Vorig jaar ruim 5 miljoen voor het werelddiakonaat Kunstgebitten Uw probleem is het onze. Zegelactie Broodnodig wordt voortgezet Nodig de paus niet uit Markt voor koophuizen raakt verzadigd Pot van Bofbiedt geen mogelijkheden Kritische noten van hofprediker bij boek van Thijs Booy REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Ds. Bartlema wendt zich tot synode WOENSDAG S FEBRUARI 1966 Een woord voor vandaag Als Israël door Kuschan Rischataim wordt overweldigd, duurt het lang eer het volk begrijpt waarom het in deze situatie is gekomen. Pas acht jaar later gaan de ogen open en begint Israël God weer te zoeken. En als Israël bidt, antwoordt God. Hij kiest Othniël uit om het volk te verlossen. Er zit een bepaalde volgorde in die ver lossing door God. Het eerst wat er gebeurt is dat Gods Geest over hem komt. Hij was een held, dat had hij reeds eerder bewezen, maar zelfs een held was niet opgewassen tegen de situatie. God heeft meer nodig dan helden, God heeft mensen nodig die uit Zijn kracht willen leven. Het volgende is dat Othniël Israël begint te richten. We mogen dit woord wel heel letterlijk nemen en zeggen dat hij het volk richtte op God. Want God werkt niet door één man alleen. Als het volk verlost moet worden, dan moet het als volk tot geloof komen. Het moet zich afkeren van de boze wegen en zich keren tot de genadige God. Eén mens, zelfs Othniël niet. kan niet in zijn eentje geloven en zo het volk verlossen. Pas als Israël zich als volk tot God gekeerd heeft kan het onder Othniëls leiding ten strijde trekken. Pas dan ervaart het weer de kracht Gods. Kerkert kennen geen converteerbare overschotten Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. NED. IÏERV. KERK Beroepen te Voorthuizen (toez.): T. Poot. pred. v. buitengew. werkzaamh. te Driebergen. GEREF.KERKEN (Van onze kerkredactie) Het afgelopen jaar hebben de Nederlandse miljoen gulden gegeven voor het werk van het r I werelddiakonaat. De Nederlandse staat schonk nog eens een subsi- viaanderen): D. J. Modderaar te Voor- j die van 1.320.000, zodat via de Nederlandse kerken ruim vijf SCA.ÏÏ«nom«n „aar Borg.r: Th. Kuiper miljoen gulden beschikbaar kwam voor daadwerkelijke hulpverle- te Murmerwoude, die bedankte voor i ning. En in tegenstelling tot de regering kennen de kerken geen MBedankt'voor Wildervank: H. R. Groe-converteerbare overschotten. Steeds meer wordt er een beroep ge- neVeGEREF\kitERKEN (VRIJGEM.) (^aan vanuit de wereld, steeds meer dringende nood wordt openbaar. Beroepen te Garreisweer (accL): kand. Daarom wordt in de meeste kerken aanstaande zondag weer gecollec- TrCHRIST.®GEREf!' KERKEN iteerd, opdat ook in 1966 weer geholpen kan worden waar dat bij- Beroepen te Driebergen: J. C._ v. Ra- ZQn(Jer n0Jig Jg. venswaay te Scheveningen; te Meppel: G. Leendertse te Drogeham; te Nieuw Vennep: A. J. Otter te Deventer. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Tholen en voor Opheus- den: W. Hage te Klaaswaal; voor Ooster- land: C. Wisse te Elspeet. Brieven die niet z(Jn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven wórden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Graag zou ik de gedichten bundel weten, waarin het gedicht „Het vreemde vaartuig" voorkomt. Antwoord: Is het niet mogelijk meer bijzonderheden over dit gedicht te geven. Misschien zijn wij dan in staat het op te sporen. Vraag: Enige tijd geleden reed ik met mijn auto, waarvan het rechter- achterlicht niet brandde. Bij thuis komst heb ik dit direkt in orde ge maakt. Elf dagen later werd ik aange houden door de plaatselijke politie, ide me vroeg: Waar heeft u het achter licht laten maken? en ik heb geant woord dat dit direkt gedaan was na dat ik thuis kwam. Weer drie dagen later kwam hij proces verbaal opma ken wegens het ontbreken van stop licht- en nummerbordverlichting. Het linkerachterlicht was goed. Nu zou ik gaarne van u vernemen of dit moge lijk is, daar hij waarschijnlijk het nummerbord niet heeft gezien. Er j laat nog proces-verbaal óp te maken. Antwoord: Inderdaad kan men later proces-verbaal opmaken. U kan niet veroordeeld worden op uw bekentenis alleen maar het is mogelijk, dat de politie over bepaalde aanwijzingen be schikt, die uw bekentenis steunen. Vraag: Een familielid emigreerde naar Brazilië en behield daar de Ne derlandse nationaliteit. Op dit ogen blik vertoeft zij voor een half jaar in Nederland. Kan zij in aanmerking ko men voor A.O.W. of een andere uitke ring? Zij is 70 jaar oud en vertrok 15 jaar geleden naar Brazilië. Antwoord: Zij komt niet voor een ouderdomsuitkering in aanmerking, aangezien zij voor dat doel na haar 59ste jaar zes jaar onafgebroken in Nederland had moeten wonen. Gaat zij zich weer in Nederland vestigen, dan kan zij na één jaar voor een dergelijke uitkering in aanmerking komen. Vraag: Vijf jaar geleden kreeg ik een ficus en die heeft het tot nu toe heel goed gedaan, maar sinds enige weken gaat de plant er steeds armoe diger uitzien. Bovendien worden stuk voor stuk de bladeren van onderen geel en vallen af. De overige blade ren. die eerder horizontaal stonden, hangen nu slap naar beneden. Ik zie het er van komen, dat binnen zeer korte tijd de vroeger zo prachtige plant met de vuilnisman mee moet, wat ik erg jammer zou vinden. De behandeling geschiedt vrijwel volgens de Tip Parade in een normaal ver warmde kamer, nu weinig water, afsponsen, vrij lichte plaats. Hoe zou ik de plant van een wisse ondergang kunnen redden? Antwoord: Wij vermoeden dat de ficus op de een of andere wijze niet voldoende voedsel ontvangt. U schrijft niet of de plant in die vijf jaar al eens verpot is. Zo niet, dan moet dit in dit voorjaar toch beslist gebeuren. Gaat de plant te hard ach teruit, dan zal u dit reeds thans moe ten doen, maar behandel de plant wel zorgvuldig, want de winter is daar voor geen gunstige tijd. Na het verpot ten moet u haar rust geven en weinig gieten. Schud de aarde uit de kluit en zie of er geen wortels rot zijn. Is dit het geval, dan moet u de rotte wor tels afsnijden en de plant weer ODpot- ten in een wat grotere pot, goed ge draineerd en zowel van binnen als van buiten goed schoongemaakt. Als potgrond gebruikt u gelijke delen blad- aarde of bloemistengrond, mestgrond en scherp zand. Zorg er voor dat de gietrand breed genoeg is (1 tot 1% Na het aangieten voorlopig hmirtAn Nr. J- genoeg zetten, ook 's nachts. Geen sprake van fraude (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Vereniging tot verspreiding der Heilige Schrift gaat de zegelactie Broodnodig voortzetten. De 150.000 leden van deze vereniging ontvangen deze week een uitnodiging, om voor éénmaal alle spaarzegels, die zij in hun bezit hebben, aan Broodnodig (Keizersgracht 470) te zenden. Verder komt er (vermoedelijk in maart) een grote landelijke actie. Gelijk bekend is de actie Broodno dig vorig jaar gelanceerd door het Ne derlands Evangelisatie Team. Huis vrouwen WferteW bpgèAieïfefa, om een bijdrage te leveren in de leniging van de nood der ontwikkelingslanden, dbór 'de spaarz'egéltjes op te 'sturen, die ze bij hun boodschappen krijgen. Doordat het NET in ernstige finan ciële moeilijkheden kwam, geraakte ook Broodnodig in opspraak. Nu gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat er bij Broodnodig voor geen cent bedrog is gepleegd, heb ben wij het aangedurfd deze actie onder dezelfde naam over te nemen, zo vertelde de heer F. C. Heule van de vereniging tot verspreiding der Heili ge Schrift ons gisteren. De vereniging men. staat er borg voor, dat alle zegels en De man, die met het idee uit Ameri- gelden, die tot dusver bij Broodnodig ka kwam en het initiatief voor de zal nu bestemd zijn voor het werk van de vereniging tot verspreiding der Hei lige Schrift. Met de andere helft zal maatschappelijk nood gelenigd wor den. Dit laatste zal gebeuren door het reeds bestaande comité „Geloven met handen en voeten", dat onder leiding staat van ds. W. van Boeyen (gerefor meerd), ds. R. Nijkamp (hervormd) en pastoor Solleveld (rooms-katho- liek). Dit geld kan naar de Wilde Gan zen gaan, maar bijvoorbeeld ook be steed worden voor hulp aan een siegebied De leiders van de actie hebben thans ook contact opgenomen met de uitgevers van de zegeltjes. De meesten hebben hun volledige medewerking al toegezegd. De tegenwaarde van zegels of cadeaubonnen (want ook die zijn welkom) zal zonder enig voorbe houd worden uitgekeerd. Nu reeds is* er samenwerking met de rooms-katholieken. Mochten de groot winkelbedrijven in de toekomst Brood nodig een soort monopoliepositie wil len geven op dit gebied, dan is het waarschijnlijk, dat ook het neutraal maatschappelijk werk bij de actie zal worden betrokken. In de Verenigde Staten is het zegeltjeswezen ontwricht door het grote aantal charitatieve orga nisaties, die er zich op geworpen heb ben. Dat wil men in ons land voorko zijn binnengekomen (totale waarde zesduizend gulden), verantwoord be steed zullen worden. Jac. G. van Oord overleden actie nam, de heer E. J. -Veenendaal (niet te verwarren met evangelist H. Veenendaal), is door de vereniging o verge; Verwacht wordt, dat ve gingen, jeugdorganisaties e van Beeck Calcoen, Arnhem; D. P. Bothof, Ede: dr. J. J. Buskes, Amsterdam; prof. dr. K. Dijk. Driebergen; prof. H. Jonker, terhof, Apel- ïrg; dr. K. de UTRECHT Maandag is op 72-jari ge leeftijd overleden de heer J. G. van i Oord, die in de Gereformeerde Kerken Bij Miami (Florida, VS) zijn dins- (vrijgemaakt) een vooraanstaande dag 17 fruitkwekers omgekomen. Zij plaats heeft ingenomen. zaten in een bus die door een trein De heer Van Oord, die oprichter en werd gegrepen, president-directeur was van een grote Een liberaal parlementslid uit aannemingsmaatschappij, heeft vooral 1 Quebec heeft in het Canadese Lager huis een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van de monarchie en uitroeping van de republiek. Zoals men weet is de Britse vorstin formeel ook nog koningin van Canada en ande re Gemenebestlanden. De huisbewaarders van het pand te Parijs, waar de gangster Figon om het leven kwam, hebben dreigbrieven gekregen. Daarin wordt gezegd, dat zij LONDEN De Britse Verenigde Protestantse Raad heeft er in een schrijven aan dr. Michael Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury, op aan gedrongen dat hij paus Paulus VI niet zal uitnodigen voor een bezoek aan Engeland. In de brief, die ook open baar is gemaakt, wordt de hoop uit gesproken dat geruchten van die strek king ongegrond zullen blijken te zijn. De raad zegt te vrezen dat de huidi ge sfeer van mildadigheid en toleran tie tussen de kerken door een dergelij ke uitnodiging in gevaar zal worden gebracht. bekendheid gekregen door zijn werk in de Nederlandse Bond van Gerefor meerde Jongelingsverenigingen. Van 1946 tot 1953 was hij van deze bond voorzitter en sindsdien bekleedde hij het erelidmaatschap. Ook was hij eni ge tijd tweede voorzitter van het Gere formeerd Sociaal en Economisch Ver band. Voorts was hij voorzitter van de persvereniging Opbouw, die het gelijk- namige weekblad uitgeeft. De heer medeplichtig zijn en daarvoor zullen van Oord was lid van onderscheidene boeten. Figon was kroongetuige in de generale synodes. Ben Barka-affaire. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafe-1 nis zal vrijdagmiddag in Werkendam plaats vinden na een rouwdienst in de Maranathakerk, die om half twee be gint. Ds. J. Fokkema in Amersfoort begraven Van een correspondent SOEST In een overvolle Ichtus- kerk is gisteren aan ds. Jan Fokkema de laatste eer bewezen. Ds. A. O. Zijl stra hervormd predikant te Amers- foort leidde de rouwdienst. Hij sprak (Van een onzer verslaggevers) Over Hebreeën 13 vers 7 en 8. Ds. Zijlstra noemde ds. Fokkema 1 UTRECHT De heer J. Hoek- 3*''ï.flra burgemeester van Nijkerk, I De Gereformeerde Kerken hebben besloten om meer praktische hulp te gaan verlenen aan Pakistan, voor al op landbouwkundig en technisch gebied. I Via de Wereldraad van Kerken gaan de kerken van de Oecumenische Raad hulp bieden aan hongerend India waar de grootste hongersnood van deze eeuw wordt verwacht, om dat de landbouw maar 35 procent van een normale en toch al karige oogst opbracht. I De Hervormde Kerk heeft zojuist drie landbouwkundigen naar Afrika gezonden. Zij zijn ingezet in Ghanai op Madagaskar en in Mindolo, waar de Afrikaanse kerken een grote proefboerderij hebben. Na een jaar van betrekkelijke consolidatie treden de Gereformeer de Kerken nu vooral naar voren met nieuwe plannen. In deze kerken wordt meer geofferd voor het Werelddiako naat dan door enige andere protes tantse kerk in ons land. De jaarlijkse februaricollecte bracht uiteindelijk niet minder dan 1.250.000 gulden op terwijl speciaal aan giften nog 725.000 gulden binnen kwam. De her vormde collecte bracht dit jaar 570.000 gulden op. Pnkistan Dank zij deze gave kunnen de gere formeerden hun hulp aan Pakistan gaan uitbreiden. Speciale' hulp wordt geschonken aan de vele kerken die dicht aan de grens van India te vinden zijn en ontzaggelijk hebben geleden door de oorlog van het vorige jaar. Wim van der Linden bekend door zijn werk in het achtergebleven Italië was daarheen vertrokken en deze streek biedt zoveel mogelijkheden, dat drie Nederlanders zullen worden uitge zonden om vooral op landbouwkundig gebied te gaan helpen. Reeds eerder is in dit gebied door Van der-Linden dijk aangelegd, .waardoorv.nu... de j lijkse overstromingen tot het'Verleden behoren. Brazilië Nieuw voor de Gereformeerde Ker ken zijn de plannen voor Curasao en Latijns-Amerika, waarbij het hoofdac cent waarschijnlijk zal vallen op de grote steden in Brazilië. Indonesië werd reeds lang geholpen, maar een geheel nieuw plan is om de kerken daar te leren op welke wijze de kerk diakonaal kan helpen. Gebleken is bij voorbeeld dat de bejaarden, die vroe ger door de families werden opgevan gen, door de veranderende maatschap pij op zichzelf komen te staan. Met Dat het werk van het werelddia konaat leeft in de Gereformeerde Kerken, bleek, zei dr. J. van Klinken gisteren op een persconferentie, na de discussie over dit werk op de synode. Terwijl de synode veel tijd nodig had om moeizaam het enthousiasme overwegingen en besluiten te vangen voor een duidelijke uitspraak gaven een aantal gemeenten spontaan in tien dagen 12.800 gulden extra om te laten zien dat zij het niet bij woorden wil len laten. India Terwijl in Utrecht een persconferen tie gehouden werd, vergaderde ii gebouw van de Wereldraad van Ker ken de leiding van Interchureh Aid, de interkerkelijke hulpverlening om te spreken over de komende honger: nood in India. Op het ogenblik wordt via de kerken van de wereld op 3500 posten reeds aan 500.000 mensen bij voeding verstrekt. Het ligt in de bedoeling dit werk te verdubbelen. Een grote moeilijkheid is dat dit op korte termijn vrijwel 0 gelijk is door gebrek aan transportmo gelijkheden naar, maar vooral ook in India. Er is een drie-jarenplan opge steld dat gericht is op landaanwinning, en op de ontwikkeling van de aanwezi ge landbouw. De kerken van India hebben de ker ken van het westen verzocht er bij hun regeringen op aan te dringen om zoveel mogelijk hulp te bieden. Het probleem betreft zeker zeven staten en tientallen miljoenen mensen. De de finitieve besluiten zullen volgende week genomen worden door het Cen traal Comité van de Wereldraad van Kerken als dit voor zijn jaarlijkse ver gadering in Genève bijeenkomt. Subsidie In. het afgelopen jaar hebben de Ne derlandse protestantse kerken via de Interkerkelijke Coördinatie Commissie acht ontwikkelingshulp projecten aan de regering voorgelegd voor subsidie. De vraag werd op de persconferentie gesteld of dit niet wat schraal afsteekt tegenover de 88 projecten die de Rooms Katholieke Kerk aan -de rege ring voorlegde. De heer J. Bos van de Oecume nische Hulp antwoordde dat het ver schil hoofdzakelijk te verklaren is door het. Jeit. dat de Nederlandse ker ken geen eigen projecten voorleggen, maar projecten die opgekomen zijn uit de kerken van de ontwikkelings landen zelf. Het is beslist de bedoe ling niet om de kerken in die landen bepaalde projecten op te dringen, want dan hebben zij later niet het gevoel dat het een werk van henzelf Van de acht projecten (totale kosten zes miljoen) zijn er twee door de rege ring aanvaard. De Nederlandse kerken hopen dat nu ook spoedig subsidies los zullen komen voor de andere zes pro jecten, zoals steun aan de christelijke universiteit van Salatiga in Indonesië, landbouwvoorlichting in Ghana, de christelijke universiteit in Kongo-Leo- poldstad en een middelbare meisjes school in Nigeria. Worden alle acht projecten aanvaard dan zal de rege ring, drie en een half miljoen subsi die verlenen, terwijl de kerken bijna drie miljoen gulden voor hun reke ning zullen nemen. Burgemeester Hoekstra Oorzaak ligt in krappe geldmarkt dienst van de Koning der Kerk: Jezus Christus. Ds. Fokkema, die streed op kerkelijk en op politiek terrein is mid den in de arbeid weggeroepen: hij werkte voor deze Soester gemeente, alsof het zijn eerste gemeente gold. Ds. J. Smit van Werkendam, die door ds. J. Fokkema zou worden beves tigd in Soest sprak in de aula van het kerkhof naar aanleiding van Job 14 vers 5. Aan de groeve bedankte een zoon van de overledene voor alle lief de, zorg en vriendschap, die men zijn vader heeft bewezen. ling van de woningbouw in de vrije sector. ,,De gemeentebestu ren moeten zo langzamerhand constateren, dat de markt voor koopwoningen verzadigd raakt' Dit zei hij vanmorgen op de jaar vergadering van de vereniging van C.H. gemeentebestuurders waarvan hij voorzitter is. De heer Hoekstra zocht de zaak ervan in de krappe geldmarkt de hoge rentevoet, die thans tot zeven procent is opgelopen. Deze twee factoren spelen niet alleen de bouwon dernemers maar ook de gemeentebe sturen parten. De aspirant-kopers en aspirant bouwers laten zich afschrik ken. Dat heeft weer tot gevolg, aldus burgemeester Hoekstra, dat de ver koop van bouwrijpe grond stagneert en de ontwikkeling van uitbreidings plannen ernstig wordt afgeremd. Bovendien meende de heer Hoek stra, dat de doorstroming gevaar loopt door deze ontwikkeling in de sector van de koopwoningen. Meer bejaarden centra, streekverpleegtehuizen en be jaardenwoningen zouden voor ouder wordende mens in onze samenle ving en voor de woningsituatie een betere en grotere verruiming beteke nen, aldus de heer Hoekstra. Bezorgdheid uitte hij ook over het voortgezet onderwijs en het verkeer, die hij met de woningbouw de knel punten van het gemeentelijk beleid (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Wat verwacht u", vroegen wij gisteren op de persconferentie voor het werelddi akonaat, „dat de Nederlandse christenen zondag meer zullen ge ven of minder, nu minister Bot verklaard heeft dat hij 90 miljoen niet kwijt kon? Meer, omdat zij denken dat de kerken het wel be ter kunnen besteden, of minder, omdat zij denken dat minister Bot dan maar eerst over de brug moet komen?" Zowel de heer J. Bos van Oecumenische Hulp als dr. J. van Klinken van het gere formeerde werelddiakonaat vrees den een negatieve uitwerking door deze ministeriële verkla ring. De heer Bos zei dat men het werelddiakonaat van de kerken niet moet gelijkschakelen met we re] dhulpver lening. Er zijn wel raakvlakken, maar het werelddia konaat reikt veel verder. Hét gaat daarbij vaak om projecten waar juist het menselijke aspect in naar voren komt. Vele projecten komen ook niet in aanmerking voor regeringssub sidie. Minister Bot eist dat het Drojecten betreft, waarbij het vooral gaat om overdracht van kennis of van ervaring. Daar val len veel kerkelijke projecten niet onder. De heer Bos vond het onjuist van de minister dat hij wel gezegd had 90 miljoen overge houden te hebben, maar er niet bij verteld had dat het ging om geld dat al een bepaalde bestem ming had. Dit bedrag heeft in de wandeling al de naam „pot van Both" gekregen. EEG Zo was 47,5 miljoen gulden be groot voor het ontwikkelingsfonds van de EEG. Dat dit geld daar nog niet terecht kwam is vooral te wijten aan de moeilijkheden binnen de EEG. De heer Bos ver trouwde er op dat dit geld ook inderdaad wel zal besteed worden en dan lijkt het meer dan het is, omdat vanuit dit fonds plannen gesteund worden die vele miljoe nen vergen. Bovendien zit in die 90 miljoen nog eens 36,2 miljoen voor West- Irian (Nieuw-Guinea), dat via de Indonesische regering ter beschik king van dat gebied moet komen. Maar de Indonesische regering heeft er nog niet om gevraagd en zal er waarschijnlijk ook niet om vragen, omdat het haar eer te na is door Nederland geholpen te worden. Van een vooruitziend be wind zou je eigenlijk moeten ver wachten dat het zich er al lang op bezonnen zou hebben hoe dit geld op andere wijze goed besteed kan worden, zei de heer Bos. ERVARING De heer Jac Looijen van de Informatiedienst van de Gerefor meerde Kerken zei dat de rege ring pas begonnen is met hulpver lening terwijl de kerken al twin tig of meer jaren bezig zijn. Zij hebben een enorme ervaring opge daan, hebben uitstekende contac ten en hebben de tijd gehad voor een goede voorbereiding van de projecten. De regering ervaart nu dat een langdurige voorbereiding noodzakelijk is. Dr. J. van Klinken illustreerde dat door de mededeling dat verle den zaterdag in Hongkong begon nen is met de bouw van een nieuw kindertehuis voor Rennies Mill. De plannen waren al in 1963 klaar. Het geld was er toen even eens, maar de verdere voorberei ding om tot uitvoering van de plannen te komen bleek een zeer langdurige kwestie te zijn. POMPEN En mejuffrouw Hebe Kohlbrug- ge van het hervormde werelddia konaat kon wijzen op een erva ring van de kerken op Voorne Putten. Zij hadden gehoord dat er in Ghana wel waterputten zijn, maar dat het water van onzettend diep naar boven gehaald moet worden. Toen werd daar een actie gehouden voor pompen. Het geld was er spoedig. Ghana wilde graag die pompen hebben, maar toen bleek dat elektrische pompen volop te koop waren, maar in die dorpen geen elektri citeit is. Andere pompen werden bijna niet meer gemaakt. Het heeft weken gekost om een firma te vinden die ze kon leveren, maar toen ging er nog weer tijd over heen, omdat zij speciaal gemaakt moesten worden. (Van onze kerkredactie) APELDOORN De gangbare mening als zou koningin Wilhel mina alles wat betreft haar begra- fenisdienst van te voren hebben geregeld spreekt ds. J. F. Berkel, emeritus-hofprediker van Het Loo als eindredacteur van het blad Hervormd Apeldoorn tegen. Hij schrijft: „Er dreigt een legende te ontstaan, dat alles door koningin Wilhelmina tot de kleinste bij zonderheden geregeld was." Ds. Berkel komt tot deze conclusie naar aanleiding van het boek van de vroegere particuliere secretaris van de Koningin, de heer Thijs Booy. Bij het lezen van „De levensavond van koningin Wilhelmina" is ds. Ber kel' over enkele onjuistheden gestrui keld. Hij staat er daarom op enkele dingen recht te zetten. Persoon Hoewel hij het boek van de heer Booy wel waardeert, vooral om de weerga ve van de persoon van koningin Wil helmina, acht hij het als geschied kundige bron onnauwkeurig. Wat er in staat over het spelen van het volkslied van Waldeck in Delft is bijvoorbeeld niet goed. Over de voorbereiding van de begrafe nis schrijft de Apeldoornse predi kant, die nu als ziekenhuispredikant dienst doet, dat op 22 oktober 1954 koningin Wilhelmina hem schrifte lijk haar wensen wat betreft haar begrafenis meedeelde. Viermaal heeft zij hierin nog wijzigingen aangebracht; in 1961 voor het laatst. Over de afscheidsdienst op Het Loo stond niet meer, dan dat deze zeer kort moest zijn en alleen gezang 182 vers 2 uit de oude bundel werd ge noemd. Wat betreft de Nieuwe Kerk in Delft, de schriftgedeelten Mat- noemde. Hij drong aan op een spoedi ge wegenfinancieringsregeling voor de gemeenten, temeer omdat de gemeen ten voor hun financieel beleid thans vrijwel geen nieuwe inkomstenbron nen meer kunnen aanboren. Behalve de wegenfinanciering vond hij ook het spoedige uitwerken van een woon plaatsbelasting nodig. Onmiddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ■Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, J®- verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) cn "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. theus 28 vers 1 tot 7 en Johannes 20 vers 11 tot 18 waren door haarzelf opgeschreven. Ook de liederen e geloofsbelijdenis van Nicea. Aan haar hofprediker liet zij over hoe de dienst in elkaar zou worden gezet. Toch gaf zij nog aanwijzigingen voor de prediking („Wat wel en wat niet moest worden gezegd"). Over de keuze van de tekst mocht de pre dikant zelf beslissen. Over het boek van de heer Booy onthult ds. Berkel, dat de laatste kerkgang niet bij het open avond maal in 1961 was, want ds. Berkel is in het bezit van een brief, waarin staat, dat zij niet aanwezig kon zijn. omdat ze in Soestdijk verbleef. Verder he«ft de heer Booy opgemerkt in zijn boek, dat de Hervormde Kerk in gebreke is gebleven konin gin Wilhelmina te begeleiden bij haar zware taak. In dit verband merkt ds. Berkel op, dat het waar is, dat zij niet met vreugde aan de cate chisatielessen terugdacht en een vre selijke afkeer had van het organise ren, reglementeren en dogmatiseren dat onder theologen nogal voor komt. „De heer Booy zal goed doen als hij de hervormde kerk de weg wijst voor het begeleiden van een stin", aldus schrijft ds. Berkel als kritische noot hierop. Te Cherson in de Oekraïne is een massagraf ontdekt, waarin zich de res ten van 1276 door de nazi's vermoor den mannen en vrouwen en 80 kinde ren bleken te bevinden. Zeven kinderen en een visser zijn dinsdag in de Rio Manu, een zijtak van de Amazonerivier, door piranha- vissen verslonden, nadat de boot waar in ze zaten was omgeslagen. Dit wordt i uit Peru gemeld. (Van onze kerkredactie) VLISSINGEN Ds. H Bart- tema heeft de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gevraagd zo spoedig mogelijk bij de minister van dexfensie toestem minst te vragen voor legerpredi- kanten, die dat wensen, om een uniform zonder distinctieven te dragen. Ook wil hij, dat zolang de ze zaak niet is geregeld, de leger- predikanten hun werk in burger mogen verrichten. Gisteren is de Vlissingse legerpredikant teruggekeerd van vakantie in Oostenrijk. Vandaag heeft hij zijn dienst in burger kleding hervat. De uitspraak van de sec tie Kerk en krijgsmacht (die het optreden van ds. Bartlema eigenmachtig noemde en zei, dat hij de kledingvoorschriften moet gehoorzamen) legt de legerpredi kant naast zich neer. Deze sectie is maar een advieslichaam, de synode moet be slissen, zegt hij. Mocht de synode de legerpredikanten toch verplichten uniformen met onder scheidingstekenen te dragen, dan zal ds. Bartlema zich onder protest hieraan onderwerpen. „Ik meen nog steeds, dat een predikant niet in een NAVO-pakje kan lopen", aldus ds. Bartlema. Veertig Amsterdamse hervormde pre dikanten hebben zioh eveneens tot de synode gewend. In hun brief ondersteu nen zy de actie van ds. Bartlema.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2