Kruipertje, de slimme slak Protesten van Canadese Indianen een beroep op het geweten PUZZEL VAN DE WEEK 4 De kinderen van het Boshuis ZATERDAG 5 FEBRUARI 1961 2 3 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 138 39 40 42 43 44 45 46 47 48 «9 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. plaats in N.H.. 5. schaaldier, 10. een zekere, 12. familielid, 13. soort vink, 15. tevens, 17. vlek, 18, telwoord, 20. vogel, 22. boom, 23. meervoud (afk. Lat), 25. reohten inbegrepen (afk), 26. scheik. element (afk), 27. belegsel, 31 uitroep. 32 rund, 34. wratmeloen, 41. bijwoord, 42. votre excèllence (afk.), 43. lidwoord, (Fr). 44. muzieknoot. 45. hoepel, 47. stad in Noorwegen, 49. tweetal, 51. bergweide, 53. platvis, 55. tijdrekening, 58. buitenhaven, 59. plaats in Friesland, 60. klimwerktuig. Vertikaal: 1. uurwerk, 2. telwoord (Eng), 3. nauwe opening, 4. bijwoord, 6. rund, 7. nu en dan, 8. plaats in Gelderl., 9. verborgen, 11. rivier in Italië, 14. Surinaamse pad, 15. voorvoegsed, 16. lengtemaat (afk), 17. teken, 19. priem, 21. eer, 24. lidwoord. 27. bundel 28. sportterm, 29. patroon, 30. hoogste punt, 33. garenwlnder, 35. nakomeling, 36. ontkenning, 37. voedsel, 38. plaats in Neder-Silezië. 39. verdikking der opperhuid. 40. vaartuig, 45. venster, 46 familielid, 47. voorzetsel, 48. plaats, plek, 50. vlaktemaat, 52. maanstand, 54. ontkenning, 56. uitroep, 57. voorzetsel. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Masker ,6. pon, 8. tralie. 13. iedere. 14. opeens. 15. la, 17. ion, 18. kat. 20. net, 21. mr, 22. arm, 24. regie, 26. bas. 27. anio, 28. weieens. 30. Vere, 31. non. 32. neg. 33. gal, 35. sol, 36. keten. 38. peper, 40. adder. 42. nagel, 44. Roden, 47. alva, 48. tod, 49. tuba. 50. allee, 52. Nimes, 54. ronde, 56. Nubië, 58. loket, 60. sern. 02. sas. 64. ban. 65. Oss. 67. twee, 68. naderen, 71. pose, 72. rat, 74. Niger, 76. iet, 77. a.k., 78. Bea. 80. een. 81. eng, 83. nt, 94. Aarhus, 85. evriet, 87. dahlia, 88. tot. 89. ekster. Vertikaal: 1. Milaan. 2. si. 3. kei, 4. edom, 5. ren, 6. pekel. 7. notie, 8. ten, 9. reep, 10. ant, 11. L.S., 12. Eersel. 16. Arnold. 19. Agen, 21. marode. 23. min, 24. Regen, 25. engel. 26. bes. 28. wet, 29. sap, 32. nerveus, 34. lemuren. 36. kelen, 37. natie, 38. pedel, 39. robot, 40. ara, 41. dal. 43. »»m, 45. dan, 46. lee, 51. loewak, 52. nisan. 53. sober, 55. Dussen, 57. ban. 59. kan, 60. strand, 61. met, 63. lege 65. ooi. 66. setter. 69. Diest. '0. renet. 73. Peri. 75. sni. 78. ba-I, 79. aha. 81. ere. 82. ges. 84. ah, 8ö. Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: ..Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.en twee van f 2.50. (Van onze correspondent) DE omstandigheden, waar. onder de oorspronkelijke Canadese bevolkingsgroep, de Indianen moeten leven, vor men de laatste tijd in Canada een dankbaar gespreksonder werp. Die toestanden zou den een blos op de kaken moeten jagen van de blanke inwoners, die een zeer hoge levensstandaard hebben. Maar men kan daarentegen bij de blanke Canadezen een grote onverschilligheid waar nemen ten opzichte van het lot van de Indiaan, met name van die, welke tot de Noord- indiaanse stammen behoren. Sommigen onder hen leven onder de meest mensonwaardige omstandigheden. 200 jaar lang hebben de Indianen een apathi sche houding aangenomen, maar onlangs heeft men dan toch eindelijk tekenen kunnen waar nemen, die er op wijzen, dat zij zich niet langer met hun lot wen sen te verzoenen. In het dorpje Kenora, dat in het noord-westen van Ontario ligt, trokken onlangs 450 India nen in een protestmars op naar een gebouw, waar juist de ge meenteraad in vergadering bij een was. Zij demonstreerden te gen plaatselijke discriminatie, te kort aan arbeidsmogelijkheden en slechte levensomstandighe- Woede De burgemeester, Edward Nor ton, en de blanke inwoners van het dorp waren vanzelfsprekend bijzondr r onaangenaam getroffen toen de dagbladen en ook de te levisie Kenora een slechte publi citeit bezorgden door het verto nen van opnamen die een duide lijk beeld gaven van de krotten wijk van het dorp, waarin de Indianen plegen te leven. Hun \voede nam nog toe, toen een dierenarts uit de omgeving, die een jaar onderwijs in Afrika ge geven had, verklaarde, dat som- door T. SLIJK Beste jongens en meisjes, tante Jos is ziek, zoals jul lie al wel gemerkt zullen hebben. Deze week dus geen jeugdrubriek, maar wel een verhaal. door M. VAN NUIS-ZUIDEMA ne, die er het snelst af zou rollen, was winnaar. Toen de nachtegaal het sein gaf voor het vertrek, kroop Kruipertje zijn huisje binnen en rolde hij als een kleine bal vliegensvlug naar omlaag, waar hij weer als nummer één aankwam. Dat had hij eventjes handig gedaan! Nu zou er een dans uitge voerd worden en de dieren zei- den tegen elkaar: „Dat kan Kruipertje nooit winnen, want onze pootjes zijn veel groter en wij kunnen echte danspasjes maken!" Maar toch deed Kruipertje De boomvalk, de specht, de eekhoorn, het hertje, allemaal maakten ze hele ingewikkelde dansfiguurtjes eri wat deed Kruipertje? Weer was hij in zijn huisje gekropen en draaide hij als een klein tolletje in de rondte op de maat van de muziek. Nu weer eens langzaam, dan weer eens vlug. De kabouterkoning keek zijn ogen uit, hij vond prachtig wat ze daar allemaal deden, maar toch riep hij Kruipertje weer als de winnaar uit, want zoiets had de koning nou nog nooit gezien. De slak was geweldig trots en blij, dat hij alle wedstrijden had gewonnen en toen de prij zen werden uitgereikt, kwam hij als eerste aan de beurt. Een enorme krop sla werd hem toe bedeeld en hij wist niet aan welke kant hij zou moeten be ginnen. „Hmmmmmmm", dacht Krui- (Vervolg) Dokter was geschrokken. ..Dat spijt me, Hen, jongen, Ik heb aldoor gedacht dat het jouw schuld was. Je fietste zo hard en zag er zo gejaagd uit. Je kwam juist deze kant uit, en toen ik hier passeerde en je oom zag, dacht ik dadelijk, dat heeft Hen gedaan. Maar nu ben ik toch erg blij. dat ik me zo vergist heb. Ben je niet boos op me, dat ik zo slecht over je dacht?" Boos? Welnee, Hen was veel te blij. 't Was wel vervelend, dat de dokter dat van hem gedacht had, maar dat hij nu toch wist, dat het niet zo was. vond hij fijn. Een kwartiertje later stapte de dokter weer op. „Rijd je soms zo ver mee?" Daar had Hen wel zin in, maar de krant? Hij was er nog maar pas mee begonnen, nee. nu ging het toch niet, „Dat moet er voor deze keer dan maar bij inschieten", vond oom, die wel begreep, dat Hen veel zin had in het ritje. Hen naast de dokter, zo reden ze even later door de Dorps straat. Als hij ze nu van thuis tegen kwam, wat zouden ze opkij- Langs een omweg reden ze naar het Boshuis, en pas toen ze er vlak bij waren dacht Hen er aan, dat moeder hem bij oom Kees zou komen halen. „Dan rijden we maar weer te rug". besloot de dokter. Enkele minuten later stapte Hen weer voor het huis van oom Kees uit de auto. Hij holde vlug achterom naar binnen. „Gelukkig!" was het eerste, wat hij riep, want moe was nog in de kamer. Ze was juist even voor hem gekomen, en wel een beetje te leurgesteld, dat Hen hun af spraak zo maar vergeten was, Hen genoot, toen hij samen met moeder langs een achterweg getje naar huis wandelde. „Moe, hoe vindt U dat nou van de dokter .dat hij dacht, dat ik oom Kees aangereden had?" „Het was niet prettig, maar toch wel te begrijpen, vooral ook, omdat hij je zo hard weg had zien rijden." „Hallo!" Meteen hoorden ze een hevig gebel „Kijk eens, daar is vader met de kinderen." Jannie was er nu ook bij, en allen stapten ze bij moeder en Hen af. Iki straalde van plezier. Met I een sprongetje plofte ze in de hei berm. „Nee Iki, we gaan nu niet zit ten, anders wordt het veel te laat voor jou. vlug weer opstappen" commandeerde vader. „Fijne tocht gehad!" beweerde Dik. „Mag ik verder lopen?" vroeg Han. Ze was wel wat stijf gewor den van het achterop zitten. Moe in het midden, de twee- ling ieder aan een arm, zo wan- j delden ze even later verder Dik had nog gevraagd, of Hen zijn fiets nu liever zelf weer wil- de hebben, maar hij was liever bij moe gebleven. (Volgende week vei der) pert je, „wat zal me dat lekker smaken". Op zijn gemaxje knabbelde hij blaadje na blaadje op en toen hij de hele krop naar bin nen had gewerkt, kroop hij in zijn huisje. Zijn buikje was zo vol en rond, dat hij er met moeite in kon komen. Hij sloot zijn kleine oogjes en sliep heerlijk in terwijl het kabouterfeest verder ging. Niemand had in de gaten, dat de slak een dutje deed en niemand miste hem. Toen hij uitgeslapen was, I stak hij zijn kopje naar buiten en zag, dat 't al donker was. Terwijl hij zich verder naar, buiten trachtte te wurmen, kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij had zo vreselijk veel gegeten, dat zijn dikke bolle buikje niet meer door 't deurtje van zijn huisje paste. Wat een schrik, de dieren zouden hem zeker uitlachen, als ze hoorden wat er gebeurd Angstig en verdrietig wacht te hij af en toen zijn kleine vriendjes hoorden wat er ge beurd was, kregen ze medelij den met hem en zeiden: „Wij willen je wel helpen, maar eerst moet je ons vertel len, hoe 't mogelijk is, dat jij de eerste prijs met hardlopen gewonnen hebt". Toen moest de slak hun ver tellen, dat hij ze allemaal te slim was afgeweest. De dieren keken hem kwaad aan en de slak zei: „Heus, ik heb er erge spijt van. ik zal 't nooit meer doen". Eigenlijk "onden ze het toch wel erg slim en handig van die kleine deugniet en omdat hij beloofd had, 't nooit meer te doen, besloten ze hem te verge ven en te helpen. Met man en macht werd hij uit z'n kleine huisje gepeuterd en toen hij een paar dagen niet had gegeten, paste zijn wo ninkje hem weer keurig. Vanaf die tijd is hij de beste maatjes met alle dieren in het bos en als er wedstrijden wer den gehouden, kreeg hij een ereplaats naast de koning en deelde voortaan tevreden de prijzen uit. Men kan zich er alleen maar over verheugen. Ook Nederland heeft in elk nummer een belang rijk deel van de inhoud. Voor geïnteresseerden geven wij hier bij het adres: maar o jeetje, wat liep hij toch langzaam. Het duurde wel een halve dag, eer hij bij zo'n struik was aangeland. Hij bracht er natuurlijk niets van terecht, maar alle andere dieren hadden het veel te druk om op hem te letten. Eindelijk was de dag van het feest aangebroken. 's Morgens vroeg, toen het zonnetje juist was opgestaan, vormden alle dieren uit het bos een mooie rij. Bambi, het kleine hert, liep vooraan en vlak daarachter kwam het zangkoor, dat het feestlied prachtig ten gehore bracht. De koning kwam uit zijn kleine kasteeltje te voorschijn toen hij de dierenoptocht zag naderen en nadat hij met d^ zingende rij dieren op het feest terrein was aangekomen, sprak het hert als volgt: „Majesteit, wij houden alle maal erg veel van u en hebben ons best gedaan om van uw verjaardag een onvergetelijke dag te maken. Wilt u zo goed zijn om op de versierde troon plaats te nemen, dan kan het feestprogramma beginnen. Al lereerst wilden wij u laten ge nieten van een wedstrijd hard- De koning nam plaats en keek om zich heen. Wat had den ze 't allemaal keurig ver- Vele dieren maakten zich klaar om aan de wedstrijd mee te doen en ook Kruipertje, de mige dorpjes rond Kenora nog armoediger waren dan bepaalde negergemeenschappen in Zuid- scbeepse publiciteitscampagne naar aanleiding van dit alles, heeft nu de positie van de Indi aan in Canada in het middel punt van de belangstelling ge bracht. De Canadian Union of Students wijdde er bijvoorbeeld pas geleden een grote „teach- in" in Ottawa aan. Opzienbarend was ook de le zing, die dr. Monture onlangs voor de Canadian Club te Otta wa verzorgde. Monture, een vooraanstaand Canadees ambte naar en zelf van Indiaanse afkomst, vertelde zijn toehoor ders, dat er sprake was van gro te discriminatie ten opzichte van zijn volk. Indiaanse kinderen, die op „blanke" scholen zaten, wer den vaak om hun afwijkende manier van kleden en hun ge brekkige kennis van Engels door hun schoolgenootjes uitgelachen. Velen, zo vertelde hij, voelden zich zo gekwetst, dat zij niet meer op school wilden verschij nen en hun studie afbraken. Ontroostbaar „Ze vereenzamen" aldus Mon ture „en glijden geleidelijk af naar een maatschappelijk mi lieu, waarin ze wel worden aanvaard. Dat milieu heeft echter een weinig gunstige invloed op hen. Vele vrouwen vallen ten prooi aan souteneurs, terwijl de mannen, die zich eenzaam en ontroostbaar voelen, hun toevlucht zoeken tot cafés en alcoholisten worden. De Indianen, zo vond hij, heb ben twee werelden gekend. De eerste was die, waarin ze ge leefd hebben voordat de blanken kwamen, de tweede die, welke nog niet bereid schijnt te zijn de Indiaan als bewoner te aanvaar- Sterke groei Hij vond, dat de toestand steeds ernstiger werd, omdat de Indiaanse bevolking zeer sterk groeit. Het huidige aantal wordt geschat op 210.000. Wanneer die toename in hetzelfde tempo door gaat, zal Canada in 1990 het dub bele aantal Indiaanse inwoners tellen. 67.000 Indianen zijn thans onder de 20. De reservaten zijn overbevolkt. De Indiaanse jeugd zal daaruit weg moeten en in de wereld van de blanken moeten gaan leven. Een onderzoek, dat onlangs in Dauphin in Manitoba werd ge houden wees uit, dat in deze omgeving, waar vele reservaten zijn, de plaatselijke bevolking vrij onverschillig staat ten opzichte van de Indianen, behal ve wanneer die dronken zijn of overlast bezorgen. Dit goede nieuws bereikte ons dezer dagen in de vorm van het eerste nummer van de jaargang 1966 van dit altijd interessante, bijzonder goed uitgevoerde blad, dat niet alleen nieuws brengt vanuit Canada, maar de gehele wereld bestrijkt met interessan te artikelen, standen eti proble men op de 64, 100 en 144 vel- Deze one-man-show van groot meester problemist (Canadese bord) Louis Giroux heeft een jaar lang stil gelegen, maar het bloed kruipt waar het niet gaan., kan. 481 Rue Nicolet, Gatineiau, Qué, Canada. prijs van dit maandblad bedraagt Can. $.3,15 per halfjaar (Can. 6,15 per jaar). De liefhebbers van eindspelen zijn lange tijd in deze ritfbriek niet volledig aan hun trek geko- Om hen te plezieren geven wij hierbij een viertal korte eindspelen uit „de oude doos", maar alle met leuke, markante trekjes. Correspondentie voor d»7e rubriek te richten aan de heer J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. In het grote bos was het een drukte van belang. De kabou terkoning zou binnenkort jarig zijn en dan was er altijd een groot feest, niet alleen voor de kabouters, maar ook voor alle dieren, die in het bos woon- De meesjes oefenden uit vol le borst op het feestlied, dat ze voor de koning zouden zingen en hoewel de bosuil alleen maar kan krassen, was hij een goede dirigent, die de maat sloeg voor het mezenkoor. De versieringen in het bos waren al een heel eind klaar. De spinnen hadden samen een prachtig web gesponnen, waar onder de zetel van de koning zou worden neergezet. De wind had gezorgd, dat alle dode takken en verdorde slak meldde zich, en allen be gonnen ze hartelijk te la chen. „Maar Kruipertje", sprak de koning, „je weet toch wel dat de laatste nooit de winnaar kan zijn?" „Zeker Sire", sorak Kruiper tje, maar ik zou toch best wel eens de eerste kunnen zijn en winnen?" „Ha, ha, ha, ha". Kruipertje werd van alle kanten uitgela chen toen hij dat zei, maar nie mand wist, dat hij een heel handig plannetje bedacht had. De nachtegaal gaf het sein tot vertrek en toen hij gefloten had, renden alle dieren weg, zo hard ze konden. En Kruipertje? hij ver stopte zich stiekum achter de stam van een hele dikke boom en bleef er geduldig zitten wachten, totdat hij Rennertje, het haasje, in de verte zag aankomen. Hij kwam voorzich tig uit z'n schuilplaatsje te voorschijn en haastte zich op zijn manier naar de eindstreep, waar hij nog juist als eerste voor 't haasje aankwam. „Hoe is dat nou mogelijk?" sprak de Kabouterkoning. „Kruipertje, ik begrijp er niets van, maar jij hebt deze wed strijd gewonnen en jij krijgt de eerste prijs". Alle andere dieren keken erg beteuterd, want ze hadden nooit kunnen denken, dat die langzame slak het van hen zou kunnen winnen. Ze kregen respect voor hem en keken hem vol ontzag aan. Kruipertje was nu niet alleen het sterkste, maar ook het snelste dier van het bos. „Wie had dat nou ooit kunnen denken", zeiden de bosbewo- nertjes ongelovig tegen elkaar. Het volgende punt dat op het programma stond, was bergje buitelen. De mollen hadden een grote berg zand opgeworpen en dege- Deze arts, dr. Fogarty, vertel de, dat hij bezig was met een film over de levensomstandighe den van de Indianen in het ge bied van Kenora. Hij had al opnamen gemaakt, waarin te zien was hoe mensen wroetten in vuilnisbelten en voedsel con sumeerden uit afvalbakken van supermarkten. Verder zou deze film een gezin laten zien van zes personen, dat moet wonen in een tent en verstoken is van ver lichting, verwarming en sani- De burgemeester vond, dat de „hier getoonde wantoestand nu niet uitgesproken betrekking had op de achterstelling van ras sen", maar dat er wel van die incidentele gevallen zouden kim nen voorkomen. Ontslag Na de protestmars, werd een 23-jarige Indiaanse sociale wer ker plotseling bij de „Kenora Children Aid Society" ontslagen. Hij verrichtte zijn werkzaamhe den voornamelijk onder zijn eigen rasgenoten en was een van de belangrijkste initiatiefnemers tot de mars geweest. Bij de „Ke nora Aid Society" gaf men te kennen, dat het ontslag van de sociale werker daarmee niets uitstaande had. „Teach-in" De protestmars en het „toeval lige" ontslag van de Indiaanse employé, gevoegd bij de groot blaadjes op de grond waren ge vallen en de bosmieren sjouw den en ploegen, om dat alle maal op te ruimen. De eekhoorntjes veegden daarna met hun staartjes de grond keurig schoon, want het feestterrein moest netjes opge ruimd zijn. Zo hadden alle dieren van het bos hun taak, die ze met plezier vervulden. Kruipertje de slak had ge zegd: „Laat mij maar het zwa re werk doen, ik ben immers het sterkste dier uit het Alle dieren begonnen te la chen en riepen: „Ha, ha, ha. die Kruiper, hij 't sterkste, ha, ha". „Zeker", zei Kruipertje ver ontwaardigd, „ik draag immers mijn eigen huis op mijn rug!" Ja, dat was waar en daarom hadden ze Kruipertje gezegd, de struiken, die in de weg ston den. uit de grond te trekken. Kruipertje deed zijn best,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16