2000 4 miljard m3 jaar nodig In water per Groot tekort verwacht aan artsen en zusters Leraar trekt kandidatuur voor gemeenteraad in Volgens nota - volksgezondheid: Engeland wil bij EEG Vakgroep eist 1 vrijlating van fotojournalist Geen miljoenen vermoord maar honderdduizend Moeten soldaten geld geven voor geschenk? Lichte ziekte voor eigen rekening? Amsterdam nalatig Longkanker voorlopig niet op retour DINSDAG 8 FEBRUARI 1966 I Amerikaanse bestolen Juwelen - waarde half miljoen - uit hotelkamer verdwenen AMSTERDAM Nauwelijks 24 uur ïadat zy in het Hilton-hotel haar intrek iad genomen kwam de echtgenote van Be Amerikaanse uitgever en miljonair E. Reves tot de ontdekking dat uit haar kamer een koffertje was verdwenen met - ftn aantal sieraden, waarvan de waande wordt geschat op een half miljoen gul- Onder de sieraden bevonden zich een iollier van twaalf strengen, waarin dui- «nd pareltjes zijn verwerkt, twintig rin- [en, oorhangers, gouden manchetknopen, jroches, afgezet met diamanten en wat ""^kleinere stukken, alle versierd met edel- woWn. oeie, Een aantal rechercheurs is „vrijge- lakt" om te trachten deze juwelen- tot een oplossing te bren- De medewerking van Interpol is laarbij ingeroepen omdat het niet onmo- elijk wordt geacht dat de dieven de leraden in het buitenland aan cle man fillen brengen. Het echtpaar Reves had zaterdagoch- ind de kamer in het Hiltonhotel be- •okken. Mevrouw Reves plaatste het iffertje met juwelen in een van de iten. Daarna heeft zij er niet meer r omgezien tot zondagmiddag, toen toevallig iets uit de kast nodig had. it haar schrik bleek het koffertje ver de diefstal is gepleegd is niet eer na te gaan. Het echtpaar Reves •eft zowel de zat. als zon. ennige uren itereen de kamer verlaten. Na zon- igmiddag vier uur echter is het niet 2»fan de kamer af geweest. !r Het Hilton-hotel beschikt over een kluis waarin gasten hun kostbaarheden kunnen opbergen. Mevrouw Reves heeft daarvan geen gebruik gemaakt. De heer ^en mevrouw Reves waren naar Amster dam gekomen onder meer om nog een laantal sieraden te kopen. De collectie e sieraden was niet verzekerd. POTTER'S CATARRH PASTILLES DEN HAAG In het jaar 2000 zal naar schatting jaarlijks ongeveer 4 miljard m3 water per jaar verbruikt worden door de bevolking en de in dustrie. Aangezien de totale winbare hoeveelheid grondwater maximaal 1,5 miljard m3 per jaar bedraagt, zullen in de toekomst belangrijke hoeveelheden oppervlaktewater voor drinkwater moeten worden bestemd. Het Rijksinstituut voor drinkwater voorziening heeft opdracht gekregen basisplannen voor deze waterwinning op te stellen. Hierbij zal aandacht worden besteed aan de hele proble matiek die met de zuivering en de distributie van drinkwater samen hangen. Dit blijkt uit het tweede deel van de vandaag verschenen Volksgezond- heidsnota 1966. Hierin wordt gespro ken over de gezondheidsbescherming. Als de belangrijkste vraagstukken in deze categorie noemen minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels: de drinkwatervoorziening, de levens, middelenvoorziening, de geneesmid delenvoorziening en de milieube- heersing. Winbare Bestrijding De bewindslieden wijzen er op dat het voor het behoud van een goede volksge zondheid noodzakelijk is een deel van de welvaartsgroei te bestemmen voor de be strijding van de hiermee gepaard gaande negatieve gevolgen. Er wordt gewezen op de toenemende industrialisatie en keersonveillgheid, die beide gepaard gaan met geluidshinder en afval van giftige stoffen. Voorts wordt de aandacht geves tigd op de toenemende bevolkingsgroei. In de periode tussen 1967 en 1970 zul len twee wetsontwerpen betrekking heb bende op de drinkwatervoorziening ver schijnen: een ontwerp waarin een regeling wordt getroffen voor het bruikbaar maken van oppervlaktewater voor drinkwater. een wijziging van de Waterleiding- hoeveelheid nu: 1,5 miljard (Van onze parlementsredactie) wet waardoor een efficiëntere sa menwerking tussen waterleidingbe drijven mogelijk wordt. De Raad- en de Centrale Commissie voor de Drinkwatervoorziening zullen over deze wetsontwerpen aan de regering advies uitbrengen. Milieubeheersiiig Naar uit de nota blijkt zal de milieu. beheersing de bescherming tegen af valstoffen e.d. in de komende jaren grote aandacht krijgen. Herinnerd wordt aan het reeds ingediende ont werp tot zuivering van afvalwater. Ook wordt het aan de Raad inzake de Luchtverontreiniging gevraagde advies tot wijziging van de Hinderwet ge noemd. Voorts wordt tussen 1967 en 1970 een ontwerp wet op de Luchtverontreiniging aangekondigd. Deze wet zal ook bestrij ding van luchtverontreiniging, veroor zaakt door gemotoriseerd verkeer en brandstof voor ruimteverwarming moge lijk maken. In dezelfde periode zal een ontwerp tot regeling van het ambulancevervoer en de kwaliteit van ambulance-auto's de Kamer bereiken. Levensmiddelen Het, toezicht op levensmiddelen en waren zal belangrijk worden uitge breid. In verband hiermee zullen de Vleeskeuringswet en de Warenwet worden herzien. Een ontwerp Pluim, veekeuringswet zal toezicht op de bewerking en keuring van pluimvee en pluimveevlees mogelijk maken. Over de voorlichting met betrekking tot geboorteregeling wordt in de Nota opgemerkt dat deze zoveel mo gelijk geïntegreerd dient te zijn in de gezondheidsvoorlichting en Na protest ouders en scholieren ■I DOETINCHEM Een politieke rel is ontstaan met de 26-jarige geschie denisleraar J. A. M. Roording als mid delpunt. Deze rooms-katholieke onder wijzer was aanvankelijk op de PvdA- kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen op een verkiesbare plaats gezet. Onder druk van leerlingen, ouders en andere rooms-katholieken heeft hij zijn kandidatuur ingetrokken. Kennelijk wil hij het vertrouwen van de ouders niet verliezen. De kwestie-Roording, die de Doetin- chemse bevolking al dagenlang bezig houdt, heeft de goede samenwerking tus sen KVP en PvdA in de raad ernstig ge- (Vervolg van pagina 1) Opvallend is verder, dat de openbare O mening in Engeland sterk is gewijzigd ten gunste van een toetreding tot de gemeenschappelijke Europese markt Sinds de Gaulle dirie jaar geleden Enge land de deur heef t gewezen, is de po- 'j litieke koers gewijzigd. De grote Britse politieke partijen zijn nu voor de EEG. uta-' De Labour party had onlangs nog vijf i stringente voorwaarden voor het lid- tie 1maatschap. Van deze voorwaarden is er j slechts een overgebleven, de Britse land bouw moet worden besahermd. Bondskanselier Erhard van West-Duits- land is thans in Parijs. Tegen de aohter- I grond van de Engelse verlangens is dit bezoek zeer belangrijk. AMSTERDAM De vakgroep foto grafen heeft gisteren in een telegram aan de Belgische minister van justitie verzocht de Amsterdamse fotojourna list Koen Wessing die tijdens de de monstraties te Gent werd gearres teerd onmiddellijk in vrijheid te wil len stellen. Wij zijn van mening dat Wèssing ten 1 onrechte is gearresteerd. Hij is beroeps- j fotograaf en was in functie aanwezig bij de demonstraties uitsluitend voor het maken van fotoreportages, aldus de vak groep van fotografen in hun telegram. Gisteren gold nog steeds een arrest mandaat voor Koen Wesseing en de Amsterdamse student M. van A., die vo rige week te Geuk zijn aangehouden. [- Gisteren zaten beiden nog in de gevan genis van Tongeren, waar ze op last yan de procureur des Konings vanuit i Geuk naar toe waren gebracht. De twee Nederlanders blijven ontken- lien een actieve rol te hebben gespeeld by de relletjes in Geuk. tegenstanders Hij staat evenals zijn mede. raadsleden op het standpunt dat de Doe- tinchemse gemeenschap nog niet rijp is -katholiek op de kandida tenlijst van de PvdA. De afdeling Doetinchem van de PvdA sprak gisteravond uit, dat, nu de KVP zich gaat openstellen voor niet-rooms- katholieken, het even logisch is dat roomsen lid moeten kunnen en mogen de PvdA. „De rooms-katholieke bevolking zal bij nader inzien het poli tieke recht van de tot de PvdA behorende ;-katholieken onvoorwaardelijk we. ten te eerbiedigen", aldus deze PvdA- afdcling. Zij is ervan overtuigd dat de KVP met alle andere partijen de ver- kiezingstrijd zodanig zal weten te voeren vrije democratische gemeen schap past, ouders d'e heer Roording geeft les aan het St Ludger-college „chan tage" en zei dat de gewetensvrijheid van de democratie op deze wijze in gevaar wordt gebracht. De heer Roor ding is onrechtvaardig in diskrediet gebracht, meent de heer Van der Grijn. Behalve de heer Roording stond ook nog een andere leraar van deze r k school op de kandidatenlijst van de PvdA. Hij bezette de dertiende plaats en was daar mee onverkiesbaar. Deze collega van d< heer Roording, dr. Hartel heeft evenwel (tot nu toe) gemeend zijn kandidatuur niet te moeten intrekken. Dr. Hartel be treurt het dat de heer Roording voor de eer heeft bedankt, maar hij kan het zich wel voorstellen. Het gaat om zijn per soonlijke gemoedsrust, zegt hij. Soekarno zou niet weg kunnen SINGAPORE Het is onzin dat er na de mislukte staatsgreep mil joenen mensen in Indonesië ver moord zouden zijn, aldus vertelt men de zijde van de inlichtingen dienst te Singapore aan Ass. Press. De dienst, die zeer betrouwbare in lichtingen uit Indonesië ontvangt, deelt mede dat het hoogste door In donesiërs genoemde cijfer een kwart miljoen is. De dienst zelf is echter geneigd te geloven dat het eerder tussen de 100.000 en 150.000 ligt. Soekarno noemde onlangs het aantal 87.000 maar zeide dat het misschien 100.000 kon zijn. De zegslieden bestreden de berichten dat Soekarno en Soebrandio spoedig In donesië zouden verlaten. „Soebrandrio wordt nauwlettend door het leger be waakt en gaat nergens heen als het leger hem daarvoor geen toestemming geeft. En Soekarno heeft nog minder kans In donesië te verlaten, zelfs als hij dat zou willen", zeggen zij. Zij vertellen dat de krijgsraden 14 fe bruari het onderzoek naar de staats greep zullen beginnen en dat Oentoeng en Njono het eerst zullen terecht staan. Het is zeer waarschijnlijk dat de bewij zen bezwarend zullen zijn voor vele le den van de Indonesische regering zeei waarschijnlijk ook voor Soebandrio. Hij is een van de eersten op wie het leger het gemunt heeft „en die knaap zal niet de kans krijgen ook maar te hikken der toestemming van het leger". Het leger heeft enkele van de laatste studentenbetogingen tegen Soebandrio op touw gezet en is ook indirect verant woordelijk voor de lastercampagne tegen Soebandrio. Zijn naam stond op de door de leiders van de staatsgreep opgestelde voorlopige regering, doch hij heeft ontkend ook maar iets met de te maken te hebben, er aam zonder toestemming op de as geplaatst. Hij is er echter geslaagd dan anderen om zich vrij te pleiten, aldus de zegslieden. voeding. Aan de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid is gevraagd te bestuderen hoe deze voorlichting het beste kan geschie- Aangezien de voorgenomen activiteiten op het terrein van de volksgezondheid belangrijke investeringen vergen zal een commissie worden gevormd die in over leg met onder andere de SER, de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid de Ziekenfondsraad zal nagaan hoe de behoeften die na 1970 gepland zijn tegen de achtergrond van de economische sociaal-politieke mogelijkheden verwe zenlijkt kunnen worden. Hort- en vaatziekten Longkanker 1 Verkeersongevallen Drie doodsoorzaken (Vaan onze panLementsreclactie) DEN HAAG Gelet op het alge mene sterftecijfer in Nederland kaïn- de gezondheidstoestand gunstig wor den genoemd. Drie sterftecijfers vra gen echter bijzondere aandacht. Het gaat hier om de sterftegjevallen die veroorzaakt zijn door hart- en vaat ziekten, lonigikanketr en verkeers ongevallen. Tot deze conclusie komen de ters en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J, M, Veldkamp en dr. A, H. J. Bartels, in de vandaag aan de Tweede Kamer geboden Volksgezondheidsnota-1966 Bij al deze doodsoorzaken is sprake van een toenemende oversterfte mannen in vergelijking met vrou\ 9 Voorts wordt erop gewezen dat ten gevolge van de verkeersongevallen het aantal invaliden toeneemt. Ten aanzien van de besmettelijke ziekten kan eveneens van een gunstige situatie worden gesproken. Bijzondere aandacht moet echter worden besteed aan ziekenhuisinfecties en geslachts ziekten. De toestand van het gebit van de Nederlandse bevolking wordt Nota ongunstig genoemd. Als oorzaak van het veel voorkomend tandbederf wijst men overvoeding en snoepen 0 Ten slotte wordt bezorgheid uit gesproken over de toenemende omvang van het arbeidsverzuim. Afgezien van deze uitzondering kan als geheel echter een gunstig oordeel worden uitgespro- Minister Samkalden: Wil bloedproef niet verplicht stellen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Samkalden (Justitie) heeft nieit het voornemen om verkeersovertreders wettelijk te ver plichten zich aan een bloedproef te onderwerpen. Dit schrijft de bewinds man aan de Eerste Kamer in zijn Me morie van Antwoord op de begroting van Justitie voor 1966. Hij wijst hierbij op de bezwaren tegen deze maatregel die bij de representatieve organisatie van de medische stand be staan. Men is steeds meer bereid vrijwil lig de bloedproef te ondergaan. De bewindsman wil nog geen opvatting geven over een wetgevend optreden te gen het gebruik van afluisterapparaten, telelenzen e.d. Een commissie bestudeert Nog binnen het lopende parlementaire zittingsjaar hoopt de minister het wets ontwerp inzake anti-conceptionele mid delen in te dienen. Suiker 3 cent per kilo duurder DEIN HAAG Suiker is gisteren drie cent per kilo duurder geworden (thans 1,17) door gestegen kosten bij de werking van suikerbieten. Verkoopregeling van voorbehoedmiddelen DEN HAAG Naar staatssecretaris Bartels blijkens het partijblad KVP-66 heeft meegedeeld, zullen binnenkort de zg. traditionele voorbehoedmiddelen openlijk mogen worden verkocht door drogisten en apothekers. Gemeentebestu ren krijgen echter de bevoegdheid be perkende maatregelen te nemen, In een wetsontwerp zal een en ander nader worden geregeld. Deze wet regelt voorts nader de verkoop van een aantal andere medische hulpmiddelen, zoals orthopedische instrumenten en brillen. CA'F in De Gids: Ondanks ultimata en dagvaardingen weer enige hoop UTRECHT „Er gloort ondanks ulti mata en dagvaardingen weer enige hoop". Dit meent het Christelijk Nationaal Vak verbond, dat zich deze week in zijn orgaan De Gids afvraagt, of er alsnog langs de weg van overleg een oplossing voor het conflict over de vakbondsfondsen zal Aanleiding voor deze hoop ziet het CNV in de hervatting van het overleg by de AKU en het uitstellen van het ultima tum en kort geding in de confectie-indus- trie Het kort geding van de aardewerkin dustrie is dan wel doorgegaan, maar, al dus De Gids, de rechter hield de uit spraak een week aan en de twee vakbon den schortten hun ultimatum op. Het CNV hoopt van ganser harte dat de rech ter geen uitspraak zal hoeven te doen, „want een uitspraak hoe die dan ook zal uitvallen kan de verhoudingen al leen maar verscherpen: en daar bestaat onzerzijds beslist geen behoefte Tweede-Kamerlid vraagt opheldering DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Wieldraaijer heeft: de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat in de krijgsmacht bij het inzamelen van gelden voor het huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en Claus von Amsberg methoden zijn gebruikt, waardoor degenen die wel en die niet willen „of konden" geven, ge registreerd worden? Is het waar, zo vraagt de heer Wiel draaijer, diat door een compagniescommandant het garderegiment fuseliers prinses Irene in de Westenbergkazerne de woor den zijn gebezigd: „Als garderegiment hebben wij nauwe banden met het Ko ninklijk Huis; wie niet wil geven, hoort in dit giai-deregiiment niet thuis; hij moet maar eens met mij komen praten; b) door een andere compagniescom mandant gezegd werd dat werd aange- sn, dat iedere militair graag aar geschenk zal meedoen en dat daarom het geld hiervoor automatisch van de bezol diging aal worden ingehouden; c) het burgerpersoneel van defensie te Den Helder via een formulier moest geven welk bedrag moest worden inge houden? Vrijwillig Het Kamerlid wil weten of de mi nister niet van mening is dat door bo vengenoemde uitdrukkingen c.q. me thoden de vrijwilligheid van de gift geweld wordt aangedaan; de waarde van het geschenk wordt aangetast; on (Vervolg van pagina 1) De miiindster en de staatssecretaris van Sociale Zaken kondigen onder meer de volgende maatregelen aan: een wijziging van de Medische Tucht wet. Hierbij zal het vraagstuk van hel onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst aan de orde worden gesteld; een wijziging van de Opiumwet v door een aantal verdovende middelen- onder de bepalingen van deze wet zal worden gebracht; een ontwerp van wet op de Medische Hulpmiddelen. Hierin zullen voorschrif ten worden gegeven voor de verkoop anifci-oonceptdonele middelen. Een wijziging van de Krankzinnigen wet. Men onderzoekt in samenwerking met het ministerie van Justitie de mo gelijkheid de dwangmaatregelen in deze wet meer gedifferentieerd toe te passen Gedacht wordt aan de mogelijkheid de ondertoezichtstelling van geesteszieken door de rechter te introduceren. Centraal openbaar lichaam In de Nota wordt onderscheid gemaakt tussen algemene voorzieningen ten behoe ve van de gezondheid en complementaire zorg, zoals het werk der kruisverenlgin- De bewindslieden wijzen er op dat het noodzakelijk is het gezondheidsbeleid te heroriënteren en af te stemmen op de situatie die door de industriële-demogra fische- en welvaartsontwikkeling ont- De bewindslieden wijzen er op dat de algemene voorzieningen op het terrein de volksgezondheid momenteel zijn dat ruimte is gekomen om de ach terstand op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg in te lopen Ook zal het mogelijk worden om tot een goed op gezette revalidatie te kamen. Ln de Nota war,dit een overzicht ge geven van de wetenschappelijke docu mentatie en het wetenschappelijk speurwerk betreffende de volksgezond- heid. Er zal gestreefd worden naar een betere registratie en analyse van gegevens over epediimieën. Aan de Ge zondheidsraad xs advies gevraagd wel ke voorzieningen getroffen moeten worden om alle nieuwe publdkaties over de volksgezondheid zo snel mo gelijk te selecteren en voor bestude ring beschikbaar te stellen. Afstemmen Het werk van de overheid en de par ticuliere instellingen zal goed op el kaar dienen te worden afgestemd. De bewindslieden achten de bestaande raad voor de Volksgezondheid hiervoor minder geschikt, aangezien deze raad niet te beschouwen is als een van de overheid los staand lichaam. Daarom wil men dit orgaan omzetten in een centraal openbaar lichaam. Dit lichaam zal voor 2/3 bestaan uit personen en vertegenwoordigers van instellingen die op het gebied van de volksgezond heid werkzaam zijn. Daarnaast wil men Kroonleden benoemen. Teneinde een goede gedachtenwisseling te be vorderen zullen ministeriële vertegen woordigers de vergaderingen kunnen bijwonen. Zij krijgen echter geen stem- Meer gehuwde vrouwen gevraagd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de toekomst is een aanzienlijk tekort aan artsen, tand artsen en verpleegsters te verwach ten. Dit blijkt uit de vandaag gepu bliceerde Volksgezondlieidsnota. In het stuk wordt de vraag gesteld of een verdere verruiming van de op leidingscapaciteit voor tandartsen niet onder ogen moet worden gezien. Volgens schattingen zullen in 1980 al leen in de ziekenhuizen 50.000 ver pleegsters en 10.000 eerste-jaars leer lingen nodig zijn. De verwachting ten aanzien van het aanbod van ver pleegsters is vrij somber. In 1960 kwam op 12 werkende vrouwen van 18 jaar één eerste-jaars verpleegster voor. In 1980 zal dit één op negen moeten bedragen. Slechts 2,5 procent van de verpleegsters was in 1960 part-time werkzaam. Aan gezien door de dalende huwelijksleef tijd en de stijgende huwelijksfrequentie het aanbod van verpleegsters zal dalen, zal het percentage van hen die part time in een ziekenhuis werkzaam zijn (gehuwde vrouwen) moeten toenemen. De thans bestaande schattingen over de behoefte aan tandartsen en artsen zijn reeds door de feiten achterhaald. Nieuwe schattingen zijn nodig. Meer medici In 1973 zullen minstens 1565 eerste jaars medische studenten nodig zijn, terwijl dit aantal thans op 1500 moet worden gehouden. De maximum ca paciteit bedraagt bovendien slechts 1175 studenten. De opening van de medische faculteit in Rotterdam wordt toegejuicht. In de nota wordt aangekondigd dat een nieuwe.wettelijke regeling voor de af gifte van vergunningen voor zieken- huisbouw in voorbereiding genomen De laatste jaren stijgt vooral de be hoefte aan secundaire diensten (labo ratoria, röntgenafdelingen e.d.). Op grond van statistische berekeningen komt men tot de conclusie dat er be hoefte bestaat aan 25.000 bedden vooi de verpleging van zwakzinnigen. Mo menteel zijn slechts 17.500 bedden wezig. Daarnaast kunnen 5500 personen verpleegd worden in psychiatrische richtingen. Voor geestelijk gestoorde bejaarden zul len 12.000 bedden nodig zijn. Momenteel ztyn er 2500 aanwezig. Er bestaan plan nen voor gcreedmaking van 2000 bed- thekers een publiekrechtelijke ordening te geven. Doel van het lichaam zal zijn: verster king van de structurele samenwerking tussen de betrokken organisaties. Tevens zal het dienen als centrale instantie het uitbrengen van adviezen aan di Eigen risico gerustheid over de gevolgen kan ont staan bij degenen, die niet willen of kunnen geven; de naam van de krijgs macht schade is aangedaan en tenslotte de betreffende commandanten buiten hun bevoegdheden zijn gegaan. Het kamerlid waagt de bewindsman alsnog maatregelen te nonen, waardoor de vrijheid om al dan niet aan inzame lingen voor een algemeen doel mee te doen. gewaarborgd is en die er tevens toe leiden, dat misverstand en ongerustheid bij dergelijke inzamelingen worden voor- Commissaris: HAARLEM De commissais der Ko- ingin in Noordholland, mr. F. J. Kra nenburg, meent dat nalatigheid van de gemeen, woningdienst te Amsterdam er de oorzaak van is, dat het gezin van de 25-jarlge zandwagenchauffeur H. Looy (man, vrouw en kind) nog steeds geen passende woning heeft. „Amsterdam is in gebreke gebleven", zei mr. Kra nenburg beschuldigend. De chauffeur had van de woningdienst een huis toegewezen gekregen in de Gloriantstraat. De eigenaar maakte daar echter bezwaar tegen. Hij vond de status van de heer Looy niet in overeenstem ming met die van de andere bewoners (een commissaris van politie en een ma kelaar) Het gezin Looy hoorde dat het voor lopig op twee zolderkamertjes moest blijven wonen, toen Gedeputeerde Sta ten de vordering van de gemeente af- Niet de status Met nadruk heeft mr. Kranenburg gistermiddag gezegd, dat de status van de heer Looy bij dit besluit géén rol heeft gespeeld. Doorslaggevende factor was het feit, dat Amsterdam de wettelij ke eisen bij de vordering niet in acht heeft genomen. De commissaris nam het de woning- dienst kwalijk, dat hij gedurende het geding (zes maanden) niets heeft ge daan om het gezin aan een betere woon ruimte te helpen- CNV tegen hogere PTT-tarieven UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond is ernstig veronlCust over de aangekondigde tariefsverhoging van de PTT. Het verbondsbestuur heeft dit telegrafisch laten weten aan de Tweede-Kamerfracties van de ARP. de CHU, de SGP en het GPV. De fracties wordt gevraagd bij de behandeling van de PTT-begroting te pleiten voor tenminste gedeeltelijk ongedaan maken, dan wel temporisering van deze ver hogingen. DEN HAAG Het effect van een even. tuele vermindering van het sigaretten roken in de komende jaren zal eerst ovei 25 tot 30 jaar d.w.z. rond het jaar 2000 merkbaar zijn. Voorlopig kan hoogstens slechts enige beperking in het toenemen van deze ernstige ziekte verwacht wor den, omdat zich nu de gevolgen van de rookgewoonten van de jeugdigen en vol wassenen uit de laatste 30 en 40 jaar openbaren. Dit schrijven minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels in de Volksge- zondheidsnota. Depressieweer DE BILT De voorste begrenzing van koude, uit Scandinavië afkomstige lucht is in de afgelopen nacht onge veer tot de lijn IJmuiden-Winterswijk doorgedrongen. In de noordelijke pro vincies daalde het kwik tot een of twee graden onder nul. De zeer stren ge kou in Scandinavië hield aan. In Oslo, Stockholm en Helsinki vroor het ongeveer 25 graden Celsius, in Lap land plaatselijk omstreeks 40 graden. In Denemarken kwam ook nog onge veer 12 graden vorst voor. Over de Britse eilanden begon in de afgelopen nacht een oceaanstoring naar het oosten op te dringen. De uit gebreide neerslagzone die de storing voorafgaat, bracht in het zuiden en midden van het land regen en in het noorden flinke sneeuwval. De koude lucht wordt door deze storing weer langzaam naar het noorden terugge drongen, maar blijft dichtbij het uiter ste noorden van het land. De kern van de oceaanstoring zal het komende et maal dicht langs de Waddeneilanden trekken. Door deze depressie-toestand blijft de kans op regen en in het noor den mogelijk ook nog sneeuw, groot. Zaterdag 12 februari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 februari: 5.50 v.m.: 18.07 n.m. HET WEER I!S EUROPA Zij zeggen dat het effect van gezond- heidsbeschermende maatregelen nooit direct maar altijd na verloop van enige der 17.42: tijd zichtbaar wordt. De investering in gezondheidsbescherming geschiedt op lange termijn en is weinig spectaculair. De bewindslieden noemen als voorbeeld de Engelse ziekte. Het iffect van een betere voeding en behandeling van de zuigelingen constateerde men pas 20 25 jaar later in de vrouwenkliniek in het j Rapporten hedenmorgen xeven uur dalen van het aantal bevallingsmoeilijk- heden ten gevolge van rachitische bek ken-vernauwingen. Nu in 1965 zijn deze afwijkingen wee- waarneembaar als late gevolgen van de slechte zuigelingenzorg in de oorlogsjaren. Tegenslag voor Schreiner Friendship stortte neer bij Kasjmir SCHIPHOL Een van de twee F 27 Fokker Friendships, die Schreiner Air ways gedurende de winter heeft ver huurd aan de Indian Airlines, is gisteren met 37 inzittenden neergestort. De ramp gebeurde in de buurt van de bergtop Banihal in Kasjmir. Het is nog niet be kend of een der inzittenden de ramp heeft overleefd. Voor Schreiner Airways betekent dit verlies een geduchte tegenslag. De maat schappij had nl. het vliegtuig hard nodig voor de vele ITE-vluchten. Daar staat echter tegenover dat Schreiner er zater dag in is geslaagd een tweede DC-7 ma chine te kopen van de Japan Airlines.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7