Ditmaal experiment langere duur van Groningse hervormden werden f 300.000 rijker Deel van een booreiland stort in zee Verzameling nagelaten aan kerk Deel van de goudmijn Staphorster jongelui beloven beterschap WEER Brood bijna voor niets Actie tegen verkeersnood Kamer gereserveerd over Europees akkoord Bestemming voor de onbestede gelden Maximumsnelheid voor aantal wegen Maar niet op alle wegen Buster Keaton overleden Nederlandse steun voor herverkiezing Halistein LONDEN Bij de verplaatsing van het booreiland Conoco dat voor de Engelse kust pogingen doet gas of ftlie aan te boren is een deel van dit tien-miljoen-gulden eiland in zee gestort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. want het eiland was op het moment van het. ongeluk onbemand. Zelfs de directie van de maatschappij, de Continental Oil Cy. die het platform van een Ameri kaanse maatschappij heeft gehuurd, wist niets van de toedracht. Het ongeluk gebeurde ongeveer 50 kilometer van de plaats waar in decem ber het booreiland Sea Gem kapseisde waarbij 13 mensen verdronken, ongei 90 kilometer ten oosten van Norfolk. Uit de schaarse berichten kon worden opgemaakt dat ..een Nederlandse n schappij" een deel van de bovenbouw van het eiland moest verplaatsen Daar voor werd een kraan gebruikt. Men moedt dat bij dit karwei door ee andere oorzaak de klampen loslieten die de onderkomens van de bemanning het eiland verankeren. Het losgeraakte gedeelte gleed in zee, daarbij nog enkele onderdelen van het platform meesleu rend. Er sdhijnen geen vitale delen van de boorinstallatie verloren te zijn. Margriet spreekt Piet via een walkie-talkie LECH Prinses Margriet staat tü- dens haar skitochten op wel ultramoder ne manier met haar verloofde „thuis" in verbinding. Beiden zijn nnJnelijk in het bezit van een walkie talk* Van tijd tot tjjd voeren ze vla de apparatuur ge sprekken met elkaar. Behalve met skiën houd* koningin Ju liana zich ook veel bezig met sc abbelen, dat ze met haar secretaresse mej. mr. De Graaff pleegt te spelen Postsegelverkoop ten kerk in Lellens bate van DEN HAAG De Nederlands Hervormde gemeente van Lellens (Gr.) is gisteravond in de residentie bijna f 300.000,— rijker geworden. Twee ouderlingen van deze kleine kerkelijke gemeenschap waren er in de Anna Paulownastraat getuige van, dat postzegelmakelaar en taxa teur J. L. van Dieten voor deze ka pitale som aan postzegels veilde. De verzameling is afkomstig van wijlen de heer J. van der Warf uit Gro ningen, die de kerk van Lellens tot erfgenaam beademde. Voor deze tweedaagse veiling bestond een enorme belangstelling. Uit Frankrijk en Italië waren de handelaren en ver zamelaars gekomen om te kopen. Klap stuk van de veiling moest een blok van vier zegels worden: een foutdruk lucht postzegel van Nederlands Indië uit 1932 waarop het vliegtuig ondersteboven staal afgebeeld. Dit blok moest f 11.000 opbren gen. maar een verzamelaar uit Amster dam kreeg hem voor f 8.600. Dé verrassing werd een Nederlandse zegel van een rijksdaalder uit 1920 waar van de rechterkant ongetand is. Deze zegel moest volgens de catalogus min stens f 1260 opbrengen. Handelaar Keizer uit de Haagse Passage kocht hem voor f 7400. Een zegel van Liechtenstein anno 1934 ging voor f 2500 weg. De Italianen in de veilingzaal legden beslag op enkele fraaie Italiaanse exemplaren die met z'u vieren ruim f 10.000 opbrachten. Verder was er een Franse zegel uit 1928 die voor f 2800 onder de hamer ging en een ver zamelaar uit Delft legde voor twee En gelse zegels f 6000 neer. (Van een onzer redacteuren) Uit deze opsomming blijkt wel hoe voortreffelijk de verzameling van de heer Van der Warf was. Van de heer Van Die ten vernamen wjj, dat de totale collectie veel meer bad kunnen opbrengen als de zegels maar voorzichtig bewaard geweest i. De collectie heeft waarschijnlijk louter als geldbelegging gefungeerd. Ja renlang heeft de vorige eigenaar ver zuimd om de temperatuur in de ruimte de collectie bewaard werd op rede lijk peil te houden. Gevolg was, dat veel zegels door vochtigheid zijn aangetast en z.g. roestverschjjnselen vertonen. Deze onvolkomenheden werden ook In de ca talogus aangeduid wat de kooplust echter niet kon temperen. Voor de Hervormde Gemeente van Na gemoedelijk gesprek met justitie: STAPHORST De Staphorster jon gelui zjjn tot de overtuiging geko men dat het optreden van de po litie tijdens de relletjes van don- dernacht gerechtvaardigd is. Zij kwamen tot deze conclusie na in een „gemoedelijke sfeer" in hotel Waanders te hebben gepraat met twee leden van de plaatselijke politie, de districtscommandant van de rijkspolitie en de officier van justitie te Zwolle, mr. P Stigter. Enige regen Op het midden van doceaan be vindt zich een tweetal diepe depres sies die niet veel van plaats verande ren. Het frontensysteem van een van deze depressies dringt echter ver naar het oosten op. Het heeft de Britse eilanden bereikt en veroorzaakt daar plaatselijk regen. Voor het front uit neemt de zuidelijke tot zuidoostelijke wind in onze omgeving nog iets in kracht toe. Heel Nederland komt dan ook weer in zeer zachte lucht. In de eerstkomende 24 uur zal het front ook Nederland passeren. Dit geeft hier eveneens aanleiding tot wat regen. Achter het fróiU wordt de wind zuidwestelijk, misschien tijdelijk wes telijk. Er wordt dar iets minder zachte lucht aangevoerd, maar de tempera tuur blijft toch overal iv het land ver boven normaal. Hoogwater Scheveningen S februari: 0 41 v.m: 13.07 nm ZON EN MAAN Donderdag 3 februari: zon op 8.18 ou der 17.31: maan op 14.18. onder 7.08. Zaterdag 5 februari: volle maan. HET EER IJS EI'ROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur gelingenschap, hebben beterschap beloofd. ,fie naaste toekomst zal dit moeten leren", was het commentaar van burgemeester mr. H. J. J. Ha verkamp, die zei tevreden te zijn over de afloop van de vergadering. Maar praten Het initiatief tot het gesprek is uitge gaan van de jongeren zelf. die tot de overtuiging waren gekomen dat de si tuatie na de relletjes onhoudbaar is geworden en dat er maar gepraat moest worden. Burgemeester Haverkamp meende dal de relletjes van de afgelopen dagen niets meer met flqklore te maken hebben. De justitie heeft na het incident in 1961 (toen een overspelig Staphorster op een mestkar door het dorp werd ge voerd) terecht opdracht gegeven her haling van dergelijke tonelen te komen. „Verschrikkelijk" In de gemeenteraad was het optreden van de politie hoofdschotel van ge sprek geweest. De heer Van Veen (sgp) vond het verschijnen van de overvalwagens verschrikkelijk De heer Buitenhuis (arp) was vam mening dat de aanleiding tot de af faire. het oprichten van een schand- boog niet het optreden van de po litie rechtvaardigde. Andere raads leden waren van mening dat de politie geen andere mogelijkheid overbleef dan in te grijpen op de wijze zoel? zij heeft gedaan* Lellens betekent het enorme geldbedrag een welkome aanwinst. Dit kleine plaats je behoort tezamen met de gehuchten Witte wierum en Ten 'Post tot de classis Winsum. De drie gemeenten liggen in een straal van 1!£ km. Om de beurt wordt in de drie plaatsjes de wekelijkse kerkdienst gehouden. De predikantsplaats is momen teel vakant. De heer Van der Warf stond bekend als vermogend. Naast zijn postzegelver zameling bestond de nalatenschap uit een schilderijencollectie, een hoeveelheid an tiek en enkele huizen. De postzegelhobby deelde de heer Van der Warf met zijn notaris, wiens collectie nog enige tijd geleden eveneens bij Van Dieten onder de hamer ging. De veilingmeester bleef gis teravond met niet een zegel zitten. Maandag werden in de Haagse Dieren tuin een honderdtal verzamelingen en zegels uit Nederland en overzeese rijks delen geveild voor een totaalbedrag f 95.000. Gistermiddag brachten in de An na Paulownastr. zegels uit Albanië, Boli via, Chili en zo het hele alfabet door t.m. Zwitserland f 115.000 op. De avondveiling sloot met een totaal bedrag van f 80.000. De twee ouderlingen toonden zich uiterst tevreden met de op- In het midden twee kostbare Ne derlandse postzegels uit 1920 van f 2.50. Volgens de catalogus moes ten zij f 1260 opbrengen. Op de verkoping brachten zij gisteren f 7400 op. De betaler was hande laar Keizer uit de Haagse Passage. Het bijzondere van deze zegels was. dat de rechterkant ongetand (Van onze correspondent) GOUDA Sinds zaterdag wordt het brood in Gouda al negentien cent bene den de normale prijs verkocht. De twee grote partijen in de broodoorlog, de firma Kranendonk en vrijwel alle andere bak kers en broodbedrijven, geven elkaar let terlijk geen cent toe. De kans, dat de prijzen deze week nog verder zullen da len, is beslist niet uitgesloten. ROTTERDAM In een garage in Zuidwijk heeft de surveillancedienst van de Rotterdamse douane deze week bijna een half miljoen Amerikaan se sigaretten in beslag genomen. Vijf mensen zijo in verband met deze zaak verhoord. Zij zijn inmiddels vrijge laten. Naar de herkomst van de sigaretten wordt nog een onderzoek ingesteld. Zij waren niet voorzien van de nodige ac cijnszegels. (Vervolg van pagina 1) Allemaal misstanden die men vla pu bliciteitsmedia en door advertentiecam pagnes kenbaar wil maken. Al deze maat regelen dienen, aldus het statuut om een vrije ontplooing van het economische, werk- en recreatief verkeer te bewerk stelligen. De stichting zal de verkeers problematiek verder benaderen door het verzamelen van gegevens over verkeer, het aantrekken van deskundigen, het houden van congressen e.d. Zo is thans als adviseur benoemd de heer M. J Key- zer, oud-staatsecretaris van verkeer en waterstaat die wordt bijgestaan door Ir H. M. Goudappel en dr. K. F. O. James, oud-voorzitter van de Zuidhoüandse keerscommissie. Op papier ziet het er allemaal mooi uit, maar een concreet standpunt kan de stichting nog niet geven. Verbetering in de verkeerssituatie weet de stichting ook niet te brengen Het moet allemaal nog onderzocht worden- Pressiegroep Heeft de stichting eigenlijk wel nut was een vraag die gisteren naar voren kwam. Want zo werd betoogd, de rece- ring zit toch ook niet stil. De voorzitter van het bestuur, oud-KLM-directeur dr E. H. van der Beugel, sprak dat niet tegen, maar vroeg zich af of de am bitieuze plannen van minister Suurhoff zonder druk wel zouden worden uit gevoerd. Met betrekking tot de 6tichtine kon hij zich verenigen met de naam pressiegroep tot nut van het algemeen Bovendien stelde de heer Van der Beu gel dat ook andere problemen dan het rijkswegenplan de aandacht verdienen Aan de stichting de taak daar od te wii- De leden van het bestuur en de di recteur, dr. E. Bogaart wilden zich niet uitlaten over de grootte van het bedrag waarover de stichting beschikt. Men gaf toe dat de participerende maatschappijen en verenigingen te genstrijdige belangen kunnen hebben. Als de stichting bijvoorbeeld een oor deel moet uitspreken over verhoging van de benzineprijs, zouden de verte genwoordigers van de drie oliemaat schappijen in een dwangpositie kun nen komen te verkeren. De vertegen woordiger van de ANWB zal wellicht niet erg ingenomen zijn met inten sivering van vracht- en openbaar ver voer. Toch is dit een van de punten die volgens de doelstelling van stichting zou moeten verbeteren. In de loop van februari treedt de stihting naar buiten als overal in Ne derland de aanplakbiljetten met het opschrift: .Excellentie. de verkeers nood is groot" verschijnen. Wat ei verder gaat gebeuren, is nog weinig concreet te zeggen. WOENSDAG 2 FEBRUARI 196« (Van onze parlementsredactie) schap zag DEN HAAG Het akkoord dat de EEG-partners het afgelopen weekend in Luxemburg hebben be reikt is dinsdag in de Tweede Ka mer met- gemengde gevoelens ont vangen. Woordvoerders van KVP, PvdA, VVD, AR en CHU toonden zich verheugd dat de EEG niet uit eengevallen vs. Ook werd waarde rend gesproken over de wijze waarop minister Luns aan de onderhandelin gen heeft deelgenomen. De Vijf zijn niet bezweken onder de tuchtroede van generaad de Gaulle, betoogde de socialist Patijn. Over de toekomstige ontwikkeling van de Gemeenschap toonden deze afgevaardigden zich echter bezorgd. Van Dis de hand Gods jongste besprekingen in. Luxemburg hebben dc Europeanen een illusie minder", vond de heer Slotema- ker de Bruine (pac. soc.) De doel stellingen die men in een verenigd Europa wilde bereiken, waren volgens hem door de ontwikkeling achterhaald- De heer Bakker (comm.) zag in de jongste EEG-crisis een logisch gevolg de tegenstellingen binnen het ka pitalisme. Volgens mejuffrouw Rutgers (a.r.) aren de moeilijkheden niet opgelost laar naar de toekomst verschoven Vooral het getroffen compromis over nemen van meerderheidsbesluiten in de EEG-rninisterraad werd door schillende sprekers als bron nieuwe wrijvingen aangewezen. Ook vreesde men een verdere verzwakking van de positie van de Europese Com missie. De Vijf hebben het EEG-bolwerk goed verdedigd maar de Fransen zijn de buitenste linies binnengedrongen. Waak zaamheid blijft geboden, meende Bos (c.h.). Prof. Patijn (soc.) wachtte in de komende tijd een wed loop tussen de taaiheid van de EEG en de verzwakking van het Gaullisme. Hij sprak, evenals mejuffrouw Rut gers (ar.) de hoop uit dat de heer Hallsteln voorzitter van de Europese Commissie zal blijven. De liberaal Berkhouwer betreurde het dat de Vijf tijdens de hele duur van het Europese conflict het initiatief aan Frankrijk ge laten hadden. Mr. Bos (c.h.) sloot zich hierbij aan Frankrijk had zich tijdens de besprekin gen In Luxemburg, naar zijn mening gedragen „als de schuldige die ver schijnt in de toga van de aanklager. Mr. Blaisse (kath.v.) drong er bij de regering op aan vast te houden aan de eis dat het Europees Parle ment grotere bevoegdheden moet krij gen. Gods hand Bij de kleine fracties bestond weinig waardering voor de EEG. De heer Van Dis (s.g.p.) was van mening dat het streven naar supra-nationale organisa ties werd aangemoedigd door het Vati- caan. Het verheugde hem dat Frank rijk zich hiertegen verzette. Achter de houding van president De Gaulle ten opzichte van de Europese Gemeen- ROTTERDAMSE KUNSTKRING, Witte de Withstraat 35 TENTOONSTELLING OUDE KUNST ANTIQUITEITEN Van 22 jan. t.m. 6 (ebr. d.ge- DIRVEN EINDHOVEN UTuu, Min. Bot: kritiek ongefundeerd Eindhoven Zd.-Llmb. Helsinki gli bcw windstil 12 windstil 8 -4 zzw 2 2 1 windstil 17 8 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Uit het feit dat vorig jaar 90 miljoen van het voor de ontwikkelingshulp bestemde be grotingsbedrag onbesteed is geble ven, mag beslist niet worden afge leid dat voor dit geld geen bestem ming is gevonden. Niets is minder waar. Die bestemming is al lang vastgesteld" Aldus reageerde gisteren in de Tweede Kamer minister Bot op, wat hij noemde „de volledig ongefundeerde perscommen taren'' volgens welke Nederland eigen lijk te véél ontwikkelingshulp zou bie den, omdat wij de daarvoor bestemde gelden niet „kwijt" kunnen. De minister wees erop diait de Neder landse instanties voor ontwikkelings hulp integendeel over veel meer be stedingsmogelijkheden besdhiklcen dan de begroting toelaat. Het opnemings vermogen van de ontwikkelingslanden is de laatste jaren bijzonder sterk toe- jenomc-n, juist als gevolg van de hulp verlening. Hun behoefte aan hulp overtreft de feitelijk gegeven hulp (9 miljard dollar) met 3 miljard dolilar. Normaal DEN HAAG Het is de bedoeling binnenkort een proef van langere duur te neincn met een maximum snelheid voor een aantal wegen, zo blykt uit het verslag van een mon-^ den 00k dimlicht gevoerd moeten kunnen deling overleg van de vaste Dat desondanks begrotingsgelden besteed blijven, is een volstrekt normaal verschijnsel. Deze gelden hebben lijk betrekking op projecten, die eerst op langere termijn verwezenlijkt kun- worden. Het duurt soms jaren voor dat zo'n project tot betaling aanleiding geeft. De gelden blijven echter voor het aangegeven doel gereserveerd. Ze vor- een soort „stuwmeer van middelen", dat leegloopt, naarmate de projecten vor deren. Het bekende „pijplijn-effect", dat in een vroegere periode nadelig werkte op het absorptievermogen van de ontvan gende landen, is nu wel Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. P. Bijlaard stadsinge nieur bij de dienst der publieke werken te Arasterdam, missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer met minister J. G. Suurhoff. Voor de invoering van een algemeen snelheidsmaxi mum voelt de bewindsman niet om dat zijns inziens voor verschillende ivegen de maximumsnelheid verschil lend moet kunnen z(jn. Ook een minimumsnelheid op de grote wegen wil hij niet invoeren. Wel wil hij in de nieuwe verkeerswetge- ving een bepaling opnemen, die ver biedt de nortmale gang van andere voertuigen te belemmeren door zonder noodzaak uitzonderlijk langzaam te rijden in verhouding tot het overige gelijksoortige verkeer. De commissie veiligheid wegverkeer houdt zich bezig met de vraag of afzonderlijk verkeersbord moet worden ingevoerd dat een inrit aangeeft, zo deel de de minister mee Hij is bereid te overwegen of twee verschillende borden moeten worden ge bruikt om een zebra of andere plaatsen waar voetgangers plegen over te steken aan te duiden. Steun voor rug Noodzakelijk vindt hij het dat in de toekomst voor het vervoer van kin deren, zowel op fietsen als op brom fietsen voldoende steun voor rug, han den en voeten zal worden geëist. De wegbchccrdcrs zullen worden ver plicht de nadering van een voorrangs- weg door middel van een witte driehoek op het wegdek aan te geven. Bij wijziging van de wegenverkeerswet zal de kwestie van het boete-maximum opnieuw onder de ogen worden gezien. „Dimmen" staat vrij Aan de autobestuurders zal worden overgelaten of zij binnen de bebouw de kom stadslichten dan wel dimlich ten gebruiken. Minister Suurhoff zei, dat het ideaal zou zijn wanneer auto's binnen de bebouwde kommen met stadslichten zouden rijden. Dit kan echter alleen indien dc straatver lichting zeer goed is en bovendien de stadslichten van de auto's zelf duide lijk zichtbaar zijn. Aan dit laatste ontbreekt nog dikwijls veel zo zei hij- Hoewel in Nederland evenals in En geland de voorkeur wordt gegeven aan groot licht bij mist overdag, zal ln ver band met de opvattingen in andere lan- worden. Zowel de commissie als de bewinds man zijn van mening, dat buiten de bebouwde kom de afstand tussen twee hij lachte nooit...) vrachtwagens of autobussen ten minste 50 meter dient te zijn om veilig inhalen mogelijk te maken. Vele leden vEin de commissie wilden rechts inhalen motorvoertuigen door fietsers en brom fietsers consequent doorvoeren. Zij zen op het gevaar van „weven": nu eens rechts, dan weer links inhalen. Het probleem zal nog eens worden be zien, zo wend toegezegd. Voorrang De voorrangsregel waarbij rechts voor rang heeft, is volgens de commissie de minst gelukkige in vergelijking met links voorrang of regeling per kruispunt. De gehele problematiek is thans nog op het departement in studie minister Suurhof kon alleen zeggen, dat wijziging van de ene starre regeling in een andere even starre regeling bepaald ongewenst Mr. dr. J. Donner morgen 75 jaar DEN HAAG „Donners scherpzin nigheid, zijn kennis en zijn nauwkeu righeid zijn spreekwoordelijk. Ik zal er maar niet al te lyrisch over worden, want hij zou mij uitlachen". Deze woorden van prof. dr. Herman Ridder bos in het Gereformeerd Weekblad van 3 februari 1961 ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van mr. dr. J. Donner typeren de morgen vijfenze ventigjarige. Karaktervast, maar ook ven ruime op vattingen en openstaand voor andere me ningen; iemand die de publdcarteirt niet zocht, maar achter de schermen een gro te invloed uitoefende, ook op politiek terrein: vitaal en zakelijk. Vijftien jaaT lang is mr. Don- ner president geweest van de Hoge Raad. Di rect na de oor log. in 1946, werd h(j be noemd, nadat hij voor de oor log reeds van de raad deel had uitgemaakt. Zijn moedige houding tijdens de bezetting hij legde om principiële be. zwaren tegen maatregelen van de bezetter zijn ambt neer; hij was ook een der leiders van het kerkelijk verzet zal aan deze benoeming niet vreemd zijn geweest. Hij wend naar Buchenwald en St. Mi chielsgestel gevoerd en ieder medegevan gene is onder de indruk gekomen van zijn persoonlijkheid. Bij zijn afscheid als president van de Hoge Raad in 1961 kwam duidelijk naar voren dat weinigen een zo onuitwisbare indruk hebben ach- Zeker mag ook niet worden vergeten zijn zevenjarig ministerschap van justi tie in de kabinetten-De Geer en -Ruis de Beerenbrouck. Reeds op 35-jarige leeftijd trad hij voor het eerst op. De oogst aan wetgeving van Donners ministerschap is groot geweest: de psychopaten wetten; een deel van de grote hei-vorming van ons zeerecht, de nieuwe regeling van de naamloze ven nootschap. de ambtenarenwet, de wet ter bestrijding van de godslastering zijn slechts een willekeurige greep. Daarnaast vond hij die tijd om in het maatschappelijk leven vele functies te be kleden, waarvan wij noemen presidemit- curator van de Vrije Universiteit en cu rator van de Utrechtse Universiteit en zijn actieve belangstelling voor de chris telijke pers. Ook na zijn afscheid van de Hoge Raad is Donner niet „rustig gaan leven". Zijn invloed, vooral in besloten kring, Is nog steeds groot en zijn oordeel heeft voor menigeen waarde. Mr. Van Gelder: „Geen onenigheid tussen mr. Beernink en mij" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Er is volstrekt geen onenigheid tussen mr- Beernink en mij over de inhoud van het KVP-rapport dat de grondslag en het karakter van deze partij behandelt." Dit deelde de secretaris van de CHU, mr. J. W. van Gelder ons mee. De heer Van Gelder reageerde hier mee op een bericht in de Volkskrant van gisteren. Dit ochtendblad h?.d uit een artikel van mr. Van Gelder in het chris- telijk-historisch weekblad „De Nederlan der" geconcludeerd dat de Unie-secreta ris meer positief tegenover dit rapport staat dan CH-fractieleider Beernink. Mr. Van Gelder wees erop, dat hij in zijn artikel uitvoeriger op het KVP- rapport was ingegaan dan de heer Beer nink in zijn eerste reactie. Van een me ningsverschil is echter geen sprake. HOLLYWOOD Buster Keaton. sier van de komische film in de tiid dat dia nog geluidloos was, is gisteren overle den ip de ouderdom van 70 iaar. Buster Keaton begon zijn toneelloop baan toen hij vier jaar was. Ziln bij naam „Buster" heeft hij te danken aan de goochelaar Harry Houdini. omdat Buster kon vallen als iemand die er zijn vak van gemaakt heeft, zonder zich te bezeren. Zijn eigenlijke naam luidt Joseph Francis Hoewel Buster doorkneed was in het vaudeville-werk heeft hij zijn roem en fortuin voornamelijk te danken aan zijn onbewogen gezicht en de reputatie, dat hij nooit lachte, ongeacht de (filmische) omstandigheden, om het even of dit nu stormen, aardbevingep, schinbreuken of op hol geslagen treinen waren. Keaton onderbrak zijn carrière in de eerste wereldoorlog en diende als in fanterist in Frankrijk. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering hoopt dat de heren Mans- holt en Halistein na hun periodiek aftreden, opnieuw tot lid van de Europese Commissie zullen worden benoemd. Zij verwacht op dit punt echter wel moeilijkheden bij de on derhandelingen. Dit heeft minister Luns dinsdagavond in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de behan deling van de begroting van Buiten landse Zaken. De bewindsman drong er bij de Ka mer op aan zo snel mogelijk het verdrag betreffende de samenvoeging van de drie Europese uitvoerende or ganen te ratificeren. Hij was het niet eens met prof. Patijn die had ge vraagd of uitstel van ratificatie in de huidige situatie wellicht gewenst was Aan de heer Berkhouwer (lib.) die naar de uitleg van enige artikelen in de Luxemburgse overeenkomst had ge ïnformeerd, antwoordde mr. Luns dat de punten waarop overeenstemming is bereikt geen juridisch maar een zui ver politiek document vormen. Toetreding van Engeland tot de EEG moest, aldus de bewindsman de aan dacht blijven houden. Hij had de in druk dat de Britse regering een in tensieve belangstelling voor aansluiting bij de EEG heeft. Toetreding van geen enkel land zal echter mogen leiden tot aantasting van de grondslagen van het verdrag. Volgens mr. Luns heeft Engeland wel begrip voor dit stand punt. Staatssecretaris De Block meen de dat de situatie in de EEG het landbouwoverleg weinig zal bemoeilij ken. Wel voorzag hij problemen voor het gemeenschappelijk energiebeleid. Vietnam Minister Luns verklaarde dat de Nederlandse regering respect heeft voor de Amerikaanse pogingen om tot een oplossing van het conflict in Vietnam te komen. Zij betreurt het dat de Noord- Vietnamese regering zo'n starre hou ding aanneemt. Volgens de bewinds man zijn de hervatte bomaanvallen van beperkte aard. Slechts belangrijke ver keersknooppunten worden aangevallen. Ten aanzien van het Defence and Aid Fund, waar de regering een be drag van f 100.000 voor wil beschik baar stellen, merkte de bewindsman op dat de beheerders van het fonds nauwkeurig letten op eventuele com munistische infiltratie. Hij wees er op dat de Zuid-Afrikaanse regering de activiteiten van dit fonds in haar land kan verbieden als zij meent dat hier van communistische activi teit sprake Is. De bewindsman deelde voorts mee dat binnenkort culturele verdragen met Zuid-Slavië en Polen zullen worden ge sloten. Met dc Russische regering zul len over het sluiten van een cultureel verdrag besprekingen worden gevoerd. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Na6sau de heer A. S, de Jonge, algomeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden- en noord-Zeeland, te Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7