Nieuwe jLeidse Courant Economie is gezond Marokko betaalde _Figon min franc Rijk betaalt deel van kosten voor bruiloft Den Uyl verwacht geen kentering conjunctuur («MO Affaire-Ben Barka w: Tilanus jr. nu kandidaat dag. bestuur Kees Verkerk schreef brief Wachtmeesters bekennen 20 inbraken INFLATIE NEEMT AF Secretaresse Beatrix ook in het gips Kans op oplossing bij AKU lijkt verbeterd Commentaren Heuvelman NV sloopt Ping An Eindexamens niet vervroegd efdradacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Telefoon 31441 «Stantvastich m gheblevaa wijn Hert leghempoe» I" TToensdag 26 januari 1966, 46ste Jaargang Abonnementsprijzen p.w.j 0,8 n. 3.75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00* uur"****'»* Nederlands meisje getuigt in Stockholm pagina 5 Zie pagina 2 DRAMA OP DE SCHAELSBERG: EIS VAN 12 JAAR pagina 7 200 kerken erbij in Rusland zie pagina Kernnierk Spontane actie voor verstoten jongetje in Rangoon pagina 5 Regering ivil de scheepswerven niet subsidiëren pagina 7 PARIJS De gewezen gangster brges Figon, sleutelfiguur in de aire-Ben Barka, heeft kort voor a dood aan zijn advocaat meege- eld dat de Marokkaanse autori ten een miljoen franc (ongeveer 0.000 gulden) hadden betaald voor ontvoering van de Marokkaanse positieleider. Het openbaar minis- 'ie gaf gisteravond een communi- uit met deze mededeling, ntussen heeft een vooraanstaand paV it. tentslid, Pierre Lemarchand, toegege t. i dat hij Figon na de ontvoering var ii Barka heeft ontmoet. Lemarchand l tot dusver gezegd, dat hij Figon voor laatst in september had gezien. Het e rdt waarschijnlijk geacht dat de ex- lgster hem een en ander over de ont ving van Barka heeft verteld. erhoor aagd door rechter Zollinger. Na n bezoek van Figon had Lemarchand nmissaris Caille ingelicht, die hem iter enkele uren later meedeelde dat 'contira-spionage niet verantwoorde- lf1 w het lot van Barka had het parle- tiitslid de volgende ochtend Figon 'fonisch gevraagd wat er van de Jositieleider was geworden. Deze zei n dat Barka in een cel zat. Generaal Èkir en het hoofd van de Marok- E geheime dienst Dlimi. had hem een bezoek gebracht, i had later tegen een journalist verhaal van de ontvoering verteld, ex-gangster had onder meer gezegd hebben gezien dat generaal Oefkir Barka het mes op de keel zette om i schrik aan te jagen. De verslagge- tegen wie Figon dit vertelde is door iter Zollinger verhoord. |e rechter heeft een brief van een lere gangster, Boucheseich ontvangen, ook een sleutelfiguur zou zijn in de Barka-zaak. „Ik zou niet graag het van Figon ondergaan, die naar mijn ping echt geen zelfmoord heeft ge- fcgd", zo schreef hij. Betogingen a Parijs hielden socialisten, commu- ten, radicalen en anderen een open- le bijeenkomst, waarop ongeveer 10.000 Dgers luisterden naar een rede van jnqois Mitterand, tegenkandidaat van I Gaulle bij de presidentsverkiezingen !e zei dat de president wellicht op de hoogte was van de onverkwikkelijke Ben Barka-affaire, maar bij de verkiezingen verkoos zijn mond te houden. Als hij werkelijk van niets wist. ii zoveel te erger, aldus Mitterand, die her innerde aan het gevaar dat de macht bij slechts een man berust. Betogers trok ken door de straten van Parijs om aftreden van De Gaulle te eisen. Somber yje Bilt verwacht tot morgenavond: [óverwegend zwaar bewolkt met plaat- tjk nog wat motregen of lichte regen —in het zuiden en midden van het land r en daar mist. Matige tot zwakke ad tussen zuidoost en zuid. In het irden van het land Iets hogere, elders feveer dezelfde middagtemperaturen. pgemaakt te 11.15 uur) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kansen van het :.h. Tweede-Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus om op 19 februari door de Unieraad van de CHU te worden ge kozen tot voorzitter van de Unie in de vacature-mr. H. K. J. Beernink, stijgen met de dag. Naar verluidt is h(j de kandidaat van het dagelijks CHU-bestuur, dat uiteraard een zeer belangrijke stem in het kapittel heeft. De heer Tilanus is inmiddels bereid gevonden een kandidatuur te aanvaar den. Drs. Tilanus is 55 jaar oud. Hij werd op 11 november 1910 te Utrecht geboren van de latere CHU-voorzitter en -fractieleider dr. H. W. Tilanus. Na zijn gymnasiumopleiding in Den Haag stu deerde hij medicijnen aan de Rijksuni versiteit van Utrecht, waar hij in 1940 artsexamen deed. Van 1940 tot 1950 prak- tizeerde hij als huisarts in Voorburg. Daarna volgde zijn benoeming tot direc teur van de Stichting Gelderland voor maatschappelijk werk. In 1963 kwam hjj in de Tweede Kamer. Op organisatorisch gebied heeft de heer Tilanus zijn sporen ruimschoots verdiend Hij is voorzitter van de Generale Diaco nale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk, voorzitter van de Nederlandse Federatie voor bejaardenzorg, voorzitter van de stichting Ontwikkeling van de N.W. Veluwe en voorzitter van de com missies van volksgezondheid en maat schappelijk werk van de CHU. In de Tweede Kamer geldt hy als specialist op het gebied van maatschappelijk werk. sociale zaken en volksgezondheid. Bij de kabinetsformatie'van 1956 werd de heer Tilanus door de toenmalige in formateur prof. De Gaay Fortman de ministersportefeuille van maatschappelijk werk aangeboden. Hij bedankte toen echter. DAVOS Kees Verkerk heeft vanuit hotel Angleterre in Davos namens alle jongens van de Nederlandse schaatsploeg een brief geschreven aan de vice- voorzitter van de KNSB, jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford („met die man kun je tenminste praten"), waarin zy zeggen geen andere trainer dan Huiskes te willen hebben. „Het is heus niet als ultimatum be doeld Het gaat er alleen maai men in Nederland weet, dat wij met een andere trainer niet zouden kunnen oefe nen. Huiskes heeft ons- een schema het hele seizoen gegeven en een ander zou hel doorkruisen". Jan Charisius gaat ermee akkoord. Hij zou het toejuichen wanneer Huiskes in Inzeil, maar toch in ieder geval straks bij de vijf-landenwedstrijd in Oslo, weer langs de baan zou staan. Als ijstrainer wel te verstaan, niet als coach. En dat is het moeilijke punt, want zal Huiskes die voorwaarde aanvaarden? Dat is de vraag, die het steeds groeiende gezel schap Nederlanders in Da vos nog wat benauwt Inmiddels hebben Jan Langedijk, Ned. schaatskampioen 1940 en 1947 en Henk van der Grift, wereldkampioen 1961 een telegram aan de KNSB verzonden, waar zij hun goede diensten aanbieden in het conflict-Huiskes. Vannacht betrapt DEN HAAG De koninklijke ma rechaussee heeft twee reserve-wacht meesters van de koninklijke'landmacht gearresteerd, die worden verdacht van serie van rond twintig inbraken diefstallen in verschillende leger- woonhuizen. Een der ver dachten liep bij een poging tot ont vluchten kogelwonden in een schouder en een been op. Het tweetal werd in de afgelopen nacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in de offieersmess van de legerplaats Erme- lo. Bij de aanhouding viel de 23-jarige de R. een wachtmeester van de koninklijke marechaussee met een breek ijzer aan en verwondde hem aan het hoofd en aan een hand. Vervolgens trachtten Van de R. en de tweede verdachte, de 21-jarige G. H. M. B. te ontkomen. Na enkele somma- en waarschuwingsschoten richtte de marechaussee op de vluchtelingen, waar bij Van de R. werd getroffen. Hij is op genomen in een ziekenhuis in Ermelo. Zijn verwondingen zijn niet levensge vaarlijk. De tweede verdachte Van B. werd vanmorgen vroeg nabij de leger- 't Harde gearresteerd. Een auto met gestolen goederen, zoals een band recorder, een fototoestel en linnengoed werd nabij de legerplaats Ermelo in beslag genomen. In deze auto bevonden zich ook de identiteitspapieren van Van In het ziekenhuis legde Van de R. te genover de merechaussee een voorlopige bekentenis af. Beide arrestanten dienden onderdeel in de legerplaats 't Harde. Mond- en klauwzeer in Waddinxveen BENTHUIZEN Op een bedrijf in Waddinxveen is mond- en klauwzeer geconstateerd. Er is nu een vervoers- verbod voor varkens afgekondigd voor dit gebied, dat omvat de gemeenten: Zoetermeer, Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop, Waddinxveen, Moordrecht, Bleiswijk, Moerkapelle en Zevenhuizen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is volgens mi nister Den Uyl geen aanleiding voor ernstige waarschuwingen als die van prof. Zijlstra, dat een kentering van de conjunctuur in het verschiet ligt. „Aanwyzingen daarvoor zijn be paald niet voorhanden. Ik aarzel niet onze economie gezond te noemen", zei de minister gistermiddag bij do begrotingsbehandeling in de Twee de-Kamercommissie voor economi sche zaken. Hij ontkende niet het bestaan vai ernstige economische spanningen, waaraan voortdurend grote zorg zal moeten worden gegeven. „Maar als we waakzaam blijven, is een voort gaande groei van onze economie ge waarborgd". Minister Den Uyl baseerde zün op timistische uitspraken op het vorige week verschenen Centraal Economisch Plan 1966. Hij gewaagde van nemende inflatoire ontwikkeling in onze economie. In ieder geval weer spreken de cijfers duidelijk de stelling van sommigen, dat Nederland een „autonome inflatiehaard" is geworden, een koploper in en exporteur van de geldontwaarding. Als we de prijsstijgingen over de jaren 1964, '65 en '66 bekijken en daarbij de autonome stijgingen als ge volg van huurverhoging, EEG-maat- regelen en verhoging van indirecte belastingen buiten beschouwing laten, blijkt dat de inflatie-bevorderende prijsstijging (die het resultaat is van doorwerking van de stijgende arbeids kosten in de prijzen) van jaar tot jaar afneemt. Als we die inflatoire prijs stijging tot 2,5 pet. in 1966 zouden weten te beperken, zou dat volgens minister Den Uyl een grote vooruit gang zün. Enkele leden van de Kamercommissie bleken hel' (gematigd) optimisme van de minister niet te kunnen delen. Vooral de heren Van der Mei (c.h.) en Portheine (lib.) waren nogal somber gestemd. Eerstgenoemde vond, dat het kabinet- Cals niet voldoende prioriteit geeft aan de inflatiebestrijding. Hij zei verder, dat een ander lid van het kabinet, namelijk dr. Veldkamp, wèl een zekere teruggang a de conjunctuur heeft voorspeld. ,Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, maar een wezenlijk verschil in waar dering van de feiten tussen mij en mijn ambtgenoot van sociale zaken kan ik niet zien," antwoordde minister Den Uyl. En wat de inflatiebestrijding be treft: meer dan ooit tevoren wordt <he ernstig genomen. Daarom vond de minis ter de opmerking van de KVP-er Van Son, dat er ondanks de zogenaamd ge zonde economie toch maar inflatie is, nogal onaangenaam. „Een jaar geleden zou die opmerking misschien op z'n plaats zijn geweest, maar nu niet". De bewindsman meende, dat de con juncturele ontwikkeling de laatste tijd een te grote aandacht heeft gekregen door de sluiting van een aantal be drijven, wat een structurele aanpas sing was. „Dat beeld moet ons ver trouwder worden zonder er loodzware conjuncturele beschouwingen aan vast te knopen". Het Centraal Economisch Plan voor 1966 wijst, zoals gezegd, niet op een kentering in de conjunctuur. De recente verhalen over een naderende recessie zijn gebaseerd op „zeer fragiele en te simpele gegevens". Er is zeker geen belangrijke terugval te verwachten van o.a. de exportontwikkeling en de parti culiere consumptie (Vervolg zie pagina 7) Een Russische spion klimt in een boom om uit een goed verborgen brievenbusindustriële Duitse geheimen te halen. Hij waande zich veilig, maar een telelens dit keer voor goede doeleinden ge bruikt „snapte" hem. Volgens het betreffende Duitse ministerie verzamelden vijf Russen bijna drie jaar industriële geheimen. Vtisch-socialist Van der Spek vroeg om een betere bescherming tegen bacterio logische wapens. Mr. Cals zei dat aan deze beide vraagstukken aandacht werd besteed. De begroting 1966 van Algemene Zaken werd ten slotte zhs. aangeno men. De PSP en de CPN lieten aante kenen dat zij geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. Eveneens z.h.s. en zonder discussie werd de be groting 1966 voor het Provinciefonds aanvaard. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De bruiloft van prin ses Beatrix en de feestelijkheden er- VDor gaan miljoenen guldens kosten deels te betalen door het Hof, het Rijk en de gemeenten. Dit is gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. In antwoord op een vraag van de heer De Loor (soc.) vertelde mr. Cals dat de regering van plan is voor de kosten die bij het Parlement in te dienen. De listische woordvoerder had gewezen op een bericht in de Volkskrant, waarin werd meegedeeld dat deze kosten uit de post Onvoorziene Uitgaven moesten wor den bestreden. De premier ontkende dit. Aangezien het onmogelijk is voor he' Koninklijk huwelijk alle kosten te be- rekenen kan deze suppletoire begroting niet vóór de trouwdag worden aangebo den. De financiële voorzieningen hoeven overigens niet alleen door het Rijk ge troffen te worden. Een deel van de kosten komt voor rekening van het Koninklijk Huis. Plaatselijke festivi teiten zullen de gemeenten zelf moe ten betalen. Aan de gemeente Amsterdam zullen echter de extra kosten, die voortvloeien uit de keuze van de hoofdstad als plaats de huwelijksvoltrekking, worden vergoed. Titulatuur De minister-president deelde de heer Beerenkamp (c.h.) mee dat de regering nog geen tijd heeft gehad het vraagstuk de titulatuur te behandelen. De christelijk-historische senator wees er op dat reeds geruime tijd van verschillende zijde om nadere gegevens over deze aan gelegenheid wordt verzocht. Mr. Cals verklaarde dat deze materie de volle aandacht van het Kabinet biijft behou den. Verandering van de titulatuur, met name voor hoge ambtenaren, roept, aldus mr. Cals echter andere vragen op voor de civiele en rechterlijke titulatuur. Sprekend over de civiele verdediging drongen de heren De Loor en Beeren kamp aan op snellere inrichting van cen trale bestuursonderkomens. Op deze plaatsen kan het overheidsbestuur in tij van oorlog of grote rampen haar werkzaamheden voortzetten. De pacifis- ARNHEM/MAASTRICHT Neemt ook in Maastricht scherp. Zijn de toe zeggingen over 1965 aan georganiseerd en in de Maastrichtse aardewerkindustrie als gevolg van het onopgeloste vraag stuk inzake extra uitkeringen aan georganiseerden de onrust onder de werknemers bij de confectiebedrij ven in Groningen en de aardewerk industrie in Maastricht toe, by de AKU in Arnhem zijn er symptomen die wijzen op enige ontspanning. Naar wij vernemen hebben vakbon- ;n en directies bij de AKU zich be reid verklaard na het volledig misluk ken van het overleg van vorige week. vrijdag opnieuw rondom de tafel te gaan zitten, in de hoop toch nog een uitweg te vinden- Partijen wensen het overleg in een zo rustig mogelijke sfeer te doen plaatshebben. t overlegorgaan van de vakcentrales heeft zich ook gisteren weer beraden op de situatie in de Groninger confectie bedrijven. De indruk bestaat dat vooral de juridische aspecten van een te stellen ultimatum zijn bestudeerd. Opening van zaken wordt hierover morgenavond ge geven in Groningen tijdens ledenverga deringen van de vakbonden. Evenals in Groningen staan de zaken nog niet overal nagekomen, met het cao- overleg voor 1966 loopt het nog moei lijker. De werkgevers hebben thans voorge steld 10 gulden per jaar per lid te stor ten in een fonds voor algemene vakbonds activiteiten (te denken valt aan scholing en vorming), dus-geen persoonlüke uit kering aan de leden van de vakbonden. Aan dit laatste punt houden vakbonden echter vast. De toezegging Van tien gul den voor algemene vakbondsactiviteiten deden de centrale werkgeversverbonden in de Stichting van de Arbeid op cen traal niveau al eerder. Als andere mogelijkheden om uit de moeilijkheden te komen noemen de Maas trichtse directies het losmaken van de cao-onderhandelingen van de zaak van de ongeorganiseerden, zodat thans de cao- onderhandelingen gewoon doorgang zou den kunnen vinden. De vakbonden vrezen echter dat het vraagstuk van de onge organiseerden op de lange baan wordt geschoven. Vanavond vergaderen de vakbonden in Maastricht over de voorstellen werkgevers. AMSTERDAM Consternatie heerste gisteren op Schiphol toen een vlieg tuig uit Zwitserland arriveerde. Me juffrouw M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van prinses Beatrix, wei gerde uit te stappen als niet eerst een grote groep fotografen van het plat form zou zijn verwijderd. Mejuffrouw Wijnen heeft namelijk in Gstaad een nogal ernstige beschadiging aan haar achillespees opgelopen toen zij plotse ling uitgleed. Zij moest door twee le den van de bemanning uit het vlieg tuig worden gedragen. Zij is opgeno men in het diaconessenhuis Bronovo in Den Haag en zal voorlopig rust moeten houden. Het ongeluk van mejuffrouw Wynen, die prinses Beatrix begeleidde op de wintersportvakantie, treft wel erg on gelukkig. Voor het huwelijk moet nog veel geregeld worden, zaken die onmo gelijk door de Prinses zelf gedaan kun nen worden. Jonkvrouwe J. E. Röell, particulier secretaresse van koningin Juliana, zal de functie van mejuffrouw Wijnen tijdelijk waarnemen. In grote lijnen is zy wel bekend met de werk zaamheden. maar zij heeft maar kort tijd om zich de details eigen te ma- NIET EENS De geleerden zijn het blijkbaar on derling niet eens in de beoordeling van de huidige economische situatie. Tegenover waarschuwingen van iemand als de hoogleraar Zijlstra heeft nu minister Den Uyl zich heel waf opgewekter uitgelaten. Twee deskundigen in de economie, welker ontmoeting straks in de Eerste Kamer men met belangstelling tegemoet mag zien. Overigens zijn het hier niet uitslui tend geleerden die tegenover elkaar staan. Anders zou men, als in zovele wetenschappelijke debatten, hun ver schillende kijk alleen academisch kunnen noemen en voorts overgaan tot de orde van de dag- Neen. een hunner, de aanmerkelijk opgewektere is bewindsman en heeft een wezenlijk aandeel in de bepalin» van het beleid, terwijl de ander zich voornamelijk moet beperken tot een oppositioneel geluid. Daarom vinden we het een gerust stellende gedachte, dat ook de be windsman niet zo gerustgesteld is. of ook hij acht waakzaamheid toch wel geboden. VOORTZETTING Dat de heer Beernink het voorzitter schap van de CHU loslaat, achten wij een verstandig besluit Het voorzit terschap van de fractie vergt waarlijk genoeg en bovendien moet men ver antwoordelijkheden weten te sprei den. Men behoort respect te hebben voor de wijze waarop de heer Beernink beide functies heeft vervuld. Voor het voorzitterschap van de Unie blijken de gedachten in het bij zonder uit te gaan naar drs. Tilanus in de wandeling, ondanks het ver schil in voorletters, ook bekend als Tilanus jr. bewijst ten overvloede dat men zijn vador nog bepaald niet is vergeten. Al past ons bescheidenheid jegens hetgeen de uitdrukkelijke bevoegd heid is van een zij het bevriende politieke partij, zo verklaren wij gaarne, dat ook naar ons inzicht deze kandidaatstelling een gelukkige is. Behalve dat drs. Tilanus. man van veelzijdige arbeid, belangrijke per soonlijke bekwaamheden bezit, be lichaamt hij als het ware een traditie die voor de CHU wezenlijk is te ach ten. VOSTEN In deze tijd, waarin de publiciteit zo veel op straat brengt, moest blijkbaar ook worden gepubliceerd wat straks de huwelijkssluiting van 10 maart zal gaan kosten. Een krant kwam al met een uiter aard ruwe schatting die even eens uiteraard nogal hoog lag. En natuurlijk moesten er prompt vragen over worden gesteld aan de regering. Niet te verwachten ware. dat een ge beuren als dit niet ook geld zal kos ten. Maar men lijkt gemakshalve te vergeten, wat er ook aan wordt ver diend. De gelden zelf worden be steed. En om het gebeuren heen wor den allerlei activiteiten ontwikkeld en initiatieven ontplooid, die op hun beurt geld aan het rollen brengen en die doorwerken tot in het econo mische. Tot in wijde kring zullen ve len daarbij zijn gebaat. Maar ja. zoiets vermeldt men blijk baar ntet zo gauw als de directe kos ten zelf. DELFT De Ping An zal worden ge sloopt door H. P. Heuvelman N.V. te Krimpen aan den IJssel. Met de eige naars van bet schip is hierover overleg gepleegd. Zoals bekend strandde de Ping Aai op 24 november bij Terheijde. Na het sta ken van de bergingspogingen oordeelde het hoogheemraadschap het nodig, dat het schip werd gesloopt In het communiqué van het hoogheem raadschap wordt nog gezegd, dat er geen verdere mededelingen kunnen worden ge daan, aangezien op verschillende punten nog overleg gaande is. DEN HAAG De eindexamens van de rijksscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs worden niet ver vroegd. Een bericht in een ochtendblad hierover is onjuist. De data der schrif telijke examens zijn al geruime tijd ge leden bekendgemaakt die van de mon delinge komen altijd pas in maart of april, Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer H. A. Loontjes te Heerlen, voorzitter van de vereniging .Veldeke" tot instandhouding en be vordering der Limburgse dialecten Lintjesregen voortaan anders (Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de loop van deze kabinetsperiode hoopt de regering het decoratiebeleid aanzienlijk vernieuwen. Wellicht is zelfs een nieuwe wet hiervoor nodig. De con clusies van de commissie Houben. worden momenteel i/n de ministerraad voor het Koninkrijk besproken. Deze decommissie werd destijds belast met bestudering van een herziening van het decoratiebeleid. Bij de komende „lintjesregen" in april 1966 zijn ech ter nog geen veranderingen te ver wachten. Dit heeft de minister-pre sident, mr. JCals, dinsdag in Se Eerste Kamer meegedeeld bij de be handeling van het derde hoofdst/uh der Rijksbegroting 1966, het door de premier beheerde departement wm Algemene Zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1