Nieuwe leidse Courant V olksverzekering zware geneeskundige risico's Basis voor akkoord AKU STAKINGSACTIES OP 7 FEBRUARI AWZ verzwaart de lasten niet Duits toestel stort neer: 46 doden STOCK Premie van 1,6 pet al 75jaar HoogeHuys Toch hoop op bemiddeling Uitvoer steeg 10 procent Koninklijke familie naar wintersport Lijk van jongen lag gehele nacht buiten W oonwijk net gemist Commentaar Radio-actief buisje als 1ËMCO N.V. CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD ^SWnNêltich ia ghtbUrcft mijn hert in toghempoet I" Zaterdag 29 januari 1966, 46*te jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3.75, p.kw. 11,30 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp en de staatssecretarissen Bartels en Hoefnagels hebben bij de Tweede Kamer het langverbeide ontwerp Algemene Wet Zware Geneeskundi ge Risico's (AWZ) ingediend. Daar- 0 Wat het verlenen van de verstrek- mogelijk 1 januari 1967) van een verplichte algemene volksverzeke ring voor de geneeskundige behan deling, verpleging en verzorging van chronische zieken, langdurige inva liden en gehandicapten. Zowel licha melijke als geestelijke zieken en ge lukkigen zullen onder de regeling Uitgangspunt van het wetsont werp is, dat de zware financiële las ten, die iedere Nederlander bedrei gen wanneer zijn gezondheidstoe stand langdurig of blijvend ver stoord raakt, collectief door het Ne derlandse volk moeten worden ge dragen. De AWZ is na de AOW, AWW en AKW de vierde algemene volksverze kering. De indiening ervan in de vorm van een wetsontwerp is voorafgegaan door een reeks van adviesaanvragen, aan de Sociaal-economische raad (al ln 1962), de Centrale raad voor de volksge zondheid en de Ziekenfondsraad. Bij da opstelling van het ontwerp heeft de ra- gering zich in belangrijke mate aan da adviezen van deze colleges gehouden. I De nieuwe regeling kan puntsgewijza als volgt worden samengevat; (Voor vervolg zie pag. 11) LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING GOUDEN KOETS NEEMT DE BRUGGETJES Marian Heemskerk stapte niet in Kamermuziek: Pagina 9 Explosie in Boston Economocratie Pagina 5 Pagina 9 AUTOROMANTIEK HUIS GEZOCHT Op Vrije Voeten, het Belgische evangelisatie-jongerenblad, zoekt een huis. Op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad een gesprek met deze enthousiaste jongelui. Pagina 9 Het voorjaars-showseizoen loopt in Parijs alweer af. Gisteren de zeer belangrijke dag van Cardin. Ook vandaag weer een uitvoerig verslag van onze moderedactrice Zie pagina 9 „Hij is de hele middag zó stil als een muisje geweest." Vakbeweging organiseert (Van onze soc.-econ. red UTRECHT Zowel de Werkge versorganisaties als de werknemers vakbonden gaan op het ogenblik bij de strijd rond het conflict over uit keringen aan georganiseerden te werk volgens een centraal geleid plan. Heeft de vakbeweging bij de onderhandelingen met de werk gevers de afgelopen week overal in het land een kennelijk centraal ge dicteerd, gelijkluidend, afwijzend antwoord gekregen, wanneer het ging over bevoordeling van georga niseerde werknemers, gisteren is dui delijk geworden dat er ook bii de vakbeweging achter de schermen een braintrust aan het werk is. die de touwtjes voor het actiebeleid in Nederland in handen heeft 1 In de eerste plaats is de vakbeweging het er intern over eens geworden. dat wanneer de werkgevers weigeren toe te geven, inderdaad overgegaan zal wor den tot stakingen en dat daarvoor de kassen van de vakbonden de dc vakcen- tralen open zullen gaan. 2 In de tweede plaats heeft men afge sproken. dat c-jze stakingsacties alle maal op dezelfde dag zullen beginnen, namelijk op maandag 7 februari. Aan de werkgevers wordt tot 4 februari gelegen heid geboden van standpunt te verande- Is hiervan op 4 februari nog niet ge bleken. dan zullen de bedrijven waar gestaakt gaat worden hiervan van tevo- bericht krijgen, o In de derde plaats is overeengekomen dat tot de bedrijfstakken waar ge staakt wordt, zullen behoren de confec- tie-industrie en de aardewerkindustrie. De werkgeversorganisaties in deze be drijfstakken is gisteren per ultimatum de stakingsacties reeds aangekondigd. (Voor vervolg zie pag. 9) Premie van 1,6 procentmaar... (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel straks door (of voor) alle Nederlanders van 14 tot 65 jaar een premie van onge veer 1,6 pet. zal moeten worden be taald voor de nieuwe Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's, zal daardoor de totale premielast van de sociale verzekeringen toch niet stij gen. De regering wil dat niet, om dat ze meent dat als eind dit jaar de arbeidsongeschiktheidsverzekering in werking treedt, in premielast z'n grens zal hebben bereikt. Ook voor de werkgevers, die hun aandeel le veren in de premiebetaling voor de sociale verzekeringen, blijft een las tenverzwaring achterwege. NHC 7.13 Niettemin zal de nieuwe wet geheel op premiebasis worden gefinancierd, maar om het evenwicht te bewaren en de totale premielast gelijk te hou den, heeft de regering besloten om de algemene kinderbijslagverzekering (AKW) geheel met rijksbijdragen te financieren, zodat daaryoor straks geen premie meer hoeft te worden betaald. Deze opzet is gebaseerd op een af spraak, met de A.R. Partij gemaakt bij de laatste kabinetsformatie. De fi- Nevelig De Bilt verwacht tot hedenavond: Over het algemeen veel bewolking en nevelig weer, maar geen regen van be tekenis. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zacht, nanciering van de algemene kinderbij slagverzekering zal als volgt worden gerealiseerd. De huidige overheidsbij drage in de AOW (f150 min) zal komen te vervallen en worden overge heveld naar de AKW, waardoor de AOW- premie met 0,5 pet. zal stijgen. Naar de AKW gaat ook de bijdrage, die de overheid thans via de Alg. Bij standswet verleent in de kosten van behandeling, verpleging en medische verzorging van langdurige zieken en gebrekkigen (f 310 min. in '65). Ver der zal de regering de toezegging van het kabinet-Marijnen gestand doen om bfj de totstandkoming van de arbeids ongeschiktheidsverzekering en de volks verzekering tegen zware geneeskundige risico's de bijdrage uit de algemene middelen te verhogen met f 150 min. Ook deze extra rijksbijdrage komt in het algemene kinderbijslagfonds. Op het ogenblik betalen de werkge vers 3 pet. en de zelfstandigen 2.1 pet. premie voor dc algemene kindcr- büslagverzekering. Deze premies komen voor dit doel nu te vervallen, maar de zelfstandigen moeten die 2,1 pet. toch blijven betalen, nl. 1.6 pet. voor de nieuwe volksverzekering AWZ en 0,5 pet. meer voor de AOW, die het immers voortaan rijksbijdrage zal moe ten stellen. De werkgevers zullen hun werkne mers compensatie dienen te geven voor de 1,6 pet AWZ-premie en de 0.5 pet premieverhoging AOW. De werkgevers zouden er dan (3 min 2,1 is) 0,9 pet. beter van worden, maar nog in de loop van dit jaar zal de Staten-Gene- raal worden voorgesteld om de „vrij komende gelden" ergens anders bij de sociale verzekering, b.v. de ziekenfonds verzekering, onder te brengen. Toch TV-reportage Göteborg HILVERSUM De directeur-ge neraal van de Zweedse radio en te levisie zal bemiddelen in de zaak van de rechtstreekse televisie-uitzendin gen van de schaatskampioenschappen in Göteborg in het weekeinde- van 19 februari. Hij zegde dit toe in een telegram, dat hij gisteren de voorzitter van de N.T.S., de heer E. Schüttenheim zond De laatste vertelde dit gisteravond in Ccho, de radio-actualiteitenrubriek van de KRO. Hij blijft hoopvol gestemd maar verklaarde niettemin, dat de zaak er niet zo goed voorstaat. Invoer zes procent DEN HAAG Verleden jaar heeft ons land voor ruim 27 miljard gul den ingevoerd. De uitvoer bedroeg ruin 23 miljard gulden. Ten opzichte var 1964 is de invoer met zes procent er de uitvoer met tien procent gestegen. De ontwerper, de heer G. J. Tho massen, van het kristallen glas werk dat prinses Beatrix en Claus von Amsberg voor hun huwelijk ten geschenke krijgen van het comité, met een gedeelte van het drinkservies LECH Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en haar verloofde mr. P. van Vollerihoven zijn gisteren met een regerings- friendship in Zurich aangekomen. De Koningin en het verloofde paar reis den door naar Lech, waar ze door de eigenaar van hotel Post, werden ontvangen met een geweldige bos bloemen en een glas zelfgemaakte schnapps. Prins Bernhard reisde door Gstaad en voegde zich bij prinses Beatrix en haar'verloofde, de heer Claus von Amsberg. Zij zullen morgen naar Lech gaan. Maandag zal daar de verjaardag van prinses Beatrix worden gevierd. Vorig jaar heeft de Koningin niet zo zeer van haar wintersportvakantie in Lech kunnen genieten. Zij bezeerde bij een val haar enkel zodanig, dat een gipsverband gelegd moest worden. n o HEERLEN Gisteren werd op een voetpad in Geleen het lijk gevonden van een leerling aan de chemische school van de Staatsmijnen, de 16-ja- rige Ma+hieu Wagemans uit Geleen. De jongen lag met het gezicht in de mod der. Na sectie door dc patholoog-ana toom dr. Zeldenrust bleek, dat de jon gen reeds donderdagavond tengevolge van een hersentumor was overleden. Convair bij start „overtrokken BREMEN Een vliegtuig van de Duitse Lufthansa met 46 passagiers aan boord is gisteravond bij nadering van het vliegveld Bremen neerge stort. Er waren geen overlevenden. Op wonderbaarlijke wijze is onze landgenote, de zwemster Marian Heemskerk aai^ deze ramp ontsnapt. (Zie ook elders in deze courant). Onder de slachtoffers bevindt zich de actrice Ada Tseohowa. een dochter van de uit de jaren dertig bekende Duitse filmactrice OLga Tseohowa. Verondersteld wordt dat het toestel, een Convair, bij het doorstarten „overtrokken" is geraakt, hetgeen be tekent dat de snelheid te gering is om het vliegtuig in de lucht te houden. Enkele honderden meters voor de landingsbaan sloeg het tegen de grond. Tot op zeshonderd meter van de plaats van het ongeluk lagen wrakstukken verspreid. Enkele daarvan zijn terecht gekomen in een woonwijk die het toestel op slechts enkele honderden meters heeft gemist. Deze ramp is op een na het ern stigste vliegongeluk in West-Duits- land tot dusver na het neerstorten van een Amerikaans toestel in een straat in Münohen, waarbij 52 passagiers omkwamen, onder wie leden van het Britse voetbalelftal Manchester Unit ed. De Lufthansa zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van dit on geluk. Directrice van kleuterver blijf overvallen ARNHEM Met een poging tot wurging door middel van een sjaal heeft een tot op heden voortvluchtige Arnhemmer kans gezien de directrice van 't kleuterdagverblijf „De Linde" in Arnhem, de 36-jarige mejuffrouw G. J. A., van vijfhonderd gulden te beroven De man drong haar kamer binnen en beet haar toe dat hij geld moest heb ben. Zijn woorden zette hij kracht bij door een sjaal te knopen om de hals van de directrice, die daardoor in pa niek raakte en de man het geld uit een geldkistje gaf. Hiermee maakte de Arnhemmer, die door de directrice werd herkend als vader van een kleuters, zich uit de voeten. De politie heeft de man nog niet kunnen opspo- SLUITSTUK Met de indiening van de algemene wet zware geneeskundige risico's heeft minister Veldkamp de reeks volksverzekeringen, die in 1956 aan ving met de AOW van een imposant sluitstuk voorzien. Op deze AWZ dc afkorting is taal kundig minder storend dan dc vol ledige titel-) is lang gewacht. Te lang. naar onze smaak. Een min der urgente en bovendien omstreden regeling als de algemene kinderbij slagwet stond al in het staatsblad, toen minister Veldkamp over de ver zekering van langdurige ziekten en gebreken nog advies moest vragen aan de SER. inhoud tot voldoening stemt. Anders dan destijds met de AKW hebben wij met de gekozen opzet van deze nieu we wet minder moeite. Het is duidelijk dat het vraagstuk van de hoge kosten, waar ieder voor word( gesteld bij langdurige of blij vende gebreken, alleen passend kan worden opgelost ajs dc gemeenschap er haar schouders onder zet Dc mening dat dit de persoonlijke verantwoordelijkheid van de betrok kenen zou ondermijnen, ziet voorbij aan veel menselijk leed, dat door le niging van financiële nood nog iet» kan worden getemperd. Gelukkig zijn wc ook met de uitge stippelde financieringspolitiek, die er op neerkomt dat de algemene kinder bijslagverzekering voortaan geheel met rijksgelden zal worden gefinan cierd. zodat de AKW-premie wegvalt en ruimte vrijkomt om de AWZ- premie te betalen. Door een en ander wordt het verzekeringskarakter van de AKW -aanzienlijk verzwakt Wij treuren daar niet om. Met de opzet van de algemene kinderbijslag regeling als volksverzekering hebben velen steeds moeite gehad- De maat schappelijke solidariteit deze vormt ook van het thans ingediende ontwerp grondslag was hier wat ver doorgedreven. j. 55 medicijn MAASTRICHT Twee Maastrichtse dames hebben een buisje ingeleverd dat, tot grote verbazing van de keu ringsdienst, radio-actief blijkt te zijn. De dames kochten het twintig jaar ge leden van een kwakzalver als middel tegen ziekten en kwaaltjes. De straling is zo groot dat de beschei den apparatuur van de dienst niet toerei kend was om de sterkte nauwkeurig te bepalen. Het buisje wordt nu onderzocht in het laboratorium van het ziekenhuis St.-Annadal in Maastricht. Nagegaan wórdt of de inhoud nadelige invloed heeft gehad. Mocht dit zo zijn, dan zal het onderzoek moeten worden uitgebreid over de periode van de afgelopen twintig jaar. omdat men aanneemt dat er meer van deze buisjes in omloop zijn. De iden titeit van de verkoper schijnt te zijn ach terhaald. Deze zou echter reeds overleden LEIDEN Uit een per trein van Leiden naar Amsterdam verzonden postzak is een brief met f 4600 ver dwenen. De zak werd zonder het ver zegelende loodje aangetroffen en bleek met een touwtje dichtgeknoopt te zijn. VOLAUTOMATISCHE a Overal in de wereld, overal in Nederland ftl de échte Italiaanse Vermouth en Brandy bl] slijterij en horecabedrijf j Politie en brandweer zoeken in het licht van het nog steeds brandende wrak van de bij Bremen neerge storte Convair naar slachtoffers. Het op de foto zichtbare stuk van het wrak is de staart; verder bleef van het toestel, dat 46 mensen aan boord had, weinig meer over. op het sportveld a 771C11 niet duur wel heerlijk (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM Tydens het gisteren voortgezette overleg tussen de AKU- directie en de acht betrokken vak bonden zün enkele nieuwe uitgangs punten geformuleerd, op basis waar van toch nog overeenstemming mo gelijk is over de kwestie georgani seerden-on georganiseerden. Het be raad zal de volgende week donder dag worden voortgezet. Zoals wy donderdag reeds hebben aangekondigd, heeft de directie zich bereid verklaard de vakbondsaktivi- teiten in het algemeen belang zoda nig „ruim" te financieren, dat de werknemersorganisaties daardoor vol doende geld over houden om zelf iets extra'S voor hun leden te doen. indien zij dat wensen. Na afloop van het overleg van gis-' teren werd van vakbondszijde tijdens een persconferentie meegedeeld, dat de bonden „niet tevreden zijn met het bereikte resultaat, maar wel met de perspectieven ervan, omdat de vak- Van directiezijde werd na afloop van het overleg dat van 's morgens elf uur tot 's middags kwart voor zes duurde, meegedeeld dat is voorgesteld om alle vakbondsactiviteiten in het algemeen belang te financieren uit een door de AKU te vullen apart fonds, waarvan het beheer geheel in handen van de bonden mag zijn. De AKU en de vakbonden hebben een gemeenschappelijk communiqué voor het personeel opgesteld," waarin wordt verklaard dat beide partijen thans hopen op mogelijkheden om het cao-overleg voort te zetten. Nog beraden De bonden moeten zich intern nog be raden op de AKU-voorstellen. Volgende week donderdag zullen zij hun ,,'dafini- tieve standpunt" meedelen. Verwacht wordt dat dit niet afwijzend zal zijn. Of men donderdag tot een algeheel akkoord zal komen is echter nog de vraag, want ook de nieuwe cao moet nog onder de loupe worden genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1