Voor japonnen en mantels geldt: recht en soepel Werkgevers in confectie krijgen ultimatum NYVvakbeweging ernstig nemen Werkgevers: waarom dreigen? Zedige jeugd Staphorst komt op voor principes Brief 2 ct. duurder Wilde staking in Einnien 7 VRIJDAG 28 J ANUARI 1966 Fuchsiarood de kleur van Dior (Van onze moderedactrice) i te stellen al verschijnt ze in Indonesië TiAr>TTc tt i -j dan trouw in sarong en kabaai. PARIJS Het is wel een gek idee. J overigens is het huis Dior niet alleen dat over heel de wereld plechtige verklaringen zijn afgelegd en vele papieren ondertekend, opdat geen krant een foto zal publiceren van de nieuwe haute couture modellen 28 februari. Heel gek, wanneer je de Rue Montagne inwandelt en daar de nieuwste creaties van het Huis Dior op straat ziet poseren voor een leger van fotografen, met als publiek een aantal Parijzenaars. die met gapende mond en onverholven kreten van „dat het maar mal is" toch volop ge nieten. De Parijzenaars zyn echt een beetje in de war van de kbrte rok ken rage, de platte meisjes en de felle kleuren. Ze missen daar de petite femme in, die met een simpel zwart jurkje zo elegant kon zijn. (T)IOR heeft niet, zoals gefluisterd werd, J-' de rokken lang gehouden, maar kor ter dan kniehoogte staat Mare Bohan toch ook niet toe. Wel verstandig want zijn clientèle be hoort niet tot het teenagertype. Op de eerste dag van zijn shows ontving hij reeds als eregasten prinses Paola van van België en mevrouw Soekarno de vierde (of de eerste), die Europa af reist om een nieuwe gardarobe samen Pierre Balmain laat een tailleur zien, waarbij de brede schoudert opvallen. De genepen taille is puur natuur, want insnoeren mag niet. de smalheid wordt echter vooral gesuggereerd door het zwaro schouderstuk en de naar beneden wijder wordende rok een domein voor de dames. De heren- boutique is ongelooflijk chic en «voor zien van heerlijke feuteuils met rug kussentjes. Coin de feus van breed ge ribd frambozenrood fluweel, roodleren pantoffels met gouden monogram en kamerjassen van de prachtigste zijden dessins in zachte kleuren worden er door bijzonder lieftallige verkoopster tjes beheerd. Het programma van de show bevatte 214 modellen, maar dat grote aarttal kwam voornamelijk omdat eenzelfde model met een kleine variatie of van een andere kleur herhaaldelijk getoond Fuchsiarood is wel de meest eigen kleur van Dior dit jaar, verder veel marine blauw en wit De tailleurs hebben meestal korte man teltjes en een rok met dubbele plooi van voren of een enkele in de rug. Bij de pakjes behoorden blouses met een smalle sjaal, die onder het heel kleine rechte k.raagje werden gestrikt. Voor het eerst waren er ook jerseypakjes in de collectie, tot dusver werden die al tijd als een boutique aangelegenheid beschouwd. Er werden nogal wat ruiten getoond. De japonnen vallen bijna altijd recht, maar wel soepel. De halsuitsnijding blijft bescheiden, heel dikwijls heeft deze een bootvorm. De imprimé's zUo hel van kleur, men fluisterde dat die speciaal bestemd zijn voor Zuid-Ame- rika. Zijn de japonnen voor overdag mouwloos, of hebben ze een heel klein strak mouwtje. De avondtoiletten hadden wijde lange mouwen Daar de japonnen van rag dunne mousseline waren, een bij zonder feestelijke luchtigheid. Nu voor de gasten van de bruiloft van prinses Beatrix lange japonnen met lange mouwen zijn voorgeschreven, een bron van inspiratie misschien Ook de mantels vallen recht maar wel ruim en hebben kleine kraagjes. De ensembles bestonden uit japon en ne gentiende mantel. De mannequins droegen komvormige hoeden, die dan op de kruin een punt hadden Ze waren van vreemde mete- rialen gemaakt gelakt riet. leer en zelfs Exquis van de eenvormigheid in de mode, maar elke vrouw een exquise persoon lijkheid moet z\fn. Die vindt ze dan in dezecollectie. De voornaamste lijn is wel, dat zowel japonnen als mantels een schouderpas hebben, hetzij kort, hetzij lang. De japon (mantel) is heel flayw aan deze pas gerimpeld en valt dus soepel. Op de wijdvallende ruggen wordt een martingale gezet. Soms op de zoom van een tailleur mant eitje, soms net onder het schouderstuk. Het is dus Jacques Laumay heeft zich gehou den bij de vlakke geometrische lijn. Dit jurkje lijkt een tuniek maar het is toch alles, er behoort werkelijk geen rok bij. een loze versiering zonder functie. Het zelfde is het geval met de knopen, die m onvoorstelbare aantallen op de meest onwaarschijnlijke plaatsen gezet Veel mantels waren plastrongewijs uit gesneden. waaruit dan de blouse of ja pon komt. Veel tailleurs met korte pli- seerrokken, onder de wijde rok wordt een strakke gedragen. De tailleurman teltjes variëren in lengte van zeer kort tot net op de heup. Ook hier weer <£ie soepele rechte japon nen met een ceintuur op heuphoogte. Ook hier mousseline avondjaponnen met lange mouwen. Nieuw was een enigszins gefronselde organza „gazar" genaamd, verder flanel, crêpes en zijden imprimé's in felle kleuren. De camelia werd veel gedra gen, niet alleen als reverscorsage maar ook bijvoorbeeld op de rok zoom Wethouder A'dam reageert fel op rede Vondeling AMSTERDAM Amsterdams wi houder van financiën. W. Polak, heeft gistermiddag scherp gereageerd op uit latingen die minister Vondeling woens dagavond heeft gedaan op een discussie bijeenkomst van de politieke en cultureli studentenvereniging Demoa. Vondeling had gezegd dat hij er ir oeginsel niets voor voelde om Tietjerks- teradeel minder uit 's rijks kas te geven. omdat Amsterdam meer zou moeten hebben en dat de hoofdstad duidelijk moet aantonen dat zij het moeilijker heeft dan de kleinere ge meenten. ..Dit wekt", aldus de wethouder. voor mij een beetje de indruk alsof In Amsterdam op een bijzondere manier geïd over de balk wordt gesmeten". De wethouder legde er sterk de nadruk op dat het nooit de bedoeling van de grote gemeenten is geweest op een of andere manier geld af te dwingen dat in andere gemeenten toekomt. Het is geen prettige manier van discusiëren en Vondelings uitlatingen hebben een nogal tendentieus karakter, ueent de heer Polak. Ook scherpe acties in Maastricht (Van onze soc.-econ. redactie) GRONINGEN Op ledenvergaderingen hebben de werknemers in de confectie-industrie zich gisteravond achter het beleid van de vakbonden geschaard. De besturen werden gemachtigd een ultimatum aan de directies van de confectiebedrijven te zenden. Komen de werkgevers binnen een nader te bepalen termijn niet terug op hun ingenomen standpunt inzake uitkeringen aan georganiseerde werknemers, dan zal tot staking in deze bedrijven worden overgegaan. Vandaag zouden de besturen zich beraden over de inhoud van het ultimatum en over de te stellen afloopdatum. Inmiddels is er in de geledingen van de confectiewerkgevers enige onrust ontstaan. Gistermiddag nog omüvingen de - vakbonden onverwacht het bericht dat JVlclclStncJlt landelijke werkgeversorganisatie waarbij de confectiebedrijven zijn aan gesloten, bereid is op korte termijn het overleg met de vakbonden te heropenen. Rumoerige nacht in rustiek dorp STAPHORST Twee schoten uit! 100 knapen over, die de politie, de politie een pistool van een rijkspolitieman I lieten en zich schreeuwend naar het vormden vannacht omstreeks een uur I kruispunt met de weg Zwolle—Meppel op de oude rijksweg in Staphorst het begaven. Hier was inmiddels politiever- hoogtepunt van een rumoerige avond sterking uit omliggende gemeenten gear- en nacht waarin urenlang vele honder-l riveerd, die onder leiding van de burge den jeugdige Staphorsters en een meester van Staphorst rustig de verdere zestal rijkspolitiemannen onder leiding gebeurtenissen afwachtte. Het bleek van een inspecteur uit Zwolle tegen- echter niet meer nodig in te grijpen, over elkaar stonden in afwachting van, Tegen kwart voor drie was de rust in eikaars vertrek. De politie had post gevat Staphorst vrijwel weergekeerd. De directies van de aardewerkfabrie ken ontvingen inmiddels een ultimatum van de vakbonden, waarin is bepaald dat wanneer de werkgevers voor 7 fe bruari niet tegemoet komen aan de wen sen van de vakbonden wat betreft uit keringen aan georganiseerde werkne mers, in de bedrijven tot staking zal worden overgegaan. Textiel Voor de textielindustrie is het nog niet zover. De vakbonden kwamen woensdag in een voortgezet gesprek met de textielwerkgevers weliswaar geen stap verder, maar wel werd een datum voortzetting van het gesprek ovei gekomen, namelijk 8 februari. Opmerkelijk is dat de datum waarop Het volksgericht" van Staphorst groept samen een busje van de politie. Er was weer een rel. Een rel waarbij de jeugd zich wilde voordoen als zedig en vredig. Van dat vredige kwam weinig terecht, want de politie moest zo waar twee waarschuwingsschoten lossen. ouderlijk huis van het meisje dat vandaag in het huwelijk treedt met een jongeman die volgens de dorpelingen in zijn ver- lovingstitd „overspel" heeft gepleegd. Om dit vergrijp tegen de zeden te be straffen wilden de dorpelingen gister avond voor het huis van het meisje een schandboog oprichten wat door de aan wezigheid van de politie geen doorgang kon vinden. Jtegen een uur begonnen de jongelui op te dringen cn probeerden een busje met agenten om te duwen, maar dit mis lukte omdat deze uit de wagen sprongen. In het daarop volgende handgemeen voel den de politiemannen zich op een gegeven moment zo bedreigd, dat een van hen zijn pistool trok en twee schoten in de lucht loste, waarna de menigte uiteen- De schoten bleken de schrik erin ge bracht te hebbeji, want geleidelijk droop Zacht weer DE BILT De vorstgrens bevindt zich ongeveer langs de lijn Hamburg München. Ze verandert op het ogenblik weinig van plaats. Ten oosten ervan komt overwegend matige vorst voor. Nederland bevindt zich in tamelijk zachte lucht. Deze werd aangevoerd door een depressie die vanochtend vrij wel alle betekenis had verloren. Zijn rol werd echter overgenomen door een nieuwe depressie, die grote hoeveel heden zachte e zeer vochtige oceaan- lucht naar Frankrijk ev Engeland l stuwde Deze lucht zal morgen ook in Nederland zijn aangekomen, zodat er op zacht en zwaar bewolkt weer moet worden qerekend. Het zicht zal slecht zijn met hier en daar mist of motregen. HET IVEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur iz 5s ÊSlSï Den Helder gh. t Grenoble Nice Berlijn windstil 2 1 windstil 13 2 Jean Hercey toonde verscheidene van deze redingote-mantels, die wel de lichaamslijn volgen, maar niet strak aansluiten. Ouders van Newcomb Mott verzoeken om nieuwe lijkschouwing SHEFFIELD (Massachusetts) Het stoffelijk overschot van Newcomb Mott zal op verzoek van de ouders opnieuw aan een lijkschouwing worden onderwor. pen wanneer hot morgen in Sheffield aankomt, Mott, een 27-jarige boekverkoper uit Sheffield, werd verleden jaar door de Sovjets gegrepen toen hij zonder visum de Noors-Russische grens overschreed. Hij kreeg 18 maanden en pleegde toen hij per trein van Mo^-mansk naar een werkkamp werd overgebracht, zelfmoord met een scheermesje. Amerikaanse functionarissen, die aan wezig waren geweest bij een in de Sov jetunie uitgevoerde lijkschouwing, steun den de Russische verklaring van zelf moord met. Angst voor acties ongeorganiseerden (Van sociaal-economische redactie) UTRECHT „Het gaat op het ogenblik in Nederland om het meest wezenlijke werknemersbelang: het bestaan en de erkenning van de vakbeweging als onderhandelingspartner. De vakbeweging wordt in vele gevallen door de werkgevers niet meer ernstig genomen en dat is een dodelijk gevaar voor de vak beweging. Men overweegt wanneer er geen cao tot stand komt, dan maar zelf de loonsverhoging vast te stellen en uit te betalen; dit uit angst voor actie door ongeorganiseerden". Persoonlijke bevoordeling georganiseerden opgeschroefd Met deze woorden karakteriseert het NVV-blad deze week de huidige IiSEL/lTIE moeilijkheden b(j het overleg in het bedrijfsleven in Nederland. De On derneming van het CSWV geeft als tegenhanger van het NW de volgen de studieschets; Wij weigeren te geloven, dat met het einde van 1965 een periode zou zijn afgesloten, waarin ons sociaal- economisch klimaat door goede or ganisatorische betrekkingen geken merkt werd en dat nu een tijd van sociale onrust voor ons zou liggen. Daarom betreuren wij zeer de on verwacht scherpe toon in ta] van re cente uitlatingen van de vakbewe ging en nu ook het dreigen met sta kingsacties. In een welvarend Neder land, waar nagenoeg een ieder werk heeft en de levensstandaard van de werknemers hoger is dan ooit tevo ren. vinden wij deze veranderde in stelling geheel ongemotiveerd en verwerpelijk'. De werkgevers merken in hun arti kel voorts op. dat naar hun mening het opschroeven van een bepaalde eis. nl. de persoonlijke bevoordeling door de werkgevers van georganiseer den, allerminst in overeenstemming is met een redelijke afweging van be. langen. En wel daarom niet, zo me nen de werkgevers, omdat over deze eis niet alleen uiteenlopend wordt ge oordeeld in de kringen van de geor ganiseerde werknemers maar omdat de verwezenlijking ervan natuurlijk tot repercussies zou leiden bij de nlet-georganiseerden en bij de leden de zogenaamde categorale boD- de werkgevers niet afwijzend staan tegenover het verlener van een ze kere financiële steun voor bepaalde algemene vakbondsactiviteiten. Het CSWV spreekt de wenst uit, dat de gebeurtenissen bö het begin van 1966 over enige tijd als een diepte punt kunnen worden beschouwd, dat van korte duur Is geweest. En dat spoedig weer sprake zal zijn van een opnieuw goede sfeer in het or ganisatorisch overleg. tuurlUk weten wij wel, dat dit voor de NVV-voorzitter niet e enige wijs heid is op dit punt. Maar het verdient toch wel aanbeveling, dat een ieder, die medeverantwoordelijkheid draagt voor het loonpolitieke beleid, uitspra ken vermijdt, die als een vrijbrief kunnen worden uitgelegd om maar voort te gaan met het stellen van forse looneisen. Het CSWV erkent, dat niet alleen de lonen eji de overheidsuitgaven, maar ook het prijs, en investerings beleid van de bedrijven een rol spe len bij de inflatie. De werkgevers zijn het op dit punt eens met wat dr. W. Albeda in De Gids van het CNV IJ ET grootste werkgeversverbond, het liberale) Centraal Sociaal Werkgevers Verbond en het grootste werknemersverbond, het (socialistische) Nederlands Verbond van Vakverenigingen, hebben beide in de laatst verschenen nummers van hun organen artikelen gewijd aan de meningsverschillen over individuele bevoordeling van georganiseerde werknemers. Het NW doet dit onder de kop: Starre houding van werkgevers dwong bonden tot ultimatums. Het CSWV deed het wat rustiger met de vragende kop: Einde van een periode? Beide artikelen zijn verhelderend, omdat partijen zich bijzonder duidelijk cn volledig eerlijk uitspreken. Hieraan wordt nog toegevoegd, dot vakbeweging zich te richten tot een groei-, verdelings- en evenwichtspo- litiek en een grotere neiging, terug te vallen tot methoden, die verstoringen van de arbeidsvrede tot gevolg heb ben. Het sociaal-politieke klimaat in ont land zou duidelijk geschaad wor den door de gevolgen van toegenomen welvaart en voortgaande inflatie. Als gevolgen worden genoemd de span ningen in de wereld van de vakbewe ging. waar thans vaak minder be grip dan in vorige jaren zou worden aangetroffen voor de noodzaak om matiging te betrachten bij het stel len van looneisen. Het werkgeversverbond vervolgt dan „Men mag het gecompliceerde ver schijnsel van de geldontwaarding niet afdoen door te stellen, dat de vakbe weging moet zorgen in de paa te blijven met de inflatie in het buiten land, zoals de heer Kloos onlangs in een televisieuitzending opmerkte. Na- heeft geschreven. Maar het CSWV blijft menen, dat bij de loonkosten- ontwitakeling de grootste gevaren liggen. Vooral omdat de omvang van de lonen en salarissen bepalend ia voor dc consumptie. het voornaamste onderdeel van onze nationale beste- BESLISSEND Het N'W schrijft in zijn artikel dat Nederland thans staat voor een beslissende periode in de verhouding tussen werkgevers en werknemers. In verschillende gevallen zijn de onderhandelingen afgebroken en zUn naar de werkgevers ultimata gezon- Men betaalt aan praktisch alle Belgen de „voordelen voor gesyn- dlceerden". uit angst dat de Belgische grensgangers zullen thuis bl(Jven Alleen aan de Nederlandse vakbe weging hoeft men geen duimbreed toe te geven, want die is toch te netjes om wat terug te doen. aldus het NW. Het centraal overleg heeft alleen zin, wanneer men bereid is serieus te onderhandelen. Dit is op het ogenblik bij de werkgevers niet het geval. Het NW hoopt nog steeds dat dit binnenkort wel net geval zal zijn. In afwachting daarvan, onderzoekt de vakbeweging, of de individuele werkgever inderdaad be reid is. voor een bedrag dat een fractie van de loonsom is (vergoeding aan georganiseerden) ernstige moei lijkheden te riskeren. Naar het oordeel van het NW zullen in deze strijd enkele groepen de spits moeten afbijten. De drie vakcentrales hebben reeds verklaard eventuele acties ook financieel te zullen steunen. Nog waardevoller dan deze toezegging wordt de soli dariteit genoemd van alie leden waarop de vakbeweging niet tever geefs een beroep op hoopt te doen Het gaat de vakbeweging thans niet om één percent loonsverhoging meer of minder. Het gaat ook niet om de vraag of dit jaar of pas volgend jaar. kan worden begonnen met een bescheiden verkorting van de arbeidstijd Zelfs de kwestie van een kleine tegemoetkoming aan ge organiseerden acht zij misschien niet belangrijk genoeg om conflicten voor te riskeren. Waar het om gaat. is dat door dc werkgevers niet m*er ernstig wordt genomen Alleen een recht vaardige en belangrijke /aak als deze kan naar andere artiemiddelen dan het overler doen grijpen. Verenigt U. het orgaan van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, noemt het weerstands fonds. dat de werkgevers gesticht hebben om stakingen te breken .waardeloos". De bond berekent, dat in tijden van staking door de deel nemende werkgevers niet meer dan f 145 miljoen per jaar wordt bijeen gebracht. Indien er geen rtakingen zijn wordt dit bedrag nog terugge bracht tot één tiende deel. namelijk f14.5 miljoen. Alle ondernemingen in de zuivelindustrie zouden zo per jaar 1,5 miljoen gulden bijeen kunnen brengen. Bij een week staken hebben de ondernemingen echter al recht op f8 miljoen Bovendien gaat er in zo'n week. naar het O'rdeel van de ANAB, f 50 miljoen aan grond stoffen verloren Uit het fonds zou voor het verlies van grendstoffen echter niets bijgedragen worden. De ANAB noemt dit „geen aanlokkelijk perspectief voor op uitkering beluste stakingbrekende werkgevers". het ultimatum in Maastricht verstrijkt en de datum waarop het gesprek in de texjiel tfordt voortgezet, omstreeks 7 februari is. Wellicht wordt dit ook de datum voor het ultimatum voor de Gro ninger confectie-industrie. Op deze dag vergadert in Den Haag namelijk op nieuw het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Het lijkt niet uitgesloten dat dan op centraal niveau het vraagstuk van de uitkeringen aan georganiseerden ter sprake wordt gebraaht. Eventuele ac ties die dan elders in het land aan de gang zijn. zouden voor de vakbeweging een welkome stok achter de deur kun nen betekenen bij het overleg. Polio geschrapt uit naam van Prinses Beatrixfonds (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Prinses Beatrix fonds viert dit jaar zijn tienjarig be staan, dat 23 september op waardige wijze in dc Rolzaal wordt gevierd in aanwezigheid van Prinses Beatrix. On der meer staan orf het programma en kele eauseriën over de medische aspec ten van het Prinses Beatrixfonds. Tevens wordt een boekje uitgegeven over de resultaten die in de afgelopen tien jaar zijn behaald. Een van die resultaten zijn de f 150 000 die sinds 1959 door jeugdige voetballer tjes, aangesloten bij de amateurafdeling van de KNVB onder de naam van „De Zwaluwen", bij elkaar zijn. gespeeld Daarnaast kwamen de financiën uit de collectes, particuliere bijdragen en lega- Het bestuur van het Prinses Beatrix fonds. heeft naar aanleiding van een suggestie van de Prinses het idee opge vat ook andere sportliefhebbers voor haar doel te interesseren. Het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond. de Vol- leybalbond cn het Sportfondsenbad te Amsterdam hebben hun medewerking al toegezegd. Besloten is het woord „polio" uit de naam van het fonds weg te laten. Wer den er tien jaar geleden 2200 gevallen van polio geregistreerd, het laatste jaar waren het er maar drie. Daarom is in het fonds een geleidelijke verschuiving ge komen van het hulp bieden aan polio patiënten naar het hulp bieden aan süas- tici. multiple sclerose-patiënten en lijders aan spina bifida. Natuurlijk blijven de zorgen van het fonds zich ook uitstrek ken naar poliopatiënten („De Ark" In Rotterdam en de pas door Prinses Bea trix geoperfde „Schelp" te Schevenineeni Het fonds heeft vanaf zijn oprichting tien miljoen gulden besteed DEN HAAG De in een deel van onze edities gisteren reeds kort ge melde nieuwe posttarieven, die 1 mei in zullen gaan, en de nieuwe telefoon-, en telextarieven, die reeds 1 februari van kracht zullen worden, ziin: .POSTERIJEN oud nieuw Brieven tot 20 gram 18 ct 20 ct Briefkaarten 10 ct 12 ct Drukwerken en monsters: 8/10 ct 10 ct 8/10 ct 12 et 15 ct 15 ct 5 ct 10 ct tot 20 gram 20-50 gram 50-100 gram verder per 50 gram verder per 100 gram algemeen internat, verkeer 0-50 gr. minimumtarief 10 ct 12 ct NIEUWSBLADEN Verhoging variërend van 0,4 tot en kele centen per gewichtscategorie. Voortaan mogen ook bladen die per kwartaal verschijnen onder dit tarief worden verzonden. Aantekenrecht: van 45 ct naar 50 ct Postpakketten: van 0-3 kilo: per kilo twintig cent om- van 3-7 kilo: per 2 kilo een kwartje om- van 7-10 kilo: een kwartje omhoog; toeslag o ng of rank eerde pakketten van 25 cent naar 35 cent. TELEFOON abonnement in sectoren met minder dan 2000 aansluitingen 7.50 8,50 oud nieuw 2001 tot 4000 aansluitingen 8.25 9,25 meer dan 4000 aansluitingen 9.10 entreegeld 100,— 120. TELEX De abonnementen worden met 10 gul den verhoogd. TELEGRAAF aanbieding telegram per telefoon 15 ct 25 ct telegram op luxe formulier 60 ct L— aanbieding telegram zonder cont. betaling 15 ct 25 ct EMMEN Onder het personeel van de naaizaal van de danlonfabriek In Emmen is gistermiddag een wilde staking uitge broken. Veertig meisjes hebben het werk neergelegd. Het conflict tussen deze meisjes en de directie is ontstaan, omdat naar de me ning van de naaisters de produktienorm te sterk was verhoogd. ARNHEM Een wethouder en twee gemeenteraadsleden van Wisch zijn aan de dood ontsnapt, doordat zij hun aulo nog konden verlaten, voor deze door een trein werd verpletterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7