m "Politie Oegstgeest al zestien jaar in somber 'tijdelijk' onderkomen Operastichting gaf beste première van Wozzeck lok in 1966 nog geen lie uw groepsgebouw Zondagsschool De Graankorrel (Kooi) bestaat zestig jaar Waarom niet in Den Haag en Rotterdam Werkstuk van ongehoorde comprimering Ds. Bartlema moet zijn distinctieven dragen =^UWE LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 24 JANUARI 1966 ie. OEGSTGEEST Een bedompte, zurige lucht slaat je tegemoet is- Is je de deur openduwt. Het went wel als je een uurtje binnen de |ent, ruik je het niet meer. De indruk van een sombere, morsige ,et (eer raak je echter niet kwijt. De verf is vaal, er zjjn dunnen ge- lat jorige wanden tussen kleine hoge kamertjes, het meubilair is een [er ftmenraapscl van (soms nog wel goede) overschotjes. Alles is oud, en hfris. Een omgeving waarin de werknemers weinig „arbeidsvreug- je" kunnen opdoen. Zestien mensen, die in hun beroep toch al veel '^d ket leed en tragiek in aanraking komen. ree Maandag n.'bpenburg 2, 8 uur: amatsurfotogra- ?r'r bezoek P. Cool, voorz. HA.FV. ud-kath. kerk Zoeterw.singel 7.30- p uur: gebed eenheid der christenen, "'feestraat 19. 7 tot 10.30 uur: Ver. van ,e Jtzegelverzamelaars. veiling- en con- gbpvond. pr/egstgeest: Irene, 8 uur: Christen- I euwenbond, prof. dr. L. Zielhuis over mfbaarheid in ons land. gincn Haag: Diligentia, 8.15 uur: West- symf.-orkest. met violist, tel? Dinsdag veioyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., prof ofA. A. Kampman over Perzië. 5r|*eterskerk, 5 uur: mgr. W M. Bek- >8rf over resultaten concilie (Studium nirierale). .ieterskerk, 7.30 tot 7.50 uur: gebed heid christenen. nj_|adhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds ,an[. Gemeenten. orereestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur ingt Emigratiecentrale. egstgeest: Pauluskerk, 7.30 uur: ge- ;ho eenheid christenen, jksen Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur duw Rott. Toneel met .JJe wolken Ir'jfrbij". •e.Tpn Haag: Diligentia, 8.15 jur.: Max ela Egmond zang en Tom Bollen piano ;?etheveningen: Kurzaal. 8.15 uur.: Ned !'nflentenorkest. met klarinettist ger Woensdag g^Iarekerk, 8 uur: K. en O. en L.A.K najegium Musicum Judaieum (concert). jehoorzaal. 8 uur: uitvoering politie- ssi/iek. ieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond dfd- rijrouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: zit- daf sociaal raadsman. feestraat 19, 8 uur: oud-leerlingen riijbachtsschool, film ..Een stoet van reu- ge-'ijkgebouw Staalwijk, 8 uur: ds. P. aids over „Hoe een Papoea predikant d etitonius-clubhuis, 8 uur: contactavond •in^etteclub Staalwijk. eijeenschuur 6, 8 uur: Leidse ver. v. 15tzegel verzamelaars. °otien Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur m1. Comedie met ..Mevrouw Warrens rle!°ep" ip£,(en Haag: Diligentia. 8 uur: Alice -jeljpire, piano. 70cheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Re- lerjntie-Orkest Donderdag j^jchouwburg. 8 uur: K en O.. Nieuw jat!t. Toneel met ..Een jaar voor iedere def"- •a-fehoorzaal. 8 uur: Leidse kunstkring ar)r Allen, Ingrid Haebler, pinno zij jarekerk, 8 uur: wijkgemeente Molen- ci't ds. L. Bodaan, koopvaardijpredi- jt te Amsterdam, over zijn werk. >mtreestraat 85, 8 uur: Leidse Ascuran- de Hub. G. R. A Baars over .Xevens- Bekering en geldontwaarding". 'Wen Haag: Diligentia. 8 uur: Tel-Aviv arartet. Icheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Haags Inkunstkoor met ..Die Scbopfung". a- VrUdag |n oshuis, achter Hoflaan 74, 7 tot 8.30 ;n ruilbeurs voor verzamelaars. ,g cademiegebouw, 4 uur: inauguratie j. t. dr P J Donker (urologie) lapenburg 10. 7.30 uur: iongerensoc in Venster, dansles. i- ehoorzaal. 8 uur: uitvoering politie is feiek (herhaling). Ie Lakenhal. 8 15 uur: liederenavond [e iy Steve s-Ridderhof sopraan en Jan I der Meer, piano. jchouwburg. 8 uur: K. en O.. Nieuw Iterdams Toneel met ..Een jaar voor ere roos". >en Haag: Diligentia. 8.15 uur: De n (uwe Komedie m. „Romulus de Grote" s Icheveningen: Kurzaal,x8.15 uur: Haags Dnkunstkoor met .JDie Schbpfung" Zaterdag i lagerstraat 7. 8 uur rederijkersbal B.S.-vereniging Ende dispereert Niet". Dit weinig fleurige „kantoor" is het groepsbureau van de rijkspolitie aan de Geversstraat. „Gemeenteschool, an no 1879" staat er op de nette gevel. .,Nog best bruikbaar", oordeelt de voorbijganger bij het zien van deze buitenkant. De ontgoocheling bij het binnentreden is des te heviger. Een jaar of veertig geleden achtte en de school ongeschikt voor het onderwijs. De politieman die er nu zijn dagelijks werk verricht, zou er als kind geen les hebben mogen krijgen. Hij vertoeft weliswaar geen hele da gen „op 't bureau", maar beschouwt het gebouw wel als de basis van waar uit hij op stap gaat, waarin hij terug keert, administratieve zaken afhan delt. wacht houdt en „bijtankt". Geen ruimte De personeelsschaarste (het korps behoort 21 man sterk te zijn, er zijn er maar 14 plus twee typistes) is één facet een gelukkige omstandig heid: de beschikbare werkruimte. Vier kamers en een „keukentje" bevat het groepsbureau. En dan nog drie rede lijke arrestantencellen. Niet alleen bij de wekelijkse dienst - besprekingen in de kamer van d« groepscommandant (waarbij zo moge lijk alle korpsleden aanwezig zijn) zit men bijna „bij elkaar op schoot", maar ook tijdens de gewone dagelijk se werkzaamheden. De dienstdoende wachtcommandant ontvangt de bezoe kers die de politie ergens voor willen raadplegen, terwijl een andere agent zich in een hoek van de kamer tracht te concentreren op een (uitgebreid) proces-verbaal. Getuigen van misdrij ven of ongevallen, aanvragers voor rijbewijzen, melders van verloren of gevonden voorwerpen en vele ande ren lopen intussen in en uit. Een enigszins representatieve ont vangstruimte voor gasten, een accep tabele wachtkamer, een theorielokaal voor bijvoorbeeld verkeersonderwijs of een vertrek voor besprekingen in zoekt ze te- ergeefs. De medewerkster voor het Vreemdelingenbureau staat haar bui tenlanders (in Oegstgeest nogal talrijk vanwege de Leidse universiteit, de COSEC, e.d.) in deze evenmin „ver welkomende" als opwekkende omge ving te woord. Gedempt spreken De groepscommandant kan een ver trouwelijk gesprek slechts gedempt voeren: de wand tussen zijn kamer en de aangrenzende wachtruimte isoleert niet voldoende geluid. Een verhoor verloopt zeker niet altijd ongestoord: men moet door de „verhoorkamer" (annex berghok) als men de keuken wil bereiken. En door al het werk heen hoort men dikwijls het hinderlijke rumoer van de kinderen die 's morgens, 's mid- en ook wel 's avonds in de aan grenzende gymnastiekzaal lichamelij ke oefeningen doen. Wanneer Er zijn natuurlijk plannen voor een nieuw groepsgebouw. De tekeningen liggen al jarenlang op realisering te wachten, de plaats is al lang geleden bepaald: het braakliggende terrein aan de Rhijngeesterstraatweg bij de Leidsebuurt (naast De Gouden Lan- taern). Al verscheidene malen is in de gemeenteraad verzucht: „Wanneer komt het nieuwe politiebureau er ein delijk eens?" Welnu, dit jaar zeker nog niet. De rijksgebouwendienst heeft de zaak nog beperkte kring Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN; Jacobus, z v W Boom en J M van Zijp; Cornelia Johanna Maria, d v P W Mark wat en G J E Schreurs; Bibiana, d v J Vos- Kuil en B I Bink; Pauline Maria, d v J A N van Leijden en J G van Wijk: Wilhelmina, d v H P van der Luit en T Cornelisse: Andrea Jolan- da, d v G J C Dijksman en A H Krul; Marcus Quirinus Hendrikus. z v Q A van der Voort en H J Phi- lippi: Leonaruds Jacobus Antonrius, z v W A Q Edelaar en C A M Neder- stigt; Margaretha Hendrika. d v A J Helversteijn en A A M den Dubbel- GETROUWD: M M Cu-iper en M G van Rossenberg. OVERLEDEN: J K Sanders. 80 j, man; P de Gnaaf. 65 j, man; A J Eradus, 7 weken, dochter; M S Reu- mermann, 37 j, echtgenote van B Mookhoek. Rapenburg 10, 8 uur: jongerensoc. De Spil, truienbal. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: Herv jongerensoc., grammofoonplatenprogram ma. klassieke muziek. Gehoorzaal. 8 uur: finale Elmior-ama- teurconcours. Hokey-kantine park Roomburg, 8 uur: jazz-avond Folk Beat 14. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met ..Glazen speel Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: Arena met „De spelers" 8.15 uur. De Nieuwe Komedie met „Romulus de Grote". Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Con certgebouworkest. met pianist Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel 20136. Films Camera 2.30. 7 en 9.15 uur: Tom Jones (18) Lido: 2.30. en 8 uur: My fair Lady (a.l.) Luxor: 2.30 en 8 uur: Overwinning in de Pacific (14); woensdag: 2.30, 7 en 9.1f uur: De avonturen van prins Valiant (14) Rex: 2.30. 7.15 en 9.15 uur: Spaanse driften (18) Studio* 2.30. 7 en 9.15 uur: Beslist niet op zaterdag (14). Trianon: 2.30. 7 en 9.15 uur: De verza melaar (18) Tentoonstellingen Janvossensteeg 59: aquarellen en pen seeltekeningen Hans Ducro. 1031 ia- nuari. Academiegebouw: schilderijen, goua ches en tekeningen van Edouart Arthur (Genève). 26 jan.28 febrdagelijks 9—18 uur Taveerne Tastevin. Beestenmarkt: ten toonstelling van gouaches en tekeningen van L. Straman te Leiderdorp (van 22 ian 22 febr.). Pardoeza Doezastraat 43: tentoonstel lire van werk van Bert Jonk (penteke ningen en olieverven), na 24 ian. gedu rende vier weken Wassenaar* Kunstzaal Heuft Hoflaan 7- tentoonstelling schilderijen aquarel len en pastels van de Italiaanse schilde» Pino BozzolinH tot en met 27 ian.. dape lijks van 10 tot 17 uur ook op dinsd»« avond, van 8 tot 1 uur, zondags gesloten) in voorbereiding. „Het is niet te ver wachten, dat men nog in 1966 aan de bouw begint", deelde men ons mee. De dienst zit, net als particuliere on dernemingen, met het probleem van te veel bouwaanvragen en te weinig bouwcapaciteit. Meer dan de helft van het jaarlijks door de minister vastge stelde bouwkwantum gaat naar de woningsector, de rest moet zo eerlijk mogelijk worden verdeeld tussen de aanvragers van utiliteitsbouwwerken. Toen het Oegstgeester korps by de verbouwing van het raadhuis „teveel" werd en in de oude gemeenteschool trok (eind 1949), werd het gebouw provisorisch als groepsbureau inge richt. Men zou immers spoedig nieu we werkruimte krijgen? Na ruim zes tien jaar zit men er nog „proviso risch". Aandrang Was dat werkelijk niet te voorko men geweest? Bijvoorbeeld door meer gemeentelijke aandrang in Den Haag? Of door meer „reclame" door het met klem uitnodigen van rijksoverheids personen tot bezichtiging? Het onderkomen van het politie korps betekent thans een schandvlek op het Oegstgeest met zijn 14,5 dui zend inwoners, zijn vele vreemdelin- en zijn fraaie villawijken. Is het verwonderlijk, dat de handhavers van openbare orde en rust wel eens ver langend kijken naar het onlangs in gebruik genomen, moderne groepsge bouw in de buurgemeente Rijnsburg? INGEZONDEN Nieuwe vertaling (10) Het ingezonden stuk van de heer Van N. heeft mij goed gedaan. Inderdaad, door al dat geharrewar over bijkomstig heden wordt de hoofdzaak uit het oog verloren. Wat moeten onkerkelijken en buitenkerkelijken toch wel denken van al dat gekrakeel, waardoor men juist voorbijgaat aan de werkelijke inhoud van de Bijbel. Of men nu voor of tegen de nieuwe vertaling is, de tijd gaat door. Het doel van God in Christus was en is ons Zijn toekomst bekend te maken, die ons wordt geopenbaard in de Bijbel. Zijn Rijk komt of men als nietig mens in het grote heel al nu voor de nieuwe vertaling is of er tegen. De bijbelse boodschap wordt in elk tijdsbestel opnieuw verstaan. Nogmaals meneer Van N., hartelijk dank voor uw stem in deza. LEIDEN D. VAN L. LEIDEN. Enkele jaren na de eeuwwisseling kwamen enige mannen, leden van de Chr.-nationale Werk mansbond afdeling Leiden bijeen,ore een zondagsschool te stichten. Op 28 januari 1906 werd deze zondagsschooL die nu nóg de naam draagt van „De Graankorrel" opgericht. Het eerste bestuur zag er als volgt uit: P. de Groot de Bruin, voorzitter, J. v. d. Spek. secretaris en J. H. Boom. penningmeester. De gebouwen waar men 's zondags bijeenkwam, waren het wijkgebouw „Pniël", de vroegere open. bare school in de Van der Werffstraat. Gevestigde en vertrokken personen in de week van 1'2 t.m. 19 januari LEIDEN Gevestigd: P T Zijlstra en fam, W de Zwijgerlaan 283; M B Knape en fam, Brücknerstraat 35; J W Averesch en fam, Mahlerstraat 104; J G Kuiper en fam, Korevaarstraat 51a; F H Terwiel en fam, Bartókstraat 98; C P M Verzijden en fam. Diamantlaan 48; P A M van der Meer en fam, Bartókstraat 64; G Mulder en fam, Terweepark 3; J W A van den Berg en fam, Debussystraat 16; C Wolfslag- Mol en fam, Cobetstraat 11; M J C Wor rell en fam. Diamantlaan 86; S P Oei en fam. Stationsplein 176; P S Blaauw en fam, Wierickestraat 7; A P de Kroon, Willem Klooslaan 3: N Marhe, Oude Vest 21; M H van Vliet, Mors- straat 28; J P W Slierings, de Genestet- straat 57a;; P J Küihn, Oude Singel 58; K D Flenter, Jan van Houtkade 26a; J C Kolderman, Oude Singel 220a; A Santillo, A van Burenhof 34; I Karlsen- EINDHOVEN Zaterdagavond werd in de Stadsschouwburg de première gegeven van „Wozzeck", opera van Alban Berg. Het was tevens de derde produktie van de Nederlandse Operastichting haar intendant Maurice Huisman. De theaterliefhebbers kennen het to neelstuk van Georg Biichner vol doende zodat hier kan worden vol staan met het resultaat dat door Alban Berg werd bereikt nadat hy 15 scènes van de oorspronkelijke 26 voor zijn tussen 1917 en 1921 ge componeerde opera had verwerkt. De anekdote wil dat Berg deze scènes uit het soldatenleven die een sterke sociale aanklacht in zich dragen, zeer stenk heeft ondergaan en daardoor la ter verschillende onplezierige onder vindingen uit de eigen diensttijd in zijn opera heeft afgereageerd Hoe het zij „Wozzeck" is als muzikaal werkstuk van een ongehoorde com primering welke alleen is toe te schrij ven aan de doordachtheid van con structie. Nu gaat het er niet om dat men al deze muzikale constructievormen werkelijk bewust waarneemt, muziek is in de eerste plaats een beweging in de tijd en men ondergaat uiteindelijk het meer of minder geslaagd zyn van muziek als meer of minder geslaagde inde lingen in het tijdsverloop. Dat Berg die indelingen heeft gemaakt met be hulp van zeer strenge muzikale vorm- constructies is zyn zaak, het hoeft de luisteraar niet te benauwen en is geen punt van discussie. Alban Berg heeft zijn „Wozizeck" in drie akten opgezet. De eerste akte geeft een karakterisering van de hoofdfi guren in vijf scènes die gebouwd zijn op o.a. een mars, een rapsodie en een chaconnevorm. De tweede akte is een symfonie in vijf delen met o.a. een fuga, een scherzo en rondo, terwijl de derde akte is gebouwd op een vijftal inventies. Tussen deze korte scènes heeft het orkest zeer belangrijke tus senspelen. Men ziet dus een aantal vormen die men gewoonlijk niet in een opera aantreft en het is ongetwijfeld Berg's gevoel voor theater geweest dat van Wozzeck als opera zo'n door merg en been dringend meesterwerk heeft gemaakt. Het werk ging voor het eerst in Ne- Trio-Jongbloed liet verstek gaan op Leids feest LEIDEN Personeelsleden Smit Röntgen hadden tezamen niet genodigden zaterdag een feestavond in Den Burcht. Met dit feest werden de activiteiten rond het twintigjarig bestaan van de personeelsverenisinfi ingeluid- Voorzitter C. Braat vroeg enig ge duld van de aanwezigen omdat het trio Wim Jongbloed, dat moest op treden, zonder enige kennisgeving met op tijd was versohenen. Het trio kwam echter helemaal niet. Het was de af spraak „vergeten" doordat het moest optreden in de televisie-uitzending „Mies en scène"- Het SRO-bestuur /al het trio aanklagen wegens contract breuk. De Leidse pianist en accordeonist Joop Lancel werd te elfder ure be reid gevonden het programma muzi kaal te verzorgen. Er werkten verder onder anderen aan mee Jan Blaaser. The Luckey Gamblers, Annemaric van Tol en Cor Martellv. Brand op bouwwerk LEIDEN In een in aanbouw zijn de school aan de Bemhardkade ont stond gisteravond brand ten gevolge van een lek in een oliekachel. De brandweer bluste het vuur met de nevielspuiA. derland in 1930, vijf jaar geleden speelde Opera van Miinchen het tijdens «en Holland Festifal en men kan thans oprecht blij* zijn met deze opvoering door de nieutoe Nederv laridsfe' OperastichtitfgVWaarby konit dat men bepaald respect moet heb ben voor de wijze waarop hier met Nederlands en buitenlands talent is omgesprongen want het werd een avond die in veel opzichten kon op wegen tegen de inmidels weer in de herinnering geïdealiseerde model voorstelling onder Fricsay in 1960. Allereerst de regie van Rudolf Kuefner. die ook voor costuums en decors te kende. Het drama van de zielige sol daat Wozzeck die zijn vrouw Maria vermoordt na haar daad van ontrouw met de tamboer-majoor kreeg in deze opvatting alle kans om, zonder in ty perende scènetjes uiteen te vallen, tot een samengebalde climax te komen. Binnen het kader van deze regie be wogen zich de hoofdfiguren met een bewonderenswaardige gekundheid. Dat gold allereerst voor de Wozzeck-uitbeel ding door Toni Blankenheim en de ontroerend verwarde Marie van Isabel Strauss, ofschoon men bü haar enkele onzekere intonaties kon noteren. Solisten Paul Kuen speelde een veel te gechar geerde Kapitein en men kon meer be wondering hebben voor de stem van van Kurt Ruesche dan voor zijn ver leidingsscène als Tamboer-majoor. Ronduit voortreffelijk in houding, ge baar en zang was Guus Hoekman (Arts), een rol van internationaal ni veau. De andere solisten, Sophia van Santé (Margret), Pieter van den Berg en Si mon van Trirum pasten goed in het geheel evenals het door Cor Olthuis ingestudeerde operakoor. Resteert de dirigent André Vander- noot en het Brabants Orkest een extra pluim te .geven. Voor bet orkest past de betiteling formidabel en Vander- noot revancheerde zich volkomen voor enkele luid uitgevallen opvoeringen die wij van hem in de Munt te Brussel hoorden. Vandernoots muzikale opvatting ging zich niet te buiten aan uitersten van klank en pathetiek -men kon zich b.v. het beroemde crescendo op de toon b nog vernietigender denken maar hij besteedde veel aandacht aan de continuïteit en kwam in enkele or kesttussenspelen (met name dat vóór de laatste scène) tot grote spanning. De akoestiek in de architectonisch fraaie Eindhovense Stadsschouw burg blijkt overigens niet aI*e opzichten even gelukkig, op onze plaats klonken de houtblazers en violen erg in de watten gelegd. Er blijft nu natuurlijk nog het erger lijke schandaal dat plaatsen als Roterdam en Den Haag juist van deze voorstelling verstoken blijven. Maar daar is al meer over geschre ven en daarom beperken wij ons tot de data waarop men deze „Wozzeck" nog kan zien: 29 januari, 1 en 3 fe bruari Amsterdam, 5 februari Nij megen en 8 februari Utrecht. Daarna moet men (512 maart) naar de Brusselse Munt waar de in hoofd zaken zelfde voorstelling wordt gespeeld. Huib Deetman. Sectie Kerk en Krijgsmacht Ned. Herv. Kerk: DEN HAAG Dominee H. Bar- telema, legerpredikant aan de een trale opleiding voor administratief kader in Middelburg, moet de rang onderscheidingsteken die hij van zijn uniform gehaald heeft er weer op bevestigen. De sectie kerk en krijgs macht van de raad voor de herder lijke zorg van de Nederlandse Her vormde kerk heeft hem er namelijk op gewezen dat volgens de voor schriften legerpredikanten verplicht zijn dienstkleding te dragen, com pleet met de daarbij behorende rang onderscheidingstekenen. De sectie heeft overigens wel begrip voor de bezwaren die van meer dan een kant zijn aangevoerd tegen het moeten dragen van deze onderschei dingstekenen en ze is dan ook doende deze kwestie te bespreken. Vooralsnog meent ze echter dat eigenmachtig handelen, de zaak van het krijgs machtpastoraat alleen maar schade doet. Het persbureau van de hervormde kerk heeft over de kwestie de vol gend verklaring uitgegeven. .'De sectie Kerk en krijgsmacht van de Raad voor de herderlijke zorg van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich beraden over het feit dat dominee H. Bartelema, legerpredikant te Middelburg, de rangonderschei dingstekenen van zijn uniform heeft verwijderd. De sectie heeft dominee Bartelema erop gewezen, dat volgens de desbetreffende voorschriften de legerpredikanten verplicht zijn bij het vervullen van hun ambt dienstkleding te dragen met de voorgeschreven on derscheidingstekenen. Deze vi schriften verbieden wijziging in tenue aan te brengen Behalve aangegeven uitzonderingsgevallen. De predikanten bij de krijgsmacht zijn geen militairen, maar zij aanvaarden vrijwillig de taak hun kerkelijk ambt te vervullen ten dienste van hen die bij de krijgsmacht dienen. Zij anvaar- den daarbij ook de verplichting bij hun werk de militaire dienstkleding te dragen. De sectie heeft begtip voor de bezwa ren die van meer dan een zijde tegen het dragen van rangonderscheidings tekenen worden aangevoerd. Voorstel len tot wijziging van de bepalingen omtrent dienstkleding zijn reeds van verschillende zijden ingediend bij de instanties die bij de protestants gees telijke verzorging van de krijgsmacht zijn betrokken. Ook de sectie heeft deze en andere vragen omtrent de organisatie van de protestants-geeste lijke verzorging aan de orde gesteld ten dienste van het interkerkelijk be raad hierover. Zij heeft ze besproken met de dienstdoende Hervormde krijgsmachtpredikanten en ingebracht bij de commissie die de Generale Sy node der Nederlandse Hervormde Kerk ter zake benoemde, en waarin ook de krijgsmachtpredikanten ver tegenwoordigd zijn. De sectie is van mening dat ieder eigenmachtig handelen in deze de zaak van het krijgsmacht-pastoraat schade doet". Krogvig, Zoeterwoudsesingel 101; C G M Juffermans, Haagweg 57; J Wester- hoff, Calandstraat 52; C Veerman-van Heesen, Vreewijkstraat 8; W Jager, Dia- mantlaan 2; M J W Roelofs, Kemper straat 3; N J Sira, Garenmarkt 17a: S H J M Linthorst, Piet Paaltjenspad 8; M E G van der Bijl, Ryn en Schie- kade 14; A M C Stavenuiter, Witte Singel 66; J H Haver-Jobst, Modderman straat 62; B A de Joode, Houtlaan 55; A C Tanamal, Houtlaan 55; Y M den Os, Van Limb. Stirumstr. 7: Hoogstraaten, Merelstraat 12; J M Kol derman. Oude Singel 220a; R Busse laar, Morsweg 2; I G Timan, Lange- brug 109; C Stafleu, Hoge Morsweg 134; A A Brands-Koeleman. Groenesteeg 74; A Vallentgoed, Coornherstraat 28; Jonkvrouwe A L Röell, Oude Rijn 51; A Ruifi, Nieuwe Beestenmarkt W C Holst, Rijnsburgerweg 10; G Bas- ciu, Wasstraat 31; A B M Najim, Nieu we Beestenmarkt 8; A B A Kachou- hen. Nieuwe Beestenmarkt 8; Kachouhen, Nieuwe Beestenmarkt 8; A B A Bougrine, Nieuwe Beestenmarkt 8; R Nmarn, Janvossensteeg 7; M D Zuiderent, Kolfmakersteeg 5; G T Vroege, Hoge woerd 87; J P P A M Ossenblok, Hoflaan 72; W A Stikkelo- rum, Corellistraat 51; M H P Van der Linden, Oude Singel 50; J A Schram, Witte Singel 92; N J Jacobs. Koningin- nelaan 70; M E A van 't Oever, LJs- selkade 17; P J van der Kooy, Piet Paaltjenspad 3; G J Karreman, Hoge- woerd 81; M Mahyaoui, Nieuwe Beesten markt 8: L E A van den Ing, van der Waalsstr. 45; M A Verhaar, Ra penburg 84; H Boer, Hoge Rijndijk 174; J J Selderbeek-Bakker, Da Costastraat 19; F A G Maccow, Oude Singel 58; C Meijer, Rijn en Schiekade 6; M A Sepers, Apothekersdijk 4; I A M de Pont, Burgsteeg 1; J W Steffelaar, Burgsteeg 1; S A van Huet, Oude Sin gel 68; A C van der Reijt, Boter markt 15; J Stigter, Thorbeckestraat 12; M Brand, Meermanshof 13; J C Mondt, Zeemanlaan 30; A van de Zande, Hoogl Kerkgracht 24; B J W van der Water, Mauritsstraat 30; J Fraanje-De Kok en fam., Diamantlaan 20; Y Gillet, Rijns burgerweg 10; J J M van Dijk, Rapen burg 12; A F C M Redegeld, Hoge Morsweg 15; N S Baare, Rijnsburger weg 10; H L Pangemanann, Boshuizer- kade 48; H E A P van Roij, Boer- haavelaan 15; P C van den* Ing, Ko ningstraat 6. VERTROKKEN: C Flippo en fam, Bakkerkorffstraat 14, Oegstgeest, Aster laan 14; F H Loeffen en fam, Oude Rijn 24a, Katwijk, Hoorneslaan 563; P A M M J Leonard en fam, Boerhaavc- laan 152, België; E van Rossum en fam, Pr Frederikstraat 14a, Amster dam, Reimerswaalstr 48-11; W van Asch en fam, Rijndijkstraat 82, Haar lemmermeer, salon wagen Leimuiderdijk 105; K R Nawrocki en fam, Temminck- straat 34, Tilburg, Azuurweg 150; T M J van Hoek en fam, Tomatenstraat 30, Eindhoven, Offenbachlaan 508; K W Schwager en fam, Mozartstraat 61, Nw- Zeeland; J T P Bonte en fam, Joh de Wittstraat 11, Oegstgeest, Aert van Nes laan 325; H van der Gugten a.b. Roomburgerweg. Geleen, Henri Hermanslaan 404; R A van der Klaauw en fam. Driftstraat 42, Hillegom, Ar- dealaan 14; J Jongeleen en fam, Ma- resingel 39. Oegstgeest, Clematislaan 25; H J M Lagerberg, Bronkhorststraat 33a, Katwijk. Wassenaarseweg 75; G A Bosman, Rijnsburgerweg 10, Boskoop, Reijerskoop 150; W J van Noort, Hoge Morsweg 15, Noordwijkerhout, Juliana- str 8; K van Leeuwen, Storm Buysing- straat 17, Valkenburg ZH. ab achter Hoofdstraat 99; S E Spierenburg, Klik- spaanweg 39. Leiderdorp. B G Corts- laan 14; D H Nieboer. Witte Singel 98, Amsterdam, Schinkelhovenstr 29; H J Schoonheim, Hoge Rijndijk 14a, Oegst geest. Papaverlaan 15; J Sombeek. Hu- go de Vriesstraat 66. 's-Gravenhage, Goudsbloemlaan 72; A Broekema, Ra penburg 87. Canada; T R Schmidt. Lan ge Mare 69. Oostenrijk; D L Moran, Nieuwe Rijn 17, Ver. Staten van Nrd.- Amerika; L W van Leeuwen, Bern- hardstraat 4, Amsterdam, 2e Ooster parkstraat 148-1; J H Geverding. Wil lem de Zwijgerlaan 223a. Alphen a. d. Rijn. Nachtegaalstraat 19; K A Bein- tema, Maredijk 87, 's-Gravenhage, Gr. Hertoginnelaan 184; R F van Oostrum, Boerhaavelaan 21. 's-Gravenhage, Wete ringkade 80; J H de Stigter, Boerhaa velaan 37. Amsterdam, Hectorstr 21 hs; E M Hauber, Pieterskerkgracht la. 's-Gravenhage. Corn Houtmanstr 4: J Siegenbeek van Heukelom. Rapenburg 7. Utrecht. Biltstraat 101b; C Warmen- hoven. Steenschuur 7, 's-Gravenhage. Bachmanstr 28-11; C J Dee, Vrouwen- steeg 20, 's-Gravenhage. Jan v Nassau- str 88; CMC van Kleef, Hooigracht 15, Monster, Poeldijk Voorstr 98; P J de Kort, Korte Mare 22. 's-Gravenha ge. Bavoylaan 10; W F Fasbender. Oosterkerkstraat 10. Leiderdorp, Anna v Saksenlaan 10: W A Veltkamp. Rijn en Schiekade 10b, Soedan; A J Kam- mer, Witte Rozenstraat 20, Berkenwou- de, Opweg 14; J J Oyevaar, Plantsoen 93, Groningen. Vismarkt 39b; W C der Mije, Rijnsburgerweg 10, Zand- voort. Schoolstraat 9; J A van der Pol, Rijnsburgerweg 10, Voorschoten, Leid- seweg 465; E M Ros, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage. Gentsestraat 89; G W Cornelius. Hoge Rijndijk 128. Baarn, Amsterdamsestraatweg 41; R E Fal- laux, Lammenschansweg 365, Ede Gld, Korenbloemlaan 23; B Snel. Rijnsbur gerweg 10, Alphen a. d. Rijn, Ruis- daelstr 20: G H J Krudde. Morsweg 170, Katwijk, Boulevard 105; A de Win de, Groen hovenstraat 8, Rotterdam, Schiedamseweg 154a; A J Dijkstra, Klikspaanweg 26. Groot Brittannië: J van Seventer, Mahlerstraat 104, War mond. Veerpolder 1; P Sol. Houtlaan 55. Groot-Brittannië; M L Stoffels, Me relstraat 31. Oegstgeest, Karei Door manlaan 21; M I J Forger, Hoflaan 72, Oegstgeest. Endegeesterstraatweg 5; W L Janssen, Lieven de Keystraat 9 Hilversum, Van Hengellaan 1; 1 C Vls-Bljm D)''vton<tereiüiUn de zogenaamde Armenkerk (Bethle- hemkerk Lammermarkt) en later het bondsgebouw „Nathanuël" aan de Hooglandse Kerkgracht Op de eerste zondag van 1944 werd de eerste dienst in de Kooikapel, nu Bethlehemkerk, gehouden. De zondags school is nu in het wijkgebouw Irene ondergebracht, waar men 's zondags van 12.15-1.15 uur bijeenkomt en kin deren van 4 tot 12 jaar hartelijk wel kom zijn. Ter gelegenheid van het 60-jarig jublieum werd gistermorgen in de Bethlehemkerk, waar de wijkpredikant ds. Joh. Poort, in een gezinsdienst voorging, aandacht aan de zondags school geschonken. Is dit nu. in de grote wereld van amdaag, zo belangrijk 60 jaar zondags school1? Wat blijft ervan over. over nog eens 60 jaar? Als de graankorrel in de goede grond is gevallen brengt hij vruchten voort. Wij kijken tegen woordig niet meer zo naar getallen. Wij zijn er dankbaar voor als er één graankorrel terechtkomt, in de aarde valt en sterft en straks vrucht voortbrengt. Gods werk gaat door; de wijsheid wordt gerechtvaardigd door al haar kinderen, mensen die inzien dat God gelijk heeft. God heeft het laatste woord, niet door ons. Door God gezien wordt het: het is niet tevergeefs geweest, deze zestigjarige zondags- schoolarbeid. De oudste groep zondagsschoolkin deren zong enkele liederen. Vrouw op Breestraat klem gereden LEIDEN Een 38-jarige Leidse metselaar is door de pol'tie gegrepen wegens een poging tot doodslag. Hij reed vannacht om een uur of één op de Breestraat een hem onbekende vrouw van 25 laar klem. Even later reed hij in op een getuige, die op de rijbaan het nummer van zijn auto no teerde. De man wist het gevaar net te ontspringen. Enkele uren later heeft de politie de automobilist gegrenen. Hij was toen sterk onder invloed. Dat be tekent niet. dat hij al onder invloed verkeerde toen hij met zijn auto z'n snode daad verrichtte. Lekkage in supermarkt LEIDEN Een supermarkt aan de Brahmslaan heeft waterschade opge lopen door een lek in de waterleiding. De L.D.M. heeft de leiding hersteld. Diner bij Wernink LEIDEN De directies van Wernlnks bedrijven boden kantoor- en technisch personeel en gedecoreerde gepensioneer den het gebruikelijke jaardiner aan. Til- dens dit diner in ..Avifauna" te Alphen aan den Rijn besprak Ir. A. Sitsen, al gemeen directeur van Wernink's Beton en Aanneming-Maatschappij, de gang van MkSn bjj^dfe. bedryveo in .T965ij» de verwachtingen voor 1966. O?» lieterdaad lietrapt LEIDEN Zaterdagavond 11 uur werd een 32-jarige bouwvakker op heterdaad betrapt toen hij poogde in te breken in een School aan de Suma- trastraat Botsing op kruispunt LEIDEN Gistermiddag kwart over drie reed op het kruispunt Kraaier- straatHogewoerd een bromfiets op een auto doordat de berijdster van de bromfiets, een Katwijkse. geen voor rang verleende. Met een gebroken on derbeen moc3t zij naar een ziekenhuis worden gebracht. De duozitter liep ge schaafde knieën op. Burgerlijke stand der gemeente Noordwijk NOORDWIJK Geboren: Maria, d.v. Noordermeer. C J en Blijleven. H J, 't Joostje 6; Alfred M C. z.v. Warmen- hoven, H W en Schoo, J C. Scheve- ningsestraat 19; Mirjam H L. d.v. Hen driks. A en Sutman M H M J E. Hoog- wakersbosstraat 61; Victor C F M, z.v. Zonneveld, V J M en Ruigrok. W J, Duindamseweg 17; Lida. d.v. Groene- woud. F en Timmers, Th P J, Kruid hof 32; Gijsbertus J. z.v. Luijckx, J B M en Huijts, J A M, Molenstraat 31a; Johannes P. z.v. Koeleman, J A M en Thijssen. M S V, Van Galenstraat 15; Ankie Catharina, d.v. Van Rhijn, W A en Van Egmond. J C J. J. v. Henegou- wenweg 6; Ingeborg W M. d.v. Ade- geest, C A en Lange, W M, L. Senf- straat 18; Marco H. z.v. Houwaart, C en Snijkers, J C, Van Panhuysstr 37. Overleden: Elsgeest, Cornelis, 13 apr. '79, Zandvoortsestraat 6; Duindam, Adrianus, 2 mrt. '16, Julianastraat 23; Vink, e.v. Van der Weijden, Josina Jo hanna Elisabeth, 10 mei '85. Langevel- derlaan 1; Van Roon. wed. van Van Duijn, Johanna, 30 mrt. '87. Piet Hein- straat 35; Batenburg, Johan Jacob Christiaan. 4 mei '18. Zwarteweg 20; Bakker. Hendrika Agncs, 4 dec. '82, Langev.laan 1; De Roo, Hans Anton, 9 feb. '48, Zwarteweg 20. Ondertrouwd: Phernambucq, Adriaan, 23 nov. '39, Rotterdam en Schumacher, Maria J, 6 okt. '41, Pieternelweg 3; Van der Zalm, Adrianus Antonius, 17 Jan. '31, Tram steeg 5, en Heemskerk, Petronella M, 3 feb. '37, Bronckhorst- straat 20. ser, Franchimontlaan 37, 's-Gravenha ge. Anthonie Duyckstraat 66; A de Groot, De Mey van Streefkerkstr 37, Leeuwarden, Willemskade 12a; I A M M Grates, Breestraat 41a. Wassenaar, Duinrooslaan 6; H C J Wagener. Ra penburg 4, '6-Gravenhage. Wassenaar seweg 26; L D J Hoek. Bakh Roozen- boomstraat 23. Oegstgeest, Prinsen laan 14; F J A Diergaarde, Bakh Roo- zenboomstr 32. Noordwijkerhout, a.b. Haarlemmertrekvaart; G M J Sour en, Hogewoerd 29. s-Gravenhage. Benoor- denhoutscweg 83; B Prakke. Hooigracht 34a. Baarn, Hilversumsestraatweg la; H C Wassenaar, Van 't Hoffstraat 37a, 's-Hertogenbosch, Liviusstr 9; J Fuchs Trompstraat 34, Canada; E Fontein! Warmonderweg 1, Haren. Groningen Rijksstraatweg 21; R H M H H Pau- lusscn, Klikspaanweg 43, Maastricht, Pr Bisschopsingel 35; A P den Hollander Vijf Meiplein 58. Koudekerk aan den ,M~ J 25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3