BELIJDENDE UITSPRAAK ZAAK VAN DE KERK Veel nieuwe kansen voor het Werelddiakonaat KERN Holwerdse ploegen voor landbouw in Ghana Integratie van kunst staat centraal Renniesjg> (Van onze onderwysredactie) WAGENINGEN De Unie der Societas Studiosorum Reforma- torum viert van 7 tot en met 12 februari in Wageningen het zestiende lustrum. En zoals het bij elke verjaardag van de Unie gebruikelijk is door middel van een congres een bepaald onderwerp aan de orde te 1 stellen, heeft men die traditie willen handhaven. Toch is het karakter van het congres wel enigszins gewijzigd, Zocht men in het verleden bij levensbeschouwelijke onderwerpen en problemen, die vaak sterk antithetisch behandeld werden, de laatste jaren is de benaderings wijze veranderd. Er wordt nu meer de nadruk gelegd op het sociale en vormende karakter van het congres. Wel komt een nieuwe grond slagsformulering aan de orde. Integratie van kunst is het beteke nisvolle thema van het congres. Prof dr. A. M. Hammaoher zal in een inleiding enkele aspecten bp- lichten die voor het onderwerp Van de leden werd vroeger geëist, dat zij instemming betuigden met doel en grondslag door ondertekening van de statuten. Daardoor werd dikwijls ten onrechte de gedachte gewekt dat het gaat om het afleggen van een belij denis. Het uniebestuur wil zijn leden vragen „de bereidverklaring mee te werken aan de vormgeving van het studentenleven zoals omsahreven doel en grondslag." Dat houdt in, leden met geestelijke moeilijkheden in de lijn van de vereniging blijven lid van SSR kunnen blijven, mits zij in de lijn van de vereniging blijven u.c »Wi net uuueiwei 1H ontstaan over levensstijl e.d. dienen zijn algemeenheid van belang ^ijn.l ^en.ker?'.H®t lid.maatschap..komt n" terwijl de andere prekers (Bert ^"'an Als e^Drolflemen worden uitjtezonden. Zij komen dan als Sfr'aercfS over SkenSdsé™'u2feak °"la,aa" Wentüjl e.d Jfenen«ndingsarbeider, d« classis Amster- dir Jan Wi °over modenie poëzi! e^i1 "n"? H. van Leeuwen over architectuur) Van het «esprek °Pgel°st te A A de Looze d]e in West.Kameroen zich in hun voordrachten vooral be-I werkte en niet meer kan uitgaan zig zullen houden met bepaalde C« J** J, lomdat zijn vrouw voor de tropen aspecten van het geheel. oCtlipifieillg werd afgekeurd. Het congres wil een oriëntatie zijn Deze ideeën leven al geruime tijd in SSR, maar tijdens het lustrum zal voor het eerst een poging gedaan wor den de officiële formulering te wijzi gen. En dat ook, omdat het langzamer hand als schijnheilig wordt ervaren nog langer door te gaau in het oude formuleringsstraatje. K. A. Rio ters in dienst van Hervormde kerk (Van onze Leidse redactie) OEGSTGEEST De raad voor de zending van de Hervormde Kerk heeft besloten in overleg met de classicale zenöingscommissies van de classis Amsterdam en Hilversum om de land-j bouwkundige K. A. Rigters die sinds 1963 in Noord-Ghana als zendingsar-) beider werkzaam is, in zijn dienst te De heer Rigters die in Deventer is opgeleid, is thans werkzaam in diénst van de Bazelse zending. In Noord-Gha na werkt de heer Rigters nauw samen met d hervormde zendingspredikant ds. C. B. Bot en de arts L. C. van Andel die werkzaam zijn in dienst van het Ghanese gouvernement. De heer en mevrouw Rigters-Hilde- ring zijn thans met verlof in Neder land. maar zullen op 15 februari terug- Keren naar Ghana. Op zondag 12 febru ari zullen zij vanuit de classis Amster dam in een kerkdienst te Naarden gebruik en functie van kunst en kunstvoorwerpen in het dagelijks le ven. Er zal vooral aandacht geschon ken worden aan de typische overeen komsten en verschillen tussen de di verse kunstvormen. Een concert, een film, een toneelstuk en een expositie die de gehele week duurt, vormen de achtergrond van de discussies. Grondslag Op het congres zal het uniebestuur tevens enkele voorstellen ter tafel brengen over een herformulering van doel en grondslag van SSR. De oude grondslagsformulering luidt: „De grondslag van de vereni- ging is de Bijbel, opgevat overeenkom- j stig de Drie Formulieren van Enig heid". Hiertegen zijn langzamerhand vele bezwaren gerezen. Een van de] meest in het oog springende is, dat het hier gaat om een kerkelijke belijdenis, die een vereniging als SSR. bezwaar-' lijk kan handhaven. Het uniebestuur is van mening dat het onjuist is een grondslag te zien als de weergave van een gemeenschappelijk geloofsbezit of een gemeenschappelijke geloofsvisie. Elke belijdende uitspraak dient dan ook in de grondslagsformulering ver meden te worden, daar dit een zaak van de kerk is. Afgewezen wordt ook de opvatting als zou de grondslag die nen als norm voor het geloofsleven op grond waarvan eventuele sancties te treffen zijn. Brandend maagzuur? helpen direkt! De heer K. A. Rigters is een zoon van de oud-zendingspredikant van West-Irian, ds. A. Rigters, thans secre taris van de Nederlandse Zendings raad. Hij is een schoonzoon van de bekende oud-zendingspredikant ds. H. A. C. Hildering, de vroegere predi kant-directeur van het zendingshuis te Oegstgeest. Gedurende zijn verloftijd heeft de heer Rigters vele contacten gehad met hervormde gemeenten en diakonieën en ook met de sectie internationale hulpverlening van de generale diako- nale raad der Hervormde Kerk, die een zeer belangrijke bijdrage heeft ge geven om de werkkosten van deze jon ge enthousiaste landbouwkundige in Ghana te dekken. (Van onze kerkredactie) Afrikaanse kinderen verschillen niet van de Nederlandse. Ze willen graag op de foto. En natuurlijk zijn er altijd een paar die het niet kunnen laten gekke gezichten t'e trekken. Nu. zwaaien ze nog lachend naar ons. Zullen ze ons straks als volwassenen ook zo open benaderen? Of. zullen ze zich vanons afkeren, omdat wij brood hadden en hen niet hebben gevoed, gel'aerd waren en hen niet hebben onderwezen, geld hadden i maar niet in hen geïnvesteerd heb ben? In vrijwel alle kerken wordt morgen voor hen en de vele anderen gecolec- teerd. Werelddiakonaat wil zeggen dat wij hen willen dienen. En om hen werkelijk te kunn'en dienen is er meer nodig dan een dubbeltje in de collectezak. Daarom publiceren wij ook dit jaar weer de belangrijkste gironummers: Stichting Oecumenische Hulp, Utrecht, 5261; Werelddiakonaat van de Hervormde Kerk, Utrecht, 8685; Werelddiakonaat van de Gerefor meerde Kerken, Utrecht, 2211. Eenrum krijgt oud doop vont terug Fries bedrijf maakt ze speciaal HOLWERD Vier landbouwploegen uit Holwerd in Friesland zijn momenteel onderweg naar het Afrikaanse land Ghana. Zij zijn gemaakt en uitgedacht in het landbouwmechanisatiebedrijf van de heer E. W. Dijkstra. Het zijn namelijk geen ploegen zoals we ze hier kennen, maar door de heer Dijkstra speciaal gecon strueerd naar de eisen van de Ghanese grond. Het is de bedoeling dat deze werktuigen ten dienste zullen staan van de zendingsarbeid der Engelse Presbyteriaanse kerk. Zending verlegen OJ71 technicus Deze zending heeft namelijk een landbouwkundige in dienst, de Neder lander Karei Rigters, die momenteel met verlof in Nederland is en hier WUM ,"aar materialen zoekt om met behulp oude granieten doopvont 1400 kilo- j daarvan de landbouw in Ghana te ver gram wegende teruggekregen van beteren. Hoe de heer Rigters met zijn het Groninger museum voor Stad en Land. Zij was sedert 1891 in bruik leen afgestaan aan dit museum. Dit doopvont behoort tot de merkwaardig ste vondsten in ons land en stamt mo gelijk uit de tiende eeuw. Richtsnoer Na langdurig overleg binnen de unie heeft liet bestuur gemeend de I grondslagsformuler.big als volgt te moeten vaststellen: ,.De grondslag van j de vereniging is de boodschap van de Bijbel zoals zij in de traditie der chris- tenheid, met name in de reformatori- i sche, heeft doorgewerkt als richtsnoer voor de vormgeving van het studenten- j leven. SSR geeft hiermee te kennen een vereniging te zijn, waarin de geopende Bijbel centraal staat. Ieder die lid van SSR wil worden moet dan ook weten dat hij niet op een vrijblijvende wijze met die Bijbel gecontronteerd zal wor den. SSR acht zich zo op een zinvolle wijze met de geschiedenis van het ohristendom verbonden. In Leningrad is gisternacht de laagste temperatuur sinds 116 jaar geregistreerd: 37 graden Celsius onder nul. De scholen) moesten worden gesloten en ook dei straten bleven vrijwel leeg toen del temperatuur overdag nog 33 graden on der het vriespunt bleef. i QRANDMA MOSES, de Ameri- kaanse schilderes, die na haa 60ste jaar pas ontdekte dat ze me verf en penselen van een stuk lin nen een schilderij kon maken, wa. een optimistische figuur. Een van ons goed recht te denken: welbroe der, ergens mis je toch de boot. Maar als die violist dan ook nog van al zijn leerlingen verwacht, dat ze met dezelfde instelling uitgerust zijn als hij, zeg ik: nu moet je toch Voetangels en rozen haar uitspraken was: iedereen kan even ophouden, want dit gaat te schilderen. Zij jutte Jan en Alleman ver- op een schilderkist aan te schaffen. „Moeder", Zelf heeft zij na haar zestigste heel het ontbijt, „il veel gecreëerd. Bij ieder doek dat vacantie met z'n allen naar Parijs zij opzette voelde ze iets in zich moeten". Zo'n opmerking valt nog- spetteren en als zij weer iets vol tooid had maakte een onbeschrijfe lijk heerlijk gevoel zich van haar meester. Dat geluksgevoel heeft ze andere mensen ook willen laten be leven. Daar zit iets goeds in, maar het heeft ook risico's. Als twee op j.e nuchtere maag, al als het hoofd van het gezin afwe zig is. Want een vaderlijk „Zeg, maak het een beetje" brengt a prio ri iets van gezag mee. Maar een „zeg. maak het een beetje" van ma geeft meteen een krenterige boze dezelfde appel etenkan stiefmoeder-stemming. Zeker niemand bewijzen dat die twee sen hetzelfde proeven. Het kan bij zonder verwarmend zijn als iemand geestdriftig over zijn werk praat. het ontbijt. Het bleek niet nodig die rol al direct te gaan spelen, want de andere zoon was op staan- geïnfecteerd: „Moorddadig dat Nous wat is gaan? Paris". uitmaakt. Maar wanneer je aan de gaan de enige lopende band probeert dat hele complex gevoelens met wortel en tak over te planten ov een ander is het niet uitgesloten, dat je iets van een maniak krijgt. om goed Maniakken zijn kreupele mensen dacht ik. Zo ken ik een violist, die niets anders weet, niets anders be mint dan zijn viool. Dat er ook nog viooltjes zijn en narcissen, boeken en zoveel andere fijne dingen dringt niet tot hem door. Het is zijn goed recht op zijn eigen ma nier gelukkig te zijn, maar het is Frans te leren. We hebben allemaal een plattegrond van Parijs van hem gekregen". Er volgde een uitvoerige beschrij ving van de laatste franse lessen Het Louvre moest je zien, het Boü de Boulogne, de Madeleine, enfin hij wist bij voorbaat alles al er was volstrekt overtuigd van hel nut van de trip. Als ik hem geloven moest hing een voldoende cijfer voor Frans eigenlijk af van het wel of niet gaan naar Parijs. Weer zo'n maniak, dacht ik. Weer zo'n mens, dat zijn vak zo overbelangrijk vindt dat iedereen er maar voor vallen moet. Hele gezin nen tegelijk. Parijs zien goed frans spreken of anders doodonge lukkig *zijn. „Waarom zeg je nu niets?" vroeg mijn dochter. „Ik denk" was mijn antwoord, ,,'t lijkt mij ook enig hoor", vond ze en zich plotseling een bedeltje van haar ketting herin nerend, vervolgde ze dweperig „en dan de Eiffeitoren....". „Die is waardeloos, zegt Pierre, ik bedoel zegt mijn leeraar Frans" doceerde haar broeder". „En moe der, vergeet de wijn niet, die is er fantastisch goedkoop." Eerlijk ge zegd had ik op dat moment meer zin in thee. „Denk je nog steeds?" werd me gevraagd. „Wat denk je dan?" „Ik denk aan je Engelse leer aar en vraag me af wat die van ons wil. Moeten we soms in de Pinkster- vacantie naar Londen? En verder denk ik aan volgend jaar, dan krijg ie ook nog Duits en Grieks. Voel je 1vat ik denk?". „Hè, hè", zeiden ze zn ,X>aar hebben we moeder weer ïoor". Ze gingen naar school met de ze kerheid in hun hart dat ze een crenterige boze stiefmoeder had den. Vooral krenterig en vooral stief. Maar op mijn nuchtere maag lag een Franse maniak. A votre ser vice, monsieur, en geen dank. Mink van Rijsdijk. probleem in Holwerd terecht kwam? De Dijkstra's en de Rigters leerden elkaar enige jaren geleden kennen. Spoedig daarop zijn de heer Rigters en zijn vrouw (resp. zoon en dochter van de zendingspredikanten Rigters j en Hildering, die beiden voor de Ne derlandse Hervormde Kerk hebben ge werkt) naar Ghana vertrokken. Methoden De heer Rigters trad daar in dienst van de Presbyteriaanse zending om de bevolking goede landbouwmethoden te leren. Twee jaar had de heer Rig ters er gewerkt toen hij en zijn vrouw met verlof naar Nederland kwamen. Nog deze maand gaat het echtpaar Rig ters terug. De heer Rigters heeft zijn verloftijd Jac. G. van Oord begraven „7" °P de Algemene Begraafplaats te Werkendam is vrijdag middag het stoffelijk overschot van de neer Jac. G. van Oord ter aarde besteld. Vo,ora' werd een rouwdienst gehouden in de Maranathakerk, die geleid werd door prof. C. Veenhof te Kampen. De kerk was geheel bezet met familie personeel en genodigden. Prof, Veenhof wees op het arbeidzame leven van de heer Van Oord op veel terreinen. Hij was begaafd en een man I yan groot formaat. Zijn onderneming kreeg bekendheid tot ver over de gren- zen. „Hoe groot was zijn liefde voor de I Kerk, voor zijn bedrijf en voor zijn mensen", aldus prof. Veenhof. I Een lange stoet volgde de baar naar 'de j begraafplaats. Aan het graf werd de Apostolische Geloofsbelijdenis beleden en j met het Onze Vader besloten. I# De Essa 1, de eerste operationele! weersatelliet, heeft gisteren voor del eerste maal uitstekende foto's van de weerstoestand op aarde uitgezonden. Del foto's zijn gisteren voor publikatie vrij- I gegeven. i# Een steward van de Air France, de' 148-jarige Roger Loiseleur, is gisteren in I Montreal veroo toeld tot zes jaar ge-l yangenisstraf wegens heroïnesmokkel. I vooral produktief gemaakt door hier te zoeken naar materialen die hij bij zijn arbeid zou kunnen gebruiken. In de landbouw wordt in de vroegere Engelse kolonie Ghana nog zeer primi tief gewerkt. Wel zijn er de laatste jaren tractoren gekomen, maar een de fect aan een tractor betekent vaak dat deze niet meer gebruikt kan worden bmdat zowel vakmensen als tractoron- derdelën ontbreken. De heer Rigters heeft dan ook in de eerste plaats tractoronderdelen laten sturen. Maar bovendien zijn er goede ploegen nodig, die aan zulke speciale eisen moeten voldoen dat ze hier niet In de handel zijn. Over het een en ander nam de heer Rigters contact op met de heer Dijkstra. Deze gaf graag zijn medewerking aan het experi ment. Hij zag zich geplaatst voor de moei lijke opdracht een ploeg te construe ren die: niet veel onderhoud zal vra gen (er zijn immers geen vakmensen), geschikt zou zijn voor droge grond, getrokken kan worden door muilezels (die bepaald niet de trekkracht heb ben van onze paarden) en op den luur nog eens in het land zelf nage maakt kunnen worden, zodat men er iiet meeste profijt van kan hebben. Resultaat Het resultaat is een werktuig gewor den dat iets weg heeft van een zoge naamde „Aanaarder", die men hier wel gebruikt heeft voor het maken van aardappelruggen. Voor de ver bouw van de gierst in Ghana worden namelijk ook ruggen gemaakt. Een proefserie van vier is nu onderweg naar Afrika, vergezeld van o.a. een ouderwets smidsvuur wat daar nog goed van pas kan komen. Het is begrijpelijk dat zowel door de heer Dijkstra als door de heer Rich ters de resultaten van dit Friese appa raat c4> Ghanese grond met spanning tegemoet worden gezien. Het liefst ging de heer Dijkstra maar even kij ken. Dat is hem overigens al ge vraagd. De zending zit in Ghana verlegen om een technisd'i man die de bevol king iets zou kunnen bijbrengen over gebruik, onderhoud en fabrikage van werktuigen. Maar het zal pas de moei te lonen wanneer zo iemand een half jaar naar Ghana komt en daarvoor ziet de heer Dijkstra met zijn zaak geen kans. Blijkt de nieuw ontworpen ploeg inderdaad te voldoen dan is het heel goed mogelijk dat in Holwerd een nieuwe serie wordt gemaakt. In de garage yan de heer Dijkstra in het Friese Holwerd worden de speciale ploejen gemaakt, bestemd voor de Ghanese landbouw. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Formuleri/igsvoorstel op SSR-co7igres Een woord voor vandaag Wie verloste Israël van Sisera? Was het de profetes Debora? Was het generaal Barak? Of was het huisvrouw Jaël, die hem uiteindelijk de kop vermorzelde? Het lied van Debora in Richteren 5 geeft het antwoord. Het was de Here. Het is een opmerkelijk verhaal dat veel ethische vragen overlaat waar de bijbel niet eens een antwoord op probeert te geven. Juist daarom zijn we misschien geneigd te kern over het hoofd te zien. God geeft Israël niet alleen opdracht onder Barak de vijanden aan te vallen. Hij zegt er precies bij waar die aanval moet beginnen: op de berg Tabor. Dit is een directe heenwijzing naar het falen van Juda (en de andere stammen) in hoofdstuk 1. In vers 19 lezen we daar dat de Here met Juda was, zodat hij het gebergte in bezit nam. „Maar", lezen we dan, „hij was niet in staat de bewoners van de vlakte te verdrijven, want deze hadden ijzeren strijd wagens." Als Israël onder Debora en Barak weer tot geloof komt, roept God Zijn volk terug naar de plaats van het falen. Israël krijgt een nieuw begin, maar moet daar weer beginnen, waar het eens het geloof en de moed verloor. Vanaf de berg Tabor moet Sisêra met zijn 900 ijzeren strijdwagens worden aangevallen. Daar zit een les voor ons. Bekering wil zeggen, terugkeren tot de plaats waar we het vertrouwen in God hebben opgezegd. Daar mogen we opnieuw beginnen, en dan kunnen we geeste lijk verder groeien en ervaren we weer de overwinning. We lezen vandaag: Efeze 5 21-33. We lezen morgen: Efeze 6 1-9. NSR: verzet tegen numerus clausus (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De Nederlandse Stu dentenraad protesteert tegen de invoe ring van de numerus clausus voor me dische studenten. Minister Diepenhorst wil deze studentenstop via een nood wet legaliseren. De wet zal dan voor vijf jaar gelden. Volgens de NSR zijn er andere en betere maatregelen, te j treffen, die de noodwet overbodig ma- I ken. Er zal een actie worden gevoerd, opdat het parlement de wet verwerpt. Hiertoe is door de NSR een actieco mité gevormd, waarin alle grondraden vertegenwoordigd zijn. Er wordt thans 1 een rapport voorbereid dat aan alle Kamerleden zal worden toegezonden, den. LONDEN In tien jaar is het Ver- I bond van Evangelische Kerken van j West-Afrika uitgegroeid van 400 ker- 1 ken met vijftigduizend leden in 1954 j tot 900 kerken met driehonderddui zend leden in 1964. De kerken worden gediend door 650 predikanten en evan- gelisten. Zij hebben vier bijbelscholen, 106 lagere scholen en zeven ziekenhui- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Delfstrahuizen, c.a.: W. A. Soesan te Eyerland (Texel); te Okken- broek: W. P. J. Osinga te Ilpendam, c.a. j GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen (6e pred.pl.): I J. C. v. Veen te Maars.sen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlissingen: A. W. Verhoef te Barneveld. Bedankt voor Borssele (Zld.): G. Schip- aanboord te Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2