Nieuwe leidse Courant GEZIN VAN 5 PERSONEN BIJ BRAND OMGEKOMEN Zal 10 maart een lentedag zijn? Koning voorkomt kabinetscrisis de Loena-9 zich op de maan Beweegt voort Oe Thant werkt aan V ietnam-conf erentie Drie Joodse rabbijnen niet bij huwelijk Vier ernstig en twee licht gewonden 5000 kuikens verbrand Bestand in België Artsen stellen staking uit Moskou zaait verwarring Gisteren weer aardschokken in Griekenland Castro contra rood China Ook Vietcong aan de tafel Maandag 7 februari 1966, 46ste jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „SèMfeMtkh gb«bUvM Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 Milly won met imitatie-liedje pagina Ethergolven Nieuw feuilleton Vandaag geven we op pa gina 5 een voorproefje van ons nieuwe feuilleton Spion aan de muur, door de Britse schrijver van spionagero mans John le Carre. Van dit uitermate spannende boek is ook een film gemaakt, waar voor de bekende acteur Ri chard Burton verleden jaar op Schiphol en in Noordwijk opnamen maakte. Pastoor en kapelaan leggen ambt neer pagina Kernnierk Voorschoten gaat Narowal helpen pagina Kernmerk Formateur Moro liep vast pagina 5 Sport: schaatsenrijden, voetbal, korfbal, volleybal, enz. - pagina's 7, 8, en 9 (B1TA) Onderzoek kerkcommissie AMSTERDAM Jonkheer H. de Ses Beatris. Hoewel. 10 maart 1962 re- gende het negen uur achtereen. Verder regende het deze dag van 1933 tot en met 1962 tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds slechts zes van de der tig dagen. 'De En1-' uzër almanak, die ook geraad pleegd is, voorspelt voor de periode van 9 tot 15 maart onbestendig en guur weer. Overigens zal net mei ae it .^.aiu>u wel meevallen. Van 1933 tot en met 1962 bedroeg de gemiddelde dagtemperatuur op 10 maart 4,8 graden. Het laagste ge middelde was 2,7 graden en het hoogste 15,5 graden. Maar de eerlijkheid gebiedt ook te vermelden, dat het 10 maart 1931 's nachts elf graden vroor. De zon schijnt 10 maart gemiddeld 3.3 uur. Uit gegevens van het KMNI blijkt, dat de zin in de maand maart zes dagen lang geheel verstek laat gaan. Die dagen vallen dikwijls in het begin de maand. Maart is een overgangsmaand. Het begin zit nog in de winter, maar het eind van de maand kan al mooi lenteweer brengen. De grote vraag is nu maar of 10 maart al een lentedag zal zijn of een gure win terse dag. De weerkundigen wagen het niet deze vraag te beantwoorden. Jonge van Ellemeet. secretaris van de kerkcommissie voor het huwelijk, wil raag weten hoe het weer 10 maart zal zijn. Dafirom.heeft hij aan hét Amsterdamse nautisch en weer kundig instituut gevraagd een over zicht te verstrekken van de weer- toestand in Amsterdam op 10 maart in de afgelopen jaren. Afgaande op het statistisch materiaal, dat het instituut verstrekte, zou men kunnen zeggen, dat de kans op regen niet groot is op de huwelijksdag van prin- (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De drie voornaam ste Joodse rabbijnen in ons land heb ben besloten de uitnodiging tot bijwo ning van de huwelijksplechtigheden van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg niet te aanvaarden. Uitgenodigd waren opperrabbijn A. Schuster van het Nederlands Israëlitisch .kerkgenootschap, opperrabbijn S. Rodri- gues Pereira van het Portugees Israëli tisch kerkgenootschap en rabbijn dr. J. ;Soetendorp van het verbond van liberaal- religieuze Joden in Nederland. Nadat reeds .erder de kerkgenootschap pen van de Portugese en de liberale Jo lden bot een afwijzend besluit waren ge komen. heeft het Nederlands Israëlitisch (kerkgenootschap gisteren een dergelijk ibesluit genomen. Naar wij vernemen lag in een besloten vergadering een motie ter tafel met de «trekking dat weliswaar in de gegeven omstandigheden deelneming aan enige feestelijkheid dient te worden ontraden, doch dat men zich verenigt met bet ge- ^volg geven door opperrabbijn Schuster aan een uitnodiging van koningin Juliana tot bijwoning van de huwelijksinzegening. Uit de discussie bleek echter dat de grote meerderheid der aanwezigen de mening was toegedaan, dat ook bijwoning van de huwelijksinzegening door de od- perrabbijn moest worden ontraden gezien de in de Joodse gemeenschap levende ge voelens. De motie werd hierop Ingetrok- AMSTERDAM Een felle uit slaande brand in de woning Betha- nendwarsstraat no. 1 in het centrum van Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan de op de derde etage wo nende familie Worst. De slachtoffers zijn de 42-jarige chauffeur G. Worst, zjjn 39-jarige vrouw J. Worst-Lauf- fer en hun drie zonen: de 19-jarige tweeling Jacob en Gerrit, de 16-ja- rige Johan. De stoffelijke overschotten van de heer Worst en zijn zonen werden op de zolder aangetroffen: het lijk van mevrouw Worst lag op de derde etage. Alle slachtoffers waren gedeeltelijk ver brand; men acht het niet uitgeslo ten dat het gezin door rookverstikking om het leven is gekomen. Uit raam De overige bewoners, een op de eer ste etage wonend echtpaar, de bewo ners van de tweede etage en drie bij hen op bezoek zijnde familieleden (waarbij een kind van een jaar) wis ten zich door aan de achterkant uit het raam te springen in veiligheid te bren gen. Zij zijn met brandwonden en an dere verwondingen in het Binnengast huis opgenomen. De brandweer, die omstreeks kwart voor vijf werd gealarmeerd bestreed het vuur met acht stralen. Om circa half zes kon het sein „brand meer- ter" worden gegeven. De tweede en derde verdieping alsmede de zolder brandden uit; de eerste etage liep brandschade op. Naar de oorzaak, wordt een onderzoek HENGELO Ruim 5000 kuikens kwamen zaterdag in Bentelo nabij Hen gelo om het leven tijdens een brand in het fokbedrijf van de heer G. J. Jan- nink. Met moeite wisten omwonenden veertig varkens van de vuurdood te redden. Het gebouw waarin de dieren waren ondergebracht was nog geen jaar oud. Mogelijk is in de elektrische leiding kortsluiting ontstaan. De schade wordt geraamd op ruim 50.000 gulden. BRUSSEL De Belgische rege ring en het geneesherenkorps heb ben het afgelopen weekeinde gehoor gegeven aan een persoonlijke oproep van koning Boudewijn. een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden rondom de ziekte- en invaliditeits- uitkerine. Jodrell Bank staat voor raadsel Premier Harmei trok het ontslag dat hij vrijdag indiende. De geneesheren besloten de staking, die vannacht had moeten beginnen, voor onbepaalde tijd uit te stellen. De artsen namen dit be sluit na een onderhoud met Harmei, waarin zij nogmaals hun eisen uiteen zetten en garanties vroegen voor de williging ervan. Aan het resultaat het gesprek werd geen bekendheid geven. In zijn brief, die voor radio en tv werd voorgelezen, zei koning Boude- Weersverwachting Kouder in het noorden De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige re gen. Matige wind tussen zuidwest cn nild en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag In het noorden en noord oosten van het land echter kans op natte sneeuw. Temperatuurdaling tot om het vriespunt en matige wind uli oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). LONDEN Er is iets vreemds aan de hand met de Loena 9. Sir Bernhard Lovell, directeur van het Britse observatorium te Jodrell Bank houdt er rekening mee dat ge probeerd zal worden, het ruimte vaartuig van de maan te doen op stegen om een omloop om de maan te maken. Gisterochtend hadden de Russen bekend gemaakt, dat de laatste uit zending van Loena 9 zaterdag was geweest en dat het programma van de maanstudie daarmee voltooid was. Verder deelden zij niets meer mee. Vanochtend vroeg ving men in Jod rell Banik echter weer signalen van de Loena 9 op. Volgens dr. Lovell zou er iets sensationeels met het ruimte schip zijn gebeurd. Het maanschip zou bewegen, of de batterijen zouden uitgeput raken. In Moskou wilde men niets meedelen. Of de autoriteiten zijn niet beschikbaar, of zij weigeren vierkant vragen te be antwoorden. Wel heeft prof. Blagon- ravov, een bekend Russisch ruimtedes- kundige prof. Lovell beschuldigd dat hij de foto's van de Loena 9 veel te vlug heeft gepubliceerd „om sensatie te ver wekken". Daardoor zou de horizontale schaal van de foto's twee en een half maal te klein zijn genomen. De gegevens van prof. Lovell wijzen sinds vanochtend op een Dopplereffect. Dat is een wijziging in de golflengte van radiosignalen, wanneer het uitzendende of terugkaatsende voorwerp zich ver plaatst. Snelheidscontrole van auto's door middel van radar berust op het zelfde effect. De transmissie duurde bij na anderhalf uur en leverde twee vol ledige foto's op en een deel van een derde. De kwaliteit was slecht. Ook werden signalen opgevangen, die geen foto vormden. De Moskouse tv toonde het publiek gisteravond een nieuwe foto, die duidelijk beeld geeft van het maanop pervlak. Tot dusver zijn er drie gepu bliceerd. Lovell heeft acht foto's vangen. Op de Russische beelden kon men duidelijk met kiezelstenen bedekte stukken maanoppervlak, kleine kraters zelfs een deel van de Loena zien. Een commentator zei, dat het oppervlak oneffen is, maar dat de bodem hard ge noeg Is om ook een zwaarder ruimte vaartuig te dragen. Sporen van stof zouden niet ontdekt zijn. Een tekening van de Loena-9, het Rttssische ruimtevaartuig, dat een geslaagde landing op de maan heeft gemaakt en foto's naar de aarde heeft geseind. wijn, het ontslag van het kabinet niet te kunnen aanvaarden zonder een duidelijke uitspraak van het parlement over het doktersconflict. ,,Het het parlement te beoordelen, of een crisis mag worden veroorzaakt, waar van de omvang bij voorbaat bekend is vaarvan de mogelijke weerslag op de openbare orde niet te voorzien is", aldus de koning. Voor nieuwe onderhandelingen tussen regering en artsen is nog geen nieuwe datum vastgesteld. De Belgische artsen- federatie legde er de nadruk op, dal aarding van het door premier Har mei voorgestelde „bestand" niet bete kent, dat de stakingsaanzegging defini- is ingetrokken. Beatrix en Claus terug DEN HAAG Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg zijn gistermiddag in Nederland terugge keerd van hun wintersportvakantie in Zwitserland en Oostenrijk. Zij den op de vliegbasis Soest er-berg. Vierde uitbreker in Amsterdams café aangehouden AMSTERDAM In een café op het Haarlemmerplein te Amsterdam is gis teren de vier van de vijf man die donderdag op spectaculaire wijze uit de Haarlemse koepelgevange- waren ontsnapt, aangehouden. Het de 29-jarige D. de K. In Engeland heeft men zaterdag de lijken gevonden van twee jonge vrou- n, het ene in Birmingham het andere Ilkley ten noorden ,yan deze stad. Brandweerlieden en broeders van de G.G. en G.D. dragen een van de slachtoffers bij de brand in een woning aan de Bethaniendwars- straat te Amsterdam naar een zie kenauto (links). Rechts: brand weerlieden op de ladder voor de derde etage en zolder, waar de familie Worst om het leven is ge komen. Taxichauffeurs in Amsterdam staken AMSTERDAM Circa 600 Amster damse taxichauffeurs in loondienst zijn vanaf sedert vanochtend zes uur een staking begonnen, die 24 nur zal du ren. De voorzitter van het actie-comité R. J. Haks. hoopt dat ook een groot deel van de zogenaamde eigenrijders (eveneens circa 600) zich solidair met de actie zullen verklaren. De staking is uitgeroepen omdat de werkgevers in het taxibedrijf niet zijn ingegaan op de door het comité ge stelde eisen: een basisloon van 125 gulden in het nieuwe cao-contraot per 1 april aanstaande waarover de partijen thans in onderhandeling zijn. en een uitkering ineens die het comité be schouwt als een compensatie voor hun niet-ingewilligde looneis (basisloon 110 gulden) tot 1 april. De Amsterdamse loonchauffeurs heb ben thans een basisloon van f 65,75 plus 10 procent van opgereden bedrag. Even gestopt toen weer verder Auto sleurt man 30 meter mee EIBERGEN De politie zoekt sinds vrijdag naar de bestuurder van een Volkswagen die op de weg van Eiber- gen naar Groenlo een man, die op de weg lag. enkele meters meesleurde, on danks de waarschuwingen van omstan ders. Ongeveer dertig meter verder stopte deze auto. De bestuurder stap- ven uit, maar reed dadelijk weer weg in de richting van Eibergen. De man lag op de weg toen de auto naderde. ATHENE In het bergachtige ge bied van Evritania in Midden-Grieken land, dat zaterdag door een aardbeving werd getroffen, zijn gisteravond nieuwe schokken voorgekomen. Vele huizen, die de dag tevoren waren be schadigd, stortten in. Zaterdag werd een vrouw gedood; 21 mensen werden gewond. Het is niet be kend of de nieuwe schokken levens heb ben gekost. De meeste van de bijna tien duizend daklozen brengen de nacht in de open lucht door uit vrees voor nieuwe schokken. Vrouwen en kindei-en zijn in tenten en hutten ondergebracht. De man nen maken vuurtjes in de straten om zich te beschermen tegen de nachtelijke kou. Koningin Konstantijn en koningin Anne Marie hebben zich zaterdag al naar het getroffen gebied begeven HAVANA Premier Fidel Castro van Cuba heeft de betrekkingen tussen zijn land en rood China op het breek punt gebracht- Hij beschuldigde Peking er van, afper singsmethoden te gebruiken bij de handel met Cuba. Op hoge toon ging hij in op een Chinese verklaring, als zou hij een leugenaar zijn. China, zo zei hij, heeft de rijstleveranties gehalveerd, omdat hij in het ideologische conflict tussen Peking en Moskou niet de zijde van China wil kie zen. Het rijstrantsoen op Cuba is nu ge halveerd. Staatssecretaris wordt woensdag begraven DEN HAAG Woensdag 9 februari 's morgens om elf uur wordt in de Sint Dominicus kerk te Rotterdam de uitvaartdienst gehouden voor de zater dag op 55-jarige leeftijd overleden staatssecretaris van defensie (koninklij ke luchtmacht) de heer J. J- F. Borg- houts. Aansluitend aan deze dienst zal het stoffelijk overschot ter aarde wor den besteld op de rJc. begraafplaats aan de Nieuwe Krooswijkse weg be Rotterdam. Ongelukken op de weg Twee wachtmeesters na slip met auto op slag dood HEER Twee wachtmeesters ran de rijkspolitie zijn zaterdagmorgen om het leven gekomen toen bun auto in Cadier in een flauwe bocht van de weg raakte en tegen een boom bot ste. De 39-jarige wachtmeester J. Jan sen uit Amby en zijn 26-jarige collega A. Heije uit Heer waren op slag dood. Beide politiemannen kwamen terug van de International police association die in de buurt van Aken was gehouden. VEENENDAAL De 75-jarige nis vrouw J. van Barneveld uit Veenen» daal is zaterdag toen zij de straat wil de oversteken door een personenauto aangereden en gedood. TERNEUZEN Gistel-morgen is ki Terneuzen in de Oostkolk het stoffelijk overschot aangetoffen van de 24-jari- ge matoos L. G. V. uit Terneuzen die sedert Eerste Kerstdag werd vermis*. IJMUIDEN Het Westduitse vracht schip Willi Huber (2.467 brt) dat za terdag bij het binnenlopen van IJmui- den vastliep op een strekdam van het Forteiland tussen de de IJmuidense pie ren, is in de nacht van zaterdag op zondag door de zeelsepers Titan en Simson vlot getrokken. Het schip, dat lading zou halen bij de Hoogovens is in de haven voor anker gegaan. Van daag zal door een duiker worden n». gegaan of er schade is. NEW YORK/HONOLOELOE j i Secretaris-generaal Oe Thant van de VN werkt aan plannen voor een vre desconferentie over Vietnam, waar bij ook de Vietcong vertegenwoor digd zal zijn. Aan die conferentie zouden moeten deeLnemen: de Sowjetunie, rood China, de Ver. Staten, EngelandFrankrijk, Noord- en Zuid-Vietnam en de Vietcong. Oe Thant meent, dat de neutrale landen staat zullen zijn, genoemde „par tijen" te bewegen, aan de conferentie deel te nemen. Intussen ontkent men in Washington iets te weten van een topconferentie Vietnam, die in Zwitserland (Ge neve) al wordt voorbereid. Gemeld was, dat ook president Johnson aan die bij eenkomst zou deelnemen. Het Vaticaan t deze conferentie te maken hebben. De paus heeft enkele boodschap pen doen uitgaan aan neutrale landen, waarin om bemiddeling wordt gevraagd. President Johnson arriveerde in Hono- loeloe, waar hfj besprekingen zal voeren met premier Ky van Zuid-Vietnam en Zuidvletnamesc en Amerikaans? mili taire leiders, B(j zjjn aankomst werd geprotesteerd tegen de Amerikaanse po litiek in Vietnam. In Nederland Meten de jongeren van de PvdA een protest horen en ook In Berlün werd gedemon streerd. Washington ontkent voorts een Noord- vietnamees bericht, als zouden enkele Amerikaanse vliegtuigen door Noord- vietnamese straaljagers naar beneden zijn gehaald. Het was voor het eerst sedert december, dat melding werd gemaakt van de aanwezigheid van dergelijke rlie». tuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1