Nieuwe Leidse Courant Verkeer door gladheid op gang moeizaam Ri-ha ffv Arrestatiebevel tegen Oefkir ,f 2375.- Pekelen hielp eerst niets Geen uitlevering van moordenaars H. Drost Weer Duitse Starfighter verongelukt Explosie in smelterij: 15 gewonden Ds. Scliaafsma aetuarius Geref. synode Telegram niet bij AKU aangekomen Commentaren Droge zomer betekent ramp voor Delfland Verzilting bestrijd en Gezond Rozenburg heeft een reukcommissie Vrijdag 21 januari 1966, 46ste jaargang Dirtctaufi F. DIEMER hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StofltvMticii M gheblevm mijn Sect in t«ghempo«t I" krant van formaat Kantonen Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon ,31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging Nog een koninklijke verloving De Deense prinses Benedikte zou zich binnenkort gaan verloven met de Noorse kroonprins Harald. Wie zijn deze twee Noordse konings kinderen Zie pagina 7 STIKKER SCHREEF MEMOIRES - pagina 5 Sport (ivat nu met cle ijzei?) het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie in onze showroom. Dit wonder van electromsch vernuft biedt U o.a.: eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse. stereo Hi-Fi weergave1 met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL&VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. morgenuren hebben heel wat ongemakken veroorzaakt en de na tionale economie kapitalen gekost. Behalve in het uiterste noorden van ons land was praktisch alle verkeer buiten te steden onmogelyk. De gladheidbestry dingsdiensten deden wat zy konden, maar stonden aan vankelijk machteloos, omdat de aan houdende regen het gestrooide zout overweldigde: De wegen werden spoedig na „behandeling" opnieuw spekglad. Gisteravond omstreeks elf uur meldde de Wegeninformatiedienst KNAC-ANWB reeds: „Alle wegen van Nederland spiegelglad. Door de uitzonderlijk slechte toestand van het wegennet als gevolg van ijzel is het berijden van de wegen een on verantwoordelijke zaak". Aangeraden werd voorts dat men eerst de berichten van de strooi- resultaten af diende te wachten al vorens men (in uiterste noodzaak) de weg op zou gaan. In de afgelopen nacht waren derhalve de Nederlandse wegen uitzonderlijk stil: alleen de grote zoutwagens met erachter han gende de malende zoutversvreidera waren actief. Uiterst voorzichtig Tegen de morgenuren waren sommige hoofdwegen wel in zoverre ontijzeld, dat althans, zij het uiterst voorzichtig, enig verkeer op gang zou kunnen komen. Se cundaire wegen bleven gevaarlijk, om niet te spreken van vele straten in de be bouwde kom, vooral in de buitenwijken. De Wegeninformatiedienst van de KNAC/ANWB deelde om halfnegen mee dat dankzy een intensieve bestrijding van de gladheid op de grote doorgaande rou tes de rechterhoofdrijstroken over het al gemeen weer redelijk te berijden waren. Evenwel dienden weggebruikers nog re kening te houden met nog overgebleven weggedeelten die nog zeer glad wa Op inhaalstroken, op. en afritten er binnenwegen bleef rilden vooralsnog uitermate riskante zaak. Voetgangers Voetgangers hadden het aanvankelijk het moeilijkst. Men begaf zich naar midden van de rijweg om zo veilig gelijk vooruit te komen, maar dat gaf uiteraard weer moeilijkheden i rijdende verkeer. In vele steden vankelijk het autobus, en ook het tram verkeer door de enorme belangstelling de morgentreinen waren ai evenee overladen in de war. Mensenmenigten stonden lange tijd koude tenen te ontwik kelen, alvorens zij het geluk hadden mee te komen. Sensationele stap van parket: (Voor vervolg zie pag. 5) PARIJS Het parket te Parijs heeft in verband met de Ben Barka- affaire tegen de Marokkaanse minis ter van binnenlandse zaken, generaal Oefkir, de plaatsvervagend chef van de Marokkaanse veiligheidsdienst Dli- en een derde Marokkaan, Tsjtoeki genaamd. Deze maatregel tegen minis ter Oefkir wordt zonder precedent ge acht in de geschiedenis van de inter nationale betrekkingen. Volgens justi tiële kringen san Oefkir ge- irresteerd wor- üen in alle lan- Frankrijk een uitleveringsver drag heeft. De an de ak irie betrokken Marokkanen zijn tijdens het onderzoek door •echter Zollin ger vele malen gevallen. Zij be vonden zich de dag na an Ben Barka in Parijs. Verscheidene personen hebben bij hun erhoor verklaard, dat de drie betrok- :en waren bij een complot, waarvan de eerste fase inhield Ben Barka naar Pa- lokken met de valse voorspiege ling, dat zün aanwezigheid gewenst was verband met de vervaardiging van een (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De minister van justitie, prof. mr. I. Samkalden. heeft te Stockholm tevergeefs ver zocht de twee moordenaars van de 21-jarige, uit Harderwijk afkom stige Henk Drost, voor berechting aan Nederland uit te leveren Weersverwachting Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt, met aan vankelijk plaatselijk nog wat regen of ijzel cn op verschillende plaatsen mist. Zwakke matige wind tussen zuid en zuid oost. In het noordoosten van het land overwegend lichte vorst, elders dooi tot temperatuur om het vriespunt. (Opge maakt om ll.15 uur). De minister deed dit verzoek aan zijn Zweedse ambtgenoot toen hij de vorige week in Zweden was o.mvoor een studie van het gevangeniswezen. De Zweedse wet staat echter geen uit levering van buitenlanders toe, als deze moord onder eigen jurispruden tie van het grondgebied hebben ge pleegd. Zoals bekend, werd op de avond van de eerste december 1965 de in een wa ren-huis in Stockholm werkende Har derwijker op gruwelijke wijze door zijn landgenoten omgebracht. Voor de jeugd afdeling van de tiende kamer van de rechtbank te Stockholm begint maan dag het proces tegen de Nederlanders, die beiden hebben bekend Omstandigheden Als bijzondere omstandigheden heeft de minister aangevoerd, dat het mis drijf weliswaar op Zweeds grondgebied heeft plaatsgevonden, maar dat zowel de daders als het slachtoffer de Neder landse nationaliteit bezitten (bezat). Het vermoeden bestaat dat de ouders van de beide moordenaars het verzoek van de minister aan zijn Zweedse ambt genoot hebben geëntameerd. In een ziekenhuis in Tilburg is gis- teraevond de 77-jarige kantinebeheerder Th. Weerman uit Tilburg overleden aan de verwondingen die hij eerder op de avond had opgelopen toen hij overstak en dor een passerende auto werd gegrepen. ïrdwijning HANNOVER Gisteren is een F 104-g Starfighter van de Westduitse luchtmacht bij het vliegveld Witt- mundhafen in Nedcrsaksen veronge lukt. De piloot kwam hierbij om het Een defect aan de machine is mogelijk de oorzaak van het ongeluk, aldus een voordvoerder van de luchtmacht In 1964 verongelukten in de Bonds republiek 26 Starfighters. Daarbij kwa cn 15 piloten om het leven Volgens militaire autoriteiten zijn de Irijke ongelukken met dit supersone Amerikaanse toestel te wijten aan men selijke tekortkomingen. Hongarije spreekt arrestaties tegen WENEN De Hongaarse autoriteiten hebben gisteren tegengesproken dat er o pgrote schaal arbeiders en studenten, die tegen scherpe prijsstijgingen met in gang van 1 februari protesteerden, zou den zijn gearresteerd, zoals in de Weste lijke pers was beweerd. Uitzoeken De Franse regering heeft door het uit vaardigen van genoemde internationale arrestatiebevelen volgens waarne duidelijk te kennen, dat ze zich door de dreiging van een ernstige crisis in de verhouding met Marokko er niet van laat weerhouden, de kwestie Ben Barka tot op de bodem ui te zoeken. President De Gaulle had koning Has- in reeds op discrete wijze „uitgenodigd" minister Oefkir de laan uit sturen, mocht deze inderdaad verantwoordelijk zijn de verdwijning van Barka. Monogram voor prinselijk paar Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben de sneeuwvelden bij Gstaad op gezocht. Links: Claus bij een skitocht op de Hohe Wispillen, rechts: prinses Beatrix met haar oefenmeester Rudi, eveneens op de besneeuwde helling van de Hohe Wispillen. DEN HAAG Op alle artikelen van het nationaal huwelijksgeschenk voor prin ses Beatrix en Claus von Amsberg zal een monogram worden aangebracht dat bestaat uit de letters B en C, die teza men een hart vormen waarboven een kroon is aangebracht. Het monogram zalin iets gewijzigde vorm ook worden aangebracht op het druk werk dat ter gelegenheid van het hu welijk zal worden vervaardigd. Het monogram is ontworpen door de heer Gustav Beran, adjunct-directeur en artistiek leider van de NV Kon. Van Kempen en Begeer te Zeist, waar het tafelzilver voor het paar Wordt ontwor- De heer Beran heeft in totaal een dertig tal ontwerpen getekend, waaruit prin ses Beatrix en de heer von Amsberg een keuze hebben gemaakt. Drs. De Boo werd medewerker van CH-fractie DEN HAAG Nu in de begroting 1966 an de hoge colleges van staat extra gelden zijn uitgetrokken om de politieke fracties een financiële tegemoetkoming te kunnen verlen in de personeelskosten van wetenschappelijke medewerkers, is de fractie van de CH-unie er als eerste toe overgegaan een dergelijke medewer ker aan te stellen. De nieuw benoemde functionaris is drs. A. M. de Boo (Delft), die redactie-secretaris is van het CH- weekblad „De Nederlanden". De heer De Boo zal in zijn nieuwe functie werkzaam zijn in hte gebouw van de Tweede STUTTGART Bij een aluminium- smelterij in een voorstad van Stutt gart. is vanmorgen een smeltoven uit elkaar gesprongen. Vijftien mensen liepen ernstige verwondingey op. De explosie ging gepaard met een 50 meter hoge steekvlam, die brand ver oorzaakte. De brandwëer van Stuttgart was het vuur snel meester. In de wijde omtrek sprongen de ruiten van de hui- (Van onze kerkredactiei LUNTEREN Ds. K. J. Sohaafsma te Rotterdam-Delfshaven is vanmor gen door de Gereformeerde Synode benoemd tot haar aotuarius. Hij zal in deze functie ds. H. W. H. van Andel opvolgen, die binnenkort met emeri taat hoopt te gaan. De benoeming gaat in op een nader door de Synode te bepalen datum. Geboren in de Gereformeerde pastorie ui Emmercompascuum studeerde ds. Schaafsma te Kampen. Op 1 augustus 1937 deed hij intrede in Gameren. Via Ruinerwold-Koekange (1943) en Ommen (1946) kwam hij 27 februari 1952 in Rotterdam-Delfshaven. De liefhebberij van ds. Schaafsma wijst duidelijk in de richting van het actuariaat. Zijn geheugen wat kerkelij ke zaken betreft, is vermaard en hij heeft een zwak voor cijfers. Elk Jaar pleegt hij het verschenen jaarboek van de Gereformeerde Kerken in Centraal Weekblad met grote nauwkeurigheid te bespreken. Hij is reeds dertien Jaar ae tuarius en archivaris van de classis Rotterdam en sinds enkele jaren tevens van de particuliere synode van Zuid- Holland-oost. Voorts is ds. Schaafsma penningmees ter van de Morgenlandzending. De huidige aotuarius, ds. H. W. H. van Andel te Utrecht, vierde vorig Jaar zijn veertigjarig ambtsjubileum en wordt over enkele weken 65 jaar. Wijziging ultimatu m UTRECHT Het telegram aan dc AKU waarin de vakbonden een wijzi- gnlg meedeelden ln hun ultimatum, is niet bij de AKU ontvangen. Dit is gis teravond meegedeeld. Het telegram is woensdagmiddag verstuurd. Van de zijde van de AKU werd tevens meege deeld, dat haar geen datum of tijdstip bekend is waarop een eventueel ultima- x>u moeten eindigen. MEMOIRES De Nederlander ook de Neder landse politicus, hoezeer schroom niet zijn voornaamste eigenschap mag zijn voelt als regel schroom om zijn memoires aan het papier, en dus tevens aan de publiciteit, toe t* vertrouwen. Elders, in Engeland bijvoorbeeld, is dat anders. Daar is het gebruik, dat een staatsman of belangrijk politicus, na beëindiging van zijn carrière of gedurende een onderbreking daar van, zijn persoonlijke herinneringen, als regel altijd al nauwkeurig bijge houden, voor de openbaarheid ge reedmaakt. De meest bekende zijn uiteraard die van de grote Chur chill. maar zij zijn zeker niet de Hebben wij het wel, dan worden ook bij ons de memoires wat minder ongebruikelijk dan zij steeds zijn ge weest. Een illuster voorbeeld gaf prinses Wilhelmina in haar boek, dat haar ons nog meer nabij heeft ge bracht dan zij reeds was. Later volgde dr. Drees. en nu is onze al te beperkte literatuur op dit terrein verrijkt met de memoires van mr. Stikker, een werk dat van eminent belang zal blijken voor de kennis van een persoon, maar voor al ook voor die van een tijdvak. De staatkunde onttrekt zieh, voor wat betreft de achtergronden, op het moment waarop zij wordt beoefend vaak aan de kenbaarheid. Ook blij ven echt menselijke elementen vaak verborgen. De besprekingen in de ministerraad bijvoorbeeld zijn geheim, maar in middels openbaar gemaakte stukken uit het verleden bevestigen het ver moeden, dat ook daar menselijk* gevoelens en ook verschillen in in zicht niet denkbeeldig zijn. Voor een meer afgeronde kennis van de ge schiedenis zijn memoires stellig veel al onmisbaar te noemen We hebben reden, mr. Stikker voo* zijn boek dankbaar te zijn. Morgenochtend 9 uur nieuwe sortering foto-en filmkoopjes FOTOCINE JAN WOLFSLAG N.V. Dr. ir. Mesu waarschuwt: KARPETTEN in de Balansopruiming Smyrna kwaliteit 140 x 180 van 109.— vo 170 x 240 van 169.— vo 200 x 300 van 239.— vo 225 x 315 van 295 vo Coupons gordijnstoffen r 83.90 r 134.90 r 189.— r 238.— BULTHUIS BOTERMARKT 23 DELFT „Ik voorspel U dat als we weer eens een droge zomer krij gen zoals in 1959 is geweest, er in gebieden van Delfland, Schieland en Rijnland zoveel nadelen van het zout zullen worden ondervonden, dat dit gelijk zal staan met een ramp". Deze waarschuwende woorden zei dr ir. F. P. Mesu in de gisteren te Delft gehouden jaarvergadering van de Chr. boeren- en tuindersbond. Hij bepleitte dan ook met klem het nemen van de nodige maatregelen die de verzilting kunnen tegengaan. Hij dacht het te ontrekken aan het IJs- selmeer. Als dit technisch niet te ver wezenlijken is of financieel niet uit te voe ren is, dan kan nog een grote voorraad- boezem worden gevormd door de rand meren vanaf Enkhulzen tussen de Noord hollandse kust en de Markerwaard, met het IJmeer, het Gooimeer, Eemmeer en Veluwemeer tot aan de Roggebotsluizen. Westland (RITA) dal ik hier mijn fiets sn. als mijn ouders ouders thuis war enf OOST-VOORNE. De bewoners van Rozenburg zijn niet minder gezond dan de overige Nederlanders. De Rozenburgers, die voortdurend onder de rook van de zware industrie in het Waterweggebied wonen, vertoonden geen bijzondere ziektebeelden. Tot deze geruststellende conclusie is de gemeente arts van de gemeente Rozenburg gekomen. Rozenburg blijft niettemin attent op de luchtverontreiniging. Zo h'eeft men een reukcommissie van negen leden benoemd. Deze commissie zal onmiddel lijk een onderzoek instellen, wanneer reukhinder door industrieën van Botlek of Europoort wordt waargenomen. In de commissie hebben ook drie industrieën zitting. De heer Mesu besteedde veel aandacht aan het Westland. De waterinlaat ten be hoeve van het Hoogheemraadschap Delf land werd steeds meer landinwaarts ge legd ten gevolge van het opdringen van de zouttong. Het Waterschap Delfland heeft om toch in de zoetwatervoorziening te voorzien bij Leidschendam een groot gemaal gebouwd, waar zoetwater dat via de Hollandse IJssel cn Rijnland wordt aangevoerd, naar Delfland wordt ge pompt. Maar daar wordt de mogelijkheid ook steeds geringer wegens de vervui ling van het Rijnwater. Dr. Mesu stond even stil bij de internationale commissie die deze zaak in onderzoek heeft. Men is bezig met proefnemingen om de afvalstoffen die van de Kalimijnen in de Elzas afkomstig zijn, in bepaalde berg ruimten op te slaan in plaats van ze te laten oplossen in het water. Of dit enig resultaat zal opleveren staat te bezien, aldus dr. ir. Mesu. Bil Teekens iedere ochtend kersvers ROOKWORSTJE iedere 2e 49 Ook nekkramp in Amersfoort AMERSFOORT In de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort ls dez* week een geval van nekkramp geconsta teerd. Bij een oefening zakte een 24- jarige dienstplichtige militair uit Hen- naardendeel 'Frieslandin elkaar. Hij ls opgenomen in het militair hopitaal in Utrecht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1