Nieuwe LeMse Comramnt EEG-overleg thans in beslissende fase ffV Dochter zag moeder na 24 jaar FRANKRIJK STAAT TEGENOVER EEN HECHT BLOK VAN DE VIJF Hilversum III concurrent voor Veronica Ds. J. Fokkema overleden Bonn zwicht ook niet voor de Franse eisen Geen saneringsagenten naar middenstand Echtpaar op slas gedood Frontale botsing op rijksweg 33 twee doden Hotelgasten vluchten via ramen en dakgoot Vooral veel griep in Utrecht Commentaren PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. Remmen weigerden op hellende weg Vrachtauto raasde naar stadscentrum Vrijdag 28 januari 1966. 46«te jaar pang Hoofdredacteur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn Hert in teghenepoet I" Courant Abonnementsprijzen p.v 3.75. p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 Prinses Beatrix hoopt maandag haar 28e verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan deze rencent» joto van Max Koot. HILVERSUM De radio-uitzendingen via Hilversum III, die op half oktober van het vorig jaar zijn begonnen, heb ben een niet onaanzienlijke verschui ving teweeggebracht in het Nederlandse luitsterpatroon. Het aandeel van de Hil- versumse zenders in de totale radiobe- luistering was ruim 50 procent voor de komst van Hilversum III en steeg tot 68 procent nadat deze zender zijn in trede in de ether had gedaan. Daardoor daalde het aandeel van de overige ders. de buitenlandse zenders en radio Veronica van bijna de helft van de totale radio beluistering tot een derde. Deze cijfers gelden voor het luisteren naar de radio tussen tien uur 's ochtends en 6 uur 's avonds. De gegevens zijn het resultaat van het comtinu-programma-onderzoek dat Into- mart te Hilversum in opbracht van de NRU en de NTS uitvoert. AMERSFOORT Ruim 72 jaar oud is hier gisteravond overleden ds. J. Fok kema, emeritus-predikant van de Neder landse hervormde kerk en oud-lid van de Tweede Kamer voor de A R-partij. Aanvankelijk werkte bij bij raden van arbeid en in het bedrijfsleven. Hij ging theologie studeren. De kwestie-Geelker ken deed hem van de Gereformeerde kerken overgaan naar de Ned. Herv. kerk. Hij sloot zich aan bij de gerefor meerde bond en werd student te Utrecht. In 1930 werd hij predikant te Sprang, in 1932 te Amstelveen en in 1937 te Delft, In 1946 kreeg hij emeritaat wegens benoeming tot lid van oe Tweede Ka mer. IN 1950 was hij hulppredikant te Zijderveld. Ook is hij voorganger ge weest van de evangelisatie te Zaandam. Laatstelijk was hij hulpprediker te Soest Ds. Fokkema is lid geweest van de ge meenteraden van Delft en Ede. Daar was hij ook wethouder, HERWIJNEN Op de Waaldijk is de 29-jarige A. de Fockerd met zijn motor tegen een hem tegemoetkomen de personenauto gebotst. Hij overleed ter plaatse. SAPPEMEER De 46-jarige H. Pot verongelukte, toen hij met zijn brommer tegen een defecte bromfiets botste en over de kop sloeg. LUXEMBURG Het overleg tussen de Vijf en Frankrijk is vanmiddag een beslissend stadium ingegaan. Als het mislukt zal geen nieuwe speciale vergadering van de ministerraad worden gehouden, zoals minister Luns gisteren bij zijn terugkeer uit Londen op Schiphol verklaarde. Niettemin blijft de minister hopen, dat de EEG-crisis uiterlijk zaterdagnacht door ren compromis zal worden opgelost. Het voorbereidend overleg, dat in de afgelopen dagen door de vaste vertegenwoordigers bij de Europese instellingen van de Zes werd gevoerd, heeft echter geen enkele aanwijzing gegeven in de richting van enige toe nadering. Geen der partyen wilde concessies doen die een compromis mogelijk zouden maken. Frankrijk bleef bij de eisen, die het vorige week reeds in Luxemburg heeft gesteld. Een Duitse afgevaardigde heeft nog geprobeerd een brug te slaan om uit de impasse o-ver de gekwalificeerde meer derheid in de ministerraad te geraken. Hij uitte de mogelijkheid, het vetorecht een aantal landbouwkwesties (im- Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Zacht en zwaar bewolkt weer met plaatselijk motregen of mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Honderdduizend beneden minimuminkomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatsecretaris Bakker (Economische Zakenis echt niet van plan „saneringsagenten" het land in te sturen om middenstanders tot bedrijfsbeëindiging op te roepen. Het gaat alleen om voorlichting, zei hij gisteren bij de begrotingsbehan deling in de Tweede-Kamercommis sie voor economische zaken. t voornemen van de bewindsman een ontwikkelings- en sanerings fonds voor de middenstand in het le- te roepen had over het algemeen wel de instemming van de Kamercom- e. behalve van de WD-er Visser, die op de voorhand scherpe kritiek uitoefende. Erg goed ingelicht bleek hij overigens niet. Zo veronderstelde hij ten onrechte, dat de middenstan ders eerst drie jaar „in bittere armoe de" moeten leven alvorens voor de omt- wikkelin'gsmaaitnegelen in aanmerking te komen. De staatssecretaris wees er echter op, dat de middenstanders de ontwikkelingshulp straks al direct kun nen krijgen als ze drie ajar lanig niet meer dan f 12.700 uit hun bedrijf heb ben gehaald. De staatssecretaris zag geen gevaar voor de positie van het midden kleinbedrijf als geheel wanneer de nerrmgsmaaitregelen gaan werken, verscheidene branches zullen dc be staansmogelijkheden toenemen door nieuwe perspectieven, in andere nemer ze af, maar het totale aantal bedrij ven zal waarschijnlijk niet veel ver minderen. Bij de ontwikkeling en sanering van de middenstand zal het accent op de ontwikkeling komen te vallen, De saneringsmaatregelen zullen ech ter veel meer geld gaan kosten. De maatregelen zullen zo efficiënt moge lijk worden uitgevoerd in nauwe sa menwerking met de bestaande orga nisaties. Het is niet nodig om voor het fonds een kostbaar apparaat in het leven te roepen. De staatssecretaris wees er nog op. dat de regering nooit ontwikkelings- en saneringsmaatregelen in overweging had genomen als de te lage middein standsinkomens niet zo'n omvangrijk en structureel verschijnsel waren gaan De laatste jaren zaten rond 100.000 middenstanders beneden het minimum inkomen van de werknemers. Dat is een situatie, die economisch noch maat schappelijk kan worden gedoogd. „A fkoelingsperiode" Minister Den Uyl zei gisteren gro te bezwaren te hebben tegen het in troduceren van de zg. „afkoelingspe riode" bij de huidige harde verkoop methoden. Een wettelijke regeling van dit vraagstuk stuit op bijzonder moei lijke juridische problemen. Ondanks zijn bezwaren bleek de minister be reid na te gaan of via een wijziging van de Afbetalingswet de invoering van dc afkoelingsperiode mogelijk kan worden gemaakt. Uit besprekingen is gebleken, dat de gedachten uitgaan naar huurkoopover eenkomsten voor aankopen van f200 en hoger. De eventuele introductie van een afkoelingsperiode zou het dan mo gelijk maken om na enkele dagen nog op die overeenkomsten terug te komen. De minister beloofde verder na te zul len gaan of de misleidende verkoop bevordering een nadere regeling be hoeft. Naar aanleiding van klachten in d« Kamercommissie over een versnipperde subsidiepolitiek bij de behartiging de consumentenbelangen verklaarde de minister te zullen streven naar ee goed mogelijke coördinatie op dit ge bied tussen de betrokken departemen ten. Zeer gelukkig bleek de bewinds man met de vloedgolf van consumen tenvoorlichting via de publiciteitsmedia. Hij achtte vooral een betere informa- ran het publiek over het prijsver loop van groot belang. De televisie zijs inaieras nog best wait meer ingeschakeld kunnen worden bij de consumentenvoorlichting. Staatssecretaris Bakker was over het algemeen wel tevreden over de ontwik keling van het toerisme in ons land, er sprake van een negatief sal do, omdat het uitgaande toerisme het bezoek van buitenlanders aan ons land overtreft. Binnen afzienbare tijd zal de Wet voor de hygiëne op de kampeer plaatsen bij de Kamer worden inge- plicerend de vaststelling van een aantal prijzen voor landbouwprodukten en nog in te voeren marktorganisaties) tot het einde van de overgangsperiode U970) te handhaven. Deze suggestie beteken de echter niet, dat de Vijf aanvaarding van de Franse eis tot handhaving van het vetoreoht voor mogelijk hielden Dat de vaste vertegenwoordigers er niet in slaagden de vooruitzichten voor een akkoord tussen Frankrijk en de Vijf te verbeteren, sluit overigens niet uit, dat toenadering in de vanmiddag be gonnen zitting van dc ministerraad ge heel onmogelijk moet worden geacht. Indien er al bereidheid bestaat, door concessies tot overeenstemming te ko men, zal dit eerst kunnen blijken in de besprekingen tussen de zes ministers Uit het feit dat de besprekingen naar verwachting lang zullen duren kan wel licht worden opgemaakt, dat de partners van Frankrijk nog niet alle hoop hebbei opgegeven. Overigens vindt Frankrijk een eens Ongelukken op de n eg STADSKANAAL Het ongeveer zestig jaar oude echtpaar Rciniga Musselkanaal werd op slag gedood, toen het op de bromfiets werd aan gereden door een personenauto. ROTTERDAM Op de Schiedamse- weg werd de 59-jarige schipper L. Looijschelder aangereden door een RET-bus. Hij overleed tijdens het ver- naar het ziekenhuis. De 41-jarige mevrouw M. Goos- sens-Woronowa uil Geertruiden- berg heeft gistermiddag op Schip hol voor het eerst na 24 jaar haar 72-jarige Russische moeder kunnen omhelzen. In het midden de heer Goossens. gezind gezelschap tegenover zich. Ger hard Schroder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, verklaarde gis teren nog in de Bondsdag, dat de Bonds republiek niet voor de Franse eisen zal buigen. MIDWOLDA Omstreeks acht uur vanmorgen zijn bij een verkeersongeluk op rijksweg 33 bij Midwolda twee men sen om het leven gekomen. Het omigeluk gebeurde toen twee auto's bij een in haalmanoeuvre frontaal in botsing kwa men De inhalende chauffeur heeft zidh waarschijnlijk vergist in de afstond met zijn tegenligger, omdat deze geen groot licht voerde. De slachtoffers zijn de be stuurders van beide wagens: de 23-jarige P. Oosterhuis uit Nieuwwolda en de 29- jarige C. N. Kramer uit Hoogezand Hoor en wederhoor over „liet" conflict Zie pagina 7 Mode: Parijse hoeden op pagina 5, andere shows op jHigina 7 Boeken, boekon, boeken Ook vandaag weer een speciale pagina recensies. Pag. 9 Liebrechts één in Do vos SCHIETEN IN STAPHORST Pagina FELLE BRAND IN GRONINGEN GRONINGEN Het hotel en café restaurant van Koos Kerstholt aan de Vismarkt in Groningen is vannacht voor een groot deel door brand ver woest. De oorzaak is vermoedelijk een defect, in de nieuwe automati sche gasverwarming. Enkele hotel gasten wisten zich te redden door via dakramen en dakgoten naar de daken van de aangrenzende huizen te vluchten. Door iiel snelle optreden van brandweer kon nog een deel van café-restauraot worden gered. Terwijl de brandweer de eerste 16 stralen i vuurzee stortte, drong men het hotel binnen om de gasten te redden. Een aantal werd via de magiusladder van de brandweer in veiligheid gebracht. Een defecte gasleiding was er de oor zaak van, dat het vuur nog extra werd aangewakkerd, Een van de brandweer- len slaagdt erin de leding af te sluiten. een uur was men de brand mees ter. Het nablussen duurde nog uren. De schade is groot. Ook ging een unieke documentatie op het gebied van toneel DEN HAAG Hoewel in Nederland niet van een epidemie gesproken mag worden vallen toch enkele griephaar- den op, waarvan de voornaamste in het centrum van Nederland is aan te wijzen. In de provincie Utrecht heerst namelijk nogal wat griep, wat op de scholen te merken is. De mogelijkheid bestaat, dat het hier dezelfde griep betreft die thans in Engeland heerst. Vooral de kinderen blijken ermee te zijn besmet. Er zijn scholen in Utrecht die met een groot absenteïsme kampen. Kamerik bijvoorbeeld werkt op het ogen blik wat leerlingensterkte betreft op minder dan halve kracht. De Utrechtse inspectie van volksgezondheid bevestig de desgevraagd dat er behoorlijk wat griep voorkomt, maar over een epidemie men toch niet willen spreken. Even- achtte men gronden aanwezig om Engeland verbanden te leggen. Spanje wil met Engeland over de kwestie Gibraltar onderhandelen. De Spaanse regering heeft dit aan secretaris generaal Oe Thant meegedeeld. in vlammen op. De heer Kerstholt is nl. een bekend amateur-toneelspeler en zijn hotel is een centrum voor kunstenaars en acteurs. DUURDER De aangekondigde verhoging per 1 mei van de porti markeert het duurder worden van het leven. Voor al voor wie particulier of om hun bedrijf veel corresponderen hakken de verhogingen van niet zelden twin tig procent er stevig in. Berichten als deze werken spoedig irriterend, omdat zij de indruk wek ken. dat bij staatsinstellingen verbo gingen zich tamelijk gemakkelijk vol trekken. Het wordt ons altijd wat lakoniek meegedeeld. Waarbij men het gevoel heeft, dat in het meer gewone leven verhogingen van deze kracht er niet zo spoedig doorkomen. Onze correspondentie wordt dus duurder, net kan een stimulans zijn, er ook meer inhoud aan te geven. GEMEENTEN De minister van financiën heeft wat weerstand gewekt met een opmer king dat grote en kleine gemeenten, wat de financiële steun betreft, ver houdingsgewijze over een kam moe ten worden geschoren. Dat is natuurlijk niet juist Grote ge meenten hebben ook verhoudingsge wijze meer nodig dan kleine hoe wel ook die echt niet zonder kunnen. Het probeem is natuurlijk, dat het begrip gemeente in ons staatkundig denken een verzamelbegrip is. waar onder alle vallen, van de allerklein ste tot de allergrootste. Maar om dat te veranderen daarop hebben al heel wat staatsrechtsge leerden en ook meer gewone sterve lingen het hoofd gebroken- EENZAAMHEID Weer de laatste tijd moest het meer worden vermeld is dezer da gen in (ditmaal) haar woning een bejaarde gevonden die al enige tijd bleek te zijn overleden. Een eenza- Treffend blijft die eenzaamheid, juist in een tijd die zozeer op ontmoeting en communicatie lijkt gericht. Of spreken we ook daarom zoveel over deze beide, omdat zij in werkelijk heid te wensen overlaten? We weten veel. Maar wat weten we in feite van elkaar? Wat van de mensen in onze omgeving? Telkens blijkt dat ook nu nog mensen ster ven zonder dat aanvankelijk ook de naaste omgeving er kennis van Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Met de dubbeltonige claxon luid en onafgebroken loeiend reeds gisteren de 21-jarige chauf feur Teus Bom uit Wierden bij Alme lo met zyn zware vrachtauto, waar van de remmen niet meer werkten, de sterk hellende Apeldoornseweg af naar het centrum van Arnhem. Omstreeks drie uur in de middag was hij bij het punt waar dc weg gaat dalen. Toen hij vaart wilde minderen schoot hij door zijn remmen en de vrachtauto, geladen met 12 ton aan bomen, begon een rit naar Arnhems drukke Velperplein, die een dodenrit had kunnen worden. Teus Bom kon niets anders doen, dan door luid te claxoneren het verkeer erop attent maken, dat er iets met zijn wagen aan de hand was, in de hoop, dat een ieder zijn waarschuwing zou begrijpen en zich in veiligheid zou brengen. Later. r.oen de vrachtwagen tot stil stand was gekomen en Teus Bom was bekomen van zijn avontuur, zei hij: „Ik weet niet meer wat ik heb gedacht op het moment, waarop ik merkte dat mijn ten weigerden en de wagen met een steeds groter wordende snelheid op het Velperplein afraasde. Het enige waf. ik weet is. dat ik dacht: .Man. houd je kop Teus Bom heeft inderdaad zyn kop erbij gehouden. Hij ging zoveel als dat (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Om kwart voor vier gistermiddag zagen een Rus sische moeder en dochter elkaar na 24 jaar terug. „Mamoesjka" moe dertje was het enige dat mevrouw Goossens-Woronowa kon zeggen Huilend van vreugde omhelsden zij elkaar onderaan de vliegtuigtrap. De emoties waren des te groter umdat het toestel van de Aeroflot. dat om twaalf uur uit Moskou op Schiphol werd verwacht, door weersomstandigheden was genoodzaakt uit te wijken naar Brus sel. De 72-jarige mevrouw Woronowa vertelde haar dochter een beetje bang i« zijn geworden. „Waar had ik alleen, zon der familie, de nacht door moeten bren gen", zei de bejaarde vrouw uit Donetsk (Zuid-Rusland). Ze was gerustgesteld toen ze met een lijntoestel van een Zweedse luchtvaartmaatschappij haar reis naar de, op Schiphol al uren wach tende dochter en schoonzoon, kon ver volgen Spanning De heer en mevrouw Goossens hadden vol spanning in het café-restaurant ge wacht. „Maar ik voel me nu erg geluk kig". vertelde mevr. Goossens nadat moeder en dochter even rustig hadden gepraat. De bejaarde mevrouw Worono wa had intussen haar zorgvuldig m een linnen zakje opgeborgen paspoort aan de douane laten zien. Een groot deel van de inwoners van Donetsk had de vrouw, die nooit veel verder dan haar woon plaats is geweest, uitgeleide gedaan. Moeder en dochter werden in 1942 door de oorlog van elkaar gescheiden, hoewel steeds een briefwisseling bleel bestaan. De Duitsers stelden dc toen 17-jarige mejuffrouw Woronowa op transport naar Duitsland om daar te werken. In een Duits kamp leerde zij haar man, de heer Goossens kennen. In 1945 trouwde ze met hem. en vestigde zij zich in Geertrui- denberg. Het heelt anderhalf jaar geduurd yoor- Goossens. via een lange weg van formaliteiten, haar moeder kon schrijven dat niets het bezoek meer in de weg stond. Dc echtgenoot van mevrouw Woronowa is in 1959 gestorven. In Rusland woont nog wel een zoon. In Geertruidenberg heeft zij gisteren kennis gemaakt met vijf kleinkinderen, voor wie ze heel wat geschenken heeft meegebracht. Ook had haar zoon een stuk van het pas geslachte varken meegegeven. Over drie maanden hoopt ze weer naar Donetsk te vertrek- Op de vraag of zy haar moeder veel van Nederland wil laten zien. antwoord de mevrouw Goossens: „We gaan gezellig tbuis feesten". mogelijk was aan de linkerkant van de weg rijden om de auto's te kunnen pas seren. die op het angstig-klinkend geluid van de claxon aan dc kant waren gaan De voortrazende auto bracht onder het publiek schrik en ontsteltenis teweeg. Het had in de gaten dat er iets aan de vrachtauto mankeerde en het zocht tij dig een goed heenkomen. Daaraan is het te danken, dat er geen slachtoffers zijn te betreuren. Slechts twee auto's die werden geraakt door de uitstekende lading bomen, werden beschadigd. In Arnhem zette een verkeersagent onmiddellijk het verkeerslicht op rood, zodat Teus Bom ruim baan had. Intussen had hij teruggeschakeld op de tweede versnelling en kon daardoor sterk op de motor afremmen. Op het Velperplein kwam de auto tenslotte tot stilstand. Teus Bom: „Wat een geluk dat ik geen tegenliggers had". Koninklijke familie naar wintersport DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard. prinses Margriet en Ple- ter van Vollenhoven zijn vanmorgen per vliegluig voor een wintersportvakantie vertrokken naar Lech am Arlberg. Prin ses Beatrix en Claus von Amsberg zullen zich hier bü hun familieleden voegen. Benoemd tot algemeen secretaris van dc KLM met' ingang van 15 april mr. H. I. Borel. RIT A j Jk was m'n fiets ton b'.nium af.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1