Nieuwe Leidse Courant NAM ZET LONDEN MET AARDGAS ONDER DRUK Rusk bereidt op actie voor STOCK Leiding van Katwijk naar Engeland? Wel bevoordeling van werkgevers (in PBO) RADIO-ACTIVITEIT GECONSTATEERD 'Het grootste raadsel uit mijn loopbaan5 Amerikaanse gevangene in Rusland overleden TV PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. Commentaren Toch weer gesprek over AKU-c.a.o. Ultimatum na mislukking Mfectwm F. DIEMER Jtoofdredteleur: Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „StentvaiHck ia ghcblavaa wijn Hart laghanipeat V Zaterdag 22 januari 1966. 46ste jaargang VOLWAARDIG ELEKTRONISCH BOOT - BODEGRAVEN 3,75, p.kw. 11.30 Klachlendienst bezorging 18.00—19.00 Gas Council nog gereserveerd - Britse bladen kritiseren: Jan Hein Donner uitgespeeld pagina 9 KU KLUX KLAN Wat kan een lezer bewegen, wat staat hem erbij voor ogen als hij ingezonden stukkenschrijver-aan- pagina l de-lopende-band wil zijn? Een onzer redacteuren stelde onder meer deze vragen aan de heren W. F. Bingley Toen mr. Dirk Stikker het be- f? P' Purmebakker, beiden uit Den drijfsleven voor de ministersporte- 9- H.j vertrouwde zijn bevm- feuille verwisselde, moest er dik geld bij. Dat is in de loop der jaren wel veranderd. Daarover en over 1 i i andere politieke zaken in de Ka- Arbeid gehuwde vrouw: mermuziek op pagina 9. Geen dominee arbeider in Geref. Kerken Zie pagina Kernmerk ORGELS Het elektronische orgel is snel in opkomst en velen dromen ervan nog eens zo'n instrument te bezitten. Voor wie zijn de or gels speciaal bedoeld, wat voor soorten zijn er en waarop moet men onder meer Ietten als men ze wil beoordelen? Dit wordt be handeld in het Zondagsblad. meer dan alleen economisch pagina 9 ,Moet u per se een verhaaltje ver tellen. Ik had nogal een zware dag". Prof. v. d .Grinten: vreemde zaak Heffingen kunnen pet. lager K (Van onze sociaal-economisch» redactie) DEN IIAAG Prof. mr. W. C. m[L. van der Grinten. Kroonlid van de V Sociaal-Economische Raad. heeft het W gisteren een „wat vreemde zaak" ge- W noemd, dat de georganiseerde werkge- F vers in de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie al lang de bevoordeling ge nieten, die zij thans aan de georgani seerde werknemers op ander gebied ontzeggen Prof. v. d. Grinten maakte deze op- lerking tijdens de discussie in de SER de regering uit te brengen jadvies over de toekomst van de pbo. In de wet op de bedrijfsorganisatie is de mogelijkheid opgenomen tot aftrek van contributie voor georganiseerde on dernemers van de hun opgelegde heffin gen. In feite betekent dit dat deze on dernemers minder geld opbrengen vooi de pbo dan hun ongeorganiseerde col- ■C' f 3,3 miljoen Het Kroonlid prof. dr. J. Horring ibracht deze kwestie ter sprake en hij Stelde voor de regering te adviseren de Mogelijkheid tot contributie-aftrek voor i- georganiseerde ondernemers uit de wei ït te schrappen. d „De bedrijfslichamen hebben vorig jaar f 9.2 miljoen aan heffingen opge legd, maar daarvan ging f 3.3 miljoen aan contributie-restitutie af. Zou deze aftrekmogelijkheid vervallen, dan zou het bedrag der heffingen aanzienlijk kunnen worden verlaagd, over het ge heel genomen zelfs met ca. 30 pricent zo verklaarde prof. Horring. Jpygsra n.fi 11 1 f 'T-'l 1 Overwegend zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot vanavond: ilOverwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk plaatselijk mist. Tegen de avond nemen de neerslagkansen toe. 'Aanvankelijk zwakke tot matige, later tot vrij krachtig toenemende wind tussen Uzuid en oost. In het uiterste noord oosten van het land overwegend lichte vorst, elders temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. Op aanraden van prof. v. d. Grinten besloot de SER deze zaak thans niet ter discussie te stellen, omdat er ook ii adviesaanvrage van de regering niet gesproken wordt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG NAM-gas Export verwacht half februari een prin cipebesluit van de Britse Gas Coun cil of men al dan niet Nederlands aardgas wil gaan afnemen. Een on langs door Nederlandse en Britse deskundigen uitgevoerd onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanleg een pijpleiding van Katwijk naar Aldenburgh (Suffolk) technisch uit voerbaar is. Het wachten is alleen op de Britse reactie op de prijs. Tot dusver heeft de Gas Council ech ter nog van weinig enthousiasme blijk gegeven. En ook de Britse bladen staan zeer gereserveerd tegenover het Neder landse aanbod. Men vindt de prijs vrij hoog en heeft bovendien weinig waar dering voor de wijze „waarop Neder land en koper-in-spé onder druk zet". Deze druk zal de Gas Counsil en de mi nister voor energie nauwelijks kunnen beïnvloeden omdat er voor de Britse energievoorziening nog verscheidene an dere mogelijkheden open liggen, aldus de Times. Maar N.AM-gas Export houdt vol: half februari verwachten wij een duidelijk standpunt van de Gas Coun cil. Niets meer, maar ook niets minder. Volgens de Times zou men uit Nige ria beter gas kunnen krijgen tegen de zelfde prijs. Dit zou met gekoelde tan kers kunnen worden aangevoerd. Ook van Algarije zou men gas kunnen be trekken: zuivere methaan, die welis waar iets duurder is, maar waarvoor de fabrieken geen installaties hoeven om te bouwen. Dit zou als men Slech ter en-gas zou gebruiken wél het geval zijn vanwege het stikstofgehalte van 14 pot De door Nederland gevraagde prij zen zijn zo hoog, dart ze zelfs niet con currerend zijn met die van olie en ko len. (Voor vervolg zie pag. 9) Beatrix en Claus misleiden fotografen GSTAAD. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben er gisteren een klimpartij voor over gehad om ongestoord, zon der dat zij bedreigd werden door telelenzen, te kunnen skiën- Terwijl de fotografen en jour nalisten voor het chalet stonden te Posten, kroop het verloofde paar aan de achterkant onge merkt naar buiten. Op een hel ling in de omgeving hebben zij daarna van de skisport genoten. Spaanse leger helpt bij zoeken naar vierde atoombom ALMERIA. Het Spaanse en Ame rikaanse leger heeft een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet om de vierde atoombom van de in de duinen verongelukte B-52 terug te vinden. Drie bommen zijn teruggevonden. In een van de plaatsjes in de omge ving ontstond gisteren enige paniek toen deskundigen de tomaten, uien en bonen tijdelijk besmet verklaarden. Een gezin moest binnen blijven. Het hoofdkwar tier van het Amerikaanse leger weiger de commentaar te leveren. Bom is open geweest ALMERIA Dui zenden Spaanse en Amerikaanse militai ren zoeken nog steeds naar de vierde atoom bom van het veronge lukte B-52 toestel van de Amerikaanse lucht macht dat in de dui nen terechtkwam. Drie bommen zfjn uit zee opgevist, maar de vierde is spoorloos. De Spaanse regering neemt het allemaal niet zo ernstig op: „Toen we een militair verdrag met Amerika sloten wisten we welke risico's daar aan verbonden waren. De voordelen wegen daar wel tegen op", aldus een woordvoerder. Een Amerikaanse B 52 Een groep doktoren heeft echter bij leden van de Guardia Civil lichte sporen van radio-activiteit geconsta teerd. Deze „zeer lichte sporen", al dus het officiële commentaar die in de urine gevonden zijn, zullen bin nen enige dagen weer verdwijnen. Men vermoedt dat een van de bom men genoeg open gegaan is om een minimale hoeveelheid radio-activi teit te laten ontsnappen. De gevon- Stockholmse moord komt maandag voor (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM „Ik sta voor 't grootste raadsel uit m'n meer dan dertig jaar lange loopbaan. We heb ben er inderdaad niet. uit kunnen krijgen, waarom D. en Van 't H. hun gruweldaad hebben gepleegd. Tij dens de rechtzitting, waarop dertien getuigen zullen worden gehoord, zal dit moeten blijken". Deze verklaring komt uit de mond van de Stockholmse commissaris van politie G. Larsson. die het onderzoek heeft geleid in de moord op de 20- jarige Henk Drost uit Harderwijk. Twijfel over doodsoorzaak WASHINGTON Heel Amerika is opgeschrikt door de plotselinge dood van de 27-jarige Newcomb Mott. die in Rusland tot anderhalf jaar werk kamp was veroordeeld omdat hij ille- VOLAUTOMATISCHE gaal de Noors-Russische grens had overschreden. Bij zijn vervoer naar een andere gevangenis zou de Ameri kaan in het toilet van de trein zijn overleden. Nog geen maand geleden was door de minister van justitie, Robert Kennedy, hoogstpersoonlijk een beroep op de Rus sische regering gedaan Mott vrij te la- ien, een beroep dat werd verworpen. Drie dagen heeft het proces geduurd, waarbij Mott tenslotte werd veroordeeld. Zijn, naar hijzelf zei, achteloze grens overschrijding als toerist, had geen en kele bijbedoeling. Amerikaanse hoge functionarissen en ook zijn familie acht de dood van de jongeman raadselachtig en men kan niet geloven dat hij, aoals Kassier W. C. van Koperen (68) ontsnapte ternauwernood aan de dood toen een rover een kantoor aan het Rokin in Amsterdam binnenkwam, een schot uit een revolver loste en f 13.000 graaide. (Zie ook pag. 9) i zichzelf heeft Het stoffelijk overschot van Mobt be vindt zich thans in Korov, 800 km ten oosten van Moskou. Of het naar Amerika zal worden overgebracht is niet bekend. De Amerikaanse ambassade in Moskou i6 verzocht zo uitvoerig mogelijk rap port over de zaak uit te brengen. De zaak, die wat wreedheid en on verklaarbaarheid betreft, kan worden vergeleken met de beruchte kinder moord van Baarn, komt maandag in de Zweedse hoofdstad voor. Ons blad De verdachten, die hebben bekend de moord op hun landgenoot te hebben be dreven, zijn de 21-jarige J. G. M. D, uit Doesburg en de 16-jarige J. v; H. uit Rotterdam. De aanklacht tegen beiden luidt: „Moord met voorbedach te rade, gecombineerd met een op gro ve wijze uitgevoerde beroving". Henk Drost die in een Stockholms warenhuis werkte, werd op 1 december van het vorig jaar door D. en Van H. meegelokt naar een sloophuis in half gesaneerde Klarabuurt. die de zelf kant van de Zweedse maatschappij kan worden genoemd. Hij werd daar vast gebonden en half gewurgd, en daarna met een stiletto in de rug en de hals gestoken. Zijn portefeuille, waarin zich slechts een bedrag van vijftig kronen (f35) bevond, werd hem vóór de gru weldaad uit de binnenzak gestolen. Uit het honderden pagina's tellende dossier blijkt dat de beide verdachten, die een zwervend bestaan in Stockholm leidden, een „dodenlijst" hadden samen gesteld, waarop zich de namen va" nóg twee Nederlanders, zomede die van een Zweed en een Fin stonden. Met doodslag alleen waren ze niet te vreden. Hun slachtoffers, van wie Henk Drost voor het eerste exprlment werd uitgekozen, moesten ook nog mishan deld en gemarteld worden. Omtrent de motieven tast de Zweed se politie nog helemaal in het duister. Gebleken is dat de samenzweerders een ziekelijke belangstelling hadden lectuur over de oorlog en de Duitse concentratiekampen. De jongste zou on der invloed van de oudste hebben ge staan, en door zijn daadwerkelijke me dewerking aan de moord „man" heb ben moeten worden. Op moord met voorbedachte rade er beroving staat in Zweden de zwaaTste straf, namelijk levenslang. Volgens de geldende rechtspleging vonnist de reeh- in overleg met negen juryleden, die willekeurig worden gekozen. Heerst geen eenstemmigheid, dan leggen leken zich bij hot oordeel van Rechter neer. Vonnis Of het in het proces tot e een vonnis zal komen, is nog vraag. Het vermoeden bestaat dat de officier van justitie op een psychia trisch onderzoek „op grote schaal" zal aandringen. Dit kan echter alleen na de behandeling der stukken en het ho en der getuigen. Mochten de verdachten geestesziek worden verklaard dit komt op vroegst in het voorjaar uit de bus, dan worden -zij onmiddellijk inrichting overgebracht. Pas dan komt de eventuele uitlevering aan Nederland de orde. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. den bommen zijn overgebracht naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Spanje. De burgemeesters van de omliggende dorpen hebben iedereen die wrakstukken hebben aangeraakt, gevraagd hun kleren in te leveren voor medisch onderzoek. De tomaten-, uien- en bonenoogst is tij delijk besmet verklaard Een gezin moest binnen blijven. Ook hier zouden sporen van radio-activiteit zijn ontdekt In Almeria zelf heerst geen paniek. Daar is men het ongeluk al weer ver geten. Een huisvrouw zei: „Toen ik de eerste dag na het vliegongeluk naar de markt ging, sprak iedereen er over. Nu niemand meer". Het is mooi, warm weer In dit deel van Spanje. Het leven gaat zijn gewone gang. Twee schaapherders uit de bergen heb ben zich bij de Amerikaanse autoriteiten gemeld met het verhaal dat zij iemand of iets aan een parachute naar beneden hebben zien komen. De schaapherders zijn onmiddellijk in een helikopter gezet hun vindplaats aan te wiize» Bakkers maken feestgebak voor huwelijk OOSTVOORNE - De Nederlandse bakkers dragen ook hun deel bij tbt dé feestvreugde rond het huwelijk van prin ses Beatrix. Er zal speciaal feestgebak worden gemaakt dat de naam Oranje stoet draagt. Het is een bolvorrpig gebak dat dank zij een speciale sinaasappelvul ling een oranje kleur krijgt Bovendien worden rozijnen toegevoegd. Op 10 maart wil men dit gebak aan alle Nederlandse schoolkinderen aanbieden. Op 17 febru ari, de dag van ondertrouw, is het ge bak voor het eerst, verkrijgbaar. Overal in de wereld, r-n overal in Nederland Ijl de échte Italiaanse Vermouth en Brandy GEHUWDE VROUW Er is in ons land een tijd geweest, waarin de armoede vele gehuwde vrouwen noodzaakte om door be roepsarbeid buitenshuis bij te dra gen aan het gezinsinkomen. In vele armere landen is dat nog zo. Bij ons is de gehuwde vrouw in het algemeen niet meer gedwongen om in de eerste levensbehoeften van het gezin te helpen voorzien. Gelukkig, want ook dit is een teken van wel vaart. In een ontwerp-advies aan de regering beveelt nu een commissie van de SER, overwegend op econo mische motieven, maatregelen aan ter bevordering van de beroepsarbeid der gehuwde vrouw. De SER heeft dit ontwerp als „onrijp'' naar de commissie terugverwezen. Naar ons gevoelen terecht. Want der gelijke maatregelen mogen niet al leen op economische motieven wor den genomen. De voortdurende jacht naar nog meer welvaart kan het huiselijk geluk gemakkelijk versto ren. Daaraan mag een overheid niet meewerken. ITALIË De kabinetscrisis die in Italië is ont staan was onvermijdelijk. De aan leiding is niet zo belangrijk. De voor geschiedenis is echter beslissend ge weest. Het aftreden van Fanfani als minis ter van buitenlandse zaken, gefor ceerd door een campagne van de rechtervleugel van de Democrazia Christiana, had bij zijn aanhangers kwaad bloed gezet. De beide socialis tische groeperingen zijn intussen zo goed als herenigd. Ook deze ontwik keling bracht verwarring in de De mocrazia Christiana. Een nieuw kabinet zal op basis van de nu uiteengevallen coalitie niet gemakkelijk te vormen zijn. De ver deeldheid binnen de Democrazfa Christiana is daarvoor te groot. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, wekte gisteravond de in druk, het Amerikaanse volk te willen voorbereiden op nieuwe zware strijd in Vietnam na de kennelijke misluk king van Johnsons vredesoffensief. Hij zei dart dit offensief een buiten gewoon goed onthaal had gekregen, be halve van de zijde van degenen op wie het gericht was. Hij weigerde te zeg gen, hoe lang de pauze in de bombar* dementen, die nu al een maaitd duurt, wordt gehandhaafd. Rusk wees de suggestie van de se cretaris-generaal van de VN, Oe Thant, ook de Vietcong bij onderhandelingen in te schakelen, van de hand. Wat de regering betreft, die na het staken van de vijandelijkheden moet worden ge vormd zei de minister, dart dit een zaak m hert Zuid Vietnamese volk is. Bij de aanval, die 400 Vietcong led en op Zuidkoreaanse mariniers deden, za% gen de Koreanen de eerste golf van in zwarte kleding gestoken rebellen abu sievelijk voor burgers aan. Er vielen veel doden. Na telegram - wisseling (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG/ARNHEM Volgen de week zullen de directie van de Algemene Kunstzijde Unie en de vertegenwoordigers van de acht bij de AKU-cao's betrokken vakbon den zich opnieuw rondom de onder handelingstafel scharen om een uiterste poging" aan te wenden alsnog tot overeenstemming te ko men. Dit is het resultaat van een gistermiddag gevoerde telegram wisseling. TELEGRAM 1 (van de vakbonden): ,Wij delen u mede dat de volgende brief tan u onderweg is. Naar aanleiding van de gehouden vergaderingen met de AKU- leden en de daar genomen beslissingen delen wij u mede, dat wij graag een nieuwe bespreking met u willen houden. In deze bespreking willen w(J een uiter ste poging doen om door middel van overleg een oplossing te bereiken voor alle nog niet geregelde punten, t.w. 1. de regeling van het vraagstuk georganiseer- den-ongeorganiseerden voor 1966 en vol gende jaren. Zoals u bekend is heeft de Stichting van de Arbeid woensdag 19 ja nuari wederom geen landelijke oplossing voor dit vraagstuk kunnen bereiken, zo als wij u op dinsdag 18 januari nadruk kelijk hadden voorspeld; 2. de bestem ming van de reeds in 1965 gereserveerd» gelden voor bovengenoemd doel; 3. alle nog niet tot een definitieve beslissing ge komen cao-voorstellen. Gaarne vertrou wen wjj dat u ons voor de bespreking wilt uitnodigen". TELEGRAM 2 (van de AKU-directie): „Uw brief nog niet ontvangen. In ant woord op uw telegram delen wjj u mede: blijven steeds tot gesprek met u bereid. Ons standpunt in de kwestie georgani- seerden-ongeorganiseerden is echter niet voor wijziging vatbaar. Cao zal in ieder geval moeten blijven binnen het raam van de kostenstijging, die wij verant woord achten. Indien u gezien het bo venstaande een constructief voorstel zal kunnen doen, verzoeken wjj u ons op t» bellen en afspraken te maken" Het ultimatum In een toelichting op het eerste tele gram werd gisteravond van vakbonds- zUde verklaard, dat aan de AKU In be ginsel het voorgenomen ultimatum zal worden gesteld Indien de nieuwe bespre king geen positief resultaat mocht ople veren. Gezien de inhoud van het ant- woord-telegram wordt het niet onmoge lijk geacht dat ook deze bespreking (ver moedelijk begin volgende week) op een fiasco zal uitlopen. (Voor vervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1