Gereformeerden éénzelfde bundel als hervormden Theologen van acht kerken in oecumenisch gesprek t K f. S. Bachs cantates terug in eredienst Rome bidt om eenheid Een woord voor vandaag Pleidooi van Puzzelboek de echte griepbestrijdër^* Woorddienst samen avondmaal apart Rentespaarbrieven B.N.G. Zionistenbond bezorgd over de toekomst MAANDAG 24 JANUARI 19i Vragen naar de bekende weg, zeggen we als iemand iets vraagtterwijl hij het antwoord eigenlijk wel weet, maar hoopt een ander antwoord te krijgen. Er is ook een bidden naar de bekende weg. Dat vinden we in het begin van het boek Richteren (hoofdstuk 1 vers 1„Wie van ons zal het eerst tegen de Kanaanieten optrekken?" vragen de stammen van Israël. Eigenlijk weten zij het antwoord. Ze moeten allen tegelijk aan de slag. Het land moet gezuiverd worden voor God. Het wonderlijke is dat God toch een antvjoord geeft. God zegt als het ware: „Goed, als ge dan niet durft beginnen, wijs Ik wel één van de stammen aan. ,Juda zal optrekken", om een voorbeeld te zijn. Maar Juda is helemaal niet blij met die opdracht. Daarom gaat hij naar Simeon en zegt: .Jlelp mij dan zal ik jou helpen." Hier komt de ware achtergrond van het gebed aan het licht. Israël weet wat God gezegd heeft, maar wil onder die opdracht uitkruipen. Zijn wij vaak veel beter? Dit gedeelte dwingt ons kritisch ons eigen gebed te bestuderen. Waarom bidden we? Om Gods wil te weten? Of omdat we eigenlijk geen zin hebben in wat God van ons vraagt. Dan verbergen we ons ongeloof en onze ongehoorzaam heid onder een mom van vroomheid. Het gevolg is dat „vroom" een naar woord is geworden, bijna identiek met schijnheilig heid. Ongeloof kruipt vaak weg achter vroomheid. Maar voor God kunnen we ons niet beter voordoen dan wij zijn. God stelt valse vroomheid altijd aan de kaak, soms juist door ons gebed te verhoren en ons onze zin te geven. Maar het gevolg is altijd: ,Juda was niet in staat(vers 19). Valse vroomheid maakt uiteindelijk machteloos. We lezen vandaag: Micha 4 14 - 5 14. Gemeenschappelijk psalm- en gezangboek het Gereformeerd Weekblad pleit -i All ds. B. J. Aalbers, gereformeerd (|ft. /\rlll)Pl\S predikant in Oostelijk Flevoland voor één gelijkluidend en gemeen schappelijk psalm- en gezangboek voor de hervormden en gerefor meerden. Hij oppert dit naar aan leiding van het onlangs verschenen gereformeerde proefbundeltje van 119 gezangen en het in de Her vormde Kerk verschenen proef bundeltje, dat aan een nieuwe gezangenbundel van 700 liederen voorafgaat. Een lichtpunt noemt hij het, dat er overleg is geweest over tekst en melo die van die liederen, die ook in de nieuwe hervormde bundel zullen ko men. Maar dat is dan ook alles. Ds. Aalbers verwacht, dat straks ja loers zal worden gekeken naar de uitgebreide hervormde bundel als die klaar is. De behoefte aan meer liede ren voor de gereformeerde eredienst zal zich zeker doen geldon als er bij een zusterkerk een bundel is, die veel rijker is dan de gereformeerde. Als voorbeelden voor een gezamen lijke bundel somt hij vervolgens op: a. Het moet van onschatbare beteke nis worden geacht indien de groot- Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. plaats in N. Brab; 2. aanloop - keur of kern.; 3. hoenderachti ge vogel - iedere - atmosfeer afk); 4. nobele - voorzetsel - deel van de bijbel korter - nauwe; 6. part - 1 2 3 i S 6 7 8 9 2 3 A S 6 7 8 9 Vertikaal: 1. plaats in Z.H.; 2. meisjes naam- en omstreken (afk) - water in N. Brab.; 3. stuk stof - rivier in Duitsland - acheik. element (afk); 4. vlug - plaats ln Gelderland.; 5. kweker - gindse; 6. ieder- schaaldier; 7. gordel - ontkenning - na dato (afk); 8. strandmeer - plaats ln Zeeland; 9. plaats in Gelderland; Oplossing vorige puzzel 1. kaneel, 2. entree. 3. eerder. 4. ergens. S. gretig, 6. titels. 7. editie, 8. Groede, 9. Thabor. doeltreffend en snel werkende t cachets /Jp nu ook in voordelige gezinsverpakking Twee werkgemeenschappen werken samen ste protestantse kerken in ons land één gemeenschappelijk liedboek heb ben. De invloed daarvan zal enorm zijn. b. Voor de Hervormde Kerk is het gunstig dat gelijktijdig invoering in de Gereformeerde Kerken de be kendwording in de Hervormde Kerk zal worden bespoedigd. Wel zal men in hervormde kring vrezen voor uitstel als er beraad komt met ande re kerken. De oecumenische zaak, die hier op het spel staat zal haar daartoe echter toch wel bereid ma ken. c. Voor de Gereformeerde Kerken is het van belang, dat deze straks niet nog eens worden overgeleverd aan een wijziging in de omvang van het kerkboek. Wil men het kerkvolk dol maken, dan moeten we het daarop aansturen: maar niemand moet het de gemeente dan kwalijk nemen als zij gaat steigeren. d. Met een beetje goede wil kan over enkele jaren één kerkboek te krij gen zijn met nieuwe psalmen en nieuwe gezangen. De gemeente zal dan zijn verlost van het pakket, dat zondags mee moet naar de kerk, ter wijl bij interkerkelijke diensten ge bruik kan worden gemaakt van I eenzelfde boek. „Wat er tegen de boven aanbevolen gang van zaken in te brengen zou zijn vermag ik niet in te zien", schrijft ds. Aalbers. „Natuurlijk zijn er nog pro- blemen op te lossen. Ik denk aan de uitgave van het dienstboek, dat ideali- i ter in het kerkboek hoort: maar een gescheiden uitgave daarvan behoort tot de mogelijkheden en wie weet wat gezamenlijk wordt bereikt!" Hij vervolgt dan: „Mocht blijken, j dat men het over liederen niet eens kan worden dan valt toch nog ernstig te overwegen of men die liede ren niet in een aanhangsel kan onder brengen, dat de een dan kan gebrui ken en de ander niet. Als hier een wil is, is er een weg. Bij de gemeenten is de wil er wel. Bij degenen die het kerkelijk beleid moeten bepalen ook wel, al blijkt be leid voeren altijd moeilijk als er op korte termijn schijnbaar ingrijpende beslissingen moeten worden geno- Dit keer menen wij dit echter met klem te moeten vragen. Het is nu nog een uniek ogenblik: in 1967 loopt het hervormde contract voor de huidige bundel af. Tegen die tijd zal men wel weten wat er met de nieuwe psalm bundel nog moet gebeuren. Over de 119 gezangen van ons en de proefbun del van de hervormden is de kritische bezinning nog niet verstomd. Welnu: wat let ons om nog twee jaar hard te werken aan een uniform resultaat dat weer voor 25 jaar of langer genoeg is. De gemeente zal er dankbaar voor zijn." Beroepingsicerk NED. HERV. KERK Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoorn: W. Stolte te Kame- rik; te Dieren (3e pred.pl.): H. N. de Mooy te Nieuwe Pekela. naar Rotterdam-IJsselmonde (3e p.p.): drs. A. Verschoor te Vlissingen. CHRIST. GEREF. KEUKEN Tweetal te Papendrecht: H. W. Eer- land te Amersfoort en A Hilbers te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oud-Beijerland: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Unicum in Schermer 1] kerkredactie) pernaüm. Ds. Ter Linden nam de epistellezing voor zijn rekening en preekte naar aanleiding daarvan over Romeinen 12 13 b (Legt u ZUID-SCHERMER Een bij zondere gemeenschappelijke kerkdienst beleefden gisteren de hervormden en rooms-ka- rv""v,on tholieken in het Noordholland se dorpje Zuid-Schermer. Zij kwamen samen in de rooms- katholieke kerk in één dienst tot aan de viering van de mis. Daarna werd de dienst door elke gemeente in eigen kerkge bouw voortgezet. Het indrukwekkend gebeuren werd door ruim 250 kerkgangers bijgewoond, waarvan zestig her vormden een aantal dat in gewone hervormde kerkdiensten ter plaat se zelden wordt bereikt. Om het in liturgische taal te zeggen: de woorddienst vóór de eucharistie (respectievelijk avond maal) was gemeenschappelijk. Bij de introitus kwamen pas toor Klein en ds. N. M. A. ter Linden gezamenlijk de kerk bin nen. De rooms-katholieke «liturgie, die uiteraard aan deze bijzondere gelegenheid was aangepast, werd ook door pastoor en predikant samen afgewerkt. Om beurten traden zij op in de dienst der gebeden. Pastoor Klein preekte naar aanleiding van de schriftle zing voor deze zondag uit de evan geliën over de hoofdman van Ka- Toen het moment van de eucha ristie echter was aangebroken, verlieten de hervormden het kerkgebouw. In een plechtige pro- cessie met de predikant in toga f voorop, trokken zij de brug over naar de overkant van de vaart, L waar het hervormde kerkgebouw staat. Terwijl de rooms-katholie- ken hun dienst met de eucharis- I tievering voortzetten, vierden de ent, hervormden in hun kerk avondmaal. Ds. Ter Linden vertelde ons, dat in het kader van de week der gebeden dit jaar met opzet geen hfri enkele gebedssamenkomst is ge organiseerd, omdat die toch altijd een min of meer vrijblijvend ka rakter draagt. Ook was er giste ren verder geen hervormde kerk dienst. Omgekeerd Pastoor Klein heeft beloofd, dat het op de zondag van de gebeds week volgend jaar omgekeerd zal zijn. Dan zullen dus rooms-katho- lieken participeren in de her vormde voorbereiding op het avondmaal, waarna zij in eigen gebouw de mis vieren. Het zal een unicum zijn, dat onze liturgie kan dienen ter voorbereiding van de rooms-katholieke eucharistievie ring, aldus ds. Ter Linden. DEN BOSCH De twee sche werkgemeenschappen van re formatorische en oud-katholieke en van rooms-katholieke theologen, die in 1964 onafhankelijk vart elkaar wer den opgericht, hebben besloten tot een volledige samenwerking met be houd van ieders zelfstandigheid. Zij stellen zich daarbij ten doel, uit een besef van verantwoordelijkheid voor de gehele kerk de oecumenische studie en het gesprek aan te vatten en de traditionele tegenstellingen te doorbreken. De groeiende vernieu wing van de theologische bezinning moet dienstbaar worden gemaakt aan Kerkmuzikale traditie hersteld ROTTERDAM Met de voorlopig maandelijkse uitvoering van J. S. Bachs cantates in de eredienst van de St. Laurenskerk is een eeuwen oude traditie in ere hersteld. Niet voor een incidentele concertuitvoe ring, maar voor de kerkdienst schreef de Leipziger cantor zijn vele canta tes, waarvan er ongeveer tweehon derd zijn bewaard (de wereldlijke cantates uiteraard buiten beschou wing gelaten). Zij zijn alle gebaseerd op de te behandelen stof van het ker kelijk jaar, kerkelijke feesten of op koralen die met een en ander ten nauwste verband houden. Sommige zijn: ,,für jeder Zeit" voor iedere I tijd j Het werk dat zondagavond tijdens de kerkdienst in de St. Laurens werd uitge- i voerd door de Chr. Wassenaarse Orato- riumvereniging o.l.v. Gerard Akkerhuis SCHIEDAM De kerkeraad van m.m.v. Karin Ostar. sopraan. Henry de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) iBlackmon. bas. het Rotterdams Bach- heeft de kerkeraad van de gerefor- j orkest meerde kerk ter plaatse een nieuwe Vrijgemaakt Schiedam Eerst klaarheid aangaande 1942 (Van onze kerkredactie) i Corrie v. d. Wel. clavecimbel. ...j koraalcantate. De drie strofen van --- h„ r.,_;,.Nun danket alle Gott" worden in deze brief gezonden. Hierin zegt hij geen jgjste cantate van Bach na elkaar ten heil te zien in samenspreking. zolang gej,ore gebracht in een bewerking voor er nog geen klaarheid bestaat ten («x,,- en orkest (vers 1), als duet aanzien van de leeruitspraken van 1942. Weliswaar heeft de gereformeerde kerkeraad geschreven, dat in de Gere formeerde Kerken thans alleen instem ming behoeft te worden betuigd met de drie formulieren van enigheid, maar aldus de vrijgemaakte kerkeraad. van enig besluit waardoor de leeruitspra ken van 1942 „radicaal werden terug genomen door één uwer synoden en met instemming door u aanvaard, heb ben wij nooit vernomen." Ook betreurt de vrijgemaakte kerkeraad de uit spraak van de gereformeerde kerke raad, dat de Gereformeerde Kerken in hun Herziene Kerkenordening bij de grondbeginselen der Dordtse Ker kenordening zijn gebleven. „U zoudt ons wel zeer verblyden als wij uw bereidheid mochten verne men met de door ons afgewezen leer en orde te breken. Is er wel iets van deze bereidheid b(j u. doch kunt u nog niet de goede weg daartoe vinden, zeker dan zouden wij bereid zijn al thans daarover een voorbereidende be- Wij kunnen i tenslotte 1 De cantate paste geheel in de liturgie: ds. M. J. C. Visser, een van de initiatief nemers tot het houden van deze dien sten. had als uitgangspunt voor de pre diking gekozen uit Jesus Sirach de ver- jen 2426 van het vijftigste hoofdstuk. „Dankt nu allen God op welke woorden Martin Rinckart (15861649) de tekst van het koraal baseerde en Johann Crüger in 1647 de melodie schiep. Onder de handen van grootmeester Bach groeiden de strofebewerkingen van dit zeer schone en stijlvolle kerklied uit tot de kerkcantate. waarvan een tot de laatste plaats bezette Laurenskerk heeft kunnen genieten, helaas een bepaalde groep meer dan zij die in het achterste gedeelte van het transept zaten. Het was dan ook beter geweest wanneer men koor en orkest meer naar voren had laten plaats nemen in de koorruimte. De vrees van sommigen dat de Woord- verkondiging door tijdgebrek in het ge drang zou komen, is niet bewaarheid: de prediking was niet korter dan anders het geval is tegenwoordig, en toch duurde de dienst in totaal niet langer dan ge bruikelijk. pastoraat en apostolaat der kerken. Door en vanuit de werkgemeen schappen zijn daartoe een aantal werkgroepen gevormd, waarin theolo gen van verschillende kefkéh samen werken. Er zijn al veertien dergelijke werkgroepen gevormd. Zij zullen de resultaten van hun studie en overlef publiceren. In deze werkgroepen hebben zittinf rooms-katholieke. hervormde, gere formeerde, christelijke gereformeerde lutherse, remonstrantse, doopsgezinde en oud-katholieke theologen. De lei dingen van al deze acht kerken zuller in een persoonlijke ontmoeting op de hoogte worden gesteld van de doel stellingen van de samenwerking tus sen de beide werkgemeenschappen. Secretarissen van de twee werkge meenschappen .zijn respectievelijk ds. N. K. van den Akker te 's-Hertogen- bosch en dr. H. A. M. Fiolet te Boxtel. In Helsinki 1.600 studenten in theologie HELSINKI De financiële commissie van het Finse parlement heeft aange drongen op de stichting van een nieuwe theologische faculteit in dit lutherse land. De theologische faculteit aan de universi teit van Helsinki telt thans 1.600 studen ten en is daarmee de grootste lutherse theologische school /er wereld. Dit grote aantal bemoeilijkt de hoogleraars in hun werk en vertraagt ook het afstuderen en dat terwijl de Finse Lutherse Kerk 130 vacatures heeft. De synode heeft zich drie jaar geleden al eens zonder resultaat over deze zaak tot de regering gewend. Als plaats voor een tweede faculteit wordt onder andere de universiteit van Oulu genoemd in het noorden van het land. De Zweedsspre- kende Finnen hebben een eigen theologi sche faculteit aan de Abo-academie ir Turku. Te Kaapstad is de eerste nederduits gereformeerde kerk voor Indiërs onlangs in gebruik genomen. Het kerkgebouw, dat 23.000 rand heeft gekost, staat in Athlone. een gebied, dat door Indiërs bewoond wordt Luthers predikant: Ja tegen plan van Oecumenische Raad (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In het Evange- 'isch-Luthers Weekblad begroet de Rotterdamse predikant dr. C. H. Lin- iijer het reorganisatieplan van de Oecumenische Raad van Kerken posi tief. Er wordt gelijk bekend in dit nlan gevraagd van de kerken, dat zij Jich gaan gedragen als „zich vereni-1 rende kerken". Dat heeft consequen ties. Dr. Lindijer schrijft: Met spanning zien wij uit naar de intwoorden die men gaat geven! Men I mag hopen dat er duidelijke antwoor- den komen en dat men zich aan de consequenties van zijn antwoord zal j houden. Laat men geen ja zeggen al> men nee bedoelt. En ook geen ja zeggen, terwijl men de vraag op verschillende wijzen interpreteert. j Een moeilijkheid lijkt me overigens dat men elke kerk afzonderlijk om een antwoord vraagt. Hangt ieders antwoord niet af van het antwoord van de anderen? Ik kan niet zo maar in het algemeen „zich verenigende kerk" zijn. De „vereniging" wordt pas reëel, als ik weet met wie ik me verenig. In dit licht is het bijv. jammer dat er zo vaag gesproken wordt over contact met de gerefor meerde kerken. Het is toch wel uiter mate belangrijk dat we weten of we ons, na een jawoord, ook met hen aan het verenigen zijn. En het zal de gereformeerden bij verder preaten uitermate interesseren of remonstran ten en doopsgezinden meedoen. En het is voor de „vereniging" ook heel belangrijk of de oud-katholieken ja zeggen. Ik vraag me toch af of de vraag van de Oecumenische Raad niet wat te bruusk gesteld wordt. Of niet in plaats van deze vragen het theologi sche gesprek had moeten worden ge opend tussen de vijf kerken van de Raad over: Willen en kunnen we nu aansturen met zijn vijven op één kerk? Mogen en durven we ons var nu af aan „zich verenigende kerken" noemen? Maar de Oecumenische Raad, die dc laatste jaren van verrassingen houdt, heeft nu eenmaal deze weg gekozen En ik hoop zelf dat het toch maar ja zal worden. Anders blijft het toch maar modderen, aldus dr. Lindijer. Anderhalf maal uw geld terug Nog zeven dagen Tot en met 31 j'anuari 1966 zijn nog verkrijg baar bij alle bankiers en commissionairs in effecten de Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 in stukken van 500,en 100,Op 1 januari 1973 zijn zij aflosbaar tegen 150%. Een veilige belegging is een belegging in N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag. Steun aan Israël blijven verlenen AMSTERDAM De voorzitter van de Nederlandsche Zionisten bond, de arts J. S. van der Hal heeft namens het bestuur zijn be zorgdheid geuit over de toekomst van deze organisatie. Hij deed dit zaterdag op de algemene verga dering. Meer en meer hoort men verkondigen, dat er voor de zio nistische beweging geen plaats meer is, en dat zij zich dus heeft overleefd, aldus de heer Van der Hal. standigheden steun en medewer king aan Israël verleent, ook wan neer anderen zich hiervan zouden afwenden. Een andere organisatie zou geen politieke organisatie zijn. Juist deze politieke organisatie kun nen en willen wij om verschillende redenen niet missen, zei hij. Politiek Het joodse vraagstuk is een politiek vraagstuk, dat slechts door een po litieke organisatie met politieke middelen kan worden opgelost. Zonder steun van de joodse gemeen schappen in het buitenland die be reid zijn volledig zich achter Israël Het aantal leden gaat langzaam ach teruit, er komen weinig nieuwe le den bij. vooral geen jonge leden en staan, de bijeenkomsten worden slecht bezocht. Hij ging ook nog in op de kritiek 1 Naar de mening van de heer Van der; de joodse jeugd op de bond. die Wol i„ikort samengevat inhield, dat alleen hij zich zionist mag noemen, die binnen afzienbare tijd naar Israël emigreert. De heer Van Ha! beant woordde die echter, dat het besluit tot emigratie afhangt van een xeeks persoonlijke omstandigheden overwegingen, waarop de bond nig invloed kan uitoefenen Brieven die niet z(ln voorzien! van naam en adres kunnen nletl In behandeling worden genomen.1 Geheimhouding Is verzekerd. Vra-B gen die niet onderling met elkaarfl ln verband staan moeten ln af-fl zonderljjke brieven worden ge-| steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Onze woning is in 1962 mli subsidie gebouwd. Mag er nu huurveW hoging berekend worden en hoif veel? 1 Antwoord: Volgens het boekj Huurprijzen en onderhoud wordt d prijs van na 1 januari 1957 gere^ gekomen woningen in beginsel nifepe verhoogd, doch er zijn uitzonderin gen. Zo is de huurverhoging met 10 p<r„. wel toepasselijk o.m op woning® waarvoor rijkssteun is verleend cee! voet van de premie- err bijdragenregPet llng woningbouw 1953, de premiebiavc schikking woningbouw 1957 of de pr(®Bs miebeschikking woningbouw 1958 «uw* waarvan de huurprijs in verband mfbat een /orige algemene huurverhogiifcn nader is vastgesteld. s; Indien de huurprijs van dergelijk woningen niet nader is vastgestelc kunnen de verhuurders verhoging veipye zoeken, indien zij aantonen dat de otA. 31 december 1965 geldende huurpriieti lager is dan de bij de wet verhoogdfc c huurprijs van vergelijkbare wonin,er. gen. j Duidelijkheidshalve wordt hierbt vermeld dat de huurverhoging van januari 1966 niet geldt voor de woninr™ gen. die zijn gebouwd met steun van»- 1 uit 's rijks kas op voet van de prere€ mie- en bijdragebeschikking woning*- 1 bouw I960. egs Voorts geldt de 10 pet. huurverha et ging voor woningen, waarvoor rijksen bijdrage is verleend op voet van duw woningwet en waarvan de huurprijfbi in verband met de algemene huurveren hoging van 1964 nader is vastgesteld E Indien de huur niet nader is vastgeljj, steld. kan de verhuurder verhoginfc vragen (zie boven). Het valt dus niet zo maar te zeggeii of uw huis voor verhoging in aanmer*. king komt. Kunt u dit aan de hanq; van bovenstaande gegevens niet gaan. dan kan u zich in geval noodzaak tot de huuradviescommissie1 wenden. Vraag: Kunt u me helpen aan d^ tekst van het lied, dat begint met de01 woörden: „Mijn vrede geef ik u, daf s waren 's Heilands woorden." kei Antwoord: Waarschijnlijk slaat r1ijj)a op een bijna letterlijke vertaling van- het bekende lied van Schrober. gc-JU' componeerd door F Schubert, dat aiss lied 152 voorkomt in de bundel ..Gees-dt telijke liedèren uit den schat van detiti Kerk der eeuwen", de bekende bun-fet •1 van Haspers. Het kan zijn dat erjee »g een andere Nederlandse versie is£e aar die komt niet voor in een groot... ntal door ons onderzochte bun-T dels. r Vraag: Kunt u ons vertellen of dere spreking te indenken, dat u de bezwaren om tot Het geheci wer(j door George Stam het c*werp«n van Zulk een juk. dat uop het orgel omlijst met Praeludium in ni' past. te komen voorlopig nog al i b aan het begin en de daarbij behorende t' root acht. En tenslotte erkennen Fuga 11-10) van Bach aan het slot van V, met u, dat er. ook indien u en wij de dienst waarvan een wonderlijke ver- het eerst samen inzake de nieuw inge- heven wisselwerking uitging op de grote voerde leer en regering der kerk als wh duit» ons «ar. af te wijzen eens zouden zijn. nog heel veel overblijven zou, dat besproken zou dienen te worden." aldus de kerke raad der gereformeerde kerk (vrijge- maak*1 aan bij de wens van ds. Visser dat dit zo blijven mag. een en ander in het teken van de woorden waarmee Johann Sebastian Bach zijn partituren besloot: „Soli Deo gloria". W. P. Verheul. (Van een correspondent) ROME Deelnemers aan de week der gebe den voor de eenheid der christenen in Rome heb ben met pijnlijke verba zing de gebeden bestu deerd, die gedurende de ze gebedsweek worden gesproken in Rome. De ze gebeden zjjn opge steld met goedkeuring van de Romeinse curie. Zo luidt het gebed voor de protestanten: „Opdat de pro testanten mogen realiseren, dat de katholieke kerk onder leiding van paus en hiërarchie dezelfde is, als die, welke op Pinksteren ge sticht werd; opdat zij de Ma riaverering mogen erkennen als een konsekwentie van de evangelie-boodschap...." Voor de Italiaanse protes tanten wordt in het kader van de oecumenische ge bedsweek dit gebeden: opdat zij in onze dogma's de leer van het evangelie mo gen onderscheiden; opdat hun beproefde zielen, die de waarheid en de troost van Christus zoeken, verlicht mo gen worden door de ontdek king van de ware aard van de Moederkerk." Voor de anglicanen: „Opdat de katholieke tradi tie, die in de Anglicaanse Kerk voortleeft, groeit en de overhand krijgt en opdat dit moge leiden tot de wederaan- vaarding van de paus, de plaatsvervanger van Chris tus; opdat de anglicanen hun oecumenische activiteiten op anderen mogen overbren gen; opdat zij de aandacht van de protestanten mogen richten op het mysterie van de universele kerk met haar zichtbare aard en haar god delijke autoriteit...." Vonr alle christenen:,,... opdat de Wereldraad van Kerken zijn leden zal weten te leiden naar de door Chris tus gewenste eenheid; opdat de Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken doeltreffend mogen samen werken..." Het standpunt, dat christe lijke eenheid slechts moge lijk is met en onder de paus wordt in deze voorbeden dui delijk bekrachtigd, aldus de Duitse protestantse pers dienst. Welingelichte krin gen zijn er van overtuigd, da, leze voorbeden tot stand zijn gekomen, zonder dat het secretariaat ter bevorde ring van de christelijke eenheid van kardinaal Bea er in is gekend. In Rome hebben deze week verscheidene interker- „Wij kunnen geen emigratie kelijke gebedssamenkomsten plaats gehad. De anglicaanse aartsdeken van Malta, die in Rome resideert, hield don derdag een bijbellezing in een rooms-katholieke kerk. Deze bijeenkomst was voor bereid door Nederlandse non- Rome de foyer Unitas als interkerkelijk ontmoetingscentrum onder- houdert. De protestantse Engels sprekende gemeente van Ro me hield ook een interkerke lijke bijeenkomst. Hier nam echter geen rooms-katholie ke geestelijke aan deel. „Ze kere moeilijkheden" hebben deelname dit jaar onmoge lijk gemaakt, aldus een rooms-katholieke woord voerder. „Wij hopen echter volgend jaar weer mee te kunnen doen." te scharen kan dit land niet be- ouderwetse vliegende hollanders gemaakt worden of nog in de handell zijn. Wij hebben gehoord dat deze zop goed zijn voor de ontwikkeling derl» rugspieren van kinderen- koophandel. Wij vernamen, dat!1,; deze het laatst zijn verschenen op de*" jaarbeurs van 1964 en afkomstig wa-le' ren van een Deventerse firma. Daarir deelde men ons echter mede. dat zij la niet meer worden gemaakt e geen enkele meer voorradig Vraag: Iemand, die te oud zelf zijn land te bewerken, had dit dc laatste tien jaren mondeling aan eni ge landbouwers verhuurd met de uit drukkelijke bepaling dat dit maai voor één jaar tegelijk was Voorzovei wij weten, is een dergelijke verhuur niet bij de wet toegestaan. Thans be weren f Ie nuurders tegen de erfgena men dat zij nu recht hebben het land jaar te pachten, tegen raël afdwingen, we kunnen trach ten het klimaat te scheppen waarin emigratie als vervulling van het beleefd wordt." Volgens de heer Van der Hal was het kernprobleem van de bond hoe het lidmaatschap weer aantrekkelijk te maken en op welke wijze de vage gevoelens van verbondenheid met het joodse volk op het zionistische ideaal kunnen worden gericht. WASHINGTON Voor het vierde achtereenvolgende jaar is het aantal stu denten aan de lutherse theologische fa- Iculteiten in Noord-Amerika gedaald. De geringer dan in vorige jaren. De achttien theologische scholen, die predikanten opleiden voor zes lutherse kerken in de Verenigde Staten en Noord- Amerika, tellen voor de cursus 1965-*66 3.936 studenten. In de cursus 1961-'62 waren dat er nog 4.248. Het aantal vrouwelijke theologische studenten stijgt echter en bedraagt nu 108. door de grondkamer vast te steüei pacht, jie veel lager is dan net bedrag it zij ïot nu toe betaald he'iuen. Heb- ;n ze hi-r nu werkelijk recht op? r Antwoord: De pachtwet bepaalt in artikel 9 dat als de pachtovereen- Ie komst niet door de grondkamer is w goedgekeurd, de pachtovereenkomst )e voor onbepaalde tijd geldt. Wordt de v*> goedkeuring van de grondkamer ver- leend. dan gaat de voor deze grond 6 L, jaar durende termijn in bij het begin C van het jaar volgend nn de overeenkomst bijzondere gevallen het tijdstip ingang eerder vallen. Het ziet er dus naar uit. dat de pachters gelijk heb- i ben. Toch lijkt het ons van belang goed advocaat te raadplegen voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2