Le Carré s Spion aan de anuur nieuwe feuilleton GOLDEN FICTION Spionage ontdaan van alle franje Formateur er geen Moro ziet gat in Jacht op twee zware jongens uit België de echte \3P griepbestrijder ü/ü/Mi/i/iüie BEDRIJFSAUTO'S- 7ü eett hij. 3 l/m 13 februari 5 MAANDAG 7 FEBRUARI 1966 VANDAAG HET EERSTE HOOFDSTEK jut h®b CONTROLEPOST 6 De Amerikaan bracht Leamas nog ieen kop koffie en zei: ng6: „Waarom gaat u niet naar huis en fiWar bed? We kunnen u bellen als hij ®.%:omt." iLeamas zei niets, hij bleef door het venster van de controlepost strak naar de lange, verlaten weg staren, i „U kunt hier niet eeuwig blijven wachten, meneer. Misschien komt hij een andere keer. We kunnen de Poli zei het Bureau laten waarschuwen; u kunt hier binnen twintig minuten te rug zijn." „Nee", zei Leamas. „Het is nu bij na donker." „Maar u kunt hier toch niet eeuwig blijven wachten, hij is nu al negen, uur over tijd." „Als u wilt weggaan, ga dan. U bent heel goed voor me geweest," voegde Leamas eraan toe. „Ik zal Kramer zeg gen dat u heel goed was." „Maar hoe lang wilt u wachten?" „Totdat hij komt." Leamas liep naar het uitkijkvenster en ging tussen de twee bewegingloze politiemannen staan. Hun kijkers waren op de oöste- Lijke controlepost gericht. „Hij wacht tot het donker is," mom- I pelde Leamas, „daar ben ik zeker „Vanmorgen zei u dat hij zou door- 'komen tegelijk met de werklui." Leamas draaide zich naar hem jom. „Geheime agenten zijn geen vliegtui gen. Ze hebben geen dienstregelingen. Hij is uitgeput, op de vlucht en bang. Mundt zit achter hem aan, nu, op dit ogenblik. Dit is zijn enige kans. Laat hem zijn eigen tijd kiezen." i De jongste man aarzelde, hij wilde ,'weg, maar wist het juiste ogenblik niet te vinden. 1 Er rinkelde een bel in de barak. Zij 'wachtten, plotseling op hun hoede. Een II jpolitieman zei in het Duits: „Een zwar te Opel Rekord, Bondsnummer- plaat." „Hij kan zover niet zien in de sche mer, hij raadt er maar wat naar," fluis terde de Amerikaan, en voegde eraan I toe„Hoe is Mundt erachter geko- :men?" I„Kop dicht," zei Leamas vanaf het venster. Een van de politiemannen ver liet de barak en liep naar de schuil plaats van zandzakken op 60 cm van de witte streep die, als de basislijn van een tennisbaan, over de weg was getrokken. De ander wachtte totdat zijn collega achter de telescoop in de schuilplaats was gekropen, legde toen zijn kijker neer, nam zijn zwarte helm van de haak bij de deur en zette die zorgvuldig op. Ergens hoog boven de controlepost begonnen de booglampen te branden, waardoor de weg die voor hen lag, hel verlicht werd. De politieman begon zijn verslag. Leamas kende het uit zijn hoofd. ,,De wagen staat stil bij de eerste controle. Er is maar één inzittende, een vrouw.-Ze wordt nu naar de Vo po's-barak geleid voor paspoortcontro- ;trole." Ze wachtten in stilte. „Wat zegt hij?" vroeg de Ameri kaan. Leamas antwoordde niet. Hij [nam een reservekijker op en tuurde i ononderbroken naar de Oostduitse con- i trolepost. „Paspoortcontrole afgelopen. Toege laten tot de tweede controle." Staphorst Ik daoht dat Staphorst het zo nauw nam. Maar nu moet ik haast geloven, dat het de bakermat is van het nozem- dom. Óp een zondagmorgen gingen de jongelieden in koor schreeuwen: We willen de burgemeester. We willen de politie. We willen bloed. Sjonge, jon ge, welk een principiële fijne houding op de zondag. Zou Amsterdam zijn Lieverdje niet willen afstaan, al was het alleen maar op de eerste dag der week? In Staphorst past dat beeldje veel beter. Leiderdorp A. Vink Tienerharen Weet u waar ik me zorgen over maak? Over de lange haren van de tienerjongens. Laatst zat ik op het station en toen zat er zo'n heerschap naast me. Wel 20 cm lang haar. Of haar? 't Leken wel stokjes, zo slecht onderhield hij zijn pruik. Kijk, dat is het verschil met meisjes, die zijn door gaans netter op haar kapsel. Jongens willen wel een schoon overhemd of hun schoenen poetsen, maar haren onderhouden zit er vaak niet in. Na tuurlijk kan ik de moeders van die knapen wel opporren door haar te zeggen: Laat het niet toe. Maar mis schien kunnen we beter ineens tot bedoelde jongens zeggen: Lui, jullie zijn veel knapper met korte lokken. Maar in ernst: juist als je „lang" draagt, wees dan extra netjes op je pruik. Ik heb in een vakantiekamp zelf ervaren wat de gevolgen van onrein haar bij iemand waren: een hele kamer werd besmet. Leiden H. Verkessem Misdadigers Op de dam bij het Hellegatsplein gelat een snelheidsbeperking en een inhaalverbod. In de bocht werden de I snelheidsbeperking opgeheven en i weer honderd meter verder het inhaalverbod. Tussen beide borden een verdekt opgestelde politiedienaar die aan de lopende band bekeuringen uitdeelde. Wij slikten dit sportief, 1 doch konden niet nalaten op het ver warrende van het geheel te wijzen, i Politieman was het met ons eens, i maar achtte het niet zijn taak zijn chef hierop te attenderen. We kregen een girobiljet (35 gulden betalen) thuis. Betaalden, plus begeleidend schrijven, zie boven. Nooit antwoord ontvangen. Wel zijn beide borden nu op één paal aangebracht. Och ja, auto bezitters zijn maar misdadigers. Poortugaal L. de Korte JOHN LE CARRÉ „Is dit uw man,meneer Leamas''" hield de Amerikaan aan. „Ik moet het Bureau nu bellen." „Wacht." „Waar is de wagen nu? Wat doet hij?" ,,Geldcontrole, douane snauwde Leamas. Leamas hield de wagen in het oog. Er stonden twee Vopo's bij het portier aan de kant van de bestuurder, een die het woord deed en een die even verder wachtte. Een derde slenterde om de wagen heen. Hij bleef bij de bagageruimte staan en liep terug naar' de bestuurder. Hij moest de sleutel hebben. Hij lichtte de klep van de bagageruimte op, keek erin, sloot de klep weer, gaf de sleutel terug en wan delde een dertig meter de weg op tot aan de plaats waar, halverwege tussen de twee tegenover elkaar gelegen con troleposten, één enkele Oostduitse schildwacht stond, een gedrongen sil houet in laarzen en een slobberige broek. In het harde licht van de boog lamp praatten ze even met elkaar, blijkbaar gaven de Vopo's het teken tot doorrijden. Bij de twee schildwach ten midden op de weg aangekomen, stopte de auto opnieuw. Ze liepen om de wagen heen en gingen toen een eindje verder staan praten. Eindelijk, bijna met tegenzin, lieten ze het voer tuig doorrijden, over de scheidingslijn, de-westelijke sector in. „Wacht u op een man, meneer Lea mas?" vroeg de Amerikaan. „Ja, op een man." Leamas zette de kraag van zijn jek ker op en stapte naar buiten in de ijskoude oktoberwind. Hij herinnerde zich plotseling de menigte. Dat was iets dat je daarbinnen, in de barak, vergat, die groep verbaasde gezichten De mensen wisselden, maar de gelaats uitdrukkingen waren dezelfde. Ze le ken op de machteloze menigte die zich bij een verkeersongeval verzamelt, nie mand weet hoe het gebeurd is en of men het slachtoffer al of niet moet laten liggen. Rook of stof wolkte op in de lichtstralen van de booglampen, een voortdurend bewegende sluier bin nen de lichtkegels. Leamas liep naar de auto en zei tegen de vrouw: „Waar is hij?" „Ze kwamen hem halen en hij is ge vlucht. Hij heeft de fiets genomen. Over mij kunnen ze niets geweten heb ben." „Waar is hij heen gegaan?" „We hadden een kamer in de buurt van Brandenburg, boven een café. Hij bewaarde daar verschillende dingen, geld, papieren. Ik denk wel dat hij daarheen is gegaan. Daarna komt hij hierheen." „Vannacht?" „Hij zei dat hij vannacht zou ko men. De anderen hebben ze allemaal te pakken Paul, Viereck, Landser, Salomon. Veel tijd heeft hij niet meer." Leamas keek haar een ogenblik zwij gend aan. „Landser ook?" „Gisternaoht." Een politieman stond opeens naast Leamas. „U zult hier weg moeten," zei hij. „Het is verboden de doorgang te ver sperren." Leamas draaide zich half om. „Loop heen, jij," snauwde hij. De Duitser verstarde, maar de vrouw zei: „Stap in. We rijden even naar de hoek." Hij ging naast haar zitten en lang zaam reden ze de weg af naar eer zijweg. „Ik wist niet dat u een auto had," zei hij. „Die is van mijn man," zei ze onver schillig. „Karl heeft u nooit verteld dat ik getrouwd was, is het wel?" Lea mas zweeg. „Mijn man en ik werken voor een optiekfirma. Ze laten ons door om zaken te kunnen doen. Karl heeft u alleen mijn meisjesnaam ge noemd. Hij wilde niet dat ik metu te doen zou krijgen." Leamas haalde een sleutel uit zijn zak. „U zult ergens moeten blijv hij. Zijn stem was zonder uitdrukking. „Er is een flat in de Albrecht Dürer- strasse, vlak bij het museum. Nummer 28 A. U vindt daar alles wat u nodig heeft. Ik zal u bellen wanneer hij komt." „Ik blijf hier bij u." „Ik blijf hier niet. Ga nu flat. Ik zal u bellen. Het heeft totaal geen zin nu hier te wachten." „Maar hij komt via deze doorlaat post." Leamas keek haar verrast aan. „Heeft hij u dat verteld?" „Ja. Hij kent een van de Vopo's hier, de zoon van zijn huisbaas. Mis schien helpt dat. Daarom heeft hij de ze weg gekozen." „En dat heeft hij u verteld?" „Hij vertrouwt me. Hij heeft me alles verteld." „Hoe bestaat het!" Hij gaf de sleutel en ging terug naar de controlebarak, uit de kou. De beide politiemannen stonden met elkaar te fluisteren toen hij binnenkwam, de grootste van de twee draaide hem ostentatief de rug toe. „Het spijt me," zei Leamas. ,,'t Spijt me dat ik u afgesnauwd heb." Hij opende een verfomfaaide aktentas en rommelde erin totdat hij gevonden had wat hij zocht: een halve fles whis ky. Met een knik pakte de andere man die aan, schonk de koffiekoppen voor de helft vol en vulde ze aan met kof fie. Miljonair door één boek WIJ ZIJN er trots op voor U de feuilletonrechten te hebben verkregen van het be roemde boek van de Engelse schrijver John le Carré, Spion aan de muur (The spy who came in form the cold). Van daag bieden wjj een eerste proefje van deze spion, die van John le Carré een mil jonair maakte. Morgen start het feuilleton op de oude, ver trouwde pagina Ethergolven die echter een geheel nieuw aanzien zal hebben gekregen. De schrijver werd in 1931 in een klein dorpje in het Engelse graafschap Dorset geboren. Van 1948-1950 diende hij bij de mili taire inlichtingendienst in We nen en Graz. Na zijn studie in Óxford werd hij leraar Duits en Frans in het beroemde Eton. Daarna trad hij in diplomatieke dienst, atnbassadesecretaris in Bonn en consul in Hamburg. Om aan beroepsdeformatie te ontkomen schreef hij een aantal romans die een zo volstrekt nieuw geluid lieten horen, dat zijn naam in korte tijd de top van de bestsellerlijsten bereikte. Dat was voor hem het sein om zich geheel aan het schrijven te göan wijden. Filiu Om een indruk te geven van zijn succes is ons nieuwe feuilleton een goed voorbeeld: het ver scheen in 17 talen in een oplage van eveneens 17 miljoen exem plaren. Verleden jaar werden in ons land, op Schiphol en in Noordwijk, opnamen gemaakt voor de gelijknamige Para- mountfilm, met in de hoofdrol Richard Burton. Een en ander was er de oorzaak van dat Le Carré met zijn jongste boek, Speelgoed voor spionnen, nog voor de verschijning opnieuw miljoenen aan zijn vermogen kan toevoegen. Al deze roem heeft de schrijver echter niets gedaan: hij is de eenvoudige, nuchtere Brit gebleven en is het middelpunt in een gewoon, ge lukkig gezin met drie kinde ren. Zijn Nederlandse uitgever Sijthoff in Leiden heeft al zijn boeken in ons land uitgebracht: Voetspo ren in de sneeuw, Telefoon voor de dode, Spion aan de muur en Speelgoed voor spionnen. Gewoon Alle figuren in Le Carré's boeken hebben wel eens iets van doen gehad met de Britse geheime dienst, door hem aangeduid als Het Circus. Het zijn echter niet de niets-ontziende, moordende en vechtende helden d la James Bond, maar doodgewone, kleine ambtenaartjes, intellectuelen soms, behept met alle eigenaar digheden de ambtenaar eigen. Zij hebben vaak een gewoon ge zinnetje, maken kleine foutjes. Ze weten zich een radertje in dat grote geheel van de geheime dienst. De figuren zijn haarfijn gMekend, oüde en jonge mensen, beperkt in hun lichamelijke en geestelij ke vermogen. Ook de sfeer in zijn boeken is van een weldadi ge mildheid, zo geheel nieuw in dit soort lectuur. Maar dit alles weerhoudt Le Carré niet om het boek van begin tot eind uiterst spannend te houden, het spionageverhaal is van de eerste tot de laatste bladzij hoofdzaak. De constructie van he( verhaal is ingenieus; wan neer de lezer echter denkt alles door te hebben, zal de 'ontkno ping voor hem een nog grotere verrassing zijn. Te beginnen met vandaag kunt u hierover zelf oordelen. Met of zonder. Long or short, met of zonder soda, 't is de superieure whisky die van uw "drink" iets speciaals maakt... Zo ook maken de kostelijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl... Long or short, met of zonder filter... geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl! ROME De afgetreden premier I Aldo Moro heeft zijn formatie- opdracht teruggegeven, omdat het hem niet gelukt is, een kabinet van centrum en links te vormen. President Saragat zal pas woensdag een nieuwe reeks besprekingen met Amerikaan heen?" er bij die gelegenheid uitgezien als een jongen van de zondagsschool, opge poetst en glimmend, hij nam netjes zijn hoed af en deed erg eerbiedig. Control had wel vijf minuten lang zijn hand geschud en gezegd: „Ik wil dat je weet hoe blij we zijn, Karl, heel blij." Leamas had toegekeken en ge dacht: Dat kost weer een paar hon derd per jaar extra! Na het diner had Control weer aan hun handen staan pompen, had betekenisvol geknikt alsof hij wilde laten doorschemeren dat hij nu weer ergens anders zijn leven moest gaan wagan, en stapte toen in zijn door een chauffeur be stuurde slee. Toen had Kail gelachen en Leamas had met hem mee gelachen en ze hadden de champagnefles leegge dronken, nog steeds lachende om Con trol. Daarna waren ze naar het „Alter Fass" gegaan, daar had Karl op aange drongen, en daar wachtte Elvira op hen, een veertigjarige blondine, zo hard als een bikkel. „Dit is mijn best bewaarde geheim, Alec," had Karl gezegd, en Leamas was woedend geweest. Naderhand had den ze ruzie gehad. „Hoeveel weet ze? Wie is ze? Hoe heb je haar ontmoet?" Karl was nijdig en weigerde te antwoorden. Daarna was alles veel moeilijker geworden. Leamas probeerde wijziging te bren gen in de routine, de ontmoetingsplaat sen en wachtwoorden te veranderen,! „Waar is de vroeg Leamas. „Wie?" „Die knaap van de Amerikaanse Ge heime Dienst die hier bij me was." „Bedtijd," zei de oudste man en za lachten. Leamas zette zijn kop neer en zei: ,Wat zijn jullie voorschriften wat betreft schieten om een man te be schermen die hierheen komt? Een man op de vlucht?" „We kunnen alleen maar dekkend vuur afgeven indien de Vopo's in onze sector schieten." „Dat betekent dat u niet schieten kunt alvorens de man over de schei dingsmuur is?" De oudste man zei: „We kunnen geen dekkend vuur afgeven, me neer „Thomas," antwoordde Leamas, „Thomas. „Thomas." Ze wisselden handdrukken, waarbij de beide politie mannen hun namen noemden. „We kunnen geen dekkend vuur afgeven. Dat is de waarheid. Men heeft ons verteld dat dit een oorlog ten gevolge zou kunnen hebben." „Het is onzin," zei de jongste politie man, vrijer geworden door de whisky. „Als de geallieerden er niet waren, dan was de Muur nou allang weg ge weest." ,En Berlijn ook," mompelde de oudste. „Er komt een man van me over van nacht," zei Leamas plotseling. „Hier? Op deze doorlaatpost?" ,Het is van veel belang hem eruit te krijgen. Mundts mannen zitten hem op de hielen." „Er zijn nog wel plaatsen waar over- klimmen mogelijk is," zei de jongste politieman. „Hij is niet van dat soort. Hij is ex- zo een die zich erdoorheen bluft, hij heeft papieren, als die tenminste nog goed zijn. En hij heeft een fiets." Er was slechts één lamp in de con trolepost, een leeslamp met een groene kap, maar het schijnsel van de boog lampen vulde de barak als met kunst matige maneschijn. Het was nu volko men donker geworden en stil. Ze spra ken alsof ze bang waren afgeluisterd te worden. Leamas ging naar het ven ster en wachtte: voor hem lag de weg en aan weerskanten de Muur, een vuil, lelijk bouwsel van uit gruis en geperste blokken en prikkeldraad, ver licht door wat gelig licht, als de achter grond voor een concentratiekamp. Ten oosten en ten westen van de Muur lag het niet herbouwde gedeelte van Ber lijn, een in twee dimensies getekende halve wereld van ruïnes, een uit de oorlog voortgekomen rotslandschap. Die stomme vrouw, dacht Leamas, en die stomme Karl die over haar gelogen had. Gelogen door feiten te verzwijgen, zoals ze allemaal doen, de geheime agenten óver de hele wereld. Je leert hun te bedriegen, geen sporen na te laten, en dan bedriegen ze jou net zo goed. Hij was slechts eenmaal met haar verschenen, na dat diner in de Sohürzstrasse verleden jaar. Karl had juist zijn grote slag geslagen en Control** had hem willen ontmoeten, Als er succes was geboekt, moest Con trol er altijd bij zijn. Ze hadden met elkaar gegeten Leamas, Control en iKarl. Karl was gek op zoiets. Hij had maar dat beviel Karl Aiet. Hij wist wat erachter stak en het stond hem niet aan. „Als je haar niet vertrouwt, is het nu toch te laat,", had hij gezegd, Leamas begreep de wenk en hield zijn mond. Maar daarna was hij heel voor zichtig, vertelde Karl veel minder en maakte meer gebruik van de hocus-po cus van de spionagetechniek. En daar was ze nu, daar buiten in haar auto, volkomen op de hoogte met alles, het hele net, het vluchthuis, alles; en Lea mas zwoer, niet voor de eerste maal, nooit meer een agent te zullen vertrou- politieke leiders beginnen. Tot dit uitstel werd besloten om de besturen van de politieke partijen gelegenheid te geven, de toestand te bespreken. Nadat het kabinet van Moro op 21 januari een nederlaag leed in het par lement over een wetsontwerp betref fende kleuterscholen, kreeg hij een for matie-opdracht. Zijn pogingen liepen vast op de weigering van de twee soci alistische groeperingen, de conservatie ve Chr. democraat Mario Scelba als lid van het nieuwe kabinet te aanvaar den. Mario Scelba is de man, die als mi nister van buitenlandse zaken met krachtige hand politieke stakingen onderdrukte, die door de communisten werden georganiseerd. President Sara gat heeft van zijn kant de partijen onder druk gezet door te weigeren, nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De communisten hebben op hun beurt geëist dat een kabinet wordt gevormd, waarin zij ook vertegenwoordigd zijn. Hij ging naar de telefoon en draaide het nummer van zijn^flat. Frau Mar tha antwoordde. „We hebben gasten in de Dürerstras- se," zei Leamas, „een man en een vrouw." „Getrouwd?" vroeg Martha. „Als je 't zo noemen wilt," zei Lea mas, en ze lachte haar afgrijselijke! lach. Terwijl hij de hoorn op de haak legde, draaide een van de politieman nen zich naar hem om. i TUDDEREN Na een achtervol ging door de Nederlandse politie is de Duitse politie er in geslaagd, twee 18- jarige Belgen te arresteren, kort nadat zij over de grens waren gereden in een door hen gestolen auto. Zij wor den door de Belgische politie gezocht in verband met een overval op een boekhouder bij een vliegveld bij Luik en andere misdadige activiteiten. Afkorting van Volkspolizei. De naam waaronder „De grote baas" van de Geheime Dienst in Londen be kend stond. WORDT VERVOLGD (Copyright. Victor Gollancz) vermaarde, zeer snel werkende cachets krachtig direkt nu ook in voordelige gezinsverpakking Duits vrachtschip vlotgetrokken bij het binnenlopen van IJmuiden vast~ 'liep op een strekdam van het Forteiland tussen de IJmuidense pieren, is in de nacht van zaterdag op zondag door de zeeslepers Titan en Simson vlotgetrokken. Het schip, dat la-ding zou halen bij de Hoogovens is in de haven voor anker ge gaan. Vandaag zal door een duiker wor den nagegaan of er schade is. TAE Turkse regering heeft snel ge- reageerd op het resultaat van het tussen aartsbisschop Makarios en de Griekse premier Stephano- poulos gevoerde gesprek over Cy prus. Aansluiting van het eiland bij Grie kenland zal niet worden geduld, aldus Ankara. Een reactie, die wel wat voorbarig is, omdat het te Athene gevoerde overleg in eerste instantie was bedoeld om de onaf hankelijke positie van Cyprus te verstevigen. Makarios begaf zich naar Athene om de steun van de Griekse rege ring te winnen voor zijn houding tegenover de Turkse bevolkings groep op Cyprus. Door „Enosis" (aansluiting bij Griekenland) aan de orde te stellen als uiteindelijke oplossing, kreeg hij gehoor bij Stephanopoulos. Het is echter bekend, dat de Griek se Cyprioten weinig voor aanslui ting bij Griekenland voelen, omdat er dan een eind zou komen aan hun onafhankelijke positie. Ook Maka rios zelf zou dan een ondergeschikte positie gaan innemen. Griekenland zal er dan ook goed aan doen, met Turkije in onderhan deling te treden over de manier, waarop het Cyprische probleem kan worden opgelost. Aansluiting van Cyprus bij Grie kenland zou onderwerp van gesprek kunnen zijn. De positie van de Turkse bevolking zou wellicht beter gewaarborgd zijn als Cyprus direct onder het gezag van de regering te Athene zou vallen. Nikita Chroesjtsjef ver keert in goede gezond heid. Ten minste voor een man van zijn leeftijd (71 jaar) en voor iemand die aan een chronische aan doening van de galblaas lijdt. Dit werd gisteren uit de directe omgeving van de ex-premier verno men. Familieleden heh- ben hem gisteren nog be zocht in zijn buitenhuis ten westen van de hoofd stad. Vorige week gingen in Moskou geruchten dat de voormalie premier in een ziekenhuis was op genomen. einde gemaakt aan een spannende hockeywed strijd op een Britse basis in Libië. Het toestel raakte na zijn landing uit zijn koers en taxiede bij vergissing over het speel veld, Inspecteurs van de dou ane hebben zaterdag tweehonderd uit Spanje gesmokkelde revolvers onderschept. De wapens bevonden zich in acht pakketten, die op het hoofdpostkantoor van de havenstad Tripolis wer den onderzocht. Verschei dene ambtenaren van de posterijen zijn gearres teerd. De politie, die dit bekendmaakte, onthulde nog dat bij een eerder onderzoek was gebleken, dat ongeveer 20 overeen komstige pakketten waren verzonden door een on bekende Spaanse onder neming en reeds bij het postkantoor waren afge haald. Een particulier bureau te Washington, dat zich met bevolkingsvraagstuk ken bezig houdt, heeft bekendgemaakt, dat de wereld midden 1965 3.308.000.000 bewoners tel de. Als de huidige aanwas voortduurt zullen er te gen 2000 meer dan zeven miljard mensen zijn. De grootste bevolkingsaan was is in Latijns-Ameri- ka, op korte afstand ge volgd door Afrika en Azië. In de komende 35 jaar zal de groei van de wereldbevolking voor ze venachtsten afkomstig zijn van de ontwikkelingslan den Azië, Afrika en La- tijns-Amerika, aldus het bureau dat zijn overzicht baseert op gegevens van de VN en andere instel lingen. In 1965 waren eri 125 miljoen geboorten, tegen 60 miljoen sterfge-1 vallen. Wat dit laatste betreft is het sterftecijfer van 26 per duizend in 1938 tot zestien p„r dui zend in 1965 afgenomen. van licht beslei tot zwaar transport. bedrijfsautomobielen|chassis aanhangwagens|opleggers|autobussen| touringcars bestelwagens microbussen j combinatiewagenslziekenauto's en auto's voor brandweer, reinigings- en andere bijzonJere doeleinden! accessoires! onderdelen) gereedschappen| garage-uitrustingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5