e' Johnson in een moeilijke positie AIDA Makelaar in verzekeringen kreeg -Hervatting bombardementen Strijd laait weer op alles goed/ en( wer maar menéééér.. SENATOR Balewa werd meteen na staatsgreep vermoord ht hJj visioen MAANDAG 24 JANUARI 1966 WASHINGTON President phnson zal zjjn vredespogingen joortzetten. Hij ziet het echter ook i zijn plicht, niet lichtvaardig de varen van de Amerikaanse troe- fen te vergroten. „Wij moeten hun steun geven, die zy nodig heb- AL VOOR f4990: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200A Bent u zeker van een Volkswagen tót- en-mèt. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem- MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voorhoge gemiddel den I). MET de altijd voor u klaar staande VW-servlce (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen)). MET de boge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit In deze V.W. va. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. is met metmet Tót-en-mètl LV Apartheid (5) Stel, dat Verwoerd ongelijk heeft. )an wil ik opmerken, dat hij in zijn tnd een oppositie toelaat, die verre fin mals voor hem is. Dat hij mensen 'een visum geeft van wie van te vo- en vaststaat dat zij hetze zoeken ind ik logisch en verstandig, d Toch wil ik de heer Hoeksema een usteel eind tegemoet komen. Wat velen Jioor Zuid-Afrika verdedigen is niet apartheid op zichzelf. Maar kennis j tnomen hebbende van wat zich Jnds vóór de apartheid afspeelde en van de geaardheid van land en volk, JKiet men geen betere oplossing. Dat is vopk de mening van de overgrote meer derheid der Bantoes en kleurlingen. erJs de heer Hoeksema de zaak simpli- «gjceert door te zeggen: racisme is VrTichristelijk, dan is aat een slag in v,e lucht voor mij. Dan antwoord ik. Dals ik telkens heb gezegd zonder "ftiit afdoend antwoord te ontvangen: infewijst u mij dan. dat het Gods be- oeling is, dat wij de door Hem ge- tuvfhapen rasse, zoveel mogelijk door jjejkaar mengen! Maak mij dan duide lijk, dat een multiraciale staat, waar- I de verschillen in aanleg en ontwik keling zo geweldig uiteenlopen, recht- aardig kan zijn door allen gelijke rabchten te geven en dan tóch te voor- iVéimen dat de slimmerd en de com- iercieel denkenden de anders geaar- L uitbuiten. Maak mij duidelijk, de geweldige verschillen tussen de mensenrassen bestaan die strikt wetenschappelijk door Ingnhtropoloeen en psychologen zijn ge nieten' altiid gemakshalve reduceert yji „verschil in huidskleur" alsof er djiders geen verschil zou zijn; Legt u aarom niet alleen de feiten Jan vandaag de dag uit Zuid-Afrika aervalst moeten worden, maar óók de geschiedenis. irtjAlphen a. d. Rijn W Geldof O or I off s »ii i s c/ ei differs ^HVelke regering, welke functionaris sen. welke partijen moetr- verant woordelijk gesteld worden voor de ™rijlating. in 1955. van de oorlogsmis- pdiger Harster? Het lijkt meer op ulp bij ontvluchting De meer dan 50.000 vermoorde Nederlanders wa ll en. toen al. blijkbaar reeds lang ver- „fcten door die ..Nederland**-" functio- erissen. Dat men in Duitsland o.m. orlogsmisdadigers als Mulka aan de B^pende band vrijspreekt is in over- enjenstemming met de Duitse mentali- b fit. Een organisatie van "Stoorde su- igleten-Duitsers eist nu zelfs dat o.a. federland 1.v«r"eving van schuld" .ffaagt aan Duitsland! :d'en Haag W. F. Bingley Sr. Dwaasheid (2) eifl Verontwaardigd las ik dat de drie Bkbonden. waaronder het CNV in jeiet conflict georganiseerden-ongeorga- liseerden „moreel en finan-'eel eaan r<j«teunen". Ah urd: van de werkge- mts wordt verlangd dat '<j de strijd bare organisatie der werknemers fi- jancieel steunen. Hoogst onbillijk. Nog eiev stap verder en men eist van de ^erkeevers een bijdrage in de sta- j.lingskas. Er zijn grenzen. Vooral in Jen tijd van spanning op de arbeids- harkt waarbij de werknemers toch al n h het voordeel zijn vind i* dit optre- jeóen, mede van het CNV. hoogst onver- intwoordeliik. Ik protesteer tegen de- te pane van zaken. Vlaardingen Dr. L. Heslinga den van het Amerikaanse Congres. Hij merkte op, dat de tegenstanders in Vietnam vijandig en agressief blijven reageren op zijn vredesoffensief. Tij dens de pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam duurden de infil traties van Noord naar Zuid en de aanvallen op Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen voort. Verklaringen Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en Averell Harriman, speciale ambassadeur van Johnson, legden soortgelijke verkla ringen af. Harriman zei, dat de we reldopinie zich tegen Hanoi en Pe king heeft gekeerd. Zij staan nu ge- isoleerd. Zelfs de Sowjetunie wil werkelijk een eind aan de strijd in Vietnam zien gemaakt. Intussen heeft generaal Wheeler, voorzitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, in een Senaats commissie gezegd, dat de bombarde menten op Noord-Vietnam snel her vat dienen te worden. „Wanneer men de aanvallen blijvend stopzet gèeft men een van de beste troeven voor onderhandelingen uit handen". Oproep Een „Internationaal comité van het geweten ten opzichte van Vietnam", waarin voornamelijk geestelijken zit ting hebben, heeft president Johnson gevraagd, onmiddellijk de bombarde menten in geheel Vietnam te staken, de Amerikaanse troepen terug te trekken en vredesonderhandelingen te beginnen met de vertegenwoordigers van de Vietcong, op basis van de Ge- neefse akkoorden. De oproep was ge plaatst over twee pagina's van de New York Times van gisteren. Gistermiddag eindigde de bestands periode ter gelegenheid van het Viet namese Nieuwjaar. De strijd werd onmiddellijk hervat. Overigens had de Vietcong het bestand al 82 maal geschonden. Amerikaanse B-52 bom menwerpers stegen op van het eiland Guam om Vietcong-doelen in Zuid- Vietnam te bestoken. Laos Voor het eerst is in Saigon officieel bekend gemaakt, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen op de communistische infiltratieweg van Noord- naar Zuid-Vietnam door Laos de aanvoer van communistische infil tranten aanzienlijk hebben verstoord. Men vreest, dat de neutralistische re gering van Laos door deze mededeling in grote verlegenheid zal worden ge bracht. Indiaas kabinet geformeerd NEW DELHI De nieuwe Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, heeft haar nieuwe kabinet geformeerd. De vijf belangrijkste portefeuilles blijven in han den van mannen, die door de vader var mevrouw Gandhi, Nehroe, of zijn opvol ger, Sjastri, waren benoemd. De regering bestaat uit vijftien kabi netsministers, achttien ministers van staat en zeventien onderministers. Me vrouw Gandhi beheert tevens de porte feuille van atoomenergie. Geloof toch geen advertenties, meneer. Geen betere sigaar dan Senator I Aida heeft geen reclame nodig. Iedereen weet dat die de beste is. Geen geuriger sigaar dan Senator! Geen lichtere sigaar dan Aida! Wat doet U hier eigenlijk, meneer U bent 't eerst begonnen, meneer Wie heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor ook 'ns een gewone sigaaren schrijf Uw mening aan 'Maar menéééér postbus 540, Eindhoven aanstekelijk lekker! Lijk langs weg gevonden LAGOS Het lijk van de voor malige Nigeriaanse premier Bale wa is in het kreupelhout langs een autoweg gevonden. Het zou daar vrijdag zijn neergelegd. Zaterdag werd het stoffelijk overschot bij het huis van de oud-premier te Bauchi, elfhonderd kilometer ten noorden van Lagos, begraven. De militaire regering van Nigeria deelde niet mee op welke wijze Ba lewa is gestorven. Volgens een Cana dese krant werd hij meteen bij de po ging tot een staatsgreep gedood. Zijn lijk werd tot vrijdag verborgen ge houden. De minister van financiën en de pre mier van Noord-Nigeria werden op dezelfde manier vermoord. Balewa, die de leeftijd van 53 jaar was sinds 1957 premier van Nigeria. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft ge zegd, dat zijn regering en volk zeer bedroefd zijn over de dood van minis ter-president Balewa. Sanatogen het versterkend middel voor jong en oud voor lichaam i en geest. hf I TOGEN® Neem het elke t/ag/l Elegante aankondiging van een weer snel naderend voorjaar: vijf hoedjes uit de nieuwe lente collectie van Marie Christiane. Vietnam ÏVU ook het Nieuwjaarsbestand in Vietnam achter de rug is, na- T dert het ogenblik, waarop presi dent Johnson moet beslissen, of hij nog langer een afwachtende houding mag aannemen. Uit de verklaringen, in het afge lopen weekeinde door Amerikaanse woordvoerders afgelegd, valt op te maken, dat een nieuwe situatie is ontstaan, die om nieuwe maatrege len vraagt. Behalve Hanoi en Peking heeft vrijwel elk land gunstig gereageerd op Johnsons vredesoffensief. Noord- Vietnam en China staan geïsoleerd van de wereldopinie. Ruim een maand heeft Amerika geen bombardementen uitgevoerd op doelen in Noord-Vietnam. In die zelfde periode hebben de commu nisten hun posities versterkt, zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam, ter wijl zij het aanbod van Johnson ble ven negeren. Het uitblijven van enige bereidheid, aan de conferentietafel plaats te ne men, heeft de vraag, of de bom bardementen op Noord-Vietnam dienen te worden hervat, weer ac tueel gemaakt. Begrijpelijk aarzelt president John son met een bevel tot hervatting. Hoeveel sympathie zijn optreden in de wereld nii ook moge hebben, hernieuwde bombardementen zou den de gunstige stemming spoedig in het tegendeel doen verkeren. Ook in eigen land liggen de menin gen ver uit elkaar. Zij die in politiek en militair opzicht grote verant woordelijkheid dragen, pleiten voor hervatting. Talrijke anderen wen sen, dat de Ver. Staten van aanval len op Noord-Vietnam blijven afzien. De communisten hebben steeds op de anti-oorlogsstemming in de Ver. Staten gespeculeerd. Zij is stellig aanleiding geweest om niet in te gaan op Johnsons vaak herhaalde vredesaanbod. En dat is verontrus tend. Zuidkoreaans schip geënterd SEOEL Een patrouillevaartuig van communistisch China heeft een Zuidkore- I aans vissersschip met veertien opvaren den op sleeptouw naar China genomen. Het schip werd in de Chinese Zee geënterd. I Het gemeentebestuur van Celina in de Amerikaan se staat Tennessee heeft zaterdag de plaatselijke gevangenis bij opbod verkocht. Het vervallen gebouw kwam tegen een bescheiden bedrag van 35 dollar in bezit van een zekere Mary Ruth Re- neau en haar broer. Als toegift kregen zij zeven gevangenen, wie zij nog twee maanden onderdak zullen moeten verlenen daar het werk aan de nieuwe gevangenis nog niet voltooid is. Een woordvoerder van het koninklijk huis in Athene heeft berichten uit het buitenland tegenge sproken volgens welke koningin Anne-Marie van Griekenland haar tweede kind verwacht. I Mevrouw Hisako Kawa- hara vond vrijdagnacht een inbreker in haar zit kamer te Tokio. Onder bedreiging eiste hij van haar 100.000 yen. Het geld had hij nodig voor zijn zieke kind. De vrouw herkende de inbreker als een vriend van haar echt genoot. Zij vroeg de man te gaan zitten, gaf hem thee en whisky te drin ken, en onderhield hem vijf uur lang over het verkeerde van de mis daad. Tenslotte was de dief zo berouwvol dat hij alles wat hij reeds had gestolen uit zijn zakken haalde en er vandoor ging. De politie arresteer de hem kort daarna. I De 47-jarige Londenaar. Victor Frederik Keith die zich als „een hond ge droeg", heeft een ernstige berisping gekregen van de rechter en bovendien nog een boete van twintig gulden. Victor had, knie lend op het trottoir bij de ingang van het drukke Kensingtonstation en on der geblaf, dames in de kuiten gebeten. I De vulkaan Etna op Sici lië heeft zaterdag op nieuw gloeiende stenen tot ongeveer 300 meter hoog uitgespuwd. Een 30 meter brede lavastroom uit de noordelijke krater zakte twee kilometer om laag, de vers gevallen sneeuw in stoom veran derend. Volgens autori teiten bestaat geen on middellijk gevaar. heerlijk licht! 99 99 Hoewel de Ku Klux Klan in 1872 na een ontstellende reeks van misdaden buiten de wet werd gesteld in de Ver. Staten re sulteerde dit besluit tot vrijwel niets aangezien de rassenapart- heid intussen een voldongen feit was geworden. Geen neger waagde het meer 's nachts buiten te komen, geen neger heeft de moed een blanke voor de voeten te lopen op het trottoir en evenmin heeft hij de moed een winkel te betreden, die door blanken wordt bezocht. Incidentele acties met een lynchpartij hier en een foltering daar, zijn voldoende voor de Ku Klux Klan de verkregen macht te behouden. De tjjd van de K.K.K. als grote organisatie is nu weliswaar voorbij maar het vuur blijft onder de as smeulen en de „geest" van de K.K.K. blijft voort duren! Nog altijd worden op de Stone Mountain bij Atlanta Georgia de plechtigheden van de Klan gehouden. Op deze foto: nieuwe Klansmen worden ingewijd door „Grote Draak" Samuel Green. In 1910 kwam er weer beroering in de gelederen van de „100 pet. Ameri kanen" als gevolg van de komst van vele nieuwe immigranten, die be zield waren met liberale ideeën. Onder hen was een zekere Thomas Watson. Hij was voorstander van ge lijkberechtiging van de negers maar in 1911 dacht hij daar plotseling anders over. Hij is een vooraanstaan de figuur in Georgia en heeft zelfs deze staat vertegenwoordigd in de Senaat van Washington. Hij geeft verschillende bladen uit, waaronder het weekblad „Jeffersonian" en het maandblad „Watson's Magazine". De ze twee bladen ontketenen weldra een campagne van ongekende hevig heid tegen de gekleurde bevolking: „Negers zijn beesten. Als niemand het hen verhindert, zullen zij op hun eigen bestiale manier hun niet te verzadigen sexuele honger trachten te bevredigen bij blanke vrouwen met medeplichtigheid van de Joden, die eveneens tot ontucht worden aangetrokken en van de katholieken, die op dit gebied nog meer te vrezen zijn dan de negers en de Joden". In diezelfde tijd wordt in verschil lende bioscopen een film vertoond, 'die veel zal bijdragen tot herople ving van de Ku Klux Klan. Een film naar het boek van Thomas Dixon Jr. en gemaakt door de bekende regis seur David W. Griffith (beiden zijn afkomstig uit het zuiden van de Ver hymne ter meerdere glorie van de Ku Klux Klan, waarin men de „rid ders van de vermomming" ziet in een rol van weldoeners en als be schermers van weduwen en wezen. In het slot van deze film voeren zij tegen één van hun „zuiveringsexpedi- De bedoelingen van de campagne van Thomas Watson zijn duidelijk: Hij wil zijn plaats in het Congres in Washington heroveren. Hij wil een politieke vloedgolf ontketenen, waar door de mannen, die zijn nieuwe overtuigingen aanhangen zich in de federale hoofdstad meester maken van het bestuur en de wetten van het zuiden zullen toepassen op de gehele Ver. Staten. Dan verschijnt er een onbelangrij ke figuur ten tonele, die kennelijk niet is voorbestemd voor de rol, die hij zal gaan spelen. William Joseph Simmons heet hij en hij woont in Atlanta. Politiek is niet zijn sterkste zijde en alles, wat hij tot nu toe heeft ondernomen, is op een misluk king uitgelopen. Hij was student in de medicijnen maar slaagde er niet in een enkel diploma te behalen. Daarop wilde hij predikant worden maar ook dat lukte hem niet. Toen werd hij makelaar in verzekeringen, zonder veel succes overigens. Dit be roep bracht hem ertoe zich voor ver enigingen en genootschappen te inte resseren. De kansen om daar collec tieve verzekeringen af te sluiten zijn groot, meende hij, vooral indien deze verenigingen en genootschappen zich onderling zouden groeperen. VISIOEN William Joseph Simmons, die dank zij zijn vriend Bill Shape, die eige naar is van een bioscoop, de film „Geboorte van een Natie" wel twin tig keer gratis heeft kunnen zien en daarbij keer op keer getuige was van het laaiende enthousiasme van het publiek, praat er over met een andere vriend. Walter Taylor, ge meentesecretaris van Atlanta. „Wal ter". zegt Simmons, „ik heb van nacht een visioen gehad. Ridders van sche mij toe i het repliceert Sim- Walter Taylor schatert het uit maar dat deert Simmons in het ge heel niet. „In de nacht vr Thanksgi ving Day zal ik een eenkomst organiseren op de top vai. de Stone Mountain en jij zult één van de uitverkoren 34 burgers van Georgia zijn, die mij zullen helpen mijn zen ding te vervullen", zo zegt hij. En inderdaad, op 25 november 1915 te middernacht in een ijzige koude verenigen zich 34 mannen op de top van de Stone Mountain onder lei ding van Simmons en zij leggen de eed af op het „Handvest van de Rid ders van de Ku Klux Klan", Dit handvest is geïnspireerd op de „Klo- ran", de bijbel van de eerste Klara- men, waarin de superioriteit van het blanke ras wordt geproclameerd en waarin dit ras in naam van het ge loof de plicht wordt opgelegd zich met alle middelen te verzetten tegen alles, wat aan deze superioriteit afbreuk zou kunnen doen. Velen vergiftigd door de racisti sche obsceniteiten van Watson tre den toe tot de nieuwe Ku Klux Klan. Watson is verbaasd over deze enorme toeloop van leden maar 't interesseert hem niet, dat zij zich achter William Joseph Simmons scha ren. Het is immers in overeenstem ming met zijn plannen, dat zij zich bovendien zulke warme voorstanders van zijn vergiftige denkbeelden to nen. Eigenlijk heeft deze nieuwe Ku Klux Klan slechts het geweld en de terreur gemeen met de vroegere organisatie. De „Klan" van Georgia proclameert de superioriteit van de Angel-Saksische en protestantse blan ken ten opzichte van de Joden, de katholieken en de negers maar in Californië, waar de K.K.K. voor het eerst opereert staan de Aziatische het staten heeft de K.K.K.' het v .oral voorzien op vrouwen van lichte ze den, de tegenstanders van do droog legging alsmede vakbondsbestuur ders. Maar overal worden dezelfde methoden van terreur en geweld toe gepast. TOVENAAR Simmons bekommert zich weinig om deze verschillen. Hij wil de „Kei zerlijke Tovenaar" van de K.K K. worden maar alleen de assemblee van Grote Titanen. Grote Cyclopen en andere Grote Reuzen kunnen hem de opperste titel verlenen, die hij nastreeft. Het duurt nog maan den voor deze assemblee bijeenkomt en intussen pro.eert hij zichzelf de nodige waardigheid te geven. Hij noemt zich voortaan „kolonel" ..Waar komt die rang vandaan?", vraagt hem drie jaar 'ater de presi dent van de commissie van het Con gres. die een onderzoek heeft inge steld naar de activiteiten van de K.K.K. „Nergens in uw carière is sprake van een militaire loopbaan", zo merk te de president op. Simmons antwoordt laconiek: „Bij de K.K.K. heeft elk geslaagd man recht op de titel van kolonel maar mij werd de titel verleend door de Mannen van het Bos en ik ben daar trots op" Maar hoe het ook zij, deze Sim mons geeft de stoot tot een tweede onheilspellende maar tegelijkertijd indruk""*1'l"",',j» KKK Copyright Opera Mundi In het slotartikel: FBI infiltreert in Klan

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5