Gastvrouw De Doelen in BLAD ZIJ Bintje Jansma gaf haar naam aan aardappel Dienstplicht voor meisjes Cineraria brengt voorjaar in huis EVEN TIPPEN Vrouwelijke loop wijze is vlot aan te leren dialoog dialoog dialo ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 WWAAR ligt uw taak als gastvrouw? Overal en nergens, zult u antwoor den. Dat was ook het nuch tere antwoord van mevr. C. van Veen (47) uit Wassenaar, die per 3 januari gastvrouw is ge worden in DE DOELEN, Rotterdams nieuwe Con cert- en Con gresgebouw dat op 18 mei zal worden geopend. Mevrouw C. van Veen Zij ontvangt ons in de artiesten foyer, heeft een goede kop koffie en terloops een vriendelijke groet voor passerende musici en bouw vakkers, ze zegt tegen de fotograaf dat ze moeilijk fotografeert en daarmee bedoelt ze dat ze niet foto geniek is. Even later lopen we ge drieën onder de koninklijke loge, neemt ze plaats voor een plaatje in de grote concertzaal, wijst naar de grote klankkaatsers die als vliegende schotels boven het podium hangen. Met een zucht van voldoening omvangt ze de hele prachtige zaal (2232 plaat sen) met haar blik. „Wat een enorme rust gaat er van uit." Ze streelt de leuningen van de royale fauteuils die met zee blauwe stof zijn bekleed beiden niet meer zo hard nodig. „Deze baan kwam dan ook uit de lucht voor me vallen! Ik had gesolliciteerd als gastvrouw bij Liften de Tweede Kamer. Dat ging niet door. Toen ontmoette ik de direc teur van De Doelen, Paul Ver bist. Hij zocht een gastvrouw: graag! zei ik. En nu rijd ik dage lijks met mijn eend van Wasse naar naar Rotterdam." De Bintjes hebben altijd in de kwade reuk gestaan, de smaak was enigszins gronde rig en de aardappel zelf tame lijk gladdig. Nu is er de laatste jaren flink wat „ge dokterd" aan het Bintje, het geen de kwaliteit zeer zeker ten goede is gekomen. Er ter. „In dit werk pak je alles aan wat voor de hand komt, zo letterlijk mogelijk. Ik ben als het ware gastvrouw namens de gemeente Rotterdam. Ontvan gen, rondleiden, een oogje hou den op de diverse dienstruimten van musici en personeel, kan toorlokalen. vergader- en con certzalen, garderobehal en trans portberging. Stewardess kan schelen hoe mijn werktij den liggen, 's Morgens om negen uur moet ik beginnen, maar 's avonds wordt het pas interes sant. Waar het werk ligt? Zor- duizenden gasten komen en dat zal in september een feit zijn met het grote internationale CI- OS-congres, dat vijf dagen duurt, dan zullen we wel twee maal gen als de gasten komen, dat per dag alle toiletruimten moe- alles er piekfijn uitziet. Zij is de ten controleren, vrouwelijke verzorgende achter grond. Het wakend oog voor de Bl06m6n huishoudelijke diensten: wasta fels en toiletten (er zijn er bij ik zorg er voor dat het podi- elkaar honderd stuks) nalopen. um met bloemen versierd wordt. Zorgen dat er voldoende zeep, Zélf? Nee, dat is nu hier het stoffeerd met schuimrubber. Het schone handdoeken en voldoen- heerlijke: alle diensten van de is duidelijk: ze heeft er hele- de toiletpapier aanwezig is. We gemeente Rotterdam staan ons maal bezit van genomen. krijgen op een gegeven moment ter beschikking. Ik geef alleen Perfect een wagen waarop al die attribu- een seintje aan de plantsoenen- „Ik Vind het zulk heerlijk ten aanwezig zijn. Éénmaal per dienst. Of als de straat nog open werk dat het me helemaal niet dag gaan we alles langs, als er ligt en er is een receptie, dan Mevrouw Van Veen voelt zich helemaal thuis in dit prachtige muziekpaleis, marmer, notehou- ten panelen, prachtig op elkaar afgestemde kleuren, grote wan delgangen, kristallen lichtkronen, een vast tv-circuit, een verta lingsinstallatie met vijf kanalen, technische cabines voor de radio, ze wijst er ons vol trots op. Haar vader was vroeger directeur van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Zij verkeerde dus altijd in muziek- kringen. Voor de oorlog werkte ze bij de KLM. Ze kreeg, zoals dat in die tijd ging, een oplei ding als stewardess en vloog als hulpje mee. In de oorlog was de vliegerij afgelopen. Zij heeft ook hotelschool in Zwitserland. Dat komt haar te stade voor alles wat met een ontvangst te maken heeft. VAN BLOEM EN PLANT komen de straatmakers geweer na een seintje. Mankeert er iets aan de apparatuur of de leiding, dan komt de technische dienst. Geen wonder dat je zo een prettige gastvrouw kunt zijn. Wagentjes Van de week ontdekten we in de wagen van on ze bloemenman, tussen het vele rose, rood en lila van azelea's, cy clamen en primu la's, ineens het heldere koren- blauw van de eer ste Cineraria's. Deze kruidachtige planten met hun frisse heldere kleuren zijn bij uitstek voorjaars- bloeiers en zij ge ven met hun felle margrietachtige bloemen even een ander accent aan onze vensterbank. Wist U dat er geen enkele ka merplant bestaat met zo'n uitge breid kleuren- sortiment? Niet alleen blauw in diverse nuances, maar ook roze, zalmrose, cyclaamkleur, purperrood en steenrood, tweekleurig, tot wit zullen we onder de Cineraria's vinden i een kijkje in een cineraria- is is dan ook oogverblin dend. Wij mogen het dan betreuren dat na de bloei een Cineraria verder waardeloos is, de zonzij de is ongetwijfeld dat ze het voorjaar in huis brengt en we hebben nu immers behoefte aan een frisse verschijning? i Meestal wordt deze luisterrij- ke bloeier verkeerd behandeld. Ze ziet er namelijk met haar grote kruidachtige bladeren dor stig uit, maar geven we te veel water dan kwijnt ze maar al te gauw weg. Ze krijgt slechts zéér matig water en alléén als de aarde licht van kleur is en droog aanvoelt. Daarbij sproei- we 's morgens vroeg even uver de bladeren, die uiteraard veel vocht verdampen. Om de bloei te rekken krijgt ze boven dien elke week kamerplanten- mest. kan 4 a 6 weken aanhouden, naar gelang van de omstandig heden. Wie het risico neemt de plant toch in de zon of de warmte te kweken, zal bedrogen uitko men, al fleurt de vensterbank er dan tijdelijk door op en dat is verleidelijk! Maar houdt u dan een luizenbestrijdings middel bij de hand, b.v. het huismiddel zeepspiritus, dat u maakt van 1 liter water, 20 gram zachte gele zeep en 10 gram brandspiritus. Ook zijn er prima preparaten bij drogist, bloemist en zaadhandel ver krijgbaar. De achterkant niet vergeten te bespuiten en na een week herhalen. Eerder Gevoelig De Cineraria Is erg gevoelig voor zon, waardoor de bladran den verdrogen en bladluis kan optreden. Ook houdt zc niet van een warm gestookte kamer. Ze bloeit het langste voor een raam op het noorden, noord-westen of noord-oosten, waar de zon haar niet kan hin deren. Een temperatuur van 10 gr. C. is voldoende, zodat het een ideale plant is voor een kamer die met een verwarmd vertrek in verbinding staat. Hei is zelfs niet eens nodig haar vlak voor het raam te zet ten, ze blijft ook bloeien als ze op een tafeltje, kast of dressoir Officieel bloeien Cineraria's vanaf eind februari, maart tot mei, maar door speciale belich ting zijn de kwekers er in ge slaagd ze aanmerkelijk eerder in bloei te brengen. Waren het vroeger de Paasplanten bij uitnemendheid, tegenwoordig brengen ze vroege lente in onze winterse vensterbank. Hoewel ze uit zaad worden gekweekt, komt het een enkele keer voor dat er na de bloei kleine scheutjes aan de voet wei-schijnen, die we kunnen spa ren en dan in augustus, septem ber stekken. Is uw plant niet zo vlijtig, dan ruimt u haar na de bloei op. Anders zet u haar 's zomers in de schaduw buiten en vergeet niet te gieten en te mesten. De stekken in bladaar- de met scherp zand steken en verder binnen opkweken, waar ze dan hopelijk, geholpen door af en toe kamerpïantenmest. in het voorjaar zullen bloeien. A. C. MULLER-IDZERDA De oppervlakte van het hele gebouw beslaat één hectare. Daarom gaat alles op wagentjes. In de foyers komen straks alle maal karretjes met grote contai ners met koffie en kopjes, die zo onder de veertien buffetten wor den gereden. „De afstanden zijn haast niet te belopen. Ik heb in de ruim drie weken hier al ge wicht verloren: twee kilo". Ze heeft een goed slank figuur, ge stoken in een zachtgroen deux pièces. Met de bescheiden parel ketting en dito oorknopjes is ze een gedistingeerde verschijning; het donkere haar is keurig ge kapt in een Grace Kelly-rol. De lijntjes in haar gezicht verraden dat ze het niet altijd makkelijk had. Dat klopt. Haar man is overleden, de zoon en dochter, 20 en 21 jaar oud, hebben haar Een Duits fabrikant is cr in ge slaagd een soort kledingslcer te fabri ceren dat zo soepel is dat er hem den en bloeses van vervaardigd wor den. De nieuwe kledingsstof lijkt op fluweel. De kleding is wasbaar bij een temperatuur van bet water van 30 a 35 graden Celsius. U komt bet tegen in de vorm van hoofddeksels als tulbanden en cloches. Koffiezetten wordt steeds gemakke lijker. Als u er de lieve som van een ldeine honderd gulden voor over hebt, kunt u automatisch koffiezet ten met een koffie automaat. Het wordt een kwestie van vullen met water en gemalen koffie, stekker in bet stopcontact steken en wachten op bet rode lichtje dat seint: koffie is klaar!" Over (koffie) smaak valt niet te twisten: vraagt u eerst een demon- Zr. G. Bleij uit Heemstede bepleit in „Op leeftijd" van de stichting Nederlandse federatie voor bejaar denzorg een soort uitzendbureau voor kleine klusjes, van waaruit be jaarde vakmensen karweitjes kunnen verrichten voor alleenstaande vrou wen en echtparen waarvan de man twee linkerhanden beeft. Per week verzorgt zij acht „gevallen"; waarvan twee waar zc tweemaal per week vier uur helpt. „Ik zou geen ander werk (bejaardenverzorgster) meer willen doen" Als er een banket is, heeft ze dan ook de leiding? Gelukkig niet, lacht ze. Koks en serverend personeel komen van buitenaf, in dit geval het Rijnhotel. We hebben laatst een receptie ge had. Vooraf hielden we repeti tie: het opstellen van de tafels en stoelen, heerlijk is dat met goed geschoold personeel. Het glaswerk stond leuk opgesteld in carré en stervormig. Dat doet je goed. Dat zie je tegenwoordig zo weinig, dat er perfect gedekt is, ik mag graag zien dat alles zo perfect verloopt. „Er is ook een prachtige VIP-kamer, die op de speciale lo ge uitkomt, maar die mag ik u niet laten zien". Slaan we de plank ver mis als op 18 mei, Op bouwdag in Rotterdam, konink lijke gasten de feestelijke ope ning van het immense gebouw zullen bijwonen? Dan kan me vrouw Van Veen met recht gast vrouw zijn. „Is er een gang nog wat vuil en zal de koningin ko men, dan dweil ik met plezier die gang even aan", zegt ze nuch- Moet u weten, dat hier twee liften zijn die speciaal bestemd zijn voor het vervoer van de vleugels. Solisten kamers, dirigen tenkamers, kleed- en stemka mers. Straks als de muziek gaat draaien wordt het nog spannen der. Nu is elke dag al een verras sing, je weet nooit van tevoren wat die brengen zal. Ik zie in de kleine concertzaal al een optre den van Albert Vogel, of zie Her- bert von Karajan op het podium. Voordat mevrouw Van Veen in dienst trad, hield mejuffrouw A. Jungerhans (20) veel ontvang sten en rondleidingen, deed boodschappen en zette koffie. In feite is zij secretaresse. „Het is zeer afwisselend hier" beaamt zij. Zij was na de MMS in Enge land, Montreux en Hannover en geniet van de ontmoetingen met internationale musici. „Het is mijn eerste baan, mijn vriendin nen benijden me. Ik heb tevoren veel contact gehad met de meis jes van de VVV, de receptionis ten van hotels en Euromast in de stad, en ze ook hier weer ontvangen. We kunnen onze ervaringen prettig uitwisselen en ontmoeten elkaar regelmatig in dit werk. Want als er in de toekomst grote congressen wor den gehouden in Rotterdam, brengt dat voor heel de stad werk aan de winkel. Het is pret tig, als wij gastvrouwen elkas- dan kennen." wordt zelfs gefluisterd iat het Bintje nu de meest ge geten aardappel is. Hebt u overigens wel eens over die naam Bintje nagedacht? Daar zit een aardig historietje achter. Ruim zestig jaar geleden was er een onderwijzer die behalve deze veeleisende baan ook aard appelkweker was voor de Frie se Maatschappij van Land bouw. De vensterbank van het klaslo kaal fungeerde tevens als broei kas. Had meester De Vries een nieuwe kruising tot stand ge bracht dan gaf hij die de voor naam van een goede leerling. Op het moment dat het Bintje zijn intrede in de wereld deed, was Bintje Jansma de beste leer ling, en der traditie getrouw werd de nieuwe kruising naar haar genoemd. Nu, zestig jaar later, rolt haar naam over vele lippen, niet alleen in ons land maar ook in Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Spanje, Italië en nog veel meer landen. Me vrouw Bintje Jansma is nu ze venenzeventig jaar en zij woont nog steeds in Friesland. Zou zij altijd Bintjes eten? Nu nog een tip: hebben uw aardappelen op een plaats in huis gestaan waar de tempera tuur 4° C boven nul was, dan kunnen ze zoet van smaak zijn, hetgeen beslist niet smakelijk is. Gooi echter niet weg. Als u ze in een warmere ruimte zet, zijn ze na een weekje weer te eten. U kunt het ook voorkomen door de aardappelen in de win ter een warmer plaatsje te ge- Stofzuiger Rotterdam is een boeiende stad, mijn man werd er geboren, zegt mevrouw Van Veen. Intus sen ontgaat haar niet, dat er een deurknop met vignet ontbreekt. „Kijk, dat is ncru zoiets waar ik achteraan moet." Dan wijst ze op d<e enorme stofzuiger die al het vuil van de bouwvakkers, die nog druk doende zijn, uit de stenen zuigt. „Stel je voor, als je thuis zo'n ding had. Het zou je tapijt in één keer naar binnen zuigen!" De moeder van me vrouw Van Veen werkt op een steenworp afstand: in het Bouw centrum. Haar kleindochter op buitenlandse zaken, en het moet al gek gaan wil de gastvrouw van De Doelen ze niet in hdar werkkring met die van haar moeder en dochter ergens een raakpunt hebben! -~AAAAAAAAAAAAAAAAA4 Dr. Louis H. Paradies uit Ame rika heeft een niet alledaags be roep: hij bestudeert het lopen van de mens en heeft jarenlang films gemaakt van het lopen van mannen en vrouwen. Na grondige bestudering van het materiaal heeft dr. Paradies beenderspecialist te Chicago in een inleiding op de jaarverga dering van de Amerikaanse Aca demie van ortopedische chirur gen verklaard, dat het feit dat vrouwen met hun heupen wie gen als ze lopen en mannen niet, niet voortvloeit uit een fysiolo gisch onderscheid tussen man en De vrouwelijke loopwijze kan zeer gemakkelijk worden aange leerd, en wordt snel een gewoon te. Niet-heupwiegende dames opgelet! Zo gaan we heupwiegen leren: korte passen nemen met stijve knieën, dat is alles. Daar door wordt het bekken nl. in een wiegende beweging ge- bracht, het lopen op hoge hak- k draaibaar is want z0 be. ken doet aan dit verschynsel sI„it dr Paralies zijn inieidinp: mets toe. Mannen nemen over ,s he{ bekken niet draaibaar het algemeen langere stappen en zouden vrouwen door hun Si? *?LL°nSSeL™ korte Passen met sti've knieën hoogst onelegante wijze deinen bij het lo- Nog rdag-rcceptje 200 gr rijst. 200 gr geraspte kaas, 2 uien, 60 gr boter, zout, peper en kruiden. Fruit de gesnipperde ui in de boter goudgeel en voeg de rijst bier ook aan toe. Bak deze even mee en doe er 4 dl water niet een bouil lonblokje bij. Kook liierin de rijst mooi droog en gaar. Roer er ten slotte de geraspte oude kaas door. Klaar is de risotto. Geef fruit toe. lie moeten heropgevoed wor den". Daarom voelt deze leze res voor dienstplicht, namelijk als een (her?) opvoeding van de vrouwelijke jeugd, dan krij gen ze eens een andere kijk op het leven en denken niet steeds aan zichzelf!" De daad ONS gesprek gaat ver- der. We geven eerst hei woord aan mevr. G. K. te R.: „Dienstplicht voor meisjes? Neen! Dienstplicht voor het meisje vangt aan zodra ze een huwelijk aangaat. Tussen einde studie en begin huwe lijk is vaak maar een korte tijd, waarin zij het beroep van haar keuze kan uitoefe nen. Als men daar nog dienst plichtige jaren afhaalt, blijft er niet veel over. Dat ligt bij de jongens weer heel anders. De man kan trouwen en zijn beroep, het beroep van zijn keuze blijven uitoefenen. Het meisje kan dat niet. Op haar rust de plicht haar huishouden goed te verzor gen. Het geliefde beroep, waar ze vaak jaren voor ge studeerd heeft, moet zij (naar ik denk met droefheid in het hart) laat varen. Gun haar dus die paar jaar voor het uitoefenen van het beroep ba rer keuze", aldus deze leze- De familie K. te V. is er eens echt voor gaan zitten en ook zij spreken verder over wat andere lezers al te berde brachten: „Ik ben niet tegen dienstplicht voor meisjes", schrijft moeder, „want als de nood aan de man komt zoals geschreven is dan is er géén tijd meer om te leren verplegen en helpen. Dan moet er aangepakt worden en dan moet het al geleerd zijn. Er moet ervaring zijn op ver schillend gebied. Ik had ge dacht aan verpleging en wat daarbij hoort, in ziekenhui zen, bejaardentehuizen, kin dertehuizen enzovoort. Ook met het oog op het gebod van de liefde tot God en onze naaste. Zij doen dan meteen een flinke dosis levenserva ring op als ze eens een jaar onder verantwoorde leiding mochten werken. (Mochten, schrijft deze lezeres!) En zc hoopt, dat dan misschien de ziekenhuiskosten voor de zie ken iets verlaagd kunnen worden. Als de meisjes ouder zijn, dan zou hun studie onderbroken moeten worden. Daarom pleit de fam. K. voor een dienstplicht op vrij jonge leeftijd. Ook de dochters zijn er vóór. Een bejaarde lezeres mevr. J. Niet aan je zelf denken, daarbij sluit de brief van Ilse B. te P, aan. Zij schrijft: „IJ vroeg onze mening? Ik. ben een meisje van achttien jaar. Persoonlijk ben ik voor de Dienstplicht en wel op de ma nier die ik zelf heb gedaan. Ik bedoel het Diakonale Jaar. Dat heb ik nu achter de rug en ik heb er veel van ge leerd. Ik haak in op de brief van mevrouw W. v. C. te R. die enkele meisjes op bezoek had die tegen de dienstplicht waren maar wel het Diakona le jaar wilden doen. Nu, zegt Ilse, laat ze dan de daad bij van D.-R. te 's G. heeft even eens haar gedachten laten gaan. Ze blijkt voor het „moder ne" idee: dienstplicht voor meis jes, te voelen en somt ook haar redenen daarvoor op. „Ik be doel niet dat ze als in Israël met het geweer op de schouder moeten marcheren. Maar voor veel jonge meisjes is het hard nodig op deze manier gehoor zaamheid en discipline te leren. Mevrouw Van D. wil dus een soort staats-correctie op de ge zinsopvoeding. En in tijden als het land in gevaar is, en de mannen aan het front zijn, kun nen ze heel nuttig werk op de achtergrond verrichten. (Maar dat doén ze, mevrouw D., als vrijwilligster, kijkt u er de advertentie van de Milva en de Luva maar eens op na.) Ook bij het Rode Kruis wacht de meisjes een taak, meent deze lezeres. Haar redenen? De te genwoordige jeugd is soms ver regaand brutaal. Ze durven te gen hun ouders te zeggen „Jul- het woord voegen! Zij zullen er geen spijt van krijgen. De meisjes voor zo'n jaar zijn jammer genoeg niet in grote getale aanwezig. Wij waren met ongeveer dertig meisjes "uit de hele provincie Zuid- Holland en vertegenwoordig den met elkaar negen kerkge nootschappen. Dat is wel een droevig beetje, vindt u niet? Het Diakonaal jaar is geen dienstplicht, maar een jaar vrij willig werken voor een ander. Jezelf ontplooien en eens achter de schermen van het inrichtings- en ziekenhuiswe zen kijken en je handen uitste ken. Voor zo'n jaar mag best propaganda gemaakt worden ook in de kerk. Het blijft dik wijls achterwege, of krijgt een nietig plaatsje in de kerkbo de. Ik sluit hierbij een folder in. Misschien kunt u die doorge ven aan die meisjes van mevr. W. v. C. te R." Dat hebben we gedaan. Ilse! „Met verbazing las ik de reac ties van lezers, vooral die van mevr. B. 't P. Een rijkskost school voor meisjes oprichten om goede omgangsvormen te le ren, iets voor een ander over te hebben. Kan er dan in het ge zin zelf niets meer geleerd wor den, moeten onze kinderen alles buitenshuis leren?" vraagt mevr. M. W.-H. te W. zich af. „En wat een organisatie zou er nodig zijn om ieder meisje in het haar passende beroep te plaatsen! Nu reeds is er al zo'n behoefte aan ouder verplegend personeel. Wat zou men met al die jonge ziekenverzorgsters moeten doen, als er geen ouder personeel is dat de verantwoor delijkheid kan dragen. Waar moet het vrouwelijk kantoor personeel. de meisjes voor de confectie-industrie vandaan ko men als men alle meisjes in een verzorgend beroep plaatste. Ik ben er niet tegen als mijn dochter verpleegster wil wor den. Zelf ben ik ook verpleeg ster geweest. Het is een mooi beroep dat veel voldoening geeft. Veel meisjes die vrijwil lig een verzorgend beroep kie zen houden het niet vol. De één is lichamelijk niet tegen haar taak opgewassen, de ander gees telijk niet. Geen plicht Wat zou er van deze meis jes terecht komen wanneer ze er toe verplicht werden? Het is goed, als we onze kinderen al vroeg op deze beroepen wijzen. Ze het mooie, maar ook het moeilijke van een die nende taak te laten zien. En onze kinderen niet te veel in geld latem denken, hoewel de verzorgende beroepen goed betaald worden, tegen woordig. In onze tijd lag dat anders, wij deden het met 20,- per maand. Zou daar niet veel de schuld liggen, dat dit werk vroeger zo slecht betaald werd? Het was hard werken en meestal ver antwoordelijk werk. Ik hoop dat vele meisjes een verzor gend beroep kiezen, mede door uw dialoog, maar.zon der dienstplicht." Volgende week vervolgen we ons ge sprek. Huwelijkskans stewardessen Het gebrek aan stewardessen bij de grote internationale lucht vaartmaatschappijen is blijkbaar chronisch. Amerikaanse maat schappijen hebben al getracht, in Europa de nodige aspirant-ste wardessen te charteren. Zo doet in Engeland „Trans World Airli nes" op het ogenblik pogingen om maar liefst duizend Britse meisjes, in de leeftijd van twin tig tot zevenentwintig jaar, warm te krijgen voor het toe komstig beroep van gastvrouw in de lucht. Kandidaten krijgen een opleiding in Missouri en wor den daarna voorlopig op binnen landse Amerikaanse luchtlijnen geplaatst. Zij kunnen later wor den bevorderd tot stewardess op de transatlantische lijnen. Bij de propaganda zegt de maatschap pij, dat haar korps stewardessen mag worden beschouwd als „een groep meisjes met de beste kan sen op een goed huwelijk ter wereld". Als dat waar is, moet het personeelsgebrek op dit „luchtige" terrein inderdaad wel chronisch zijn. Over dejeugd kan ik altijd pra ten. Niet alleen omdat ik dag in dag uit tussen jonge mensen mag verkeren, maar ook, geloof ik, omdat ik zelf zo hartgrondig jong geweest ben. Weerloos en agressief tegelijk, hagend en liefhebbend en niets daartussen, verachtend en vererend buiten elke proportie. Wie heeft dat niet gekend? Gek doen hoewel je hart „bloedt"? En omgekeerd: omhangen en kwijnen terwijl je je toch eigenlijk heel lekker voelt? Sneu als je dat niet hebt gekend. Want dan kun je je ook niets herinneren. En je iets herinneren IS al zo lastig in dit snelle leven. Soms sta je zelfs bij een flink herinneringsvermogen nog paf. Dat had ik bij mijn jong ste zoon laatst die me vertelde dat zijn vioollerares al aardig oud was. Hij heeft haar nog maar pas. een half jaartje, en naar mijn idee, ik heb haar nog niet ontmoet,, zou ze zo ongeveer tussen de 25 en 30 moeten zjn. Maar hij hield vol, ze was beslist oud. Tot bléék dat zij achter in de 20 was. Jongen, dat is toch niet oud, zei ik. Vindt u dat dan jong- riep hij en ja, toen ik me even ging herinneren wat ik van mensen van over de twintig dacht toen ik twaalf was... Trou wens, dat blijft zo. Ik verloofde me op mijn twintigste, en weet goed hoe oud ik mijn a.s. schoon zussen vond die dertig waren en al vijf, zelfs zeven jaar getrouwd. En het gekke is dat ik ze ook nog oud zal vinden als ik vijftig ben en zij zestig! Dit alles haal ik maar even op terwille van de Beat les. Want onder de brieven over dit onderwerp zitten er een paar meet zeer steekhoudende opmer kingen. 't Zijn tot mijn vreugde geen van alle brieven met: hoort dit in een christelijke krant. Alle briefschrijfsters gaan er al eenvou dig van uit dat slechts diepe be langstelling voor jonge mensen ons uitgangspunt mag zijn bij het geeft niet welke beoordeling. Laat ik zo'n moeder aanhalen. Zij heeft betrekkelijk jonge kinderen, niet de 15-jarigen die ons in de zoge naamde moeilijkheden brengen, maar jonger. Kinderen die nog geen Engels verstaan, maar ge woon heerlijk liggen te luisteren naar hits van radio en „singletje". Om hunnentwille luistert ze mee. En wat valt haar nu op? Dat de woorden van zoveel hartuitstortin- gen droevig zijn. Bijna altijd is de inhoud van een lied triest. Je kwam, je ging weer. Je begreep me niet. „Ze" begrijpen me niet. Er was een misverstand. Er was schuld. Is dat nu, aldus de moeder, een onderwerp waarover we onze kinderen moeten laten denken? Is dat nu fris? Het enig antwoord dat ik hierop kan geven is: nee. Maar ik wil er aan toe voegen dat het mijn over tuiging is dat de kinderen nauwe lijks over de inhoud denken. Ja, ze weten wel, als ze 15 zijn enzo voort, wat er gekweeld wordt. Maar het gevoel daaroveris te ver gelijken met hun gevoel jegens mensen die „oud" zijn. Ze weten best dat de werold van hun ouders er niet een is van elkaar verlaten en kwijnen en smachten en door zeuren over misverstand, maar ze voelen die wereld toch wel aan als vijandig, een last voor straks, later als het allemaal wel zal moeten. Maar nu nog niet, Heel de Beatle-verering is een verkapte bede om uitstel. Al wat er aan vrees en onlustgevoelens opgepropt zit, vindt uitwg in mee- mijmeren ®n mee-bewegen. Dat het niet de enig uitweg is, is een kwestie van wat wij onze kinderen thuis en in meer algeme ne zin elders (al is het gezin ontzaglijk belangrijk) te bieden hebben. Een moeder die mee-luis- tert en mee-praat kan op haar tijd gerust afkeuren, zij verkeert bin nen het vertrouwen van haar kin deren. Als -jezelf geen kinderen hebt en je luistert graag bij de buren met hun jongvolwassenen om zich heen, nietwaar brief schrijfster, en je bent eerlijk enthousiast bij tijd en wijle, dan luisteren ze heus wel als je eens een keer zegt dat je dit of dat prut vindt, of stijlloos. Maar als je van te voren al meent te mogen weten dat het wel weer allemaal niets zal zijn, kijkt de jonge mens dwars door je heen en vindt je een (dit hoorde ik laatst) „lekker Farizeeër tje". Nu zegt iemand: dat is een con cessie. Dat is meegaan uit zelfbe houd. Je mag voze inhoud niet goedkeuren terwille van het coüte que coüte vasthouden van jonge Ik wil daarop deze vraag stellen: wat is inhoud? Dat is geen door zichtig handigheidje, dat meen ik. Wij, godsdienstige opgevoede men sen, leven zwaar bij inhoud. Dog ma, formulering, heel goed weten wat je zegt, dat was het vroeger. Hoe men sprak, hoe de dominee preekte, t'at was van waarde. Graag een kanselredenaar, zei men dan, dat hield de kerken vol, de geest onder de mensen fijn, de jongeren binnen de perken. „Wat kan zij mooi bidden" zei men van de presidente van de vrouwenvere niging. En zoals altijd is dat wat in zichzelf iets ging zijn, afgod ging worden, uitgehold, voos geworden. Jongeren lachen om een dominee die net zo mooi kan zeggen maar het niet alle ogenblikken IS, en je ziet hoe ze een man die hakkelend maar eerlijk uit zijn woorden komt schier alles vergeven als hij op maandag en in al het daaglijk- se met hen in hun problematiek onderduikt en mét hen, nooit zon der hen, vecht om boven te ko men. Dat is behalve een reactie op vroeger de geest van onze tijd. Dat is moeilijk, want het eist een onverbiddelijk doordenken. Woord ruilt plaats in voor daad. Wat vroe ger inhoud was, wordt nu vorm. Wat vorm was, wordt inhoud. In houd van Beatle-songs zijn niet in eerste instantie de woorden maar het totaal gebrachte, de vrolijk heid, de frisheid, het zingen zon der diepzinnighied aan je kop, het nou eens niet hoeven. Is het zo ook niet met kunst? Kunst heeft geen ..preek", geen inhoud als zo danig. Integendeel, kunst zoekt naar duidelijkheid van het ons omringende, en in dat zoeken ligt haar vorm, is zij vorm, en die vorm is haar inhoud. Soms heb ik het idee dat onze kinderen dat beter begrijpen dan wij. Vanmorgen toen ik de jongste twee uitliet, zei er een. kijk eens. en toen ik me omdraaide zag ik het eind van de laan boordevol morgenrood. Kijk, zo gewoon is het: zelfs tussen de huizen en de rails hebben we dat op een februa- rimorgen, 8 uur, samen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15