Hervormde dienst, maar met een bijzonder oecumenisch karakter ES li Uniek akkoord voor confectie-industrie Het huwelijk in de Westerkerk 0 blijf jong, blijf fit: fiets! Ds. Kater: Geen vraag om gehoorzaamheid' isA België verboden voor fotograaf en student Duurteclausule m nieuwe haven-cao er rustig op los VAN DE 2 MILJOEN SPAARDERS BIJ DE RAIFFEISENBANK TONEN ER 4 DUIZEND IN FLEVOLAND. Voor georganiseerden f150.000 Drievoudige STOP^e, Q. 0 SM EST verhoging van lonen Afwijkende kaas inleveren -- DONDERDAG 10 FEBRUARI I960 Westerkerk krijgt opknapbeurt (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een mosgroe ne loper, 42 meter lang en 1.80 meter breed, reikend van de straat tot in het middenvak van de kansel van de Westerkerk zal op 10 maart voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg worden uitgelegd. Dus geen „red carpet", zoals oorspronkelijk was gedacht. De heer C. J. Worp, architect, in specteur van de gebouwen van de Hervormde Gemeente te Am- sterdam, vertelde gistermiddag, dat dit niet mogelijk was. „Uit de Ridderzaal en uit de Rolzaal zijn ons stoelen toegezegd, maar deze stoelen hebben een fraise bekleding en die kleur harmo nieert niet met rood". Ruim twee maanden zijn tien tallen mensen bezig met de gro te opknapbeurt, die de Wester kerk op het ogenblik ondergaat. De muren zijn prachtig gewit en de dertien koperen kroonluch ters glanzend gepoetst. En ook de grote ramen zijn duchtig on der handen genomen Als straks de 1800 a 1900 gas ten de Westerkerk betreden, zien ze een kerkgebouwdat het pre dikaat „netjes" ten volle ver. dient. Het grote orgel, dat dateert uit 1680 en nadien verscheidene malen is gerestaureerd, wordt nagezien door de firma Flentrop uit Zaandam. De heer Simon Jansen, organist, vertelde: „Het is in elk geval bespeelbaar, al is het toe aan een algehele res tauratie. Ik geloof niet, dat er tijdens de dienst storingen zullen optreden. Mocht dit toch het geval zijn, dan beschikken we nog altijd over een koororgel". Op verzoek van prinses Bea trix wordt de versiering van de kerk zo eenvoudig mogelijk ge houden. Zij blijft ondergeschikt aan de totale architectuur. Als kleuren heeft de Prinses uitslui tend groen en wit gekozen. Zo worden in het kerkgebouw witte azalea's, seringen en prunussen aangebracht met daartussen groene varens. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben gewild dat de dienst, waarin hun huwelijk kerkelijk wordt bevestigd een Hervormde dienst zou zijn. Toch draagt hij enigszins een oecumenisch karak ter. Immers, de predikatie wordt gehouden door ds. J. H. Sillevis Smitt, die gereformeerd is en aan het slot zingt de gemeente een ge deelte uit het Gloria van Vivaldi, een onderdeel van een mis. Ds. H. J.'Kater, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, vertelde dit gisteren in een gesprek over de plechtigheden op 10 maart in de Wes terkerk. Hij is de predikant bij wie prinses Beatrix catechetisch onder wijs volgde. Aan hem is verzocht het liturgisch gedeelte van de kerkelijke bevestiging te verzorgen Overleg De liturgie, zei hij, is opgesteld in c leg met het bruidspaar. Dat is helemaal niets bijzonders. Met ieder bruidspaar bespreek ik de liederen die het graag zou zingen en dikwijls ook praten we over het formulier en over de te stellen vragen. Ik heb echter wel begrepen, dat dit huwelijk niet zo maar een onder onsje is tussen bruidspaar, familie predikant, doch dat het nationaal, zelfs een internationaal karakter draagt En daarom is er, wat het uiterlijk betreft, wel een verschil met andere huwelijks bevestigingen. Deze liturgie verschijnt in een boekje, in het Nederlands, Frans. Duits en Engels, zodat ook de gasten uit het buitenland de dienst kunnen volgen en de liederen meezingen. Frans Nu heeft de vakman de meeste tijd om uw fiets na te zien! Vrijgelaten en uitgewezen free-lance fotograaf Koen Wessing I en de 25-jarige student in de chemie M. P. van Albeda zijn gisteravond j bij Roosteren (L.) geboeid over de grens gezet, nadat België hen had uitgewezen. Zu hadden cpige dagen gevangen gezeten nadat zij waren gearresteerd bij mfjnrelletjes in Genk. Zij zijn uitgewezen onder voorwaarde dat zij niet meer in Bel gië zullen komen, tenzij een verzoek daartoe aan de Belgische ambassa de zou worden ingewilligd. Beide heren verklaarden niet aan de relletjes te hebben meegewerkt. Naar hun mening waren zij gearresteerd om als zondebok te dienen. Men zou een campagne hebben willen ontketenen om de schuld te schuiven op buitenlandse agitatoren. In kranten waren verhalen verschenen waarin zij werden uitge maakt voor „in Cuba opgeleide agitato ren". Vermoedelijk zijn deze verhalen ontstaan omdat in het paspoort van de Nederlanders een Cuba-visum was aan getroffen waarmee zij vorig jaar met een aantal studenten een reis naar dat land Waarom gingen beide heren naar Genk? Koen Wessing wilde een foto-reportage maken. Student Albeda ging vaak met Wessing op stap. In dit geval zou hij voor het transport zorgen. De heren waren niet in het bezit van een perskaart (Wessing is niet aangeslo ten: bij de Vereniging van Nederlandse Foto-journalisten). Dit zou volgens hen weinig verschil gemaakt hebben omdat Nederlandse perskaarten in België niet zouden worden erkend. (Een deel de gisteren op de persconferentie wezige journalisten was het hiermee niet Onderzocht wordt in hoeverre eerher stel of schadeloosstelling mogelijk is. Kamer wil meer steun aan oesterkwekers IJsel of sneeuw DE BILT Waren het tot nu toe voornamelijk de noordelijke provin cies die onder de winter hadden te lijden met sneeuw en ijzel, nu is het westen en midden van ons land aan de beurt. Een depressie bij zuid-Enaeland trekt in vrijwel oostelijke richting met een groot neerslaggebied. bestaande uit regen, ijzel en sneeuw- In het zuiden van ons land kan tij delijk weer zachtere lucht doordrin gen, maar ten noorden van de grote rivieren zal de oostenwind koude lucht blijven aanvoeren. Vooral in dit grensgebied is in de komende 24 uur ijzel en sneeuw te verwachten, waardoor de tvegen ge vaarlijk glad gaan worden. Achter de depressie zal de koudere lucht weer terrein winnen en opnieuw de vorst iets doen toenemen. In noord- Nederland werd vanmorgen nagen graden vorst gemeten, in het westen drie a vier graden. Vrijdag 11 februari: zon op 8.04, onder 17.46; maan op 0.30, onder 10.39. Zaterdag 12 februari: laatste kwartier Op verzoek van prinses Beatrix, ver telde ds. Kater, zingt de gemeente als het bruidspaar de kerk betreedt een Frans lied, nl. A Toi lat gloire. hetzelfde lied, dat werd gezongen bij de begrafenis van koningin Wilhel- mina. De koninklijke familie en haar gasten hebben dan hun plaats in het kerkfjebouw al ingenomen. De Prinses en de heer von Amsberg den slechts vergezeld door de bruids meisjes als zij, voorafgegaan door de ouderling van dienst de heer E. W. Besiin en de twee predikanten, ds. Kater en ds. Sillevis Smitt naar de voor hen bestemde zetels gaan. Zijn ook zij gezeten dan neemt de dienst officieel een aanvang. Hij zal naar wordt verwacht een uur duren. Mede werking verlenen nog de eerste orga nist van de Westerkerk Simon Jansen, het Bach-koor en -orkest geen „gehoorzaamheid aan haar echt genoot" vragen. Dat doe ik nooit zo iets kan ik een man niet aandoen. Naar mijn mening wekt die vraag ook een verkeerd begrip over wat het hu welijk is. De Prinses vraag ik haar man lief te hebben en terzijde staan, en de heer von Amsberg zijn vrouw lief te hebben en te bescher- Ringen ..Getroffen" Na het uitspreken door ds. Kater van hel votum en de groet zingt de ge meente (iedere aanwezige in zijn eigen taal) Gezang 149: „Grote God, wij loven U". Ds. Kater gaUt daarna voor in gebed en leest vervolgens Psalm 121: „Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen?" Het Bach-koor en het -orkest brengen dan een koraal uit de Mattheus-Passion ten gehore: „Was mein Gott will, das gescheh' allzeit". De tweede Schriftlezing is 1 Corinthe 13: „Al ware het, dat ik met de tan gen der menséh en der engelen sprak, maar had de liefde, niet, ik ware Schallend kaper of een rinkelende cimbaal". Ds. Kater: „Het lied, dat de gemeente daarop wordt verzocht te zingen is een Engels lied. dat de Prinses heeft ge hoord in de Methodistenkerk op St. Maarten en dat haar bijzonder heeft getroffen: „Love Divine, all loves excel ling". Het is op de wijs van: Wat de toekomst brengen moge Kansel Ds. Sillevis Smitt houdt dan zijn pre diking. Ds. Katier: „Zijn tekstwoord is niet bekend. Ds. Sillevis Smitt wil zich het recht voorbehouden tot op het laatste ogenblik een tekst te kun nen kiezen. Hij zal niet zich van af de kansel tot het bruidspaar richten. Er is al gemompeld, dat het protocol dit ook niet toestaat. Men heeft al gezegd: De predikant mag niet op vorstelijke personen neerkijken Maar dat is nonsens. Ds. Sillevis Smitt en ik mijden de kansel omdat we op de kansel te ver van het bruidspaar verwijderd zijn. We ne men plaats bij de Avondmaalstafel, dicht bij de Prinses en de heer von Amsberg, omdat we dat zelf zo wil- Inzegening De preek wordt gevolgd door de aria: Ich will Dir mein Herze schenken, uit de Mattheus-Passion. te zingen door de sopraan Annette de la Bije. Simon Jansen vertelde later: „Ik heb DEN HAAG De Tweede Kamer acht de vergoeding van de voorraad- schade, die wordt voorgesteld in het wetsontwerp Tegemoetkoming in de schade van oesterkwekers, als be doeld in artikel 8 van de Deltawet, te gering. Ook is men niet geheel tevreden over de tegemoetkoming in de belastingschade. De heer Kolfschoten (kath. v.) heeft bij amendement voorgesteld het percen tage van 50 dat geldt voor tegemoet koming in de voorraadschade op te trek ken tot 60. Dit amendement heeft de steun van P.v.d.A., A.R.P. en V.V.D. De heer Van der Peijl (c.h.) heeft een ver goeding van 70 procent voorgesteld. Zijn amendement kreeg echter geen enkele steun in de kamer. Iets meer kans maakt een tweede amendement van de 'CHU dat is inge diend door de heer Scholten. Deze afge vaardigde noemde de regeling voor de belastingschade veel te ingewikkeld Hij vond het juister om eerst zoveel mogelijk belastingschade te voorkomen en dan pas tegemoetkomingen te geven. Bij amen dement stelde hij voor op verzoek van de kweker een tarief van 20 procent de inkomstenbelasting en van 30 procent voor de vennootschapsbelasting toe te pasen. Hierbij 'kreeg hij steun van de liberaal Kammeraad, de anti-revolu tionair Kieft, alsmede de SGP'< Abma en de vrije boer Voogd. Algemeen werd aangedrongen op meer steun voor de gebieden waar de 1 overleg met zijn ambtgenoot van Eco- oestercultuur van ouds een belang-1 nómische Zaken maatregelen te tref- rijke inkomstenbron vormde. Men fen voor een herstructuering van deze drong er bij de minister op aan om in i gebieden. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Naar wij verne men zijn de Scheepvaartverenigin gen Zuid (Rotterdam) en Noord (Amsterdam) met de betrokken vakbonden voor havenarbeiders overeengekomen in de nieuwe cao voor beide havens een duurteclau sule op te nemen, op grond waar van de loonstijging van dit jaar kan worden aangepast indien de prijs ontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Zoals bekend hebben de en de vakbonden al eerder ming bereikt over een niet de havens van Rotterdam en aiuau;i uaui, roaar werd deze overeenkomst door het merendeel van de havenarbeider-s ver. worpen, omdat de loonsverhoging van 7 p-ocent te gering werd geacht en omdat geen afspraken over bevoordeling van georganiseerde werknemers waren ge- De partijen hebben zich daarna op nieuw om de onderhandelingstafel ge schaard erkgevers reenstem Amsterdam, Dit is ds. H. J. Kater, die op 10 maart het huwelijk zal inzegenen van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Annette de la Bije gekozen, omdat het bruidspaar graag een zangeres wilde met een mooie hoogte, en die heeft Annette de la Bije". Dan volgt de eigenlijke inzegening van het huwelijk. Ds. Kater: „Ik gebruik een bewerking van het formulier dat is te vinden in het aanhangsel van het ontwerp- dienstboek van de Hervormde Kerk. Bij het stellen van de vragen aan bruid en bruidegom laat ik de titula tuur achterwege. Ik zal ook de bruid Nu het Ja" van bruid en bruidegom en het verwisselen van de ringen bege leidt de gemeente de inzegening met het zingen van Gezang 265 1 „U zegene Bod Ds. Kater gaat dan voor in gebed, dat eindigt met het „Onze Vader", m< bidden door alle aanwezigen in eigen taal. Koor en orkest laten daar op horen het slotgedeelte uit Gloria van Vivaldi. Ds. Kater: „Dit slotge deelte past volkomen in deze dienst' Huwelij ksbijbel De huwelijksbijbel die het bruidspaar wordt overhandigd is een geschenk van de Hervormde Gemeente van Am sterdam en van het Nederlands Bijbel Genootschap. Het is een Mart Kempers- bijbel, genoemd naar de kunstenaar die het Boek van moderne tekeningen illustreerde. Deze bijbel krijgt "een zondere band van ivoorwit perkament. Als slotzang is gekozen Gezang 301 „Mijn schild ende betrouwen", niet als volkslied maar als kerklied zal worden gezongen. Ten slotte volgt het uitspreken van de zegen. Terwijl het bruidspaar de Westerkerk verlaat blaast Wim Groot, de trompettist het Concertgebouworkest, vanaf het grote orgel, The Trumpet Tune Jeremiah Clarke. Zeven treffers in „Voorlopigen" Zuiderpark scoorden Strasbourg: aardig breiwerk (Van onze sportredactie DEN HAAG r— In lange tijd heeft het voetbalpubliek niest zo'n produk- tief Nederlands elftal op de been ge zien als gisteravond in het Haagse Zuiderpark. Bondscoach George Kessler heeft 'n verjonging doorge voerd, die vooral in de voorhoede tot uitdrukking is gekomen. Maar liefst zeven maal lieten de Neder landse „voorlopigen" de doelman van het Franse Racing Club Strass- bourg de rr\oede gang naar het net maken. Toch is de 70 zege van het Nederlandse semi-profelftal geen be hoorlijke graadmeter. Immers de Fransen speelden het typisch ste riele spel, dat zij in hun competitie ook plegen te doen. Voor de Nederlandse achterhoede was er dan ook geen vuiltje aan de lucht en het gepriegel in de Franse defensie gaf het Nederlandse aanvals- viertal ruimschoots gelegenheid tot scoren. Johan Cruyff van Ajax kon dan'k zij dit tegenspel een hattrick scoren. De mooiste treffer kwam ech ter op naam van Willy Dullens, die ook zijn debuut maakte in een Neder landse formatie. Na zes minuten was het al raak. Swart nam een vrije trap, Nuninga probeerde met een kopbal de Franse doelman te passeren hetgeen niet helemaal lukte en de actieve en uiterst bruikbare Verdonk. die later nog tal van gevaarlijke voorzet ten zou afgeven, was er als de kippen bij het leer in het doel te schieten. Nederland bleef aanvallen, maar ook de roodhemden zochten het te vaak in Ingewikkelde combinaties. In de twin tigste minuut werd het 2—0 toen Swart een corner naar Cruyff plaatste, die op zijn beurt de bal doorschoof naar de goed meegekomen Muller, die een hard droog schot inzond. Wel leuk. maar... De Fransen kwamen wel tot leuke en technische combinaties, maar helaas ontbrak in de aanvalslinie een afwerker, die verrassende dingen kon doen. Ook na rust kregen de Fransen geen gelegenheid doelman Pür. Doesburg, die na rust de taak van Pieters Graafland had overge nomen, te verontrusten. De Nederlandse formatie kreeg er ech ter zin in. Binnen twee minuten zorgden de Ajaxieden in prachtige combinaties voor 40. Eerst omspeelde Cruyff na een pass van Nuninga de Franse doelman en een minuut later het was de zevende minuut van de tweede helft deed Swart het na ccn pass van Cruyff. Vergeefs De Fransen trachtten tevergeefs met weinig tempo in de aanvallen het spel te verplaatsen. Na 20 minuten mocht Israël een vrije trap nemen, die schitte rend door Cruyff werd omgehaald (50). De Fransen protesteerden, omdat Ver donk vlak bij het doel buitenspel stond, maar arbiter Van' Ravens ging er niet Negen minuten voor tijd voltooide Cruyff zijn hattrick bij een prachtige voorzet van Nuninga en vier minuten later wist Willy Dullens een indruk wekkende solo langs zes Franse verde digers met een "prachtig doelpunt af ronden. Toen vond Nederland het wel genoeg, al kwamen er nog wel enkele kansen. Vroeger was er alleen maar water; de Zuiderzee. En nog verder in het verleden heette het Flevomder. Daarom heet de nieuwste Zuiderzeepolder: Flevo land. In het midden van die nieuwe akkers ligt Dronten. Er zullen veel mensen in Nederland zijn, die nog nooit van Dronten hebben gehoord. Het is ook niet groot: 3500 inwoners. Toch is er al een Raiffeisenbank. En op de zevenduizend inwoners van Flevoland heeft de Raiffeisenbank in Dronten vierduizend spaarrekeningen! Flevoland zal verder groeien. Allerlei beroepen en ambachten zullen zich er vestigen. Die zevenduizend zullen er vele tienduizenden worden. Maar np al staat de Raiffei senbank voor hen klaar om aan al hun wensen op bankgebied te voldoen. In een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken UTRECHT Werkgevers en werknemers in de confcctic-industric hebben gisteren volledige overeen stemming bereikt over een cao voor de jaren 1966. 1867 en 1968. GEORGANISEERDEN De werk gevers in de confectie-industrie zul len gedurende drie jaar per jaar 150.000 aan de vakbonden overma> ken voor financiering van verschil lende vakbondsactiviteiten. Bovendien wordien de vakbonden ook nog in an dere uitgayen financieel tegemoetge komen. LONEN Voor 1966 gaan de uur lonen met 7 pet omhoog, voor 1967 met 5 pet en voor 1968 eveneens met 5 pet. De berekende loonachterstand van 9 cent per uur, zal gedurende de ze drie jaar eveneens worden inge-; Met 25 cent per rol 1 RED BAND- ROOSENDAAL (Van onze soc.-econ. redactie) haald, en wel met drie cent per uur per jaar. De weeklonen gaan boven dien nog met ruim 8.- omhoog ten gevolge van de verwerking van de huurcompensaties 1960. 1962 en 1964 in de lonen. Al deze verbeteringen in de lonen gelden ook voor de vrouwenionen. Bo vendien zullen de vrouwenionen in de gemengde functies opgetrokken wor den van 90 tot 100 pet van de mannen- DEN HAAG Het Productschap voor Zuivel heeft besloten tot een inleve ringsregeling voor kaas die vóór 5 sep tember is geproduceerd en die na lang durige bewaring structuurgebreken toont. De kosten zullen voor rekening van het Zuivolfonds zijn. Dit is meegedeeld naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid Koe koek (bp). Zeventig jciar STEENWIJKERWOLD Het echtpaar A. Vaartjes (92) en P. Vaartjes-Timmer man (90) uit Steenwijkerwold is maandag 70 jaar getrouwd. lonen. Ook zal voor hen het minimum loon gebracht worden op 120,- per week. Voor de vrouwen in niet-ge- mengde functies worden de mannen- en vrouwenlenen dichter bü elkaar gebracht maar niet od hetzelfde ni- WERKTIJD VERKORTIN G De werkweek wordt mot ingang van 1 januari 1967 jebracht op 43% uur en dus verkort met 1% uur per week. De confectie-industrie is hiermee de eerste bedrijfstak, die een volledige overeenstemming heeft bereikt over het vraagstuk van georganiseerden- ongeorganiseerden. Wellicht dat de op- lossjng in deze bedrijfstak als „con- fectie"-model zal kunnen dienen voor andere bedrijfstakken. Met name valt te denken aan de textielindustrie en de AKU, waarvoor het overleg ook deze week nog wordt voortgezet. Andere punten De ondernemingsgewijze differentiatie wordt maximaal gebracht van 4 op 5 pet. In de cao wordt een prijsindexe- ring opgenomen, welke inhoudt, dat wanneer de prijsindex voor de kosten van levensonderhoud omhoog gaat ook de lonen zullen worden cangepasU maximaal met 2 pet. Op dit moment verdwijnt de vierde gemeenteklasse en op 1 juli 1968 de derde gemeenteklasse. Bij aanvragen voor indeling in een hogere gemeente - klasse, zal de datum van 1 juli 1968 echter soepel worden gehanteerd De vakantietoeslag Is vastgesteld op 4 en de Kersttoelage op 2 pet Voor het personeel van de technische en algemene diensten zullen ook loonbe- palingen in de cao worden opgenomen. De heer G. Vunderink algemeen secre- lai is van Unitas, de Ned. Chr. Bond van werknemers in de textiel- en kleding bedrijven, die een belangrijk aandeel heeft gehad bij de totstandkoming van dit, cao-resultaat, verklaarde gisteravond bijzonder ingenomen te zijn met het be reikte resultaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9