IONBAGS BUD Hoort monument? ZATERDAG 5 FEBRUARI 1966 Westerbork gesloop* voor bouw van radio- telescoop (Van een onzer verslaggevers) De Schattenberg gaat verdwijnen. In de grauwe mist boven het Drentse land slaan dof de slopershamers. Dik ingepakte Ambonne- zen-jongetjes kijken kleumend toe. Langzaam worden houten ba rakken onttakeld. Slechts grillige brokken steen van funderingen blijven over. Aan de geschiedenis van het kamp wordt een einde ge maakt. De laatste bladzijde van Westerborks zwarte boek wordt omgeslagen. Straks zal er alleen nog droeve herinnering zijn. Een naam. Een naam met een klank vol verschrikking. Ondanks die 25 jaar, die er tussen toen en nu liggen. Die hebben niet kunnen weg vagen het leed, dat honderdduizend Nederlandse joden hier werd aangedaan. Het kamp verdwijnt, de herinnering blijft. Maar niet méér dan dat? Velen vragen zich af: moet Westerbork ook in de toekomst geen vingerwijzing bl'iven? Een gedenkteken: het is een vraag, die al eerder is gesteld. Maar tot een defihitief antwoord en besluit is het nooit gekomen. Het Rotterdamse ch-raadslid dr. F. J. Krop, lid van het Auschwitz-comité en voorzitter van de afdeling Rotterdam van Expoge, was een jaar of vijf te rug een van de eersten, die het voorstel deed. „Ik was juist in Parijs geweest en onder de indruk van het monument aan de Rue Geoffroy-l'Asnier: het „Monument pour le Martyr Juif Inconnu". Een door zijn sober heid indrukwekkend kunstwerk. Joodse kunstenaars uit de hele wereld hadden eraan meege werkt. Toen besefte ik: zoiets hoort ook in Nederland. Aan uitvoering van het idee kon toen echter niet wort^n begonnen, liet de toenmalige commissaris van de Koningin in Drenthe we ten. Er was al eens eerder over gesproken. Provinciale Staten hadden in de jaren vijftig zelfs al een bedrag van 3000 gulden gereserveerd voor een monu ment. Maar de joodse gemeente had er bezwaren tegen. Wélke bezwaren is me eigenlijk nooit helemaal duidelijk geworden". Bezwaren De joodse gemeenschap: „toen waren we tegen. We voelden weinig voor een joods nationaal monument midden op de hei. Er zouden betere plaatsen te beden ken zijn geweest om de honderd duizend om het leven gekomen joden te gedenken. Maar nu er in de Hollandse Schouwburg in Amsterdam (de plaats waar raz zia-slachtoffers in eerste instan tie werden heengevoerd) een paar jaar geleden een nationaal monument is gekomen, gelden onze bezwaren tegen een gedenk teken in Westerbork niet meer". Welke stappen zijn genomen sinds de joodse gemeenschap haar tegenwerpingen introk? Westerborks burgemeester L. T. Lieve hult zich in vaagheden. „Ik ben van verschillende zijden benaderd voor de oprichting van een monument, ook van joodse zijde. Er wordt nu onderzocht wat de mogelijkheden zijn. Wie of welke instanties het voorstel deden? Dat kan ik niet zeg gen". „Over vormgeving en financie ring ls nog niets bekend. Ikzelf ben voor een eenvoudig gedenk teken. Een simpele steen of zo iets. En wat de financiering be treft: daarover hebben we nog niet gedacht. Contact hierover met het ministerie is er nooit geweest. En in de raad is de zaak niet besproken. De zeven duizend Westerborkers hebben er weinig belangstelling voor. Het kamp ligt ruim tien kilome ter van het dorp. Het directe contact van de dorpsbewoners met het kamp is nooit intensief geweest. De meesten wisten niet eens wat er zich in de oorlog afspeelde Geen haast Westerbork maakt met zijn monument nog geen haast. De plannen zijn vaag gebléven, ondanks het feit, dat er nu al jaren stemmen opgaan voor een gedenkteken, o.a. van de direc teur van het Nieuw Rotterdams Toneel, Robert de Vries, zelf jood, die als verzetsman een van Een zelfde kampstraat nu en toen. Boven: houten barakken worden langzaam onttakeld onder het geweld van slopershamers en bull dozers. Rechts diezelfde straat 25 jaar geleden, toen de barakken nog dienst deden als school voor duizenden kinderen. Het waren hun laatste lessen. Er waren dagen, dat er meer dan 10.000 mensen waren. Dan werden ze in de barakken ge- de gedachtenis perst. Twee in één l drama's zullen zijn wegge haald. En dan? Zal zijn, waarmee aan hen, die stierven, tastbaar in En zo, in een dikwijls onhoud- leven wordt gehouden? Geen ge- bare situatie, leefde men. denkteken voor (honderdduizend Ondanks alle ellende herade mend als men weer een dag lan ger mocht blijven. Want zoveel treinen er aankwamen zoveel vertrokken er ook weer. Direct naar Duitsland. En ook die trei nen waren vol, overvol Getuigen uit zinloze haat vermoorde mede mensen? Er zijn suggesties gedaan. Er is gesproken over een eenvoudi ge steen. Er is voorgesteld een monument te maken van het stootblok, dat de treinen tot stil stand bracht, die in een niet te verstoren regelmaat de slachtof fers aanvoerden. Burgemeester Lieve: dat zou misschien het meest symbolische zijn. Hoevéél treinen daar, Iets van die ellende laat prof. Presser beschrijven door een kampbewoner, die het overleef- de. Hij schrijft: „twee en een hal ve maand van transporten heb ben ons helemaal veranderd. Toen de eerste mensen hier aankwamen, konden we er naii- welijks naar kijken: zo erg had al die ellende ons toen te pak ken. En thans? Nu zegt men nog maar droogjes: vandaag 300 Amsterdam, 200 Utrecht. En niet beurt komt en Amsterdam dus het alleen wij, die alles vanaf het een keer gespaard blijft". einde van de „boulevard des begin hebben meegemaakt, zijn misères" tot stilstand kwamen, is nauwelijks meer na te gaan. Maar ze kwamen er bijna dage lijks. Dat begon in 1942 zo geworden. In augustus kwam Drama's er 's nachts een transport uit Amsterdam. In pyama's, onder goed, zonder schoenen, oude Zie- Een andere getuige beschrijft yvea, zonaer scnoenen, ouae »e- „„J--,, n-t eindigde pas bij de bevrijding den ,onder „ebit De meesten andere -Vat_was van het kamp. Volle en einde- dae der verschnkkme. Ereer loos lijkende treinen van veewa gens, die telkens opnieuw duizen den half versuften, radeloze, zie ke razzia-slachtoffers aanvoer den. Slechts hun allernoodzake- dag der verschrikking. Erger din- hen werden de volgende gen ka„ ik me nauwelijks inden- ochtend doorgestuurd (naar ke„ wer(Jen mensen uits and r®d.j. S'j een spoil- door de marechaussee naar de tone inzameling van kleren ,rejn gedreven Ze licpen en rea_ aan deze schande van de mens heid gebleven: na de bevrijding bleef het kamp bestaan. Aanvan kelijk werden er NSB-ers in opgesloten, later vonden Ambon- nezen er een gastvrij onderdak. Bordjes met De Schattenberg erop markeren nu de weg, die zich van Hooghalen naar het kwam veel bij elkaar. Ook i geerden volkomen werktuigi jongens "it het strafkamp ]ijk zoa,s oververmoeide vallen". Het stootblok, waar eens de treinen, die de duizenden slachtoffers aanvoerden, tot stilstand kwamen, is nu met gras begroeid. De rails zijn weggehaald. De plaats voor een monument? de kampingeze vluchten. hielp ont- zullen zijn vertrokken, verwacht burgemeester Lieve. En elke dag blijft er minder over, dat herinnert aan die don kere oorlogsjaren. Een voor een worden de barakken afgebro ken. Van de driehonderd Ambon- nezen-gezinnen, die er nu al ja renlang onderdak vinden, is nu de helft weg. Zij kregen woon huizen in de bewoonde wereld toegewezen. De andere helft zit er nog. In dezelfde barakken, waar 25 jaar terug de joden hun lijdensweg begonnen. En het zal nog wel twee of drie jaar duren voordat ook die laatste gezinnen Mét die laatste gezinnen zal straks het kamp helemaal ver dwijnen. Nu lijkt het nog hele maal op de foto's van „toen". Straten met houten gebouwtjes, groezelige gordijntjes, de slag boom aan het begin, prikkel draad aan beton en een paar ste nen optrekken, die toen als was plaats dienst deden. „Nur für Manner" en „Nur für Frauen" staat er nog in gehavende witte letters op te lezen. Maar lang zal het niet meer duren of ook die stille getuigen van onmenselijke meenemen. Velen hadden zelfs ven. En toch zijn we net beesten niets. Gezinnen waren uit elkaar en anderen ook. Dezelfde gerukt. Amsterdammers, die de ellende Dan speelt er zich een drama Westerbork: voor bijna allen zelf hadden ondervonden en die af, dat door verschillende oogge werd het het laatste station voor het grote geluk hebben gehad tuigen wordt bevestigd. „Aan de de dood, of zoals prof. J. Pres- hier te mogen blijven, zijn ver- treih bleek, dat er te weinig ser het in zijn boek De Onder- heugd als de provincie aan de mensen waren. Nu waren echter gang noemt de dag van het laat ste gericht. Wat hun als een werk kamp was voorge spiegeld, bleek doorgangskamp te zijn voor verder transport naar Auschwitz, Ber gen Belsen, Dachau. De meesten van hen begrepen dat nog niet bij aan komst. Er was voor woonruimte ge zorgd. Er waren scholen. Er ston- ren artsen klaar. Maar dat was slechts camouflage van een met Duit se „gründlichkeit" uitgevoerd plan. Men voerde aan om centraal te kun nen afvoeren. En dat gebeurde bijna volgens dienstrege ling. En hoe suc cesvoller de Duitse razzia's waren, hoe overbevolkter het kamp raakte. De kampingang met de slagboom die nu da!g en nacht open staat. Toen werd hij slechts geopend als een transport kwam of vertrok. .vanmorgen 200 a 390 vrouwen met kinderen uit Amsterdam ge komen, wier mannen in het kamp waren. Haar bagage had men in Hooghalen gelaten, aangezien men geen haast had en eerst het transport weg moest. De vrouwen stonden op een zijweg bij de kampingang, bewaakt door de ma rechaussee. Toen de commandant hoor de dat er te weinig mensen in de trein waren, gaf hij order de vrouwen even eens te registreren en in de trein te ja gen. De niets ver moedende vrouwen, die gehoopt hadden gauw hun mannen te zien, lieten zich rustig naar de regis tratie brengen en daar in grote haast registreren: ze dach ten natuurlijk nu in het kamp te komen. Toen men hen echter uit het kamp naar de trein leid de, begrepen zij, wat er met haar ging gebeuren. Zij begonnen te gillen en enigen probeer den tegenstand te bieden. Maar ze werden met geweld Zelfs het prikkeldraad en de betonnen ge" palen ziJn n°g te vinden in het kamp, waar nu al sinds jaren vele tientallen Door het gegil A™bonnese gezinnen zijn gehuisvest, kwamen enige man nen, die in de buurt van de trein bij de wegenbouw werk ten, naderbij en herkenden hun kamp. midden in de bossen slin- vrouwen. Ze liepen erheen, gooi- gert. Dezelfde weg, waarop toen den de afzetting omver en stap- duizenden als slaven werden ten in de trein om hun vrouwen voortgedreven, te vergezellen Straks zullen ook de laatste Monument restanten van het kamp zijn verdwenen. En op de plaats, SaÏÏÏ waar aans onnoemelijk leed waarvan de weerloosten der werd geleden, zal Europa's weerlozen slachtoffer werden, Hun aantal is bijna onuitspreek- fc>ro°t*>te en modernste radio- baar: Honderdduizend mensen telescoop verrijzen. Dan zal wachtten hier op een zekere dood. de laatste bladzij zijn omge- Zo érgens, dan past hier een slagen. Maar de herinnering monument. Om te gedenken die velen, op wie zich alle zinloze zal levend moeten worden haat ontlaadde van het nazi-regi- gehouden. Mét een monu- Jarenlang is de herinnering ment....,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13