Heeft YL153 schuld aan ondergang Deense kotter? Autoriteiten zoeken naar bewij zen Vigla-actie: tot nu toe ruim f 7.000 Zeil am See zakte af en verloor van Hokij Nieuw Scheveningen 5 Kurort55 in duinen Goed schooltoneel van de Nieuwe Comedie 966 NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 Mysterie Nina Mona duurt voort Is de Vlaardingse treiler Liesje en Rutger schuldig aan het vergaan van de Deense kotter Nina Mona? Deze beklemmende vraag heeft vorige week velen bezig gehouden. Helaas is het opluchtende antwoord niet gekomen. Het ziet er zelfs naar uit dat hierop nog geruime tijd zal moeten worden ge wacht. (Van een onzer redacteuren) VLAARDINGEN Op de bodem van de Noordzee, ergens in de buurt ran de Noord-Friese eilanden ligt het wrak van een houten kottertje. Het vas eens het Deense vissersscheepje Nina Mona dat bijna drie weken ge- eden zonk tengevolge van een aanvaring. Het scheepje had een driekop- lige bemanning. Twee vissers stierven de verdrinkingsdood. Alleen de 35- larige Henry Sorensen uit Esbjerg werd gered. Wolk ander schip botste op woens dag 19 januari op het houten Deense kottertje? Welk ander schip vermor zelde de Nina Mona en voer toen kwaisi-„reaht-door-zee" door? Wie is de ikapitein, gezagvoerder stuurman of wat zijn functie dan ook zijn mag die menselijkerwijs gesproken aan sprakelijk is vóór de rouw in ten min- 'e twee Deense gezinnen? Als enige overlevende van de vergane 'Nina Mona meent Henry Sorensen het te kunnen weten. Hij zegt: „Het was de VL 153 Liesje en Rutger die ons in de grond boorde". Onmogelijk, zegt Willem Roos, de Scheveningse schipper van de Vlaar- dingse motortreiler. Onmogelijk, zeggen ook de twaalf bemanningsleden van de iLiesje en Rutger. Volkomen zeker van ihun zaak, en dus van hun onschuld heb ben zij dinsdag op basis van vriiwillig- heid meegewerkt aan een onderzoek van de Vlaardingse recherche. De Scheve- iningse vissers togen naar de Haringstad waar hun rederij is gevestigd: de voor- imalige G. Kornaat's Handelmaatschappij NV; ongeveer een jaar geleden opgeno- jmen in het grot» Vlaardingse rederil- concern Kwakkelstein. j Het doel van hun komst naar Vlaar- dingen was Sorensen een kans te geven mogelijk een of meer van de od- jvarenden te herkennen. De Deen kwam iniet aljeen. Hij bracht een aantal deskun- J! mee en zeven coilega-vissers van Bezoek paar aan Ridderzaal en zanghulde op tv HILVERSUM Wanneer prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg don derdag 17 februari op het raadhuis in Baarn aangifte doen van hun huwelijk, geeft de NTS van deze gebeurtenis ver slag in een rechtstreekse reportage, die van 10.55 tot plm. 12.15 op Nederland I wordt uitgezonden. De camera's worden hiervoor opgesteld bij het paleis Soest- dijk en bij en in het raadhuis in Baarn. Een samenvatting van de reportage wordt van 20.15 tot 20 45 uur uitgezon den eveneens op Nederland I. Ook van de feestelijke bijeenkomst I in de Ridderzaal in Den Haag zal de NTS 's middags op Nederland I, een rechtstreekse reportage verzorgen, die om 14.55 uur begint cn omstreeks 16.15 uur eindigt Aan de bijeenkomst wordt o.a. mede werking verleend door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, het Nederlands Danstheater, de cellist Anner Bülsma. de Die Haghe Sanghers onder leiding van Jos Vran- cken en de conferencier Paul van Vliet. De reportage vanuit de Ridderzaal ein digt op het moment waarop het bruids paar het Binnenhof verlaat voor een korte rijtoer door Den Haag. Na onge veer een half uur wordt nog verslag gedaan van de aankomst bij het paleis Lange Voorhout, waar het paar een zanghulde wordt gebiacht. De reportage hiervan eindigt omstreeks 17.15 uur. andere Deense kotters die op het mo ment van de aanvaring in dezelfde buurt voeren en op grond daarvan als getui gen meenden te kunnen optreden. steeds niet helemaal duidelijk. De mei derheid van de Denen heeft de beman ning van de Vlaardingse treiler niet her. kend, zei inspecteur van gemeente-póli- tie L. van Slooten. Maar hU zweeg ver der in alle talen toen de Rotterdamse officier van justitie mr. J. D. de Jong hem onmiddellijk daarna een sDreekvv- bod oplegde. De volgende dag (woensdag) maakten de Denen in gezelschap van inspecteur Van Slooten de reis naar IJmuiden. De VL 153 ligt daar op last van de autoritet- ten nog steeds in de Haringhaven aan de ketting. Voor het bezoek van de Denen was het kenteken van het schiD met een visnet bedekt. Wijs hem maar aan, zei scheepvaart- inspecteur M. Berlage tegen Sorensen. De Deen faalde niet. Op een afstand van driehonderd meter wees hij van de over kant van de haven de Vlaardingse trel- an: „Dat is het schip dat op ons kot tertje voer en toen zijn weg vervolgde" De andere Denen bevestigden de aanwii- ziglng van Sorensen. „Het is niet waa", hielden schipper Roos en zijn mannen vol. „Het is wel waar", zeide de Denen. Tekeningen Er is nog meer. Er zijn tekeningen. Te keningen van Deense makelij die volgens de Denen kloppen en die volgens de Vlaardingers niet juist zijn Et zijn verfsporen en een splintertje hout gevonden op de boeg van de Liesje en Rutger. Dr. A. H. de Witte van het Gerechtelijk laboratorium in Den Haag zoekt uit of deze vondsten op een aanvaring met de Nina Mona kunnen duiden. Er zijn rapporten van Deense en Nederlandse instanties. Het dossier van inspecteur Van Slooten groeit. Van de stukken uit Denemarken moet nog een gedeelte worden ver taald Zodra dat is gebeurd gaat het hele dossier naar de officier van Joke de Groot .schrijft aan vele jonge meisjes in deze om- geving een brief over modern tafelbestck. justitie in Rotterdam. De Deense vissers en hun deskundige advi seurs, die voor hun bezoek aan Nederland in Rotterdam hebben ge logeerd, zijn donderdagmorgen naar hun land teruggekeerd. Terug naar Ebsjerg zonder de uitslag die ze zo graag hadden meegenomen. Terug naar Ebsjerg met dezelfde of mis schien nog grotere gevoelens van teleurstelling en wrok. Intussen blijft de VL 153 in IJmuiden m de ketting. De rederij en de beman ning zien slechts toe. Gelukkig voor de rederij valt de schade die zij lijdt omdat het schip niet kan uitvaren wel mee: in verband met een motorreparatie zou het schip toch ongeveer zes weken uit de vaart zijn. In Vlaardlnigen .deden vorige week ge ruchten de ronde, dat een van de Sohe- veningers bij een nader verhoor ,,door de mand gevallen" zou zijn Politie-in- specteur Van Slooten heeft dat ten stelligste ontkend. De officier van justitie, mr. De Jong verwacht dat het onderzoek nog wel drie weken in beslag kan nemen. Tot zolang blijft er spanning en angst. Tot zolang blijven de vragen onopgelost. Tot zolang blijven verdachtmakingen en verdenkin gen bestaan. Het mysterie van de onder gang van het Deense kottertje Nina Mona uit Esbjerg duurt voort. Minister-president Cols: moedbeleid en trouw Staatssecretaris Borghouts ter aarde besteld ROTTERDAM Op de r.k. be graafplaats aan de Nieuwe Croos- wijkseweg is gis-teren het stoffelijk oversohot van de staatssecretaris van defensie, de heer J. J- F. Borghouts, ter aarde besteld. Vooraf werd in de Sint Dominicuskerk een heilige van requiem gecelebreerd, die door zeer velen werd bijgewoond. Bij de baar stonden o.m. kransen van de Ko ningin en de Prins en een tak seringen van prinses Beatrix. De Koningin werd vertegenwoordigd door hofmaarschalk kolonel mr. R. J. F M. Zrnnicq Bergmann, de Prins door majoor H. J. Holthuis. Van het kabinet waren o.m. aanwezig minister-president Cals, de ministers De Jong, Vrolijk en Bogaers en staatssecretaris Battels. Voorts de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal, mir. J. A. Jonkman en mr. F. M. van Thiel, pro minenten uit de KVP, ridders M.W.O. vertegenwoordigers van land-,' zee- ei luchtmacht en leden van het hoofdbe. stuur der nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland, w van de heer Bof shouts laatstelijk a zitter waa Aan het graf zei minister-president Cals de persoon en heel het leven van de heer Borghouts te kunnen samen vatten in het devies van de M.W.O.die hij met ere droeg: moed, beleid en trouw. Tot de nabestaanden zei hij: Het moge u en de kinderen goed doen te ervaren, hoe velen in de lande met ontroerde dankbaarheid en vriendschap uw man h. gedachten zullen houden. Zij' weten daarbij dat hij zijn werk ten bate van anderen onmogelijk had kunnen ver richten, als hy zich niet bij voortduring gesteund had geweten door uw liefde en uw zorg, ook in de moeilijke laren van het verzet. Jaarvergadering CPJO (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens de jaar vergadering van de Christelijke Plattelands Jongeren Organisatie Zuid-Holland, gisteren in Rotterdam gehouden, is een voorlopige stand bekend gemaakt van de Vigla-actie. Afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen deelden de opbrengst van de gevoerde acties mee. In totaal is f ^.300,bijeen gebracht. Met de opbréhgst va# de actie wil men een landbouwproject in Griekenland fi nancieren. De secretaris van de CPJO-Zuid-Holland, de heer Boers, deelde mee dat de actie tij dens de algemene vergadering, die in maart in Utrecht wordt gehouden- zal worden afgesloten. De scheidende voorzitter van de CPJO, de heer C. Hakkesteegt, droeg de voor zittershamer over aan de heer J. A. Struyk te Sommelsdijk. De heer Hakke steegt heeft zijn functie neergelegd omdat hij is gekozen tot Bondsvoorzitter. Vanaf oktober 1959 heeft hij in het bestuur ge zeten; in 1961 werd hij voorzitter. Ds. C. Baas, hervormd predikant te Nieuwerkerk aan den IJssel, hield een lezing over het onderwerp „Slaaf of mees ter". Ds. Baas zei dat de slavernij officiee] is afgeschaft, maar hij vroeg zich af of deze werkelijk uit het leven van de mens verdwenen. Iedereen is tegenwoordig slaaf. De mens is slaaf van werk, zijn hobby en bovenal van zichzelf. Het tempo van het leven wordt steeds hoger en als je niet meedoet raak je achterop. Je wordt opgezweept tot 9teeds grotere prestaties en ten slotte worden een wiL r zijn mensen die slaaf zijn van alles wat. „nieuw" is. Ze noemen zich progres sief. Anderen, de conservatieve, handelen naar eeuwenoude tradities. Oorzaak van dit alles is de oergebondenheid van de aan de zonde. De verslaafde mens heeft dan een bevrijder nodig en die be vrijder is dan Jezus Christus, de meester ons mensen. Hij moet het middelpunt ons leven, ja de zin van ons leven worden anders is ons leven op aarde niets anders dan een voorportaal van de eeuwige dood", aldus ds. Baas. Ontwikkelingshulp VOLLEYBAL 0 Pater Pire, die in 1958 de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen, heeft de Indische schrijver Vinoba Bhave voor gedragen als kandidaat voor de vredes prijs van dit jaar. Pire noemt hem de geestelijke opvolger van Gandhi. Argos deed Nieuw- Brunhilde das om LEIDEN Nieuw-Brunhilde is nu vrijwel zeker van degradatie. Met 30 bleef Argos gistearvond in het gymna- I sium in de meerderheid. De grote neder- laag van Nieuw-Bruhilde is vooral te wijten aan het falen in de tweede en derde set. In de eerste set heeft het er lang naar uitgezien dat niet Argos maar Nieuw Brunhilde tot winst zou komen. De verdediging van Argos liet menig steekje vallen en hiervan profiteerde Nieuw-Brunhilde door via 14 naar een 59 vorsprong door te drukken. Met een prachtige serie opslagen wist Hermie v. d. Peet de achterstand van Ar gos om te zetten in een 119 voorsprong. Alhoewel Nieuw-Brunhilde alles op alles zette, ging de eerste setwünst met 1512 naar Argos. In de tweede set moest Argos bij een 51 voorsprong het antwoord schuldig blijven op de keiharde boven- handse opslag van Ada Hooien doorn (5—6). Toen nam Argos resoluut het heft in handen Het won de set met 15—6 om tenslotte via 152 in de derde set de eindzege te behalen. de toekomst de taak van de organisatie is de hulp aan ontwikkelingsgebieden te vergroten. „Wij moeten alleen gehoor geven aan de oproep van de minister van landbouw, de heer Biesheuvel, te werken voor het werelddiakonaat, dit in samenwerking met andere christelijke organisaties en de kerken", aldus de heer Hakkesteegt. De secretaris, de heer Boers, deelde mee j dat het ledental ondanks de voortduren-1 de daling van de agrarische bevolking, vorig jaar stabiel is gebleven. In samen werking met de Noordbrabantse CPJO is een plan opgesteld, dat beoogt een eigen gebouw.. t« stichten, faii Gouda of omge ving. Deze samenwerking heeft er verder toe geleid, dat de organisaties een vaste secretaresse konden benoemen. Dit is de lepel van het moderneJolie-bestck Jolie voor hedendaagse mensen met gevoel voor echte schoonheid. In juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. Tafelcouvett in edelstaal: f9.80 (ril) Koninklijke Van Kempen Begeer-Zelst DEN HAAG Een strijd met wisselende kansen heb ben het Hokij-team en de ijshockey ploeg uit het Oos tenrijkse stadje Zeil am See gisteravond op het ijs van de Haagse Houtrusthal gevoerd. De Hokij-ers hebben gewonnen, hoewel deze nieuwe tegenstander van het Haagse team verrassend voor de dag is gekomen. De gasten wisten een behoorlijk tempo te ontwikkelen, terwijl het plaatsen en het vrij opstellen eveneens goed verzorgd waren. De Hokij-ers moesten aanvankelijk alle ieilen bijzetten en mochten blij zijn, dat de eerste periode met dubbelblanke stand eindigde. In de laatste twee perioden was de score beide malen 21 ten gunste van de Haagse ploeg, die derhalve een 42 zege boekte. De eerste aanvallen van de Oosten- ijkers waren lang niet mis. Doelman Forlin moest al direct al enkele ma len handelend optreden en aan zijn be trouwbaarheid is het te danken, dat Zeil am See niet kon scoren. Eenmaal, het was in de 10e min. moest hij ech ter zwichten voor een hard schot, doch aanvoerder Arie Klein wist, zittend op ie doellijn, ook deze Oostenrijkse kans teniet te doen. In de 14e min. scheen Gentis te scoren, doch de puck pas seerde de doellijn echter niet, zodat het nog steeds dubbelblank bleef. Bij de ze aanval werd doelman Huber echter can het hoofd gewond. Na kort be raad werd besloten de eerste rust te doen ingaan en de tweede periode ruim 5 min. langer te laten duren. In deze tweede periode verscheen Hu ber weer op het üs met een groot verband om het hoofd. Het verhinder de hem echter niet ook verder een Toede wedstrijd te spelen, een wed strijd waarin de Oostenrijkers geheel volgens de verhoudingen de score open den. Eindelijk, precies een half uur na het eerste fluitsignaal had O'Brian suc ces (0-1). Dat Wil Ooms in de 16e min. met een hard schot keurig 1—1 scoorde, behoefde de Oostenrijkers nog niet te verontrusten, doch dat bij een Hokij- minderheid Mercier na een mooie so lo het Hokij-team een 21 voor sprong bezorgde gaf te denken. In de derde periode, toen ook de Hokij-er Bedard met een pleister op ren voorhoofdwonde speelde, zakten de Oostenrijkers helaas wat af, een mooie gelegenheid voor de Hokij-ers er aan te gaan doen. Er kwamen wel perioden met goed en snel spel doch af en toe kreeg men de indruk, dat de Hagenaars het wel geloofden; zij vochten althans niet, zoals van mocht worden verwacht. Daardoor kreeg de Hokij-achterhoede onnodig werk te In de 8e min. van de laatste perio de ondernam Leo van Dijk een mooie solo, die hij, na achter het Zeil See-doel te zijn omgeschaatst, met korte voorzet besloot. Joop Manuel stond goed opgesteld: 31. Een Hokij-r derheid in de 16e min. werd niet uit gebuit, doch nauwelijks was ook een, Hokij-er naar de strafbank verdwenen, of Brooker gaf een afgemeten tikje naar Mercier, die Huber kansloos liet. Het laatste woord was echter aan de Oostenrijkers, die, gebruik makende van een numerieke meerderheid, door Grassmann de einduitslag wat meer in overeenstemming met het spelbeeld brachten (42). Advies van Zwitsers expert SCHEVENINGEN „Er moet een nieuw Scheveningen worden ge bouwd, ten Noorden van de huidige badplaats. Een Scheveningen, dat zich gaat toeleggen op de meerdaagse toeristen, geheel gescheiden, ook wat amu sement betreft, van het oude deel, dat snel bergafwaarts gaat en een pret park wordt voor dagjesmensen". Dit is één van de (krasse) uitspraken van dr. Paul Risch, directeur van het Forschungsinstitut für Fremdenverkehr verbonden aan de universiteit van Bern. Dr. Risch bracht vorig jaar op verzoek van de V.V.V. een rapport uit over Den Haag en Scheveningen als congresstad. Het nieuwe Scheveningen z&l volko men verschillend moeten worden van de huidige badplaats. In de duinen zouden allerlei rustige sporten kunnen worden beoefend en de oude „image" van het voormalige exclusieve Scheveningse .Kurort" zou voor een deel weer moeten worden opgebouwd Op de opmerking, dat de duinen niet dienen als recreatieterrein, maar dat zjj ons beschermen tegen de zee en boven dien broodnodig zijn voor de watervoor ziening, antwoordde de heer Risch: „Hol landers zijn wereldberoemd om hun waterbouwkundige prestaties, zouden ze hier niets op kunnen vinden?" Uiter aard zyn de adviezen van de Zwitsers slechts suggestief. Of ze economisch te verwezenlijken zijn moet nog worden uitgezocht. Enthousiast was de heer Risch over de mogelijkheden van Den Haag als congresstad. Hier is sprake van een unie ke combinatie van badplaats en grote stad die elke congresganger trekt. Den Haag heeft in het buitenland te weinig bekendheid als centrum van de Rand stad. Vanuit Den Haag zijn alle toeris tische bezienswaardigheden in de kust provincies binnen korte tüd te bereiken De Zwitserse expert dee meer suggesties: hij spoorde komst in hotel „Wittebrug" naar aan leiding van het vorig jaar uitgebrachte rapport ter tafel gebracht. Burgemeester Kolfschoten, wethouder Hijlkema van stadsontwikkeling, 20 van de 45 raads leden, vijftien van de belangrijkste ho teliers, bestuursleden van de V.V.V. en de Kamer van Koophandel, vertegen woordigers van de stichting Congresge bouw en de E.M.S. en vele anderen hebben er gediscussieerd over de advie zen van deze buitenlands expert. Adviezen, die hoewel soms wat uto pisch, toch getuigen van een frisse kijk op de gang van zaken. Suggesties ook. die voor Den Haag zeker de moeite waard zijn om verder in studie te ne- Zaterdagelftallen oefenen in Zeist DEN HAAG Het bondszaterdagelf- tal zal op woensdag 16 februari op het sportcentrum -,vap de KNVB te Zeist een wedstrijd spelen tegen het jengdelf- tal zaterdagvoetbal. De opstellingen beide el/tallen z(jn: Bondselftal: A. van der Laan (Zwart Wit); A. Kok (LJsse Lm eer vogels) en C. van der Graaf (lJ3selmeervogels) van der Gieasen (Zwart Wit), A. ii Veld (SSS) en H. Kiel (Go Ahead K); H. Koelewijn LJsselmeervogels)J. der Beek (SDVB), J. Groenendijk (Gein oord), P. van der Lippe (Noordwijk) en G. Slagboom (De Zwerver). Jeugdelftal: J. Polak (Zwaluwse Boys) M. Westerink (WHC) en G Harbers (Excelsior-31); A. Koster (Rillandia), Th: van den Hebberig (CJVV) en J. den Rooyen (SSC); W. Anema (IJsselmeer- vogels), J. W. Leusink (Excelsior-31), H. van'den Vondel (Excelsior), J. Veer man (Huizen) en H. Bestebreurtje (Rijs- oord). Reserves voor beide elftallen: Vlaanderen (Zuidvogels), W. de Vries (De Geuzen), P. Leegsma (Orange Nas sau), W. Fabriek (Heerenveense Boys), K. van den Heuvel (Kozakken Boys), B. Kralt (Rijnburgse Boys), J. Vedder (LJsselmeervogels), L. Pluymgraaf (Quick Boys) en K. van der Woude (Nunspeet). Milan won van Chelsea: 2-1 MILAAN In het toernooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden heeft AC Milan met 2 1 gewonnen van het Londense Chelsea. VOETBAL De achterstallige competi tiewedstrijd HeraclesADO zal komende woensdag worden ingehaald. De ontmoe ting vindt plaats op het ADO-terrein, omdat Heracles niet over een lichtinstal latie beschikt. "De return-wedstrijd zal Almelo worden gehouden. gaan tot het stichten van een werkgroep, die de mogelijkheid tot uitbreiding van de huidige hotelaccomodatie zou moeten onderzoeken. Niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief moet de accommo- tie worden verbeterd. Ook het aantal eenpersoonskamers moet drastisch wor den uitgebreid Zij adviseerde het vreemdelingen verkeer en wat daarmee samenhangt onder te brengen in de portefeuille van één webhouder. Op het ogenblik zijn de onderwerpen nogal verdeeld over de verschillende wethouders en dat bemoeilijkt economisch werken. Financiële suggesties van dr. Risch: voor hotelhouders, die hun accommoda tie willen verbeteren moeten langlopen de kredieten beschikbaar worden ge steld en bouwgrond voor hotels moet tegen schappeljjker prijs kunnen wor den verkregen. Tenslotte zei dr. Risch niet te geloven in de grote betekenis van spcelcasino's als attractie voor buitenlandse toeristen. Al deze ongetwijfeld nuttige sugges- lies werden gistermiddag op een bijeen- hart toedraagt. LEIDEN Onder auspiciën van K. i Wanneer Dora, geholpen door en O. en L J.A. werd gistermiddag een on,gur>e Bobby Hijmen, de schilde- nog veel schoolvoorstelling gegeven voor leer- - over tellingen van ULO en LTS- Speciaal met Joke de Groot .schrijft aan vele jonge meisjes in deze om- geving een brief over modern tafeibestek. is te zien en verkrijgbaar bij uw juwelier JUWELIERSBEDRIJF C. DE KEMP Botermarkt 12 Leiden VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN reestraat 95 Leiden. Sophie Tucker overleden NEW YORK De zangeres Sóphie Tucker is gisteravond in haar woning overleden. Zij was 78 jaar oud. In oktober vorig jaar is Sophie Tucker, „The Last of the Red Hot Mamas", en kele weken in een ziekenhuis verpleegd geweest Tot haar bekendste nummers behoor den „Some of These Days" en „My Yid- dishe Momma". Ze heeft over de. hele- wereld gezongen. Bij haar optreden in nachtclubs placht ze met juwelen over liet oog op de jeugdvoorstellingen schreef Jan Staal de .Schilderijenoor log". Deze „oorlog" heeft plaats ergens in een klein dorpje. .Daar woont Jannie, een weesmeisje, dat opgevoed wordt door twee tantes. Een strenge tante Dora die in het winkeltje en in het hele huishouden de scepter zwaait, ter- wel tante Loeloe. door het maken van schilderijen de kunst beoefent en daar mee gelukkig is. Er is ook nog een 75-jarige oud- militair in huis, die vroeger heeft ge diend onder de vader van de dames Koperslager. Hij beloofde hen te hel pen en loopt er zo'n beetje als huis knecht bij. Het gaat in diiit stuk om de tegen stelling tussen tante Dora, die een verzuurde materialiste is en tante Loe loe, die als kunstbeoefenaarster wel alleen staat maar niet eenzaam door het leven gaat. Zij heeft een band met haar medemensen wie zij een warm rijen wil verkopen omdat haar zus ter, naar zij zegt alleen maar'geld gekost heeft, komt het keerpunt. Jannie, tante Loeloe en de ouwe snorrehaard verdwijnen naar een hut in het bos. Wanneer zij daar gevonden wor den heeft Dora het verkeerde van haar houding ingezien en begrepen dat een mens niet leven kan zonder het warme contaot niet de medemens. Jan Staal heetf er een aardige vorm voor gevonden. Het stuk is een soort stripverhaal met telkens wisselende scènes. De Nieuwe Comediie, onder regie van Berend Boude wijn. heeft een goede opvoering gegeven. Spelen voor de jeugd eist wat andere accenten. Hier en daar moet de zaak wat worden aangedikt en een beetje op de zaal spelen kan ook geen kwaad. Wieteke van Dort was een aardige vlotte Jannie. Mart Gevers en Truus Dekker waren zeer geslaagde tantes en John Soer bleek een dappere oud- dekt in het licht van de schijnwerpers te treden en met haar omvangrijke en weinig fraaie stem haar liedjes te bren gen. Ze paste haar styl niet aan aan haar gehoor. Ze was altijd dezelfde, onver- sdhillig of ze optrad voor een zaal ru moerige militairen of voor de society. „Hiya King", riep ze in 1934 met een brede armzwaai naar de koninklijke loge het Londense Palladium, waar Ko ning George V en Koningin Mary naar is ergens in Rusland geboren als Sophia Abuza, toen haar Joodse familie op weg was naar een Oostzeehaven om lar Amerika te emigreren. Ook heeft ze gezegd dat ze eigenlijk Kalish of Akallish heet. Ze begon met zingen toen ze acht jaar was in het res taurant dat haar ouders hadden geopend in Hartford, Connecticut. Ontsnapte uit Haarlem binnenkort weer vrij HAARLEM De 27-jarige J. M. M. uit IJmuiden. die vorige week van zich deed horen door met vier andere gedetineer den uit de Haarlemse koepelgcvangenis te vluchten maar zich 's avonds weer by de poort meldde, wordt binnenkort od vrije voeten gesteld. De IJmuidenaar, die gisteren voor de Haarlemse politierechter terecht stond wegens diefstal van een bromfiets, kreeg drie maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Minder arbeidsongevallen DEN HAAG Het aantal geregi streerde arbeidsongevallen bedroeg in 1964 ruim 380.000, 10.000 minder dan in 1963. gediende. Mart Gevers als tante Dora had bij haar spel iets meer aandacht aan bovengenoemde speciale eisen kunnen stellen. De jeugd wil een type geen karakter. Frans Poppers als Bobby Hymen tapte uit een heel ander vaatje. Alles bij elkaar genomen was het een goede voorstelling van een stuk dat heel geschikt is om de jeugd met toneel te laten kennismaken. A. C. Bouwman

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7