroordeeld tot een vrijheidsstraf van zeven jaar. Zyn medebeklaagde, Joëli Daniël, kreeg vjjf jaar. De straffen moe- haal „Hier is Moskou". Vooral dit laatste wrd beeschouwd als een duide lijk bewijs van „anti-Sowjetneiging". De zaak van de twee schrijvers heeft in het buitenland veel beroering gewekt. Echter ook in Russische krin gen is kritiek geuit op de aanhouding van Sinjavsky en Daniël. Deze kritiek kwam ook tot uiting in discussies die op de eerste dagen van het proce* voor het gerechtsgebouw plaotsvon- den, waaraan o.a. oud-leerlingen en vrienden van Sinjasky deelnamen. Toen het proces was beëindigd, kwa men de vrouwen van de twee veroor- Ion worden geboet in een .opvoe- ,dee.lde,n !Tle?d .buiteA Met d* F buitenlandse journalisten, die oven- dingsarbcidkamp met straffe gens niet eens in de buurt van het I discipline. gerechtsgebouw mochten komen, wil- De twee kunnen niet in hoger be- ieil spreken. 'roep gaan, zo blijkt uit het vonnis. Daarin oorden de verhalen „Het pro- h A u t. ees begint" en „Ljoebimov" en het artl- I i bezorgdheid hod gewekt I kei „Wat het socialistische realisme °„nd" «*nd«n van de Sowjetunie is" van Sinjavsky genoemd als bewij- het buitenland, zen van de „anti-Sowjet- en lasterlij- In Rond bet de secretaris-generaal ke aard" van de werken van deze vakn h?' Eu™P<*» schr.jversgenoot- schrijver. schap, Vigorelli, een protest horen te gen de vonnissen en zei, dat hij wel- In verband met het smokkelen van j de manuscripten naar het buitenland werd de naam van een Franse hoogle raar in de Russische taal en letterkun de, mevrouw Zamoiska, de dochter van een voormalige Franse mari ne-attaché in Moskou, genoemd. Gewraakte werken van Daniël zijn de novllen e„Handen", „De man uit Minapa" en „Verzoening" en het vre- licht zelf naar Moskou zou gaan om de kwestie te onderzoeken. Valery Tarsis, een andere Russische schrijver die bij de Russische autoritei ten in ongenade is gevallen, heeft in Londen de vonnissen onmenselijk ge noemd. De 60-jarige Tarsis verblijft sinds vorige week in Engeland in ver band met een lezingencyclus voor da universiteit van Leicester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5